N°. 8683. Zaterdag O Juni. A". 1888. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 Juni. Feuilleton. KORA ASTAKOFF. PRIJS DEZER COURANT: Voor Laidon per 8 maanden.....1.10. Franco per potA1.40. Aüonderlflk© Nommar».0.05. PRIJS DHR ADVBRTBNTIEIN: Tan 1—6 regel» 1.05. Iedere regel m*eff Grootere letten naar plaatarnimte. Toer hét caseeeren bulten de stad wordt 0.10 berekasd. - Oflicieele Kennis^eyiug-en. Hoogcre Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden rengen bij deze ter algemeene kennis dat do ge- genbeid tot bet doen inschrijven van leerlingen voor B Hoogere Burgerschool voor jongens is opengesteld op Dinsdag 12, 19 en 26 Juni a. sdes voormiddags van tien tot twaalf uren, en dat het admissie-examen zal plaats hebben op Donderdag 12, Vrijdag 13 en "laterdag 14 Juli a. s., beide\ in het schoolgebouw tan de Pioterskerlcgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Juni 1888. E. KIST, Secretaris. Tbans hebben na de beide matinées ok de concert-avonden op „Musis Sacrum" een aanvang genomen. De kapel der dienst- oende schutter}] had do eer deze reeks uit- oeringen gisteravond te openen. Van die taak kweet z}j zich verdienstelijk, zóódanig, dat zjj eene welsprekende logenstraffing gaf van de miskenning of het vooroordeel, waaraan zy vroeger hetzy dan terecht of ten onrechte meermalen blootstond. Opmerkelijk was het met welk eene juist heid, eenheid en zuiverheid over 't algemeen verschillende nommers van het programma werden uitgevoerd; welk eene toewijding, welk een feu sacró de musici aan den dag legden; hoe de leiding van den heer A. Van Leeuwen tot een gunstigen uitslag van dezen concert avond voerde: ten gevolge waarvan de vrij talrijk opgekomen leden met hunne dames, tevens van den schoonon zomeravond genie tende, geenszins nalieten hunne waardeering te betuigen, niet het minst wat betrof do poika fantastique „Méphistopheles" vanLeurs en Waldteufel's wals„Les Palineurs". Dit 'vooral waren nommers, welke bijzonder goed slaagden en blijkbaar zeer in den geest vielen. De schutterjj kapel, welke alzoo wederom be wijzen van vooruitgang'gaf, ga op dezen weg voort en zy zal immer op elks warme be langstelling kunnen rekenen. - In de maand Mei zijn binnen deze ge meente geboren 116 kinderen, als: 63 zoons en 53 doclitors; overleden 96 personen, als: 29 mannen, 12 vrouwen, 30 zoons qn 25 doch ters (van wie 5 personen tot andere gemeenten behoorden), daarenboven als levenloos aangege ven 6; gehuwd 54 paren. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg het eerste natuurkundig en aanvul- lings-examen in de zoölogie en mineralogie afgelegd door mej. G. Jongbloed; het tweede natuurkundig examen door de heeren J. N. Delmaar en P. L. Van der Harsthet propae- deutisch examen in de godgeleerdheid door de heeren G. Brink, J. Brink, R. Schaaff, H. D. W. Hellema (cum laude), J. Eringa en G. Tjalma; het voorbereidend kerkelijk examen door den heer W. B. H. Van Linschoten het candidaats-examen in de rechtsweten schap door de heeren J. J. Van Troostenburg de Bruijn en J. .K. Van Rhode van der Kloot; dat in de geneeskunde door de hooron G. H. J. Peter, D. W. Ekker en W. Van Krimpen; het doctoraal-examen in de klassieke letter kunde door den heer J. L. Liezenberg. Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn heden voor het eerste gedeelte van het arts examon toegelaten de heeren J. D. Enderle en C. Van Staveren. Aan het departement van marine werd heden aanbesteed het maken en stellen van een ijzeren lichtopstand met koperen lantaarn, voor overlicht bii het Zjjpe, en het afbreken en opruimen van den aldaar bestaandon hou ten lichtopstand. Minste inschrijvers waren de heeren Seret en Barneveld, te Leiden, voor f 1535. De luitenants Wynands van het regi ment grenadiers en jagers, Ledel van het achtste en Fraser van het zesde regiment inf., die alhier gedetacheerd waren om de samenstelling der nieuwe bepakkingswyze der infanterie te leeren kennen, zjjn heden weer naar hunne garnizoenen teruggekeerd. De 1ste luit.-kwartiermeester Rost is alhier aangekomen en heeft zijne function bij het 4de bataljon aanvaard. Mej. L. v. d. Graaf te Rotterdam is be noemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school te Leiden. Uit het tekstboekje van het Haagsche muziekfeest van „Toonkunst" blijkt dat de koren aldus zijn samengesteld: 140 sopranen, 152 alten, 60 tenoren en 80 bassen, te za- men 432. Onder dezen zyn vele medewer kenden uit Leiden, Rotterdam en Utrecht. Het orkest is aldus saamgestoldorgel, 14 eerste en 14 tweede violen, 10 alten, 12 cellen, 10 contrabassen; fluiten, obo's, klari netten, fagotten, elk 2, 4 hoorns, 3 trompetten en evenveel bazuinen, verder tuba, pauken en groote trom, te zamen 82. Onder vele bljjken van belangstelling vierde gisteren ds. V. J. Koningsbergen, te Utrecht, het feest zijner 25-jarige evangelie bediening. Op 7 Juni 1863 werd hy bevestigd te Noordwjjk aan Zee, in 1865 te Hazerswoude, in 1867 te Velp en 20 Aug. 1871 te Utrecht. Eene commissie uit de gemeente, waaronder zijne' bijzondere vrienden, had voor dezen dag alles in gereedheid gebracht en ontving hem in eene der zalen van 't gebouw v. K. en W., waar nog tal van andere gemeenteleden waren, en die met groen en bloemen was getooid. Daar was prof. Valeton de woordvoerder voor allen, herdacht de laatste jaren op ker kelijk gebied en wat zjj bijzonders voor ds. K. hebben opgeleverd, en bood hem daarna een album met namen aan, benevens een noten houten bureau met stoel en eene plaat: „Jezus voor Pilatus". Men meldt uit Kampen, dd. 7 Juni: Hedenmiddag had alhier de plechtige teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van prof. A. Brummelkamp, leeraar aan de Theologische School. Behalve vele rijtuigen, waarin familie, curatoren en docenten der School hadden plaats genomen, werd de lijk wagen gevolgd door ongeveer 80 studenten der School, vele predikanten en deputation uit kerkeraden van Chr.-Ger. gemeenten en eene zeer groote schare belangstellenden. Het Hjk werd door de studenten van hot oudste studiejaar grafwaarts gedragen. Aan de groeve voerden verscheidene sprekers het woord om de verdiensten te schetsen van den overledene, o. a. de heeren prof. S. Van Velzen, vriend en ambtgenoot; dr. H. Bavinck, te Kampends. W. Doorn, pred. te 's-Hage J. H. Donner, zendings-director te Leiden; D. K. Wielenga, leeraar aan de Theol. School; P. Kaptein, pred. te AmstelveenW. H. Gispen, pred. te Amsterdam; K. Kater, van Amsterdam, voorzitter van het Ned. Werk liedenverbond; H. Beuker, pred. te Leiden; P. De Groot, praetor dor studenten. Door den zoon van den overledene, ds. J. Brummelkamp, pred. te Amsterdam, werd in hartelijke bewoordingen dank betuigd aan allen, die de laatste eor aan den ontslapene hadden bewezen. Te Brussel is dezer dagen van een onbe kenden schrijver eene brochure verschenen, getiteld „l'Alliance Hollando-Belge." De schrij ver begint met te wijzen op de gevaren, welke België by een eventueelen oorlog tus- schen Duitscbland en Frankryk bedreigen; maar naar zyne meening is ons land oven- zeer bedreigd als België. Als eene uitgemaakte zaak wordt het be schouwd dat België dan het tooneel van den stryd zal zyn. De versterkingen aan de Maas zyn nog niet gereed en evenmin als Frank ryk, zal Duitscbland Belgiës onzydiglieid eer biedigen. Immers, het verbond met Oostenrijk en Italië veroorlooft Duitschland, zelfs by een oorlog tegen Frankryk en Rusland samen, osn legercorps naar België te zenden. In de eerste plaats is dan Antwerpen aan de beurt, maar zal ook Vlissingen, en daarna Rotterdam en Amsterdam bestookt worden. De scbryver acht het daarom dringend noodig dat Nederland en België zich ver eenigen, ten einde geraeenschappelyk het drei gend gevaar af te wenden. Indien zy zich vereenigen, zyn zy sterk genoeg om een_vy- andelyk legercorps tegen te houden; maar ieder op zichzelf is daartoe niet in staat. De slotsom der brochure is een beroep op de Belgische regeering, ten einde het hare te doen om een verbond tusschen België en Nederland tot stand te brongen. By resolutie van den minister van finan ciën zyn benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinente 's-Gravenhage A. A. A. Stoop; te Amsterdam H. L. Dinge- mans; te Maastricht J. A. Smits, allen surnu merair der registratie en domeinen. Het aantal Hollanders te Parys bedraagt thans 16,341. Maassluis zal f 90,000 te leen vragen, ten einde eene waterleiding aan te leggen. Zr. Ms. zeilschoener „Argus," onder be vel van den luitenant ter zee der 1ste klasse W. E. Hazenberg, verliet gistermorgen de haven van Nieuwediep voor een tocht in de Noordzee tot het houden van toezicht op de visschersvloot. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het staatsexamen ter ver- kryging van een getuigschrift van bekwaam heid voor de studie aan eene universiteit, zal worden afgenomen te 's-Gravenhage op 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 en 21 Juli. Dezelfde minister brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, vermeld in art. 12 der w<jt van 8 Juli 1874, zal aanvangen op Maandag 25 dezer, in de lokalen van 's ryks veeartsenyschool te Utrecht. Door het ryk is voor dit jaar een subsi die van f 2800 verleend aan de maatschappy voor den werkenden stand te Amsterdam, ten behoeve van de industrieschool dier maat schappy. Voor het toelatings-oxamen aan de kweek school voor onderwyzers en onderwyzeressen te Amsterdam hebben zich aangemeld 20 jon gens en 39 meisjes. By de verkiezing van een buitenlandscli correspondent der Parysche Academie van Wetenschappen, afdeeling plantenkunde, werd o. a. ééne stem uitgebracht op dr. M. Treub te Batavia. Eene schets uit het leven van eene paardrydster. 2) Uit het Duitsch van MAXEMHL,IA1V GEK. „Een weinig vervelend, myn vriend!" „Hoe? vervelend? Integendeel!" riep de graaf verwonderd„ik heb zelden gelegenheid gehad zulke schoone toeren te bewonderen." „Dat geef ik tóe," hernam de vorst, „wat ik echter van het zien van een circus-voor stelling verwacht, is het aanschouwen van eene zoogenaamde „echte" paardrydster, die vroolyk, prikkelend en bedwelmend zyn als champagne!" „Wacht maar, mon cher ami," viel de baron in. „In dit opzicht zullen uwe wenschen ver vuld worden! Ik zeg u: deze Kora Astakoff overtreft ieder andüre De lippen van den baron krulden zich spot achtig. „Overdryft ge niet een weinig, waarde baron Zooals gij zeker reeds ondervonden hebt, is or op dit gebied weinig, dat my zou kunnen verrassen." „Dat zal te bezien staan," zeide de baron, de schouders ophalend. „Als u het overige echter vervelend toeschynt, kunnen wy intusschen in het café hierover eene flesch wyn gaan drinken." „Ik ben er toe bereid," antwoordde de vorst snel. „Wilt ge hier biyven, waarde Zangen?" „Neen, zeker niet." „Dérangeer u niet om ons." „Ik ga mee, Basta!" De vorst gaf in het voorbygaan den niet ver van hem zittenden lakei de aanwyzing, hem voor het optreden van Kora spoedig te komen waarschuwen. Het volgende nommer van het programma, het concert van „the musical clowns", vond onverdeolden, stormachtigen byval. Misschien zou zelfs vorst Nymphonburg door deze voorstelling bevredigd zyn. De drie heeren hadden nauwelyks de derde flesch opengetrokken, toen de lakei verscheen om aan te kondigen dat mademoiselle Kora ieder oogenblik in galop in de manége kon verwacht worden. De baron sprong op. „Haast u, myne heeren! De verrassing van het plotseling versehynen van het prachtige meisje te moeten missen, zou het genot tot op de helft verminderen." De terugkomst der drie heeren werd in den circus minder opgemerkt dan hun weggaan. Aller blikken waren naar het roode gordyn van den ingang gericht. Iedere lichte beweging van het doek werd met teekenen van vreugde begroet. Eindeiyk gaf de directeur het toeken tot den aanvang; daverend klonk de muziek, bliksemsnel vlogen de schermen opzyde, en in de verblindend verlichte rybaan sprong op eenmaal, op haren fraaien „Bolisar" gezeten, Kora Astakoff, de ster van den circus; haar schoon golaat straalde van blydschap en triomf. Het was eene ware Juno gestalte, in vuurroode met goud bestikte zydo gekleed, de zwarte oogen vol gloedzóó bewoog zy zich vlug en snel als een vuurpyl voort. Sprakeloos van bewondering zonk de vorst in zyn stoel terug. „Welnu, heb ik te veel gezegd fluisterde hem de baron Van Bickenbach toe. „Eene paardrydster, die voor 't vak geboren schynt; waarachtig eene paardrydster in merg en been," gaf de graaf ten antwoord, terwyl zyne oogen van een jeugdig vuur schitterden. Een oorverdoovende storm van byvalskreten was door het plotseling versehynen van Kora Astakoff afgebroken. Het regendo letteriyk bloemruikers op de rijbaan. Do kunstenares boog dankend, met een be- tooverend lachje, naar alle zyden. Steeds luider klonken de toejuichingen der menigte. Een zacht rood kleurde haar schoon gelaat; hel derder fonkelden hare oogenhaar blauwzwart haar fladderde in de lucht, welke door het snelle ryden in beweging werd gebracht. Twee-, driemaal vloog het paard den circus rond. Toen sprong Kora plotseling, veerkrachtig als een elastieken bal, boven op den zadel, en dreef het fiere dier tot grooter snelheid aan. Met „ho, hop I" sprong zy onvermoeid in de hoogte, liet zich dan in élégante houding op den rug van Belisar nedervallon, om weer even veer krachtig op te springen. De onophoudelyke toejuichingen van het publiek golden niet de kunstige toeren alleenwaarschyniyk hadden de meesten dat alles reeds vroeger gezien, doch voorzeker in sierlykheid, juistheid en voor naamheid van bewegingen overtrof zy iedere harer mededingstersDe schoonheid van haar slank figuurtje kwam het best uit als zy geheel overeind op den zadel stond, de knieën gestrekt en het hoofd fier omhoog. Over de vleeschkleurige tricot fladderde in den wind hot schoone, bolstaande fantasie-rokje, van pur- perroode zyde. De witte armen waren byna tot de ellebogon mot handschoenen bedekt. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1