N°. 8682. Vrijdag 8 Juui. A°. 1888. tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Juni. F'euilleton. KORA ASTAKOFF. f - TV LEIDSCH PRUfl DEZER COURJLNT: Vwr Leiden per 8 mundes.1.18. jnaoo f*t po«41.40. Afconderlflke Hommen.0.0S. FEUS DEB JLDVHBTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel mee» (Uit* Grootere lettere naar plaatamimte. Toer het faa» oaeseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De jaarlyksche vergadering van de „Maat- happü der Nederlandsche Lettorkunde te eiden", zal gehouden worden op Donderdag 1 Juni, des voormiddags te elf uren, in het ebouw der Maatschappij tot Nut van 't Alge een, op de Stoenschuur alhier. Na de opening der vergadering door den oorzitter, prof. J. Ten Brink, zullen de vol- ende punten behandeld wordenlo. Verslag an den staat der Maatschappij en van hare tgevallen en handelingen gedurende het af- eloopen jaar; 2o. verslag van den staat der oekverzameling gedurende hetzelfde tydsver- oop; 3o. overlegging van de rekening en erantwoording van den penningmeester; 4o. ededeeling van het verslag van de commissie oor geschied- en oudheidkunde; 5o. medo- eeling van den uitslag der stemming over te benoemen binnenlandsche en buiten- andsche leden; 60. mededeeling omtront het gebruik van de beschikbare renten van het fonds; 7o. voorstel van het bestuur betreffende on eerelidmaatschap; 80. het kiezen van een id des bestuurs in de plaats van den in ctober a. s. aftredenden bostuurdor dr. H. 'orn. Het door de maandolykscho vergadering oorgedragen dubbeltal bestaat uitdoheeren: uiv. S. J. Fockema Andreas en mr. Ch. M. Dozy. Voor 20 binnenlandsche en 5 buitenlandsche leden zyn voorgedragen respectievelyk 55 en 9 candidaten. Va vergadering zal naar gewoonte besloten worden met een maaltijd op Zomerzorg. De Alphabetische Catalogus der Biblio theek van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde (tevens register op den weten schappelijk ingerichten Catalogus) is thans door de goede zorgen van den heer L. D. Petit geheel voltooid en zal zoo spoedig mo gelijk in druk verschijnen. Dit Register bestaat niet uit namen van schrijvers en opgaven van bladzijden alleen, maar ook vermeldt het de verkorto titels van alle handschriften en drukwerken, welke in genoemde Bibliotheek voorhanden zijn. Verdtr is door talrijke verwijzingen aangeduid, welke geschriften iemand vertaald, bewerkt of uit gegeven heeft, van welke tijdschriften hy redactour was, wat door anderen over zijne levensgeschiedenis in het licht is gegeven, en tevens, of de Bibliotheek overdrukjes zijner tijdschriftartikelen bezit. Daarenboven zijn in dit Register, onontbeerlijk voor de gebruikers van den Catalogus, opgenomen alle levens berichten, door de Maatschappij sedert 1848 uitgegeven, vermeld zoowel op de namen der behandelde personen als op die der schrijvers. Daar al die titels en verwijzingen weder alphabetisch onder de namen der schrijvers gerangschikt z(jn, zal men niet slechts met één oogopslag kunnen nagaan of het werk, dat men zoekt, in de Bibliotheek voorhanden is, maar tevens een helder denkbeeld ver krijgen van dengrooten rijkdom dezer Boekerij. Ofschoon de omvang van dit werk, uit den aard der zaak, moeilijk met juistheid vooraf bepaald kan worden (naar schatting komen daarin toch niet minder dan ongeveer 65,000 namen en titels voor), meent het Bestuur toch te kunnen aannemen dat het een boekdeel van ongeveer 60 vel druks of 960 kolommen zal vormen, waarvan de prijs voor de leden by inteekening op f 3 is gesteld. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zakon van 6 dezer, is de heer T. Brouwer, te Delft, voor het tijdvak van 1 Juli 1888 tot en met 31 Juli 1889, benoemd tot assistont bij 's Rjjks Ethnograpliisch Museum alhier. Hedenmiddag ontvingen we por Engel- j sche mail de Indische bladen van 5 tot en 1 met 7 Mei, zoodat die van 29 April en 4 Mei I nog ontbrekon, welke echter morgen met c'e Hollandsche mail worden verwacht. De minister van binnenlandsche zaken heeft: lo. de benoeming van dr. D. Bierens De Haan, hoogleeraar aan do Rijksuniversiteit te Leiden, tot gecommitteerde der regeering b(j de eindexamens der gymnasia te Deutichem (te houden op 18, 19, 20, 21, 22 en 23 Juni), 's-Hertogenbosch (te houden op 25, 26 en 27 Juni) en Maastricht (te houden op 28, 29 en^ 30 Juni) op zijn verzoek ingetrokken en in zijne plaats aangewezen dr. F. De Boer, hoog- leeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen 2o. de dagen, waarop de eindexamens der gymnasia te Kampen en teSneek zullen worden gehouden, nader vastgesteld als volgt: Kam pen 21, 22, 23 en 25 Juni; Sneek 26, 27, 28, 29 en 80 Juni. Kolonel C. L. Doorman is aangewezen om by de a. s. manoeuvres der 3de divisie op te treden als scheidsrechter. Heden werd ons uit het Noordzee-bad Katwjjk aan Zee een gids voor hot bad seizoen 1888 toegezonden. Deze gids is netjes bewerkt en, wat nog meer zegt, zeer prac- tisch, dus ook gemakkelijk voor het gebruik, ingericht. Behalve eene beschrijving van genoemd Noordzee-bad en „Iets over Katwjjk", bevat de voor de badgasten onmisbare gids het tarief van de zoebaden, een kalender voor het badseizoen 1888, eene vermelding van de voornaamste hotels, met inbegrip van pensionprjjzen enz., het eon en ander omtrent het huren van kamers of woningen en de verpleging van kinderen, veol over de reis- gelegenheden, bonovens eene spoorwegkaart voor Katwjjk aan Zee en eene wandelkaart van Katwijk en omstreken. Vervolgens komt in dezen gids, welke ook eenige illustraties behelst, een hoofdstukje voor, getiteld „Amusementen" en volgen tal van advertentién en aankondigingen van ver schillenden aard, mede van veel belang voor te Katwjjk aan Zee vertoevende badgasten, terwijl het geheel ook wel tor hand geno men en doorgelezen mag worden door hen, die het voornemen hebben zich naar Katwjjk aan Zeo te begeven. Voor de betrekking van gouverneur van Suriname moeten het meest in aanmerking komen jhr. mr. T. A. J. Van Asch Van TVyck, jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman en dr. T. C. L. Wijnmalen. (Karf.) De Koning heeft de geloofsbrieven ont vangen van sir Horace Rumbold, als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. do koningin van Groot Britanniö en Ierland, bjj Hoogstdoszelfs Hof. Naar do „Haagsche Crt." verneemt, zal door eenige personen het initiatief worden genomen om te trachten, mits de daarvoor benoodigde toestemming verleend worde, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina, oen optocht met muziek te orga- niseeren van de in de residentie bestaande vereenigingen met hare banieren. Tot leden van den Amsterdamschen ge meenteraad zijn gekozen (wit briefje) do heoren Jan P. Korthals Altos (candidaat der liberalen) met 4254, C. V. Gerritsen (candidaat der ra dicalen en katholieken) met 4027 stemmen. Voor een 3de lid (geel briefje) moet her stemming plaats hebben tusschen de heeren Armand P. Th. Sassen (liberaal), die 3668 en jJ. A. Wormser (antirevolutionnair), die 3507 stemmen verkreeg. Gedurende het tegenwoordige verbljjf der Vorstelijke Familie op het Loo, schjjnt er op 'het koninklijk domein eene bijzondere bedrijvig heid te heersehen. Dagelijks zoo wordt aan het „Hbl." uit Apeldoorn geschreven hoort men van nieuwe bouwplannen, waterwerken, enz. Men spreekt van uitbreiding van het om zijn schoonen vorm zoo zeer geroemde „Cha- jtelet" van ons Prinsesje, van nieuwe bloem en druivenkassen en borgschnren kortom er schijnt nog eene belangrijke uitbreiding te worden gegeven aan het nu reeds zoo belang rijke aantal fraaie en nuttige bijgebouwen, waarvan het koninklijk paleis is omgeven. Naar de „N. R. C." verneemt, wordt van wege het rijk eerstdaags aanbesteed de bouw van eene nieuwe localiteit binnen de afgesloten ruimte van en achter het Rijksmuseum te Amsterdam. De bouw zal zich aansluiten by do reeds opgerichte gevelfragmenten op die plaats. Plet stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 6 Juni. Het stoomschip „Batavia," van Rotter dam naar Batavia, is 6 Juni van Southampton vertrokken; do „Utrecht" is 6 Juni van Java te Marseille aangekomen en heeft de reis naar Rotterdam voortgezet; het stoomschip „Ko- niugin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Aden 6 Juni. Z. M. heoft benoemd tot burgemeesters van 's-Gravenzande, P. R. Dingemans Van de Kastoele, secretaris dier gemeente; van Heems kerk, jhr. mr. H. Gevers Jr., en van Kas- trikum, J. Mooy; aan E. J. Van do Roemer, te Schellinkhout, tot woderopzeggens vergun ning verleend om zonder geldelijke belooning, lager onderwjjs in de Fransche taal te geven den commies der posterijen 3de kl. K. Schra- ver teruggebracht tot commies der poste rijen 4de kl. Gemengd Ntouwa. Men schrijft ons: Bij den land bouwer ziet hot er niet gunstig uit. Nadat een groot gedeelte van het wintergraan, rogge en tarwe, is uitgeploegd, werd het land be zaaid met haver of bieten. Deze zomerge wassen misten het noodige vocht of werden door nachtvorsten beschadigd, zoodat er ook al akkers werden overgezaaid. Algemeen verlangt men naar regen. Ook op het weiland zou warm, vochtig weer ge- wenscht zijn. De Meimaand is heengegaan zonder den veeboer goed begiftigd te hebben. Ook Juni treedt zeer koud in en niemand be grijpt waar dit jaar het hooi vandaan moet komen. Toch kan zich nog veel herstellen. Het gras kan in korten tyd in dit seizoen veel toenemen. Ofschoon de tuinman niet zoo afhankelijk is van het weder als de landbouwer, hij kan door dekken en gieten veel verhelpeneen Eene schets uit het leven van eene paardrijdster. 1) Uit het Duitsch van HIAXiniLIAN GER. Op den 18den October 188', kon de circus Astakoff nauwelijks de groote menigte toe schouwers bevatten, die er dien avond heen stroomden. De plaatskaartjes waren spoedig uitverkocht. De politie-agent zag zich genood zaakt op versperring van den toegang aan te dringen, doch de menigte wilde zich niet laten afwijzen. Het jonge meisje aan de kas, dat het overloopend druk gehad had, kon zich eindelijk uit de enge ruimte in de koele atmosfeer van de breede doorgang wagen. Het groote, ronde planken gebouw was heden vanbinnen uiterst smaakvol gedeco reerd. Eene geïmproviseerde kroonlamp, welke in het midden van de koepelvormige zolde ring van do tent was opgehangen, wierp haat S-bynsel op de van verwachting stralende gezichten dor toeschouwers, die rondom- dé rijbaan hadden plaats genomen. De talrijke gaslampen van do zuilen wierpen een licht glans over de geheele ruimte; ieder scheen fraaie paarden, in hooge in eene b(jna feestelijke, maar toch even Igaloppeerden zes prachtig zadels gezeten, gekleede dames aandachtige stemming te verkeeren, alsof men/in de manége. De hoeven heur paarden sche- Eie in de kerk was. Het orkest werd langzamerhand bezet. Een paar rijknechten begonnen hot losse zancf van den grond van dendrcuste vegen ook achter de schermen hoirraeT!fBB%»raas. By het eerste schallen der trompetten Vefëtweon ook de spannfc&.van het publiek. Men'lactitte en schertste,- men groette elkaar en riep elkander van de verschillende zitplaatsen toé. Het parket was met vereerders van de scboone Kora Astakoff gevuld en kostbare bóuquetten lagen gereed om aan de schoone paardrydster overhandigd te worden. Na eene lanuo, eenig.szins gerekte pauze, •gaf oone bel, achter de schermen, het teelten, dat de voorstelling een aanvang ging nemen. Geschuifel en vroolyk gedruiseh weerklon ken in de zaal. Het wel gevulde orkest deed een vrooiyk, goed in de maat gespeeld stuk hooren. De directeur verscheen rnet hooge rij laarzen, een rok aan en eene ryzweep in de hand, en boog met gepaste fierheid naar alle zyden. Nog eonige oogenblikken werd het ongeduld van het publiek cfp de proef go- 1 steld; daar weken plotseling'de rijknechten, die den ingang vor-perd hadden, terug, en op groept. en den grond nauwelyks aan te raken, en et een behaaglyk glimlachje ontvingen zy de 'eerste byvalskreten van het opgetogen publiek. Byna al deze dames waren schoon. Het licht der lampen verhoogde het gunstig effect der welgekozen kleuren vanhaarkostuum. Het eerste nommer van het programma, eene élégant gearrangeerde Polonaise, werd door tde paardrijdsters met bewonderenswaardige Juistheid uitgevoerd. Kora Astakoff had intusschen in het kleine tleedkamerlje haar toilet voltooid: zy wierp |en onderzoekenden blik in den grooten spiegel, Ijak eene schitterend roode roos in het zwarte, brullende haar, en begaf zich toen in de ledige ryimte, voor den stal waar de kunstenaars ge- tjooniyk op het oproepen der beurten wachten. Een der stalknechten snelde haar dienst- ardig te gomoet „Ts Belisar gezadeld?" „Het paard is gereed, doch gy hebt nog tyd. „wonderen der wereld," do gymnasten, nu opgetreden. 4,Dan volgen er nog twee nommershet kan ^us nog een goed halfuur duren, eer men u Jft „Goed; hoe staat het met het publiek? Zyn er hooge personages by? Ik wilde dat gaarne weten." „Zeker, militairen en „sportsmen"; vorst Nymphenburg is er ook by, ook graaf Zangen en baron Van Bickenbach. Echte kenners 1" „Op de gereserveerde plaatsen?" De stalknecht knikte toestemmend. „Ja, onmiddellyk aan den ingang, rechts." De artiste keerde zich omzy had genoeg gehoord. Hare groote oogen fonkelden, een tevreden lachje speelde om haren fraai be sneden mond. Vorst Nymphenburg, wiens aan wezigheid wij uit het gesprek van Kora Asta koff vernomen hebben, kon van zyn stoel, in de gereserveerde plaatsen, tusschen graaf Zangen en baron Van Bickenbach, intusschen zyn ongeduld niét bedwingen. Met verstrooide blikken volgde hy do toeren der kunstenaars en even onverschillig zag hij naar de loge op. Zyno vingers, in sierlyke handschoenen gestoken, bewogen zich W6rk- tuiglyk, terwyl zyne vrienden zeer luide in de handen klapten. „Nu, hoe bevalt het uwas het niet een kostelyk denkbeeld de voorstelling van den circus te bezoeken?" vroeg de graaf aan den vorst. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1