niet plaats gehad, doch de materiëele schade is belangrijk. De passagiers, die grootendeels met den schrik vrjj kwamen, moesten met andere middelen van vervoer hunne reis vervolgen. Daar de telefoongeleiding te Sassonheim wordt verplaatst, kan hot vertrek der treinen van de stations tusschen Hillegom en Leiden niet worden geseind, waaraan dan ook waar schijnlijk het ongeluk is toe te schrijven. Men schrijft ons uit Zoeterwoude: Weldra, immers binnen eenige weken althans, zal een pronkstuk van bouwkunst aan den Hoogen Rijndijk, onder Zoeterwoude, verdwijnenalsdan zal de prachtige korenmolen, zoo sierlijk van vorm, zoo hecht en sterk, de molen, op last der familie Van Hulst op gericht, en gebouwd door de gebroeders Vlas man, nog maar alleen te aanschouwen zijn op photographieën of schilderijen. Die molen was een baak voor hen, die in den omtrek van Zoeterwoude wonen. Kwam men per spoortrein van Den Haag naar Leiden en was men even voorbij Voorschoten, men kon hem bespouren; kwam mon van Amster dam, men kon hem reeds aan het station Piet- Gijzenbrug zien. Was men te Zoetermeer, te Ter-Aar, te Rypwetering, men zag overal het prachtige bouwstuk. In 1834 werd deze molen gebouwd op de plaats van zjjn voorganger, welke eon jaar te voren door hot hemelvuur werd vernield. Ook de nieuwe molen werd meormalen door den bliksem getroffenhij werd later voorzien van twee afleiders. Niet omdat de molen bouwvallig is moet hy afgebroken worden, maar wijl hy voortaan door stoom zal gedreven worden en daarom alleen van gedaante moet verwisselen. Vele bewoners van Zoeterwoude betreuren het dat die molen zal verdwijnenalleen het feit, dat men voortaan, onafhankelyk van den wind, steeds by den heer Bornwater, eigenaar van den molen, meel zal kunnen verkregen ten allen tyde, strekt hun ten troost. Wie den schoonen molen nog in werkelyk- heid wil aanschouwen, hy begeve zich naar de plaats, waar hy nü nog staat! Een blok huizen op het Oranje plein te 's-Hage, dat in de onderverf stond, werd Zaterdag avond door eene niet kundige hand in dekverf gezet op eene wyze, welke den eigenaars echter minder aangenaam was. Onder bescherming van de duisternis heeft men nl. de deuren, posten, ramen, ruiten, zelfs do muren van 8 a 9 huizen dik met zwarte verf bestreken, terwyi ook de portie ken aldus beknoeid werden. Of men hier met wraakoefening, dan wel met baldadigheid te doen heeft, zal wellicht het onderzoek der politie leeren; voor het vermoeden, dat het eerste het geval is, schynt wel eenige grond te bestaan. De Sophiastichting te Scheve- ningen zal Zondag 17 Juni geopend worden; een groot aantal kinderen is reeds voor de badkuur ingeschreven. Nabjj Diemerbrug is een man door de stoomtram overreden; beide boenen zpn den ongelukkige verbryzeld. Volgens oog getuigen had hy, tusschen de rails staande, een toeken gegeven om do tram te doen stoppen, maar was vervolgens naar de ver keerde zyde uitgeweken en gestruikeld. Voor dat hy kon opstaan, ging de locomotief over - zijne beenen. De man is naar hot binnen gasthuis te Amsterdam gebracht. Zondag-namiddag vermaakten zich te Haarlem zes kindoren met op oen platten tweewieler-wagon, welko door een kleinen jongen bestuurd werd, rond te ryden. By het ryden van eene brug aan den Kinder huissingel kon de bestuurder echter den wagen niet langer houden en moest hy dien loslaten, met het gevolg dat deze met de zes kinderen in het water reed. Vier kin deren werden dadeiyk, maar twee eerst na veel moeite gered. Uit Oosterbeek meldt men aan het „Hbl." nader omtrent het vergiftigen van visschen in oen vyver op den Hemelschen Berg, dat een viertal personen in deze zaak betrokken zpn, onder wie ook de gemeente veldwachter, die reeds is ontslagen. Niet alleen uit vernielzucht, maar ook om do visch tot eigen gebruik aan te wenden, had men ver giftigd voedsel in den vyver geworpen. Een paar der daders hadden reeds een zooitje mede naar huis genomen, één hunner onge veer 70 stuks. Te Helder is een matroos, diein beschonken toestand zyne in het water ge- waaido muts nasprong, in het Heldersche Kanaal verdronken. Slechts weinige oogen- b'.ikken later werd zy'n lyk opgehaald. Naar men medodeelt, werd dezer dagen op meer dan één verzoek van Neder- landsche postduivenvereenigingen, om hare duiven in Duitschland te laten uitvliegen, weigerend geantwoord. De Duitsche regeering moet het oplaten van uit Nederland komende postduiven hebben verboden. To Tiel heeft zich de dochter van een sociëteithouder, door het breken eener flesch, by ongeluk den pols afgesneden. Te Oud-Zevenaar iseen knaap by het uithalen van vogelnesten uit een 40 voet hoogen boom gevallen, ten gevolge waarvan hy is overleden. Dezer dagen is te Bargum, in de Benoden-Pyreneeën, tydens de Vesper de blik sem in de kerk geslagen. Twee vrouwen verloren het leven en van eene derde werden de schoenen van de voeten geslagen zonder dat zy eenig letsel ondervond. Byna tegelyker- tyd werd de pastorie, 150 meter van de kerk, door den bliksem getroffen, welke slechts eenige schade aanrichtte in de slaapkamer. Veertien vrouwen van den sultan van Turkye zyn door ysbonbons vergiftigd. Drie liggen hopeloos. De doctoren constateer den oeno groote hoeveelheid arsenicum in de aniline-kleurstof, waarmede de bonbons opge werkt waren. Verschillende arrestatiën hebben plaats gehad, hoewel men nog niet met zeker heid weet of het feit al dan niet met voorbe dachten rade heeft plaats gehad. Het „Fóte des Fleurs," Zondag in het Bois do Boulogne, te Parys, heeft een schitterend succès opgeleverd. Het weer was prachtig en de deelneming zeer groot. Te Böne (Algerië) is zekere Anar ben Amed ben Labre onthoofd, die zyn broeder, zyne schoonzuster en den vader dezer laatste had vermoord. Op voorstel van den gezond heidsraad heeft do Fransche regeering be sloten dat in elke gemeente van het Seine- departement een ontsmettingsoven, werkende met stoom, zal geplaatst worden. De ontsmetting zal gratis geschieden in al die gevallen, waar, blijkens getuigenis van een geneeskundige, toepassing daarvan nood- zakelyk zal worden geacht. Bij de samenstelling der ovens zal het systeem Geneste en -Herscher gevolgd worden. Do eeromedaille derParysche tentoonstelling de hoogste onderschei ding is toegekend aan den heer Detaille voor zyne schildory „Le rëve", eene afdee- ling soldaten voorstellende, rustende in een korenveld. Te Saint-Brieux (Frankryk)is het tweejarig zoontje van een spoorweg opzichter, Donno genaamd, dat een geverfd looden soldaatje in den mond had gehouden, na een verschrikkelyk lyden bezweken. De hevige brand te Londen. Te Londen heeft, naar reeds met een enkel woord is gemeld, een brand gewoed, welke do hevigste was in die stad na den vreese- lykon brand, welko daar voor eenigen tyd de magazynen van Witheley in de asch legde. Het gebouw, dat nu door de vlammen werd aangetast, bestond uit eene reeks magazynen van vier verdiepingen, den hoek vormende van Edgwareroad en Queonstreet en eene ruimte innemende van ongeveer vier en twintig meter lengte, by vyftien breedte. Alle lokalen waren met koopwaren gevuld, daar de eige naren, de heeren E. en R. Garrould, juist de zyden- en andere stoffen voor het zomerseizoen hadden ontvangen. Het huis had 170 bedienden, 25 jonge dames en 6 dienstboden in dienstde vrouwelyko personon alleen hadden hare slaapkamers in de gebouwen, op de verdieping boven de maga zynen in Queenstreet. Te zes uren des morgens werd de brand door een voorbyganger ontdekt en deze maakte onmiddeliyk alarm. Do brandspuiten waren spoedig ter plaatse, maar de vlammen grepen met zulk eene snel heid om zich heen, dat in minder dan een half uur het geheele blok magazynen in lichter laaie stond. De meeste jonge dames konden uit het bran dende gebouw ontsnappen, en dat wel trots do dichto rookwolken, welke haar omringden eenigen van haar evenwel, die allen moed verloren hadden by het aanschouwen van het ernstige van haren toestand, klomden zich vast aan de ramen aan de straatzyde en smeekten of gilden om hulp. Verscheidenen dezer laatston konden ech ter gelukkig gered worden door middel van ladders: twee meisjes, die zich ter hoogte van zes meters bevonden, sp *ongon naar beneden op lakens, door do poh e vastgehou den zy bekwamen geen letseltwee harer gezellinnen bekwamen evenwel op die wyze ernstige kneuzingen. Vyf van de jongejuffrouwen, die den sprong niet durfden wagen, werden door de vlammen meer naar binnen gedreven, alvorens men haar kon bereiken en zy worden helaas slechts teruggevonden als verkoolde lyken. De brand schynt aldus ontstaan te zyn: Eene dienstbode, die te zes uren naar beneden gegaan was om vuur aan te maken, had het gaslicht op de trap aangestoken en bediende zich daarvoor van een lucifer, welken zy, na gebruik, wegwierp. Even daarna hoorde zy een verdacht knappen en toen zy daarvan poolshoogte ging nemen, zag zy do eerste vlammen, welke zich naar de eerste vordie- ping verhieven. Het schoot haar toen te binnen dat zy ach teloos den lucifer had weggeworpen. Het gehoele gebouw is totaal vernield; dat gene er van, wat niet geheel door het vuur is verwoest, heeft zyne geheele waarde verloren door de schroeiende hitte of door het water. Het dakwerk is ingestort. Uit het rapport der politie blykt dat vyf vrouwen, respectie- velyk 20, 24, 25, 35 en 55 jaren oud, in de vlammen zyn omgekomen; twee van3öjaren hobben ernstige verwondingen op het gelaat en aan de armen bekomentwee andere vrouwelyke personen, van 25 en 29 jaren, hebben zich gevaarlyk gewond door uit eene tweede en eene derde verdieping te springen. De gebouwen en de koopmansgoederen waren verzekerd voor 60,000 pond sterling, d. i. ƒ720,000, maar men spreekt er van dat de assurantie maatschappyen de geheele schade niet zullen vergoeden. Kantongerecht te Lelden. Door het kantongerecht alhier zyn ver oordeeld C. v. d. B., te Leiden, wegens te Leiden eene steeg in verboden richting beryden met een wagen, tot 0.50 of 1 dag hechtenis. M. v. G., te Leiden, wegens straatschendery, gepleegd te Leiden, tot ƒ2 of 2 dagen hechtenis. S. W., te Hillegom, wegens in de kom van het dorp Sassenheim als machinist van eene stoomtram eene tram doen ryden met eene snelheid van meer dan zes kilometer per uur, tot ƒ5 of 2 dagen hechtenis. C. Z., te Rynsburg, wegens te Oegstgeest zitten op een door honden getrokken voertuig, de honden niet gemuilkorfd hebben, en de honden niet onder hot voortuig gespannen hebben, de laatste overtreding tweemaal ge pleegd, tot 4-maal 5 of 4-maal 2 dagen hechtenis. T. Van E., te Rynsburg, wegens te Oegst geest honden, tot trekdieren gebezigd, niet onder het voertuig gespannen hebben, twee maal gepleegd, tot 2-maal 5 of 2-maal 2 dagen hechtenis. J. H., J. v. Z. en S. S., allen te Rynsburg, wegens te Oegstgeest zitten op een door honden getrokken voertuig en de honden niet onder het voortuig gespannen hebben, elk tot 2-maal 5 of 2-maal 2 dagen hechtenis. Th. G. i. 't W., te Alkemade, wegens zich in kenlyken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, tot 5 dagen hech tenis en plaatsing in eene rykswerkinrichting voor den tyd van drie maanden. J. v. P., te Leiden, wegens hetzelfde mis- dryf, tot 2-maal 5 dagen hechtenis. D. B., J. A. en B. v. E., allen te Leiden, wegens hetzelfde misdryf, elk tot 5 dagen hechtenis. Z. K., te Leiden, wegens hetzelfde misdryf, tot 3 dagen hechtenis. J. B., te Leiden, wegens hetzelfde mis dryf, tot 2 dagen hechtenis. H. v. d. F., P. D. en G. De B., allen te Leiden; P. d. W., te Lisse en A. G., te Oegst geest, wegens hetzelfde misdryf, eik tot 0.50 of 1 dag hechtenis. D. K., te Noordwykerhout, wegens het zelfde misdryf, tot 5 of 1 dag hechtenis. H. B., te Leiden, wegens hetzelfde misdryf, tot 2.50 of 2 dagen hechtenis. G. K., te Leiden, wegens hetzelfde misdryf, tot 2. of 2 dagen hechtenis. P. v. D., te Leiden, wegens hetzelfde mis dryf en het verwekken, des nachts, van buren gerucht, tot 1.50 of 2 dagen hechtenis en nog 2 dagen hechtenis. W. S., I. N. en J. C. v. B., ailen te Leiden, wegens hetzelfde misdryf, elk tot 1.50 of 2 dagen hechtenis. J. H., te Oost Graftdyk, wegens hetzelfde misdryf, tot 1.50 of 1 dag hechtenis. C. F. K., J. V., G. D. J. Z., J. J. v. d. A., A. D., R. V. en P. v. d. R., allen te Leiden Q. v. d. P. en R. V., beiden te Voorschots» N. v. S., te Delft, A. v. R., te 's-Gravenhag wegens hetzelfde misdryf, ieder tot f of 1 dag hechtenis. BOITENLAND. Frankrijk. Even over tweeën werd gistermiddag aandacht der Kamer van Afgevaardigden beslag genomen door het binnenkomen i, generaal Boulanger, die, inziende dat het L onmogelyk is de verschillende elemen welke zyne beweging steunen, nog tot einde des jaars bijeen te houden, onmiddeli na de verklaring van den heer Floquet i aangekondigd voorstel tot ontbinding <j Kamer en tot herziening der Grondwet diende, daarvoor urgentie vroeg en de memo»- van toelichting voorlas, waarby hy hery delyk in de rede gevallen werd. Hy tf. klaarde de toekomst zeer ernstig te actF omdat die door eene ernstige crisis weni dreigd en Frankrijk geen vertrouwen s' in den dag van morgen. Daarby kwam tot heftige woordenwisselingen tusschen v en tegenstanders van den generaal en rumoer bereikte zyn toppunt toen spr, i dat het een gevaar was voor de Repubt geregeerd te worden door eene club. Voordat men tot stemming overging, t de heer Floquet het woorden teekendeprof aan tegen de aanvallen, waaraan de r ring blootstaat. De minister betoogde de regeering zich tegen de dringend-vei ring verzet. Wel moest hy erkennen enkele punten van Boulangers program de aandacht verdienen, rnaar met hetiy stel, door dezen afgevaardigde ingedis kan men niets anders doen dan het naai commissie te verwyzen. Do herzienings-cc missie kan dit voorstel dan in ovenv nemen met de andere voorstellen vangst strekking, welke reeds zyn ingekomen. In dels behoudt de regeering zich het recht ter gelegener tyd zelve een ontwerp tot1 ziening der Grondwet in te dienen. Tusschen Boulanger en den voorzitter Mg kwam het vervolgens ook tot eene hei woorden wisseling. De heer Boulanger betoogde dat de p dent der Republiek eigenlyk overbodig is! president zeide hy is slechts eenstic pop, als de houten koning uit de fabel. De heer Méline beantwoordde dezen n:; met de verklaring, dat hy geene waarde hec aan woorden, welko door den afgevaar' Boulanger werden gesproken. Boulanger verlangde verder dat de mine. niet te gelyker tyd afgevaardigden 20 wezen. De sociale vraagstukken kunnen gens hem alleen worden opgelost door wettig gekozen en vrye regeoring, en door de tegenwoordige Kamer, maar ill door eene Constituante. De rede van den generaal werd herhaal lyk door groot rumoer gestoord. De meerderheid der Kamer hoeft zynv: stel niet gunstig ontvangen en met 377 li? 186 stemmen geweigerd het voor gend te verklaren, zoodat de generaal p reden heeft om over zyn eerste optredtc de Kamer tevreden te zyn. Alle 377 rep keinen stemden tegen, terwyl alleen del: der rechterzyde en de weinige vrienden Boulanger zyn voorstel steunden. Tevens met 335 tegen 70 stemmen besloten da: rede van minister Floquet door aanplak' in geheel Frankryk zal worden bekeni maakt. Wat betreft de verklaring van den Floquet, komt het vooral aan op de ho* der radicalen. De „Justice" kan zich des: wel vereenigen met het voornemen van minister om de herziening eerst in hei des jaars voor te stellon; maar het 0. van den heer Clémenceau doet toch uitfc dat het beter is het publiek niet te lanf de beloofde herziening te laten wachten. In allen gevalle vestigt de „Justice aandacht op het feit, dat de afgevaar' het recht hebben een voorstel ter hea der Grondwet in te dienen. Indien dus 1 Kamer en den Senaat eene republil® meerderheid te vinden is, welke het eens f over een ontwerp tot herziening der Grond dan dient do regeering, volgens de verM van den heer Floquet, daarmede genoeg nemen; maar ook indien dit niet het s is, behoudt toch ieder lid van het congr-3 recht een voorstel tot herziening in te di „Grondwetsherziening is noodig", besluit de „Justice" hare beschouwinge

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2