N#. 8680. Woensdag Juni. A°. 1888. <§ezs jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Juni. Feuilleton. ITWEE JONGE BOEREN. PBXJB PBT.TIR. COUBANT: i voer Leiden (es 8 maanden.1.18. franco por poa*1.40. iüonderltjke Kammen.0.08. *\m 'uj.ii -l PEJJS D2KR JJDVHRTBNTÖIN: Tan 1—6 regal* 1.05. I*d*r* regel mm /JU.74, j Grootero letters nssr plsstsraimte. Toot hst hfc», osseeeren buiten de st*d wordt 0.10 bsreksi^d. w Olïlcieele Kennisgevingen. PARC VACCIXOCJEXE. I purgemeestor en "Wetbouders van Leiden brengen f7er algemeene kennis dat op Donderdag 7 Juni Mu des namiddags vsn 2 tot 3 uren, zitting zal F worden gebonden in bet Elisabetbshof aan de Oude J Vest, tot bet verrichten van inenting tegen be- KliliDg van f 1 per persoon. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. |~fi Juni 1388. E. KIST, Secretaris. I De Burgemeeetor der gemeente Leiden brengt tor Igemeene kennis dat op heden aan den ontvanger Directe Belastingen alhier ia ter band gesteld ten suppletoir kohier van het patentrecht, 4de kwar- jal 1887/88, executoir verklaard den 2den Jnni 11., n herinnert voorts de belanghebbenden aan hnnne ver plichting om hunnen aanslag op den bij de Wet be- ülden voet to voldoen. [.Leiden, De Burgemeester voornoemd, 5 JUDI 1888. DE KANTER. commissie van rapporteurs over het loorstel van de heeren Lohman en Schaepman, lot herziening van het Reglement van Orde 'van de Tweede Kamer, is heden byeenge- lomen tot vaststelling van het afdeelings- g, hetwelk dus weldra zal verschijnen. Van den dag, waarop de memorie van ant- Jroord van de voorstellers wordt ontvangen, tal het afhangen of de Kamer tegen Dinsdag 19 dezer tot hervatting van het werk kan 1 worden bijeengeroepen. - De heer C. Mulié is aan de universiteit alhier bevordord tot candidaat arts. - Prof. J. Moleschott, vergezeld van zijne bebter, bezocht heden den boek- en kunst- lande! van den heer C. Kooyker alhier en locht daar, zéér voldaan over de sprekende lelflkenis, een portret van zijn vriend prof. Ponders. - Heden zijn alhier aangekomen drie luite- lants, respectievelijk van het regiment grena diers en jagers, zesde en achtste regiment pf., om zich vertrouwd te maken met de in troef te nemen nieuwe bepakkingswijze der ïianterie. Ook bij het 4de regiment zijn veranderingen lebraeht in de opleiding der infanterie, alles pier nog slechts bijwijze van proef. Door de feestcommissie van het Delftsche Btudentencorps ter viering van het achtste Lustrum, is onze stadgenoot de heer Willem fran Iperen uitgenoodigd, als eerste violist peol te nemen aan het concert, dat zal worden pegoven onder leiding van den heer J. C. Boers. - De 1ste luitenant-kwartiermeester Rost Bs van Vlissingen naar Leiden overgeplaatst [en wordt vervangen door den lsten luitenant Vink, uit Haarlem. De 1ste luitenant A. L. Klerk de Reus, van zjjne detacheering bij het O.-I. leger teruggekeerd, is ingedeeld bij het 4de regi ment infanterie. Tot medewerker aan hot Woordenboek der Nederlandsche Taal van prof. M. De Vries te Leiden, is benoemd dr. J. W. Muller te Haarlem, thans leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde, en de Vaderlandsche Ge schiedenis aan het Gymnasium aldaar. (D. v. N.) Uit de nalatenschap van wijlen den heer Andr. Steketee, onlangs te Goes overleden, is eene gift van 500 geschonken aan de Martha-stichting te Alfen aan den Rijn. Bjj koninklijk besluit zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1888 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der wet tot regeling van het hooger onderwijs: dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia; tot loden dier commissiedr. E. Mehler, rector van het gymnasium te Zwolle; dr. J. H. Slothouber, conrector van het gymnasium te Gorkum; Cl. J. J. Wilde, directeur van het gymnasium te Katwijkdr. J. L. Sirks, rector van het gymnasium te Groningen; F. J. L. Kramer, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; W. Everts, directeur der eerste afdeeling van het seminarium van Roermond, gevestigd te Rolduc, gemeente Kerkrade; dr. Th. P. H. Van Aalst, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhagedr. Mensinga, leeraar aan het gymnasium te Zwolle; en dr. K. D. Schün- feld, leeraar aan hot gymnasium te Groningen. Bjj kon. besluit is aan jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van den Raad van toezicht op het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren, zulks met dankbetuiging voor de goede diensten, door hem als zoodanig belangeloos bewezen. De gezant der Fransche Republiek bij ons Hof, de heer Legrand, is gisteren buitens lands vertrokken. De eerste legatie-secretaris, de heer De la Motte, is als zaakgelastigde opgetreden. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Kuilenburg c. a. W. C. Cante- laar, thans te Nieuwkoop c. a. Z. M. heeft aan de heeren E. H. Krelage Zoon, bloemisten en zaadhandelaars te Haarlem, de vergunning verleend tot het voeren van het koninklijk wapen als hof leveranciers. Gisteren overleed te Honnef, op 50-jarigen leeftijd, mr. C. W. A. Buma, lid van Gede puteerde Staten van Friesland. Hierdoor zijn thans twee vacatures in dit college. Door eenige belangstellenden, die zich daartoe als comité zullen vormen, is in be ginselbesloten te 's-Hage een Kunstnijverheids- museurn op te richten. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. „Van Galen", onder bevel van den kapitein tor zee E. L. baron Van Hoeckeren van Waliën, den 3den dezer van de reede van Batavia naar zee vertrokken ter terugkeer naar Nederland, via do Kaap de Goede Hoop. In de algemeene vergadering, welke op 9 dezer in het lokaal „Eensgezindheid", te Amsterdam door de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging zal worden gehou den, zullen de volgende punten behandeld worden: 1°. wijziging van het reglement op het studiefonds; 2°. machtiging aan het be stuur to verleenen tot het nemen van maat regelen ter vestiging van een emigratiefonds 3". rekening en verantwoording van het be stuur 4°. benoemen van vijf leden van het bestuur, in plaats der aftredende leden A. D. De Marez Oyens, ds. M. A. Perk, mr. A. Van Naamen van Eemnes, mr. W. J. Van Wei deren baron Rengers, dr. W. H. Van de Sande Bakhuizen, die herkiesbaar zijn5°. be handeling van het aan de leden gezonden zevende jaarverslag. Volgens het jaarverslag over 1887 is de Vereeniging krachtig vooruitgegaan, zoowel ten aanzien van den omvang en de beteekenis harer werkzaamheden als in het aantal harer leden. Het ledental steeg van 1000 tot 1400. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 2 dezer bedroegb(j de Nederl. Bank 26,106,735.98'/, en bij de betaalmeesters 3,068,576.36'/2te zamen ƒ29,175,312.35. Te Vlissingen noemt men den heer G. H. Thomassen a Thuessink Van der Koop, oud lid der Tweede Kamer voor het district Steenwijk, thans burgemeester van Doornspijk, als vermoedelijke opvolger van den heer Arie Smit, burgemeester van Vlissingen. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs, is de termijn, gedurende welken in Frankrijk het verhoogde invoerrecht van 70 fr. op alcohol blijft bostaan, tot nader verlengd. Het aantal adspiranten, dat zich heeft aangemeld voor het examen voor de Konink lijke Militaire Academie te Breda, bedraagt 233. Het hoofdbestuur van het Pensioen-ver bond heeft ook bi) de tegenwoordige regee ring stappen gedaan om eindelijk eene wet telijke regeling te verkrijgen, waardoor het lot van weduwen en weezen van ambtena ren verzekerd zal worden, en heeft de ver zekering gekregen dat binnen betrekkelijk korten tijd eene wet tot. regeling van deze aangelegenheid zal worden ingediend. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de eind examens van de rijksschool voor kunstnijver heid en van de rijksnormaalschool voor toeken onderwijzers in het openbaar zullen plaats hebben in het rtjksmuseumgebouw te Am sterdam, op 25 Juni 1888 en volgende dagen. Door den minister van koloniën zijn de heeren E. H. Ramakers, J. Stigter en P. Van Duyn, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer dei- derde klasse daar te lande. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is dr. P. De Koning benoemd tot amanuensis bij de biblioraieek aan de rijksuniversiteit te Utrecht, en is aan P. J. D. Van Dokkum eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking. Het stoomschip „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, is 4 Juni te Padang aangekomen; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Jgii van Port-Said; de „Prins Maurits" is 26 Mei van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken; de „Prins Willem 1" is 30 Mei yan Amsterdam te Paramaribo aangekomen en arriveerde 4 Juni te Demerara; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Juni St.-Vincent; de „Batavia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 4 Juni te Southampton. Gemengd Nlonvra, Het jaarlyksche prijsschieten door de vrijwilligers en miliciens der lichting 1887 van het 4de regiment infanterie alhier, die voor het blijvend gedeelte zijn aangewe zen, zal in den loop der volgende maand plaats hebben. Nadat een der treinen van de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat schappij (Leiden Haarlem) gistermorgen was gederailleerd by „Oud Berg en Daal", onder Bennebroek, waardoor de dienst in het onge- reede raakte, liepen gisternamiddag van dezelfde maatschappij twee treinen, de één komende van Sassenheim, de andere van Leiden, bij de Klinkonbergerbrug, onder Sassenheim, met een geweldigen schok tegen elkaar. Ernstige persoonlijke ongevallen hebben daarbij gelukkig 110) SCHETS VAK A. .T. RANK. Maar toch, hy zou de lui wel dwingen om by Item te komen. Als zyn Hector maar eens een |prjjs won, zou by van de gelegenheid profiteeren i het renbestuur by zich noodigen en die heeren Izóó feesteiyk onthalen, dat ze met bewondering I zouden spreken van den rykdom en de pracht jran een grondbezitter ten platten lande. En daar bereikte hy het toppunt zyner [wenschen. Daar behaalde zyn Hector den eersten prys van ƒ300, terwyi zyn bruine fes „witvoet" eene premie won. Onzinnig schier van biydschap, word er op zyne kosten I een fijn diner aangeboden en vlogen de stoppen van dechampagneflesschen en namen de heeren uitnoodiging aan om op zyn buitengoed sVrougdewijk" (met gouden letters stond die naatn in den gevel) te komen dineeren. En spoedig wist heel Diepdorp wat er ge beurd was en nog te gebeuren stond. Aan notabelen van het dorp werden uitnoodi- gingen gezonden. Wynkoopers kwamen zyne gunst vragen, slagers leverantie verzoeken, poeliers, banketbakkers, kleermakers schreven hem. Koks boden zich aan, tuinlieden kwamen zyn aanleg bezichtigen en ieder, die er kwam, was met bewondering vervuld en al wat graag leverde boog voor hem met nederige dienst vaardigheid. Wie was gelukkiger dan Frank? Wel hin derde het hem dat van Diepdorp slechts een paar ryke boeren op zyne uitnoodiging ver schenen, maar de geheele Sportclub was er toch. Alles werd bezichtigd, geprezen, be wonderd, zyn goede smaak werd met vlei ende onderscheiding geroemdhet diner werd heerlyk, de wyn délicieus gevonden, in één woord: er ontbrak schynbaar niets aan de vervulling zyner wenschen. Hy merkte het niet dat, toen de wijn in grooten overvloed werd aangebracht en de toosten elkander al sneller opvolgden, hy uitgelachen word om zijne plompe manieren, terwyl het den schyn had alsof men zyno geestigheid bewonderde. Och arme! elke toost moest met boordevolle glazen worden gedronken, en wat het einde was? Wy behoeven het immers niet te zog gen dat hij „onder tafel raakte" en de gas ten, in uitgelaten vroolykheid het Buiten verlieten, lachende om den ploert, die niet in staat was zyn gasten uitgeleide te doen? En dergelyke tooneelen herhaalden zich van tyd tot tyd. Altyd omringd door vleiers en klapioepers, dacht hy zich een geëerd en gevierd man te wezen. Kwam hy in de stad een der heeren van zyn diner tegen, dan vroeg hy familiaar of hy hem iets offreeren mocht en de antwoorden, hoe verschillend, hadden toch allen denzelfden zin. Nu was het nog te vroeg; dan moest men naar de beurs; één zelfs zei: „Neen, jongen, ik ben wat laat opgestaan, ik heb nog pyn in 't haar van gisteren, weet jo? By gelegenheid; bonjour!" en zoo was hy doorgaans de dupe. Hy begon van tyd tot tyd den bodem zyner geldkist te zien, maar wat hinderde dat? Hy had by zyn kassier in de stad een ruim crediet. Wel was de notaris altyd de tus- schenpersoon tusschen hem en den geld schieter; maar 't waren zulke aardige kerels ze weigerden nooit, al vroeg hy nóg zooveel. En de man, die zyne hoeve bestuurde? Ook van dezen merkte hy niets. Hy zag niet hoe deze zachtjesaan een kapitaaltje byeen- kreeg on hem met open oogen bedroog. Hy zag niet hoe de pry's van het verkochte vee altyd beneden het middelmatige bleef, hoe het graan steeds een „slecht beschot" gaf, hoe de helft van de boter slechts werd ver antwoord enz. Hoe kon hy ook by al zyne drukten aan zulke bagatellen denken? Hoe kon hy by mogelykheid veronderstellen dat de meester wel eens onder den knecht kan komen te staan? Aan zulk een kapitaal kon immers geen einde komen? En „aan een boom zóó vol geladen, mist men vyf, zes prui men nietl" Aan de bouwery liet hy zich dan ook niet gelegen liggen. Die nietigheden waren hem te nietig. Slechts eens, toen zynbedryfhem vertelde dat het halve gewas van Hans Groote verhageld was, scheen hy den om vang van zulk eene ramp te begrypen en glimlachend zeide hy„'t Is verdiend loon wat doet zoo'n schooier ook onder de boeren?" En 't was waar wat de bedryf van Hans vertelde, t Was snikheet geweest op dien 20sten Juli, en. 's avonds was er eene zware bui komen opzetten, en een ontzettende hagelslag was over Diepdorp en omstreken gevallen, en het prachtig te veld staand ge was van Hans was in eene'spanne tyds schier geheel vernield. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1