officier van gezondheid 2de kl. den student in de geneeskunde (arts) J. E. Van Persyn in het College voor do Zeevisscheryen her benoemd tot loden de heeren jhr. E. De Wendt Alberda Van Ekenstein, J. R. Verschoor Van Nisse, J. R. Boerlage, J. J. Slis en S. Hoek stra den heer T. E9rnstman, arts, benoemd 011 aangesteld tot officier van gezondheid der 2do kl. bij het personeel van don genees kundigen dienst van het leger in Nederl.-Indië. Gemengd Nlonwa. Hedenmorgen te vjj f uren is een der werklieden van de Kon. Ned. Grofsmederij alhier op onverklaarbare wijze te water ge raakt en, zonder opgemerkt te worden door de overige werklieden of door het personeel der aan de fabriek liggende stoomboot, ver dronken. De overigens oppassende werkman, C. .T. Weerlee genaamd en in de Gortestraat woonachtig, laat eene diep bedroefde weduwe en vijf kinderen achter. In eene tap per jj heeft gister- namiddag alhier een oud manspersoon een jongen, tijdens eene woordenwisseling, met een mes gesneden, ten gevolge waarvan 's jongens pink werd verwond. Tegen den dador is proces-verbaal opgemaakt. De jongen werd, onder grooton toeloop, naar het aca demisch ziekenhuis gebracht. Gedurende de aanstaande Leidscho kermis zal de „Stadszaal" weder eenegroote aantrekkingskracht op de kermisbezoekers uitoefenen. Ten govolge van een door den heer Duyser met hom gesloten contract, zal de heer Frits Van Haarlem ons weder met oen uitstekend ensemble begroeten, en daar wij genoegzaam zijne exploitatie kennen, dur ven wjj hem gerust nu reeds weder een groot succes voorspellen. Dit jaar zijn uit- stokende krachten, naar verzekerd werd zelfs nog meer en betor dan vorig jaar, aan dit gezelschap verbonden en daarom met recht heoft hij het praedicaat „Elite"-gezelschap aan zijn ensemble verleend. Eenige personen uit Rotterdam waron gisteren herwaarts gekomen met een pleizierrytuig, oen groeten tentwagen, en reden nu des middags in het volle besef hunner waardigheid en in vroolijke stemming door onze Sleutelstad. Op do Hoogewoord kantelde het voertuig evenwel plotseling en staakten de daarvoor loopende rossen den arbeid. Wat was er geschied? Juist voor de Wiel- makerssteeg (hoo toevalligbrak hot wiel van den tentwagen en dit breken van het wiel voor die Wiel makerssteeg, dat het ontbieden van een wielmaker om het wiel te maken, ook al voor do Wiolmakerssteeg, ten gevolge had, was tevons oorzaak dat eene der vrouwe ïyko ingezetenon van hot rijtuig met inbegrip van een kind, dat zij op den schoot hield, uit den wagon viol. Do gevallenon bekwamen gelukkig geen letsel, evenmin ale do bovenop het rijtuig slaande twee koffers. Een aantal personen was getuige van het breken van het wiel en van het- maken van liet wiel door oen wielmaker, niet verre van de Wielmakerssteeg woonachtig, terwijl telkens ook eenige wielrijders op hunne wiolers voorbywielden, zonder het rijtuig, niet tegenstaande de nauwe passage, in de nog overige wielen to rijden. Do uitslag van de in Den Haag op het Malieveld gehouden cricketmatch tus- sclien de Utrechtsche Studenten-cricket-club „Sphaerinda" en de Leidsche Studenten- cricketclub, is dat in de eerste innings de Leidsche C.-C. GO, de Utrechtsche 114 punten maakten. Do Leidsche C.-C. behaalde daarop in de tweede innings 67 punten. Daar de tijd, waarop men afgesproken had te zullen ein digen, toen verschenen was, speelde Utrecht geen tweede innings. De U. S.-C.-C. „Sphae rinda heeft dus eene schitterende overwin ning behaald. Hot tentoon stellingsbezoek te 's-Hage werd gisteren verlevendigd door eene mr.tinée van de muziek der schutterij te Schiedam, welke velen onder het lommer van de fiere woudreuzen, welke de bezoekers op liet achterterrein tegen de heete zonnestralen beschutten, eenige uren hot verblijf aange naam afwisselde. Ofschoon het concert niet vooraf aange kondigd was, bewogen zich honderden bin nen de palen van don Koekamp, hetzij op het buitonterrein of in het tentoonstellings gebouw. Volgens den officiëelon catalogus z(jn voor de eerste afdoeling: Oude Kunstnijverheid, 323 en voor de tweede afdeeling: Nieuwe Kunstnijverheid, 357 inzendingen. Do afdeeling schilderijen en kunstwerken van hodendaagsche meesters wordt afzonderlijk gecatalogiseerd. De warme dag van gisteren had velen in den voor- en namiddag naar Scheve- ningen gelokt, waar het strand van Hage naars wemelde als ware het midden in het badseizoen. Des avonds in de Kurzaal, welke zich thans in al de pracht van hare versiering voordoet, vooral wanneer alles door het avond licht wordt bestraald, vond de kapel van de stafmuziek van de dd. schutterij, geleid door den heer Bolten, buitengewonen bijval by het talryk gehoor. Do langdurige toejuichingen welke na eene verdiensteiyke uitvoering van een Oosterschen marsch opgingen, schenen het verlangen naar eene herhaling van dit karakteristieke stuk te kennen te geven, waar aan het orkest dan ook voldeed. In don vooravond bood de ondergang van de gloeiende zonneschyf een prachtig natuur- tooneel aan. De ar r. - rechtbank te 's-Hage veroordeelde heden den gewezen gevangen bewaarder in de strafgevangenis naby Sche- veningen, wegens do bekende knoeieryen met gevangenen, tot twee jaren gevangenisstraf, waarvan twee maanden in mindering zullen gebracht worden wegens ondergane voor- loopige hechtenis. Gisternamiddag ontstond te Val kenburg brand op de kalkbrander^ van de firma Lelyveld en Hubrecht. Door den vry hevigen wind vatte eene party turf, van eenige honderden tonnen, vuur, zeer waarschyn- lyk door overgewaaide vonken uit een bran denden oven. "Wel rukte de brandweer uit, maar deze deed geen dienst, wyl aan blusschon niet te denken viel en belendende perceekn geen gevaar liepen. Voor de groote internationale roeiwedstryden, op 9 Juni te Deventer te houden, zyn ingeschreven Zesriems inrigged gieken. „Amstel" en „Nep tunes" te Amsterdam. Vierriems outriggers gieken. „Sport Nau- tique" te Brugge en „Cercle de l'Aviron" te Parys. Vierriems inrigged gieken. „Sport Nautique" te Brugge, „Cercle de l'Aviron" te Parys, Amstel" te Amsterdam, „Laga" te Delft, Njord" te Leiden en „Neptunus" te Am sterdam. Vierriems inrigged gieken (Juniores). „Daven- tria" te Deventer; „Amstel", Fortuna", Nereus" en „Neptunus" te Amstordam en Triton" te Utrecht. Tiveeriems inrigged gieken. „Sport Nautique" te Brugge, „Cercle de l'Aviron" te Parys, „Maas" te Rotterdam", „Fortuna" te Amster dam, „Laga" te Delft en „Njord" te Leiden. Tweericms inrigged gieken. (Juniores). „Am stel" te Amsterdam, „Triton" te Utrecht en „Laga" te Delft. Skiffs. „Sport Nautique" te Brugge, „Cercle de l'Aviron" te Parys, „Njord" te Leiden en Fortuna" te Amsterdam. Skiffs (Juniores). „Njord" te Leiden, „For tuna" te Amsterdam. Travelling Canoes. „Maas" te Rotterdam, (tweemaal), „Nymogen". Wherries inrigged (bemand door 2 roeiers, gestuurd door eene dame), „Amstel" te Am sterdam. Vrydag-avond is er na de plechtige ont vangst der verschillende voreenigingen enz., ten stadhuize concert in de Buiten-Sociëteit De Hereeniging", aangeboden door den kolonel-commandant Thirion, van het 1ste regiment huzaren. Nadat alle pogingen om te Leiden voor de „oude vier" van Njord een plaatsvervanger voor het uitgevallen lid van de ploeg (den heer Van Seters) te krygen, mislukt zyn, zal de heer Vermeer te Deventer in de ploeg plaats nemen en te Deventer uitkomen. De oefeningen kunnen evenwel niet vóór Woens dag a. s. beginnen, daar heden en Dinsdag nog twee leden der ploeg examen hebben af te leggen. In de A m st erdamsche vaart naby Halfweg is het ïyk opgehaald van een tot hedon onbekend persoon, naar gissing oud GO jaren, fatsoenlyk gekleed. Het lyk was in vergevorderden staat van ontbinding. Eene waarde van f 50 aan muntbiljetten en rijks daalders werd in een der vestzakjes gevonden. Voor ottelyke maanden werd te Amsterdam vermist eone daar studeerende dame. Haar lyk is thans aan de Handelskade opgevischt. Uit zeker café te Rotterdam zijn een bediende en de buffetjuffrouw verdwenen, benevens cone niet onbelangryko som gelds, aan den kastelein behoorondo. Zaterdagmiddag ver maak te zi ch do heer J. L. Spekman, literarisch student te Groningen, in eene kano op het water. Het vaartuigje sloeg om, en het schynt dat de heer S. niet kon zwemmen; althans, vóór dat redding mogelyk was, was hy in de diepte verdwenen. Gistermiddag word zyn lijk opgevischt. Tot dusver is alles te Steen- wyk rustig gebleven, terwyl ook in de om streken niets vermeldingswaard is voorge vallen. De verveners weigeren de gevraagde verhooging en zullen dat, blykens gemeen- schappelyk overleg, gestand doen. Te Garrelsweer is een landbou wersknecht, met paarden en wipkar rydende, door het hollen der paarden onder de kar geraakt, waarby hy zich zóó hevig verwondde, dat hy enkele uren daarna aan de gevolgen overleed. Men meldt uit Oosterbeek aan het „Hbl." Donderdag, toen de boschbaas op den Hemel- schen Berg langs een der vyvers ging, ont dekte hy dat honderden visschen aan do opper vlakte van het water lagen te spartelen en voor het meerendeel stervende waren. Uit een onderzoek bleek hem dat er giftig zaad, met brood en sterken drank vermengd, in het water was geworpen. Slechts korten tyd nadat dit is geschied, vertoonen de visschen zich „dronken" aan de oppervlakte, zoodat men ze met de hand gemakkolyk kan grypen. Door onverstand of vernielzucht heeft men hier zóóveel van dit vergif in het water geworpen, dat alle visschon in dien vy ver gestorven zyn. Nader wordt gemeld dat een gemeenteveld wachter van Oosterbeek plotseling is ontslagen en dit ontslag met bovengenoemd geval in verband staat. De „Kólnische Zoitung" van 3 Juni, Tweede blad, bevat eene korte opgaaf betreffende de ruim 1500 inzendingen, met welke het te Aken bestaande „Zeitungs-Mu- seum" in de laatste zes maanden verrykt is geworden. Behalve eene groote verzameling exemplaren van dagbladen, welke betrekking hebben op het priester-jubileum van den paus en op den dood van keizer Wilhelm, zyn er toezendingen gekomen uit byna alle oorden der werold. Een te Meester-Cornelis woonach tig Duitscher zond het eerste geïllustreerde Maleische blad, dat sedert den lsten Januari dezes jaars op Java verschyntde „Tambahan Pembrita Betawi." De Duitschd consul te Co lombo (Ceilon) maakte een nommer over van de Singhaleesche courant „Dinakaraprakasa," bevattende een hoofdartikel over den overleden Keizer. Wylen de consulgeneraal te Kaapstad, dr. Bieber, heeft het museum eene nagenoeg volledigo verzameling van do geheelo Zuid- Afrikaansche dagbladpers goschonken, welke onder zynen naam afzonderiyk bewaard wordt. Mot groote ingenomenheid wordt eindelyk nog gewag gemaakt van eene bydrage van deN uitgever A. W. Sythoff te Leiden, bestaande in het bekende werk „De Courant," van den heer R. Van der Meulen, bibliothecaris van het Loeskabinet te Rotterdam. „Dit boek wordt in het bericht gezegd getuigt van de buitengewone belezenheid en degelykhoid des schryvors, daar hem niets van eenige betee- kenis, dat op de door hem behandelde stof betrekking had, ontgaan is. De technische uitvoering van hot werk en de band, welke een meesterwerk is, strekken den uitgever tot groote eer." Eene jonge dame, op wier familie eene schandvlek rust, maar die een vermogen bezit van byna een half millioen fr., zoekt een echtgenoot, met of zonder vermogen. Daar zy zich door tusschenkomst- van het „Haagsche Dagblad" tot de Nederlandsche jongelingschap wendt, schynt de schandvlek nogal een aan- zienlyken omvang te hebben. Men zou toch meenen dat Parys alleen roods een voldoend aantal mededingers opleverde voor een ver mogen van een half millioen, al is er dan ook eene vrouw aan verbonden. In het Victoria-Theater te Berlyn zou Zaterdag avond Truempelmann's „Luther- Festspiol" door Berlynsche studenten gegeven worden. Toen voor een dicht bezet huis precies te zeven uren het scherm opging, stonden de studenten-acteurs gekostumeerd en volgens hunne rollen daar, maar wie beschryft de verbazing van het publiek, toen de voorstel ling niet kon plaats hebben, omdat eene zoo even ontvangen beschikking van de politie haar onmogelyk had gemaakt. Nadat de voorzitter daarop zyn dank had betuigd voor de talryke opkomst, en veront schuldiging gevraagd had, werd het scherm neergelaten. Het publiek was verbluft en bleef eer-, zyne plaatsen zitten, maar langzame' verliet het toch den schouwburg. De j- had overigens de voorstelling volstrekt verboden, maar vorlangd dat in den tev welke, naar men zegt, eerst goedgekeurd belangryke veranderingen zouden worden bracht, zoodat de studenten-acteurs ia verlegenheid van het oogenblik van de i stelling moesten afzien. In Epirus heerscht een geduc hongersnood. Ten behoeve der zwaar bek bewoners dezer Turksche provincie zjjj Athene en te Konstantinopel openbare insc vingen opengesteld. BUITENLAND. Frankrijk. De strenge toepassing van het besluit Duitsche regeering betreffende de afslui" der Fransche grens, geeft aanleiding groote ontevredenheid, vooral onder degt bewoners. Eenige personen, die na de iniyving ij' Elzas zyn blijven wonen, maar pensioen nieten van do Fransche regeering, gingen 2den Juni als naar gewoonte naar Nancv zich daar hun maandgeld te laten uitbeta! Toen zy echter naar Duitschland wip terugkeeren, werd hun te Novéant de toe; geweigerd, omdat zij geene passen bezat Eerst als zy deze hebben ontvangen, kunt zy naar hunne woonplaatsen terugkeeren, Novéant is als het ware uitgestort „Voorheen schryft een correspondent daar was het hier zeer druk aan het stati maar nu zyn alle uit Frankryk kouer treinen byna geheel leeg. In den snelt; van Parys naar Frankfort zaten slechts b reizigers: een Rus en een Franschman, beiden een pas hadden. Een andere t; bracht slechts één reiziger, een Spanj» die naar Mainz moest, maar deze heer nr ondanks zyn protest, terug naar Pagny van daar over Luxemburg, Trier en Cobl zyne reis voortzetten. Eene dame, die eene later aankwam, vroeg don Bezirkspr.isi' van Lotharingen per telegram verlof te mo, doorreizen, maar het verlof daartoe werd verleend. In het geheel werden gedurende defr eerste dagen reeds 27 reizigers teruggewK Een vyftigtal reizigers heeft reeds geb gemaakt van den nieuwen weg over Be' De eerste trein werd te Montreux-Vi door de Duitsche grensbeambten nauwke" onderzocht, maar alle reizigers werden gelaten. De Zwitsers zyn zeer tevreden over t besluit, dat hun een goeden zomer bete Uit Genève wordt gemeld dat vele Engel;: en Amerikaansche familiën, die- gewoon den zomer in Zuid-Duitschland door te br gen, nu naar Zwitserland gaan. Nu r' ondervinden de hotels te Genève en in ank- plaatsen van Zwitserland do gunstige volgen van de afsluiting der Fransch-Duit.- grenzen. Het voorstel van den heer Francis 1* een van de leiders der Boulangistische1 weging, om het besluit der Duitsche re* ring met een dergelyk besluit te beantw den, werd, jongstl. Zaterdag, door de F* sehe Kamer met509 tegen 7 stemmen v niet dringend verklaard. Er voor stemden vrienden van Boulanger „de zeven f ken", gelyk de heer Paul De Cassagnac zyne gewone vrymoedigheid luide oprner De heer Laur wenschte de noordooste grenzen eveneens voor Duitschers te sluit De afgevaardigde der Loire licht zjjn uitvoerig toe in zyn dagblad „La France" een artikel, dat tot opschrift draagt ,I! om Tand." „Het zou lafhartigheid zyn, zegt heer Laur het besluit der Duitscher" ring onbeantwoord te laten. De Duit-sch 5 houden ons buiten Metz en Straatsburg, 1' wy Toulon, Verdun en Parys voor beu sluiten. Dit kunnen wy doen door een ontwerp aan te nemen, bestaande uit paragraaf, welke luidt: „In het noordoost van Frankryk wordt een strook gronds i gewezen, binnen eene lyn, gaande over Kou en Genève, welke niet ovorschreden m worden door onderdanen van het Duitse Rjjk, tenzy zy een pas kunnen vertoon' welke geteekend is door den Franschen ge" te Berlyn." Do Bonapartisten te Parijs herdacht op de gebruikelyke wyzo den sterfdag v prins Louis Bonaparte (1 Juni). By de pl tighoid in de St.-Augustinuskerk war

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2