N*. 8678. Maandag 4 Juni. A°. 1888. Qeze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van féon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 2 Juni. Feuilleton. WEE JONGE BOEREN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor L«idoB por 8 mok&ndo*.1.10. frtuoc per po ai.m 1.49. ^fBonderJ^e Hommen.9.05. PRUS DER ADVERTENTIES: Tu 16 refele 1.06. Iedere regel meer/0.17^. Grootore lettere neer pleeteruixnte. Yoor Let in- OBieeeren buiten de sted wordt 0.10 berekend. OlUcieel© Kennisgevingen. Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen [lgeraeeno kennis dat op Dinsdag 5 Juni e. k. i volgende Dinsdagen in de maand Juni, tnsschen in drie uren des namiddags, zitting zal worden liouden in hot Elisabethshof aan do Oude Vest, t het verrichten van kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, p Juni 1888. E. KIST, Secretarie. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. G der Verordening van den Helen No- mber 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen schrijven van nieuwe leerlingen voor de opon- Jnrc scholen voor voorbereidend en voor meer itgebreid Jager onderwijs, gelegenheid zal gege- >n worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager 1 der wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw n do Oude Vest; voor die voor meer uitgobreid lager onderwijs: der lsto klasse, voor jongens, in hot schoolgebouw au de Aalmarkt; der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw n de Boommarkt; I der 2do klasse, voor jongens, in het schoolgebouw hi de Pieterskerkstraat I der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw u de Breestraat; en wel van den 4 den tot en met den lGden imi c. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), n des voormiddags lialfnegen tot negen uren, op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven- 'en van halftweo tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 81 Mei 1838. E. KIST, Secretaris. De Raad dezer gemeente zal op Donderdag (7 Tuni a. s., wederom eone vergadering houden. - Na overleg met de commissie van fabri- ge geven B. en Ws. den Raad in overweging n de navolgende adressanten tot weder- zeggons vergunning te verleenen tot het ggen van eene brug over de stadssloot tot egang naar hunne woningen, aan: lo. de wod. Reiners over de Rynsburger- gelsloot voor de perceelen, gelegen onder e gemeente Loiden, Sectie A, Nos. 207, 66, 467 en 2o. aan B. Den Hoed over de sloot langs en Hoogon Rijndijk naar hot perceel No. 71, "legen onder de gemeente Zoetorwoude, na erkregen vergunning van het Hoogheemraad "hap van Rijnland en het college van Gede- uteerde Staten van Zuid Holland, onder voor aarde dat de bruggen worden gelegd op 'elyke hoogte als do nabij gelogen bruggen n de schade worde vergoed, aan berm en oetpad veroorzaakt, en tegen betaling voor iedere brug van het bij tarief bepaalde recht. Tovens deelen B. en Ws. mode dat geen be zwaar bestaat aan de wed. F. Van Kampen vergunning te verleenen om voor hare reke ning te dempen het gedeelte der Zijlsingelsloot langs haar woning en erf óp den hoek van dien singel en het Minnebroerspad (thans ge naamd Rijnkade), mits zulks geschiede onder toezicht van den gemeente architect en de grond van haar erf door een behoorlijk ijzeren hek worde afgescheiden van don gedempten grond der Singelsloot. Door adressanto is te kennen gegeven dat zij niet verlangt den ge- dempten grond in gebruik te nemen. Zy doet bovenstaand verzoek naar aanleiding eener bemerking van Bestuurderen van Rijnland, omtrent de haveloosheid der sloot voor hare woning. Ten gevolge van het door den heer A. J. Krantz genomen ontslag als lid van den gemeenteraad, bestaat in het college van be stuurders der Stedelijke Werkinrichting eene vacature, zoodat B. en Ws. in overweging geven tot de benoeming van een bestuurder van genoemde inrichting uit de loden van den gemeenteraad over te gaan. Door B. en Ws. wordt aan den P.aad overgelegd een rapport der commissio van fabricage op het adres van H. Peltenburg c. s., allen eigenaars alhier van rijtuigen of vracht wagens, omtrent eene verlaging van de brug over de Oude Heerengracht by de Ververs- straat. Terecht, zeggen B. en Ws., wordt in dat rapport opgemerkt dat het verzoek had moe ten worden ingediend voordat tot de ver nieuwing van de brug werd overgegaan, zoodat thans daaraan uit den aard der zaak niet meer kan worden voldaan. Overigens blijkt uit het ingesteld onderzoek dat de brug ook in vergelijking met andere bruggen niet te hoog kan worden geacht en dat do tegenwoordige inrichting der brug geen noemenswaardig bezwaar kan opleveren voor het vervoer van vrachtwagens enz. Of inderdaad, zooals adressanten be\veron, nog meerdere verlaging voor de scheepvaart niet het minste beletsel zoude opleveren, valt eenigermate te betwijfelen, daar toch voor enkele schepen, welke thans onder de brug kun nen doorvaren, alsdan de brug zou moeten worden opgehaald. B. en Ws. geven dus in overweging aan adressanten te kennen te geven dat er bezwaar bestaat om, overeenkomstig hun verzoek, tot eone verlaging van de Verversstraatsbrug over te gaan. Het bostuur van de Vereeniging de Practi- scho Ambachtsschool alhier brengt ter kennis van den Raad dat in hare algemeene ver gaderingen van 18 April en van 23 Mei 11. twee dubbeltallon zijn opgemaakt ter voor ziening in de vacaturen van twee leden van dat bestuur, welke vacaturen zijn ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren L. Maas en P. Marks, die niet herkiesbaar zijn. Deze dubbeltallen z(jnlo. de heeren L. J. Cohen en G. W. Tielkemeijer, leden van de voreeniging „Bouwkunst en Vriendschap;" 2o. de hoeren G. Van Driel en J. P. De Koning, leden der Afdeeling Leiden van de Maatschappij tot Bevordering dor Bouwkunst. Ingevolge art. 9 der statuten neemt het bestuur de vrijheid den Raad beleefdelijk te verzoeken uit beidé dubbeltallen eone keuze te doen. Het departement Leiden dor Nederland- sche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid zal ter algemeene Vergadering, dit jaar te 's-Gravenhago te houden, worden vertegen woordigd door de heeren A. L. De S'urleren C. R. Van Ruyven. Candidaten voor hot hoofdbestuur vanwege dit departement zyn vacature-Conrad de heer J. S. Wichen te Groningen, vacature-Kruseman do heer dr. Do Haan te Haarlem, vacature- jhr. Becker de heer G. A. A. Middelberg te Bussum en vacature Delprat de heer A. L. De Sturler te Leiden. De afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heoft in hare jongste vergadering benoemd tot honorair lid don heer Felix Driessen. Op de alhier gehouden algemeene ver gadering der Maatschappij tot bevordering van Welstand, ontbrak voor het eerst de boek houder, ds. C. M. A. J. Vorstman, die door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te z(jn. Uit het verslag bleek dat slechts enkele perceelen land konden worden aangokocht, vooral omdat, terwijl door overlijden vele leden ontvallen, te weinigen toetreden om deze zoo belangrijke maatschappij te steunen. In haar meer dan 40-jarig bestaan tocliheeft zy tal van Protestantsche gemeenten in Noord-Bra bant en Gelderland gesteund, zoodat geone enkole is opgeheven. De hoofdbestuurders, de emeritus hoog leeraar ds. J. J. Prins, mr. Kist, mr. Tijde- man en ds. Vorstman, werden herkozen, en in plaats van jhr. Lampsins Van den Velden, vóór eenigen tijd overleden, werd gekozen mr. W. H. J. Royaards. Door tusschonkomst van den heer D. Ploos Van Amstel, consul generaal der Nederlanden te Melbourne, met verlof thans hier le lande, is door de Nederlandsche regeering aange boden voor de Universiteits Bibliotheek alhier, een geschenk van de regeering der kolonio Victoria (Australië), bestaande uit de eerste 15 afl. van het werk„Prodromus of the Zoülogy of Victoria or figures and descriptions of the living species of all classes of the Vic torian indigenous animals" by Fred. Mr. Coy. De universiteiten te Utrecht, Groningen en Amsterdam hebben gelijk geschenk bekomen. Tot voorzitter van den Voorofschen polder onder Waddingsveen is benoemd de heer C. Van der Torren Kz. met 103 stemmen. De sociëteit „De Unie" aldaar herdacht Don derdag 1.1. in alle stilte haar veertigjarig be staan. Mej. J. C. Iloogondyk heeft met gunstig gevolg haar examen voor onderwijzeres to 's-Hage afgelegd. De internuntius van Z. H. den Paus aan ons hof, mgr. Rinaldini, heeft het groot seminarie te Warmond met een bezoek willen vereeren. Woensdag-avond met zyn secretaris aangekomen, celebreerde Z. Exc. Donderdag morgen er de plechtige Hoogmis, waarna de processie gehouden werd door hot beneden gedeelte van het sominari. Do internuntius droeg het Allerheiligste. Na den H. Dienst begaf Z. Exc. zich, door zyn secretaris, den Hoogw. president en de professoren geleid, naar eene der zalen en werd hier door een der studenten gecomplimenteerd, welke aanspraak door hem in sierlijk Franscli beantwoord werd. Des namiddags is de hooge prelaat vertrok ken. (Maas b.) De heer D. L. Cardozo Jr., rabbinaal as sessor bij de Portug. Israëlietische gemeento te Amsterdam, is benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Ook is benoemd tot ridder derzelfde ordo de lieer D. F. Van Braam Morris, gouverneur van Celebes en onderhoorigheden. Z. M. heoft den tyd van duur der deta- choering bij de landmacht in West-Indiö van den sedert tot eersten luit. bevorderden twee den luitenant C. Van Drimmelen, van het wapen der inf. van het leger hier te lando, aanvankelijk by besluit van 3 September 1883 vastgesteld op drie jaren, en by besluit van 13 November 1886 verlengd een jaar en zes maanden, andermaal verlengd met een jaar en zes maanden, en den duur daarvan alzoo bepaald op zes jaren. SCHETS VAN A. .X. KANK. October kan van die heerlijke dagen geven, elke ons doen vergeten hoe ver het jaar- etyde reeds geworden is, dagen, welko door ouden zonneschijn, zachte windjes en veel- irigeri bladerendos worden gekenmerkt en elke schooner zyn dan vele lentedagen, uns en Aaltje zaten na het middagmaal voor huis en genoten de heerlijke najaarslucht zoeten kout op zulk een Octoberdag en toen daar zoo zaten, kwamen uit verschillende Achting twoe rijtuigen schier gelijktijdig het rrf oprijden on men kan zich hunne blijdschap forbeelden, toen uit het ééne vader en mooder Vta Wel, en uit het andere vader en moeder droote stapten, welke oudjes, zonder van el ander te weten, don schoonen namiddag tot ene visjre aan hunne kinderen hadden uitge kozen. Wederzydsche verrassingen en harte Öke blydschap by oud en jong, dat kan men enken en de visite duurde tot in den avond. want 't was lichte maan en goddelijk weder. Wat die menschen gelukkig waren Kniertje was toevallig getuige van de aan komst dor gasten op „Bouwlust," doordat ze met hare schoonmoeder juist naar het dorp reed en ze kon een smartelijk gevoel niet be dwingen, eene droevige gedachte niet weer houden, en de tranen kwamen haar in de oogen, want ze was niet gelukkig met Frank. Van hot oogen'olik af, dat ze gehuwd waren, had hij haar met eene zekere minachting bejegend, en, hoewel ze dat in den beginne niet zoo goed begrepen had, en veel van zyno onge durigheid had toegeschreven aan de drukte zijner nieuwe omgeving, dagelijks zag zij meer en moer dat bjj om niemand gaf dan om zich zelf; dat alles voor hem moest bukken en dat zij, hoewel nóg ryker dan hy, toch nog minder geacht werd dan toen ze als kind cjndor voogden stond en haar goed door een oom beheerd werd. Norsch en hard werd zy bojegend. Nooit werd haar een vriendelijk woord toegevoegd, 't Was, zooals zy a i hare schoonmoeder wel eens klaagde, of Frank haar op straat had gevonden. En toen ze.nu onverwacht getuigo was van die «..irtelyke verhouding tusschen die menschen onderling, gevoelde zy zich diep ongelukkig, kon zy niet beletten dat de tranen haar in de oogen scho ten en niet nalaten te zeggen„Moeder, ik geloof dat onze huren recht gelukkig zyn." En de moeder Ook zij weende,'toen zo ant woordde: „Kind, ik weet wat je zeggen wilt. Ik heb hetzelfde ondervonden. Ook ik bracht myn geld op stee', maar kroeg er geene liefde voor. Frank werd door zyn vader totaal be dorven en, wilde ik vrede hebben, dari moest ik doen alsof ik het niet zag. En denkt ge dat Frank nu zooveel van zyn vader hield? Och, helaafe, neen, hy denkt altijd alleen aan zichzelven en aan niemand anders. Zoo is het. „Maar moeder," hervatto Kniertje, „hoe komt het dat Frank altyd op die menschen schimpt en ze plaagt en lastert zooveel h(j kan? Het komt my voor dat ze dat niet ver- dienon. Als Frank ze geplaagd heeft, plaagt Hans niet weerom, ja, zelfs liet hy don os terugbrengen, welke uit de wei gebroken was, en wat zei Frank? Ik vind het goed dat je haas h9m terug laat brengen; als hy 't niet gedaan had, zou er wat anders gebeurd zyn zeg dat togen je baas. Was dat goed?" „Neen Kniertje, dat was niet goed. Ik heb den knecht in stilte een guldon in de hand gestopt en hem verzocht van do harde woor den tegen zijn boer maar niet te spreken, want o kind! ik zou zoo graag in vrede leven met alle menschen." Het eerste godeelte der vraag liet ze maar onbeantwoord, en, om aan hot gesprek eene andere wending te geven, zeidezo: „Kykeens, daar hebt je zoo waar de kerk van Diepdorp al. Wat gaat het ryden snol als men met elkander aan 't praten iswo mogen nu wel eens bedenken waar we 't eerst zullen aan gaan." 'tWas December geworden en de keuze van nieuwe kerkeraadsleden zou eerstdaags plaats hebben. Frank was met groot vertoon, in ge zelschap van vrouw en moeder, op den eersten Zondag, volgende op de begrafenis zjjns vaders, in zwaren rouw gekleed, ter kerk geweest. Indien bekijks belangstelling beteekent, dan had hy die in hooge mate gewekt, want veel bekyks had de familie werkelijk gehad. Sedert was hij eiken Zondag „onder het gehoor" ge weest en daarom, meende hy, zou hij nu wel zitting krijgen in „'t huisje" (doophek). Men scheon echter aan hem niet godacht te hebben, maar Hans Groote was een der benoemde diakenen. Was het wonder dat hij-raa:;de als een bezetene? (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5