By de gisteren alhier gehouden aanbe steding door den architect W. C. Mulder, tot het maken van gebouwen, enz. bü de meel fabriek „De Sleutels" alhier, is het werk ge gund aan den heer Chr. E. J. Yerhasff, voor de som van f 16,103. Blijkens hot jaarverslag der „Holland- sche Club" to Antwerpen, is in de jaarljjksche vergadering van 15 Januari 1887 de president, de heor S. Beynders Bisdom, met algemeene slommon herkozen. Tot secretaris werd ge kozen de hoer F. Zwartendijk. Verder behoo- ren tot hot bestuur de heeron G. J. Kortman, J. A. Van den Berg en P. Creutz. Het ledental is nlot toegenomen8 nieuwe leden traden toe, 13 bedankton, waarvan 5 zich als buiten leden lieten overschrijvendaarenboven traden er nog 5 als buitenleden toe en 3 bedankten. Hot jaar 1888 begon dus met 24 gewone en 45 buitengewone leden. Toch is do belangstelling voor deze Club niet verflauwd; hiervan getuigen de vele be zoeken en de hartelijke bewijzen van belang stelling, zoowel uit Nederland als uit België. Aan contributie werd ontvangen 1060.50 fr., maar toch wijst de kas nog een tekort aan van 200 fr. Ook is de leening van 1750 fr. nog niet afgelost. De bureolon der Vereeniging zijn verplaatst naar het Hotel Continental, Place •de Brouchère. Het stoomschip „Zaandam," van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 2 Juni Dover; ■de .Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Juni van Suez; de „UtrectV," van Java naar Rotterdam, vertrok 30 Mei van Fort Said. Gemengd IVlouw*. Hedenmorgen werd, onder be hoorlijk geleide, van hier naar Den Haag over gebracht een militair uit dit garnizoen, die, zonder verlof zijn corps verlaten hebbende, zich thans voor den krijgsraad zal te verant woorden hebben. Deze week werden op „Rhynzigt" ■genomen 62 zwembaden door heeren. Tem peratuur van het water 17'/2° Celsius. Te Katwijk aan Zee waren gis teren oen 20tal schuiten aan met besommingen van f 30 tot f 70. In tal van Nederlandscho bla den adverteert sedert langen tijd het Depar temont van Koloniën tot dienstneming bjj het Indische leger, met vermelding van het 'handgeld van f 200 a f 300. Thans komt zulk eene uitnoodiging ook voor in „Hot Nieuwe Schoolblad." Acht de minister den toestand der onder wijzers hier te lande werkelijk reeds zóó hopeloos, reeds zóó zonder eenig „couleur •de rose", dat zij zich als kanonnenvleesch zullen gaan beschikbaar stellen? Wij mogen hopen dat dit terrein zoo onvrucht baar mogelijk zal blijken. De opening van het badseizoen to Scheveningen heeft gisteravond officieus plaats gehad mot do openstelling van het Kurhaus, waar de kapel van de Haagsche schutterij een zeer geslaagd concert gaf, ge deeltelijk op het terra3, voor het andere deel in do fraaie Kurzaal. Het publiek was even wel nog dun gezaaid. Het concert was te tien uren goëindigd on terwijl het Kurhaus alle beschikkingen had genomen alsof het Beizoen werkelijk geopond was, liet het niet na een teleurstel lenden indruk teweeg te brengen dat van gemaentewege de omgeving aan de landzijde zeer karig was verlicht en dat de Société des Galerios hare gaanderij in dikke duisternis gehuld had. Menige villa is te Scheveningen reeds be trokken en opmerkelijk is dat in de laatste dagen vele Engelschen en andere vreemdelin gen hunne belangstelling in deze badplaats aan den dag leggen door aldaar eenigo dagen le vertoeven. Eon persoon, die gistermorgen voor eene dor gemeentescholen te Amsterdam, van de Nederlandsche Bank geld kwam ont vangen, miste daar plotseling eene som van f 2800. Toen de man van zijn verlies aangifto deed bij de beambten, werd vanwege de Directie der Bank de politie geroepen, die hem on allo aanwezige personen, van wie vermoed kon worden dat zy in de gelegenheid waren geweest het gold te ontvreomdon, onderzocht. Vergeefs. Niemand bleek het vermiste bedrag hü zich te hebben en de politie kon dus op niemand de hand leggen. Do bestolene is de concierge van de Handels- oschool G. Krompkamp. De dieven is men nog niet cp 't spoor. Wel werden dadelijk de deuren van de Bank gesloten toen de gelden werden vermist uit den zyzak van de overjas van den concierge, maar toen reeds waren twee mannon, volgens het zeggen van een jongen, ijlings verdwenen. De politie heeft hare knapste rechercheurs er op uit gezonden. Door do arrondissomonts-recht- bank te Amsterdam werd gisteren behandeld de zaak van D. Van Venetië, 31 jaren oud, sigarenmaker, aangeklaagd van poging tot moord op zijn meisje, den 12den April 11. in do Tweede Weteringdwarsstraat des avonds gepleegd. In deze zaak waren 22 getuigen gedagvaard. De beklaagde bekende volledig en gaf op dat hy uit jaloezie had gehandeld. Het O. M. eischte by monde van mr. Pleyte 6 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde ver dediger, mr. Deking Dura, wees vooral op do hevige gemoedsbeweging, waarin beklaagde verkeerde, herhaalde zyn reeds na het verhoor van zyn cliënt gedaan verzoek om een onder zoek naar den toestand van beklaagdes geest vermogens te doen instellen en bestreed de juistheid der ton laste-legging van poging tot moord, die, z. i. poging tol doodslag moest luiden. Mocht de rechtbank den beklaagde toereken baar verklaren, dan verzocht pleiter in ieder geval oplegging eenor lichte straf. Uitspraak 13 Juni. Sedert Dinsdag jl. is by het par ket van de kantongerechten te Amsterdam door 97 personen de maximurnboete van f 10 betaald, gesteld op de overtreding van de rykswet betreffende het muilkorven en vasthouden van honden. In al deze gevallen waren de honden door de politie opgepakt en werd de boete betaald om de dieren terug te krygen. In het Noord-Hollandsche kanaal, onder de gemeente Warmenhuizen, werd jl. Donderdag eene schuit met lammeren door eene sleepboot aangevaren, mot het gevolg dat een 32jarig persoon, van Tessel afkom stig, overboord sloeg en verdronk. Gistermiddag gingen te IJzen- dyke drie jongens zwommen in eene weide, waar een zoogenaamde paardenput gedolven was. De oudste der drie, C. V., bynal2jaar, verdronk; de tweede, A. De W., 11 jaar, zonk insgelyks, doch werd gered door een geponsionneerd O.-I. militair. De korporaal D., van het 5do reg. inf. te Nymegen, die gisteren voor zyn sergeant-majoor, tot uitbetaling der soldy aan de compagnie, een muntbiljet van/"50 moest wisselen, is daarmede niet teruggekeerd en heeft zich naar Duitschland begeven. Te Kleef is hü echter reeds in den afgeloopen nacht in hechtenis genomen. Slechts een klein ge deelte van de ontvreemde som werd nog in zyn bezit govonden. De woning en de winkel van de weduwe Mook te Drachten zyn door brand vernield. Een en ander was verzekerd in do brandwaarborgmaatschappyen Brussel on Woudsend. De armvoogden K. Veenbaas en L. Schippers te Beets, waar de werkstaking plaats vond, hebben aan den Raad hun ont slag ingediend, wegens de menigvuldige onaan genaamheden, in die betrekking ondervonden. De notaris F. W. Van der Goes, te Beek, is van zyn ambt ontzet verklaard. Door do nachtvorsten zyn in de omstreken van Eindhoven de aardappelvel den voor een groot gedeelte afgevroren. Met de graanakkers ziet het er ook niet al te best uit. In dozen tyd bereikt het koren gewoon- ïyk reeds manslengte. Nu echter staat het nauweiyks oen halven meter van don grond. Ook de zomergranen, als haver en boekweit, kunnen niet groeien. Zooals men zich herinneren zal, is in de maand Maart jongstleden in de pro vincie Drente eene zqer groote hoeveelheid sneeuw gevallen. Op vele plaatsen was de sneeuw door den hovigen wind zóó hoog op gestapeld, dat men thans nog, dus twee maan den later, volgens het „Haagsche Dagbl.", hier en daar in de venen sneeuw vindt. Uit Oosterhout meldt men aan de „N. R. C." van 1 Juni: Ongeveer twaalf uron dezen nacht ontstond by P. Broeders, landbouwer in de Hoistraat buiten deze ge- meento, brand, welke zóó snel toonam, dat huis, stalling on inboedel spoedig in de ascli lagen. Vpf kalveren en twee varkens zyn in de vlammen omgekomen. Een en ander was slechts laag verzekerd. Een knecht in eene wafelkraam, staande te Roermond op de kermis, heeft al het geld, zyn baas toebehoorendo, in den nacht van Donderdag ontvreemd. Alhoewel de politie terstond hiervan kennis droeg, is de dief nog niet gevat. Men vermoedt dat hy de wyk naar België genomen heeft. Door de plaatsolyke politie te Mep pol is gisteren aldaar een ontvluchte uit 's Ryks gesticht No. 2 te Veenhuizen aan gehouden. Te Mierloo (N. - Bris Donder d ag- nacht de schapenstal, toebehoorende aan den heer Swinkels te Helmond, geheel afgebrand. Ongeveer 90 schapen van G. Vlommings kwamen in de vlammen om. Doordien de wind gunstig was, bleef deboordery gespaard. Robelot, demakelaar te Parys,die zich met zyne vrouw en twee kinderen poogde te verbranden, is aan zyne wonden overleden. De toestand zyner vrouw is vry bevredigend. Biykens te Gibraltar gehouden expertise, zullen de voorloopige herstellingen aan het roer en den achtersteven van het aldaar binnengesleepte stoomschip „Prins Frederik", van Java naar Amsterdam bestemd, in ongeveer drie weken kunnen geschieden. Daartoe moet een deel der lading uit het achterschip gelost worden. De passagiers worden in de gelegenheid gesteld om do reis voort te zetten per „Utrecht" of „Prinses Wilhelmina." Volgens do voorloopige berichten schynt er weinig of goene schade aan de lading te zyn. Telegrammen. ROME, 1 Juni. Het ministerie ontving uit Massowah bericht dat de Negus van Abes- sinië een koerier gezonden had met eene offi ciééls aanvrage om de onderhandelingen over het sluiten van den vrede weder te horvatten. De heer Chrispi is ongesteld en moet het bed houdende doctoren verboden hem alle werkzaamheden. BERN, 1 Juni. De correspondent der„Indé- pendance beige" was heden getuige van de aankomst van den trein uit Parys te Belfort. Een vyftig reizigers maakten gebruik van de nieuwe gelegenheid over Delle; vier alleen, van wie één een Elzasser, twee Engelschen en de correspondent zetten hun tocht voort over de oude lyn, welke over het gebied van den Elzas loopt. Te Montreux-Vieux werden die personen aan een nauwlettend onderzoek onderworpen. De trein, bestaande uit tien waggons, waar onder eon slaapwagen, kwam gehoel leeg in Duitschland aan. LONDEN, 1 Juni. De koning van Zweden is gistermorgen te Plymouth aangekomen; hy begaf zich per spoor naar Burnemouth, waar hy zich met koningin Sofia zal vereenigen. ST.-PETERSBURG, 1 Juni. De Russische Ryksbank zal voortaan voor beloeningen op effecten 6J pet. en voor die op door effecten gegarandeerde speciale conto's 7j pet. be rekenen. NIEUW-YORK, 1 Juni. Niettegenstaande de berichten uit Engeland, opende de Tarwe- markt heden iets hooger. De oogstberichten luidden ongunstig, terwyl er door molenaars en voor export tameiyk gekocht werd en de toevoeren betrokkeiyk matig waren; echter liepen de pryzen iets terug, waarvan zy zich gedeoltelyk weer her stelden. De contramine liet haren invloed byzonder gevoelen en nadat de pryzen het grootste gedeelte van de daling van '/4 ct. op de slotkoersen van gisteren herwonnen hadden en de latere maanden iets daarboven stegen, sluit de markt pryshoudend. De Koffiemarkt opende voor Juni 10 punten lager en na een hevigen stryd tusschen de haussiers en baissiers sluit de markt voorde eerste maanden iets hooger, en de latere maanden onveranderd. WEENEN, 2 Juni. De president der Oo3- tenryksche Kreditanstalt, de heer Homborstel, is overleden. POTSDAM, 2 Juni. Keizer Frederik bracht een goeden nacht door, maar gevoelt zich eenigszins vermoeid door de reis van gisteren. De algemeene toestand is goed. LEIDKK, 2 Juni. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 12° Celsius 53.6' Fahrenlioit; hedenmor gen om 8 uren 13° C. 55.4° F.;'s midd. 12 uren 19° C. 66.2° F. 's namiddags 4 uren 24° C. 75.2° F. Voor het literarisch-mathematisch exa men alhier bedroeg heden het aantal candi- daten acht, waarvan er werden afgewezen twee en niet was opgokomen één. Toegelaten zyn de heeren W. J. Wedekind, van Elburg, H W. Sonnega, van LeeuwardenJ. W. Joris sen en A. J. M. Leeuwenberg, van Rolduc W. A. Ekerman, van Maastricht. De groothertogin van Saksen heeft esp, aanzienlyko gift doen toekomen aan de „p- Hendrik-Stichting," asyl voor den behoefte ouden zeeman te Egmond aan Zee. Ten vervolge op het in het Tw Blad voorkomende verslag omtrent de hedj middag te 's-Hage geopende tentoonstel! van Kunstnyverheid, zij nog vormeld d Richard Hol zyn „Hollands Glorie", Tr>. deze gelegenheid in tekst gebracht doordi Groenewegen, zelf dirigeerde. Door de voering onder den blooten hemel, verloor zangstuk wel iets van het effect. Toch t,;- het by de hoorders en hoorderessen veel bj]t Aan de uitvoerigo rode van dr. L. Mu| viel by het einde oen daverend applaus t deel, dat zich ook tydens het uitspreken v- pikante en geestige zinsneden herhaalde! deod hooren. In breede trekken verklaarde spr. de dingsgeschiedenis der tentoonstelling; ofschr. hy het betreurde dat de tentoonstelling r; niet geheel gereed is, sprak hy toch dohy uit dat de afdeelmg „oude kunst" weldra orde zal zyn. Aan allen, die de tentoonstelling gostour hadden, bracht spr. hulde en van ganse' harte hoopte spr. dat do tentoonstelling slagen. De openingstoespraak van den heerCoir werd eveneens zeer toegejuicht en gaf ter het sein tot eene andere nationale onthop ming, waaraan de „Cecilianen" uitvoering gar door het aanheffen van eene hymne, muzr van Gevaert, met de motieven van het liï helmus van Nassau wen, welke slotzang plechtigen indruk achterliet. De groote poorten van den kunsttem werden nu ontsloten en lieten de stroomen on^ duldigen, nieuwsgierigen en belangstellend door, die, voorafgegaan door de Koninklf Militaire Kapel, by wyzo van concert-promen en onder begeleiding van den voorzitter de leden van het uitvoerend bewind, i>' verdrongen om de voortbrengselen van na nalen kunstzin en kunstvlyt in het verled en het heden te aanschouwen en te ond-: zoeken, althans voor zoover de inzendiir welke reeds gereed waren, daartoe gelege heid boden. Immers, de tentoonstelling moge geopi zyn, voltooid is zy nog geenszins en in opzicht doelt ook deze verzameling van kunk nyverheidsvoortbrengselen in het lot vanz vele harer voorgangsters, ook buiten do grerr van ons vaderland, van zelden op tyd ger te zyn. De inzendingen zyn er, maar alvor alles geordend en geplaatst zal wozen, men een geheel aanschouwen, zullen er licht nog eenige lente, misschien ook eenp" zomerdagen in dit jaar voorbijgaan. De afdeeling Oude Kunst met haro kant- teristieke vertrekken is nog niet onthuld ft heer Van dor Keilen, uit Rotterdam, nog een dag of acht tot zyne beschikïii hebben om het publiek iets waarlyk er ongewoons als schoons te doen zien Dat de fraaie Hindelooper-kamer, de schoons welke op het oogenblik in Nederland bestaat-, naar men weten wil reeds nu een er druk bekyks had als de Markerwoningen overige gebouwtjes op het terrein, betó voorzeker wel geen betoog. Wat het gedeelte der tentoonstelling, zoover gereed, betreft, men mag gerust zt. gen dat het een krachtig blyk is van wyze, waarop onze nyveren zich hebben f weerd. Wel is waar ontmoet men in de deeling Nieuwe Kunstnyverheid nog men plekje dat onbezet en nog menig vertrekt door een gordyn aan des bezoekers oog onttrokken, doch wat er gereed is, munto in 't byzonder uit. Des namiddags om drie uren gaf de konin lyke militaire kapel op het terrein eene u voering en om zes uren vereenigden in i „Hotel den Ouden Dooien" zich plaatselp comité's en inzenders aan een gemeenschafp: ïyken maaltyd. Het „Haagsche Dbl." deelt mede, A' de heer Hengst, burgemeester van Boksin en lid der Eerste Kamer, sedert oenigen tj zeer ernstig lydende is. PRIJZEN VAN COUPONS. Ooiteortlk papier f 19 92'/g -llto eilver ƒ19.921/: verse Id Jt ll.sa'/j dito dito met sifldevi'll.:1: j Portr 11.9572 Fransche 47 30 BelgiHCbe ƒ47 30 - Rolcbsmark 58.75 Hamburg Rusland 91 ®/s gouden Roebel l-fO'/j Runs. zilveren Roete 111 ■lit. paplereD Roebel fPoolseh* per zi!* ®oe. j 1.8372 Spaanache Piaster bulten Juli franks 47.50 dito dito binnen!, dito J alt ƒ3.29 Am^rlk goud. DoEar 1 43 dito P»P* Doli»

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2