M. llÊéftlo. aan den heer B. L.Verwey, £\Jtt verzoek, eervol ontslag verleend als onbezoldigd consul-generaal te Enge-Zürich; 2o. benoemd tot onbezoldigd consul generaal te Zurich den heer M. W. Yan Wickevoort Crommelin; 2o. den heer W. C.Ypey, opzijn verzoek, eervol ontslagon als onbezoldigd vice- consul te Enge-Zürich on benoemd tot leor- ling consul benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Gendringon, A. L. Uoyjes, candid.aat- notaris te Bussum; tot notaris binnen het arrondissemont Zutfen, torstandplaatsTwelloo, gemeente Voorst, mr. H. H. Everts, candidaat- notaris aldaar; tot notaris binnen het arron dissement Arnhem, tor standplaats de gemeente Arnhem, C. E. J. M. Van der Poel, candidaat- notaris aldaar; verleend de volgende pen sioenen: E. A. Zubli, adjunct-commies 2de kl. ter provinciale griffie van Drente, f 128; J. J. Dool, amanuensis in hot ziekenhuis der Rijksuniversiteit te Leiden, f 329P. C. D. Helm, hoofd eener openbare lagere school te Breechem, "ƒ567; J- H. Tuynebreijer, id. te Rotterdam (Zuid-Holland), f 734R. Kuipers, ld. te Onnen, f 517; H. J. H. Hanssen, id. te Rimburg, f 500; F. A. Tauber, id. te Heiloo, f 834; C. Heemskerk, id. te Heerhugowaard f 667; J. Van der Vegt, ld. te Oudheusden, f 534; J. Coenders, id. te Wansum, f 490; aan den burgemeester der gemeente Baren- drecht, E. Van der Gijp Barendrogt, toe stemming verleend om tot 1 Mei 1889 te Ridderkerk te wonen; den ontvanger der directe belastingen en accijnzen M. J. G. De Marrée, te Nieuwesluis c. a., uit 's Rijks dienst ontslagen. Gemenfd Nloawa. Een treurig voorval bracht hedenochtend groote ontsteltenis teweeg in het gebouw der arrondissements-rechtbank aan den Korten Vijverberg te 's-Hage. Een echtpaar uit Leiden moest heden ten tweedon male voor de rechtbank verschijnen in zake eene door de vrouw ingestelde vor dering tot echtscheiding. Alvorens zich in de zaal te begeven, gaf de echtgenoot aan zijno vrouw te kennen de hand ter verzoening te willen reiken en van de scheiding af te zien. Do vrouw weigerde, waarna de man zich naar het getuigenvertrek begaf. Een oogenblik later weerklonk een schot en vond men don man, badende in zijn bloed, op den vloer uit gestrekt. Het schot bleek echter niet gevaarlijk, daar de kogel, gericht op het hoofd, een uitweg heeft genomen. Nadat den gewonde zooveel mogelijk hulp was verleond, werd hy per vigilante naar het ziekenhuis vervoerd. Hy kon zelf de trappen afloopen naar het rijtuig. Te Sassenheim is aangehouden en ter beschikking van de militaire autoriteit hier ter plaatse gesteld een marinier, te Am sterdam in garnizoen, die zich zonder verlof van zijn corps had verwijderd. De kantonrechter te 's-Graven- hage veroordeelde gisteren een koffiehuis- houder tot voldoening eener boete van f 10, omdat hy in eene kamer, grenzende aan de koffiezaal, de piano had laten bespelen. De kantonrechter overwoog dat, aangezien piano spel aangenaam voor het gelagmakend publiek was en bovendien geene meubelen in de kamer, waar het klavier stond, aanwezig waren, het spolen ln strijd was met de bedoeling van art. 240 der politieverordening. De veroordeelde zal van dit vonnis in hooger beroep komen. De volksconcerten, welkedezen zomer van gemeentewege in het Lange Voor hout te 's Hage plaats hebben, zullen tien in getal zyn en gegeven worden door het muziek corps van de dd. schuttory, telkens des Don derdags, te beginnen des avonds te 8 uren. De verlenging van den dienst- tyd van de militie te land der lichting 1882, met één jaar, gaf aanleiding tot een geschil tusschen don commissaris des Konings in Zeeland en Gedep. Staten dier provincie, welk geschil gisteren voor don Raad van State, Afd. voor de geschillen van bestuur, werd behandeld. Drie Zeeuwsche jonge mannen traden in 1882, voor lotelingen dier lichting als plaats vervanger of nummorverwisselaar op en gingen daarna met eene vrijwillige verbintenis by het staande loger of de koloniale troepen over. Hunne broeders, die meenden op grond van broederdienst van den militiodienst voor de lichting van 1888 vrystelling te kunnen erlangen, werden door den militieraad in Zee- hmbbbsbb land voor den dienst aangewezen-, doch, na Ingebrachte bezwaren, door 'Gedep. Staten dier provincie vrygesteld, om'jat dezen van oordeel waren dat de dienst^ a)s plaatsvervanger of nummerver wisselaar TOet den by het contract bepaalden torr,Qn ;n casu 5 jaren eindigt en de vrijwillige dienst dus na dien termün als broederdienst in aanmerking komt. Ifo commissaris des Konings evenwel ver- eenigde zich met het gevoelen van den Militie raad, dat met de verlenging van don dienst- tyd voor de lotelingen ook die van de plaats vervangers of nummerverwisselaars wordt verlengd en zy dus in die betrekking biyven totdat de lichting, waarvoor zy zyn ingelyfd, is ontslagon. Gisteren kwamen te Schevenin- gon een tachtigtal schuiten aan, waaronder 16 van Katwpk en Noordwyk; de besom mingen bedroegen van f 45 tot f 130. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren C. Bonte koe, wegens moord, gepleegd op de 19-jarige Cornelia Spermon, in een logement in de Raamstraat, to Rotterdam, tot vyf jaren ge vangenisstraf. Tegen den ongelukkigen werkman, die in de distilleerdery van de heeren Blankenheim Nolet aan de Zalmkade in drift zyn mak ker, die hem plaagde, doodstak, werd vier jaren gevangenisstraf goëischt. Het bestuur der Roei- en Zei 1- vereeniging „De Maas", te Rotterdam, is voornemens op Zaterdag 14 Juli a. s. een internationalen roei- en zeilwedstryd te houden. Do postduivenvereeniging „De Snelvlieger" te Haarlem is voornemens eene wedvlucht te houden van Hannover af, op a. s. Zondag, 3 Juni. Van het Lieve-Vr0uwenbee 1 d in de R.-K. kerk te Heesch by Osch, is een massief gouden ketting, ter lengte van onge veer 2 meter, met kruis en medaille van groote waarde, gestolen. Men is den dader nog niet op hot spoor. Te Heelsum, naby Renkum, is eon tweejarig meisje van J. W. al spelende in een pot met kokend water gevallen, en is eenige uren daarna aan de bekomen brand wonden, onder de hevigste pynen, bezweken. Te Bristol is Zondag 11. ineen huis, waar kamers verhuurd worden, in eene slaapkamer eene vrouw gevonden met zwaar beschadigden schedel en een afgesneden vin ger; zy leefde nog. Haar man lag dood in hetzelfde vertrekhem was met een tafelmes het hart doorboord. "Wat er eigenlyk is voor gevallen is nog niet uitgemaakt; men weet alleen dat de buren hen Donderdag 11. erg met elkander hebben hooren twisten. Te Parys zp eenen handels- agent een aantal obligatiën ontstolen ter ge- zameniyke waarde van 200,000 fr. De gevangene Jackson, die, na in de gevangenis te Manchester zyn bewaarder vermoord te hebben, is ontsnapt, is nog altyd niet weder gevat. Gedurende de repetitie van „Sigurd", van Reyer, welke Dinsdag te Parys in de Opéra plaats had, had er een onge val plaats. De heer Escalaïs verwondde met zyn zwaard, terwyi hy de Walkyren van zich weerde, mejuffrouw Invernissi. De verwonding scheen eerst onbeduidend te zjjn, maar eenige minuten later werd de bevallige dame zóó zenuwachtig, dat de repe titie niet kon voortgezet worden. Volgens de laatste berichten zal de wond echter geene ernstige gevolgen hebben. Te Parys wordt het mode, by groote diners de genoodigden aan kleine tafel tjes te plaatsen, elk met eene byzondere bloemsoort versierd. Den gasten wordt hunne plaats aangewezen doordien een bediende hun eene by hun tafeltje behoorende bloem ter hand stelt. Volgens officiöele opgaven zp er in 1887 te Londen 32 personen van honger gestorven en wel 11 in de wyk Middon-Middle- sex, 8 in Oost-Middlesex, 4 in "Westminster, 4 in Greenwich, 1 in Newington, 2 in Cam- berwell en 2 in Southwark. Dezer dagen werd een klein kind, twee jaar oud, lydende aan keelontsteking in ergen graad, in het Gasthuis van Rochester, in Engeland, gebracht. Men moest overgaan tot de luclitpypsnede. In den loop van den nacht geraakte de luchtbuis verstopt, zoodat de dood onvermydeiyk was, indien de buis niet werd gezuiverd. Er was geen tijd meer om een dokter te gaan halen. Eene der zieken verpleegsters nam de buis tusschen de lippen, zoog het vuile vocht er uit, dat den adem l" - —7^—aaaaa belemmerde en redde aldus het leven van het kind. Met de stoomboot uit Leith kwamen eergisteren te Duinkerken de 58 visschers aan, die schipbreuk hadden geleden op IJslands kusten. Acht booten waren verongelukt en dertig mannen verdronken, waardoor twintig vrouwen tot weduwe en veertig kinderen tot wees zyn gemaakt. Zy, die Loti's „IJslandsche visschers" heb ben gelezen, weten wat eene naamlooze smart daar is en wordt geleden. Generaal Boulanger schreef aan den maire van Duinkerken, dat hy voor 300 fr. inschreef voor de gezinnen der gestorven zeelieden. Te Friedrichsberg, in het dis- trict Oberndorf, is gisteren eene boerenwoning verbrand, waarbij acht personen (moeder, zes kinderen en de meid) omkwamen. Het d i s t r i c t s - g e r e c h t s h 0 f der Vereemgde Staten in Texas heeft, onder voor behoud der goedkeuring van het departement van justitie van den Staat, bewilligd in de uitlevering van Ludwig Riesch. Deze werd, op verzoek van de Duitsche regeering, aange houden wegens een moord, in April 1883 in Pruisen gepleegd. De gezondheidstoestand van den Belgischen afgevaardigde en oud minister Thonissen wordt, naar de „Indépendance" heden meldt, dagelyks, hoewel langzaam, beter. Dezer dagen deelde de „Étoile beige" medo dat hy reeds was overleden. By een brand in eene z y d e f a- briek te Londen kwamen 5 vrouwen om; vier vrouwen sprongen uit de ramen en wer den deerlyk gewond. De aartsbisschop van Van (Armenië) is in zyne woning vermoord. De daders zyn gearresteerd. Het voorloopig rapport der ge nees- en scheikundigen, belast met het on derzoek betreffende de wyn vergiftiging te Hyères, is aan de rechtbank overgelegd. Het bevat de namen van 264 personen, door hot vergif op het ziekbed geworpen, waarvan een zestigtal nog steeds zeer ernstig ziek zyn, terwyi er elf reeds zyn gestorven. Ook is het vergif teruggevonden in ïyken, die werden opgedolven uit de algemeene begraaf plaats; dit onderzoek duurt nog voort. BUITENLAND. Frankrjjk. Nog steeds wordt de Fransche Bank be storrad door houders van bankbiljetten, die deze komen inwisselen. Het geheele aantal te Parys ingewisselde biljetten bedraagt tot dusver 85,494, en vertegenwoordigt eene waarde van 42,747,000 franken. De bykantoren der Bank in do provincie hebben nog voor 13,000,000 fr. uitbetaald, zoodat in het geheel ruim 55,000,000 fr. zyn ingewisseld. Het ge heele aantal vervalschte biljetten, welke ge vonden zyn, bedraagt 70, en wel 66 te Parys, 2 te Bordeaux, 1 te Rouaan en 1 te Douai. De heer Hirsch, koffiehuishouder in de „Avenue de l'Opóra", te Parys, heeft zijn eisch om schadevergoeding tegen de Fransche Bank ingetrokken. Het galadiner, eergisteravond door den Russischen gezant te Parys, baron Mohren- heim, tor eere van president Carnot gegeven, was buitengewoon schitterend. De byzondere onderscheiding, door den gezant den hoogwaar- digheidsbekloeders der Republiek betoond, wordt te Parys beschouwd als eene poging om een tegenhanger te geven tegenover do verkoelde houding jegens Oostenryk, wegens de rede van graaf Tisza. Generaal Boulanger was uitgenoodigd, doch is niet verschenen. President Carnot zal misschien een reisje maken naar Algiers. Dnltaohland. Op byzonder verlangen van den keizer heeft prof. Virchow deelgenomen aan het genees kundig onderzoek. Hy moet den keizer per- soonlyk medegedeeld hebben dat het laatste microscopische onderzoek der etterdeelen hem nog steeds deed twyfelen of hier wel kanker aanwezig was; hy behoefde echter den keizer niet mede te deelen dat het desniettemin eene hoogst ernstige ziekte-aandoening was. Vir chow verklaarde na een langdurig en exact onderzoek, dat de klieren aan het strotten hoofd niet aangedaan waren. Dat deze teedere deelen volmaakt gezond zyn, is een belangryk feit, ook mot hot oog-ep de conclusie, daar uit te trekken voor ie lager gelegen fijne organen. De algemeene toestand moet beter wezen dan men dacht. De geneesheoren verklaarden na het onderzoek geen bezwaar te zien in den tocht naar Friedrichskron op hedon, Yrjj. dag-voormiddag, ook al mocht het weder iets te wenschen overlaten. Kwart voor elven zouden de keizer en de keizerin zich per rytuig begeven langs Westend over den straatweg langs Spandau naar de Wannsee. Daar zou de stoomboot „Alexandra" gereed liggen om de hooge personen over te voeren die in Potsdam hunne rytuigen zouden vin don. De Beriynsche straatreiniging zou voor overvloedige besproeiing van den weg zorg dragen, opdat geene stof de ademhaling van den keizer bemoeielyke. Do dochters van den keizer zullen met gevolg den tocht te paard door het Grünenwald doen, terwyl het dienst doend personeel per extra-trein uit Charlotten- burg tot "Wildpark rydt. Groot*BrltannIS. Men verneemt dat het verhaal over een huwelyk van prins Georges van Wales met een arm meisje geheel verzonnen is, en dat men in de omgeving van den prins zelfs niet kan vermoeden, wat tot dit praatje aanleiding heeft gegeven. Generaal "Willoughby, door de regeering van hot eiland Madagaskar verbannen, is te Londen teruggekeerd en van plan langs diplo. matieken weg een eisch tot schadevergoeding in te stellen tegen de regeering der Hovas en wel van een half millioen gulden. Aan de „Times" wordt uit Durban ge seind dat de „Afrikaanderbond" zyne jaarver gadering te Paarl geëindigd heeft op den ver jaardag der koningin met hoera's voor de vorstin. In den Vry3taat heeft de Volksraad eene motie ten gunste van de unie met de Transvaal aangenomen. De heer John Bright is zeer gevaarlijk ziek. De bejaarde Engelsche staatsman is te Rochdale aangetast door eene longontsteking, welke den geneesheeren aanleiding geeft tot ernstige ongerustheid. De heer Bright wordt opgepast door zyne oudste dechter, mrs. Clark. De koorts is iets minder geworden en de zieke heeft geen pyn, maar hy hoest en de ademhaling is belem merd. Volgens de laatste berichten is de toe stand iets beter; de linkerlong is nog aan gedaan. Onder do vele telegrammen, welke te Rochdale kwamen, was er een van den prins van Wales, die bericht vroeg omtrent den zieke. Frankrijk cn Oostenrijk. De berichtgever der Belgische „Indépen dance" te Parys heeft een onderhoud gehad met den Oostenrykschen gezant aldaar, graaf Hoyos, over de opzienbarende rede van den minister Tisza. De gezant deed opmerken dat het telegraphisch verslag dier rede overdre ven was. Sprekende van mogeiyke beleedigin- gen van de Hongaarsche vlag, voegde de minister er by: „Ik weet niet hoe dat zou kunnen gebeuren". Heeft de heer Tisza geheel ongelyk? vroeg de gezant. En hy vervolgde: „Ik hoop het. Maar de toestand kan erger worden; voor de toekomst kan men niet instaan. Ziedaar wat de heer Ti3za zeer zeker heeft willen zeggen. Wat het te Berlyn be raamde plan betreft, waarvan de bladen ge wagen, geloof er geen woord van. Het geval in de Hongaarsche Kamer is vanzelf ontstaan, en ik ken den heer Tisza genoeg om te weten dat hy niet aan een wachtwoord heeft gehoorzaamd. Voor het overige schryft men aan het gebeurde eene politieke en interna tionale beteekenis toe, welke het niet heeft. Ik zie er meer eene zaak van binnenlandscb staatsbeleid in." Na dit verder te hebben toegelicht, zeide de gezant te gelooven dat de zaak in der minne zou worden afgedaan, en hy eindigde met als zyne stellige persoonlijke meening te kennen te geven dat er volstrekt geen vor- band bestond tusschen het bedoelde incident on de pas-verordening voor Elzas-Lotharingen. Verder verneemt men dat de heer Decrais, de Fransche gezant by het hof te Weenen, den Franschen minister van buitenlandsche zaken, den heer Goblet, eene depeche heeft gezonden, waarin hy bericht geeft van zjjn onderhoud met graaf Kalnoky. Naar men gelooft, zal door deze depeche een einde aan het incident gemaakt worden. De Oostenryksch-Hongaarscbe regeering heeft de verzekering gegeven dat goenerlei kwaad willige bedoeling in de woorden des beeren Tisza ligt. De „Neue freie Presso" zegt dat de Hon gaarsche regeering de noodzakelykheid niet inziet, om de uitdrukkingen, waarvan de heer

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2