Men schrijft aan de „N. R. C." uit Zoe- terwoude Sedert het laatst des vorigon jaars is de predikantsplaat3 by do Ned.-Herv. gemeente alhier vacant. Men heeft in dien ty'd toezeg ging van beroep uitgebracht op ds. Krull te Spannum c. a., die echter bedankte. Genoemde predikant moet niet ongenegen zyn herwaarts te komen, doch het zeer schrale traktement (te zamen 1000) was hem een hinderpaal de toezegging aan te nemen. Men wenscht dien hinderpaal nu uit den weg te ruimen door het traktement op minstens ƒ1300 te brengen. Mocht dit gelukken, zoo zal men ds. Krull eerlang beroepen. Ten einde tot het gewonschte doel te geraken, zal men daar de kerk hoegenaamd geene fondsen heeft een kerkelyken hoofdeljjken omslag trachten in to voeren. Tot dit middel heoft men vroe- gor ook al eens zyne toevlucht genomen, doch zeer velen weigerden toen te betalen, en de kantonrechtor te Leiden stelde de woigerach- tigon zelfs in het gelyk. Thans schjjnt men hoop te koesteren dat de kantonrechter op zyn vroeger genomen vonnis zal terugkomen en nu den eisch aan de kerkvoogdij zal toe wijzen. Dit is echter o. i. niet licht denkbaar. Ovorigens kan men er zeker van zijn dat het aantal dergenon, die zullen weigoren den hoofdelijken omslag te voldoen, weer zeer groot zal blijken. Voor zoover die weigerach- tigen bohooron tot dat groote gedeelte der Protestantscho bevolking van Zoeterwoude, dat ongeveer twee uren van het kerkdorp verwyderd on onmiddellijk onder Leiden woont, is dit zeer verklaarbaar. Zjj, die daar wonen, kunnen immers veel beter voldoening dor geestelijke belangen voor zich en hunne kin deren te Leiden dan te Zoeterwoude erlangen. Inmiddels ziet men met belangstelling den uitslag dezer zaak te gomoet. Tot lid van het bestuur voor den Yliet- polder is met bijna algemeene stemmen her kozen de heer C. Moerkerk te Ofwegen, ge meente Woubrugge. Op do heden gehouden tentoonstelling 011 keuring van twee- en éénjarige stieren, gehouden vanwege de afdeeling Bodegrave oil omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, hebben de navolgende be kroningen plaats gehad: voor de tweejarige (ingezonden waren 9 stuks) is de eerste pr(js ad 25 toegekend aan C. Zwanenburg te Bodegrave, de 2de pr(js ad 10 aan de wed. J. Oskam te Linschoten en de 3de prijs ad 5 aan L. Boer te Bodegrave. Voor de één- jarigo stieren (ingezonden waren 9 stuks) is de lsto prys ad 20 toegekend aan D. Prins te Rietveld, de 2de prys ad 7.50 aan A. Van den Akker te Hazerswoude en de 3de prijs ad 2.50 aan H. Van der Graaf te Bodegrave. Op de heden te Bodegrave gehouden vrye paardenmarkt waren aangevoerd 25 paarden 2 veulens en 4 hittendo prijzen liepon van ƒ00 tot 250. Over de gisteren plaats gevonden heb bende feestviering van prof. Donders meldt men uit Utrecht: Te halftwee werd de 70-jarige jubilaiis do groote zaal van „Tivoli" binnongeleidj onder do toejuichingen van eene talrijke menigte, zoowel hoeren als dames, die uit alle oordon des lands en uit den vreemde waren saam- gekomen. Onder do aanzienlijke vreemdelingen, dio door persoonlijke overkomst blijk wensch- ton te geven hoe hoog Donders in hunne achting staat aangeschreven, werden opgemerkt de professoren Nuel uit Luik, Landolt uit Parijs, Humphrey uit Cambridge, Moleschott uit Romo, Zehender uit Rostock, Nagel uit Tubingen, Fergus uit Glasgow, Berry, Hut chinson, Brailey, Jackson, Jessop, allen uit Londen; de beroemde geneeskundige sir Joseph Lister uit Londen, Hewetson uit Leeds; prof. Klaatsch uit Berlijn. Ook de minister van Binnenlandscho Zaken, baron Mackay, was tegenwoordig. Toen de jubilaris de zaal intrad, stonden allen op en luide toejuichingen werden drie werf aangeheven. Vóór alles viel Donders' oog op zjjn vriend Moleschott, van wiens komst hy niets afwist en ten aanschouwe van alle aan wezigen omarmden beide geleerden elkander. De voorzitter van het feestcomité, jhr. mr. Roüll, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, verwelkomde den jubilaris en bood hem eene som van ongeveer ƒ34,000 aan voor de Donders Stichting, van welke aanbie ding eene oorkonde, gesteld door prof. Beets en op perkament gebracht door den architect Cuypers, werd voorgelezen. De bestomming van dit fonds is om veol- belovenden studenten de gelegenheid te geven zich te bekwamon voor hot onderwijs in de ophthalmologic en do physiologic. In de eerste plaats zouden daarvoor in aanmerking kunnen komen de eerste adsistent aan het physiologisch laboratorium en die aan de inrichting voor oogleiders. Er zal geen ver schil bestaan tusschen de academie, maar by gelijke bekwaamheid zal de voorkeur aan Utrechtsche studenten gegeven worden. Eene fraaie medaille, vervaardigd aan 's R(jks Munt te Utrecht naar de modelleering van Jiinger, vereeuwigt tevens het feit der stichting. Na den heer Roéll werd het woord gevoerd door prof. Moleschott, uit Rome, die namens de Italiaansche rogeering den heer Donders hot kruis van Groot-Officier van de Kroon van Italië aanbood; prof. Place, namens de oud-leerlingen; prof. Guyo, namens de redactie van hot geneeskundig tijdschriftprof. Stokvis namons- de geneeskundigen in Nederlandde rectores magnifici der universiteiten te Leiden en te Amsterdam, enz. De beroemde Engelsche hoogleeraar Joseph Lister bracht den groet der „Royal Society" over, prof Rosenstein sprak namens do Leid- sche hoogosehool, waar Donders promoveerde en bood hem een adres van gelukwensch aan. In kernachtige woorden sprak hy zyn leed wezen uit over oone wet, welke naar jaren telt en niot naar krachten moet. Prof. Von Zehender overhandigde een adres van geluk wensching van het „Ophtalmologischo Gesellschaft" te Rostock. Verder volgden prof. Nuel van de univer siteit te Luik, prof. Van Braam Houckgeost, die namens die te Groningen sprak en prof. Pekelharing, die de „Maatschappij tot Bevor dering van Geneeskunde" vertegenwoordigde. Dr. Brondgeest bood daarna hulde adressen aan van de studenten in de medicijnen aan de Leidsche universiteit, der geneeskundige faculteiten te Charkow, Stockholm en Leipzig en do Koninklijke Academie van Wetenschap pen in Belgié. Ook eerediploma's van genees kundige vereenigingen te Munchen, Rome en St.-Petersburg oveihandigde hy den feestvie renden hoogleeraar. Toen prof. Donders zich gereed maakte het woord te voeren, stonden allen op. Z(jn dank betuigondo voor deze talrijke eerbewyzingen, gaf de heer Donders eene per soonlijke levensbeschrijving, vooral met het oog op zijne betrekkingen met de vrionden aan de Utrechtsche universiteit en do buiten- landsche geleerden, wier tegenwoordigheid lip op hoogen pry'3 stelde. Prof. Donders sprak aan hot slot zijner aardige en geestige toespraak, welke ruim een uur duurde, elk der redenaars in het bijzonder allerhartelijkst toe. Het wetenschappelijk ge- schonk, hem door prof. Stokvis overhandigd, noemde hy het schoonste op zyn feost, dat voor hem onvergetelijk is. Geheel aan het einde deelde prof. Donders mede dat het Z. M. den Koning-had behaagd hem to bonoemon tot ridder twoode klasse (grootofficier) in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, eene mededeeling, welke met geestdrift werd ontvangen. Te zes uren zaten 200 genoodigdon aan den feostdisch, in eene andere zaal van „Tivoli" gesproid, keurig getooid door den decorateur Roos, o. a. met een afgietsel der Venus van Milo. Aan tafel zat prof. Donders tusschen de hh. Roëll en Molëschottnaast don heer Roëll zat prof. Lister, naast prof. Moleschott de burge meester van Amsterdam; naast den burge meester prof. Beets, naast Lister de burge- meoster van Utrecht. Voorts zaten aan de eeretafel de hooggeleerde vreemdelingen, de oud-minister3 Franssen Van de Putte en Van Goltstein, en eenige leden van de hoofd commissie. Ruim halfzes begonnen de werk zaamheden en tegen kwart vóór achten wer den de voorberoidende maatregelen voor hot dessert genomen. Toen dronk de heer J. Roëll de gezondheid van Z. M Koning Willem III, den verlichten beschermer van kunst en wetenschap, en zyn doorluchtig Huis; een dronk, door de aanzittenden met het „Wien Neerlandsch Bloed" bogroet. Dr. Blom Coster, uit 's-Hage, bracht den heildronk uit op den jubilaris, don man uit do lage landen, die zoo hoog is gestegendon man, beroemd in do beschaafde wereld. Prof. Hubrocht wydde oen glas aan de vreemde lingen, afwisselend in het Fransch, Engelsch en Duitsch, noode Moleschott als een gast uit den vreemde toesprekende, hem, die zich zoo warm vaderlander opnieuw had getoond. Prof. Landolt, uit Parijs, wydde een glas aan „la Nation hollandaise", oen land, dat zoo schoon eene roeping vervult in de wetenschap en zjjne groote mannon weet te eerenen mr. G. Van Tienhoven zeide dat de burgemeester der hoofdstad zeker mee zou dingen om op dezen dag iets to zeggen tot den jubilaris, wanneer niet reeds zooveel was gezegd. Toch wilde spr. op het: „waarmee heb ik datvor- diend?" waarmee Donders heden zyn antwoord begon, een antwoord geven. „Omdat we den man eeren, die ons allen tot voorbeeld is geweest, die niet zyn geluk heeft gezocht in eigen glorie, maar in het geluk van anderen". Dit thema werd door spr. in den breede toegelicht. Meer toosten volgden, maar met de treinen, die togen negen uren Utrecht naar alle rich tingen verlaten, vertrokken reeds vele deel nemers aan het schoone feest, zonder getui gen te zyn van de antwoorden der vreemde lingen en het pittige slotwoord van Donders. Te halftien ongeveer eindigde het gastmaal en daarmede ook de heerlijke gedenkdag, aan een van Nederlands edelste zonen bereid. Naar men aan het „Hbl." mededeelt, is aan den heer J. G. De Groot, directeur der Hollandsche Opera to Amsterdam, eene nieuwe, oorspronkelijke opera aangeboden, die haar ter opvoering in het eerstvolgend seizoen heoft aangenomen. De opera is getiteld: „Ada, Gravin van Holland," tekst van den heer H. Th. Boelen, muziek van den heer Chs. Beyerlee. Het stoomschip „Leerdam" is 28 Mei van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; do „Prins van Oranje," van Amsterdam, arri veerde 27 Mei te Batavia. Z. M. heeft den heer P. Baarslag, arts, met 11 Juni a. s. benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse by de zeemacht; den telegrafist der 2de kl. b(j de Rijkstele graaf W. Van Lienden uit die betrekking ontslagenden sergt. majoor bij het O. I. leger jhr. Chs. Van der Maesen de Sombreff, ridder der Militaire Willemsorde, voor betoonde bewijzen van moed en dapperheid, verheven tot den rang van officier by dat leger. Gemengd Nieuw». Te Katwijk aan Zee was gisteren geen enkele schuit aan, zoodat, wat zelden gebeurt, er geen visch aan het strand was. De aan do wal staande vloot zeilde in zee. Omtrent derrmoord, welke ander maal uit minnenijd te Rotterdam plaats had, meldt mon nader-het volgende: Zekere Jan Kooiman zoo gaat het verhaal zich Zondag-middag omstreeks halfdrie ten huize begevende van zekere Cornelia Van Leer, wonende ter hoogte van Schoonderloo, tus schen Rottordam en Delftshaven, eene vrouw met wie hy betrekkingen onderhield, vond daar zekeren Pieter Noordzij. Deze ontmoeting gaf aanleiding tot eene woordenwisseling, met het gevolg dat Pieter Noordzij de deur werd uitgoworpen, terwijl Jan Kooiman hem eenige steken in den onderbuik toediende, hetgeen onmiddellijk den dood ten gevolge had. Volgens het officiéél politiebericht heeft de moord zich als volgt toegedragen: Zondag middag drie uren is een 23-jarig man in eene woning aan den Wostzeedijk, welke hy op verzoek van eene daar wonende vrouw binnen trad, door den man met wien die vrouw leefde, zoodanig met oen mes in de lies ver wond, dat hy even daarna overleed. De dader is ter beschikking van de justitie naar de cellulaire gevangenis overgebracht, torwyl het lyk van den verslagene naar het Ziekenhuis is gevoerd. Op het erf „Tivoli" van den heer W. Koster te Leimuiden doet zich het navol gende belangwekkende geval voor. In een niet al te ruim hok van oen grooten kettinghond heeft zich vertrouwelijk eene kip te broeden gezet. Tusschen beide dieren schynt eene goede verstandhouding te bestaan. Wanneer de hen het nest verlaat om voeder te gebruiken, of wannoer zij door den eigenaar om het curieuze van het geval er afgejaagd wordt, dekt de hond de eieren toe. Komt een oogenblik daarna do hen terug, dan stapt zy over den kop van den hond heen naar hot nest. Wordt de hond uit het hok geroepen, of zal het dier er zich weer in neerleggen, dan neemt het de uiterste omzichtigheid in acht om zyne gezellin niet te storen. Een paar kleine honden, welke tot. heden den grooten in het hok gezelschap hiel den, bijt hy nu af. (N. R. C.) Gisterochtend zyn te Steen wijk de verwachte militairen aangekomen14 ca- valoristen zyn daar gebleven, 25 cavaleristen en 25 infanteristen zyn naar de veenderijen in Stoonwykerwold vertrokken en 25 infante risten naar die te Oldemarkt; bovendien wa ren eenige rijksveldwachters uit Loeuwarden aangekomen. Gisteravond om vjjf uren zou de socialist Fortuin voor de werkstaker de voenderjjen optredenhy kwam er te'j uren aan. In de gistermiddag gehouden vorgaj6ti der verveners hebben een veertigtal ba schriftelijk zich verbonden aan de eischec- werkstakers niet te voldoen en dus hett. niet te verhoogon. Deze verklaring zou gj-i avond aan de arbeiders worden bekend gonm Naar de heer W. O. Kerkhovs, Lochem, administrateur van het vorbrj Orderbosch, te Apeldoorn, aan do redactie „Apeld. Courant" mededeelt, moot de it veroorzaakt z(jn door hot uitvliegen van. tels van eone locomotief, niet aan den v, kant, doch op de heide, over een beekje)., waar duidelijk het begin is aan te wj, een en ander gestaafd door getuigen. De heer K. is voornemens do Holl. I.jWn Spoorwegmaatschappij tot vergoeding aan spreken, daar er voor ƒ60- a 70,0001 nield is. Het bosch was gedeeltelijk venei, Ten gevolge van het v e r sein kolijk ongeluk aan hot koninklijk theai? Berlijn, waar een veertigtal workliodc;, aan herstellingen en veranderingen bove: tooneel bezig waren, naar beneden stort zjjn, voor zoover men tot nu toe weet,) der werklieden gedood en dortien zwaar wond. Nog altijd worden do puinhoopen doom of er nog meer slachtoffers te vinden zijj Zoo ver nader gebleken is, stortte heti niet in, maar is de toedracht als volgt. durende do vjjf zomermaanden zou do rui voor het tooneol nieuw opgetrokken wori Tot dit einde was op den tooneel vloer, reusachtige houten steiger van vjjf verrui gen opgericht. Het oude dak word naari nedon gelaten, en een nieuw ijzeren dak: djor middel van don steiger in de plaats steld worden. Gisterochtend werden vanl oude dak eenige zware houten balken ai laten; een daarvan schynt geglipt enge. gerd te zjjn tegen eene van do voorman verbindingen van den steiger, welke brak. goheelo, zeventig voet hooge gevaarte hierdoor te waggelen en stortte in, alla zyn val verbrijzelende. Thans loopt het gr:- metalen beeld op den gevel van den set. burg, dat den Pegasus voorstelt, gevarn benedon en op de puinhoopen terecht te krj Aan het nedergelaton ijzeren brandscts kan men zien hoe geweldig de schok is weest, daar dit scherm vol deuken en g«S uit zjjne voegen gelicht is. Iritusschon b het belet dat de overblijfselen van dent bryzelden steiger ook in de schouwburg: terecht kwamen. De keizer heeft herhaaldelijk adjudar naar de plaats van het ongeluk gezonder, kroonprins bleef er verschoideno uren. Dm broken balken en andere overblijfselen,v. van sommige nog met de versieringen it het Pinksterfeest prijken, worden op het gr plein vóór den schouwburg op hoopeng* peld. De brandweermannen graven in t binnenste van het gebouw loopgraven, tener werklieden te naderen, die nog daar bed ven kunnen liggen, dewijl het aantal dergeo die by do ramp aan het werk waren, t vastgesteld is kunnen worden. Verschei/ zwaar gewonden verkoeren in hopeto: toestand. Eene groote menigte menschen omring1 plaats, waar het ongeluk is gebeurd. terrein is afgezet. Keizerin Victoria kwam! bezichtigen. Inderdaad wonderbaar is dei ding van de meeste werklieden. Do schou burg ziet er van binnen uit alsof b(j gek bardeerd is. BUITENLAND. Frankrijk. In eene Zaterdag-avond gehouden meoË waar Joffrin als spreker optrad, hobben anarchisten den spreker zóó toegetakeld, hy in een koffiehuis verbondon is moe- worden. Op het kerkhof Père-Lachaise hoeft dag middag een opstootje plaats gehad. D de redacteurs van de „Intransigeant' een krans naar het kerkhof gebracht ter1-' denking van den verjaardag der Comm» Een persoon, Lucas genaamd, trachtte voorkomen, dat die krans door iemand vej weggenomen. Bij hot gevecht, dat biefl ontstond, werd Lucas mishandeld, zooda! J ter zelfverdediging drie revolverschoten M waardoor twee personen gewond werden Ij was het sein tot algemeene bandtaste u heden tusschen de Blanquisten en de anj chisten op het kerkhof. De politie schei i de vechtenden.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2