H'. 8674. Woensdag 30 Mei. A°. 1888. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Bericlit. Leiden, 29 Mei. gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. TWEE JONGE BOEREN. LEIDSOH DAGBLAD. PKIJB DEZES COUBANT: Voer Leiden per 8 miudea.1.10. Ifuoo per poet.1.10. Aftonderttjk. Mommen.0.06. Naar aanleiding van het feit dat zeer velen onzer abonné's hetLeidsch Dagblad den volgenden morgen adres- seeren aan buiten Leiden wonende personen, maken wij hen opmerk zaam, dat wanneer méér dan één blad wordt verzonden, de frankatuur n cent bedraagt. Voor anderhalf blad wordt dus een 1-cents-postze- gel vereischt. Officieele Kenniggevinjfen. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders yan Leiden brengen in herinnering dat op 31 Mei a. s. de eerste termijn vervalt van den aanslag op bet kobier dienst 1888, zoodat vóór of op dien dag minstens een achtste gedeelte van den geheelen aanslag moet zyn voldaan. Zij noodigen daarcun belanghebbenden uit, om, tor voorkomi-ig van de vervolgingskosten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Mei 1888. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken; Brongen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan P. STOEKE en rechtver krijgenden, tot het plaatsen van een m an u fac tuur ve rik et el in bet perceel St.-Jorissteeg No. 35. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE EA.NTER, Burgemeester. 28 Mei 1888. E. KIST, Secretaris. Daartoe gemachtigd door de bevoogde ker kelijke overheid, heeft de kerkeraad der Waal sche gemeente alhier, gelijk men weet, ver leden jaar op het Rapenburg het „Höpital wallon" gesticht met gelden, afkomstig van de diaconale goederen dier gemeente. Op deze stichting, welke een philanthropisch doel heeft, zjj hier nader de aandacht ge vestigd. Zjj wil, zooveel mogolijk in evenredigheid met de middelen, waarover de belanghebbenden kunnen beschikken, hulp verleenen aan zulke kranken, die niet wel door hunne huisge- nooten kunnen verpleegd worden, hetzij om dat zjj eene zware operatie moeten ondergaan, hetzij om andere redenen. Voor zeer veel lijders, die niet in de termen vallen om de kostelooze verpleging in het academisch zie kenhuis te zoeken, en die niet rijk genoeg zijn om zich daar tegen betaling te doen opnemen, is het eene weldaad te noemen, wanneer de hulp der wetenschap en eener wel toegeruste en kundige verzorging meer binnen hun bereik wordt gebracht. Dit doet het „Höpital wallon" door tarieven, zoo laag mogelijk gesteld. Hoezeer daaraan behoefte bestond, blijkt uit hot aantal kranken, die reeds in deze in richting verlichting gezocht en voor het mee- rendeel ook gevonden hebben. Sedert 4 Juni 1887 zijn 84 zieken, soms van verre gekomen, daar verpleegd. Velen hunner hebben operaties ondergaan. Verschil van nationaliteit of godsdienst wordt natuurlijk hier niet geteld. Alle lijders worden met dezelfde liefde behandeld en dit geldt den weinig betalenden evenzeer als hun, die meer geven. Zulk eene inrichting, waartoe ook behoort een isoleer station voor hot goval dat een der patiënten door eene besmettelijke ziekte mocht worden aangetast, kost veel en kon niet dan door een aanzienlijk offer van den kant der Waalsche diaconie tot stand komen. Hetgeen zij daarvoor kon en mocht afzonderen is bijna geheel gebruikt. Echter is het evenwicht tus- schen uitgaven en inkomsten nog niet vol komen bereikt, zoodat zelfs van de vrybedden voor het oogenblik nog geen werk kan ge maakt worden. Daarom moenen de Regenten door ruime verspreiding van de reglementen meer be kendheid te moeten geven aan deze schoone instelling, door de Waalsche gemeente te Leiden aan deze stad en aan Nederland ge schonken, in de stellige verwachting dat de noodige belangstelling daardoor gewekt zal worden en zich stoffelijk openbaron zal. Van harte vertrouwen wy dat regenten zich in hunne verwachtingen niet bedrogen zullen vinden, maar dat zij integendeel alle reden zullen hebben om over lien, by wie zy aankloppen en dat is oen ieder tevreden te zyn. Aanbeveling onzerzyds voor deze zoo nuttigo zaak achten wy ten eenenmale over bodig. De instelling spreekt voor zichzelve. Uit het op de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Leidsche Duinwater- Maatschappy, onder voorzitterschap van den heer L. M. De Laat de Kanter gehouden, uitgebracht verslag blykt dat de Maatschappy in een zeer goeden toestand verkeert. Gedu rende 't vorig jaar zyn alle werken tot verbete ring en onderhoud van de eigendommen der Maatschappy gemaakt, waardoor nu alles voltooid, en behoudens het gewone onder houd en het verlengen der kanalen by het toenemend verbruik, alles in goede orde is. De qualiteit van het water, dat herhaalde keeren door dr. D. De Loos te Leiden werd onderzocht, heeft geheel aan alle gegevens voldaan. De hoofdmachines en ketels zyn in een goeden toestand en behoeven weinig reparatie. Het aantal contractanten op 1 Januari 1887 was 3623; terwyi het opgeklommen is tot 31 Dec. 1887 op 3869, zoodat er 246 nieuwe contracten gesloten zyn, waarvan 14 water voor den meter ontvangen en de overigen voor huiselijk gebruik zyn. Voor buitengewoon ge bruik zqn in dit jaar aangesloten 56 straat- en tuinbe3proeiingen, totaal 15739 bad inrichtingen, totaal 164; 103 closets, totaal 246; 1 fonteinwerk, totaal 14; 1 paard, totaal 25, en 3 rytuigen, totaal 27. Dat het getal nieuwe contracten voor straat- en tuinbesproeiing, badinrichting en closets hoog genoemd mag worden, heeft zyne reden, daar gebleken was dat door vele abonné's deze verbindingen zonder betaling en buiten voorkennis der directie waren aangelegd. De in fabrieken en andere inrichtingen ge plaatste watermeters hebben een verbruik aangewezen van 63,510 M', zoodat, gerekend naar het totaal verbruik van 514,173 M», door de abonné's moet verbruikt zyn 450,663 M3. De standpypen verbruikten 353,476 M3. De publieke drinkfonteinen worden steeds veel gebruikt, zoodat deze eene wezeniyke behoefte geworden zyn. Voor industriëele en andere inrichtingen zyn 256 watermeters in dienst. De werken, dit jaar voltooid, hebben eene uitgave van ƒ80,394.011/! gevorderd, welke gevonden zyn uit eene 4'/2 pet. leening, waartoe indertyd werd besloten 80 dezer obligatiën werden na bekomen machtiging uitgegeven. In December 1887 had de tweede uitloting en aflossing van 5 obligatiën plaats. De ontvangsten bedroegen 78,849.03'/2 tegen 73,629.66 in 1886, na eene afschryving van 10,835 35'/2 op uitbreiding garantie, rekening- van exploitatie-kosten 27,655.72'/2 en wanbetaling ^310.35; zoodat de totale winst bedraagt met inbegrip van recognitie; rekening en saldo 1886 41,400.87'/,. Aan de aandeelhouders kan alzoo uitgekeerd worden 6 pet. en aan de gemeente 9000, PEUS DEB ADVDE.TENTIHW: Yen 1t re(*l« 1.06. Ieder* regel meer/0.1TJ. Grootere lettere Deer pleetemimte. Yoor het ia- oei toeren buiten de etad wordt 0.10 berelend. terwyi het overige op nieuwe rekening wordt geplaatst. Een officier der militaire verkenningen uit 's-Hage is alhier gedetacheerd tot het herzien van het blad Leiden der militaire stafkaart. Op de aanbeveling voor leerares in de Engel sche taal en letterkunde aan de middel bare school voor meisjes te Leeuwarden zyn geplaatst: mej. H. M. Boucher, te Leiden; mej. E. F. Booy, te Hoorn, en mej. A. C. Kuiper, te Amsterdam. De Fransche mail, met berichten uit Indië tot 5 Mei, kan morgen 30 Mei alhier worden verwacht. Onder leiding van den president-com missaris mr. W. Terpstra had gisteren in een der lokalen van „Krasnapolsky" te Amsterdam de vergadering plaats van aandeelhouders in de Noordelyke Hypotheekbank, gevestigd te Zorgvlied, gemeente Diever. Uit het verslag der directie bleek dat de Bank hare oporatiën heeft aangevangen op 1 September 1887. Tot ultimo December 1887 kwamen in 91 aanvra gen, te zamen bedragende ƒ1,364,450. Daar van werden om verschillende redenen gewei gerd 45 aanvragen op 12 aanvragen werd minder toegestaan dan gevraagd werd; 11 aanvragen bleven in behandeling, terwyi 35 leaningen werden gesloten tot een bedrag van 200,600. Opgemaakt werden 200,000 4- pets. Pandbrieven, waarvan op 31 December verkocht wa3 oen bedrag van 123,500, het welk a pari zeer gemakkelyk plaatsing vond. Door den heer P. T. C. Driessen werd namens de commissie van aandeelhouders verslag uitgebracht over de balans en winst en verliesrekening. Overeenkomstig het voor stel dier commissie werden deze stukken on veranderd goodgekeurd, en het dividend vast gesteld op l'/2 pet. De heeren mr. L. G. Verwer en dr. R. Wartena, met 1 Januari 1889 als commissa rissen aftredend, werden herbenoemd. Tot leden der commissie, om over de vol gende jaarbalans en winst- en verliesrekening verslag uit te brengen, werden benoemd de heeren P. T. C. Driessen te Leiden, B. A. A. Wübbe te Amsterdam en W. A. De Laat de Kanter te Maastricht. Ter verkiezing van een lid voor het bestuur van den Rooden polder werden van de 95 geldende stommen uitgebracht op de heeren G. Van Leeuwen 53, C. Kwakernaak 30 en C. Versluis 12 stemmen, zoodat tot bestuurslid werd gekozen de heer G. Van Leeuwen, te Oud-Ade, gemeente Alkemade. SCHETS 2) VAN A. J. RANK. Op do ruime werf was plaats in overvloed voor eene massa toeschouwers, en van alle kan ten kwamen dan ook de menschen aan. De veld wachters van Oosterland en Bruinisse hadden den rok met blinkende knoopen aan, de sabel op zy en een stok in de hand, en hoewel ze dus eene waardige vertooning maakten, hadden zy han den vol works om het volk van de werf te houden. Want eerst moesten de jonggetrouw den van „'t Rechthuis" terug wezen en be- hoorlyk met hun gevolg kunnen uitstappen, eer het erf voor het publiek werd opengesteld. De zware boomen vóór het erf waren tot in de toppen bezaaid met de boerenjeugd van Doornwei en op alle aangezichten was biyde verwachting te lezen. Doornwei en omstreken, benevons eene massa huizen en erven, waren alle eigendom van Kniertje Kniphorst, die thans in het huwelijk trad met Frank Van Neven, „don rieken Ollander", zooals by genoemd word, en niets word gespaard wat getuigenis van dien rykdom kon geven en daarom waron al die versieringen aangebracht, wapperden al die vlaggen, was al dat volk op de boen en was er in de bakkery geen mensch te zien. De hofstee', welke met hare omgeving eene kapitale bezitting mocht heeten, had echter weinig aanzien, 't Was een oud, stevig, onaan- zienlyk en ongemakkelyk gebouw. Het erf vóór het huis grensde onmiddellijk aan den ryweg, de mestvaalt lag vlak naast dat erf, de schuur schoof daar achterheen en het huis, onmiddellyk annex de schuur, had by Zuid westenwind al de liefelyke odeurs van de mest vaalt te ontvangen. Maar, (men weet niet waar een varken van groeit, zeggen de boeren) die onaangename geuren schenen geen nadeeiigen invloed op de gezondheid van de bewoners uit te oefenen; ze zagen er allen welgedaan uit. Maar wie er ook in zyn schik was, de opperknecht, die zooveel als zetboer was, was onder al die vroolyke aangezichten wellicht de eenige, wien dat rumoer minder beviel. Het griefde hem dat, door het huwelyk der boerin, or eene geheele verandering aanstaande was. Sedert eenige jaren had hy het oppertoezicht over de geheele boerdery en toen zyne vrouw in het vorige jaar gestorven was en hy als kinderlooze weduwnaar was achtergebleven, had hij niet ongaarne zyn aandeel gekregen in; al de heerlykheden, welke hy beheerde. En Kniertje was in den aanvang spraakzaam genoeg geweestmaar toen de jonge, knappe en ryke Frank op het erf verscheen, moest de arme voor den ryke achterstaan en de hoop van Kleis Putte verdween in rook. Wel was hem aangezegd dat hy aan het hoofd der zaken biyven zou en zelfs zou zyn loon verhoogd worden, maar de opperknecht was geen eigenaar en hy zou altyd, ondanks zyn baasschap, knecht biyven van een nieuwen baas, die hem al zyne uitzichten ontnomen had. 't Was dus geen wonder dat hy den jongen boer met leede oogen aanzag en dat hy zich niet lekker gevoelde op den dag, welke al zyne luchtkasteelen in waterbellen deed overgaan. (Hy kon niet weten dat door eene byzondere beschikking een Zeeuw en geen Hollander op Doornwei hoerschen zou. Dit zou eerst later blyken.) Tegen drie uren zou de stoet op het erf aankomen. De muzikanten stonden ter weder- zyde van de eerepoort op het erf geschaard; de veldwachters hielden den inry vry, het volk zelf begon reeds baan te maken voor de te komen rytuigen en de verwachting van de dingen, welke komen zouden, had haar toppunt bereikt. Daar zag men in de verte eene stofwolk opgaaneen weinig later hoorde men het geratel der wielen en eindeiyk, daar waron ze in het gezicht. Frank Van Neven, deftig in 't zwart, met een hoogen heed op de glimmende haren, mende het eerste rytuig, waarin hy met zyne in groene zyde gedoste Kniertje, benevens twee getuigen, gezeten was; daarop volgde de oude Gerrit Van Neven met zyne vrouw en twee andere getuigen, dan twee ooms en tantes van Kniertje (hare ouders waren reeds eenige jaren dood), toen twee neven van Frank met hunne vrouwen en eindoiyk nog verscheidene rytuigen met genoodigden, zoo dat het een groote stoet was, uit niet min der dan twaalf rytuigen bestaande, ieder ge trokken door twee paarden van kloek Zeeuwsch ras en ieder rytuig ook al met bloemen versierd. 't Was geen wonder dat de eenvoudige bewoners van Doornwei opgetogen waren van bewondering, en toen de muzikanten in eene schetterende fanfare hun welkomstgroet brachten, ging er een daverend gejuich op en zeker was Doornwei nimmer met zooveel geestdrift begroet. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1