If. 8673. Dinsdag SO Mel. A". 1888. gourant wordt dagelijks, met uitzondering van féon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Mei. Feuilleton. TWEE JONGE BOEREN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 meende».1.10. ptgo4 per poet,1.40. ifconderlfke Nommer*.0.08. PRU8 DER ADYERTHNT33DK: Y*n 1—6 regel* 1.06. Iedere regel meer f 0.1 Grooiere letten neer pleetarnimte. Yoor het ia- eeaeeeren buiten de ated wordt 0.10 berekend. Hedenochtend maakte de commandant der dd. schutterij alhier met zijne onderhebbende officieren zyne opwachting by den nieuwen aniizoenscommandant. pe kadermanoeuvre, welke op 28, 29 en 3 Mei zou gehouden worden, is tot nader order uitgesteld. Voor do verbouwing van het logement den Burg", waarvan heden ten Raadhuizo alhier de openbare aanbesteding plaats had, waren ingekomen 10 inschrijvingsbiljetten, bedragende 10995, 10920, 10600, 10229, 9, ƒ9549, ƒ9343, 9330, 9288 en ƒ9196. Het werk is gegund aan den heer A. Verhoog Jz., timmerman alhier, voor de om van ƒ9288. Bij beschikking van den minister van "binnenlandsche zaken is de heer J. Weeder, civiel-ingenieur te Weesp, voor het tjjdvak 1 Juni 1888 tot en met 31 December 1888, benoemd tot assistent voor de sterren kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Hedenmiddag ontvingen weperEngelsche mail de Bataviasche bladen van 23 tot en met 25 April, alsmede de Deli-courant tot 28 April. - Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, ƒ18, ƒ3.80 en ƒ1.85; laagste ƒ35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. - De vier-en-vyftigste vergadering der gewestelijke vereeniging Zuid-Holland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap werd i dit jaar te Gorkum in de „Doelen" gehouden ■onder voorzitterschap van den heer Struick, van Voorschoten. Vertegenwoordigd waren 13 afdeelingen. i Behalve vele leden des genootschaps waren van het schooltoezicht tegenwoordig de heeren Blokhuis en Jansen, districts- en arrondisse- ments-schoolopziener van Dordrecht. Nadat do heer Ouwerkerk den bezoekers het welkom had toegeroepen namens de afd. Gor kum, opende de voorzitter de vergadering mot eene korte toespraak, waarop de heer Ykerna van 's-Gravenhage het woord ontving ter in leiding van het vraagpuntWanneer kan men zeggen dat het onderwijs practisch is? Ook andere punten werden bosproken en gaven tot discussie aanleiding. In de huishoudelijke vergadering, tijdens de pauze gehouden door het gewestelijke bestuur en de afgevaardigden der afdeelingen, deed de secretaris verslag van den toestand en de werk zaamheden der gewestelijke vereeniging over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek dat er 17 afdeelingen zijn, samen tellende 780 gewone leden, 10 honoraire leden en 7 voor standers. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van 91.30. De ontvangsten hadden bedragen 192.78. Aan het hoofdbestuur was uit Zuid-Holland over gemaakt 722.60. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd benoemd de heerH. C. Van derHeyde, van Leidentot plaats van bijeenkomst voor de volgende vergadering werd Kinderdijk aange wezen. De afgevaardigde van de Alblasser- waard nam op zich, de opdracht aan zijne afdeeling over te brengen. Door de afd. Gorkum was den talrijken bezoekerseen tochtje aangeboden naar Loe- vestein, van welke uitnoodiging velen gebruik maakten. Na de terugkomst vereenigden zich nog velen aan een gezelligen maaltijd. De 2de luit. van het leger in Oost-Indiö J. Bloem, wegens ziekte gerepatrieerd, heeft overplaatsing by het leger hier te lande aan gevraagd. De 2de luit.-kwartiermeester H. C. M. Royon is overgeplaatst by het 4de reg. inf., en de 2de luit.-kwartiermeester P. J. Van Andel werkzaam gesteld bij de hoofd-admi- nistratie van het 5de regiment vesting-artillerie. De kolonels H. T. Aiings, W. Goudri- aan en H. T. C. Hardenberg, commandanten van het 4de, het 8ste en het 3de regiment infanterie, zijn aangewezen om van 1 tot 18 Au gustus a. s. de practische oefeningen van het lste reg. veld art., en de luit-kolonels H. P. J. Hennus, W. Bannier en J. H. Micliaëlis, van het 6de, lste en 5de reg. inf. eveneens om die oefeningen van het 2de reg. veld-art. van 16 Juli tot 1 Augustus op de Oldebroek- sche heide by te wonen. Bij de militaire administratie wordt eerst daags eene promotie verwacht, waarbij oenige kapiteins tot majoor zullen worden bevorderd. „Eigen Haard" bevat een uitvoerig artikel over den Utrechtschen hoogleeraar dr. E. C. Donders, wiens zeventigste verjaardag heden wordt gevierd. Zijne beteekenis als leeraar, zijne verdiensten voor de wetenschap, op het gebied der oogheelkunde en vooral op dat der physiologie, worden er kort en duidelijk uiteengezet. Bij dit opstel is gevoegd eene groote houtsnede naar het portret van Donders, door mej. Bramine Hubrecht. Met welke gevoelens de wetenschappelijke wereld in Duitschland deelneemt aan dit jubi leum, blijkt uit de „Vossisehe Zeitung", welke o. a. schrijftDonders' eeredag zal ver buiten de grenspalen van Utrecht volle belangstel ling wekken; het meest echter by ons in Duitschland. Donders behoort geheel tot de onzen. Uiterlijk heeft hy van deze verhouding tot Duitschland doen biyken door in zyne wetenschappelijke werkzaamheid zich naast de Duitschers te scharen, en door, wat hy te zeggen had, voor een deel in de Duitsche vereeniging van oogartsen en in de Duitsche tydschriften bekend te maken. Donders heeft zich in dubbel opzicht een duurzaam aandenken verzekerd. In de ge schiedenis der biologische wetenschap zal hy onder de voorgangers in de physiologie in onze eeuw vermeld wordenen de oogartsen tellen hem onder de grondleggers hunner wetenschap en kunst in hare nieuwe gedaante. De heer S. A. Klaassen, particulier te 's-Gravenhage, en anderen hebben aan den gemeenteraad aldaar concessie aangevraagd tot het oprichten van een Casino met opera gebouw, lees- en speelzalen in de nabyheid van het dorp Scheveningen, o. a. onder de volgende voorwaarden: lo. Tot het oprichten van een Casino in de nabyheid van het dorp Scheveningen, met recht eene zaal te bestemmen tot roulette en trente-et-quarantespel met een minimum van 2.50 en maximum van 6000 gulden. 2o. Aan dit Casino zal verbonden zyn een opera-gebouw, lees- of speelzalen. 3o. Aan de gemeente jaarlyks te betalen voor iedere speeltafel een bedrag van 25,000. 4o. Niemand tot de speelzaal toe te laten dan de leden der eerste sociëteiten van 's Gra- venhage en vreemdelingen, naar goedvinden van de directie. 5o. By opening van het Casino eene stor ting van ƒ50,000. 6o. Aan de gemeente 's-Gravenhage jaar lyks te betalen voor de algemeene armen een bedrag van ƒ200,000. 7o. Afkoop van den tol op den Schevening- schen weg. 8o. De concessie te verleenen voor den tyd van 99 jaren. 9o. De concessionarissen verhinden zich om by de verleening der concessie te deponeeren aan de Nederl. Bank, onder het beheer van het bestuur van 's-Gravenhage, eene som van een millioen Ned. guldens, waarvan de rente zal strekken tot waarborg der voorwaarden. Do minister van koloniën brengt ter openbare kennis dat practisch ervaren, physiek geschikte en by voorkeur ongehuwde jonge lieden, die: öf het diploma hebben van civiel- ingenieur, bedoeld by artikel 61 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad No. 50); öf het diploma hebben van architect of bouwkundig ingenieur, bedoeld by art. 62 der genoemde wetöf met goed gevolg hebben afgelegd het examen voor opzichter by den Rykswaterstaat in Nederland, ter beschikking kunnen worden gesteld van don gouverneur-generaal van Nederlandscb-Indië om te worden benoemd tot opzichter der 3de kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Zy, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, behooren zich binnen ééne maand na 25 Mei, de dagteekening van deze bekend making by gezegeld adres te wenden tot het departement van koloniën. Men zie verder de Sts.-Crt. van 27/28 Mei. Benoemd is tot onderwyzeres aan de openbare school te Reeuwyk mej. J. M. H. Van den Berge, te Bergen op-Zoom. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 28 Mei Lizardde „Burgemeester Den Tex", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te South ampton 27 Mei; de „Gelderland", van Rot terdam naar Java, passeerde 26 Mei Sagres; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amster dam, arriveerde te Marseille 27 Mei en vertrok denzeifden dagde „Prinses Amalia" vertrok van Batavia naar Amsterdam 26 Mei; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 26 Mei; de „Schiedam" vertrok 26 Mei van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Oranje-Nassau" is 27 Mei van West-Indië te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft dr. J. L. Herten te Roer mond, met ingang van 1 Juni a. s., opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondisse ment Roermond; met ingang van 1 Juni a. s., aan den commies der posteryen lste kl. J. J. Ferleman, overeenkomstig zyn verzoek, op grond van ongeschiktheid ten gevolge van. lichaamsgebreken, een eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst, behoudens aanspraak op pensioen; met ingang van 1 Juli a. s., aan. den commies der posteryen 3de kl. jhr. L. J. A. Van Spengler, op zyn verzoek, verleend een eervol ontslag uit die betrekkingmet ingang van 1 Juni a. s., benoemd tot commies der posteryen 4de kl. A. L. F. Hofmann thans surnumerair der posteryen; met ingang van 1 Juli a. s. bevorderd de commiezen der pos teryen 3de kl. J. H. De Witt en C. Burgers- dyk tot commies der posteryen 2de kl. en de commiezen der posteryen 4de kl. C. Schreuder en E. H. M. Steenhuizen tot commies der pos teryen 3de klasse. SCHETS 1) VAN A. J. RANK. Het stille, in het hartje van Duiveland ge legen Doornwei, een gehucht, dat men op de kaart misschien niet vinden zal, zóó nietig was het, had zeker nooit zooveel geruchts gehoord of zooveel menschen gezien. Zelden zag men daar een vreemdeling. Een rytuig te zien behalve het karretje van den dokter van het dorp, was eene gebeurtenis, welke van belang was. En muzikanten? Sinds men- schengeheugenis waren zy te hooren noch te zien geweest. Doornwei lag dan ook geheel buiten de reisroute. Wie zich van Nieuwerkerk naar Bruinisse of van Serjansland naar Oosterland verplaatste, zag nog niets van Doornwoi, ofschoon het tot eene dier gemeenten be hoorde. 't Was dan ook eigenlyk niets anders als eene ouderwetsche, groote en onoogeiyke hofstee', waar omheen eenige huizen van kleine afmeting waren gebouwd. Één enkel huis van grooteren omvang was de winkel van het gehucht en dat tevens diende voor bakkery, tappery, slytery, in den herfst spek- slagery en het geheele jaar door melkery en kaasmakerij. Al die y's maakten dan ook dat huis tot de verzamelplaats van het ge hucht, tot het middelpunt van alle bedryvig- heid en aanloop en tot de groote beurs, waar alles, zoo goed als kwaad, verhandeld werd. 't Mocht in den winter al eens wezen, als het buiten koud of nat was, dat men in de smodery eenige vorpoozing zocht, maar het huis met de vele ys bleef toch altyd het voornaamste. Wat ook in Doornwei tot de zeldzaamheden behoorde, was dat men er eene vlag zag uitstoken, want zelfs de gewone vaderlandsche feestdagen, zooals de verjaardag des Konings, gingen voor dit plaatsje ongemerkt voorby; niet, omdat men er niet oranjegezind was, maar omdat men by alles en ook by het uitsteken van vlaggen toeschouwers verlangt. En zou het niet gek wezen als Louw eene vlag uitstak, welke alleen door Kees gezien kon worden en men by mangel van kerk of toren geen verheven gebouw had, waarop alle inwoners zoo'n vlag kondon zien wappe ren? Neen, waar men geen bekyks heeft, is aan elk uiterlyk vertoon het motief ontnomen. Maar heden, op dien lekkeren 27sten April dag van 1857, was er in de slytery geen enkele bezoeker te zien, hing uit elk huis, ja, uit de armzaligste hut eene vlag of iets wat daarvoor dienst deed. Van de bakkery woeien er wel een half dozyn. Do visscherslui van Bruinisse hadden al wat ze van vlaggen en wimpels byeen konden brengen aan de Doornweiers geleend of verhuurd en als 't waar was wat er verteld werd, zou er 's avonds voor de hofstee' „gevierd worden, metduvel- jaegers, donderbossen, luchtkaersen" en andere moedigheden meer, zou het volk vryen toe gang hebben op het erf, zou er gespeeld en gedanst worden en vry gelag wezen en geld te grabbelen gegooid worden en. „Maar mensch, je bent toch niet mal ge noeg om alles te gelooven wat er verteld wordt?" hooren wy een oud moedertje aan hare dochter vragen, die haar in hooge opge wondenheid al de mooie dingen verteld had; „ze zullen wel wyzer wezen, ze zyn daar op de hofstee' zoo scheutig niet met de duiten dat weet je ook wel." „Maar moeder, ze zeggen toch allemaal dat het wezen zal en ik ga tydig naar stee', want ietewat zal er toch wel gebeuren", en de daad by het woord vpegende, liet ze de oude vrouw staan en ging met vluggen tred het pad naar de hofstee' op. „Wat is de jonkheid toch," zuchtte de oude, maar wy zyn er niet zeker van dat, zoo hare leden niet door rheumatiek verstramd waren geweest, of zy ook niet den weg zou zyn opgegaan, welke „de jonkheid" had ingeslagen. Wy voor ons althans zyn wel nieuwsgierig naar de oorzaak van al die buitengewone be weging en van al die loopende geruchten, en den menschenstroom volgende, begeven wy ons ook naar de hofstee', welke haren naam aan het gehucht heeft gegeven. Daar had alles een feestelyk aanzien. Van sparre- en ander groen, dat het voorjaarver- gunde aan te brengen, was eene eerepoort ge maakt, met papieren bloemen en gouden lover tjes rykeiyk versierd. Verscheidene vlaggen wapperden van huis en schuur en poort, en zelfs van de alleenstaande wagenkeet zag men zoo iets in de lucht zwieren. De wanden van den ruimen dorschvioer waren almede met groen en bloemen behangeneene lange tafeL op schragen stond in het midden en om die tafel en langs de houten wanden waren zit plaatsen aangebracht, bestaande uit planken, door botertonnen of biervaten gesteund, en alzoo voor banken dienende, (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1