N-. 8670. Vrijdag 25 3Ic;i. A". 1888. I§eze dgourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. DE NACHT VOOR DE TERECHTSTELLING. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lalden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommen.0.06. PBÏJS DER ADTBRTENTEHN: Tan 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Groötere lettere maar plaatsruimte. Toot het ia- caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nlouwa. Sedert den 12den Mei wordt te 's-Gravenhage vermist de 19 jarige M. L., naaister, tamelijk lang, met hoog voorhoofd, donkerblond haar en wenkbrauwen, bruine oogen, spitse kin, smal en bleek van aange zicht, eenigszins pokdalig on van tenger postuur; zy was gekleed in een bruinen regen mantel, blauwe japon met bruin vestje; zy droog oen donkerblauw strooien hoed met omgebogen rand en was in het bezit van eene parapluie, waaraan pluche ballen. Zy is niet by hare ouders teruggekeerd en men vreest dat haar een ongeluk is overkomen. Namens den vader verzoekt de commissaris van politie der 1ste afdoeling (Groenmarkt) opsporing en bericht. Voor het tentoonstellingsterrein in den Koekamp te 's-Hage is „vergunning" verkregen. De directie van het K urban 8 te Schoveningen stelt zich voor d n Ision Tu li a. s. hotel en kurzaal te heropenen. Te R ij p wetering werd Zondag avond eene alleenwonende weduwe, die reeds geruimen tijd aan eene hartkwaal sukkelde, door eene beroerte getroffen. Eene buurvrouw, die in oen aangrenzend vertrek haar op den grond hoorde vallen, kwam op het geluid van den zwaren val toeschieten en vond haar bewusteloos liggen. Do geneesheer, die onmid dellijk werd ontboden, kon by zijne komst slechts den dood constateeren. Uit Nijmegen schrijft men aan het „Hbl.": Gelijk te verwachten was, heeft de jongste langdurige hooge waterstand van de Waal eenige nieuwe sporen van zijne aan wezigheid aan den strekdam vóór de stad achtergelaten. Behalve de groote verzakking nabij Ge Grootestraat, die reeds van een paar maanden geleden dagteekent, zijn eenige meters vorder, op weinig afstands van elkander, twee flinke gaten in den dam gevallen, welke het toch al ongelukkige aanzien daar ter plaatse niet weinig verhoogen. Hot verkeer langs het voorste ge deelte is, uit vrees voor ongelukken, nog groo- tendeels gestremd. De bedekking van bazalt- klien is al lang weggenomen, waardoor de strekdam langs den voorkant eene woestenij van kribhout, zand en steenen oplevert. Dezer dagen had te Maastricht een aardig voorval plaats. Nadat reeds het huwelijk van 6 paren was voltrokken, wacht ten de ambtenaren met ongeduld op het zevende en laatste paar. Toen dit niet verscheen, zond men een bode en deze kwam van de moeder der bruid terug met de boodschap, dat de heeren niet behoefden te wachten, dat de bruidegom, een arbeidsman, na zyn loon getrokken te hebben, op den loop was gegaan en verder niets van zich had laten hooren en dat het huwelijk dus niet kon doorgaan. De wissel wachter Hack, bezig zijnde met het samenstellen van een trein aan het station Rozendaal, is gisteravond mot het rechterbeen tusschen een bufferstang en een bufferhuls van een rijtuig geraakt, waar door het been ernstig gewond en gebroken werd. Na onmiddellijk door een geneesheer ter plaatse verbondon te zijn, is h{J naar het gasthuis vervoerd. Te Ter Apel is de winkelbehui zing van de famiiie Kroider afgebrand. Er is zoo goed als niets gered kunnen worden van de vele manufacturen en modeartikelen, in den winkel voorhanden. Een en ander is ver zekerd. Thans zijn ook de laatste werk stakingen, die in de venen van Oosterzee en Echten, geëindigd. De veenbazen hebben eene kleine loonsverhooging toegestaan, en al is de gedwongen winkelnering niet afge schaft, toch zjjn daaromtrent eenigszins gun stiger bepalingen voor de werklieden gemaakt. Bij de ringrijderijmet paard en sjees, in nationaal kostuum, te Barendreeht vanwege de landbouw-vereeniging „Eiland JJselmonde" gehouden, behaalden mejuffr. H. Van der Hoogt van Bolnes, en de heer J. Bijlandt van IJselmonde, den lsten prijs, en mejuffr. E. Roobol en de heer B. Hoorelweg, beiden van Charlois, de premie. De gouden medaille, uitgeloofd voor het schoonst in het tuig loopend paard, verwierf de vierjarige merrie van den heer Aart Velt- hoen, van IJselmonde. Daartoe gedreven door de ondoel matigheid en het bedrog van en dat gepleegd kan worden bij de automatische machines van Engelsch fabrikaat, heeft de hoer Pierre Delacre te Brussel een nieuw instrument weten te vervaardigen, waarbij a.Ue fouten vermeden zyn. De door do machine te koop aangeboden voorwerpen kunnen daardoor onmogelijk met valsch geld of anderszins dan langs den daar voor aangewezen weg bemachtigd worden. Do nieuwe machine, welke in de fabriek van den werktuigkundige gemaakt wordt, draagt den naam van „tireur automatique". Binnenkort zal do nieuwe machino, waar van men de beste resultaten verwacht, te Amsterdam te bezichtigen en te beproeven zijn. In de „Revue des Deux Mondes" verscheen onlangs van de hand des heeren Varigny eene belangwekkende studie over de groote fortuinen in de Vereenigde Staten. Blijkens dit werk zjjn de rijkste menschon op do gehoele wereld in de eerste plaats de Amerikaan Jay Gould, wiens jaarlijksch inko men op 70 millioen franken geschat wordt, hetgeen in franken een kapitaal vertegen woordigt van een en een derde milliardver volgens een andere Amerikaan M. J. W. Mackay, wiens kapitaal een en een vierde milliard franken moet bedrageneindelijk de heer Rotschild, in Engeland, met een rijkdom van oen milliard franken. Op deze drio milliardairs volgen de hh. C. Van der Bilt, Amerikaan, met 625 mill., J. P. Jones, Amerikaan, met 500 millioen, de hertog van Westminster,„Engelschman, met 400 mill., Jogn J. Astor, Amerikaan, met 250 mill., W. Stewart, Amerikaan, met 200 mil lioen, Gordon Bennet, Amerikaan, met 150 millioen, de hertog van Sutherland, Engelsch- man, met 150 mill., de hertog van Northum berland, Engelschman, met 125 mill., markies van Bute, Engelschman, met 100 millioen, alles in franken. Op de moest zonderlinge wijze heeft een man te Freistadt, in Beieren, een einde aan zijn leven gemaakt. Hy nam een oud geweer, laadde het en beval daarop zyn vierjarig zoontje, daar hij geen slaghoedje had, eene brandende kaars by het zundgat te houden. Toen hot kind met de vlam by het geweer kwam, nam de man hot eind van den loop in den mond, het schot ging af en met ver brijzeld hoofd viel do ongelukkige, tot ontzet ting van het kind, dood neder. Op do Pinksterdagen hadden ook de Engelsche spoorwegmaatschappijen een goeden dag en wisten ze bijna niet hoe zy den eindeloozen stroom van feestgangers zouden vervoeren. De Great-Eastern spoorweg maatschappij alloon vervoerde reeds 127,000 personen en do andero maatschappijen hadden er naar evenredigheid niet minder. De heerlijke badplaats aan de Zuidkust, Bournemouth, was dit jaar bijzonder in trek. De voorliefde der Engelschen voor de zee bleek ook weer te Dover, waar meer dan 750 per sonen kwamen met het eenige doel om met de „Empress" een tochtje heen en weer over het Kanaal te doen. Uit Kiel (Slees wijk-Holstein) wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld dat de daar gevestigde afdeeling van het zooge noemde „Leger des Ileils" hare tot nu toe dagelijks gehouden avondvergaderingen heeft gestaakt, daar een groot aantal opgeschoten jongens in en vóór de vergaderzaal allerlei baldadigheden pleegde. Te Saarbrücken ontspoorde op den eersten Pinksterdag de van Trier komende trein, juist toen hy het station bereikte. Drie passagiers werden vry ernstig, twee andere licht aan de beenen gewond. Te Recklinghausen, in West- falen, is ondor het rundvee de longziekte op onrustbarende wyze uitgebroken. Tot heden zijn een twintig beesten ten gevolge dier ziekte gestorven. Uit Nieuw York "wordt aan de „Standard" geseind, dat de overstrooming dor Mississippi nooit zoo hevig is geweest als dit jaar. Tusschen Keokak en Alton zyn alle djjken stukgeslagen en is de rivier zeven mylen breed. Te Alexandria (Missouri) is de eenige droge plek te klein voor vijftig men- schen. Al de benedenverdiepingen staan daar vol water en het eenige middel van verkeer is de boot. Achtduizend acres puik land zyn in Missouri ondergeloopen. Een dijk, welke 750,000 dollars heeft gekost, is weggeslagen, waardoor 25,000 acres aan het water z(jn prijsgegeven. Tot dusver wordt do schade, door het water aan de gewassen berokkond, op 3 millioen dollars en do schade aan de huizen op één millioen dollars geschat. Eene dappere schooljuffrouw. De bewoners van Cypress Creek (Tennessee) hebben een prachtig paard met zadel en tuig ten geschenke gegeven aan de 10 jarige schooljuffrouw Mallio Greon voor de volgende kloeke daad. Op zekeren ochtend, toen zy voor de klasse stond, kwam een groote dolle hond het schoollokaal binnenstuiven en vloog op oen der kinderen toe, doch vóór het woe dende dier had kunnen bijten, wierp zich de juffrouw, slechts mot eene liniaal gewapend, tusschen het kind en het dier. Zy riep de kinderen toe zich te redden en wist zich zóó tegen den hond to verdedigen, dat deze haar niet beet. De boeren, inmiddels door de kin deren gewaarschuwd, schoten ter hulpe en maakten den hond af. Op school. De onderwijzer: „Stel dat acht uwer te-zamen 48 appels, 32 perziken, 56 pruimen en 16 meloenen hebt; wat zal dan elk krygen?" Een leerling: „Buikpyn." De laatste uren van een veroordeelde. 2) Naar het Duitsch van A. OSKAR KUrSSJIANN. De andere menschen zullen, als deze vier en twintig uren vervlogen zyn, ademen, leven en denken, zy zullen zich verheugen in de genoegens des levens, in den zonneschyn, in spys en drank, en hy moet daarvan afzien, zelfs van de gewoonte van het bestaan, omdat zyne vyanden wetten gemaakt hebben, door welke zy hem het leven ontnemen konden Met welk recht maakten zy deze wetten, met welk recht wierpen zy zich tot rechters op over hem, met welk recht kunnen zy hem dooden, zy, die niet de macht hebben een ander het leven te geven, zy, die ook hem niet het leven gaven? Eene wilde, waanzinnige woede, nog ver borgen in het hart en nog niet uitbarstend, verheft zich in de borst van den ter dood veroordeelde. Hy springt op en loopt als een wild dier door zyne cel. Zyne oogen dwalen over de yzeren deur, welke zyne cel afsluit, als zochten zy naar een uitgang, als zochten zy naar een uitgangspunt voor redding, voor vlucht. De gevangenbewaarder treedt binnen en vraagt naar den laatsten wonsch van den veroordeelde. Deze ziet van elk genot van spys en drank af. Hy voegt don gevangen bewaarder ruw toe, dat hy liever had dat het vonnis direct voltrokken werd. Maar do gevangenbewaarder, voor wien zulke candi- daten voor den dood geen nieuws zyn, glim lacht en zegt „Ja, goede vriend, dat is eene oude ge schiedenis; deze laatste vier en twintig uren duren lieden van uws gelyken altyd te kort en toch weder veel te lang. Ik geloof dat het voor u allen eene zwaardere straf is, dat gy vier en twintig uren lang don dood in 't aangezicht moet zien, dan wanneer gy eens klaps uit de wereld verbannen werd. Maar geduld, myn jongen, ook deze vier en twintig uren komen om en dan is het doorstaan." Hy verlaat glimlachend de cel. Hot is wer- kelyk geene ruwheid, welke hem aanleiding gaf, deze woorden te spreken. Het is de go woonte, welke hom in 't geheel niet meer het vreeseiyke, het schokkende van den toe stand doet gevoelen. Hy heeft deitig, veertig menschen precies als dezen voor zich gezien, die door den waanzinnigen angst voor den dood aangegrepen werden en de woorden, welke hy den veroordeelde toeriep, waren misschien zeer goed gemeend. Maar dezen bewyzen zy dat er geen medelyden met hem is, dat er geen menschenhart is, dat zich zyner erbarmt, dat voor hem klopt, dat met hem voelt, dat hem troost verschaft in dit verschrikkelyk uur. Wat zou hy thans niet willen geven, als een monseh zyne hand drukte, als iemand hom het woord „moed" of „vergiffenis" toefluisterde! Wat zou hy niet willen geven, indien hy in een paar oogen mocht zien, welke melelydenrt op hem gericht waren Ily hoeft zich r.ooit buiten in de wereld toen hy een misdadiger was, bekommerd om al deze plichtplegingen, waarvan zyno kame raden hom dikwijls spraken. Hy kende noch vriendschap, noch ouderonliefde, want hy kende zijne ouders niet eens, noch de liefde voor eene vrouw, als zy iets anders moest zyn dan zinnelykheid. En thans, in deze laatste, verschrikke'yke uren van zyn leven gevoelt hy do behoefte aan medelyden, aan menschen- liefde. Hy knielt weenend voor z;n led neder; het gevoel van eenzaamheid in de groote wereld, dit gevoel, zonder een medelydend hart van het leven te moeten scheiden, overmant hem, wekt in hem gevoelens als in een kind, dat alleen in de woestyn achtergelaten werd. Hy voelt niet eens verlichting door de tranen^ welke uit zyne oogen vlooien. Hy voelt slechts hoe zyne woede zich langzamerhand oplost in weemoed, in angst en in vrees. Ja, eene vrees bevangt hem, eene verschrik- kelyke vrees, dat er iets aan gene zyde van hot leven kan zyn, dat het niet uit is, als het hoofd van zyn romp vliegt, maar dat zyne ziel dan komen kan in niet vermoede, onein dige streken, waar rekenschap geëischt wordt van haar. Waarom komen hem plotseling al die vreoselyke woorden van hel en holstraffen, van vergelding na den dood, welko hem als kind ingeprent worden, in do gedachte? Waarom gelooft hy thans plotseling aan deze woorden, waarmede hy zoo dikwyis spotte? IIy gelooft, omdat hy ook eerst in deze minuten het geloof gekregen heeft aan liefde en deelneming, aan de noodzakelykheid, liefde te verwerven by de menscheiyko maatschappy en niet haren haat en hare vyandschap. ["Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5