aandacht bleef wijden aan het aanvankelijk goedgekeurde 2/3. Volgens het feestplan nu zou het feest geopend worden met koraalmuziek, hetwelk gevolgd zou worden door het springen van de fontein en eene uitdoeling aan mannen en vrouwen, waarvoor dit jaar eene som van ƒ1200 wordt noodig geacht. (Het eerste jaar was hiervoor ƒ900 en het tweede jaar 1000 uitgegeven Van 1 tot 5 uren zouden er op het Schuttersveld volksspelen op groote schaal plaats hebben, bestaande in mastklimmen, loopen met allerlei hindernissen enz., waarvoor verschillende prijzen uitgeloofd zouden worden en waarbjj de welgeslaagde volksspelen, in Amsterdam gehouden ter viering van 's Ko- nings zeventigsten verjaardag, tot voorbeeld zouden genomen worden. Verder zouden op het terrein der feestelijkheden poffertjes- en oliebollenkramen, een draaimolen, enz. eene plaats bekomen, ter opluistering van het feest en ten gerieve van alle feestvierenden. Tot het Schuttersveld zouden overdag allen, zonder onderscheid, leden en niet-leden, worden toegelaten. Des avonds zou op hetzelfde veld wedorom een dubbel concert gegeven en hot feost be sloten worden met een vuurwerk als voor twee jaren. Alsdan zou het veld, door middel van eene afscheiding, in twee deelen verdeeld worden, het ééne voor de loden der 3-October- Vereeniging, die toegang door Zomerzorg heb ben, hef andere voor het publiek. Het feestplan bestond nog slechts in ruwe trekken en moest nader worden uitgewerkt, maar reeds nu kon worden medegedoeld dat het de krachten der kas niet zou te boven gaan. De voorzitter gaf daarop gelegenheid tot gedachtenwisseling. De heer Van Veen vroeg en verkreeg het eerst het woord en stelde de vraag, waar men met zjjne dames en kinderen moest blijven, indien het hard regende en het Schuttersveld het feestterrein was, dat ook na gevallen regen nogal drassig kan zjjn. Hij zou liever de Beestenmarkt, de gedempte IJzerengracht (Nieuwe Beestenmarkt) of Lammerenmarkt als zoodanig aangewezen zien. De voorzitter echter bleef de voorkeur geven aan het Schuttersveld, zoowol omdat in de laatstgenoemde buurten te veel „vergunnings"- gelegenheden waren, zooals de feestcommis sie ter viering van 's Konings 70 sten verjaar dag op 19 Febr. helaas moest ondervinden, als omdat het eerste jaar op het Schutters veld tot 's nachts 12 uren wel in hot gras werd gezeten en verleden jaar op den drassigen grond wel tot middernacht werd gedanst. De wensch van den heer Van Veen werd gedeeld door den heer Ridderhof, die tevens de opmerking maakte dat het voor de inwo ners van Leiden minder vleiend was dat het feest niet binnen de feestvierende stad, maar daarbuiten, onder Oegstgeest, zou plaats hebben. De herbergen beteekenen z. i. niets. Als men te veel drinken wil, doet men het toch, al is men op het veld. Hjj wenschte «temming over de keuze der plaats en niet dat deze, als gewoonlyk, by acclamatie of applaus word vastgesteld. De eere-voorzitter, de burgemeester, ditmaal mede aan de bestuurstafel gezeten, wees er op dat reeds tweemalen het feest op het Schuttersveld, zelfs wel met den besten uitslag, was gevierd; ook hy had eene byzondere reden, waarom hy het minder wenschelyk achtte dat de Beestenmarkt of omstreken zouden gekozen worden als centrum voor het feest, daar hy vreesde dat juist daar de door vreemdeling en stadgenoot genoemde harto- lykheid en vroolykheid, waardoor andore jaren het feest zich kenmerkte, zouden kun nen ontaarden in ontembare uitgelatenheid, n.l. door het misbruik maken van alcoholische ■dranken, daar zoo ruim voorhanden. Men moet de kat niet te dicht by het spek, of het spek ook niet te dicht by de kat brengen. De heer Ridderhof bracht nu in het midden dat hy alleen het oog had op de dagfeesten. Die wilde hy, evenals de beide vorige jaren, in de stad hebben; niet het avondfeest. De heer Van Veen achtte het wel treurig dat de Leidenaars een feest zullen moeten vieren buiten hunne stad en wees er als ex-Amsterdammer op hoe te Amsterdam, waai de bevolking zooveel grooter is, de feesten altyd in de stad en zóó behooriyk geviord worden, dat de politie het heel gemakkeiyk had; waarop de heer Goedeljee aanmerkte dat het laatsto foest, waarnaar hy was gaan zien, aldaar juist buiten de stad plaats had terwyi de voorzitter er de aandacht van don heer Van Veen op vestigde dat het karakter van het dngfeest dit jaar zeer af zou wyken van dat in het vorige. Men moet niet uit het oog verliezen dat de beide vorige jaren (optochten te land en te water) er door de geheele stad wat te zien was, terwyi de volksfeesten, welke nu worden voorgesteld, tot één terrein dienen beperkt te worden. De heer Van Veen bleef het Schuttersveld daartoe by ongunstig weer niet goed achten en wees ten overvloede nog op de moeilyk- heid, welke het opstellen van werktuigen, barricaden enz. op een wellicht drassigen grond, zou medebrengen. Bovendien moet het terrein zyn om te kijken, niet om zich te moeten beschutten tegen inzakking. De voorzitter stelde der vergadering ein- deiyk voor door biyven zitten of opstaan omtrent de keuze van het terrein te beslissen, waartegen de heer Ridderhof bezwaar had; hy vroeg of zulk eene wyze van stemming in de bedoeling van art. 9 van het reglement lag, dat spreekt van hoofdelyke stemming of eene met gesloten briefjes. Immers, het stemmen by zitten of opstaan is soms by onkelen van invloed op het uitbrengen hunner stem; ze zyn dan niet vry genoeg. De voorzitter merkte op dat over personen schriftelyk en over zaken mondeling moet gestemd worden. Was er eene presentielyst aanwezig, dan zou hy dus, door de namen af te lezen, het laatste toepassen. De heer Witmans zoide dat op elke andere vergadering eene presentielyst voorhanden is. Waarom dus niet ook hier? Hy stelde voor de presentielyst alsnog te laten teekenen, opdat door het uitspreken der woorden „ja" of „noen" aan Beestenmarkt of Schutters veld de voorkeur zou gegeven kunnen worden. Het teekenen der presentielyst had nu plaats, waarna de voorzitter verzocht te stemmen voor Schuttersveld of Beestenmarkt. De uitslag der stemming was dat 74 leden zich verklaarden voor het Schuttersveld en 47 voor de Beestenmarkt. Enkelen hielden zich buiten stemming. Daarna vroeg de heer Blansjaar waardoor de som, voor de uitdeeling bestemd, dit jaar zooveel hooger was dan andere jaren en of de stad Leiden dan nu soms meer armen telde dan toen. De voorzitter antwoordde hierop dat het bestuur gemeend had, ook met het oog daarop, dat velen het feest ten goede zou komen, ook velen van de uitdeeling te doen genieten, móér dan andore jaren, vooral daar het aantal van die zich aanmelden grooter wordt en de middelen der Vereeniging die meerdere uitdeeling toe laten. Boven de 1200 meende men echter nimmer te gaan. De heer Roodenburg zeide als heer der ge buurte klachten van bejaarde lieden te hebben ontvangen over de moeite, welke het kostte om iets van de uitdeeling deelachtig te wor den en vroeg of dat bezwaar niet kon weg genomen worden door voor bejaarde lieden een ander uur te bepalen of eene andere ge legenheid open te stellen. Do voorzitter antwoordde met te zeggen dat dit gebrek zich wel voor twee jaren, maar geenszins verleden jaar voordeed, en dat toen ieder tevreden was over de wyze van uitdeeling. Een der leden, die zeide met genoegen vernomen te hebben dat omtrent de plaats als feestterrein met overgroote meerderheid de keuze op het Schuttersveld gevallen was, wees niettemin nog op de mogelykheid dat het geval zich zou kunnen voordoen dat tegen den 3den October genoemd terrein door ge vallen hevige regens werkelyk vooraf reeds totaal onbruikbaar bleekwaarom hy hoopte dat het bestuur niet zoo onbarmhartig zou zyn om de volksfeesten, overeenkomstig de beslissing der vergadering, alsdan tóch aldaar te doen plaats hebben, maar wel in over weging zou willen nemen of ze dan op de Beestenmarkt enz. konden gegeven worden, waardoor tegelykortyd aan den wensch dor zoo warme voorstanders van dit terrein werd tegemoet gekomen. Uit het daarop door den voorzitter gegeven antwoord, dat dit eigenlyk weer een nieuw voorstel was, waarovor andermaal zou moeten gestemd worden, had men eerst kunnen af leiden dat het bestuur voornemens was aan het gevallen besluit streng vast te houdon; doch uit de verdere mededeelingen bleek ge lukkig dat het bestuur, als de nood aan den man was, nog wel genoeg vryheid zou weten te vinden om in het aangegeven plan die wyzi- gingen te brengen, welke in het belang van hot feest noodig mochten worden bevonden en uitvoerbaar waren. Niemand verder meer het woord verlan gende, sloot de voorzitter met dankzegging de vergadering, tevons den wensch uitspre kende dat de aanstaande viering van Leidens Ontzet wederom uitstekend moefet slagen en zich alzoo waardig by de vorige aansluiten. Gemengd Nieuw». Het in het B o t e r s t r a a t j e te 's-Hage te vondeling gelegde kind van het vrouwelyk geslacht is 's avonds omstreeks halftien aldaar door den bierhuishouder ge vonden. Het lag bezyden den gevel van diens woning op den grond. Het kind was gekleed met een wit mutsje, wit japonnetje, twee roode luiers en eene dito witte, alles nieuwhet heeft de gewone lengte van een kind van den leeftyd van zeven a acht dagen, een hoog voorhoofdje, zwart haar, zwarte wenkbrauwen, donkere oogen, breeden neus, kleinen mond, ronde kin, ovale oogen en is tenger van postuur. Het heeft een schampertje aan den neus. De kleeding is ongemerkt. De commissaris van politie der 1ste afd. (bureel Groenmarkt) verzoekt inlichtingen om trent do herkomst van dit kind. Weer is te Rotterdam oon levende paling uit de waterleiding in het water ge vonden. Het dienstmeisje van mevr. de wed. Van de Poll, op het Haringvliet, had de on verwachte vangst toen zij de kraan opende. Men is aan de redactie der „N. R. C." het diertje, lustig in een fleschje met water zwem mende, komen vertoonen. Ter beurze van Amsterdam werd gisteren de prolongatierente l'/n pet. geno teerd. De oudste beursbezoekers herinneren zich niet dat de koers van het geld ooit zoo laag is geweest. Voor de rechtbank te Amster dam hebben Dinsdag en Woensdag terecht gestaan de 28-jarige slager George Wüstefeld, zyne echtgenoote en zyne dienstmaagd, be schuldigd van opzettelyke brandstichting in het door hen bewoonde huis in de Warmoes- straat. Man en vrouw zouden de dienstbode overgehaald hebben petroleum te koopen, die stof over eenige meubelen te gieten, terwyl zy en de man den boel aangestoken zouden hebben. Aldus luidde ook de bekentenis der dienstmaagd. Op grond van een groot aantal aanwyzingen door do getuigenverhooren ge leverd, eischte de subst.-off. van justitie mr. Ort 6 jaar gevangenisstraf voor den man, 5 jaar voor de vrouw en 2 jaar voor de dienst maagd. De verdedigers van beide eerstge- boklaagden mr. B. E. Asscher en uitten vryspraakdie der dienstmaagd, imons, riep de welwillendheid dei- in. voornemen bestaat eene telefonische verbinding tusschen Rotterdam en Dordrecht tot stand te brengen. Wat oefening en volharding ver mogen, bleek den eersten Pinksterdag teNy- megen uit het winnen der volgende wed denschap. Twee roeiliefhebbers hadden gewed dat één hunner niet zonder rusten van Nymegen naar het fort by Pannerden kon roeien. Tot verbazing van de getuigen, die op een sleep bootje gevolgd waren, werd het meesterstuk in 21/, uur volbracht. Uit de Zevenwouden schryft menOnder Hoornsterzwaag is in de wyk het lyk gevonden van een jongmensch uit Juboega. Hy had kwetsuren aan het hoofd, waaruit men vermoedt dat er eene misdaad gepleegd is. Gistermiddag, omstreeks één uur, brak te Herwen by Zevenaar een hevige brand uit, welke de woningen van Tieckens en Rompelaar in korten tyd totaal in de ascli legde. Van den inboedel is byna niets gered. Eene vrouw bekwam ernstige brandwonden. Alles was verzekerd. Te Horn werd Dinsdag door twee zesjarige kinderen, al spelende, brand gesticht in een iioop schansen, gelegen naby eene werkplaats en twee woningen. Behalve de schansen werd de werkplaats van P. H., met voorraad hout en akkergereed schappen, vernield. Met veel moeite slaagde men er in om de woningen te behouden. Het verbrande was niet verzekerd. Een treffend geval had verleden Maandag te Wabash, in Indiana, plaats. Daar werd eene byeenkomst gehouden van Duitsche Baptisten en zekere James Quinter opende de vergadering, knielende, met gebed, toen hy plotseling ineenzakte en den geest gaf, ten aanschouwe der 3000 aanwezigen. Het dorp Zarnikow (in Pommeren) is, op twee huisjes na, totaal afgebrand. noemde Haas. mr. rechte" Het jjleiti jfBn ers in. BUITENLAND. Frankrijk. Tusschen de patroons en de werkliedenj glasblazeryen is eene schikking getroffen] gemeenschappelyk overleg is besloten arbeid te hervatten. By de Kamer is een adres ingeW om op Wilsons aftreden als afgevaardigde] te dringen. De door don prefect der Seine ingedit - begrooting van Parys beloopt aan geTrj ontvangsten en uitgaven 264,812,036 tegen 260,190,690 fr. in het vorige jaar. Do gemeenteraad van Marseille beginsel besloten tot het „verwereldlytJ der hospitalen en weldadigheidsbureelen. Volgens de „Figaro" zyn sedert j maanden honderd officieren en manschap] van de 800, te Lorient in garnizoen, aan» epidemie van typheuse koortsen bezwtj Dultaohland. Prinses Irene van Hessen kwam gishj om kwart vóór negenen aan het Charlouj burger-station aan, waar zy ontvangen door de keizerin, de prinsessen, hare dochtJ den kroonprins en zyne gemalin, en pJ Hendrik. Na eene hartelyke begroeting 1 ven zy zich, onder het gejuich der menigte, door de feestelyk versierde naar het paleis. De leden van militaire, g nastiek- en handwerkersvereenigingen had'J zich op eene ry langs den weg geschas welken de stoet aflegde. De keizer begaf zich later met de keia in een gesloten rytuig van Charlotteifc naar Berlyn en werd door het publiek t gejubel begroet. In een tweede open rijt] zaten dr. Mackenzie en de vleugel-adjut des keizers. Aan professor Virchow, die tydensJ ziekte des keizers steeds met het micros pisch onderzoek was belast, is de orde den Rooden Adelaar tweede klasse verlei Virchow behoort tot de leiders der liberj party in den Ryksdag en daarom heeft b ministerie het verleenen dezer onderscheidt niet bevorderd. Het uitdrukkeiyk verlang des keizers schynt echter den doorslag hebben gegeven. Luxemburg. De „Weser Zeitung" heeft, naar zy van vertrouwbare zyde, vernomen dat pra Nicolaas, broeder van Adolf van Nassau,] Luxemburg eene party te zynen gunste zoo te werven, die het hem mogelyk zou mat] eventueel als kroonpretendent op te tred! en dat mon te Berlyn den prins gunstige zind is. Oogenbiikkelyk, zegt men, word vertrouweiyke onderhandelingen gevoerd» hertog Adolf en zyn zoon van hun erfrei] te doen afzien. Van deze mededeelingen is tot nu to t>| Berlyn geene bevestiging vernomen. Groot-Brltnnnlft. Men zegt dat prins George van Wales u:| liefd is op eene Engelsche dame van oud* maar zeer armen adel en dat hy vast beslote is niet van haar af te zien, ondanks deopp:| sitie van het hof. De Parnellistische afgevaardigde Cond) die Maandag uit de gevangenis te Mitcbij stown ontslagen werd, is gisteren opnies'] tot eene maand gevangenisstraf veroordeel wegens opruiing tot insubordinatie. Volgens de „Daily Telegraph" heeft rij eene Engelsche Oost-Afrikaansche Vereenigini gevormd. Het gebied dier nieuwe vereenigi zou aan dat der Duitsche Oost-Afrikaanse? grenzen. Italië. De pauselyke encycliek aan de Braziliaans:? bisschoppen over de afschaffing der slavent,, werd gisteren bekend gemaakt. De Paus zegt dat geen der geschenke;! welke hy voor zyn jubileum ontving, heel zoo aangenaam was als de slavenbevriWl in Brazilië. Hy is er den keizer en de regentsl ten hoogste dankbaar voor. Verder bespreekt hjj de christelyke leer omtrent de slaven! en wyst op hetgeen zyne voorgangers in i zaak verricht hebben van af Adriaan I tot Gregorius XVI. Engeland heeft op aanzoek van Italië I besloten tot versterking van het eskader ml de Middellandsche Zee. De bladen spreken van I een diefstal van het mobilisatieplan van den] generalen staf. Bnsland. Volgens een verhaal, dat in buitenlandse?* I bladen de ronde doet, zou een groot aantal I der uit Rusland verdreven Joden voornemer.' I

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2