p. 8670. Vrijdag 25 Mei. A». 1888. I foer leiden p«r 8 mAAödê*.1.10. §eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <j£on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 24 Mei. Feuilleton. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRU8 DEZER COTJRXNT: I jn&o* per po®4«1.40. ^.f»ond*rl£k« Nommtaf.05. PRUB DER AD VERTEN TIEN: Tu 1—6 rogeli f 1.06. Ied«r« r«gel moer 0.17$. Orooioro lettors near plaatsruimte. Yoor het ia- oassooren buiten de stad wordt 0.10 berekend. jVfet 1 Juni begint een nieuw kwar- I van het Leidsch Dagblad. Zij, nie zich nu rèeds op deze Courant fbonneeren, ontvangen de tot dien fatum verschijnende nummers gratis. Voor het literarisch-mathematisch examen erden heden alhier toegelaten de hoeren p. C. F. Rombouta, van Breda; D. J. K. Wet- daar, van Ginneken, en mejuffrouw M. A. ekker, van Zaandam. Het aantal candidaten iedroeg 7, waarvan er 4 werden afgewezen. De 1ste luitenant F. L. Nix, van het ndisch leger gedetacheerd by het 4de reg. infanterie, is tot kapitein bevorderd. - De Nederlandsche mail met berichten uit Indië kan 25 dezer alhier worden verwacht. - Naar de „N. Gron. Crt." verneemt, is bjj den brand aan den Westersingel te Gro ningen een geheel eonig en niet te vergoeden kunstwerk verloren gegaan. De heer Van den Vorm, die door vrouwelijke linie afstamt van Pieier Adriaanszoon Van der Werfl', bezat het eenige portret van den beroemden Leidschen burgemeester, bjj dions leven, in 1613, ge schilde^. Het is helaas door het vuur ver nietigd! - Naar het „Vad." verneemt, zal het 25- jarig bestaan van den Haagschen Dierentuin den 15den Juni recht feestelijk worden her- [dacht met eene matinee musicale van de Kon. Uil. Kapel, een avond-concert van de Leidsche muziek, onder directie van den heer Mann, eene illuminatie van den tuin, kormesse d'été en bal-champêtre. - Naar wjj vernemen, heeft mr. F. A. T. Weve, wegens redenen van gezondheid, aan 1 Z. N. eervol ontslag gevraagd als president van de arrondissements-rechtbank te 's-Hage. - De heeren Bjowne Van Streefkerk, H. J. J. Bos en luit.-kolone! D. v. Gelder, te Rotterdam, zijn door den groothertog van Saksen-Meiningen benoemd tot ridders in de I Ernestinische huisorde. De architect van den nieuwen Rotterdam- I schen schouwburg, de heer J. Verheul Dzn., I is door den groothertog begiftigd met het I Kruis van verdiensten voor kunsten en weten- I schappen. - De minister van oorlog heeft bepaald dat de verduurzaamde levensmiddelen dit jaar voor het leger aanbesteed zullon worden. De bussen zullen, na goedgekeurd te zijn, naar de verschillende garnizoenen gezonden wor den, om, ingeval van mobilisatie, als reserve- ration medegenomen te kunnen worden. Die bussen zullen bevatten rundvleesch, soep en volksspijs. Heden verkreeg te 's-Hage de akte voor lager onderwijs de heer G. Van Leeuwen, van Leiderdorp. Op het telegram vanwege de Vereeni- ging van gep. onderofficieren en minderen van het Nederl. leger, b(j gelegenheid van haar te Leiden gehouden jaarvergadering aan Z. Mji den Koning gezonden, is het volgende ant woord ontvangen: „Zijne Majesteit de Koning draagt mij op alle ter vergadering tegenwoordigen hoogst deszelfs bijzonderen dank te betuigen, voor wenschen en gevoelens op vaderlandslievende en hartelijke wijze aangeboden. De adjudant van dienst, Roëll." Naar men aan de „Midb. C." vorzekerf, moet de heer Arie Smit zijn voornemen heb ben kenbaar gemaakt om binnenkort zijn a nbt van burgemeester van Vlissingen neer te leggen en zich met zjjn gezin elders to vestigen. Naar de „Maasbode" verneemt, hebben de hoofden der verschillende departementen een rondschrijven verzonden aan alle ambte naren, zoowel burgerlijke als militaire, waarin wordt bepaald dat allen, wien van Rijkswege vrije woning is gegeven, voortaan zullen ver plicht zijn de onderhoudskosten der hun ver strekte woningen zelf te betalen, en dat zulks niet langer meer ten koste van het Rijk zal mogen worden gebracht. Naar de „N. R. Crt." verneemt, is door de steenkolenhandelaars te Gouda aan den minister van waterstaat een adres verzonden, om te protesteeren tegen den handel in steen kolen, welke gedreven wordt door de stations chefs van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij. De adressanten meenen dat deze concurrentie, door de zedelijke macht van zulk eene spoor wegmaatschappij, welke, vooral in den winter, veel invloed op den handel kan hebben, niet geoorloofd, onredelijk en onrechtvaardig is. Vanwege de Telefoonmaatschappij te Rotterdam zal, naar de „Sch. Crt." verneemt, ook te Schiedam eerlang een telefoonnet worden aangelegd, en zou het tarief voor hit verkeer in de stad per abonnement f 60 en voor aansluiting met Rotterdam f 118 bedra gen. De kapitein G. B. Van der Garden, die bf zijne benoeming was ingedeeld by het 6de reg. inf., is overgeplaatst by het 5de reg. van het wapen, om het bevel over de 1ste comp. van het 5de bat. van laatstgenoemd regiment te Utrecht op zich te nomen. Zr. Ms. gaffelschoener „Argus," onder bevel van den luit. ter zee der 1ste klasse W. E. Hazenberg, heeft de haven van Nieuwe- diep weder verlaten voor politietoezicht op de visschersvloot in de Noordzee. Het stoomschip „Rotterdam," van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 24 Mei Lizard de „Soerabaia" vertrok 23 Mei van Marseille de „Utrecht" vertrok 23 Mei van Aden. Z. M. heeft aan J. H. Van Ratingen, ge boren te Molen-Beersel (België), mits hy overi gens aan de daartoe by de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwys; naar aan- 1 >iding van de krijgsverrichtingen in Atjeh, ge durende het tweode halfjaar 1887, den kapt. der inf. C. K. J. Van den Bussche, den offic. van goz. 1ste kl. L. Prochnik, den by het Nederlandsch-Indische leger gedetacheerden lsten luit. der inf. van het Nederlandsche leger J. Witteveon, den korporaal der inf. F. H. W. Schordell, den korporaal der art. J. "Wild en de fuseliers R. Visser, J. A. Kwak en H. Kramer (de drie laatstgenoemden sedert ge- gageerd) benoemd tot ridder 4de kl. der Mili taire Willemsorde en bepaald dat by afzonder lijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de ritmeester der cav. G. C. W. C. Van der Schoot, de 2de iuits. der inf. J. J. A. Gaade en G. J. A. Webb, 'den wachtm. der cav. F. J. Gans, de fuseliers C. H. Scholz en C. A. E. Grabowski en de tamboer M. C. Post. Dc 3-Oc<obcr-VereenlgIng hield gisteravond in de Stadszaal weer eene vergadering tot bespreking en vaststelling van de feestplannen voor de vioring van den gedenkdag van Leidens ontzet. De heer N. Brouwer opende als voorzitter deze samenkomst met de herinnering aan het spreekwoord: „Alle goede dingen bestaan in drieën", met het oog daarop, dat dit de derde vergadering der 3 October-Vereeniging was ter behandeling van feestplannen sedert de oprichting der Vereeniging. Hy hoopte dat die beraadslagingen van heden tot een even goed resultaat zoudon lyden als de beide vorige malen en riep den vergaderden een hartelyk welkom toe. Nadat door den socretaris, den heer Fel. Driessen, de notulen der vorige vergadering voorgelezen en deze door de aanwezigen met applaus goedgekeurd waren, deelde de voor zitter mede dat in plaats van den heer P. J. Van Wijngaarden, die onze gemeente heeft verlaten, als vertegenwoordiger van het Leidsche Studentencorps in het bestuur der 3-October-Vereeniging, door dat corps was afgevaardigd do hoer G. Vissering. Spr. ver trouwde dat deze hier met evenveel warmte en toewijding zich zou kwyten van de door hem aanvaarde taak, nadat hy (de voorzitter) na de mededeeling van de benoeming, uit het applaus der vergadering had mogen be sluiten dat de heer Vissering welkom was als bestuurslid. De reeds betoonde sympathie deed ook omtrent hem, evenals omtrent zyn voorganger, de beste verwachtingen koesteren. Alsnu kwam aan de orde het kiezen van drie leden voor de commissie van controle, en wel uit de drie dubbeltallen, opgemaakt door de afgetreden commissie van controle. Deze dubbeltallen waren samengesteld als volgtlo. de heeren H. W. F. Bakker en H. Burgersdyk; 2o. do heeren P. Alma en B. Blankenberg3o. de hoeren A. J. Binnendijk en H. Tillema. Als stemopnemers werden benoemd de heeren C. C. Tieleman, Adr. Verhoog en F. A. Dee. By monde van den heer Verhoog deelde deze commissie kort daarna den uitslag mede, welke was dat gekozen waren de hee ren A. J. Binnendyk, H. Burgersdyk en P. Alma, respectieveiyk met 57, 53 en 46 stemmen. Er waren ingeleverd 100 biljetten. Daarop bracht de voorzitter in herinnering dat de heer H. R. Van Veen vroeger beloofd had een feestplan by het bestuur te zullen indienen en deelde hy mede dat deze zich ook wel degelijk en deugdelyk aan die belofte had gehouden. Zyn feestplan was tevens ondersteund door 19 andere leden der Ver eeniging. Het werd door het bestuur onder zocht, terwyl later eene vergadering werd be legd met eene commissie uit die twintig heeren, waarvan het gevolg was dat het be stuur zich kon vereenigen met 2/3 van het feestplan en dus niet met 1/3, omdat in het oog moest gehouden worden dat de feest viering der gansche burgerij moest ten goede komen of genoegen verschaffen, hetgeen van het 1/3 niet gezegd kon worden. Het be stuur wenschte nu het 2/3 over te nemen met eenige wijzigingen. Na eenigon tyd evenwel trokken de heeren hun plan geheel in, hetgeen het bestuur be treurde, maar toch niet belette dat het zjne DE NACHT VOOR DE TERECHTSTELLING. Ds laatste uren van een veroordeelde. 1) Naar het Duitsch van A. OSHAK KLAirSSMAAlV. Eene angstwekkende stilte heerscht in de cellen en gangen der gevangenis. De slinger slag van het groote uurwerk, dat zich in den gevel van het groote huis bevindt, klinkt tot in den laatsten hoek, als het kloppen van een menschelyk hart, dat geene rust vinden kan. Zacht sissend en heen en weer flikkerend branden de gasvlammen, welke de donkere Hangen verlichten, en slechts zelden schuift over de kokosmatten de vilten schoen van een gevangenbewaarder, die hier en daar stil de klep eener deur opent, om den bewoner dor cel, zonder dat deze het vermoedt, te beluisteren. Voor de cel nommer 12 bljjft de gevangen bewaarder dezen keer langer dan anders, want de bewoner dozer cel slaapt niet, maar zit op de lage omgeslagen brits, welke zyn bed vormt, terwijl by somber voor zich neerziet. „Of hy het vermoedt?" fluistert de gevan genbewaarder, als hij weder stil door do gang naar de wachtkamer terugkeert, „of hy het vermoedt dat hy nauweiyks meer dan vier en twintig uren te leven heeft?" Ja, hy vermoedt het, deze jonge, krachtige, levenslustige man, hy weet het, zy hebben hem het leven ontzegd, de rechters, die hy als zyne natuurlijke vyanden beschouwt, en zy zullen dit vonnis aan hom voltrokken, aan hom, die den stryd opnam tegen de maat- schappy en ondergaan moest. Hy vermoedt het dat dit vonnis binnenkort voltrokken en dat zyn verzoek om gratie afgewezen zal worden. Zyne daad is wel is waar in drift geploegd, maar toch zóó ernstig, dat aan gratie niet te denken is. Hy heeft twee oude men- schen gedood, die zich tegen hem verzetten, toon hij by hen inbrak. Iiy deed het echter in zyn waanzinnigen angst, omdat hy vreesde betrapt te worden en wist dat vyftien jaren gevangenisstraf zyn lot zou zyn. Hij sloeg met het breekijzer toe, en de beide oudon lagen voor hem in hun bloed. Toen hy zooeven voor zich heenstaarde, zag hy weder de beide oude monschenlichamen aan zyne voeten liggen; hij zag het bloed door de grijze haren druipen, en dan beving hem een oogonbhk do gedachte, hoe goed het hem zoude zjjn, als hij niet meer behoefde te den ken, als hy niet meer wakend of droomond deze vreeseljjke Ijjkon voor zich zou zien. Hy had wel aan eene poging tot vluchten gedacht, maar zyne kracht en zijne energie waren als 't ware verlamd, niet door de uit spraak der rechters, maar door de verschij ning der beiden door hem vermoorden, die hem voortdurend vervolgden. "Wat zou hy daarbuiten in de vrijheid doen? Men zou hem toch weer vatton, en als hot hem werkelijk gelukte, zich te verbergen, waarheen zou hy vluchten voor zijne offers, wier schaduwen hem onafgebroken vergezelden? O, hoe haatte hy deze offers en al huns gelyken, de geheele menschheid, elk dier wezens, die denzelfden vorm en dezelfde taal hadden als hjj en toch zyne vyanden waren. De3 morgons verscheen in de cel van den veroordeelde de officier van justitie met eene gerechtelijke commissie, om hem mede te deelen dat de vorst besloten had het gerecht zyn loop te laten. Den volgenden morgen om zeven uren zou op het binnenplein der ge vangenis het vonnis voltrokken worden. Den veroordeelde werd medegedeeld dat hy nog eenige wenschen kon uiten betreffende liet eten, dat hom tot zyne terechtstelling ver schaft zou worden, dat hom echter vanwyn en andere spiritualia eene zeer bescheidene hoeveelheid gogeven zou worden; dan word hem medegedeeld dat een geestelijke van zijn godsdienst hem bezoeken wilde om hem tot den dood voor te bereiden. Met. vast op elkander gebeten tanden had de veroordeelde deze tyding vernomen, welke voor hem niet onverwacht kwam en welke hem toch in zekeren zin verpletterde. In het binnenste hoekje van zyn hart glimde nog een vonkje hoop op redding en gratie. De dood is iets tegonnatuurlyks en de menschelyke ziel scheidt niet gaarne van het menschelijke lichaam, te minder als dit frisch en krachtig is en aan alle voorwaarden van het bestaan voldoen kan. Vier en twintig uren liggen nog voor den veroordeelde, eene belachelijk kleine spanne tijds voor hem, die weet dat aan het einde van die vier en twintig uren de dood, het niets ligt; en terwijl de gevangene over de laatste vervlogen hoop nadenkt, slaat de klok buiten en een half uur van deze vier en twintig is reeds voorbij. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1