N°. 8669. I ><>ii<I e rd;m 24 IVIei. A0. 1888. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gonr en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 23 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per portB 1.40. A.fcoudcrl#ke Nommera,n 0.05, PRIJS DER ADVBRTBNTIEN: Tan 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Gro otere lettere naar plaataruimte. Voor het i»> caaaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officie el e Kennisgevingen. Insclirijving Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinne ren bij deze nogmaals den belanghebbenden (de ge borenen in 1863 en, voor zoover zij zieh tusschentijds in dc gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 185462), hunno verplichting om zich voor den schutterlijken dienst te doen in schrijven. De gelegenheid bestaat daartoe dagelijks (de Zondag uitgezonderd) ten Kaadliuize tussclien 10 en 4 uren, terwijl op den lsten Juni aanst. de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdst p hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Mei 1888. E. KIST, Secretaris. Oproeping van «1c verlofgangers der Nationale .Militie, tot het bijwonen der Inspectie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het besluit Yan den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, vn den 26sten April 1888, A. No. 910 (2de Afd r -1 !.l> d No. 4 6, houdende regeling van lid dtr verlofgangers van de Militie te land Roepen dientengevolge op, al de binnen deze ge meente gevestigde verlofgangers der Militie te land, van dc lichtingen 1883, 1884, 1885, 1886 en 1887, die vóór den lsten Apr.l 11. in het genot van onbe paald verlof zijn gesteld, met uitzondering alléén van lien, die in de maand Juni a. s. in werkclijken dienst moeten komen, om te verschijnen in het Invalidenhuis (ingaug door de Koppenhinksteeg aan de zijde van do Hooglandsche Kerkgracht), ten einde door den keer Militie-comiui8aaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers belioorende tot de lichtingen van 1883, 1884 en 1885, op Woensdag den Gdcn Juni 1888, des voormiddags te tien uren, en die beliooronde tot de lichtingen van 1886 en 1887, op denzclfden Dag, des namiddags te één uur; in unifoim gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, bun bij bet vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen Burgemeester en Wethouders vermanen de betrok ken verlofgangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat liunne kleeding en uit rusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, bij hot gaan naar de plaats, voor het onder zoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis koeren, ordelijk te gedragen en alzoo zich to vrijwaren voor do toepassing der strafbe; alingeD, vermeld bij do artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 18C1 (Staatsblad No. 72), daar ongeregeld heden als anderszins, zoolang do manschappen in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Mei 1888. E. KIST, Secretaris. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door mid del van het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Zaterdag ochtend om halftien bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort op het adros vermeld to worden. - De Holiandsche Maatschappij van Weten schappen hield te Haarlem hare 136ste alge meene vergadering, welke door den voorzitter- directeur, jhr. mr. J. W. M. Schorer, geopend werd met eene toespraak, waarin de ver diensten van den overleden oud-voorzitter jhr. 0. F. Van Tets in het bijzonder werden her dacht. Voorts herinnerde de voorzitter aan het verlies, dat do Maatschappij had geleden door het overlijden van den directeur J. A. Willink, van het binnonlandscli lid jhr. J. R. T. Ortt en van de buitenlandsche leden A.W. Eichler, B. Studer, L. G. De Koninck en G. R. Kirchhoff, en werden verwelkomd de nieuw benoemde directeuren G. M. Verspijck, S. R. A. Ven der Meulen en jhr. G. J. Van Tets, benevens het binnenlandsch lid dr. W. N. Du Rieu, die voor de eerste maal de jaarlyksche vergadering bijwoonden. By de vermelding van de geschriften, in het afgeioopen jaar door de Maatschappy uit gegeven, maakte de voorzitter inzonderheid gewag van de verschoning van het eerste deel de „Oeuvres Completes de Christiaan Huygens", en bracht hy den dank der Maat schappij aan de commissie van redactie voor de vele moeito en zorg, aan dit werk besteed. Hierna word door prof. T. Zaayer het verslag voorgelezen over de toekenning van de groot.e medaiile-Boerhave in het vak dor anthropologie. Ovoreenkomstig de aanbevoling van dit verslag werd, met algemeene stem men, do medaille toegewezen aan prof. R. Vir- chow, te Beriyn. Na het vaststellen van prysvragen werden benoemd tot binnenlandsch lid de heer G. Van Diesen, inspecteur van den waterstaat te 's-Gravenhagetot buitenlandsche leden de heerdfc J. Bertrand, secretaris, enH. Fizeau, lid van de Academie van Wetenschappen te Parijs, A. Kundt, hoogleeraar te Beriyn, en D. Gil!, directeur van de Koninklyke Sterren wacht aan de Kaap de Goede Hoop. Directeuren en leden vereenigden zich later aan een vriendschappelyken maaltyd in het hotel Funckler. In de gisternamiddag te Amsterdam ge- huiden algemeene vergadering van aandeel houders der Holiandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappü waren tegenwoordig 80 aandeel houders met 120 aandeelen en uitbrengende 81 stemmen. Do balans en winst- en verliesrekening wer den goedgekeurd en het dividend bepaald op f 61 per aandeel van ƒ1000, waarvan reeds 20 is uitgekeerd, zoodat nog f 41 beschik baar is. De aan de beurt van aftreden zynde com missaris, mr. F. Th. Westerwoudt, werd als zoodanig bij acclamatie herkozen. Een der aanwezige aandeelhouders vostigde de aandacht op betere correspondentie van Den Haag over de lynen van den Hollandschen Spoorweg met Noord-Duitschland. Door den administrateur der Maatschappy word geant woord dat de opmerking een punt van over weging voor de aanstaande dienstregeling zou uitmaken. KOLONIËN. BATAVIA, 14-21 April. (Vervolg.) Van Weltevreden vernemen wy dat zich daar eene commissie van officieren heeft ge constitueerd, met het doel om het 25 jarig bestaan van de instructie-compagnie te Schoon hoven feestelyk te vieren. Er bevinden zich in het Indisch leger tal van officieren, die aan die inrichting hun eerste militaire opleiding hebben genoten en dien tyd nog dankbaar herdenken. In den avond van 12 dezer heeft het ver- loopig bestuur zyne eerste vergadering gehou den. (Bat. Hand.) In sommige residenties zal in de gouverne- ments-koffietuinen eene proef worden geno men met het door dr. Burck aangegeven middel tegen de koffiebladziekteeene som van 3600 is daarvoor beschikbaar gesteld. (Java-Bode.) Door den chef over den geneeskundigen dienst is het voorstel aan de regeering gedaan om te Medan (Sum. Oostkust) en te Amboina geneeskundige commission aan te stellen ter constateering der ziekte van ambtonaren, die mot buitenlandsch verlof wensehen te gaan. De berri-berri eischt in Atjeh steeds nieuwe offers en wel by de dames. De dochter van den majoor Stemfoort heeft een zwaren aanval gehad van do ziekte. Ook de echtge- noote van den majoor heeft berri-berri en wordt geëvacuoord. (Bat. Hand.) Een ander Atjehsch correspondent schryft aan do „Soer. Crt."De beruchte toekoo Oemar houdt zich nog steeds te Goenong Koealie op. Hy zond toekoe Brahim van Lagan naar toekoe Lamkota, radja van Telok-Kroet, met vredesvoorstellen, die echter werden afgewe zen. Hierover verbitterd, liet hy toekoe Brahim voornoemd mot zyne twee volgelingen ter dood brengen, omdat hy hen verdacht van met zyn vyand te heulen. Men verneemt, dat in sommige kam pongs van Batavia gevallen van berri-berri voorkomen. De ter nadere indeeling naar Atjeh ge dirigeerde 1ste luitenant der infanterie H. W. Houbolt, van het 4de depot-bataljon te Padang, en de 2de luitenant van dat wapen, G. Caviet, van het 1ste depot balaljon to Meestor- Cornelis, zyn ingedeeld by het 12de bataljon infanterie. Uit Atjeh. Op een koempoelan, door Toengkoe di Tirou met hoofden en volgelin gen gehouden, en waartoe een reporter, door zich het gelaat te bruinen en als Atjeher te vorkleedon, toegang heeft weten te verkry- gen, sprak Tirou, na een uitvoerig overzicht te hebben gegeven van de in de laatste 15 jaren te Atjeh gevolgde politiek, met verhef fing van stem: „Wij Atjehers vreezon Allah, en anders niemand!" Eene onbeschrijfelyke geestdrift maakte zich, na die woorden, van de vergadering meester. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Geplaatst: In de res. Soerabaia, de contr. lste kl. W. R. Adema. Als hoofdonderwijzeres aan de openb. 2de lag. meisjesschool te Batavia, de onderwijzeres lste kl. C. C. Yan Geuns, thans hoofdonderwijzeres aan de op. lag. meisjesschool te Magelangals lste hulp- onderwijzeres aan de openb. Jng. meisjesschool te Djokdja, de onderwijzeres 2do kl. A. F. L. V n den Ham, thans hulponderwijzeros aan de openb. lste lag school A to Bataviaaan de openb. lag. school te Buitenzorg do hulponderwijzeros A. A. Wilmes; aan de openb. lag. school te Bon-bain (Celebes en On derlij als hulponderwijzer, J. N. Drigny, thans zonder bezoldiging werkzaam aan de openb. 2de lag. school te Batavia. In do controle-afd. Djotiroga, afd. Toeban, rcs. Rembang, de contr. 2de kl. A. L. Th. A. Nepveu tot Ameijde. Aan de openb. lag. school te Toelocng Agoeng (Kediri), \V. Yan den Kieuwenhof. Verplaatst: Van do res. Prcanger-Rogent schappen naar de res. Pekalongan, do contr. 2de kl. H. J. Wijers; van do res. Semarang naar de rcs. Kediri, do coDtr. 2de kl. C. C. M. Hennij; van de res. Pasoeroean naar do rcs. Semarang, de adap.- contr. K. Peereboomvan de rc-s. Soerabaia naar de res. Preanger-Regontschappen, de adsp.-contr. A. A. A. Van Dijk. Van de controle-afd. Djatirogo, naar de controle- afrl. Bodjonegoro, rea. Rembang, de controleur 2de kl. J. Scheel. Van het gouv. Atjeh en Oudeih. naar het gouv. Sumatra's Westkust, de contr. 2do kl. A. D. Tj. F. Boutmij, thans tijdelijk werkzaam gesteld bij het consulaat der Nederlanden te Singapore. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor in', onderwijzers te Bandong W. Van Gelder, welk verlof wordt gerekend te zijn inge gaan met 31 Maart jl. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de Sdo commies hij 's lands algemeene pakhuizen te Batavia J. Arends; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de tolk D. G. Bookelman. Overgeplaatst: Van de openbare lagere meis jesschool te Djokdja, als hoofdonderwijzeres naar die te Magelang (Kedoe), de onderwijzeres 2de kl. C. G. Van Tliielenvan do op. 1. sch. te Bonthain (Celebes en Onderh.) als hulponderwijzer naar de openb. lste lag. school A te Batavia, de onderwijzer 3de kl. E. F. Moll; van de openb. lag. school te Bczoeki naar die te Modjokerto (Soerabaia), do tijd. hulponderwijzer G. A. De Clercq Zubli. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan J. A. Voorthuis, arts, van eene akte van toelating tot uitoefening der genees-, heel- en verloskundige prac- tijlc in Ned.-Indië. Toegevoegd: Aan den cour. der afd. Tand jong Pinang, res. Riouw, de asp.-controleur W. B. P. H. Stortenbeker. Ontzet: Uit zijn ambt, wegens plichtverzuim, de griffier bij den landraad te Bandjermasin W. C. H. De Waal, die tevens uit 's lands dienst is ontslagen. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa w. ziekte, aan den 2den luit. der inf. II. F. M. Jerphanion. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbr. diensttijd met behoud van recht op pensioen, de magazijnmeester der lste kl (kapitein) bij de artillerie W. Kampschreur; eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met recht op peneioen, de Kapitein der inf. W. Stcenmeyer; op verzoek eervol uit 's lands dienst de mil. ambt. 3de kl. J. Van Kapel. Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst w. voort durende ongeschiktheid voor alle mil. diensten, met behoud van recht op pensioen, de mil. apotheker 1ste kl. W. Ponticr. B e 1 a 81met de waarneming der milit. ambt. 3de kl. de adj.-onder-officier schrijver E. F. A. Scbalbe met bepaling dat hij gedurende zijn nog loopend ver band bij bet leger zal worden gevoerd pro memorie. Departement van Marine. O n ts 1 a g en: Eervol uit zijne betrekking, wegens overcompleet in zijn rang, de gezaghebber 2de kl. bij de Gouv.-Marine G. 1'. L. Hauët. Vergunning Verleend: om te repatricoron aan den luit. ter zee lste kl. S. T. Land; de luits. ter zee 2de kl. P. F. Van der Velden Erdbrink en F. J. Stam en den officic-r-macli. 2de kl. C. L. Vermei r. Passagiers naar Nederland, vertrokken per Ned. St. „Soerabaia," kapt. H. H. Klein: De heer E. C. Suermondt en eehtg., mevr. A. Van Aardenne, mevr. de wed. R. Renschon, mejuff. J. R. Berkhof!' Brans, de heer C. F. Schude!, mevr. Spaarwater, geb. Dortmond, hoofdonderwijzer J. W. Te Kolsté, echtg. en 3 kinderen, jongenh. A. J. D. J. Bosch en Sombeek, gep. kapitein der infanterie J. Gel dorp, en 6 kinderen, de hoeren G. A. Struby, echtg. en 4 kinderen, L. J. A. Geul, echtg. en 3 kinderen, jongenh. F. Herrebrugh en J. Elve- rich, de heeren J. Van den Berg en kind, A. Am Zehnhoff, G. D. Van der Swaagh, echtg. en 5 kinderen, A. L. Brus," echtg. en 5 kin deren, A Boon, J. Honstein, benevens Zr. Ms. troepen en schepelingen. INGEZONDEN, Voor bloemen- en plantenliefhebbers. Zeer zeker heeft het koude .voorjaar niet kunnen verhinderen, dat duizenden zyn gaan genieten van de bloemenpracht in Haarlems omstreken. Vooral wanneer alles in de natuur nog dood schynt, geeft het een tredenden indruk daar de velden te zien pryken met zoo'n ryken kleurendos. Eenig in ons land, eenig in Europa is deze streek in het begin onzer Lente. Spoedig is die pracht echter ver dwenen, ais een sprekend bewys van de snelle vergankelykheid der aardsche grootheid. Ge lukkig echter is daarmede de gelegenheid nog niet verdwenen voor de bloemenliefhebbers om te genieten van die heerlyko kinderen der natuur. O neen, de tulpen en hyacinten openden nog slechts de ry. Spoedig vorschynen weder andere fraaie bloemen, welke voor hare schoono voorgangsters niet behoeven onder te doen. En ook aan de beschouwing van deze kunnen de liefhebbers hunno harten op halen in eene plaats, even eenig en even wereldberoemd byna als de bloembollenstreek. Na haar vertrek uit Haarlem zetelt Flora te Boskoop, de plaats der boomkweekeryen in ons land. O, Leidenaars, wanneer gy in Mei en Juni in uw schoon Van-der-Werfpark de prachtige perken van Rhododendrons en Azalia's in bloei ziet, dan moet gy u getrokken gevoelen naar do plaats, waar men die planten by duizenden kweekt en dus in dien tyd ook in bloei heeft. Wel is Boskoop aantrekkelyk gedurende den geheelen zomer, èn om zyne heerlyke rozenpracht, èn om zyne déiicieuso aardbeien, doch in Mei en Juni prykt het in zyn schoonste kleed. Waariyk, het is verrukkelyk, wannoer do warme dagen komen, daar, tusschen al dat jonge on frissche groen, die heerlyke bloomen van don nieuwen tyd te' aanschouwen. Rhododendron en Azalia allerwegen, in kleuren, zóó schoon, als mon zich nauwelyks denken kan. Natuurlyk worden die kwoeko- ryen, welke men gaarne voor ieder tor be zichtiging stolt, gedurende den zomer druk bezocht, doch juist door de bewoners der omstreken het minst. Dozen schynen niet te weten dat nergens ter wereld zoo'n uilge strektheid lands ingenomen wordt om allerlei planten te kweokon, als in het naburige Boskoop. Waariyk, Leidenaars, zoo gy een uitstapje wilt doon, begeeft u dan derwaarts en gy zult u geenszins beklagen myn raad te hebben opgevolgd, ja, ik durf beworen dat go golieel in verbazing zult zyn over het vele schoone, dat daar in den zomor, maar vooral in de heerlyke maanden Mei en Juni, te zien is. Dat deze opwekking aan velen uwer een genotvollen dag moge verschaffen is de wonsch van Een bloemenliefhebber uit den omtrclc.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5