BÜITENLAND. FrankrJJk. De ministerraad heeft besloten het voorstel des heeren Antonin Lefèvre-Pontalis te onder steunen, dat de dagbladen voortaan by straat- venting alleen mogen genoemd zullen worden by hunne namen en daarentegen niet te onder steunen het voorstel van den senator Bozerian, die zekere artikelen der wet op de pers wil veranderd zien. De heer Floquet is namelyk niet voornemens de hand te slaan aan ge noemde wet. Verder besloot de ministerraad een voorstel van den senator Campenon aan te nemen, betreffende de recruteeringswet, waardoor vryheid van den militairen dienst alleen voor hen, die de steun van een huis gezin zyn, zal worden verleend, maar alle andere dienstplichtigen drie jaren moeten dienen. De ministerraad verklaarde zich ten slotte tegen het wetsontwerp, dat het budget der prefectuur van politie wil doen samen smelten met het staatsbudget. De heer De Lesseps is benoemd tot lid van het aardrykskundig genootschap te Sint- Petersburg. Do ontvangst te Parys bij zijn terugkeer uit de noordelyke provinciën is Boulanger zóó tegengevallon, dat hy het huurcontract van het groote hotel in de avenue d'Eilau heeft verbroken en zich te Versailles zal gaan vestigen. Zyno vrienden deelen mede dat de gezondheid van zyne echtgenoote te Parys zóóveel te wenschen overliet, dat verandering van woonplaats noodzakelyk is. Boulanger heeft 500 franken aan de behoeftige werkstakers geschonkon. De bladen vragen of hy die uitgaven doet van de 12000 franken ponsioen, welke hy geniet. De werklieden, die aan den Eifel-toren op hot tentoonstellingsterrein werken, hebben het werk gestaakt. Zy verdionon vier franken per dag, doch zy beweren dat dit loon on voldoende is, omdat de toren dagelyks hoogor wordt en dientengevolge het gevaar, waaraan zij blootstaan, dagelyks vormeerdert. De loden der rechterzyde onder leidirg van don heer Mackau in de Kamer van Afge vaardigden hielden heden eene vergadering en noodigdon hun voorzitter uit met de overige groepen dier zyde door alle parlomentaire en niet-parlementaire middelon de ontbinding der Kamer te bewerken om tot eene andere ver houding te geraken. De Senaat nam heden artikel 11 van de recruteeringswet aan, het artikel, dat den militairen dienst dor in Frankryk geboren buitenlanders nader omschryft. I>ol taohland- Omtrent de eerste verschyning des keizers in de open lucht, laatstleden Woensdag, wordt hot volgende gemeld: Des namiddags te drie uren werd hy op den daarvoor ingerichten draagstoel uit de bovenkamer naar het park gebracht, alwaar de geheele familie hem opwachtte en be groette. Na oonige minuten naast de voor hom opgeslagen tent in de zon te hebben gezeten, stond hy op, kuste don kroonprins en do kroonprinses, die afscheid namen, en stapte zonder hulp in het onlangs vermelde lage driewiolige rytuigje, dat met eene pony was bespannen. Achter het rytuigje liepen de keizerin, do prinsessen, benevens de kinderen van den kroonprins. Ter linkerzyde stapte dr. Mackenzie mede, terwyl verder het rytuigje was omringd door drie bedienden, die met waaiorg, aan lange steelen bevestigd, den keizer voortdurend frissche lucht deden toe waaien. De rit duurde 20 minuten en is hem goed bekomen. Des avonds bleef hy geheel vry van koorts. Gelyk voorts reeds per telegraaf is gemeld, heeft hy den volgenden dag voor het eerst gebruik gemaakt van de tent. Onder die tent heeft de keizer toen van elf uren tot by éénen met den minister van oorlog en generaal Von Albedyll gearbeid. De keizer heeft gisteren weor den geheelen dag in het park doorgebracht. Door ooggetuigen wordt hieromtrent het volgende verhaaldReeds na tien uren 's voor middags word de keizer geleid naar de scha- duwryke plokken van den tuin. Hy was in lichtklourige civiele kleedy, gedekt door een stroohoed. Hy zag er wol is waar bleek en mager uit, maar hy was zeer opgeruimd. Hy zat in een kleinen en lagen ponywagen en reed heel langzaam om eiken schok te voor komen. De pony word bestuurd door twee lakeien; rechts van den wagen ging een ad judant-generaal, die gedurende het ryden den keizer voorlas; links een jagermeester, die hem met een palmenveer afkoelde. Achter het rytuig volgden de keizerin, de prinsessen en dr. Mackenzie. Omstreeks 11 uren deed de keizer, vergezeld van zyne gemalin en leunende op een stok, een gang door de be- neden-vertrekken van het kasteel, welke aan den tuinkant liggen. Na eene poos trad hyonder steund door de keizerin, weer in den tuin, wandelde opnieuw een poosje en bracht het verdere gedeelte van den dag door in de voor hem ingerichte tuintent. Volgens de „Post" heeft dr. Mackenzie, ter voorkoming van overdreven berichten in de dagbladen, aan de correspondenten van eene groote menigte bladen toegangskaarten, enkele op naam, de meeste aan den houder doen uitreiken, waarmede zy een- of tweemaal daags inlichtingen omtrent den toestand dos keizers komeu inwinnen. Onmiddellyk na de huwolyksvoltrekking van prins Hendrik mot prinses Irene van Hessen zal de keizerlyke familie zich te Potsdam vestigen. Dr. Berthau, de bekende Orientalist te Göttingen, is overleden. Italië. De Italiaansche regeering is uitgenoodigd door het Kabinet van Washington een ver tegenwoordiger te zenden om aanwezig te zyn bij de onthulling van een standbeeld voor Garibaldi, welke plechtigheid plaats zal heb ben in de maand Juni, op oen plein te Nieuw-York. Baron Fava, Italiaansch gezant te Washington, is belast met die vertegen woordiging. Het herstel van den keizer van Brazilië is nu verzekerd. Doctor Giovanni heeft Milaan verlaten, maar doctor Semona heeft, op ver langen des keizers, zyn vertrek uitgesteld. Naar men uit Florence meldt, is de koning van Wurtemberg met zyne gemalin weer naar Stuttgart vertrokken. Men verzekert dat de Paus op het Con sistorie in Juni 7 of 8 kardinalen zal benoe men, o. a. den aartsbisschop van Parys, de bis schoppen van Keulen, Mechelon en Baltimore. De Paus zal der prinses van Brazilië de gouden roos zenden, als bowys van zyne ingenomenheid met de afschaffing der sla- verny. Z. H. schryft dien maatregel toe aan den invloed der katholieke geesteiykheid en aan don ijver dor prinses. Uit Rome wordt gemeld dat het oorlogs stoomschip „Cavour" is aangekomen, met Marzena, den opperbevelhebber der expeditie- troepen in Massowah, aan boord. De regee ring heeft dus allo vrees voor een horhaal- den aanval van den koning van Abessinië laten varen. De begrooting is ongewijzigd met 177 tegen 40 stommen in de Kamer goedgekeurd. Spanje. Het weder schynt de opening der tentoon stelling to Barcelona te zullen begunstigen. Reeds 64 oorlogsschepen zyn in de baai ge ankerd, terwyl de Italiaansche en Engelsche eskaders heden verwacht worden. De schepen met vlaggen leveren een prachtigen aanblik. Den 20sten Mei zal de tentoonstelling, de eerste algemeene internationale tentoonstel ling, welke in SpaDje wordt gehouden, op feestelyke wijze worden geopend. Toen de koningin regentes met het kleine koninkje in hare armen naar de kathedraal te Barcelona reed, regende het van byna allo balkons bloemen. Koning Alfonso, in het wit gekleed, kraaide van pret over de drukte en de mooie vlaggen. In de kathedraal woonde de koningin den dienst by, daarna reed zy naar het raadhuis, waar eenige vertrekken voor haar waren in gereedheid gebracht. Het meubilair enz. had ruim 400,000 fr. gekost. Groot-Br lfan n 1 Hoewel verschillende invloedrijke mannen er op aandrongen, heeft de lord-mayor van Lorden geweigerd de Guildhall beschikbaar te stellen voor de mooting, bijeengeroepen ter beraming van middelen, tot verhooging van 's lands verdediging, en wel omdat hy ver klaarde dat eene zoodanige beweging eene groote natie onwaardig is, want de beweging is opgezet met byoogmerken en wordt gesteund door fabrikanten, met het oog op uitgebreide leger-leverantiën. Rusland. De „Kreuzzeitung" schryft: In stryd met de berichten, welke de positie van den Rus- sischen minister van financiën als onverzwakt voorstellen, wordt uit St.-Petersburg mede gedeeld dat cr aangaande het overnemen der portefeuille van financiën reeds onderhandelin gen hobbon plaats gehad met den heer Abasa, die den czaar een nieuw finantiëel stelsel zou hebben voorgelegd, dat in alle opzichten afwijkt van het systeem, door den tegen- woordigen minister gevolgd. Laatstgenoemde zou, zoo hy vervangen werd, tot een anderen post in het bestuur geroepen worden. Turkye. De orde in Macedonië is oogenschynlyk her steld, doch alle kenteekenen zyn voorhanden, dat eene ernstige beweging wordt voorbereid. De te verwachten woelingen zyn door de regeering moeielyk te voorkomen en worden met te meer vrees tegemoet gezien, daaron- vermydelyk Christenbloed zal vloeien, wat voor eene vreemde mogendheid eene aanleiding kan geven, zich in de binnonlandsche aangelegen heden te mengen niet alleen, doch zyne troepen handelend op Turksch grondgebied te laten optreden. Naar men uit Athene verneemt, zyn de betrekkingen tusschen Griekenland en Turkye weder minder vriendschappelijk geworden. De Porte weigert den Griekschen consul te Mo- nastir, thans te Athene, te erkennen waarom deze zyn vertrek naar Monastir uitgesteld heeft. De Turksche gezant heeft een onder houd gehad met Tricoupis, hetwelk op onbe vredigende wyze afliep. Beiden schynen on buigzaam te zyn. Zuid-Afrika. Depeches uit Durban melden dat de ont vangsten der Zuid-Afrikaansche schatkist go- durende het eerste kwartaal van dit jaar 230,000 pd. st. bedroegen, tegen 153,000 in hetzelfde tijdperk van 1887. Dat de heer Krüger tot president werd herkozen, is bekend; het blykt thans dat hy 4483 stemmen verkreeg en de tegencandidaat, generaal Joubert, 834. In zyne openingsrede betoogde de heer Krüger de noodzakelijkheid van naturalisatie voor hen, die burger der republiek wenschen te worden. Volgens den „Cape Argus" zyn de ge schillen tusschen de „Kimberley Central" en „De Beers" mijnen uit den weg geruimd, en werd tot de samensmelting der beide maat schappijen thans besloten. Het heet dat er weder goudvelden ontdekt zyn in Tati-Limpo- postreek. Aan de „Times" wordt gemeld dat presi dent Brand (Oranje-Vrystaat) een verlof van vier maanden heeft gekregen voor zyne reis naar Europa. De Volksraad van den Vrijstaat heeft de behandeling van het vraagstuk der spoor wegen en dat der tol-unie uitgesteld. Vermoe delijk zal de Volksraad de besluiten der Kaap- conferentie niet ongewijzigd aannemen. Australië. Tusschen de verschillende Australische koloniën is er verschil van meening ontstaan over het Chineezen-vraagstuk. Nieuw-Zeeland en Nieuw Zuid-Wales verzetten zich tegen het plan der regeering van Zuid Australië om eene inter-koloniale conferentie over bedoeld vraagstuk te houden. Het parlement van Nieuw Zuid-Wales heeft, zonder beraadslagingen, een door de regeering ingediend ontwerp onge wyzigd aangenomen, dat gerekend wordt den lsten Mei in werking te zyn getreden, volgens hetwelk voor de Chineezen naturalisatie ver boden zal zyn, voor hen het hoofdgeld van 10 pd. st. wordt verhoogd op 100 pd. stde reeds aanwezige Chineezen zich een verblyf- pas moeten aanschaffen en zonder paspoort niet mogen rondreizen, en het aantal der Chineezen, die in bepaalde districten mogen wonen en handel dryven, op ten hoogste 5 wordt bepaald. KOLONIËN. BATAVIA, 12-13 April. (Vervolg.) Aan het verslag der voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh en Onder- hoorigheden, loopende van 19 tot en met 31 Maart jl., wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh. De posten Siroen, Tjot Iri, Lampermé, Ketapangdoewa en Lamtih en de blokhuizen Pagani, Sabang en Lamara werden nu en dan zwak en de post Lamdjamoe som tijds iets heviger beschoten. Een bewoner der kampong Lamtih werd op last van T. di Tirou vermoord, omdat het heette dat hy de troepen by gelegenheden van tuchtiging van Lampagger tot gids ge diend had. Onderhoorigheden. Segli werd nog wel is waar aanhoudend, doch in den laatsten tijd zwak beschoten. Tusschen Passangan en Samalanga Wa, de verhouding nog altyd gespannen. De rust op de Noord- en Oostkust was overigens nie> verstoord. Op onze versterking en op den passer t9 Melaboe vielen nog nu en dan schoten. Den 22sten Maart werd het zich in den omtrek van Melaboe bevindend vijandig gezind volk door de passerbovolking van Melaboe ver. dreven. Toekoe Oemar hield zich nog altyd te Riga, op de Westkust op; volgens ingekomen be- richten maakte Tenom zich opnieuw gereed om hem aldaar eerstdaags aan te tasten terwyl tegelijkertijd Telok Kroet tegen Lagen' en Telok Koempang zoude oprukken. De weersgesteldheid was drukkend vraro en droog. De gezondheidstoestand was ongunstig. Het ziektecyfer was hooger, het sterftecijfer lager dan gedurende den vorigen verslagtyd, terwrl Ook de stand der berri-berri weder ongu-, 8tiger was. De inlander Raipin "Woerwadi Soeir.r, woonachtig in kampong Wangoeng, distr, Gadok, wachtte den Oden dezer tevergeefs op zyne echtgenoote, toen hy 't eindeiyk moede, op 't idee kwam eens een kykje in de sawal te nemen, waar ze aan 't snijden van paj geweest was. Tot zyn niet geringen schrik vond hy haar daar op den tangoel liggen met een strop om den hals en een bos padistroo in den mond. Blykbaar was zy plotseling in haren arbeid overvallen en gewurgd. Als vermoedelijke dader deed de wanhopige echtgenoot den inlander Depoel opvatten, vaa wien hy wist dat hy reeds menigmaal, doei tevergeefs, beproefd had, der nog jeugdig) vrouw te behagen. Den lOden April arriveerde te Cheriboa het lid der Tweede Kamer mr. Cremer, dia ten Residentiehuize afstapte; den ochtend daarop zou ZEd. de reis over Java vervolgen. Naar men meldt, gaat de majoor in ds 2de mil. afdeeling op Java H. Stutterheim eerstdaags met tweejarig verlof naar Europa. Men meldt dat voor hot in Mei a. s. af te nemen groot-ambtenaarsexamen zied vier en twintig candidaten hebben aangemeld, voor, voorzoover tot nu toe bekend, 4 plaatsen. Uit Lombok wordt gemeld dat de Arabier Said Abdullah, die by de jongste verschillen tusschen ons bestuur en den sultan zulk t belangrijke rol speelde, in ongenade is gevallen, omdat er in den laatsten tyd op politiek ter rein zaken aan den dag zyn gekomen, welke hem in een zeer verdacht licht plaatsen. Hem werd o. a. ten laste gelegd dat hjj zich ten koste van zyn vorst zou verrijkt en den verrader zou gespeeld hebbenvoorts z hy misbruik hebben gemaakt van zyne mach!, door, buiten medeweten van den vorst, brieta van diens zegel te voorzien. De overste Barthélémy hoeft het monu ment op het kerkhof van Kotta-Radja onthuld, dat gewyd is aan de nagedachtenis der 10 militairen, op 4 April van het vorige jaar gesneuveld en dat op kosten yan officieren en manschappen van het 3de bataljon ver vaardigd is. Dr. C. Snouck Hurgronje heeft zich per request tot de Regeoring gewend, met ver zoek om vergunning tot het verzamelen ven gegevens van instellingen van den Islam, voor den tyd van 2 jaar, onder genot eerier toelage van f 700 's maands. De 1ste luitenant der artillerie F., r voor een raad van onderzoek heeft terecht gestaan, is schuldig bevonden en zal dus Zr. Ms. militairen dienst moeten verlaten. O.-I. MAIMIIKWIKY. Dagen van verzending uit Leiden. Yia Amsterdam (Ned. Zeepost) 25 Mei; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Marseille (Ned. Mail) 22 en 29 Mei; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50. Via Brindisi (Engelsche Mail) 25 Mei; laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.15- UITLOTINGEN. 4 pCt. Loten Hongaarse'' Hypotheekbank i tl. 100. Trekking ran 15 Mei 18» HoofdprijzenSerie 2261 nr. 48 fl. 50,000, s- 31 nr. '24 11. 3000, 8. 1208 nr. 20, e. 1568 nr. 618.39" nr. 65, ieder fl. 1000. Voor amort. getr. seriön 524, 557, 1737, 2017, 2927, 3465. De in deze seriën be vatte 600 loten worden van 16 Augustus 1888 met li. 100 belastingvrij betaald en tegen premie- bewijzen ingeruild, die aan de volgende premietre kingen deelnemen. 4 pCt. Theiss-Loten a tl. 100 O. li. van 15 Mei 1888. Getrokken seriën: 318, 687, 1011. 1169, 1314, 1401, 1703, 2207, 2237, 2675, 3o07, S»«- Hoofdprijzen: s. 3822 nr. 82 tl. 100,000. s. 1401 nr. 01 tl. 4500, s. 318 nr. 81, s. 687 nr. 4, s. 1703 nr. 3». s. 2207 nr. 31, ieder fl. 1000. Betaalbaar 15 Augusme-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6