Dinsdag 3Xei. A°. 1888. $323 (Courant ■wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. I jaren dat de heer H. D. Terwoe aan haar hoofd staat. CH sÉi DAGBLAD. FKÏJS DEZES COUHANT: Voor Lt'flan p«r 8 maanden1.10. yraaco pcz poflt.1.10. Afconderltji. Konmut».#6. PïUJfl DM JLDYIDRTENTISST: Yan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.1?fc. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het. in- oaaeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Ken feest te Oegstgeest. De gemeonte Oegstgeost viert heden feest. I En geen wonder. Immers het is vandaag 35 Den lOden Mei wilde men dus niet ongevierd laten voorbijgaan, en daarom vormde zich reeds onkelen tjjd geleden uit de ingezetenen eene commissie, tot het verzamelen van de noodige middelen en het beramen van verdere feestplannen. Het bostuur dier commissie nu bestond uit de heeren P. W. De Jong, voorzitter, G. C. Mirandolie, G. Lubbe, H. G. Van Sillevoldt, en verdor uit de heeren J. C. Spaargaren, L. Den Ouden, J. Couvée Az., J. Van den Ameele, J. J. Hagemans, W. A. Mulder, C. Juffermans, H. Beekman, T. F. Vlieland, C. M. Van Leeuwen en A. Van der Marei. Reeds vroeg in den morgen hielden voor de woning des burgemeesters vele handen zich onledig met het aanbrengen van eerepoorten van groen, samenloopende in den vorm van een troonhemelterwijl daar tevens vanwege de afdeeling Oegstgeest der Algemeens Ver- eeniging voor Bloembollencultuur een groot en fraai stuk van afgesneden roode en gele tulpenbloomen werd aangebracht, voorstellende het gemeentewapen met do toepasselijke jaar tallen 1853 en 1888 en den datum van he den. Dit was eene hulde van genoemde af deeling aan haar lid-donateur. Verder wapperen daar, evenals van veler woningen in de geheels gemeente, eene menigte vlaggen, en is er ook eene muziek tent opgeslagen, waarboven het wapen door den tuinbaas Beekman van „Rijnhof," van de dames Cock, met eon fraaien krans is omgeven. Om tien uren hield de gemeenteraad eene buitengewone vergadering, waarin do jubilaris, na plechtig ontvangen te zjjn, in hartelijke bewoordingen met zjjn foest werd gecompli menteerd door den heer H. H. R. Roelofs Heyrmans, wiens toespraak namens den Raad tevens vergezeld ging van een blijk van waardeering der leden, nl. vier roomschoteltjes met zilver gemonteerd en twee zilveren lepeltjes. Dat de heer Terwee door dit bljjk van be langstelling verrast en erkentelijk was, be hoeft ternauwernood vermeld. Maar niet minder getroffen was hjj om over elven, toen aan zjjne woning zich vervoegden de leerlingen der gemeente scholen, zoowel van die aan den Morsch als uit de Leidsche Buurt, na in laatst genoemd schoollokaal te zamen eerst door de feestcommissie to zjjn onthaald. Na allen voor de woning van den jubilaris, te midden van het groen en in tegenwoordigheid van eene groote menigte, een lied ter zijner eere te hebben gezongen, gingen vier meisjes naar binnen, waarvan er twee hem ieder een bouquet aanboden. Ze werden gevolgd door de commissieleden, die hem namens de burgerij eveneens een geschenk vereerden, bestaande in een zilveren presenteerblad met inscriptie, welke aanbieding vergezeld ging van eenö toespraak door den president, den heer P. W. De Jong (hoofd der school in de Leidsche Buurt), die ongeveer in de volgende bewoor ding aller tolk was: „Geachte Burgemeester'. Het is ons eene eervolle taak u op dezen voor u zoo gewichtigen dag de gelukwenschen te mogen aanbieden van de inwoners der gemeente Oegstgeest. Heden toch moogt ge terugzien op een tijdperk van 35-jarigen onvermooi- Uen arbeid, besteed aan het welzjjn dor ge meente, en gij kunt dat doen met een gevoel van zelfvoldoening, daar ge haar gedurende ■den tijd van uw bestuur voortdurend hebt zien toenemen in bloei en ontwikkeling. Was uwe •taak soms zwaar, uw onvermoeide werkzaam heid en nauwlettende zorg beletten niet altijd de mooielijkheden uit den weg te ruimen en de bezwaren te boven te komen. „Tal van zaken toch zjjn gedurendo uw 35- jarig bestuur tot stand gekomen en verbeterd. Daarvoor is de gemeonte u dankbaar, on het is daarom dat zij meende dezen dag niet onopgemerkt te mogen laton voorbijgaan. Hooft de schooljeugd u reeds in haar lied hare ge voelens kenbaar gemaakt de volwassenen der gemeente meenden dit niet beter to kunnen doen, dan door u een blijvend aandenken van hunne achting en erkentenis aan te bieden. „Tevens wenschten zjj dezen dag tot een feestdag voor u en de gemeente te maken, door het aanbrengen van de versiering voor uw huis en eene muziekuitvoering, welke hedenavond om halfnegen zal gegeven wor.den. „Door ruime bijdragen van rijk en arm, van jong en oud is de hiervoor benoemdo com missie in staat geweest genoemde plannen ten uitvoer te brengen. Zjj biedt u daarom dit geschenk en deze feestelijkheden aan met den oprechten wensch, dat God u nog velo jaren levens mogen sparendat Hij u do dagen, die u nog resten, zal bewaren voor ramp en leed; dat ge in de liefde van allen die u om ringen, zoo bloedverwanten, vrienden als ge- meontenaren, de belooning zult mogen vinden voor al het goede, dat ge de gemeente en hare inwoners geschonkon hebt en het u gegoven zal zijn nog langen tjjd als hoofd der gemeente uwe beste krachten aan haar heil te mogen wijden Getroffen stond de heer Terwee, te midden zijner familieleden, daar, ternauwernood in staat op zulke wijze dank te kunnen betui gen, als waarop hjj dit had willen doen. In ieder geval zou deze dag voor hem onverge telijk blijven. Onder het ontvangen der verdere persoon lijke gelukwenschen en het aanbieden van den eerewjjn, waarbjj ook de buitenstaande kleinen niet vergoten werden, zongen dezen nog een tweetal liederen, om vervolgens naar de school in de Leidsche buurt terug te koe ren, waar ze door de commissie, die daarbij den onderwijzers en onderwijzerossen tor hulpe was, nogmaals werden vergast op chocolade melk, krentenbroodjes, taartjes en andere gebakjes. Toen deze traktatie hier was afgeloopen, vertrokken de kinderen der school van den Morsch, met dezelfde voertuigen als waarmee ze gekomen waren, weer daarheen. In den namiddag om één uur kwamen ook de kinderen van de katholieke bewaar school en de weezen uit het roomsch-katho- liek Liefdadigheidsgesticht den grijzen 76- jarigen jubilaris hunne hulde brengen, en zongen daartoe mede eenige voor deze ge legenheid vervaardigde liederen, terwijl een der jongsten een lief versje opzeide en den heer Terwee eveneens een fraaien krans over handigde. Ook van andere zijden ontving hij nog zeer vele dergelijke bewijzen van hoogachting, o. a. een grooten krans uit Voorhout, van welke gemeente hjj mede burgemeester is, en een kostbaar bloemkussen der bewoners van het „Burgemeester-Terwee-park", bjj het Station alhier, van welks stok insgelijks de nationale driekleur vrooljjk wapperde. De door den jubilaris gehouden receptie werd druk bezocht. De feestdag zal hedenavond besloten wor den met een concert van het vierde regiment infanterie uit Leiden (van halfnegen tot elf uren) vóór de woning des burgemeesters aan den achterweg bij het Raadhuis, waarbij dan tevens zal worden geilluminoerd en bengaalsch vuur ontstoken. Gemengd Nieuw». Onze lezers, die met de Pinkster dagen een aangenaam en tevens hoogst goed koop reisje willen doen, maken wjj op merkzaam op de advertentie van de stoom tram HaarlemLeiden, in ons nommer van Donderdag. Wegens het groote aantal treinen is een reisje naar Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse enz. weinig tjjdroovend, ter wijl het verblijf aldaar veraangenaamd wordt j door do zeer goed ingerichte koffiehuizen, welke in elke dier plaatsen worden aangetroffen. Het 1 koffiehuis en hotel „De Witte Zwaan" te Lisse, is onlangs aanmerkelijk vergroot en verfraaid en wordt des Zondags wegens het in de nabijheid gelegen Keukenduin, door velen uit Haarlem en Leiden bezocht. Ook „het Wapen van Friesland" te Hillegom en „de Geleerde Man" te Bennebroek trekken des Zondags vele bezoekers. Sedert den aanleg van de stoomtram trekken deze van oudsher bekende en gewilde rustplaatsen nog meer dan vroeger de aandacht. Wij verwijzen naar eene in dit nummer voorkomende ads-ertentie, waaruit blijkt dat in Den Haag, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, op den lsten en 2den Pinksterdag groote extra specialiteiten voorstellingen gegeven zullen worden door het gunstig bekende gezelschap van den heer Carl Pflüging. Voor het eerst zullen alsdan optreden Harvey's Royal Midgets, zjjnde eene groep, bestaande uit zeven dwergen, op de biljetten bjj name genoemd en wier grootte of liever kleinheid, zwaarte, leeftijd en geboor teplaats daarop tevens worden vermeld. In den fraaien tuin, aan dat Gebouw ver bonden, zullen ook verschillende vermakelijk heden plaats hebben. Te Katwijk aan Zee is aange spoeld een lijk, vermoedelijk van een Scheve- ningschen visscher. Heden zijn eenige Scheve- ningers naar Katwijk vertrokken om het Hjk te herkennen. Gisteravond te zes uren werd te Rotterdam het elfjarig zoontje van den bakker L., op de Hoogstraat, op eene wandoling op de Nieuwe Plantage door een snelrijder-vélo- cipèdist overreden. Inwendig gekneusd en licht aan het hoofd gewond, is de knaap in half bewusteloozen toestand per rijtuig naar huis gebracht. KOLONIËN. BATAVIA, 14-21 April. Particuliere berichten uit Atjeh aan het „Bat. Nbl." melden dat de toestand daar onhoudbaar wordt. Behalve in den kraton en de bentings is men nergens veilig, zoodat o. a. aan officieren het paardrijden buiten de wallen is verboden geworden. Tegenover onze bentings liggen versterkingen van den vij and, met wolfskuilen, loopgraven enz. De At.jeher heeft de kunst van oorlogvoeren van ons terdege geleerd en brengt die in practjjk. Er gaat bijna geen nacht voorbij, waarin niet jjzerdraad-versperringen door den vijand worden afgebroken en gestolen, som tijds in hoeveelheden zóó groot, dat 20 a 30 man voor het vervoer zjjn noodig geweest. In zjjne rapporten dringt de gouverneur onophoudelijk aan op de toezending van ver- sche troepen, waaraan, voor zoover mogelijk, maar altijd in geheel onvoldoende mate, wordt voldaan. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Bij het O. L. onderwijs: tot onderwijzeres lste kl., de ond. 2de ld. C. C. Van Geuns; tot onderwijzeres 2de kl., de huip ond. A. P. L. Van den Ham; tot onderwijzer lete kl. L. Franken, vroeger die betrekking bekleod hebbende, thans waarn. onderw. der 2de klasse; tot onderwijzer 2de kl. de ond. 3de kl. A. J. Pontier, Bij den waterstaat en 'e lands B. O. W.tot inge nieur lste kl. do ingenieur 2de ld. J. I. F.. Van Ber gentot architect lste kl. de architecten der 2de kl. M. Comoliseen, M. C. A. Beylartli; tot architect 2de kl. de opzichters lsto kl. J. B. Bont en K. Burm; tot opzichter lste kl. de opzichters 2de kl. B. A. De Boer, W. H. Van Poeteren. J. M. Lethé, R. E. Nitsch- mann. J. P. T. Ithemrcv, H. J. De Kooy; tot opzich ter 2do kl. de opzichters 3do kl. W. H. Guldenaar, C. J. Cohen, J. F. H. Van Leeuwen, J. C. Dekker, G. N. l.'.-.yketot opzichters 3do kl. W. H.B.David, tjdelflk opz. bjj den waterstaat L. V. B. Bleekveld en Th. Hevnan, heiden tijd. teekenaar bij de irrigatie- brigade en Ch. J. Odenthal. Bij het B. B. op de bezitt. bniten Java en Madura tot contr. lste kl. G. W. H. Peltzer; tot contr. 2de kl. W. J. F. Vermeulen; tot asp. contr. H. Altmann. Bjj het boschwezen op Java en Madura; tot hout vester der 2de kl. J. H. W. Suric; tot houtv. 3de kl. J. C. Van Schravendijlctot asp.-houtv. W. H. Fock. Met ingang van i Mei 1888, tot voorzitter van de landraden te Pamekasan en Sampang tMadura) het lid in den Raad van Justitie te Makasser mr. P.. God- dard; tot lid in den Baad van Justitie te Makasser de subst.-officier van Justitie bij dien Raad mr. A. F. Lens. Bij den Raad v. Justitie te Soerabaia: tot lid mr. H. Iïudier; tot subst. off. van just. mr. J. M. G. D. baron Van Slingelandt. Tot griffier hij den landraad te Bandjermasin do lste klerk van het res.-kantoor te Bangkalian (Madura) G. J. Mallien. Tot voorzitter van den landraad te Krakaaiin, Pro- bolinggo, tot lid in den Raad van Justitie te Soerabaia mr. R. M. Van Haagen. Tot hulponderwijzores, N. H. M. Blokzeyl en W. Van den Nieuwenhof. Tot 3den commies bij 's lands algemeene pakhuizen te Batavia, de klerk J. H. Van Slimming. Tot hulpprediker ten dienste der inlandsche chris tengemeente: to Maoembi (Menado), J. Ten Hove; te Tanawangka, W. G. Graafland; te Koemelemboeaï, J. S. De Vries. Telegrammen. LONDEN, 18 Mei. Men verzekert dat da kapitein ter zee William Whistmann, ia naam van bet Britsche gouvernement, bezit genomen heeft van de eilanden Souling, Christ mas en Peurhys, in den Stillen Oceaan, ten zuiden der Sandwichs-eilanden. ST.-PETERSBURG, 18 Mei. Wegens gebrek aan schepen staan d9 vrachten voor graneu alhier thans zeer hoog, namelijk op Londen 2 sh., op het vasteland 2 sh. 3 p., op Stettin 14 Rm. BARCELONA, 19 Mei. De koningin-regen- tos bracht heden een bezoek aan den hertog van Edinburg en z(jne gemalin, aan boord van hun jacht. Het onderhoud duurde een half uur. BERLIJN, 19 Mei. De keizer bracht een niet zoo gunstigen nacht door als gisteren. De rust word herhaaldelijk door hoesten ge stoord, maar hedenochtend gevoelde de keizer zich weer beter, stond om halftien op en begaf zich om halfelf naar het park. LONDEN, 19 Mei. (A. H.) De Nieuw-York- sche correspondent van de „Financial News" weet mede te deelen dat Rothschild eene nieuwe loening der Philadelphia and Reading Spwg. heeft genomen. Uit particuliere depeches bljjkt dat de lee ning oene 4 pCt's. zou zjjn. LEIUM, 1» Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: zuidenwind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 22° Celsius 71.6° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 19° C. 66.2° F.; 's midd. 12 uren 25° C. 77° F.'s namiddags 4 uren 30° C. 80° F. Op „het Loo" is aangekomen de broeder van de Koningin, prins Frederik van Waldeck- Pyrmont, die er eenige dagen vertoeven zal. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plhats hebben. Leiden, 19 Mei. Heden aangevoerd: Tarwe 2 hectoliter. Wintertarwe ƒ6.70 a f 7.50 Zomertarwe f6.— a ƒ6.50. Rogge 3 H. L. Winterrogge ƒ5.a ƒ5.50. Zomertogge ƒ4.a ƒ4.50, Gerst 5 H. L. Zomergerst 3.75 a ƒ4.50 Chevalier-gerst ƒ5.25 a 5.75. Haver 7 H. L. Zware Haver f 3.25 a ƒ3.75. Lichte Haver ƒ2.75 a 3.25. Maïs 3 H. L- ƒ5.50 a f G.50. Boter: Aanvoer 10680 kg. lsto qualit. per l/4 vat 46.— a 52.2do quali». per 1/4 vat 36.a 44.lete qualit. per kilogr. ƒ1 15 a ƒ1.30; 2de qualit. per kiiogr. ƒ0 90 ƒ1.10 Lange Zwarte Turf 12000dubb bectol., 0.22 a ƒ0.25. Schiedam, 19 Mei. Moutwijn per HL-, zonder fust of bel., ƒ7.25, Jenever id. ƒl2.75aƒAmat. proef id. ƒ14 a Spoeling beurs per ketel ƒ1.id. commissie ƒ1.40. In de Stal. Werklnr. zijn opgenomen DATC M 1 DAGEN. I Volw. pera. Kinde ren. Totaal. 13 Mei. Zondag 36 2 38 14 j Maandag. 59 i 8 67 15 Dinsdag 63 8 71 16 Woensdag 66 1 7 1 78 17 Donderdag 66 1 8 74 18 Vrydag 68 8 76 19 j Zaterdag. 59 1 1 Gi

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5