Spionnen. N. Van Went, Opleiding Boekhandel. Gevraagd, te Warmond, Faillissement. Be Praciscte Aiactaloii Bai-Hotsl Wil aa Huishoudster Te huur gevraagd, Het bezoek van „Ny verheid" aan de „Kon. Zilverfabriek." Leden-Vergadering, J. E. VLAANDEREN. Tegen Aug. of eerder te huur, Speciale inrichting Breestraat 69. Mej. DEE. GERNER Co., Hooigracht 1-3-19, 1L. ESI DE N. Hoewel reeds in het vorige jaar beraamd, kon aan het plan, dat de leden van het depar tement Leiden der „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" een bezoek zouden brengen aan de „Koninklijke Neder- landsche Fabriek van Gouden- en Zilveren werken" van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten, door verschillende omstandigheden eerst heden gevolg gegeven worden. Dank zjj der bereidwilligheid van de IJsel- Stoomtram-Maatsehappij was er aan de halte buiten de voorm. Wittepoort een voldoend aantal wagens om de deelnemers aan het uit stapje eene ruime plaats te bieden en hadden dezen, 32 in getal, waaronder men den oud wethouder van Leiden, den heer De Fremery, twee wethouders in functie, de heeren Knappert en Van Buttingha Wichers, alsmede den ge meente-secretaris, mr. Kist, opmerkte, zich niet door hot naderend onweder doen afschrik ken, maar verlustigden zich in het schoone, dat de natuur, welke zich voor het eerst wilde herinneren dat de lente reeds lang aangebro ken was, aanbood. Aan de fabriek gekomen, werden de Nijver heidsmannen door den voorzitter van het departement aan den heer Van Kempen voor gesteld en noodigde deze de aanwezigen uit zich in groepen te verdoelen om onder zijno leiding en die van zijn schoonvader en van den heer Broers de werkplaatsen in oogen- schouw te nemen. Allereerst werd ons een lokaal aangetoond, waar diverse soorten van potten en kannen in edel metaal vervaardigd werden; dit ge schiedt op werktuigen, welke doen denken aan draaibankenevenwel werd er door beitels niets afgenomen, doch bladen zilver, welke om vormen van palmhout (in elkaar gewigd, waar door zij gemakkelijk uiteen te nemen zijn) gezet waren, werden door drukking van ijzeren gereedschap gewrongen in den vorm van het model; deze bewerking, welke vroeger uit de hand geschiedde door kloppen, bespaart niet alleen veel tijd, maar maakt mogelijk dat stukken van eenzelfde servies allen goljjko bochten en profielen hebben. Van daar kwamen wij in de zaal, waar de pietmachines opgesteld warenvan de enorme kracht, welke deze machines ontwikkelen, hebben verscheidene leden zich overtuigd door 2'/s-centsstukken onbruikbaar te doen maken eenige malen door de walsen van de kleinste dier machines geweest, vertoonden zich de halfstuivorstukken als reopen van 10 a 15 cM. lengte; grootere platen of baren zilver werden in enkele minuten van 2 cM. dikte tot platen van enkele mM. dikte gewalst. Elders weer vonden we werklieden bezig met het bruineeren van zilver, dat, naar ons werd medegedeeld, een geheim der fabriek is, tegen schijven, vervaardigd uit de huid van den rhinoceros, 'welke met eene snelheid van 3500 malen in de minuut ronddraaien, werd met zand (gebaggerd bij het eiland Wight) en een ander mengsel het zilveren voorwerp gepolijst en verkrijgt daardoor eene bijzondere tint. Dit zand voelt aan als fluweel en is b\j micros copisch onderzoek veel fijner dan turfasch. Weer verder vonden we een werkman bezig met schuren: in plaats van met den puimstoen heen en weer te wrijven, is het zilveren presenteerblad in beweging en heeft de slijper niets te doen dan het wryfmateriaal flink in de hand te houden en te drukken op die plaatsen, welke nog geëffend moeten worden. In de nabijheid van den schuurder vinden we een oven, waarin zilveren voorwerpen gegloeid worden, om daarna, in een verhit bad van verdund zwavelzuur gedurende eenige minuten gedompeld te zijn, ons als prachtig wit zilver een uitroep van verwondering te ontlokken. Een herhaald stampen trekt onze aandacht het zjjn de machines, waar lepels en vorken gemaakt wordenvan een stuk zilver, waaraan men, ja, zien kan dat het eene vork worden kan, maar meer op een spatel lijkt, wordt met een enkele val van een zwaren hamer eene vork gefabriceerd; lepels voor verschil lend gebruik ziet men niet a la minute, maar a la seconde ponsen of slaan. Zilveren drinkbekers en kroezen voor kin deren, doop- en verjaarsgeschenken, worden voor onze oogen geciseleerd, alles machinaal natuurlijkmet eene kleine verandering in de machine kan het patroon telkens gewijzigd worden. Een weinig vorder zien we den stoomhamer een groot blad zilver wordt in minder tijd dan we 't beschrijven kunnen door den 250 K.G. zwaren stoomhamer tot een presentabel presenteerblad vervormd: als de draad, wel ken we zooeven zagen kartelen of parelen, er om heen gesoldeerd is en het geheel een weinig gepolijst, zullen we er ons mee tevre denstellen. Wat is 't warm in 't volgend lokaal; hier zjjn we in de smelterü; al het zilver, dat uit de verschillende werkplaatsen als afval opgezameld wordt, ondergaat in de smeltkroe zen eene loutering en komt als staven en baren weer te voorschijnvoor kleine hoeveel heden een gasoven en voor grootere een cokesvuur. Zoo zagen we eene staaf rond zilver en als pièce de resistance eene baar van 10 K.G. voor onze oogen gieten. Nu komen we in een lokaal, waar oenige werklieden thee- en koffiepotten en melkkan nen van ooren en tuiten en zooveel noodig van deksels voorziendat gaat maar niet „de but en blanc", neen, ze hebben allen eene teekening voor zich, alles wordt hier in den stijl bewerktom hier te kunnen arbeiden is het vereischt dat men teekenen kanin dit lokaal ziet men het tijdvak van Louis XIV en Louis XVal is het nóg zoo oud, 't blijft steeds mooi. Als we met de gassoldeerbouten (het gas wordt in de fabriek zelf gestookt) verschil lende voorwerpen hebben zion soldeeren, gaan we eene verdieping hooger en, na een bozoek gebracht te hebben aan het glasmagazijn, waar we eene enorme hoeveelheid glaswerk, ter monteering gereed, bewonderd hebben, halen we ons hart op aan hot drijfwerkhier wordt nog alles uit de hand gedreven, alles echt, geen fabriekswerk, zouden ouderwetsche lui zeggen; in dit lokaal is elk werkman kun stenaar een theepot b. v. heeft er een onder handen, eerst wordt die van binnen naar buiten uitgeklopt in den vereischten vorm zooveel mogelijk, daarna volgegoten met een mengsel, hard genoeg om het kloppen van buiten vol doende weerstand te bieden en elastisch genoeg om de verschillendo indrukken jn het metaal te brengen. In hetzelfde lokaal zien we een werkman zilveren couverts graveeren met het wapen van eene bekende adellijke Nederlandsche familie; een ander vervaardigd de stalen matrijs, waarmede een nieuw model van lepels geslagen zal worden. Een melkkannetje, geschubd, imitatie schild pad van dof zilver, wordt ons als noviteit op 't gebied van drijfwerk getoond; 't zal ons verwonderen als dit geen opgang maakt. Een ander vertrek dient tot atelier voordo verwerkers van het edelste metaal; gouden broches, camées, ringen met brillanten en andere sieraden worden hier gezet; dat het stof hier waarde heeft gelooven we allicht, wanneer het bljjkt dat er maandelijks van 1200 tot 1500 gld. wordt opgeveegd en ver- aaroeid, In de teekenkamer zien we de photogra phieën van zoovele meesterstukken, welke in de fabriek vervaardigd zijn; teekeningon o. a. van hot indertijd aan Z. M. den Koning in zilver aangeboden model van het stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden"; met ge noegen herdenken de heeren Van Kempen nog aan het advies van de Janmaats wat betreft de verschillende takelages van dit schip, dat op '/10() der ware grootte in hunne fabriek van de helling liep; dat de wind Z. heette te zijn moet aan den stand van zeilen enz. voor kenners te zien zjjn. Vereenigd zien we nu het gebouw der galvanoplastiek. Groote kuipen, met eene koperoplossing gevuld, wachten om het stand beeld te doen groeien van den eenen of anderen vaderlander, dien het dankbaar nageslacht in metaal wil vereeuwigen. We zien op tot de kolossen, welke tot model dienden van hot monument op het plein 13 in Den Haag, en Jan Pz. Koen brengt ons de fiskaliteit van 's Konings machthebbers in Insulinde in her innering. De electriciteits- en magnetische verschijnselen, welke we in dit lokaal door de machine zien opwekken, stellen ons omtrent do capaciteit der galvanoplastiek gerust. Vergulden van zilveren bekers trekt ten slotte nog onze aandacht en we calculeeren zoo bij ons zeiven de waarde van de voor handen zjjnde goederen in de magazijnen. Dat de productie van zulk eene inrichting als die der heeren Van Kempen eene enorme moet zijn, laat zich begrijpen. Ongeveer 150 man kunnen met de machines heel wat af werken en dat de fabriek geregeld doorwerkt doet ons aan algomeene malaise twijfelen. Hot doet ons genoegen te vernemen dat de relatiên van de Konink. Zilverfabriek zich tot ver over de grenzen van ons vaderland uit strekken en dat de heeren Van Kempen zich door de beschermende rechten van het buiten land toch tegenover de concurrentie aldaar weten staande te houden. Omtrent de vorhouding van patroon tet do werklieden krijgen we inlichtingen, welke ons in deze veelbewogen tijden goeddoen. Aan de fabriek is een ziekenfonds verbonden, waaruit de werklieden in tijden van ziekte een bedui denden onderstand ontvangenmedische hulp en geneesmiddelen ter keuze van den patiënt worden uit het fonds bekostigd en het weduwenfonds laat aan de weduwe eene uit- keering van 450 in eens toe, terwijl de contribution der werklieden inderdaad niet drukkend zjjn. Door de werklieden zeiven wordt eene spaar kas geadministreerddaartoe is eene deposito rekening bjj de firma geopend, die daardoor wel weet hoeveel de werklieden gezamenlijk gespaard en tegoed hebben, doch niet van ieder individu afzonderlijk. Met oud Hollandsche gastvrijheid wordt ons na de inspannende bezichtiging der fabriek op villa Berbice eene verfrissching aange boden, en daarmede eene welkome gelegen heid aan don voorzitter van het departement, den heer A. L. De Sturler, om den heeren Van Kempen in welgekozen bewoordingen den dank van het gezelschap te brengen voor de welwillendheid, waarmede zij ons ontvangen hebben. „Zoo ooit, dan hier in hunne fabriek kan men zich rekenschap geven van wat het zeggen wil kunst op nijverheid toe te passen. Moge nog lang de fabriek van de heeren Van Kempen een sieraad blijven van onze vader- landsche industrie!" Met luide toejuichingen werden deze woorden begroet en keerden de aanwezigen dankbaar en voldaan huiswaarts, den wenseh uitspre kende dat zulke aangename en leerzame uit stapjes nog dikwijls herhaald mogen worden. IC Mei '88. v. W. ADYERTENTIËN. 3 Juni hopen onze geliefde Ouders: je WILHELMUS DE BOLSTER en s ALIDA ROMIJN hunne 25-jarfge Echtvereenlglng 3 te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Leiden, 21 Mei 1888. 3< (2de Gortestraat 47c. c.) g. SiSiK SCH^5ïEiSjSifi!i^MïSjS3W3SK^QSj5aE3SjiL5filiS5S!jSSK§ t£A5jaSHHfö5jïHiSi©^ Op heden herdenken onze geliefde jjjj Ouders j» D. BONNET 1 3s EN Si .J. H. LAMAN I hunne vijfcnvijftlgjarlge Eclitver- ecntging. Namens KinderenBehuwd- en Kleinkinderen. j§ Voorspoedig bevallen van een Zoon S. C. H. MAAT-Van Bree. Leiden, 18 Mei 1888. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, Vrouwe CHR. EGBERT DE VRIES-Baartz, Echtgenoote van Mr. EGBERT DE VRIES. Heden overleed onze jongste lievelinge CA- THARINA FRANCISKA, ruim 10 maanden oud. H. BOKERN. M. E. BOKERN Heijnraets. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid hunner vijftig jarige Echtvereeniging, betuigen ondergetee- kenden hun welmeenenden dank. Th. RAAPHORST en Echtgenoote. Voorhout, 20 Mei 1888. De tweede Verificatie-Vergadering in het Faillissement van JOIIs. TIBBOEL, Stalhouder en Tapper, wonende te Leiden, zal gehouden worden op Zaterdag 16 Juni 1888, des voormiddags te halftwaalf, in het Gerechtsgebouw aan den Korten-Vjjverberg te 's-Gravenhage. De Curator, Mr. O. W. SIPKES. Leiden, 19 Mei 18S8. VEHEEViei>G te LEIDEN. 1 op WOENSDAG 23 MEI 1888, des namiddags te 4 uren, in het Nutsgebouw De Voorzittor, Dr. J. M. VAN BEMMELEN. De gelegenheid voor het nemen van Zeebaden is heden gereed. De ondergeteekonde be- richt dat hij zich alhier als üTËË\IIOi:WK» geves. tigd heeft. Werkplaats: Levendaal No. 4 bjj de Steenschuur. WoonplaatsHoogewoerd No. 48. P. W. LOEBEK. Voor een net «longmenscli, eene flinke hand schrijvende, bestaat gelegenheid in boven! genoemd vak opgeleid te worden, in eene zaak waar veel te loeren valt. Adres met eigen handig geschreven brieven franco onder letter E aan het Bureel van dit Blad. Eene Wed. van netten stand, P. G., wenscbt met Aug. geplaatst te worden als bij een net, fatsoenlijk HEER. Adres met franco brieven onder Letter G 848, aan KOOYKER's Centraal Advertontie-Bureel, Nieuwe Rijn 16. tegen primo Juli, eene flinke HEID voor Keuken- en Huiswerk, die meer in nette dien sten is geweest, en een MEIS JE voor Huis werk en Kinderen, bekend met strijken, naaien, stoppen en mazen. Zich te vervoegen met franco brieven aan A. VAN RIJN te Sassenheim onder letters O W. op het drukst gedeelte van de Haarlemmer straat, 206 Een ruim WINKELHUIS met Tuin, voorzien van Duinwater en Gasleiding. Dagelijks te bezichtigen en te bevragen bjj den Heer VAN DRIEL, Mr. TimmermaD, Zonneveldsteeg. van alle soorten van Aanbevelend, Wederom ONTVANGEN eene groote col lectie SPIONNEN; zeer lage prijzen. Maarsmanssteeg voor een Heer, met 1 Juli of eerder, binnen of buiten de stad, eene gemeubileerde ZIT' KAMER met alkoof of slaapvertrek* voor ƒ10 a f 18 's maands. Brieven onder letter M aan het Bureel van dit Blad. Groote voorraad Fornuizen, Vecvoc- derketels, Waschmangels, Waschma- cliincs, Plaat- en Draadlcdikanten. Tuinmeubelen voorhanden tot zeer geringen p.ijs. Alle Keukenbcnoodlgdbcdcn Huishoudelijke Artikelen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2