IP, 8666. Zaterdag 19 Mei. A0. 1888. ourant wordt dagelijks, met uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Mei. Feuilleton. TWEE OUDE BOEREN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Loido* p«r S miudw.1.10. fnv» p« po®*-l.M. i^cnder:^,.. Nomm.0.06. l if lioofde van het PINKSTERFEEST zal Maandag-avond deze Courant niet worden uitgegeven. Advcrtcntiën voor het ZATERDAG AVOND uitkomend Kommer gelieve men, In het belang cencr geregelde plaatsing, zoo spoedig mogelijk In te zenden, daar zij bij te-late-bczorglng lot het Nommer van DINSDAG-AVOND zouden moeten blijven liggen. OfflcieeJe Kenniggevingon. Inscli'/Hlng Schutterij. Burgemeester er ^thouders van Leiden noodigen hen, die verzuimd Z£°°hten hebben zich op de door het Gemeentebestuur"-^faalde dagen, ter inschrij ving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit, zich daartoe alsnog te vervoegen ten raadhuize, op Dinsdag den 22sten Mei e. k., des voormiddags tusecben 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschriiving op d:-n 18ten Juni aanst. worden gesloten, en da t zij, die zich niet vóór dat tijd stip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambts halve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eenc geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leidon, DE KANTER, Burgemeester. 18 Mei 1888. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is met goed ge volg het doctoraal-examen in de rechtsweten schap afgelegd door de heeren P. W. Boll en R. H. Kleyn. - Den 25sten September a. s. zal het 25 jaren geleden zijn dat dr. D. Bierens De Haan aan de Leidsche universiteit als hoogleeraar optrad. - Hedenmiddag ontvingen we per Neder- landsche mail de Indische bladen van 12 en 13 Apil. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door mid del van het stoomschip „Edam", van Am sterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk hedenavond om 10 uren bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort op het adres vermeld te worden. - Het verzoek om kwijtschelding der boete aan Aug. Emmerich, wegens het te late op leveren van bruggen alhier, is, óók met het oog op do niet zeer welwillende houding van dezen aannemer, door den gemeenteraad van de hand gewezen. De Verversbrug is nu in orde opgeleverd en voor de to-late oplevering zal den aannemer eene boete van f 270 worden opgelegd. - De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën de volgende aanschrijving gericht: „Art. 37 der kieswet bepaalt dat de voor zitter van den gemeenteraad den kiezers stem briefjes doet toekomen, waarop, zoo het eene keuze voor den gemeenteraad geldt, het zegel der gemeente, zoo zjj voor de Provinciale Staten of de Tweede Kamer moet geschieden, dat der hoofdplaatsen van het hoofd- en van het onderkiesdistrict staat afgedrukt. „In eenige gemeenten meent men dat dit voorschrift toelaat, dien zegelafdruk te ver krijgen door middel der boekdrukpers. Dit komt mij voor niet geheel overeen te komen met eene juiste opvatting der wet. Hare be doeling is geene andere, dan door dien zegel- afdruk een waarborg te erlangen, dat het stembriefje inderdaad door den voorzitter van den gemeenteraad is verstrekt. Een wapen- afdruk, welke door iedereen kan worden ge bruikt, levert zoodanigen waarborg niet op. Volgens hot gewone spraakgebruik wordt door de woorden „het afdrukken van een zegel" stempeling aangeduid. Het schijnt dus oirbaar, dat het afdrukken van het door de wet voor geschreven zegel op de stembriefjes voortaan door stempeling geschiede. Algemeene voor schriften omtrent de inrichting van het ge meentezegel bestaan niet; dit kan dus geheel aan het inzicht van de gemeentebesturen wor den overgelaten. In navolging van art. 2 van het kon. be- besluit van 13 Maart 1844 (Staatsblad No. 18) kan het zegel der gemeente bestaan in haar wapenteeken; daaromheen kan eenig rand schrift aangebracht wezen; hoofdzaak is dat de zegelstempel bljjke die der gemeente te zijn. „Het boven aangehaalde wetsartikel zegt nog dat bij verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer het stembriefje moet vertoonen het zegel van het hoofd- en onderkiesdistrict. Het stembriefje zal dus in deze gevallen van twee zegels moeten voor zien zijn, ook in die onderkiesdistricten, welke bestaan uit een gedeelte van ééne gemeente. Dan is hot gemeentezegol het zegel zoowol van het hoofd- als van het onderkiesdistrict, en behoort dit dus op het stempel tweemaal afgedrukt te worden. Art. 37 der kieswet bepaalt verder dat de stembriefjes worden verzonden bij gesloten brief van oproeping. In eenige gemeenten meent men dat het voldoende is die sluiting door inschuiving in een briefomslag te doen geschieden. Die wijze beantwoordt echter niet aan het voorschrift; sluiting van den brief of van den briefomslag schijnt mij onvermijdelijk. „Ik heb de eer u te verzoeken van een en ander mededeeling te doen aan de gemeente besturen uwer provincie, met verzoek zorg te dragen dat voortaan dienovereenkomstig worde gehandeld." Op de aanbeveling voor de betrekking van ontvanger en volontair ter secretarie der gemeente Landsmeer zjjn door B. en "Ws. in alphabetische volgorde geplaatst de heeren J. "W. Ropelius Jr. te Leimuiden en mr. C. Veth te Dordrecht. 29 sollicitanten haddon zich voor dio betrekking aangemeld. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Leimuiden is benoemd mevr. de wed. P. Yan Wjjk, geb. Temmen, te 's-Hage. Aan mejuffrouw J. S. S. Faber is door den Raad van Haarlem eervol ontslag verleend uit hare betrekking als onderwijzeresin hare plaats is benoemd mejuffrouw A. C. Schreuder te Haarlemmermeer. Het „Utr. Dagblad" verneemt dat den commissaris des Konings in Utrecht door den Koning een verlof van drie maanden is ver leend, ten einde zich onder geneeskundige be handeling van dr. Mezger te kunnen stellen. Het blad maakt hieruit de gevolgtrekking dat mr. 's Jacob aan het voornemen om zijn ambt neer te leggen, vooralsnog geen gevolg zal geven. De heer W. Francken, med. doctor en arts te Rotterdam, is benoemd tot bad-arts, inspecteur van het zeebad Scheveningen, als opvolger van dr. P. M. Mess, die op zijn ver zoek om redenen van gezondheid eervol ontslag heeft gekregen en voorloopig aan de badplaats als consulteerend bad arts verbonden blijft. De koninklijke familie arriveerde op het Loo gistermorgen te llu.50m. met gevolg. De Koning zag er goed uit. De Koningin stond op het balkon van den salonwagen en knikte de menigte toe. Verwelkomd door den burge meester van Apeldoorn en den intendant Van Steyn, reed men vervolgens naar het paleis met het gereedstaande rijtuig. Het „Haagsche Dagblad" rectificeert zijne mededeeling, volgens welke de zending van de heeren Tak Van Poortvliet en Hofstede te Berlijn niet zou geslaagd zijn, in zoover, dat de Duitsche regeering wat Berlijn betreft heeft toegegeven, doch de toestand, wat Bremen en Hamburg aangaat, wordt gehandhaafd. Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Mei van Marseille; de „P. Caland," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 17 Mei Dover; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok van Suez 17 Mei. PRIJB DER ADVERTENTIE*: T«a 1—1 r*C*l* f 1.01. IxUrt regel meer 0.1TJ. Orootere letten u*r pUeUrsimte. Toor het lm- OMiwn bulten de aUd wordt 0.10 berekend. Z. M. heeft aan den eervol ontslagen op zichter over 's Rijks kustverlichting op Schier monnikoog, J. Femim, uithoofde van meer dan 65-jarigen ouderdom, met 1 April 1888 een pensioen toegekend ten laste van den Staat van f 587 'sjaars. Gemengd Nieuw*. Z y, die het voornomen hebben in het schoone jaargetijde flinke wandelingen te doen, zullen het zichzelven zeker zeer gemakkelyk maken door de wandelkaart van Vogelenzang tot Scheveningen aan te schaffen, welke thans vermeerderd en verbeterd, ver schonen is bij den heer B. Blankenberg alhier en verkrygbaar is voor 75 cents. Ook vestigen wy de aandacht op den weg- wqzer voor wandelingen in de gemeenten Hillegom en Lisse, benevens op de afstands- wyzers en een terreinkaartje, welke ook voor 10 cents, te bekomen zyn in genoemden boekhandel. Uit verscheidene woningenin de Korte Raamsteeg alhier, wappert heden de vaderlandsche driekleur als blyk van sym pathie voor het echtpaar, wonende in het perceel No. 4 in die straat, dat eerstdaags hoopt te gedenken hoe het vóór vyftig jaren door den huweiyksband werd vereenigd. Wat den gryzen jubilaris, W. P. Styger, betreft, hy is nog flink ter been, hoewel hy reeds 65 jaren lang arbeid heeft verricht in de fabriek van de firma J. en A. Le Poole. Door patroons en kameraden dier fabriek werd hem een stoffeiyk blyk van bolangstol- ling aangeboden. Naar de „Vox" mododeelt,zal de Leidsche studenten-cricketclub den lsten Juni te 's-Hage in het strydperk treden met de Utrechtsche studenten-cricketclub „Sphae- rinda." Voor den door de Leidsche stu- denten-wielrydersvereeniging „do Raddraaier" gehouden huishoudeiyken wedstryd naar Alfen en terug, waren door genoemd gezelschap uit geloofd eene verguld zilveren-en eene zilveren medaille, terwyi de heer Van Wassenaer eene zilveren medaille had toegezegd aan den eerst- aankomende, door wien nog nooit een prys behaald werd. De afstand was 32 kilometer en het aantal deelnemers zeven. De uitslag is dat de eerste prys werd be haald door den heer R. Th. Van Pallandt in 1 u. 9 m.; de tweede prys door den heer C. G. A. Drucker in 1 u. 93/4 m.de prys SCHETS 6) VAN A. J. RANK. Maar de overtuiging, dat het geluk van Aaltje hem meer waard was dan al het geld van zjjn buurman, maakte dat hy vrede had met zichzelven en geene spyt gevoelde over zyne handeling. Intusschen moest, om des lieven vredes wille, de zaak maar stil gehouden worden. Mogelyk zou Frank zich wreken door het oog te laten vallen op eene andere erf dochter, die misschien meer belust was op den schitterglans van rijkdom, welke hem omgaf en dan zou de tyd den uitgebroken oorlog wel weder in vrede doen veranderen. Toch zag hy de aanstaande kermis niet zonder eonigen angst te gemoet. Aaltje toch had het jawoord voor dat feest aan Hans gegeven. Wat zou het zyn, als de arme, eerlyke, brave jongen, den ryken, valschen en trotschen dwaas daar tegenkwam? Zonder iets aan Aaltje te zeggen, reed Hermen naar Hans Groote, wien hy onder vier oogen het bezoek van Gerrit Van Neven mededeelde, en beide vaders, die elkander groote achting toodroegen, ondanks het ver schil in stoffelyke welvaart, kwamen overeen dat de jonge Hans by Hermen niet op stee' zou komen, vóór hy op den marktdag met Aaltje ter kermis reed, terwyl aan de jonge lieden de diepste stilzwygendheid zou worden aanbevolen. En zoo geschiedde het. Talryk waren do aanzoeken, welke aan Aaltje werden gedaan, zoo mondeling als schriftelykmaar geen der candidaten mocht zich in een gunstig ant woord verheugen. Groot was de teleurstelling van velen, maar nog grooter schier de nieuws gierigheid, toen het bekend werd (de dwaas kon zyn eigen leed niet verzvvygen) dat de ryke Frank een blauwtje had geloopen, wat hem, 't zy gezegd, door velen van harte werd gegund. Zou de mooie Aaltje geen kermis houden? Dat zou ongehoord wezen. En toch, alle par- tyen, welke in aanmerking kondon komen, waren of geslaagd by andere boerendochters, óf afgewezen. Niemand begreep er iets van en de trotsche Frank, die al spoedig liet rondbazuinen, dat eene schatrijke, Zeeuwsche erfdochter haar woord aan hem had verpand, hoopte nu maar dat Aaltje zonder vryer ter kermis zou komen en zonder vryer naar stee' zou terugkeeren. De markt was reeds afgoloopen, de lynon ingehaald, de palen opgeborgen en de straat geveegd, en nog altyd waren Frank en Aaltje niet gezien. In de twee voornaamste her bergen was de kermispret reeds in vollen gang, en, hoewel de dans eerst later begon, gaf de speelman alvast een deuntje cadeau en heerschte er onder het boerenvolkje eene prettige stemming. En toch kon men merken dat er onder al die luidruchtige paartjes van Diepdorp iets was, dat allen bezighield. Hier werd gefluisterd, daar gevraagd of men nog niets gezien had en eindelyk zei Geert Kreine „Ik denk dat Frank tweemaal gebonsd is; want als 't waar was dat hy eene ryke Zeeuwsche meid had, zou hy al lang hier geweest zyn"; waarop schipper Tys de opmerking maakte dat de wind flauw en bovendien ongunstig was, zoodat het wel avond worden kon eor hy hier was. Hy wist van Frank zelf dat hy eene schuit had ge huurd en daar Frank nogal op de dubbeltjes zag, zou hy liever laat komen, dan de vracht betalen en eene stoomgelegenheid zoeken, hetgeen dubbele kosten zou veroorzaken, ter wyl hy er by voegde: „voor myn portie wordt het bladstil en moet hy tot morgenavond ten anker biyven liggen; dan kon hy met zyn leelyke nyptang alleen voor de vóel dansen." Een algemeen gelach volgde op dien uit val maar toen de lachbui over was, zei Geert: „Maar Tys! ken jy dan het ryke mormeldier, waarmee hy ons de oogen wil uitsteken „Of ik ze ken?" zei Tys, „nou! op Duive- land is zo misschien de rykste, maar zeker de leelykste. Ze is zoo temet dertig zomertjes. Ze is zoo lang als een vent, zoo mager als een hout, zoo scheel als Geert uit „de Ros kam", zoo rood als een kalkoenschen haan en zoo schor als een varken." „Koeral" riep Geert, en allen schreeuw den luidkeels een donderend hoera! toen da voorwerpen hunner nieuwsgierigheid de her berg instapten. Frank, die niet anders dacht of dat vreugdegeroep was hem ter eere aan geheven, schreeuwde zoo hard hy kon mede en zwaaide met zyn hoed als een bezetene. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1