N°. 8665. Vrijdag XS 3 5 ei. A°. 1888. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Ticeede Blad. Burgerlijke Stand. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Ltiden per 8 meenden1.10. FTenoo per pooi1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTIBN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere letters neer plaatsruimte. Voor het in- caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nleu w m. Uit Gorkum wordt gemeld: In den afgeloopen nacht was de stad in rep en roer. Te middernacht was eeno gasontploffing aan de gasfabriok ontstaan, waardoor het gaszuiveringshuis met muur en al uit eikaar is geslagen. De ontploffing veroorzaakte een donderenden slag. Vier personen zyn deerlijk gewond en in het gasthuis opgenomen. De hevige vlam veroorzaakte geen brand. Te Schaik (N.-Br.) is de boerderij van L. Van Son geheel afgebrand. De in boedel, oen paard en eenige varkens werden eene prooi der vlammen. Oorzaak onbekend; alleen het huis was verzekerd. Te Loenen, op de Veluwe, isde papiermolen, bewoond door mej. de wed. J. W. Schut, eigendom van baron Van Wijn bergen, met eene massa papier en lompen eene prooi der vlammen geworden. De molen was verzekerd. Oorzaak onbekend Uit het rapport van Jon Figol schen gezant te Washington blijkt dar sedert 1887 1000 werkstakingen in de Vereenigde Staten hebben plaats gehad, waardoor 400,000 arbeiders tijdelijk werkeloos waren. Bij de veelbesproken Niouw-Jersey-werk- staking verloren de arbeiders 500,000 pd. st. aan loonterwijl de Pennsylvania-strike, welke 10 weken duurde en waarbij ongeveer 13,000 personen betrokken waren, 200,000 pd. st. kostte. Meer dan tweederden van do werkstakin gen gedurende Januari en Juli 1887 waren vruchteloos en brachten slechts verlies en ellende over hen, die ze begonnen. Dooreen- genomen kregen 38 pet. der werkstakers van 1887 hun zin, tegen 20 pet. in 1886. Men heeft berekend dat 10 millioen dagen arbeid en loon door de werkstakingen verloren zijn gegaan. Te Lyon is op de entresol van een café hot lijk van een jong meisje ge vonden. Het hoofd was bijna geheel van het lichaam gescheiden. Men verdenkt een jonk man van de misdaad, die met het meisjo in kennis was. Een van Altenburg van de jaar markt terugkeerend rijtuig is Zaterdag by Güsnitz door oen personentrein overreden. Twee vrouwen, moeder en dochter, waren terstond dood, terwijl de broeder der laatste ernstig gewond werd. Te Tiflis heeft de vrouw van een zeeofficier den adjudant van don gouver neur mot eene revolver doodgeschoten en daarna getracht zich te vergiftigen. Jaloezie was de aanleiding tot het drama. BUITENLAND. Frankrjjk. Boulanger zal vooreerst niet in de Kamer verschijnen. Hij zal oerst dan komen, wan neer de gelegenheid zich aanbiedt de rede voering te houden, die hy zich voorstolt te doen. De samenkomst der Kamers heeft Dinsdag zonder eenig incident plaats gehad. Er waren voor het paleis-Bourbon wel een paar hon derd nieuwsgierigen, doch dezen vertrokken toen zy hoorden dat Boulanger niet kwam. Boulanger heeft aan de Avenue d'Iéna een hotel gehuurd voor 12000 franken per jaar. Het huurcontract is aangegaan voor 15 jaren, dat alleen dan verbroken kan wordon, wan neer Boulanger president der Republiek wordt. De „Figaro" meldt omtrent de installatie van het Boulangistisch comité van actie, dat Boulanger dit inricht als eone soort Kabinet, waarby de leden ook verdeeld worden en titels voeren, naar het departement, hun toe gewezen; nu reeds zyn bezet Binnenland, Buitenland, Justitie, Financiën, Landbouw en Oorlog. Alle ministers zyn reeds benoemd; omtrent het personeel en de samenstelling hunner departementen is nog niets bekend. Verder worden vier nieuwe Boulangistische bladen aangekondigd en wel„La Révision", onder leiding van Turquet, „La Presse", idem Laguerre, „Le Pouple", idem Michelin, „Le Combat", idem Déroulède. Volgens een bericht, dat intusschen in politieke kringen weinig geloof vindt, zou de ministerraad reeds de vraag behandeld hebben of Boulanger niet als kroon-pretendent verban nen zou kunnen worden. De Parpsche gemeenteraad heeft vier zyner leden aangewezen om den Raad te vertegenwoordigen by de opening van de internationale tentoonstelling te Barcelona. In den gemeenteraad van Lyon zysi 9 socialisten gekozen. Ten einde hierover hunne vreugde te uiten, hebben de partygenooten voor het bureel van het dagblad „Le Progrès" gemanifesteerd en de ruiten en telegraafdra den vernield. Roeds byna vergeten was de heer Miel- vaque, de held, die het vorige jaar mejuffrouw Mnrcédès de Campos in het Bois de Boulogne, by Parys, schaakte en naar Londen mede- voerde, waar het huwelyk tusschen de beide romantische personen gesloten werd. By de gemeenteraadsverkiezing in Frank- ryk is hy gekozen tot wethouder van de ge meente Beynat, in hot departement Corrèze. Dultachlcmd. De Duitsche bladen melden dat doctor Mackenzie een bezoek heeft afgelegd by doctor Virchow. Tot hiertoe zagen noch spraken de geleerden elkander. Men zegt dat doctor Virchow zal geroepen worden eene nieuwe analyse te doen van het slym, dat de keizer opgeeft, hetgeen schynt aan de duiden dat de heer Mackenzie nog steeds weigeron blijft er geloof aan to slaan dat er sprake kan zyn van kanker. Te Berlyn trekt het ook zeer de aandacht, dat de kroonprins den ontslagen dr. Bergmann by zich aan tafel vroeg en hem tal van be- wyzen van sympathie gaf. De keizorin vor- dedigt steeds dr. Mackenzie tegen de aan vallen, waarvan liy van verschillende zyden het mikpunt blijft. De geneesheeren des keizers verwonderen zich over de snelheid, waarmede de krachten van den hoogen lijder toenemen. Algemeen verheugt men zich hierover en hot vertrou wen op Mackenzie neemt toe, dio nog steeds de hoop op volledig herstel niet laat varen. Do keizer wenscht door dagelykscho rytoeren zyn volk gerust te stellen. De keizer hoeft gisteren voor den eersten keer na den jongston hevigen aanval zyner kwaal de kamer verlaten en in hot park een wandelrit gemaakt, nadat hy vooraf gedurende geruimen tyd zich met lezen en schry ven had bezig gehouden. Door het Pruisische Heerenhuis is gis teren by de beraadslaging over het wetsont werp betreffende de afschaffing van het school geld voor de volksscholen gedeeltelijk do lezing, zooals die vervat was in het ontwerp der regeering, hersteld. Met groote meerderheid werd de paragraaf verworpen, volgens welke de aan do scholen te vorleenen ondersteuning eene wyziging dor grondwet zou beteekenen. Aangezien daardoor oen groote beginselstryd tusschen de beide deelen der Vertegenwoor diging uitgebroken is, moeten er nieuwe be raadslagingen plaats hebben. Het is, naar men meent, niet onmogelyk dat nu het geheele wetsontwerp zal worden ingetrokken. Italië. Eerlang komt in de Kamer de nieuwe door eene parlementaire commissie voorbereide strafwet aan de orde. Daarin worden o. a. zware straffen tot deportatie en altoos- durenden dwangarbeid toe gesteld op han delingen en uitingen ten gunste van een her stel der wereldlyke macht. Vooral geesteiyke personen worden met scherpe straffen op dit punt bedreigd. Dagelijks komen te Milaan ongeveer 2000 telegrammen uit alle oordon, waaronder vele van geleerden, met don keizer van Brazilië porsoonlyk bekend, die naar Zr. Ms. toestand laten vragen. België. De stad Antwerpen richt, van 1 Juli tot 15 Sept. 1888, haar 4de bestendig „festival" in, aangeboden aan al de maatschappyen voor zang, fanfaren, harmonie on symphonic van het land en den vreemde. Het cyfer der premiën bedraagt meer dan 4000 franken. Do eerste premie is 1000 franken. Eene groote Wereldtentoonstelling voor schoone kunsten wordt te Antwerpen gehou den van 15 Juli tot 15 October, ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de Koninklyke Maatschappy tot aanmoediging dor schoono kunsten. De handel van Antwerpen richt een schit terend Venotiaansch feest in, tot het vieren van de 25ste verjaring van den afkoop van den Seheldetol. De maatschappyen, die het prospectus niet mochten ontvangen hebben, gelieven zich te wenden tot den burgemeester der stad Ant- werpon. In België wordt eene groote werkstaking verwacht, indien de regeoring den werkstaker Falleur niet binnenkort op vrye voeten stelt. Tor golegenheid van zyn vyf-en-twintig- jarig lidmaatschap der Kamer heeft de koning don liberalon oud-minister Bara een hartely- ken brief van gelukwensching geschreven. Oppenheim, de directeur van het Brus selsch Alhambra, dat met zooveel pracht „AH Baba" opvoerde, is failliet verklaard. Groot-Ilrltaunlë. De bekende leider der Iersche party O'Brien is bij een rytoor, welken hy mot mr. Harlington maakte, door het struikelen van het paard uit het rytuig gevallen en heeft zich ernstig gewond. In het Lagerhuis is met 92 tegen 48 stommen aangenomen de krediet-wet, groot 850,000 pond sterling, tor versterking der vloot in de wateren van Australië. Mede werd aan genomen het voorstel tot het openen van eene enqiiëto, voor het benoodigdo om do nationale defensie te brongen op do hoogte, door de tydsomstandigheden vereischt. De Chineezen quaestie in Australië wordt moer en meer van ernstigen aard. De regee ring van Nieuw Zuid-Wales hoeft oen wets ontwerp ingediend, waarby de aanvoer van Chineezen geheel verboden wordt, en tevens heeft zy por telegraaf aan de Britscho regeo ring een protest gezonden, waarin aan deze op strooven toon wordt beduid dat de Chi- neezen-quaestiegeenezaak van Engeland, maar van Australië is. De Londensche burgemeester De Keyser had een aantal Belgische burgemeesters go- noodigd tot een bezoek aan Londen. Hy bood hen een schitterend feestmaal aan en ontving van hen oene fraaie vaas van geciseleerd goud en zilver, ryk met edelgesteenten versierd en met een toepasselyk opschrift. Gelijk mon weet, stamt de hoer De Keyser uit Vlaanderen. Zyne vrouw ontving een groo- ten bouquet, te Gent vervaardigd. Koning Ja Ja wordt vorbannen naar het eiland Grenada, in Wost-rndiö. Zyn zoon en eon bediende vorgozollen hem. Spanje. De meeste mogendheden laten zich by de opening der internationale tentoonstelling te Barcelona, waar de Spaansche koningin-regen tes gisteren verwacht werd, door hunne oorlogs schepen vertegenwoordigen. Een buitengewoon sterk eskader zal dan voor de haven byeon zyn. Behalve Frankryk, zonden ook Engeland, Rusland, Italië, Duitschland en Oostenryk eskaders, zoodat, indien deze allen de plaats hunner bestemming bereikt hebben, eene vloot van 88 oorlogsschepen met eene bemanning van 40,000 manschappen voor Barcelona ver- eenigd is. De bevelvoerende admiralen dier eskaders hebben reeds beraadslaagd over de maatregelen om conflicten te voorkomen, welke zouden kunnen plaats hebben wanneer de equipages van verschillende nationaliteit op denzelfden dag aan land kwamen. Men is overeengekomen dat elke natie haren dag zal hebben om aan wal te gaan, de volgorde door het lot te bepalen. Deze maatregel is niet op de officieren van toepassing. Volgens de „Parti National" is de koningin- regentes van Spanje eene liefhebster van rooken, wat zy te Weenen geleerd heeft van hare nicht, de aartshertogin Mathilde, dezelfde, die, oene cigarette voor den keizer willende verbergen, haar mousselinen kleed in brand stak en zoo het leven verloor. Oostenr.-Hong.-Monnreliie. Do keizer opende met groote plechtigheid de tentoonstelling, door 2000 inzenders ge organiseerd ter eere zyner veertigjarige regee ring, in tegenwoordigheid der geheele keizer lijke familie. De keizer beantwoordde in het kort de openingsrede van den president en verklaarde daarna de tentoonstelling voor geopend. De koningin van Servië schynt niet ge- makkelyk in den omgang te zyn. Zy bezocht eene tentoonstelling te Weenen en weigerde hare parasol af te geven. De concierge wei gerde H. M. te laten doorgaan en de commissie moest er by te pas komen. Nadat keizer Frans Jozef zich persoonlyk overtuigd heeft, dat de verzoening tusschen den koning en de koningin van Servië vol komen was en de koningin den koning twee maal in zyne tegenwoordigheid kuste, noodigde hy hen op een feestmaal, ter hunner eere aangericht. De koningin vertrekt echter niet naar Servië, doch binnenkort naar Baden-Baden. Turkjje. Uit Konstantinopel wordt gemold dat de Porte in de zaak van den Griokschen consul te Monastir niet aan Griekenland wil toegeven. Indien laatstgenoemde mogendheid gevolg geeft aan hare bedreiging van weerwraak op den Turkschen consul, wordt eene vredebreuk waar schijnlijk geacht. Yan 3 tot 13 Mei. KATWIJK. Geboren: Willem, z. v. Aagje Krijgsman en Jan Van don Oever. Gijsbert, z. v. Niesje Schaap en Isaak Scbaddé Van Dooron. Trijntje, d. v. Maaltje Zwitser en Klaas Keessen Do Vreugd. Cornelia, d. v. Arendje Dubbelaar en Cornelia Haasnoot. Maria, d. v. IClasina Van der Meel en Jacob Van der Plas. Overleden: Johanna Messemaker, 4 j. Arendje Zuyderduiu, 30 j. echtg. van Jacob Guyt. Jan Zwaan, 3 weken. Jaapjo Ouwehand, G4 j. Maria Haasnoot, 74 j. Johanna Margaretha Prins, 82 j. Johanna Van der Boon, 3 nul. Trijntje Van der Boon, 4 j. Ondertrouwd: Jan Van der Kwaak, 26 j. en Johanna Van den Oever, 24 j. Yde Zeilstra, 24 j. en Marijtje Schaap, 26 j. Dirk Van der Plas, 24 j. en Cornelia Van Duyn, 24 j. Willem De Nie, 25 j. en Antje Van Duyvenbode, 24 j. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. "WEEK van G tot 12 Mei. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 6 Mei 7.45 9.15 7 17.5 7 7.45 9.30 8 17.7 8 7.45 9.30 7 17.5 9 7.45 9.15 8 17.2 10 7.45 9.45 7 17.3 11 7.45 9.30 8 17 4 12 7.45 9.30 8 16.7 Dit betcekcntWanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 17.5, 17.7 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per um verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5