gevoerd. In het belang vail gezondheidstoe stand van den ïiedoclaiidsclien veestapel blijkt het daarom hoodlg, dat het verbod van door voer van buitenslands van schapen, bokken on geiten streng worde gehandhaafd. De machtiging, UHEG. by bovengenoemde circulaire verleend, om ten aanzien van dezen doorvoer afwijking toe te staan van het ver bod, bedoeld in art. 1 van het koninklijk be sluit van 8 Decomber 1870 (Staatsblad No. 194), wordt hierbij ingetrokken. Alle reeds door u gegeven en thans nog geldende vergunningen te dezen opzichte vervallen. Ik heb de eer u te verzoeken belanghebbenden daarvan onver wijld konnis te geven. In een bijvoegsel tot de Staatscourant van heden wordt medegedeeld een uittreksel uit het jaarverslag van den hoofd-ingenieur voor het stoomwezen over 1887. Daaruit blijkt dat op 31 Dec. 1887 hier te lande in gebruik waren 7831 stoomketels, geplaatst in 3348 fabrieken; 439 waterge malen; 1130 zeeschepen en rivierbooten1185 locomobielen, locomotieven, stoomkranen enz. en 208 stoomtram locomotieven. In 1887 zijn door do ambtenaren voor het stoomwezen 18,915 inspectiën verricht, tegen 18,468 in 1886 en 17,855 in 1885. De bevindingen van het onderzoek kunnen aldus worden samengevat: 50 stoomketels leverden dadelijk gevaar op, zoodat het gebruik daarvan tijdelijk moest worden verboden373 leverden indirect gevaar op en moesten her steld worden; 2917 hadden kleine gebreken en 4551 waren zonder gebreken. Ter kennis van het personeel voor het stoomwezen kwam één ongevalin September 1887 namelijk ontplofte in de houtzagerij van den heer R. W. Roggenkamp te Delfzijl de rechter-vuurgang van den stoomketel, waarbij de machinist gewond en een kind gedood werd. Uit het onderzoek is gebleken dat het ongeval niet is te wjjten aan het toezicht van de ambtenaren voor het stoomwezen. Door de commissie van bijstand in het beheer dor gemeente-gasfabriek te Meppel, worden uit de 59 sollicitanten, ter benoeming van een directeur der fabriek, aanbevolen de heeren C. W. Snellebrand, civiol-ingenieur, directeur dor gasfabriek te KoevordenJ. \V. J. Klaassen, directeur der gasfabriek te Schagen, on L. A. Papens, opzichter aan de gasfabriek te 's-Hage. De benoeming zal den 23sten dezer geschieden. De heer F. W. W. Koch, leeraar in de Hoogduitsche taal aan de Rijks hoogere- burgerschool te Leeuwarden, heeft, wegens voortdurende ongesteldheid, tegen 1 Septem- a. s. eervol ontslag gevraagd. Door het „Rott. Nbl." wordt het denk beeld geopperd om in November a. s. den 75sten verjaardag van Nederlands onafhanke lijkheid te vieren. Het zou thans tpd worden om dit feost voor te bereiden. Heden en morgen wordt te Schoonhoven het 25-jarig bestaan der artillerie-instructie- compagnie gevierd. Te Bergen op-Zoom circuleert een adres aan don minister van waterstaat, houdende verzoek tot telefonische gemeenschap met Breda en Antwerpen. Naar men verneemt, heeft de Duitsche regeering zich thans in de zaak betreffende den maildienst London Berlijn neergelegd by de wenschen der Nederlandsche regeering, zoodat do dienst blijft loopen over de lpn Bokstel-Wezel. De oplossing van het lang hangende ver schil is grootendeels te danken aan het optreden van de heeren Tak Van Poortvliet en Hofstede', die, zooals wij vroeger meldden, zich daarvoor naar Berlijn hebben begeven. De aanvulhngsverkiezingen hebben in de samenstelling der Twoede Kamer geene ver andering gebracht. Zjj bestaat dus thans defini tief uit 45 liberalen, 27 anti-revolutionairen, 26 katholiekon, 1 conservatief en 1 sociaal democraat. Omtrent het niouwgekozen lid voor het kiesdistrict Maastricht, dr. J. H. J. Schreine- macher, deelt men aan de „Haarl. Crt." mede, dat hy een man is van reeds gevorderden leeftijd, praktizoorend geneesheer en gedurende ruim 20 jaren lid van den gemeenteraad van Maastricht. In zpn verkiezingsmanifest ver klaarde hij in do beginselen van den afgetre den vertegenwoordiger, jhr. Ruys, te deelen, vrijheid van ondorwps voor te staan zonder het in de Grondwet omschreven openbaar ondorwps tekort te doen, on hij oordeelt verder dat de belangen van de werkende klasse in de oersto plaats de aandacht vorderen van den wetgever, en dat alleen „een wijselijk beraamd stelsel van bescherming" aan den kwijnenden handel, aan nijverheid en landbouw kan tegemoetkomen. Naar het „Vad." verneemt, zal de heer Heldt, lid dor Tweede Kamer, zich eerlang te 's-Hage metterwoon vestigen. Het stoomschip „P. Caland," van Nieuw- York naar Rotterdam, is 17 Mei Lizard ge passeerd; de „Prins Alexander," van Amster dam naar Batavia, vertrok van Port Said 16 Mei; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 dezer te Marseille; de „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, is 16 Mei van Port Said vertrokken; de „Konin gin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Mei van Southampton. Z. M. heeft aan D. M. J. Lasonder, op zpn verzoek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton En- schedee; benoemd tot burgemeester: van Bocholtz, H. D. J. Rhoen, secr. dier gemeente; van Gennep, F. K. H. Esser; van IJlst, T. E. Van Popta; van Gouda, mr. A. A. Van Bergen IJzendoornvan Bemelen, J. H. H. Peerboom van Susteren, F. J. Meuffels, secretaris dier gemeente; in zijn rang overgeplaatst by den generalen staf, den kapt. C. P. De Veer, van het 3de reg. inf. Gemengd Nieuw». Statig en met muziek van het vierde regiment infanterie te voet voorop, kwamen hedonnamiddag de leden der Leidsche Studenten-wielryders-vereeniging „de Rad draaier", terugkomende van een door hen heden gehouden tocht, onze gemeente aan de Doezabrug binnen, om don rit, langs Steen- schuur en Breestraat, steeds op de wieiers, naar „Minerva" voort te zetten. Een paar open rijtuigen, waarin eenige heeren studen ten gezeten waren, sloten den stoet. Sedert Zaterdag-avond wordt te 's Ilage vermist een meisje van 20 jaar. Men vermoedt dat haar een ongeluk overkomen is. II. Glimmerveen, in het Zwaan- hals te Rotterdam, heeft gisteren de eerste Hollandsche aardappelen, geteeld op den kouden grond, aan den Koning gezonden. Op Pinkstermaandag, 21 Mei, te tweo uren zullen te Amsterdam op de terreinen achter het rijksmuseum vanwege de Amst. Sportclub weer wedrennen en harddraverijen plaats vinden. De gemeentebepa 1 i ng op het dragen der muilkorven wordt in de gemeente Velzen flink toegepast. Dagelijks loopen de politie agenten met geladen geweer langs de straton om de ongemuilkorfde honden dood te schieten. Daar Haarlem dicht by Volzen gelegen is, moeten ook aldaar de honden gedurende vier maanden gemuilkorfd zjjn. Daar door het 5de bataljon, van het. 4de regiment infanterie, van 25 tot 30 Juni a. s., schietoefeningen zullen worden ge houden in de legerplaats by Zeist, zullen, ter voorziening in den garnizoensdienst te Gouda, Woerden en Wierickerschans, gedurende ver meld tijdvak, detachementen van het 7de regi ment infanterie, te Amsterdam in garnizoen, naar genoemde plaatsen gezonden worden. Uit het scheikundig onderzoek, op verzoek der politie te Breda ingesteld naar de erwtensoep, waardoor eene familie zou vergiftigd zpn, is gebleken dat die soep geene vergiftige bestanddeelen inhield; de soep be vatte alleen sporen van soda en azijn. Algemoen is e r i n d e om s trek en van Tiel maar één roep over de schoone vooruitzichten, welke de vruchtboomen ople veren. Tot zelfs in de kleinste scheuten zpn ze mot knoppen beladen. De kerseboomen zpn in vollen bloei en als de nachtvorsten er geen kwaad aan doen, zal de opbrengst overvloe dig zijn. De spoorwegarbeider J. T. is nabij het station Aubel (L.) door een goederen trein overreden. Hy bleef op de plaats dood. Men schrijft aan de „N. R. C." uit Leeuwarden van 16 Mei: Daar rust en orde thans ook in de veenderijen onder Beets en Terwispel geheel zijn hersteld en het werk geregeld wordt voortgezet, zpn de aldaar en te Gorredjjk gestationneerd geweest zijnde militairen, 80 van hier en 30 uit Devonter, heden naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Men deelt aan de „P. Nb. Crt." mede, dat zich dezer dagen bij een der krank zinnigen-gestichten in de buurt van Den Bosch twoe heeren uit Bokstel hebben aangemeld, die heel leuk verzochten om te worden opge nomen, aanbiedende een kwartaal vooruit te betalen. De heeren krogen den raad over drie maan den terug te komen. Gisteren werd op de bouwmans- woning van den heer S. Moesman, te Hille- gersberg, een jongetje van den arbeider K. De Jong door den bliksem doodelijk getroffen. Aan de Bontebok nabij Heerenveen vermaakte zich een knaapje met slingeren aan den ketting der ophaalbrug, toen deze plotseling omhoogging, waardoor het hoofd van het kind tusschen den stijl der brug en de wipbalk beklemd raakte, ten gevolge waarvan het geheel verbrijzeld werd. Te Zandvoort (Drente) verwijderde zich het bijna tweejarig zoontje van den heer G. Hilbolling ongemerkt uit het huis en werd na weinige oogenblikken levenloos uit eene nabijzijnde sloot opgehaald. Te Vasen, gemeente Tubbergen, brandde het huis van den landbouwer G. W. door eene onbekende oorzaak af. Vijf stuks vee kwamen in de vlammen om. Onder de gemeente Veur is in een hooiberg op het erf van den landbouwer H., het lijk gevonden van zekeren G., die, nadat hij eenigen tijd geleden uit de Ommer- schans was ontslagen, sedert een zwervend leven leidde. Volgens een te Parijs ontvangen telegram, hebben zich bij bijna alle inwoners van Hyères ernstige vergiftigingsverschijnse len voorgedaan; algemeen trad eene verlam ming der beenen en armen in, terwijl de lyders, by een opgezet lichaam, allen eetlust verloren. By onderzoek bleek dat schadelijke wijn deze vergiftiging veroorzaakte. De fabrikant, die het doodend mengsel tegen zeer geringen prjjs ruim verkocht had, werd gearresteerd op het punt van vertrek. Reeds z jjn verscheidene der aangetasten overleden. De naam van don aangehoudene is De Villeneuve. Naar uit Valparaiso gemeld wordt, richt de cholera in Chili tegenwoordig hevige verwoestingen aan. In de laatste weken kwamen gemiddeld 120 gevallen voor, waarvan 40 met doodeljjken afloop. Volgens opgaven der geneeskundigen bedroeg het aantal ge vallen tusschen 25 December en 3 Februari ongeveer 5000, voor een derde met doodelijk verloop. De Zwoedsche Rijksdag heeft het voorstel om het vervaardigen van kunst boter te verbieden, met 40 tegen 35 stemmen verworpen. Zjj nam echter in dezelfde zitting met 41 tegen 40 stemmen een voorstel aan, waarbjj de invoer van kunstboter geheel ver boden werd. B y Cloverdale, in California, is eene diligence door twee gemaskerden aan gehouden, die zich met een goeden buit uit de voeten maakten. In het gebergte door de politie achterhaald, stelden zjj zich met hunne karabijnen teweer, schoten een constabel door het hart en verdwenen in een ravijn. Volgens de laatste berichten zocht men nog naar hen. De rechtbank te Liverpool ver oordeelde zekere John Welsh tot zeven jaren dwangarbeid, zyne huisvrouw Sarah tot levens lange gevangenisstraf, wegens de mishandeling van hun dochtertje. Het kind was de stief dochter der vrouw. De vader had het kind vaak geslagen en het zelfs een der tanden uit geduwd, de moeder had het met een gloeienden pook gestoken en de vingers afgekapt, terwijl hot kind meermalen aan het ledikant werd vastgebonden en zonder eten gelaten. Welke monsters! Een Engelschman teGuanajuato (Mexico) laat in den omtrek van die stad een paleis bouwen. Hierin zou niets vreemds z(jn, ware het niet dat dit paleis van Fay (dit is de naam van den Croesus) met zijne tuinen 100 M. boven den grond zal gebouwd worden. Het geheel zal door ijzeren zuilen gedragen worden, terwijl een reusachtige elevator toe gang verschaft. De geheele inrichting is samen gesteld uit carton-pierre. Dit luchtkasteel zal „paleis van Semiramis" genaamd worden. De Mississippi is, tengevolge van een buitengewoon hevigen voorjaarstoe- vloed van water, tusschen Illinois en Jena buiten de oevers getreden. De lage landen en de spoorwegen in de nabijheid van St.-Louis zpn ondergeloopen en de bewoners op de heuvels gevlucht, terwpl bruggen en spoor wegen zijn weggeslagen. De overstrooming strekt zich uit over 300 mijlen beneden St. Louis tot Cairo, waar de Ohio mot dèn Mississippi samenstroomt. By Rock Island heeft de stroom zich in tweeën gedeeld met een stroomsnolheid van tien mplen per uur. Een doel van don muur van het rpks- arsenaal is weggeslagen. Bp Quincy, in Illinois, heeft de rivier eene breedte van tien mijlen, j Telegrammen. (Zie de buitenlandsche berichten in het 2de blad ST.-GALLEN, 16 Mei. In den afgeloopea nacht, van twaalf tot drie uren, woedde een vorschrikkeiyke brand, door een sterken wind aangewakkerd, te Eschen, in het vorstendom Liechtenstein, welke 18 huizen en 33 stallen in de asch legde. Ook drie personen kwamen door den brand om het leven. SOFIA, 16 Mei. Prins Ferdinand is heden morgen te negen uren naar Widdin vertrok ken. In den loop van den avond zal hy zich naar Lompalan begeven om dan naar Sofia te gaan. Ondanks de tegenstrydige verzekeringen der leiders van de Zankovistische en Karave, listische partyen, beschouwt men de hervat ting der onderhandelingen tusschen beide par tyen voor zeker. MASSOWA, 16 Mei. De Negus schpnt ge. reed te zyn de operatiën tegen de Dervischen te hervatten. Ras-Alula en de meesten zijner chefs zpn met den Negus te Adoua. BERLIJN, 16 Mei. (A. H.) Professor Virchovr houdt zpn beweren staande, dat hp bp het microscopisch onderzoek niets heeft ontdekt, waardoor de onjuistheid zpner eerste onder zoekingen blpkt. Er zpn geene gegevens voor handen, op grond van welke met zekerheid kan worden uitgemaakt, dat keizer Frederik aan kanker ïydt. De czaar zal grootvorst Sergius naar Berlyn zenden, ten einde hem te vertegen woordigen bp de aanstaande voltrekking van het huweiyk van prins Hendrik van Pruisen met prinses Irene van Hessen. PARIJS, 16 Mei. Aan de „Temps" wordt uit Port-Saïd van gisteren gemeld dat de 150 kozakken (van wier vertrek onder leiding van Aschinow onlangs werd melding gemaakt) op het einde van April de waakzaamheid van den Italiaanschen kruiser verschalkten en landden aan de Somali-kust, om zoo tot den Negus van Abessinië te komen. Het Fransche oefenings-eskader vertrok hedenochtend uit de haven van Toulon en zal morgen in de vroegte voor Barcelona aankomen. President Carnot en zpne echt- genoote zullen morgen een feestmaal bp den Spaanschen gezant bpwonen. De heeren Floquet en Lockroy gaan den 27sten Mei naar Laon ter uitreiking der prpzen der landbouwtentoonstelling en ter inwpding van het nieuwe Lyceum aldaar. BARCELONA, 17 Mei. De koningin-regen tes is gisteren te Barcelona aangekomen. Be koningin hield den kleinen koning Alfonso op den arm en werd door eene dichte volks menigte met geestdrift begroet. BERLIJN, 17 Mei. De keizer bracht een zeer goeden nacht door en vertoeft reeds sedert tien uren in het park. De keizer maakt voor het eerst gebruik van de tent, welke in het park voor hem is opgericht. De keizerin is met prinses Victoria naar Berlpn gereden, tot bezichtiging der industrie tentoonstelling. LONDEN, 17 Mei. Do „Daily News" ver neemt uit Konstantinopel dat het zenden van gendarmes uit Albanië naar Creta, op dit eiland groote beweging heeft verwekt. Ook is het zenden van Turksche troepen naar Oost-Rumelië opnieuw ter sprake ge komen. Oostenrpk heeft der Porte medege deeld dat, indien de Turken Oost-Rumeliê binnenrukken, de Oostenrpkers Bulgarpe zul len bezetten. Vermoedelpk zal de Porte het voornemen dus laten varen. De „Times" verneemt uit Sofia dat eene revolutionaire beweging is ontstaan in Servië, het ergste in de nabpheid van Laethar. De regeering heeft er troepen heengezonden. G craeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeente raadszitting waren tegenwoordig de heeren: De Kanter, voorzitter, Bool, Knappert, Van Buttingha "Wichers, Zillesen, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Andreae, Van Reenen, Le Poole, Verster Van Wulvenhorst, De Sturler, Cock, Tieleman, Koetser, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser en Was. Later ook de heer Van der Hoeven. Afwezig met kennisgeving de heer Driessen. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat bericht is ontvangen dat voor het jaar 1S8S het Rykssubsidie voor het Gymnasium alhier is bepaald op f 8602dat een adres is inge komen van H. Peltenburg en anderen in zake eene verlaging der Verversbrug; dat is in-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2