N*. 8665. Vrijdag IS Mei. A°. 1888. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. |Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Leiden, 17 Mei. Peuilleton. TWEE OUDE BOEREN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 9 munde*.1.10. o 1.19* 9.05. fro.ee per poel. Üenderltjie Nommer».. PRIJS DER ADVRRTHNTEHW: Yan 1—6 reg«l> 1.05. I»d«rt regel meorƒ0.17}. Groot«re letters nssr pUstermmte. Yoor het ia- OMseeren buiten de sUd wordt 0.10 berekend. Offlcieele Kennis^eyin^en. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen |tr algcmeene kennis dat door CORNELIS TttYN, Chicr woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om Vergunning voor den verkoop van sterken drank in het fcein, in hot perceel Nieuwe Beestenmarkt No. 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I Leiden, DE KANTER, Burgemeester. |6 Mei 18S8. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. H. M. Van Ryckevorsel, geb. te's-Her- Slogenbosch, bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, nret academisch proefschrift, get. LDe werkkring van het openbaar ministerie Ijj de kantongerechten in burgerlijke zaken." - In eene buitengewone vergadering van iet alhier gevestigd departement der Maat- chappij tot Nut van 't Algemeen zijn uit de oorgestelde dubbeltallen met algemeene stem- len verkozen tot candidaten voor het lid- aatschap van het hoofdbestuur de heeren r. W. H. K. Mouthaan te Amsterdam, dr. r.Pleyte te Leiden en dr. J. Zeeman te Amster- im. Er waren slechts 3 bestuursleden en 3 ewone leden, te zamen 6 leden, ter verga- ering tegenwoordig. - Do 1ste luit. Sanders, van het 4de reg. ifanterie, is ingedeeld bij de 1ste comp. 2de ataljon te Leiden. - De tot kapitein benoemde lste luitenant- öjudant F. H. Gerritsen zal alhier in zijne [motie als bataljons-adjudant blijven optreden. Gedurende de tweede helft der maand Lpril zijn aan het postkantoor alhier bezorgd volgende brieven, welke, wegens onbekend- leid der geadresseerden, niet besteld konden rorden J. Sneyders, J. Hendriks, Breda; Vermeulen, 'ordrecht; C.Verwoerd, Kokengen, en C. Corba, (jmegen. Briefkaarten: Schroder, Am sterdam. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: |D. Beemster, niet vermeld; - naar België: M. C. Feemsma, Antwerpen; naar FrankrijkCrobrink, Marseillenaar Indië P. Holtzapffel, Penangnaar AfrikaBessou, Tunis. - Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 16 Mei is bepaald Jat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hooldonderw jzeres, voor het jaar 1888, zal plaats hebben op 2> en 27 Juni a. s., dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 16 Juli d. a. v., on dat de commissiön, met het afnemen dezer examens belast, zitting zuilen houden te Breda, Arn hem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Deventer en Groningenen z\jn benoemd tot lid en voorzitter der commissie te's-Gra venhage, A. Moens, inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie; tot leden: D. Laméris, hoofd eener lagere school te Utrecht; J. D. Van Wijk, hoofd eener lagere school te Leiden; E. Van Ever- dingen, hoofd eener lagere school te Delft; A. op de Laak, hoofd oener lagere school te NoordwijkW. Jansen, hoofd eener lagere school te Utrecht; C. Kamerbeek, hoofd eener lagere school te BotterdamY. Ykema, hoofd eener lagere school te 's-Gravenhage; D. Aitton, leeraar aan het gymnasium te 's-Gra venhage; A. L. Roest, hoofd eener lagere school te Amsterdam; H. Bjjleveld, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwij zers te Amsterdam; J. M. Schmidt Crans, leeraar aan de teekenacademie te 's Graven- hage; tot leden plaatsvervangersL. Gerhardt, directeur der rijks-normaallessen te Utrecht; G. Japikse, hoofd eener lagere school te Leiden; J. M. Keen, hoofd eener lagere school te ScheveningenH. W. Disper, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Bergen-op-Zoom. In de commissie te Amsterdam heeft als lid zitting de heer N. Brouwer, hoofd eener lagere school te Leiden. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 13 April, wordt 19 dezer alhier verwacht. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld dat mej. Vuillaume gisteravond bij de opvoering van „Mireille", in den Kon. Franschen Schouw burg, buitengewoon veel bijval heeft geoogst. Na het eerste bedrijf daalde er een ware bloe menregen op het tooneel, en nadat zij ver scheidene malen was teruggeroepen, werden haar nog korven met bloemen en kransen vereerd. Aangezien by nader onderzoek de on- mogelykheid gebleken is het centraalstation van de brandweer te 's-Gravenhage, aan de Lombardstraat te vestigen, geiyk door den Raad is besloten, hebben B. en Ws. den Raad voorgesteld alsnog te besluiten het te vesti gen aan de Noord-oostzyde van de Prinsen straat. Hot vertrek van den Koning en de Koningin met Prinses Wilhelmina, van Den Haag naar het Loo, had hedenochtend plaats. Buitengewoon groot was de belangstelling onder de ingezetenen om vooral onzen geëer- biedigden Koning, die zich sedert zyn terugkeer in de residentie en de jongste ongesteldheid niet in het openbaar vertoond had, te zien. Aan het Paleis reeds stond eene talryko menigte, welke, toen hetVorstelyke gezin het rytuig besteeg, eerbiedig groette, welke betuiging Z. M. minzaam met het lichten van den hoed beantwoordde. Langs den geheelen weg tot aan het Ryn- spoorstation waren veel menschen op de been, die Z. M. goed van naby konden zien, ver mits het zachte weder toeliet dat de Koning in open rytuig door de stad mocht ryden. Op iedereen maakte het aanschouwen van Z. M. den indruk, dat de Koning zich wel bevindt. De krachtige houding, waardoor de Koning steeds imponeerde, versterkte den indruk, welke eene levendige tegenspraak vormt met de ge ruchten, dezer dagen omtrent 's Konings ge zondheid in buitenlandsche bladen verspreid. Getroffen door de aanhoudende juichkreten, welke uit de menigte nieuwsgierigen by aan komst aan het Ryn-station opgingen, wendde Z. M. het gezicht naar het volk toe en wuifde met de hand. Met bedaarden, niettemin vasten tred schreed Z. M., gehuld in den licht-gryzen reis mantel, met zyne geliefde dochter aan de hand en gevolgd door de Koningin, onder een ver nieuwd hoera der op het plankier verzamelden, naar den koninklyken salonwagen, welke precies te 9 u. 40 min. afreed, onder geleide van den ingenieur der Ned. Rynspoorweg-Maat- schappy, den heer C. Verloop. Do autoriteiten, die gewoonlyk het Konink- lyk gezin uitgeleide doen, waren ditmaal niet aanwezig, naar men mededeelt, op byzonder verzoek van Z. M. De leden van het Koninklyk gevolg zyn reeds vóór eenige dagen by name gemeld. Ten einde het rytuig, waarmede Z. M. zich naar het station begaf, voor stooten te vry- waren, waren de straatweg en de trambaan grootendeels met zand bestrooid. Het voorste] van de heeren De Savornin Lohman en Schaepman, tot wyziging van het reglement van orde der Kamer, is gedurende twee dagen in de afdeelingen onderzocht. Naar de „N. R. C." verneemt, is het door verreweg de meerderheid der leden zeer ongun stig ontvangen. Scherp bezien, blyken de ver anderingen, welke de heeren voorstellen, geenszins verbeteringen te zyn. Zy, die den gang der zaken vanouds en van naby ken nen, voorzien dat men met die veranderingen van kwaad tot erger zou komen, en dat de weg gebaand zou worden tot een schromelijk obstructionisme. Benoeming eener commissie tot het voorbereiden der herziening schynt wenschelyk, tenzy de rapporteurs over dit voorstel hunnerzyds met een plan mochten voor den dag komen, dat aannemelyker ware. Naar men verneemt, bestaat by de Nederlandsche Ryn- en Centraalspoorwegen het voornemen om, bywyze van proef, gedu rende den a. s. zomerdienst, goedkoope één- daagsche retourbiljetten in te voeren tusschen Amsterdam en Zwolle en Kampen via Utrecht- Breukelen. Tot dr. in de rechtswetenschap aan de Universiteit te Amsterdam is gepromoveerd de heer F. M. Brouwer Ancker, op proefschrift: „Enkele opmerkingen omtrent den inhoud van de Amsterdamsche Brandpolis." Met Pinksteren zullen in veie doopsge zinde gemeenten hier te lande gaven worden ingezameld ten behoeve van de door de over strooming zoo zwaar getroffen doopsgezinde Oostzee-gemeenten. Op Woensdag 4 Juli a. s. wordt het Christelyk Nationaal Zendingsfeest gehouden op Boekenroode, by Haarlem. De openingsrede zal gehouden worden door ds. H. V. Hoger- zeil, van Amsterdam. Daarna zal de heer S. H. Buytendyk, van IJselstein, oen overzicht geven van de zendingsfeesten, waarvan thans het 25ste zal worden gehouden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, in 1887/88 belast met het afnemen der practische examens van apothe ker, zal zitting houden op Maandag 4 Juni en volgende dagen te Amsterdam. Voorts dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen zal aanvangón op Maan dag 25 Juni, in de lokalen van 's ryks vee- artsenyschool te Utrecht. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan 's Konings commissarissen eene aanschryving gericht van den volgenden in houd: De strenge maatregelen van voorzorg, be doeld in de circulaire van myn ambtsvoor ganger van 8 April 1885 No. 1225, hebben, naar uit Engeland wordt bericht, niet kunnen voorkomen, dat schapen, verschynselen van mond- en klauwzeer vertoonende, uit Duitsch- land over ons land naar Engeland worden door- SCHETS VAN A. J. RANK. Was er dan een gekomen, die nog meer bad aan te bieden dan Frank Ais het daarop aankwam, kon Gerrit Yan Neven nog wel een bod doen en dan zou hy wel eens willen zien wie hom, als het op de dubbeltjes aankwam, de loef zou afsteken. Daarom besloot de oude Gerrit, zoodra hy de teleurstelling van zyn afgod vernomen had, terstond de sjees te laten tospannen en naar Hermen heen te ryden. „Dat mocht de drommel, dat ze zyn jongen °P zy zouden schuiven, voor wien dan ook." En hy deed wat by zich voornam en hij kwam mot drift en toorn op het breede aan gezicht, in al het gevoel zyner geldelyke waardigheid en met opgeheven hoofd de stee' van Hermen opryden. Hermen, die wel zag dat het aangezicht van zyn buurman niet stond als gisteren en eergisteren, ontving hem echter vriendelyk, gaf bevel om den natbezweeten klepper op stal te zetten en noodigde Gerrit met min- zamen lach in het gastvrye huis. „Hal" dacht Gerrit, „is het dat? Wou Her men de zaken met den ouden man zelf regelen? Nu Frank, wees dan maar gerust. Ik zal op geen zak of wat ryksdaalders kyken." En zyne trekken werden zachter en zyn gelaat ontplooide zich en hy werd weder minzaam als vanouds. „Wel," begon Hermen het gesprek, nadat beiden gezeten en de pypen gestopt waren, „wel Gerrit, wat jaagt u zoo haastig naar hier? Uw klepper had het geducht warm. Er is inmers geen onheil op stee'?" „Niet zoover ik weet; maar me dunkt, ge kunt wel raden waarom ik hier ben. Hot is u zeker toch bekend dat myn Frank en uwe Aaltje graag een paar zouden worden?" „Hoor eens, buurman, daar kan ik geen „ja" op zeggen. Wol heeft Aaltje me gezegd dat Frank haar heeft wezen vragen voor de kermis; maar tevens dat ze geen genieïgheid had om met hem uit te gaan. Dus daaruit moet ik opmaken dat Aaltje nu juist zoo'n grooten zin niet had om met Frank gepaard te wor den. Meer weet ik er niet van." „Maar Hermen, seldrementis de meid dan stapelgek? Weet ze dan niet dat ik Frank heel wat mee kan geven en dat ik, als het er op aankomt, op geen paar bankjes van 1000 behoef te zien? Is myn Frank niet een jongen, zoo knap als er tien uren in 't rond een loopt? En als de meid zoo gek is, dan kan ik nog niet begrypen dat Hermen Van Wel dat niet beter inziet. Of is 't hem on verschillig, wat schooier mot zyne dochter aanspant?" „Gerrit, luister eensAaltje is myne eenige dochter, maar ze is geen stuk van negotie; daarom is ze ook niet te koop, en als zy met een schooier, waarin ze zin had, gelukkiger zou wezen dan met een ryken boer, dien ze niet ïyden mocht, dan zou ik geneigd wezen aan den schooier de voorkeur te geven, ziedaar!" Met open mond zat Gerrit Hermen aan te staren. Hy kon van zyne verbazing niet be komen. Hem afwyzen, zyn Frank de bons gevenliever een schooier dan een ryken boer voor zyne dochter te kiezen! Neen, dat ging de maat van zyn denkvermogen ver te boven. Hy smeet zyne pyp in gruzelementen en zyn stoel omver, liep, zonder een woord te spreken, naar den stal, en, toen Hermen, die hem langzaam gevolgd was, daar ook aankwam, stond de klepper al in tuig en was hy gereed om in to stappen. Hermen gelastte den arbeider de staldeur te sluiten en heen te gaan, waaraan deze, die op een fooitje gerekend had, schoorvoetend voldeed, en toen de hand van Gerrit gry- pende, sprak hy„Buurmanhet spyt me dat ge zoo driftig zyt. Had Aaltje behagen gehad in Frank, zoo waar ik leef, ik zou er me niet tegen verzet hebbenmaar neem me niet kwalyk; haar te dwingen tot zoo iets, zal ik nooit doen, wees daar zeker van." Maar Gerrit sidderde van kwaadheid. „Doe de staldeur open," „schreeuwde hy," zoek een bedelaar voor je meid, maar weet dat ik je vyand ben tot aan myn dood toe," en Her men, die wel zag dat er met hem geen land te bezeilen was, deed wat hem gevraagd was, ontsloot de staldeur, riep hem een „goede reis" toe en gaf den arbeider een kwartje, uit naam van zyn vyand, die vergeten had daar aan te denken. Hoe kalm Hermen dit voorval had opge nomen, het deed hem toch py'n. Niet omdat Aaltje den ryken dwaas den bons had ge geven, maar omdat hy graag in vrede met zyne buren leefde en hy vele onaangenaam heden voorzag, daar verscheidene stukken land van hom en Gerrit aan eikand» grens den en men dus over en weder elkander kon bemoeilyken of benadeelen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1