ft», 8662. I>oi^cla,«£ A£> ]>Aei. A0. 1888. PKUS DEZER COVBJlNT: gourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 Mei. I Heden ls aan de universiteit alhier de heer Ij, H. De Vries, geb. te Leiden, bevorderd tot ictor in de rechtswetenschap, mot academisch ofschrift, get.: „Gemeentegrenzen". Ter vervulling der vacature van derden Iderwijzer aan de school 4de klasse No. 2, Itstaan door het aan J. G. Marks verleend ;vol ontslag, bieden B. en YVs. den Raad voordracht aan, opgemaakt in overleg l«t den arrondissements-schoolopziener, na [gewonnen bericht van het hoofd der school, benoeming van eene derde onderwijzeres I eene jaarwedde van f 550, als: |Peuill©ton. TWEE OUDE BOEREN. Toff f*T 8 U0. t ttmoo por pooi-liW« ifcooderltfko Hommotm.«.#8. PRIJS DER JLDVRRTENTDBX: Yu l—( r«c«lt 1.05. Itdere r«g«l mo«r/O-IT^. Qrookr» lettert dmt plwtUroimU. Yoor hei ia- eaateeren bniten de tUA wordt 0.10 berekead. |lo. mej. J. H. Pel, adspirant-onderwjjzeres de school 8de klasse No. 1 2o. mej. C. H. Slok, adspirant-onderwijzeres de meisjesschool 1ste klasse, en go. mej. L. M. Kievit, adspirant-onderwyzeres de oponbare jongensschool 1ste klasse. Na overleg met den voorzitter der com- Issie van fabricage, geven B. en Ws. den in overweging vergunning te verleenen I stoepen to leggen op openbaren gemeente- |>nd aan P. De Wekker, vóór zyn huis de Kraaierstraat No. 23, mits de rooiing straatgoot niet overschrijdende, en J. W. Boehraer, vóór zijn huis in de Jamsteeg No. 43, mits evenminde rooiing van |straatgoot overschrijdende en niet hooger twee centimeters boven de straat uit legende. De commissie van financi&n deelt thans Raad tevens mede dat er bij haar fne bedenkingen bestaan tegen het bjj haar «komen voorstel van het college van B. l Yf6. tot wijziging van de verordeningen M de heffing en invordering der belasting tr plaatsen op onderscheidene markten van April/27 Juli 1876, goedgekeurd bij Koninkl. kluit van 19 September 1876 No. 6, zoodat |den Raad in overweging geeft het daarbij Concept-Raadsbesluit vast te Naar men verneemt, zal de in activi- herstelde kapitein Mansveldt belast wor- met het bevel over de lste compagnie I bataljon van het 4de regiment infanterie |ier, en zulks tor vervanging van den tot joor benoemden kapitein Hofstede. Yoor de uitdieping van de Langebrug, irvan de oponbare aanbesteding heden ten idhuize plaats had, waren ingeleverd vier fchrijvingsbiijetten, bedragende f 990, f 980, 110 en ƒ912. Burgemeester en wethouders Iben besloten bedoeld werk niet te gunnen. Heden zyn de laatste lotelingen der lichting 1888 alhier onder de wapenen gekomen en die der lichting 1887 met groot verlof vertrokken. Door de Waalsche commissie is tot lid der Algemeens Synode van de Nederl.-Herv. kerk herkozen de heer M. A. Perk, pred. te Amsterdam, en tot diens secundes benoemd dr. C. G. Chavannes, pred. te Leiden. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de pryzen f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85. De kapitein G. P. Van der Garden, onlangs in dien rang benoemd by het 6de regiment infanterie, biyft tot 1 Augustus a. s. gedeta cheerd hy het miaisterie van oorlog. De by het 4de regiment infanterie be noemde majoor F. J. Meyer is belast met het bevel over het lste bataljon van het corps te Delft. Door den gemeenteraad van Voorhout is tot wethouder, in plaats van den heer D. Van Ryn, overleden, benoemd met 4 van de 6 stemmen, de heer P. Warmerdam, terwyi op den heer B. J. Van Leeuwen 2 stemmen waren uitgebracht. Voorts werden tot ambte naren van den burgerlyken stand benoemd de heeren J. Van Deursen en J. Van Reisen. Vóór den aanvang van het diner, dat de oud-minister de heer Bastert, Zaterdag-middag in het „Hotel den Ouden' Doelen", te 's-Hage, gaf aan zyne vroegere ambtgenooten, wachtte den voormaligen premier, mr. J. Heemskerk Az., eene eigenaardige verrassing. Hem werd ten geschenke aangeboden de herziene Grondwet in prachtband, een eenig exemplaar, dat daar voor byzonder was gedrukt. Daarby waren gevoegd de portretten, in ééne lyst, van zyne ambtgenooten uit het vorige Kabinet, met hunne handteekeningen. De oud-minister was met dit souvenir zeer ingenomen. Zaterdag werd voor Prinses Wilhelmina ten paleize, te 's-Hage, eene kinderparty ge geven, waarop vele zoontjes en dochtertjes van aanzienlyke ingezetenen der residentie genoodigd waren. De kinderschaar vermaakte zich gedurende eenige uren en de jeugdige Prinses nam van ganscher harte aan de pret deel. Door den minister van koloniën zyn de heeren H. Kleyn Van de Pol, oud-resident op Java, en J. Spanjaard, hoogleeraar-directeur der instelling voor onderwys in de taal-, land en volkenkunde van Nederlandsch lndië te Delft, benoemd tot lid en voorzitter, en tot lid en secretaris van de commissie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het groot-ambtenaars examen. Getroffen door eene -plotselinge onge steldheid, is gistermiddag te 's-Hage in zyn 69ste levensjaar overleden de onlangs afge treden procureur-generaal hy het gerechtshof aldaar, jhr. mr. A. J. Th. H. Van den Bergb, na eene byna 40-jarige ambteiyke loopbaan by de rechteriyke macht. Als advocaat-generaal te Maastricht werd hy benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en een drietal jaren geleden gewerd hem zyne bevordering tot commandeur der orde van de Kroon van Pruisen. Zyn stoffeiyk overschot wordt Woensdag a. s. te elf uren op de R.-K. begraafplaats ter aarde besteld. Naar het „Hbl." verneemt, is do Senaat der Amsterdamsche universiteit uitgenoodigd tot het zenden van één of meer afgevaar digden, tot bywoning van het achtste eeuw feest der universiteit van Bologna. Is het blad wel ingelicht, dan zal de hoogleeraar Asser de hoogeschool by die gelegenheid ver tegenwoordigen. De Staatscourant van 13/14 Mei bevat een koninktyk besluit van 10 dezer, waarby mr. H. J. Smidt, gouverneur van Suriname, op zyn verzoek, eervol uit die betrekking wordt ontslagen, onder dankbetuiging voorde gewichtige diensten, daarin doorhem bewezen, en met bepaling dat het ontslag ingaat met den dag, waarop hy het bestuur zal overge ven aan zyn ingevolge artikel 26 van het reglement op het beleid der regeering in de kolonie Suriname aangewezen vervanger. Ingevolge dat artikel is by koninkiyk be sluit van dezelfde dagteekening tot vervanger van den gouverneur van Suriname aangewe zen mr. W. Tonckens J.Lzn., gouvomements- secretaris en lid van den raad van bestuur. Het stoomschip „Rotterdam" vertrok 12 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Bromo," van Rotterdam naar Java, passeerde 12 Mei Ponta da Guya; de „Leerdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 13 Mei Dover; de „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 13 Mei te Southampton. G«n«ngd Nieuw*. Door de politie alhier is aange houden en ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld een huzaar, te 's-Hage in garnizoen, die op onwettige wyze zyn corps had verlaten en sinds drie maanden ver mist werd. De dag- en nachthelmen, waar van de politie-agenten alhier eerstdaags zullen voorzien worden, liggen thans by den heer H. A. Timmerman, hoedenwinkelier op den Nieuwen Ryn, ter bezichtiging. Geiyk we reeds meldden, zyn de daghelmen voorzien van het Leidsch verzilverd wapen met kroon (doch zonder de leeuwen) en afgezet met berlin-zilveren randen enz., terwyi de nachthelmen geheel zwart zpn. Men deelt het volgende mede aan het „Hbl."Op een vrooiyk feestje van eenige Amsterdamsche studenten kreeg een hunner den inval generaal Boulanger per telegraaf mede te deelen, dat eenige Amsterdamsche studenten, in tegenstelling met hunne broeders te Parps, oprechte hoogachting voor hem ge voelen. Per keerenden post ontving de afzen der een kaartje van den generaal om te be danken voor het telegram, dat als ernstig gemeend was opgevat. De onlangs door het Aesthetisch Genootschap te Rotterdam gegeven uitvoering ten behoeve van de noodiydenden door de overstroomingen in Duitschland, heeft opge bracht f 1270. Zekere J. D. K., te Nymogen, die op eene bruiloftsparty als bediende werkzaam was, en dadr mede het noodige schynt ge noten te hebben, werd den volgenden ochtend meer dood dan levend gevonden in hot veld onder Hatert, werwaarts de man, in plaats van naar zyne woning terug te keeren, was afgedwaald. Thans is hy overloden. Te Varsseveld had iemand het. ongeluk, by het vellen van een boom er onder te geraken, met het gevolg dat hy spoedig daarna is overleden. Zaterdag werden te IJmuiden twee ïyken opgehaald; het ééne was dat van een visscher, die voor 4 maanden naby den haven mond overboord sloeghet andere dat van een Engelschen visscher, die in beschonken toe stand naar zyne sloep ging. Zaterdagnacht ontstond er te Yucht brand by den koperslager L., die dien dag wegens achterstallige huur uit zyne wonii^j zou gezet worden, aan welke bedreiging ook werkeiyk uitvoering werd gegeven, zoodat man, vrouw en 9 kinderen op straat zaten. De bewoner van het huis is als beschul digd van poging tot brandstichting, govanke- ïyk naar het huis van bewaring te 's-Herto- genbosch overgebracht. Dezer dagen ontmoette teTilburg zekere YY. S. een kameraad W. v. d. L., die twist met hem zocht en hem een slag SCHETS VAN A. J. RANK. haaien van een haan, het rammlen van een wagen, Happen van een zweep, verkondigen het dagen. 100 dit altyd en overal waar is wat de en betreft, by de menschen en in de 'en is dit niet zoo zeker, vooral niet in 'ii als de zon hare gouden schyf reeds aan tim vertoont, als de klok pas drie heeft 'a?en. Dan ligt daar alles nog in diepe De nachtpolitie doet nog hare ronde, levend wezen vertoont zich op 's Heeren lteri en eerst verscheidene uren later, als Dn reeds betrekkeiyk hoog aan den hemel wordt het gezegde van den Dichter aarheid 'wrknecht, half gekleed, komt gapend aangeloopcn, drit, schier dood van vaak, zijn winkel langzaam [open, a stoft het hnia van boven tot beneén', !r' de buurt eon praatje en dweilt de stoep [meteen." Of, hoort men al eens het gerammel van een of arider voertuig, dan is het meestal be vracht met een gezelschap, waarvoor de nacht nog niet verstreken is, maar waarvoor hy nog beginnen moeten ziet men al eens een wandelaar, het is iemand, die uit visschen gaat of van eene jolige party huiswaarts keert. YYie de waarheid der dichterlyke voorstel ling wil aanschouwen, moet de straten der stad verlaten voor hot vrye veld; moet het land bewonen of bezoeken en dan zal blyken dat daar do menschen ontwaken te geiyk met de dagvorstin, hoe vroeg die haren schepter ook moge zwaaien. Op het land verryst het leven met den dag en de stoere bouwknecht en de corpulente boerenmaagd beginnen hunne dagtaak met de zon, om die pas te eindigen als deze haren halven kringloop heeft volbracht. Oppervlakkig beschouwd zouden wy wel licht meenen dat zulk een langen dag, gesle ten in zware bezigheden, allesbehalve aan lokkelijk is en de krachten, aan de menschen gegeven, moest uitputten; maar als men die aangezichten ziet, door de zon gebruind, die polsen, welke doen denken aan Herculische kracht, die stevige beenen, welke niet krom men onder den last, welken zy te dragen hebben, die vereelte handen, welke zulke zware lasten tillen en onvermoeibaar schynen by aanhoudende behandeling van het zware akkergereedschap, dan komt men wel tot de overtuiging, dat het geheele bedryf eene door gaande gymnastische oefening is, welke wel dadig werkt op spieren en zenuwen en den blos der gezondheid op het gelaat te voorschyn doet komen. Toch' zouden de stedelingen niet gaarne hun bedryf tegen dat der landbouwers willon ruilen. Zeer waarschyniyk zou het meeren- deel zulk een ruil niet begeeren; maar wie zich nu daarom gerechtigd acht met minach ting op de landbewoners neder te zien of wel het lot dier menschen te beklagen, zou min achten wat hy blykbaar niet kent en bekla gen wat niet beklagenswaardig is. Of de landbouwer zyne vrye velden, zyne ryke bosschen, zyne vischryke wateron, zyn moeitevol bedryf, zyne nederige kluis, met den stedeling zou willen verwisselen tegen diens meer nette woning, gezelliger verkeer, meestal minder zwaren arbeid en (laten wy het zeg gen) meer beschaafde manieren? Ook dit ge- looven wy niet. Èn by stedeling èn by land bewoner is gewoonte tot natuur geworden. By beiden is licht en schaduw. Geen van beiden kan gemist worden, en een klein ver haal, dat ons verplaatst op een der Zuid- Hollandsche eilanden, zal, gelooven wy, aan stedeling en landbewoner niet onwelkom zyn. 't YVas dan meer dan druk op het erf der groote bouwhoeve van Hermen Van YVel. Den 15den Juni zou 't kermis wezen op Diepdorp, en 't was nu al den 5den en 't zou schande wezen als men niet met het onderploegen van den mest op het braakland begonnen was vóór kermis, 't Zou de eerste keer wezen zoolang hy boerde en hy zat toch haast 40 jaar op stee'. Maar 't had van 't jaar ook boos geregend en net in den tyd van 't mestryden. De wegen waren omge reden of ze geploegd waren en de paardon konden met alle krachten de wagens niet door de bagger krygen. Hy had het dan ook maar opgegeven, zoo goed als zyn buurman Piet Velgors en 't was dus geene schande, want Piet had in elk geval nog betere wegen naar de braak dan hy. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1