Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuw», Do heer H. J. v. d. V., won Slid a in het "Westeinde te 's Hage, noorde gisternacht onraad in zyn huis. ïiy riep de hulp der politie in en kwam, na inet haar verschillende kamers te hebben doorzocht, tot de ontdekking dat uit eene kast f 100 aan geld en eenige kope ren munt gestolen was. Do politie doet verder nasporingen. Uit het water aan de Hooftskade te 's Hage is, vóór het Weeshuis, het lyk opgehaald van een man van middelbaren leef tijd, dat blijkbaar reeds geruimen tijd in het water heeft gelegen. Do man was in't zwart, fatsoenlijk gekleed. Hot lijk werd ontdekt door een viertal jongens, die aldaar aan het roeien waren. De dienst van den stoomtram- weg Don Haag Scheveningen zal van de beido Pinksterdagen tot aan de invoering van den a. s. zomerdienst uitgebreid worden, door het gedurende dien tyd maken van extra ritten, naar gelang van de behoefte. Naar aan de „Amst. Crt." uit Haarlom wordt goschreven, moet daar eene aannemorsfirma failliet zijndie in den laat sten tijd nogal groote werken ondernam. Een der firmanten heeft, met achterlating van vrouw en twee kinderen, het land verlate n. Een droevig geval van zelfmoord had Woensdag-avond 11. te Amsterdam aan het bureel van politie 4de sectie plaats. De rechercheur S. zat met zijne kameraden reeds gedurende eenigen tyd in gesprek, toen S zonder iets te zeggen, opstond en zieh verwij derde naar zekere plaats. Kort daarna werd een pistoolschot gehoord en men vond don onge lukkige met doorboorden schedel. Aanleiding tot den verschrikkeiyken dood kan niet anders dan een aanval van zwaarmoedigheid ge weest zijn. (D. v. N.) Uitingen (Betuwe) meldt men: „Den 8sten Mei, te 3.4ö 's namiddags, werd alhier een luchtballon van kleine afmeting gevondenuit een briefje, 't welk er aan be vestigd was, bleek dat deze denzelfden mid dag om 2 uren te 's-Hage was opgelaten." Het roekeloos afstappen van eene in gang zijnde stoomtram vergde te Kaats heuvel weer een offer. Eene vrouw van 50 jaren had do onvoorzichtigheid voor hare wo ning van don in volle beweging zijnden wagen op straat to stappenzjj viel onder de wielen en werd zwaar gekneusd door hare huisgenoo- ten opgenomen. Twee zeelieden, de eenig over- blijvenden van de bemanning van den schoener „Generaal Siegel," verhalen het volgende om trent hunne avonturen op een verlaten eiland. De „Generaal Siegel" verliet den lsten Sep tember 1886 Honolulu, om jacht te maken op de haaien. De bemanning bestond uit ka pitein Aberdine, Adolph Jorgen, den stuurman, de twee bovengemelde zeelieden, Peter Larken, Peter Brown, Martin Neilson en Charles Cle- mons. Don 23ston Sept. kwamen z(j op de hoogte van het Medway-Eiland. In don avond van den 26sten September lag het vaartuig voor anker, dicht bij dit eilanddo bemanning was aan land gekampeerd. Tegen middernacht stak er een storm op. Het schip werd op strand geworpen en verging. Daar zat nu de bemanning op een eenzaam eiland midden in don Oceaan. Voedsel had zij niet; zij moest dus haren honger stillen met zeevogels, hunne eieren en met visch. Tien dagon later kreeg Peter Lasken een schromelijk ongeluk. Hy was bezig visch te dooden met buskruit (giant powder), toen eene zijner handen door de ontploffing verbrijzeld werd. "Weinige dagen later stierf hy aan de bekomen wonden. Hierna schijnt er eene veete ontstaan te zijn tusschen don stuurman Jorgen en de anderen. William Timpo, oen der overblyvenden, ver haalt dat, toen hij alleen was in de hut, Jor gen achter hein sloop en hom met oen stuk touw trachtte te worgen. De jongen riep om hulp, en toen zag de stuurman van zyn voor nemen af. Terwijl de kapitein en Brown eieren zochten, vormoordde Jorgen hen. Toen de overigen dit vernamen, beschuldig den zij Jorgen, maar hij verdedigde zich met te zeggen dat die beidon zelfmoord haddon gepleegd. Nu besloten Olsen en Timpe het eiland te verlaten. Zy vernieldon de sloep en staken den 28sten Juni in zee in eene praam en lieten den stuurman aan z\jn lot over. Zy zetten koers naar de Marshall eilanden, welke zy na eene reis van 2'/2 maand bereikten. Er is weder eene expeditie ver trokken om Groenland te doorzoeken. Zy bestaat uit drio Noren en twee Laplanders, onder aanvoering van don Noor dr. Frithjof Nanson. Dr. Nansen was dezer dagen te Londen en deelde aan de leden van het Aardryks- kundig Genootschap mede, dat hy van plan was op sneeuwschoonen Groonland in te trekken en te doorzoeken. In Chicago zyn op dit oogenblik 100 vrouwelyke artsen. Te Nieuw-York werd dezer dagen eene tentoonstelling van kapellen geopend, welke 100,000 soorten telt. Te Stassfurt in Saksen is Woens dag een mynwerk ingestort, waarin 18 arbei ders aan het werk waren. Volgens het eerste bericht achtte men allen verloren. Gisteren echter werd gemeld dat de meesten reeds gered waren en slechts lichte kwetsuren be komen hadden. Men hoopte ook de overigen nog te redden. Zooals te verwachten was, heeft men eergisteren de zekerheid verkregen dat Dutilleux, boven wiens hoofd 20 April te Blancheface een put was ingevallen en die nog dagen daarna teekenen van loven gaf, sedert eenige dagen overleden is. De gang, welke men gograven heeft om den ongelukkige een uitweg te verschaffen, zal nu slechts dienen kunnen om zyn lyk naar boven te brengen. Reeds sedert den 4den dezer had men geen geluid moer kunnen opvangen. Thans is men er in geslaagd een bundel wit katoen tot hem af te laten, waaraan by het ophalen bloed en tot ontbinding overgegaan vleesch bleek te kleven. Eene groote menigte omringt den put. Naar men uit Bayonne meldt, is aan de monding dor Adour gisterochtend eene boot met vier officieren omgeslagen. Twee hunner verdronken. De andere werden „dcor een loods, dio hun te hulp zwom, gered. De kamenier van eene aanzie r> lyke Engelscho dame kreeg onlangs een oor veeg van hare meesteres. Op den dag datzy haar maandgeld ontvangen had, pakte zy hare koffers, liet die op een rytuig zetten en ging naar boven om mylady's haar op te maken. Maar in plaats van hare meesteres te kappen, bond zy haar met de haren aan een stoel vast en bracht de nu weerlooze dame eenige klinkende slagen op beide wangen toe, zoodat de ontvangen oorveeg ruimschoots word terug betaald. Daarna maakte zy eene diepe buiging en ging heen. Te Wiirzburg is sedert drie weken een hoogloeraar verdwenen, prof. Dietrich, van do philosophische faculteit. De man leed dikwyls aan zware hoofdpynen en placht dan op eenzame plaatsen wandelingen te doen. Zoo is hy ook vóór drie weken 's avonds uitgegaan, maar niet teruggekomen. Daar hy zeer byziende was, houdt men het er voor, dat hem een ongeluk is overkomen. Te Parys heeft zich een treurig geval voorgedaan. De zoon van den land schapschilder Lavieille werd door zyn barbier geschoren met oen mes, dat niet goed afge veegd was. Onder het scheren bekwam hy eene wond aan de wang; de wond geraakte aan het zweren en veroorzaakte bloedvergif tiging. De ongelukkige jongeling is dienten gevolge overleden. In de „National Druggist'" komt een bericht voor dat te La Rochelle in groote hoeveelheden „cognac" gefabriceerd wordt met garantie van zuiverheid, terwyl op de etiquetten elk verlangd merk of jaartal vermeld wordt! Bovendien kan de kooper opgeven, welk bouquet hy aan den „cognac" verlangt. Men bezigt voor de fabricatie van dozen drank Duitschen aardappelenspiritus en geurige essences van verschillende samenstel ling. De uitvoer van dit knoeisel naar Amerika, Engeland en zyne koloniën moet zeer aan- zienlyk zyn. BÜITENLAND. Frankrjjk. Generaal Boulanger is gisteren te Duin kerken aangekomen en door het Boulangis- tisch comité ontvangen. Vele nieuwsgierigen stonden buiton het spoorwegstation en riepen „leve Boulanger", hoewel ook door enkelen gefloten werd. De generaal heeft zyn intrek genomen in een hotel en zou heden naar Douai vertrekken. Iets byzonders is er niet gebeurd. Evenals by zyn vertrek uit Parys, heeft ook in het noorden de politie de noodige voor zorgsmaatregelen genomen, ten einde eene botsing tusschen de aanhangers en tegen standers van Boulanger te voorkomen. Vooral to Rysel is men op ongeregeldheden voor bereid, omdat de Boulangisten hun held daar eene byzonder feostelyke ontvangst zullen verschaffen. Het groote feestmaal wordt daar gegeven in het Alcazar. „F,ene meer geschikte plaats" merkt een d.ar bladen op „had don de vereerders der roode anjelier voor hun feest niet kunnen uitkiezen, want op gewone avonden dient dit lokaal voor de voorstellingen van een café-chantant, welke inrichting zooveel tot Boulangers populariteit heeft bygedragen." Tegenover de „Cocarde", het lyfblad van generaal Boulanger, is nu ook een blad opge richt, dat uitsluitend aan de bestryding van den generaal gewyd is. Het blad heet „Le Quartier" en zal voorloopig eenmaal per week verschynen. Geiyk de naam reeds aanduidt, gaat deze onderneming uit van de studenten want het Quartier Latin blyft nog steeds het middelpunt der anti-boulangistische beweging. De voorzitter der commissie, welke met de leiding van dit blad is belast, ontving reeds een aantal brieven van yverige Boulangisten, die hem met het ergste bedreigen, indien hy zyn voornemen werkeiyk ten uitvoer brengt. Boulanger heeft zyn werk „l'Invasion allemande" geschreven in de dertig dagen, dat hem te Clermont-Ferrand arrest was opgelegd wegens het zonder permissie verlaten van zyne legerplaats. Sinds 1873 had hy zyn onderwerp bestudeerd met behulp van door vrienden verstrekte aanteekeningen. De Brazza, de gouverneur-generaal van het Fransche Congo-gebied, is van zyne zware ziekte nagenoeg hersteld uit Rome naar Parys teruggekeerd. Waarschynlyk zal een verblijf te Yichy noodig zyn om hem geheel te doen herstellen. Over drie maanden hoopt hij weder naar zyn post terug te keeren, ofschoon het nu reeds tweemaal gebleken is hoe slecht hij hot klimaat aldaar verdragen kan. Daar berichten van Stanley uitblyven, maakt De Brazza zich ernstig ongerust en vermoedt hy dat de expeditie door negers is overvallen. DnltsohUuuL De „Norddeutsche Allg. Zeitung" deelt nu mede dat het huweiyk tusschen prins Heinrich van Pruisen en prinses Irene van Hessen op het slot te Charlottenburg den 24sten Mei, den verjaardag van koningin Victoria, en niet den 20sten, zal voltrokken worden. Koningin Victoria is de grootmoeder èn van de bruid èn van den bruidegom. De keizer had gisteren een goeden dag en vertoefde tot des avonds halfnegen in zyn studeervertrek. "Waarschynlyk zal heden geen bulletin uitgegeven worden. Aangaande den schoonbroeder des keizers, den groothertog van Baden, luiden de berichten gunstig; do aandoening van de luchtpyp is niet erg; er is dan ook geen koorts en de ongesteldheid hoeft een langzaam, maar regel matig verloop. Door do commissie uit het Pruisische Huis van afgevaardigden, belast met het on derzoek van het voorstel tot verbetering van den Oder en do Spree, is het plan, waarvan de kosten op 26,300,000 Mark zyn geraamd, eenparig goedgekeurd. Italië. De gemeenteraad van Milaan heeft ander half millioen toegestaan voor de doorgraving van den Simplon, mits binnen 3 jaren met het werk een begin worde gemaakt. De bykomende congestie naar de herse nen veroorzaakte den te Milaan ziek liggenden keizer van Brazilië eene zenuwverlamming, zoodat dokter Semona den toestand als zeer ernstig verklaarde en het raadzaam oordeelde nogmaals dokter Charcot uit Parys in consult te roepen, alsmede dokter Giovanni van Padua. In de volgende maand zal de koning van Italië een bezoek aan de Romagna brengen. Groot-Brltannlé. Het officlëele blad bevat eene verordening van het departement van koophandel, waarby de landing in Groot-Britannië van vee en schapen uit Vlissingen en België van heden af verboden wordt. De suikerconferentie te Londen heeft in hare gisteren gehouden zitting het definitief protocol aangenomen; het zal heden onder teekend worden. De heer Dillon, parlementslid der natio nalistische party, is te Dublin veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens het houden eener redevoering, waarin het bekende veldtochtsplan verdedigd wordt. Eene vergadering van Iersche bisschoppen, te Clenliffe gehouden, heeft eene motie aan genomen, waarin zy verklaren, dat, hoewel men aan eene aanschryving dos Pausen |J meeste ontzag verschuldigd is, zy zich ge gevoelen naar aanleiding daarvan eene nad medodeeling tot den Heiligen Stoel te richtf,l By het Lagerhuis is een ontwerp in»1 diend, waarby medodeeling van e heimen en officieels stukken door ambtena-,- zwaar wordt gestraft. De ex-koningin Isabella van Spanje eenige weken in Engeland doorbrengen i is de eerste keer dat zy dit" land be: Gladstone zal in Augustus vermoedeli-l in eene monstermeeting te Birmingham j spreker optreden. Spanje. Te Madrid is uit Tanger bericht ontvangj dat de troepen van den sultan, die i den waren om de oproerlingen van BsJ Muldi tot onderwerping te brengen, opj vlucht zyn gejaagd. De gouverneur ,J Mequinez, die de geregelde troepen aanvoert is daarby gedood. De sultan heeft tot nieuwe expeditie besloten en zal die zelf at voeren. Een koning in eene kast. - Alfonsue de jonge koning van Spanje, kan nu vrjj g loopen. Als men het kereltje zoo ziet, zoun niet zeggen dat hy opperbevelhebber vant Spaansche leger en de hoop van een volk op hem gevestigd is. Geen wonder de koningin of een stoet bedienden hem alt J nagaat. Maar toch was onlangs de koniij zoek. Op zekeren ochtend, terwyl de koning; met de ministers vergaderde, speelde do jongl koning met zyne zuster in eeno kamer, dot) deze liet hem op een gegeven oogenblik alls en later was de koning niet moor te vindtI Het geheele paleis was in rep en roer, totdif men eindelyk leven in eene kast hoorde e openende, daarin Z. M. vond zitten. Hy I wegkruipertje gespeeld en zich in eene 1 verborgen, de deur was dichtgeslagen en Z.l Alfonso XIII zat gevangen! Portugal. Men zegt dat de toestand van don koniJ van Portugal verergerd is, dat het den kond moeite kost te schry ven en dat hij Jen kr«| prins zou hebben opgedragen de loop zaken af te doendit laatste spreekt i „Dia" tegen. Servië- Eene nieuwe belasting is in Sf-rvië i voerd, welke met recht zeldzaam genoei kan worden. De Skoupchtina heeft heslo'J een recht te heffen van twintig franken rJ elke „tournure", welke in het koninkrijkr<| kocht wordt. De tournures zullen door i ambtenaar van het departement van financltj gezegeld worden. Koning Milan van Servië zal binnonkcj naar "Weenen reizen, waar hij dan koning: Natalie, die met den Servi schon troonopvolp op haren terugtocht uit Italië heden aids aankomt, kan aantreffen. Volo mvloednlil personen wenden alles aan om hot tot K»| verzoening tusschen de koninklijke echtelioia te laten komen, waartoo de koningin gunstirl gestemd is, maar de koning nog altijd ié] besluiten kan, al heeft hy in do samenkom toegestemd. LICHTSTBllKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfal "WEEK van 29 April tot 5 Mei. Datum. Uur. Aantal. 29 April. 30 Mei 7.30 7.30 7.30 7.30 7.30 7.30 7.30 9.15 9.15 9.— 9.15 9.15 9.30 9.30 17.0 17.0 17.7 17.4 17.0 17.5 17.3 Dit beteekont: Wanneer men 5 cubic feet 141'I liters per unr van zulk gas verbrandt in een Sogy London-Argand-Standard burner No. 1. met 24 ga#i een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk stof met 17.0, 17.0 enz. Standaardkaar.sc-. waarvan ei' kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per eaj verbrandt. Yan 4 tot 10 Mei. ALKEMADE. Bevallen: G. Sprnit gebM Braak, dochter. A. Kennis geb. Kerkvliet, zoon- - T. Mars geb. De Yos, zoon. Overleden: Adrianus Groen in 't Wond, maanden. Gehuwd: K. Baartse, jm., 24 j. en G. Verbw jd., 23 j. Yan 4 tot 11 Mei. SA8SENHEIM. Geboren: Trijntje, D. T. J-Mool^ naar en L. Algera. Overleden: Teeuwis Uyttenbogaard 15 j. Schiedam, 11 Moi. Moutwjjn per HL., zondtj fust of bel-, ƒ7.25, Jenever id. 11-75 a 12.25, f proef id. ƒ13 a ƒ13.50, Spoeling benrs per ke"i ƒ1.40, id. commissie ƒ1.40.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6