?"-• rix -.nav^.-a-p-TfTiCTntay. Het „Hbld." schrijft zeer positief: „Als het gebruikelyk was, jubilé's van wetten te vioren, zou het den 2den Mei eon feest voor het middelbaar onderwijs geweest zijn. Doch men heeft den jaardag stilgehouden. Er is gejuicht noch getoost, geïllumineerd noch ge vlagd." Het blad vergist zich. Hier ter stede is wel degelijk aan de burgerscholen voor jon gens en meisjes het feit niet onopgemerkt gebleven en woei don 2don Mei, ter eere van het bewuste jubiló, de nationale driekleur uit die schoolgebouwen. Omtrent het op Hemelvaartsdag inge wijde vernieuwde orgel in de kerk der N.-H. gemeente te Katwijk aan den Rijn, schrijft, men ons nader van daar het volgende: Ds. Unger herinnerde dat deze vernieuwing een geschenk is van onze Ambachtsvrouw en van haren echtgenoot wijlen baron Van Was senaer van Catwyck. Z.Eerw. verzocht den betrekkingen van den overledene, die hier tegenwoordig waren, den dank der gemeente aan de treurende Ambachts vrouw over te brengen, haar daarbij toebid- dende, dat het heerlijk ovangoüe van dezen dag ook haar tot troost mocht zijn. ï)e heer Koopman, organist in Den Haag, onder wiens toezicht hot orgel vernieuwd is, had op zich gonomen ditmaal het gezang der gemeente met zyn spel te begeleiden. Kon de gemeente toen al dadelijk hooren, welk een prachtig instrument zij in bezit heeft, nóg hoogor leerde zij dit waardoeren, toen 's namiddags do heer Koopman eene orgelbespeling ten beste gaf. De negen nummers van het programma werden voorgedragen zooals men dat van don heer K. in Den Haag gewend is en dus op eene wijze, welke verre boven mijn lof verheven is; óp eene'wijze, welke vele hoor ders in verrukking 'bracht. Waarlijkwas het doel dezer bespeling dat de gemeente het geschenk van haren vroo- geren Ambachtsheer meer zou waardoeren dit doel, voorzeker, het is bereikt. Den heer J. Van Gelder to Leiden, die hot orgel heeft gemaakt, en den heer H. J. Jesse, architect aldaar, die den onderbouw had op zich genomen, komt groote lof toe voor de wijze, waarop zjj hunno taak hobbon opgevat en waarop zy die taak hebben ten uitvoer gebracht. Zoowel uit- als inwendig voldoet hot nieuwe orgel aan de strengste eischen, welke men zulk een instrument kan stollen. De tweede jaarlyksche algemeono ver gadering van de „Vereoniging ter bovordoring van de Nederlandscho Visschery", zal worden gehouden te Rotterdam, don 30sten Mei a. s., des voormiddags te 11 uren, in een der lokalen van de Diergaarde aldaar. Onder de punten van beschrijving komt o. a. voor: eon voorstel tot hot in het leven roepen eener Handelsbeurs ten behoeve der reeders, vischhandelaron, scheepstimmerlieden enz.; torwjjl tevens zullen behandeld worden de volgende voorstellen van de afdeeling „de boido Katwijken en omstrekon": a. de Ver- eeniging trachte te bevorderen dat in de nieuwsbladen onder do rubriek „Zeetydingon" ook worden opgenomen do data van het bin nenkomen in en van het vertrekken van IIol- landsche visschersvaartuigen uit vreemde havens, b. Het hoofdbestuur op te dragen stappen te doen om op die plaatsen, waar publieke afslag gehouden wordt, den visschers te verbieden visch ondershands te verkoopen. Inleider voor beide onderwerpen is de heer A. Van Rhyn. naar bonedon was gevallen. Toen kwam er eone krampachtige beweging in hare gelaats trekken, een kort lachje, dat in een snik overging, en toen barstte zy in tranen uit. Zy vloog den verbaasden jonkman voorby en door do twee kamers naar het salon, waar de tantes op de sofa zaten en papa met Oswald schaak speelde. Zoodra zy hunne in tranen badende lieve ling zagen, sprongen allen tegeiyk op en sneldon haar te gemoet, maar zy drong hon zacht torzyde om op Oswald los te stormen. Verschrikt, en toch met een zalig gevoel drukte hy hare hand aan zyn hart, terwyi de andoren dit tooneel met ongerustheid aan schouwden. Eindeiyk kon het weenende meisje spreken. O, Oswald, vergeef myIk ben zoo hard vochtig tegen u ge woest. Ik vermoedde er niets van anders had ik daar niet van ge sproken, Teen ik het nu eerst hoorde, wilde ik eerst lachen, maar terstond daarop had ik wel van verdriet willen sterven, en toen zag jj> eerst hoevee) ilc van q hield, Ons wordt hot volgende uit Lisse ter plaatsing toegozonden Donderdag-avond hield de Leidsche zang- vereeniging „Zingt den Hoer", onder directie van den heer De Lange, in het kerkgebouw dor Ned.-IIerv. Gomeonte alhier eene uitvoering ten bohoeve van het vernieuwde Wyk-gobouw van ds. De Wolff te Leiden. Van de 12 nommers van het programma, begeleid door het orgel en eene vrijwillig daartoe afgestane piano, moeten wy in de eerste plaats noemen „Kerkklokstonen", „Kerstcan tate" en „'t Levensbootje", die meesterlyk uit gevoerd werden, terwyi het aanwezige publiek in geestdrift geraakte by hot slot, hot lieve vaderlandsche lied „de Oranjevaan". Met een toepasselyk inleidend woord van ds. De Wolff begonnen, word het Hemelvaarts feest besloten door eon dankend woord van ds. Sigal. Wy kunnen niet nalaten hier nogmaals lof en eer te brengen aan de leden der Zang- vereeniging, in de eerste plaats voor den heef- lyken avond, ons verschaft, en in de tweede plaats voor hunne echt christelyke liefde, welke hon allo opofferingen deed getroosten om werkzaam te zyn tot heil der natie. By het laboratorium voor het erts- onderzoek te Gellivara (in het noorden van Zweden) van de Zweedsch-Noorweegsche Spoorwegmaatschappy, is aangesteld de heer A. Vosmaer, te 's-Gravenhage. Het ten name van het Kroondomein op het Grootboek der 2'/a pets. Nationale Schuld ingeschreven kapitaal bedroeg, biykens het heden verschenen verslag, op 31 Dec. 1887 de som van f 6,354,900. Gedurende het afgeloopen jaar werd het bedrag van gemelde inschryving vermeerderd met eene som van 4700. Het speelseizoen 1887/88 van do Ktnink- ïyke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" werd gisteravond te 's Hage gesloten met de opvoering van „Zelfzucht" naar Octavo Feuil- let's „Montjoye." Do schouwburgzaal was schraal bezet. De dames De Vries en Pauwels Van Biene kregen ieder een bloemruikertje. Tot gemeente-arts te Gouda is benoemd de heer H. J. De Voogt. Er zyn nu nog 2 vacatures. Aan de firma J. Hoos Zoon te Rot terdam, is do bouw der gevangenis onder Nieuwer-Amstel gegund. De residentie-briefschryver van het „Z9euwsch Dagbl." noemt het bericht, dat do nieuwe minister van oorlog zich pertinent tegen do invoering van den persoonlyken dienst plicht zou hebbon verklaard, bepaald onwaar. De minister zal do in te stellen staatscommissie, tot voorbereiding eener defensiowet, volkomen vry laten in haren arbeid. Direct noch indirect zal hy op haar influenceeren. By do verkiezing van een lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland, in het district Briolle, zijn uitgebracht 1532 stommen, waar van 421 stemmen op mr. Loeff (lib.l, 658 op mr. P. Van Andel (lib.) en 432 op den heer L. Beyerinck (anti-rov.), zoodat horstemming moet plaats hebben tusschen do twee laatstge noemden. Het stoomschip „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 12 Mei Dover; de „Prinses Wilhelmina" vertrok van Batavia naar Amsterdam 12 Mei; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, is 10 Mei van Colombo vertrokkende „Noord-Holland", van Rotter dam naar Java, is 10 Mei van Suez vertrokken. Gy maakt my gelukkig, lieve, zeido hy, haar hoofdje oprichtonde en haar in de door tranen beneveldo oogen ziende, maar ik be- gröp u niet. Waarmee zoudt go my verdriet gedaan hebben? En wat hebt gy gehoord? Dat dat o het is zoo ver schrikkeiyk! die pruik, uwe pruikO! die wreedaardige wilden, die u gescalpeerd hobb< n Papa deinsde verschrikt terug en do tantes vielen byna in onmacht. Oswald stond op en riep: Wie u dit sprookje ook op den mouw hoeft gespeld, hy zy gezegend. Want die heeft my doen zien, dat gy my bemint. Zegen my dan maar dadeiyk, kapitein, zoide op vroolyken toon luitenant Konaught, die juist de kamer binnenkwam en die roeds lang bemerkt had dat niet hij, maar Oswald do uitverkorene van Mary's hart was. Gy waart het dusDat had ik wel kunnen raden! En zich tot de anderen wendende sprak hy Maar nu zult gy ook te weten komen hoe het met de pruik gesteld is. Gemengd Nieuw* Hoewel de temperatuur voor den tyd des jaars niet hoog kan gonoemd worden en men zyn lust om buiten te zyn spoedig voelt „bekoelen", is de lente toch werkelyk daar en met haar do tyd van opening van die plaatsen, waar men andere jaren kon genieten van liefolyk weder. Ook de pachter van don speeltuin op „Vree- wyk" is van meening dat die tyd, inzonder heid heeft hy het oog op het jonge volkje, is aangebroken. Hy heoft dan ook het besluit gonomen den speeltuin to oponon en wel a. s. Woensdag, te twee uren 's namiddags. Die tuin, waar de kinderen verleden jaar reeds zooveel pleizier gehad hebben, is nu nog ver fraaid wat den aanleg betreft. Het buffet zal ook flink voorzien zyn van melk, koffie, bier, limonades, enz. Het is te hopen dat er spoedig verandering in de weersgesteldheid kome, daar anders do pachter misschien voor de kleine dames nog kachels in den tuin zal moeten doen plaatsen. Is het Woensdag inderdaad milder weder, dan zullen de tonen der muziek tevens tonen der dankbaarheid daarvoor zyn. De verloting der voorwerpen, door de leerlingen der Practische Ambachts school alhier vervaardigd, zal, blykens eene in dit nummer voorkomende advertentie, plaats hebben op Dinsdag 15 Mei a. s., des namiddags te twee uren, in de militie-zaal ten Raadhuize. De houders van loten hebben hot recht de loting by te wonen. Gedurende deze week zyn hier ter stode aangegeven één geval van mazelen en één geval van diphtheritis. Sterfgevallen aan besmettelyke ziekten kwamen niet voor. Een oude bekende der justitie is hedenmiddag door de politie alhier aange houden als verdacht opnieuw diefstal te hebben gepleegd, hetgeen wordt onderzocht. Ten gevolge van den schommel achtigen en in verzekerde bewaring genomen roeier, van wien in ons vorig nommtr werd melding gemaakt, kwamen in den Vliet niet drie, maar vyf kinderen byna om het leven. De naam van hunnen redder is J. Van den Brink, stoker by de Rynspoorwegmaatschappy. Tegen Jan Scholman, omstreeks 25 jaren, kelner te 's-Gravenhage, is door de Rotterdarasche rechtbank wegens diefstal van een bankbiljet van 1000 rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend. De officier van justitie te Rotterdam ver zoekt opsporing, aanhouding en opzending, alsmede inbeslagneming van de geldswaarden, in bezit van den boklaagde. Voor de bewaking van gebouw entorreinenderkunstnyverheidstentoonstelling te 's-Gravenhage zal van 15 Mei tot 15 October, dagelyks van acht uren 's ochtends tot vyf uren 's namiddags, een detachement ter sterkte van 1 onderofficier, 1 korporaal, 6 grenadiers en jagers, 2 huzaren en 2 veld-artilleristen (allen vrywilligers) van het garnizoen, tegen vergoeding door het comité, dienst doen. Do wacht aan de Koningsbrug zal gedu rende dat tydvak des nachts met 2 man versterkt worden. In de gemeente Willige-Lange- rak komen zeer vele gevallen van moerziekte voor onder de kalfkoeien. Uit Vlissingen schryftmende volgendo tyding: Het stoomschip „Minorva" is hedenmorgen Dit zeggende trok de kapitein zyne pruik af, en met verbazing zagen allen een hoofd met weelderig, maar sneeuwwit haar. Dat heb ik jaren geleden uit eene zware ziekte gehouden, zei hy met een pyniyk lachje. Gedeeltelyk om geen opzien te wekken, gedeel- telyk ook uit verschoonbare ydelheid, om op myn leeftyd my nog niet als grijsaard te vertoonen, besloot ik eene pruik te dragen. Dat was een kostelyke inval van u, luitenant Konaught. Geef my de hand, oude jongen! Duizendmaal dank! Wat kon Mary na die nuchtere opheldering anders doen, dan voor haar fatsoen, hare hand, die door kapitein Oswald plechtstatig gevraagd werd, te geven? Zy had zich immers verbabbeld? Nu ja, waar het hart vol van is Doch de geschiedenis meldt gelukkig dat zy er nimmer spyt van had en tot heden zyn zy een zeer gelukkig paar. naar Amsterdam vertrokken en zal hier niet meer terugkeeren. Het s. s. Morcuriua" hedenmiddag nog met eene lading schap,r, naar Londen vertrekken, en van daar ev6n eens naar Amsterdam gaan. Het schapenvervoer over Vlissingen is holaaj dan hiermede afgeloopen. Van af de volgende weck zal dit vervoj, via Rotterdam plaats vinden, alwaar hst stoomschip „Stella", eveneens van de ,,Kon Ned. Stoomboot-Maatschappy", als veebootzji dienst doen. Zonder twyfel is dit voor onze plaats wew eene groote ramp, daar verscheidene men. schon daardoor eer.e flinke verdienste zulle,, missen. (M. c.\ Te Ambt Almoloo is gistermorgen de vrouw van- J. F., by het spoelen van eenig waschgoed, verdronken, waarschijniyk ten ge. volge van zenuwtoovallen, waaraan zij sindi eenigen tyd leed. De persoon, die o enige weken geleden te Oud-Beierland een man heeft overre don, waarvan de dood het gevolg was, i3 tegen 18 Mei gedagvaard voor de rechtbank 1$ Dordrecht, wegens manslag door onvoorzichtig heid. Te Horst is de woning van den kleermaker W. door brand vernield. Ook een groot doel der meubelen werd verwoest, liet moeite werd een kind uit d6 vlammen gehaald Oorzaak onbekend; alles was verzekerd. Uit Ootmarsum wordtons gemeld Ton gevolge van do aanhoudende lage pry'zen der kipeieren hebben onderscheidene landbou wers alhier hunne biggen met eieren gevoed Zy hebben reods de ondervinding opgedaan dal dit hun eene betere winst oplevert, da» dat zy eieren voor anderhalvon cent verkoopen Omtrent don moord, op G. Bos te Buui-36 gopleegd, wordt aan de „Zw. Crt," nader gemeld dat als dader is gearresteerd do 17jarige knecht van den zoon des ver moorden. Zondag in den vooravond zou er tusschen den vermoorde en den bewusten knecht twis ontstaan zyn. De gearresteerde ontkent echter alle schuld. De mazelen hebben te Gronin gen opgehouden epidemisch te heerschen. Uit de Maas te Kossol (Limb, werd het lyk van een manspersoon opgevischt welke mon herkende voor Y. Lambrechts die voor eenige dagen to Stejn per ongeluk te water is geraakt. Op zyn lyk vond men 23 franken. In Malaga heeft eene aardbe ving plaats gehad, waarby het dorp Alborrobo werd verwoest. Het bericht, dat te Madrid de cholera was uitgobroken, blykt- onwaar te zyn. Wel is het waar dat zich by 60 personen door het gebruik van slechte melk vergiftiging?- verschynselen vertoonden. De heer Stefan Kegl, een algemeen bekend sportsman, heeft zich den llden dezer, naar uit Pest bericht wordt, aldaar dood geschoten. B y de wedren nen te Lyon hebben ernstige ongevallen plaats gehad. Drie ruiten zyn gevallen en gewond en baron Rosthaille stortte by de gentlemen-race van het paard en kreeg twee hoefslagon op de kaak en het voorhoofd, terwyl men voor ruggegraatsbreuk vreest. Zyn toestand is hopeloos. Te Ponthanton (Frankrijk) werd door een hevigen brand eenebelangryke woveiji vernield; een werkman werd gedood. De schade aan gebouwen beloopt 190,000 franken. De Bank van Bengalen heeft haar disconto van 6 pCt. verlaagd tot 5 pCt. Te Buffalo, in den staat Nieuw- York, heeft in eene Protestantsche kerk, ds St-Pauls-kathedraal, eene gasontploffing plaats gehad, welke brand veroorzaakte, waardoor deze kerk, de fraaiste der stad, geheel werd vernield. De schade wordt begroot op 250,000 dollars. Ook in verschillende straten en huizen aldaar hebben ontploffingen van natuurlijks gassen veel schade en ontsteltenis teweer gebracht. Telegrammen. (Zit de buitenlandschc berichten in het 2de blaJ-' LONDEN, 11 Moi. Lagerhuis. De eerste lord dor schatkist, Smith, verklaart in de be antwoording eener interpellatie, dat het bericht als zou do regeering besloten hebbon in Ier land eene katholieke universiteit op te richten of te subsidiëeren, onjuist iszelfs was daar van in het geheel geen sprake geweest. Do eerste lord der admiraliteit, lord Hamil ton, antwoordt op eene andere interpellatie

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2