N°. 8660. Zaterdag; 12 Mei. A0. 1888. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. LEIDSCH vm DAGBLAD. van het hooge bezoek in feestgewaad, en de prins en prinses van Wales werden met veel geestdrift door de bevolking ontvangen. Glasgow zal waarschijnlijk binnenkort de tweede stad van het koninkrijk zijn, indien ton minste het voorstel om de voorsteden by de stad te trekken, wordt aangenomen. De bevolking van Glasgow zal dan met 180,000 zielen aangroeien en 723,985 bedragen. De commissie, belast met het onderzoek der plannen voor een gedenkteeken ter herinne ring aan de vernietiging der Spaansclie Ar mada of onoverwinnelijke vloot, heeft het ont werp van den heer Gribble goedgekeurd. Het gedenkteeken zal dus bestaan in een bronzon Britannia, honderd voeten hoog, op een' voetstuk van graniet. Daarop komen me daillons met de beeltenissen van lord Howard, sir Dake en andere helden uit dat tijdperk. De rol, welke de natuur bjj den zeeslag speelde, wordt herdacht in het opschrift van een bas- relief, voorstellende de verwoesting van de vloot: „Zjj blies don wind en zij werden ver strooid." Aan den voet zitten twee figuren, voor stellende Moed en Waakzaamheid. Prins Albert Victor, de oudste zoon van den prins van Wales, zal deze maand den graad van bachelor of arts aan de universi- toit te Cambridge verkrijgen. Hij is een bedaard en stil jongmensch, zonder de innemende manieren zijner moeder en zijns vaders Ievon- digen geest. Bulgarjje. Prins Ferdinand is van Sofia naar Roest- sjoeck vertrokken. Te Tirnova woonde hjj den dienst in de kerk der H. Martelaren bjj. „Dit is de eerste maal sedert eeuwen", merkte de heer Stambuloff op, „dat een Bul- gaarsch souverein den dienst in een kerkge bouw onzer czaren bijwoont." De prins ant woordde: „Tk hernieuw heden de verbinte nissen, welke ik tegenover het Bulgaarsche volk heb aangegaan en waaraan ik mij streng zal houden. Ik ben Bulgaar en heb van al het andere afstand gedaan. De onafhanke lijkheid van Bulgarije is eene heilige zaak, waarvoor ik mjjn leven veil hob." Op de plaatsen, welke de prins aandoet, duren de feestelijkheden immer voort. Vereenigde Staten. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft het voorstel aangenomen, om een bedrag van 30,000 dollars te verleenen voor de vertegen woordiging der Vereenigde Staten op de ten toonstelling te Brussel. De heer Robert B. Roosevelt is tot ge zant der Vereenigde Staten voor Nederland benoemd. Tusschen de blanken en de kleurlingen heeft te Lowndes, in Alabama, eene scher mutseling plaats gehad, waarbij twee blanken gewond en twee negers gedood zijn. De in landers waren vertoornd, omdat onlangs één hunner de doodstraf had ondergaan. De regeering heeft, in overleg met den gouverneur van Canada, de provincie Manitoba aangewezen als landverhuizingsoord voor de Schotsche boeren en andere emigranten, die van de staatssubsidie profiteoren. Gemengd Nlenvr*. Wegens het voorkomen vaneen geval van hondsdolheid in de gemeente Alfen is ook door den burgemeester van Zwammer- dam een bevelschrift uitgevaardigd dat alle honden, welke niet aan een ketting binnen een afgesloten erf liggen, moeten voorzien zijn van een muilband volgens het vastgestelde model. Twee jonge paarden van den land bouwer J. K., te Haarlemmermeer, schrikten den 8sten dezer te Heemstede van de tram en sprongen over een hek of heg in een bol lenland, waar zy natuurlijk schade veroor zaakten. Men zegt dat K. per aangeteekenden brief gesommeerd is om 500 schadevergoeding te betalen. Den 16den Mei a. s. zal te Hoofd dorp do jaarlyksche lammerenmarkt worden gehouden. In het water aan deVeenkade to 's-Graverihage is drijvende gevonden het reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk van een naar gissing ongeveer 40-jarigen man, vermoedelijk koetsier, net gekleed. Er werden op bevonden eene portomonnaie, inhou dende ƒ1.34 en een paar bruin glacé-hand schoenen. Hot lijk is door do politie per radorbaar naar het Ziekenhuis vervoord. Men vermoedt dat het lijk ongeveer acht dagen in het water heeft gelegen. Op 7 en 8 Juli, 11 en 12 Augustus en 11 en 12 September e. k. zullen de eerste internationale wielerwedstrijden plaats vinden op de nieuwe Scheveningsche wielerbaan. De vrachtrijder A. Nieuw hoff had te Gomert (N.-Br.) het ongeluk van zijne kar te vallen, met het gevolg dat hy weldra bezweek. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S meendenf 1.10. Frenco per pert1.40. Afcooderljjke Nommer»0.0S. BUITENLAND. Frankrijk. De Italiaansche gezant te Parijs, generaal Menabrea, heeft den heer Goblet, minister van buiteniandsche zaken der Fransche republiek, het antwoord zyner rogeering overhandigd op de nota van het Fransche kabinet betreffende het Fransch-Italiaansch handelsverdrag. Uit het antwoord biykt dat de Italiaansche regee ring de concessiën van Frankryk onvol doende acht. - Thans is de uitslag dor gemeenteraads verkiezingen in 361 hoofddistricten bekend, Parijs daarondor niet begrepen. De verdeeling is aldus: 103 gemoenteraden zijn geheel uit republikeinen en 11 uit conservatieven samen gesteld. In 7 raden is de meerderheid republi- keinsch on 1 conservatief. In 95 is men thans reeds van de republikeinsche meerder heid zeker; in 4 zullen de conservatieven de meerderheid hebben. De samenstelling in 67 raden is nog niet te berokont».. L. ii t n heeft de eerste stemming tot geene uitkomst geleid. Van 56 is nog geen bericht ontvangen. - De Parösehe gemeenteraad heeft met 38 tegen 26 stommen een voorstel van Lavy aangenomen, om 10,000 fr. beschikbaar te stollen voor de glasblazers van do departe menten Seine en Soino-et-Oise, „die tot werk staking gedwongen zyn door hunne patroons", aldus luidde het voorstel. Dnltaehland. De keizer heeft gisteren een goeden nacht gehad. Hy was vry van koorts; de eetlust was voldoende en de stemming goed. Tegen elf uren dos voormiddags verliet hy het bed en nam plaats op de sofa in zyn studeer vertrek. De keizerin en hare dochters woonden de godsdienstoefening in de slotkapel by. - In weerwil van vroegere tegenspraken, bevestigt het zich thans dat de Oldenburgsche regeering voornemens is groote havenwerken te Nordenhamm, tegenover Bremerbavon, aan te leggen en dienaangaande de vereischte voorstellen by den Landdag in te dionen. Daar de groote handelshavens ook voor oorlogs schepen toegankeiyk zullen zyn, zoo is ins- geiyks do Duitsche ryksmarine by deze aan gelegenheid betrokken. België. In de couloirs dor Kamer van Afgevaar digden heeft een gewezen liberaal minister UIÜ CONGO Van Stanley is de volgende korte rede, indertyd uitgesproken te Keulen, in welke hij zijn oordeel over do Congo samengevat hoeft. Stanley begon zyne mededeelingcn over hét Congoland, het „Congobekken" zooals men zegt, met eene gelijkenis. Er was, zeide hy, een ryk man, die eene groote, woosto land streek vond, doorstroomd door groote rivieren, waar prachtige boomen en allerlei planten groeiden, maar die sedert langen tyd door de beschaafde w6reld verlaten was. De man zeide tot zich zeiven„De menschen hebben dit land opgogeven, ik wil zien wat ik er van maken kan." Hy begon te planten en te zaaien en weldra zag die landstreek er uit als een paradys, maar als een verlaten paradys. Toen riep do man andere menschen tot zich en toonde hun wat van het door de natuur zoo ruk gezegende land viel te maken. En de lieden kwamen en bewonderden den tuin Eden en vroegen „hoe is het mogelyk, dat wy dezo gezegende landstreek zoo verwaarloosd hebben?" Op Amerika, Azië, Australië hield de be schaafde wereld het oog gericht. Afrika was, verklaard dat het hem niet verwondert, dat j een Fransch syndicaat, met Belgische onder nemers aan het hoofd, de gezameniyke wer ken voor do ontworpen versterking van de Maaslinie voor een in het oog vallenden lagen prys wil tot stand brengen, daar de Fransche regeering er wel eenige millioenen voor over heeft, om nauwkeurig kennis te krygen van de uit te voeren verstorkingswerkon. Do Kamer heeft-de 600,000 fr. voor dool- neming aan de Parysche tentoonstelling toe gestaan, met algemeene stemmen op 1 na. Do „Vossische Zeitung" bericht dat de maatschappij Cockerell met de Maagdenburger fabriek van yzer- en staalwerken, firma Gruson, eene overeenkomst heeft gesloten tot gezamen lijke levering van de gepantserde koepels op de forten van do Maaslinie. Rusland. liet officiëele Russische regoeringsblad komt op togen een in de „Nowoje Vremja" door Tatistschew geschreven artikel ovor het Bul gaarsche vraagstuk. Het regeeringsblad meont dat de gebeur tenissen sedert den oorlog 1877/78 nog te versch in het geheugen liggen om eene on- partydige critiek te mogen verwachten. De houding van den Russischen vertegenwoordi ger in Bulgarye was niet van woifelenden aard en kon dit ook niet zyn, omdat Bulgarije te snel uit volkomen onderdrukking tot een constitutioneelen regeeringsvorm geraakte, waardoor de staatkundige hartstochten ge wekt en de welwillende bedoelingen van Rusland miskend werden. De betrokkingen van Bulgarye hebben van een en ander do nadeelige gevolgen ondervonden. Met het oog hierop mag men hopen dat tyd en ondervin ding de leiders van Bulgarye eindelyk tot de overtuiging zullen brengen, dat zy zich op een dwaalspoor bevinden. Do regeering des Russischen keizers heeft alles aangewend wat strekken kan om hun den terugkeer op den wettelykon weg te vergemakkelyken en de gewone betrekkingen tot Rusland te herstel len. Het programma, in het officiëel orgaan der Russische regeering betrekkelyk Bulgarye openbaar gemaakt, ondergaat intusschen geone verandering. Wanneer de betrekkingen van Bulgarye tot Rusland niet reeds sedert lang verbeterd zyn, dan is dit uitsluitend de schuld der Bulgaarsche machthebbers. Groot-BrltannlS. Met een gouden sleutel is het hoofdgebouw der tentoonstelling te Glasgow door den prins van Wales geopend. De stad was ter eere op weinige uitzonderingen na, verwaarloosd door do bevorderaars van handel en verkeer, totdat koning Leopold II van België de groote taak op zich nam om het Congobekken met zyne 40 millioen menschen en zyne heerlyke producten voor het wereldverkeer te openen. En tot het toeschouwende Europa richtte hy de uitnoodiging„Kom, help my om dat land in den gezichtskring der beschaafde woreld te brengen. Holp mij ook om den slaven handel, die dit land verwoest, uit te roeien." Zes jaren lang hield de koning zich bezig met do voorbereiding van een mouw lydperk voor Afrika; zes jaren lang hadden zyne hel pers tegen allerlei bezwaren te stryden en toen kwam de conforentie te Berlyn byeen en onder de leiding van den genialon staats man, die Duitschland bestuurt, maar die over Duitschland heen aan het lót der wereld zyne aandacht wydt, voltooit do conferentie thans het groote werk, dat Leopold II begon. Hcv ik zelf er toe gekomen ben, myne krachten te wyden aan het onderzoeken van Afrika's binnenlanden, heeft een der vorige sprekers roeds aangeduid. Ik was journalist, ik schreef berichten voor myn blad do „New- York Herald," en was juist te Madrid, toen ik van den heer James Gordon Bennitt, die te Parys was gekomen, per telegraaf de uitnoo diging ontving om hem te bezoeken. Hy droeg mij op, Livingstone, die in het hart van Afrika verdwenen was, op te zoeken. Ik vond Livingstone. Toen schreef ik een boek over myne reis. Toen het bericht van Livingstono's dood kwam, ontving ik van don uitgever van „Daily Télógraph," by wien do heer Bennitt zich aansloot, de opdracht om hot door Livingstone begonnen werk voort te zetten. En zoo ontstond eene tweodo expeditie, welke my van Zanzibar om het Victoria-meer aan de Tanganyika bracht, in welke rivier ik den Congo erkende. Hoe dikwyls heb ik, als ik in myne boot dien geweldigen stroom afdreef, mot diep leed wezen bedacht, hoe lang deze vruchtbare landstreek was verwaarloosd, verlaten, zoo het schoen, door God en de menschon. En nu, myne heeren, durf ik u gerust zeggen, dat daar eene markt is voor de waren, welke gjj hier over hebt; gy zult daarvoor vele afno- mers vinden en als gy ondernemendo koop lieden zyt, gaat dan zeiven; gy zult, dank zy do bemoeiingen van do conferentie, vry en zonder eenige belasting, handel kunnen dry ven. Ik heb in de winkels en magazy- nen der Duitsche steden een overvloed van artikelen gevonden, welke gy hier beter maakt dan in eenig ander land, en vele daarvan PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- caseeeron buiten de stad wordt f 0.10 berekend. zullen in Afrika welkom zyn. Het schynt dat thans een nieuw tydvak voor Afrika is aangebroken. Misschien heeft men echter veel hooren spreken over het gevaariyko klimaat, de vroeselyke koorts, welko het verkeer met het „duistore werelddeel" onmogoiyk maken. Welnu: toen keizer Augustus een leger naar Engeland uitrustte, zeiden hem zyne patri ciërs: „Zullen wy onze mannon naar dat koude, woelachtige land aan 't einde der aarde zenden, waar zy langzaam ten gronde zullen gaan En wat zou thans een Engelsch- man antwoorden, als men zyn land voorstelde als een ongastvry eiland, onwaardig om door beschaafde menschen bewoond te worden? Zoo denkt ook de Afrikaner over 't vooroor deel van do beschaafde wereld ten opzichte van zyn klimaat. Het is waar, men moet loeren om met dit klimaat op goeden voet te komen, want onwetendheid is altyd een groot kwaad. Meent gjj, myne heeren! dat hot warmer is in Afrika dan hier in dezo zaal, waar ieder uwer eene tropische hitte moet verdragen? Geen uwer zal zoo dwaas zyn, om, zoo verhit als gy zyt, het hoofd in de koude buitenlucht te steken. Zoo moet men ook in Afrika de govaren van het kli maat ontgaanmen kan er vry blyven van

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5