De officier van gezondheid 1ste kl., dl". H. E. KorndOrffer, is benoemd tot chef van het militair hospitaal te Deventer. Het portret van Prinses Wilhelmina, flat op uitnoodiging van den Koning en de Koningin door mej. Théröse Schwartz zal worden ver vaardigd, zal zijn een portret in pastel, welk genre door de begaafde kunstenares hot eerst weder hier is opgevat en terstond door haar meesteriyk werd behandeld. Het leent zich uitstekend voor jeugdige fignren. De Koningin, vergezeld van Prinses Wil- helmina, woonde gisterochtend de godsdienst oefening in de Groote Kerk te 's-Hage by. Ds. J. Bolkestein, pred. te Tor-Aar, is beroepen te Oud-Alblas en moet ook nog be slissen op de toezegging van beroep naar Oud- Beierland. Tot gemeente geneesheer te Zwammer- dam is benoemd de heer C. Dekker, arts aldaar, en zulks in de plaats van den heer B. G. E. W. Yan Dugteren, op zyn verzoek als zooda nig eervol ontslagen, wegens vertrek naar Rotterdam. Aan verschillende landeigenaren te Haar lemmermeer zyn kennisgevingen gezonden met mededeeling dat eerlang vanwege de genie opmetingen zullen plaats hebben voor een door het departement van oorlog aan te leggen Slaperdyk van Vyfhuizen tot Hoofd dorp en van daar tot Aalsmeer. De nieuw benoemde voorzitter der Tweede Kamer, de heer Beelaerts Van Blokland, is "Woensdag middag door den Koning ten gehoore ontvangen. De groothertog van Saksen-Weimar be zocht gistermiddag, vergezeld van den adjudant Yan Bylandt, het terrein der kunstnijverheids- tentoonstelling in den Koekamp te 's-Graven- hage. Hij werd rondgeleid door de commissie van het uitvoerend comité, de hoeren: dr. Louis Mulder, A. W. Stortenbeker, kolonel G. E. V. L. Van Zuylen en M. M. Couvée Jr., en toonde veel belangstelling in do zaak, welke door hem en zyne gemalin zeer is gesteund. Hy bezichtigde verschillende antieke voorwerpen in de afdeeling oude kunst en sprak zyne beste wenschon uit voor het wel slagen der onderneming. De gemeenteraad van Amsterdam heeft dr. Speyer, loctor, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in het Sanscriet aan de Univer siteit aldaar. Aan het diaconiebestuur te Wezep (ge meente Oldenbroek), zyn door wylen mejuffrouw de wed. J. Rave Jzn., te Hattem, verschillende legaten vermaakt, waaronder landeryen ter waarde van ƒ11,000. Het stoomschip „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Mei van Aden; de „Zuid-Holland", van Batavia naar Rotter dam, is gisteren van Marseille vertrokken; de „Prinses Marie", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 10 Mei van Port-Said; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Mei van Marseille; de „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 10 Mei Lizard; de „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, is 9 Mei te Port- Said aangekomen; de „Sumatra," van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Padang 8 Mei. Z. M. heeft pensioen verleend aanL. Yan Helden Tucker, commies 1ste kl. by 's Ryks belastingen, 429jhr. J. Van Bere- steyn, ontvanger der directe belastingen, 2518; jhr. N. J. Martini Yan Geffen, ont vangen voor de accynzen op wyn, gedistilleerd, zout, zeep, bier en azyn, 3249; mr. J. J. Beaujon, secretaris van den Raad van State, 2423den eersten luit. op non-activiteit R. H. Driessen, van het wapen der Inf., op zyne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ900 's jaars. Gemengd Nieuw». Dezer dagen vertoeft alhier een uit Rusland geweken Israëliet, de heer Salo mon Eekevling uit Balta, oen beklagenswaardig offer van de moord- en vervolgingszucht in dat onbeschaafde land, tegonover de Israëlie ten. De heer Eekevling was vroeger fabrikant, verheugde zich in eene bloeiende fabriek en eene gelukkige familie, maar thans is hy ge broken naar lichaam en geest, van zyne spraak bpna geheel beroofd, daar hem de tong is uitgesneden, half blind door het uitsteken van een zyner oogen. Alles, wat hy aan goe deren bezat, werd hem door de onmenschen ontnomen, zyne fabriek in brand gestoken, zyn vader en twee zyner kinderen voor zyne oogen gedood en zyne vrouw vorminkt. De ongelukkige heeft thans nog eene oude moe- Mr.asgauMtf.vca-ar» der, zijno vrouw en vyf kinderen, voor wie hy in zyn ellendigen toestand moet zorgen. Gelukkig, dat er ook nog veel menschlie- vendhoid in de wereld is en sommigen nog zooveel mogelyk willen vergoeden, wat ande ren in hun blinden haat misdeden. Dat wy, Nederlanders, in het betoonen van menschlievendheid niet achterstaan, dat moge wederom aan dezen man en zyn gezin be wezen worden! Door de Leidsche Studente n- Cricket-club zal a. s. Woensdag op 't Schutters veld achter Zomerzorg een onderlinge wed- stryd worden gehouden, welke 's morgens om tien uron een aanvang zal nemen en 's middags van één tot vier uren wordt opge luisterd door muziek. Dienzelfden middag, afrit om halftwee van de Plantage, zal door de Leidsche Studenten- Wielrydorsvereeniging „de Raddraaier" een onderlinge wegwedstryd plaats hebben van Leiden naar Alfen en terug. Er is, biykens eene in dit num mer voorkomende advertentie, eene nieuwe uitvinding voor de huisvrouwen gedaan. Na zorgvuldige proeven is het dor firma Frits Schulz Jr. te Leipzig gelukt eene goedkoope meubel-politoer-pommade te vervaardigen, welke zich, naar men verwacht, om hare uitstekende eigenschappen spoedig algemeen bekend zal maken en overal ingang zal vinden. De ge bruiksaanwijzing is eenvoudig. De Hemelvaartsdag had aan drie kinderen alhier byna het leven gokost. Met nog een andor persoon waren ze namelijk gezeten in een schuitje. Reeds in den singel by de Boisot-kade trok het de aandacht dat de roeier zyne taak op vreemde wyze vervulde. De spelevarenden gingen den Vliet in, doch naby de spoorbrug ging de roeier zóó geweldig in het schuitje staan schommelen, dat ein- delyk het bootje omkantelde en alle vier te water geraakten. De rooier werd nu een zwemmer en bereikte den wal, maar wendde niet het minste aan om ook de drie kinderen te redden. Hy bleef doodbedaard op den weg. Gelukkig dat over de brug tydens de hache- lyke positie, waarin de kleinen verkeerden, juist een machinist van de Rynspoor kwam, die, het gevaar bemerkende, onmiddeliyk te hulp schoot en het genoegen mocht smaken zyne pogingen na veel moeite met een guns- tigen uitslag bekroond te zien. Het moet later gebleken zyn dat de roeier niet wel by het hoofd was. Ton gevolge van het te dezer stede voorgekomen geval van hondsdolheid, moeten, evenals hier, do honden ook in de aangrenzende gemeenten Leiderdorp, Oegst- geest en Zoeterwoude gedurende vier maanden van muilkorven voorzien zyn. Door de ver schillende burgemeesters aldaar is daartoe het bevel uitgevaardigd. Hedenochtend is te Schevenin- gen geland schipper Arend Pronk, voerende de bomschuit „de vrouw Wilhelmina", van den reeder P. H. Haring, die rapporteerde dat Woensdag-avond 11., terwyi het nog helder dag was, zyn vischtuig, bestaande uit schrob net met algeheel toebehooren, is afgezeild ge worden door het driemastzeilschip „Favorita" van Geestemünde, buiten landzicht op do Noordzee voor Monster. Bedoeld schip, W.-N.-W. voorleggend, kwam met volle zeilen op het schip van Pronk aan, dat visschende was en dus mast en zeilen ook op had. Slechts door noodgeschrei aan te heffen is het gelukt de opmerkzaamheid op 't vreemde schip te trekken en zoodoende het in den grond loopen van het bomschip te voorkomen. Hoewel schipper Pronk, die zelf wacht had, een man op den uitkyk op de „Favorita" heeft gezien, was men biykbaar daar aan boord niet aandachtig, want op het geschreeuw onz9r vissehers kwamen wel 10 a 12 man op de „Favorita" op het dek. Toch had nog eene botsing plaats, waarby de stuurboordsboeg van de bom werd vernield. De schade is aan- merkelyk en heden is door de equipage scheepsverklaring afgelegd. Dezer dagen had inWery's Hon den- en Apentheater, dat te Gouda voorstel lingen geeft, ook eene paniek plaats, welke eveneens zeer erge gevolgen had kunnen hebben. Toen de eerste afdeeling was uitgevoerd en het scherm gezakt was, beproefde een per soon, daar er aan de gasleiding, naby den meter, oen lek was, dit op te sporen. Daar toe ging hy met een brandenden lucifer langs de leiding, met dit gevolg, dat het gas plot seling ontbrandde. Nadat vele pogingen waren beproefd om de vlam uit te dooven, kwam er van de straat een persoon en sloot plotse ling de hoofdkraan, zoodat het publiek in volslagen duisternis zat (noodlantaarns waren niet eens aanwezig!). Sommigen van het pu bliek, die het vlammetje hadden gezien, dach ten dat er brand was voldoende om enkelen te doen roepenbrandbrand 1 Men kan zich voorstellen wolk een schrik ontstond en dat in den duister, terwyl onder 't publiek vele kinderen waren. Ieder sloeg op de vlucht. Inderdaad mag men bly zyn dat niet velen het met den dood bekochten. Eén ongeluk moest weldra geconstateerd. Een 16-jarig meisje raakte onder den voet en werd zwaar gewondhet werd eerst naar het Stadhuis en later naar het gasthuis vervoerd. "Wat de paniek zeer heeft vermeerderd, was het ge schreeuw van de menschen buiten de tent, dat den schrik zeor deed toenemen. Sommigen uit het publiek werden woest, ja, half dol! Banken werdon stukgetrapt en enkele plan ken vernield. Velen leden ook schade aan kleeding, lyfsieraden enz. (Rott. Ml.) Voor de honden is thans een muilkorf uitgedacht, waarvan het onderste gedeelte beweegbaar is en waardoor de hond kan gapen enz., zonder hem in de gelegenheid te stellen te byten. De samenstelling van dezen muilkorf vermeerdert het gewicht er van niet, en de korf zal ook in prys niet noemenswaard verschillen van die, welke tegenwoordig algemeen in gebruik zyn. (U. D.) De arrondissements-rechtbank te Amsterdam veroordeelde den 15-jarigen Jan Willem Dodern, wegens verduistering, tot 2 maanden gevangenisstraf en den kleermaker, die 7 broeken verduisterd had, tot 3 maanden gevangenisstraf. Onder het gehucht Achtmaal by Zundert (N.-Br.) heeft een hevige heidebrand gewoed, welke zich uitstrekte over eene opper vlakte van zes hectaren. Alle krachten werden aangewend om het woedende element meester te worden, waarin men einde'.yk na veel moeite slaagde. Na morgen, Zaterdag, wordt het schapen vervoer over Vlissingen r.aarDeptford per spoortrein uit Duitschland en verder per veebooten der Koninkiyke Nederlandsche Stoombootmaatschappy voorloopig geheel ge schorst. Thans is weer eene werkstaking onder de veenarbeiders in het Alteveen, tus- schen Onstwedde en Nieuwe-Pekein gelegen, uitgebroken. Er wordt hooger loon geöischt. De werkstakers, ongeveer 70 in getal, gedra gen zich ordelyk. Tegen J. R., geboren en wonende te Etten, thans t£ Breda gedetineerd, is door het openbaar ministerie by de arrondissements rechtbank te Breda eene gevangenisstraf van 12 jaren geëischt, wegens zware verwonding met voorbedachten rade. Zoowel by den veehouder G. B., te Stein, als by den veehouder P. Van H., te Meerkerk, is eene koe aan het miltvuur ge storven, en op last van den veearts met de noodige voorzorgsmaatregelen begraven. Te Steubenville, in Ohio, gaf eene koordedanseres, mej. Deco, onlangs ten aanzien van duizenden menschen eene voor stelling in do open lucht. Plotseling schoot het koord los en stortte zy van eene groote hoogte ter aarde. Zy brak de beide knieën, werd gekwetst aan de ruggegraat en inwendig gekneusd. Al hare kwetsuren werden doodelyk geacht. De ware naam der danseres is Annie Wilson en zy behoort tot eene achtenswaardige familie in Philadelphia. Te Parys is dezer dagen iemand door een der commissarissen van politie in verhoor genomen wegens onwettige uitoefening der goneeskunde. Onder belofte van geheim houding deelde hy mede en hy legde er de bewyzen van over, dat hy met alle eer in de geneeskunde gepromovoerd was. Hy kreeg echter geene patiënten en ging toen prakti- zeeren als onbevoegd persoon, met groote geheimzinnigheid en de patiënten stroom den toe. Moest hy als geneesheer hongerlyden, als quasi-kwakzalver verdiende hy 10,000 fr. 's jaars. Te Nantes heeft het Hof den notaris Homery van Bouaye wegens 20 ge vallen van valschheid in geschriften en 205 van misbruik van vertrouwen tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De jury had 522 vragen te beantwoorden. By Arlington, in Nebraska, is eene houten boerdery afgebrand. De buren, die ter hulpe toeschoten, vonden slechts de ver koolde overblyfselen van zeven personen. Eene dochter, die toevallig afwezig was, is de eenige overgeblevene van het geheelo gezin. m eldenl vat> den I Depeches uit Bucharest dat Fontanar, die op het paleis koning van Rumenië geschoten heeft krankzinnig is verklaard. Als eene opmerkolyke byz0 derheid wordt uit Reikiavik, de hoofdstel van IJsland, gemeld, dat de winter aldaar! zeer zacht is geweest. Het gevolg hiervan I dat de veestapel op het eiland zich in schic I voorbeeldeloos gunstigen toestand bevit# f want aan voeder had men geen gebrek g De yszoom was op 10 Maart reeds in z^l verre verdwenen, dat de vissehers hun bedr konden hervatten en met ruime keerden allen naar het eiland terug. Telegrammen. (Zie de buitenlandsche berichten in het 2de Mag! DUBLIN, 10 Mei. In de raadszaal der p meente Keruynn is een jachtopziener doe gevonden met drie kogels in het lichaam. PARIJS, 10 Mei. De werkstaking te Pantin duurt voort. Na het eerst in beraad genotneal te hebben, hebben de directeuren van kristalfabriek verklaard dat zy het voorste] der werklieden niet konden aannemen. voorstel doelde er, op dat de arbeiders nietiL meer zouden te maken hebben mot den opzich! ter van fabricage Amiabel. Dat is, zeggen ijl een eisch, gelykstaande met wegzendi welken eisch zy niet kunnen inwilligen. WEENEN, 10 Mei. De woorden van dj vorst van Montenegro met betrekking tot Hel land(?) wordln door de officiééls bladen drill besproken. „De houding, door den vorst aangenomen'I zeggen zy, „neemt allen twyfel weg omt®'! zyne Panslavistische gevoelens. Wy wetens,! waaraan we ons, met betrekking daarop, hóf ben te houden en welke gedragslyn wy ti volgen hebben ten opzichte van den vorsj van Montenegro." BERLIJN, 10 Mei. De lichaamstemperattJ des keizers bedroeg hedennacht 38 grade| hedenmorgen was ze 37.9 graden. De i meene toestand is bevredigend. Het opgetd van siym is geringer. [Met het oog op de periode van stilstssj in 's keizers ziekte, is de datum van huweiyk van zyn tweeden zoon prins Heinrid| met prinses Irene van Hessen Darmslsi vastgesteld op Zondag 20 Mei. Er zullen g groote feeatelykheden plaats hebben; de «1 trekking zal geschieden te Charlottenburgjl PARIJS, 11 Mei. Generaal Boulanger f hedenochtend naar Rysel vertrokken, va| hy om halftwee zal aankomen. De toe tot het station was afgesloten en niemri werd zonder machtiging toegelaten. Tm| afdeelingen politie-agenten handhaafden i orde. Toen de generaal vertrok, werd hier a daar geroepen: „Yivo Boulanger!" Dehe;^ Laguerre, Dillon en een groot aantal jos: listen vergezellen Boulanger. BERLIJN, 11 Mei. Het heden om uitgegeven bulletin over den toestand keizers luidt: De toestand van den keizeri^ gedurende de Laatste dagen betrekkeiyk gunst De koorts is zeer gering en de slaap, ofschc^ dikwyls gestoord, doet den patiënt goed, z dat zyne krachten toenemen. MADRID, 11 Mei. De koningin-I heeft gisterochtend eene flauwte gehad. T«M den namiddag was zij weer wel genoegt! den minister-president Sagasta te kun! ontvangen. BELGRADO, 11 Mei. De „Staatscouru deelt de koninkiyke besluiten mede, waïl de generaals Gruitch (de vorige ministef president) en Lechanine op pensioen worl^ gesteld. Het ontslag van Gruitch is het gevolg" een schryven, door hem tot den koning richt, waarin hy verklaart dat koning Mil heeft gezegd, dat de laatste crisis door Oost^ ryk was uitgelokt. WASHINGTON, 11 Mei. Yolgens het Teq slag der landbouw-commissie hebben des en de tarwe een weinig geleden in de M streken langs den Atlantischen Oceaas8 de Zuidzee, waardoor hot algemeens ga* delde cyfer van 82 tot 73 is gedaald, cyfer van de goede rogge is nu 92.09 in p van 93.05 in April. De gerst staat 88.04 belooft een gemiddelden oogst. Het plant! der katoenboomen is vertraagd door de bui'! gewone vochtigheid en de koude in Mm' Vooral in Texas en Louisiana is dezevertij ging aanzienlyk. LONDEN, 11 Moi. Zoodra het ontwerp versterking van 's lands weerbaarheid in 1 handeling komt, zal de minister van financil

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2