8660. A°. 1CC3. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 11 Mei. Peuilleton. Het Hnwelijksreisje. LEIDS0ÏÏ DAGBLAD. PRIJS DKZKB. COUBA2TT: Toor L«id«« V*r 3 m»»ad««.1J10. fniM p« P**1- Nommm...VMS. FBIJ8 DEB JLDVUBTEN TJLBUf Tu 1—6 r«c«Li 1.06. I*d«r« regal me«r/0.1T|. Ghrooiera letters nur pkaUruimU. Toor het ia- OMteeren buiten de «tod wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is met goed ge volg het candidaats-examen in de godgoleord- id (2de gedoelte) afgelegd door den heer li. Zyistra. - Do by het Bde reg. inf. nieuw benoemde uit.-kolonel Bloem wordt overgeplaatst by bet 4de reg. inf., in garnizoen te Leiden. Heden is in druk verschenen het ver- iag van de onlangs gehouden vergadering er Vereeniging tot verbetering der volksge- ondheid alhier. Te zijner tijd doelden we omtrent den toe- -tand en de werkzaamheden dier vereeniging ede een en ander mede. Thans blijkt echter nog dat op het einde vaa het vorige jaar door burgemeester en wethouders alhier aan het bestuur der ver eniging advies gevraagd werd omtrent de wenschelykheid van het nemen van maatre gelen tot vleeschkeuring. Het advies luidde gunstig, indien de keuring werkelijk goed zoude zijn; hiertoe zyn de aanstelling van een vast, onafhankelijk perso neel en bet oprichten van een abattoir echter eerste veroischten. Zonder groote finantiëele opofferingen van de zijde der gemeente zal dit evenwel niet kunnen geschieden en men bedenke daarby altijd dat men niemand ver dichten kan uitsluitend hier gekeurd vleesch te gebruiken. Enkele malen werd de hulp of voorlichting der vereeniging ook door bijzondere personen govraagdnaar vermogen werd getracht immer dairaan te voldoen. Aan het verslag is ook toegevoegd een rapport omtrent een ingesteld onderzoek van koemelk. De melksoorten van Leiden werden het laatst onderzocht in 1879; het bostuur achtte het daarom wenschelijk dit onderzoek opnieuw te verrichten. Het onderzoek had plaats in den kortst mogelijken termijn, ten einde de uitkomsten met elkaar te vergelijken, en wel tusschen 28 November en 15 Dec. 1887. Het is toch bekend dat de samenstel ling der melk in de verschillende jaargetijden verschilt, dat de voeding, het ras en de ouderdom daarop invloed uitoefenen. Het is dan ook niet mogelijk eene nor male samenstelling aan te geven. In een bij het rapport behoorenden tabel vindt men 64 melksoorten onderzocht, welke ge rangschikt z(jn naar de quantiteit vaste stoffen. Evenals vroeger werden 20 cM3 melk mot zuiver zand vermengd, uitgedampt en op 110° gedroogd, totdat de massa niet meer aan ge- Slot.) Op zekeren avond liet Lucien zich het betekenisvolle woord ontvallen„Ik geloof dat ik dan toch nog de voorkeur geef aan uwe moeder." Den volgenden dag reisden zij naar Granville. Lucien was uit zyn humeur en keek toornig het landschap, dat zich waaiervormig aan weerszijden van de spoorbaan uitbreidde. Plot seling hield de trein stil voor een klein sta tion, een bekoorlijk dorpje, dat geheel onder groene boomen als verscholen lag. „Kom spoedig, laten w(j er hier even uit stappen!" riep Lucien zyner jonge vrouw toe. „Maar dit station staat toch niet in onze reisgids aangeduid," antwoordde zij, ten hoogste verwonderd. „Dat verwenschte boekJe zult gauw zien 4vat ik daarmede doe; kom, spoedig er uit." „Maar ons goed?" wicht verloor, en gewogen. Het restant werd met petroleumaether overgoten en daarmede minstens 24 uren in aanraking gelaten, daarop gefiltreerd, afgewasschen met petroleumaether en weder op 110° gedroogd, totdat de massa een constant gewicht bezat en weder gewogen. Het eerste gewicht werd in rekening gebracht als vaste stoffen, het verschil tusschen bet eerste en tweede gewicht als boter. Voor de minerale stoffen werd 0.5 pet. in rekening gebracht en het restant als kaasstof en melk suiker aangenomen. Eene der kolommen wijst ook aan de quantiteit water, welke meer in de melk aanwezig is dan in de normale melk met een gehalte van 12 pet. vaste stoffen. Zeventien personen of inrichtingen komen in die kolom voor als hebbende geen dezer por- centen water in hunne melk; daarna klimt dit percentage langzaam op, tot het eindelijk van 14 op 22'/, springt, waarmede de lijst sluit. Het is dan ook werkelijk reeds voldoendo. Er wordt echter op gewezen dat niet alle melk van een minder gehalte aan stoffen op zettelijk met water behoeft te zjjn vermengd, etenmin dat een gehalte van minder dan 3 pet. boter bepaaldelijk afgeroomd is. De melksoorten van 9 ct. per liter zijn tweemaal onderzocht. Uit den tabel blijkt dat het hoogste gehalte aan vaste stoffen bedroeg 12.87 pet., het laagste 9.30 pet., het hoogste botergehalte 3.88 pet., het laagste 1.99 pet. Ook do samenstelling van het duinwater te Leidén werd, na de eerste in 1878 verrichte analyse, meermalen onderzocht en de uitkom sten dier onderzoekingen vindt men eveneons in oen by het verslag gaanden tabel vermeld. Wij zien daaruit dat het gehalte aan vaste stoffen in het Leidsche water iets is toege nomen, saraenhangonde met eene geringe ver meerdering van zwavelzure kalk. De hoeveel heid stikstofverbindingen is iets verminderd, hetgeen voor de deugdelijkheid van het water pleit. Wjj vestigen er de aandacht op dat de heeren H. Prins Co., expediteurs en konvooi- loopers, te Amsterdam, tot hun agent alhier hebben benoemd den heer J. J. Sleyser, by wion alle inlichtingen te bekomen zijn voor het zonden van kleine of grootere zendingen, een maatregel, zeer zeker ten gerieve van het publiek. Op 15 Mei a. s. zullen van het instructie bat. te Kampen naar verschillende reg. inf. vertrekken 36 korp. tit., om in den effectieven graad over te gaan, terwijl er bovendien 10 korp. tit. zijn, die het wetenschappelijk onder wijs voorloopig mogen volgen. Tegen 16 Mei zyn 37 jongelingen opgeroepen om in dienst te worden gesteid. Is men wèl ingelicht, dan zou by den Nederlandschen Rynspoorweg het voornemen „Dat hebben wy niet noodig." Hortense verliet den treindeze snelde verder en liet de beide jongelieden op het schoone groene plekje achtor. Geen geluid liet zich vernemen, de vogel3 zongen in de twygen en een kristalhelder beekje kabbelde door het dal. Lucien wierp zyn reisgids in het eerste het beste moeras: nu waren zy vry. Op ongeveer driehonderd schreden van daar lag een eenzaam logement, waarvan de eige nares hun eene groote, wit gepleisterde, vroolyk uitziende kamer inruimde. De muren waren wel een meter dik. Bovendien waren zy de eenige gasten. Slechts de kippen keken nieuws gierig naar hetgeen zy deden. „Onze retourbiljetten zyn nog acht dagen geldig," zeide Lucien; „hier moesten wy, dunkt mi), de rest onzer vacantie maar door brengen." Dat was een gelukkige tijd! Reeds by het eerste uchtendgloren wandelden zy op onbe kende voetpaden, verdwaalden nu eens in een boschje en klauterden dan weder tegen een heuvel op. Zoo leefden zy rustig en verborgen bestaan om, bywyze van proef, dezen zomer twee extra-sneltreinen fn te leggen op de lyn Leiden Woerden en wel een Leiden Utrecht 8.10 's morgens uit Leiden, circa 9.15 aan komende te Utrecht en aansluitende op den grooten Duitschen sneltrein naar Keulen, Ems Wiesbaden en Frankfort a/M. en op den Cen- traaltrein naar Zwolle, Friesland en Groningen, en omgekeerd een Utrecht Leiden 's avonds 6.50 (7.50 te Leiden), stoppende te Alfen, aansluitende op den sneltrein van 1.40 's mid dags uit Keulen via Clevo en op den Cen- traaltrein, om 6.40 te Utrecht aankomende. In het vorige jaar heeft het voornemen bestaan by de leden van het departement „Leiden" van de „Nederlandsche Maatschappy ter bevordering van Nyverheid", om gezamen- lyk fabrieken en andere industrieels inrich tingen te gaan bezoeken. Tot de volvoering van dat plan waren reeds voorbereidende stappen gedaan, door verzoeken in dien geest tot eenige fabrikanten gericht. Terstond heeft het plan de goedkeuring verworven van de heeren J. M. Yan Kempen en Zonen, te Voor schoten, die gaarne hunne Koninklyke Neder landsche Fabriok van gouden en zilveren werken voor een gemeenschappeiyk bezoek der leden wilden openstellen. Uit do door de heeren Van Kempen opge geven data, waarop het bezoek aan hunne fabriek zou kunnen worden gebracht, is die van Woensdag 16 Mei a. s. het bestuur het meest geschikt voorgekomen, waarom de leden van het Leidsche departement dien dag met de stoomtram van 2.55 van Leidon zullen vertrekken, ten einde te 3'/i uur aan do fabriek te Eyn. In de te 's-Hage in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen gehouden verga dering van aandeelhouders der IJselstoora- tramweg-Maatschappy waren gedeponeerd 5298 aandeelen, recht gevende op 1322 stommen. Door den directeur, den heer Knottenbelt, werd verslag uitgebracht over den toestand dor Maatschappy by het einde van het jaar 1887. Daaruit bleek dat de lyn Leiden Den Haag in goeden staat verkeert en alleen do remise te Voorschoten eenige uitbreiding behoeft te ondergaan; dat de nieuwe werken te Vreos- wyk en Jutphaas zyn voltooidde lyn Gouda Oudewater geeno buitengewone uitgaven eischt en de lyn Rotterdam - Overschie in goeden staat is. Het materiéel bestond op ultimo Dec. 1887 uit 18 locomotieven en 27 personenwagens, benevens 18 goederenwagens. Het materieel is in goeden staat en vordert geen buitenge wone uitgaven. Per treinkilometer eisclite het materieel aan onderhoud in 1887 2.86 ct., tegen 3.21 ct. in 1886. Do exploitatiekosten waren per dag 16.7 ct., tegen 17.83 ct. in 1886. onder do groene boomen, welke hun jeugdig leven beschutten. Op een anderen keer volgden zy weder den loop van een beekje. Hortense huppelde als een kind, dat aan de school ontsnapt is; zy trok hare lage schoentjes uit en plaste zóó door het water. Dan weder maakte Lucien haar door eene grap bykans aan het schreien van het lachen. Zelfs hadden zy er pleizier in dat zy gebrek aan linnengoed begonnen te krygen. Het was hun een waar genot zoo vergeten in dit afgelegen hoekje te leven, waar niemand hunne tegenwoordigheid ver moedde. Hortense moest van de logement houdster goed leenen en dit was vry grof van draad, zoodat het haar schuurgoed leek. Maar wat gaf zy daarom; zy hadden immers eene gezellige kamer? Zoodra het daarbuiten stil en donker was, begaven zy zich daar heen. Niemand mocht hen dan storen. Dikwyls ging Lucien zelf naar beneden om hun ont bijt te halen, dat uit. eieren en coteletten be stond, en dan smaakte het eens zoo lekker. Op den zevenden dag konden zy maarniet In vergeiyking met de balans van 1886, wyst die van 1887 een aanmerkeiyken voor uitgang van f 9000 aan, hetgeen naar het oordeel der commissie, belast met het onder zoek der rekening, hoofdzakeiyk te danken is aan het goede beheer van den directeur, den heer Knottenbelt. De rekening sluit niettemin nog met een nadeelig saldo van fl243.17. Nadat een der leden zich tegen het voorstel had verklaard, om de balans by acclamatie goed te keuren, omdat daarop geen post voor kwam voor afschryving, werd deze in stem ming gebracht en goedgekeurd met 906 tegen 405 stemmen. Aan de orde was daarna de verkiezing van een commissaris, ten gevolge van het perio diek aftreden van den heer R. A. Buisman. Met 959 stemmen werd deze als commissaris herkozen, terwyl tot leden der commissie voor de verificatie der balans werden benoemd de heeren Van Soest, Knooto en Snelen tot plaatsvervangende leden de heeren: Rozen- raad, Vencker en Smeets. Alsnu werd in behandeling genomen het voorstel van het bestuur tot wyziging der statuten en toevoeging daaraan van oen nieuw artikel, luidende: „De bepalingen dezer akte kunnen, behou dens de kon. bewilliging zoo die vereischt wordt alioen worden gewyzigd by besluit eener buitengewone algemeens vergadering van aandeelhouders, tot dit doel byeengeroe- pen. In die vergadering moet tweederde van het uitgegevon maatschappelyk kapitaal zyn vertegenwoordigd, en de voorgestelde wyzi ging met meerderheid van stemmen zyn goedgekeurd." Dit voorstel was een uitvloeisel van een in dien geest te kennen gegeven wensch van den heer Van Eyk, die ter vergaderingeven wel verklaarde dat door de voorgestelde wyziging niot aan zyn verlaDgen werd te gemoet gekomen. Het voorstel, in stemming gebracht, werd niettemin aangenomen met 882 stemmen en de directeur gemachtigd de koninklyke goed keuring op de wyziging der statuten te vragen. De vergadering werd daarna gesloten. Blykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftyd en do oorzaken van den dood in Nederland in het jaar 1887, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 25.82; Arnhem 21.40Dordrecht 24.51's-Gra- venhage 21.7; Rotterdam 24; Amsterdam 24.39; Utrecht 23.51Leeuwarden 21.21; Groningen 18.87; Maastricht 27.10; Haarlem 21.16; Leiden 22.65. De luitenant ter zee 1ste kl. S. T. Land, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. begrypen dat zy reeds zóó lang daar geweest waren. Bedroefd vertrokken zy van daar, zonder zelfs den naam van het plaatsje te kennen, waar zy hunne wittebroodsweek hadden doorgebracht. Eerst te Parys vonden zy hun koffer. Toen papa Bórard de jongelieden naar hun wedervaren vroeg, haspelden zy alles dooreen en beweerden dat zy te Caen de zee en te Havre den „Botertoren" hadden gezien. „Drommels", meesmuilde de oude, „en gy vertelt my niets van het arsenaal te Cher bourg 1" „O", antwoordde Lucien, „dat's heel klein, niet der moeite waard om er van te spreken er staat geen enkele boom." Dan pleegt Mmo. Larivière de schouders op te halen met de opmerking: „Het is toch der moeite niet waard om te reizen, wanneer men niet eens de merkwaardigheden heeft gezien. Komaan Hortense, nu geene gekheid meer en achter de toonbank!" Naar het Franscli.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1