A". 1388. feze (€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fori- en feestdagen, uitgegeven. ut nornmer bestaat uit TAVEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 Mei. F" enilleton. Het Huwelijksreisje. orrn ff", OuJS. "Vrijdag- H 3J.ei. PRIJB DEZER COURANT: ^sidöB par 8 mftnadèH1.10. 100 p6* P0fc^* "jS# 1.40. jadcrl&ke Kommer».0.06. PRIJS DER ADVERTENTEHN: Y»n 1—6 regel» 1.05. Iodero r6gel m>3r/0.17i. G-rootere lettera ntar plat.teraimt«. Voor het ia- oeeseeren buiten de 8lnd wordt 0.10 berekend. )lliciecle Kennisgevingen. Hondsdolheid. Burgemeester der Gemeente Leiden, lot op het bij hem ontvangen bericht van den cts-veearta to 's-Gravenhage dat in deze gemeente leval van hondedolheid ia voorgekomen jen art. 3 der Wet van den 5don Juni 1875, .ststelling van bepalingen bij het voorkomen van dolheid (Staatsblad No. 110); elt dat gedurende vier maanden, te rekenen _:n dag der afkondiging van dit bevelschrift, ionden, die zich buiten woningen of vaartuigen openbare middelen van vervoer zijnde) in de !Dte bevinden en niet binnen een afgesloten erf ketting liggen, moeten voorrion zijn van een iorf, volgens liet door Z. E. den Minister van andsche Zaken, bij beschikkingen van 27 Juli n 19 September 1887 voorgeschreven model, remeeute-secretarie voor ieder ter bezichtiging ld; mot dion verstande noohtans dat ingevolge teriëelo beschikking van 7 September 1875, de band van den muilkorf, die den hals van den omgeeft, door een koperen mag worden ver- ïd en, i 1888. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Inkomstenbelasting. rgemeester en Wethouders der gemeente Leiden jagen ter algemeene kennis dat een aanvang wordt akt met do uitreiking der aanslagbiljetten xoqt laatselijko directe belasting, dienst 1888, dat dè o termijn vervalt op 31 Mei a. s. en dat vóór dien dag minstens een achtste gedeelte van den jlen aanslag ten kantore van den Gemeonte-ont- er moet zijn voldaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ïiden, DE KAN TER, Burgemeester, ei 1888. E. KIST, Secretaris. 14 de maand April zijn binnen deze ge- Hite geboren 138 kinderen, als: 72 zoons H>6 dochters; overleden 76 personen, als: ■nanncn, 16 vrouwen, 26 zoons en 15 doch- B; daarenboven als levenloos aangegeven 5; pwd 30 paren. - De majoors A. E. J. Butter en L. F. inckel, van het 2de bat. 4de reg. inf. te len, worden van 2 16 Juli a. 8. gedeta- id by de normaal-schietschool te 's-Hage. -Do vereeniging „Tesselschade",afd. Leiden, lo volgende week artikelen in de Stadszaal ionstellen en daardoor trachten een ver- op eenigszins ruime schaal te doen te vinden, ten einde in staat te zyn haar voor wie de vereeniging werkzaam zijn, Ir arbeid te verschaffen. Het is van alge- ne bekendheid, welke uitnemende diensten vereeniging bewijst aan behoeftige vrou wen uit den beschaafden stand, en is het o is doel met deze enkele regelen belangstel ling in deze tentoonstelling op te wekken, toch achten wij het byna onnoodig wetende 4 it nooit tevergeefs een br roep word geda n op onze ingezetenen om een goed doel te helpen bevorderen. Daartoe aangemoedigd door dan goeden uitslag van de uitvoering, door haar den 16den April op „Zomerzorg" alhier gegeven, had de Leidsche Christelijke zangvereeniging „Excel sior" het voornemen opgevat eene dergelijke uitvoering te doen plaats hebben te Alfen aan den Kyn, ten voordeele der „Martha"-stich- ting aldaar. Aan dat voornemen nu werd gisteravond gevolg gegeven. In de zaal van het hotel „St. Joris", welke geheel gevuld was, had de uitvoering plaats, eene uitvoering, welke wederom uitmuntend slaagde en by hernieu wing toonde over welke goede krachten „Excel sior" te beschikken heeft. Ook thans kweten de dames en heeren solisten zich op waardige wijze van hunne taak, welke door de in de zaal heerschende hooge temperatuur niet gemakkelijker werd. Byzonder gelukkig in hare voordracht was nu de alt-soliste in de „Hymne" (Op. 96) van Mendelssohn. Was hare stem by de vorige uitvoering in den aanvang ongetwijfeld te zwak, thans was daarvan geen sprake. „Psalm 95" (op. 46) van Mendelssohn werd ook nu weder flink uitgevoerd, dank zy vooral de zeer gewaardeerde medewerking van den heer R. D., uit Botterdam. Waren dan ook de bijvalsbetuigingen van het auditorium telkenmale groot, de zaal daverde er van na den zang van genoemden tenor solist. Behalve de nummers, op het programma vermeld, werden nog ten gehoore gebracht het trio voor viool, piano en sopraan soio „Glockentöne" van Proch en eene „Romance" voor viool en piano, van B. H. Gebhardt, den directeur der zangvereeniging. Zoowel het vocale als het instrumentale gedeelte droegen met recht de ingenomenheid van do aanwozi- gen weg. Een woord van lof komt het keor inzon derheid toe voor de flinke wyze van invallen, een gevolg van zyne opmerkzaamheid wat het dirigeeren betrof. De directeur der „Martha"-stichting, van welke inrichting ook eenige verpleegden aan wezig waren, sprak na do uitvoering in har- teiyke bewoordingen zyn dank aan en zyno beste wenschen voor „Excelsior" en haren bekwamen directeur uit. Per extra stoomboot, waarmede zy den tocht naar Alfen hadden aanvaard, keerden de leden der vereeniging ook wederom stadwaarts. De reeds vermelde voorgestelde uitbrei ding der duingronden onder de gemeenten Katwyk en Wassenaar ten behoeve der Leid sche Duinwaterleiding, hoeft ten doel opnieuw strooken gronds aan de andere toe te voe gen en wel vierhonderd meters domeingrond onder de gemeente Katwyk, zich ten zuid westen onmiddeliyk aansluitende aan den tot heden aan de duinwatermaatschappij in erf pacht gegeven grond, waarvan 367 aren en 45 centiaren duingrond, het overige bekend als bouwland. De uitgifte geschiedt thans zoo stellen Burg. en Weth. voor voor veertig jaren en wordt gerekend te zyn ingegaan den eersten Januari van dit jaar. De gemeente is bevoegd de erfpacht na verloop der termynen van uitgifte tweemaal 25 jaren te verlengen, mits zich daaromtrent ten minste één jaar te voren verklarende. Men schrpft ons uit Voorschoten, dd. 8 Mei: „Bydorp", het welbekende B.-K. op voedingsinstituut voor jonge dames alhier, vierde heden een feest naar aanleiding van de plechtige inwyding van den nieuwen novi- ciaatsbouw door den Nuntius mgr. Rinaldini. Tal van geesteiyken, o. a. de pastoor van onze gemeente en zyn kapelaan, de heer H. W. Strythout, rector van „Bijdorp", de pastoor van Wassenaar, do deken en pastoor van Oegstgeest, de pater provinciaal van de orde der Dominicanen woonden do indrukwekkende plechtigheid by. Ook de burgemeester van onze gemeente was tegenwoordig. In de kapel werd de inzegening, welke in de vestibule plaats had, door een plechtig Lof besloten. Dos middags deed mgr. P.inaldini eene wandeling door de fraaie tuinen, aan het pensionnaat verbonden, en vertrok daarna weder naar 's Hage. De Raad dor gemeente Voorschoten heeft in zyne vergadering van 5 Mei jl. inge trokken zyne besluiten van 13 en 20 April, houdende benoeming van mejuffrouw E. N. Mulert tot de Leemcule tot onderwyzeres en van don heer M. De Vries tot onderwyzer aan de openbare school aldaarwelke beslui ten by K. B. van 27 en 28 April waren ge schorst tot 1 Juli 1888 om te kunnen onder zoeken in hoeverre daarby in stryd met de wet gehandeld was. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 8 Mei Perim In de hed9n gehouden openbare verga dering van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van don Raad van State werd o. a. mededeeling gedaan van het koninklijk besluit, waarby beslist is op hot beroep van don gemeenteraad van Waddingsveen van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, waarby goedkeuring is onthouden aan een besluit van dien raad van 14 Octo ber 1887, waarby is bepaald dat, met ingang van 1 Januari 1888, het onderwys, genoemd in art. 2, sub. lit. 1-p, der wet op het lager onderwys, aan de school aan de Brug voor onbepaalden tyd zal worden geschorst. Met vernietiging van het bestreden besluit van Gedep. Staten, is het besluit van don gemeen teraad van Waddingsveen goedgekeurd. Ten Hove wordt morgen een afscheids diner gegeven voor den groothertog en de groothertogin van Saksen-Woimar. De vorsteiyke personen hopen a. s. Vrydag de residentie te verlaten, maar, alvorens naar het buitenland te vertrekken, zullen zy eèrst nog Amsterdam aandoen, van waar zy dan Zaterdag-middag per Rynspoor naar Utrecht zouden gaan, waar de inmiddels uit 's-Hage overgebrachte vorstelyke salonwagen gereed zal staan om HH. KK. HH. naar Weimar terug te brengen. Het reisplan kan ook nog gewyzigd worden in dien zin, dat de groothertogin niet naar Amsterdam gaat, maar Zaterdag rechtstreeks uit 's-Hage haren gemaal te Utrecht ontmoet. Het vertrekuur van den trein der Ned. Rijnspoorweg-M'J, waarmede de Koning en de Koningin zich 17 dezer van Den Haag naar „het Loo" zullen begeven, is bepaald op 9.40 des voormiddags. De Koninkiyke familie denkt tot het einde .dezes jaars onafgebroken op „het Loo" ver- biyf te houden. Men meldt uit 's-Gravenhage, dd. 8 Mei De wethouder van onderwys, dr. J. Th. Mouton, woonde heden voor de eerste maal, na zijn herstel van eene langdurige ziekte, de zitting van den gemeenteraad by, en werd door zyne ambtgenooten en mede-raadsleden van harte gelukgewenscht. Hij betuigde daar voor zyn dank. De zitting was overigens van weinig be lang. Van de 15 punten van behandeling lokte slechts het voorlaatste een voorstel betreffendo het bouwplan van eene openbare burgerschool (1ste soort) aan het Alexanders- veld - eene bespreking uit. Doch niet zoo zeer over het beginsel, dan wel in verband met een streven van eenige raadsleden om waren acht dagen verloopen, sedert ien Bórard en Hortense Larivière te Parys bruiloft hadden gevierd. Mme. Larivière had Is dertig jaar lang een speelgoedwinkel in Eue de la Chaussée d'Antin. Zy was eene r schrale en slanke vrouw, met een lastig aeur. Toch had zy, ondanks haar heersch- btig karakter, de hand harer dochter niet men weigeren aan Lucien, den eenigen n van een handelaar in yzerwaren. Zy zich echter vast voorgenomen het jonge 11 goed in het oog te houden. 'olgens overeenkomst zou zy de zaak aan dochter overdoen en eene kamer in het is der jonggehuwden betrekken. Zy was bleef echter de ziel dezer zaak en ging ■en ouden gang, onder voorwendsel dat de deren nog een en ander moesten leeren. ïoo kwam de maand Augustus. Er ging ■w weinig in den winkel omde hitte was tand en Mme. Larivière slechter dan ooit lumeurd. Zy duldde het niet dat Lucien maar één oogenblik in de nabijheid van enso de inspraak van zyn hart volgde. Had zy niet kort geleden Me jongelieden in den winkel er op betrapt, dat zy elkander een kus gaven? En dat nog nauwelyks acht dagen na het huwelijk. Een net huishouden! Dat zou den winkel spoedig in opspraak brengenIn haren tyd was dat alles geheel anders. Mme. Larivière had haren man nooit toegestaan ook maar eene hand naar haar uit to steken, zoolang zy beiden in den winkel waren. Maar het zou hem ook niet in het brein zyn opgekomen. Zóó en niet anders legt men de grondslagen voor een handelshuis. Lucien waagde het ook niet tegen zyne schoonmoeder in verzet te komen, maar ver genoegde zich met achter haren rug zyne jonge vrouw kushanden toe te werpen. Op zekeren dag verstoutte hy zich echter, de belofte, door de beide familièn gedaan, eens in herinnering te brengen, om hen voor ge- meensehappelyke kosten een huwelyksreisje "te laten maken. Mme. Larivière beet zich op de lippen en zeide: „Goed, gaat dan maar oens op oen achter middag in het bosch van Vincennes wandelen." De jongelieden zagen elkander mistroostig aan. Hortense vond het gedrag harer moedor bespottelyk. Nimmer liet deze haar eens met haren man alleen een woord spreken. Het was heusch niet langer om uit te houden. Lucien begon al de winkeliers uit die wyk op te noemen, die eens een uitstapjo maakten, terwijl hunne ouders of hunne on dergeschikten, op wie zy zich durfden ver laten, in hunne plaats op don winkel pasten en de klanten bedienden. „De fabrikant van hand schoenen uit de rue Lafayette is te Dieppe, de messenmaker uit de rue St.-Nicolas te Luchon en de goudsmid van den Boulevard is met zyne vrouw naar Zwitserland gegaan. Ja, zelfs nemen do lieden, die het nog beter kunnen stellen, eene maand er af om zich eens wat te ontspannen." „Daarby gaan de zaken te gronde, Lucien 1" riep Mme. Larivière ontzet. „In mijn tyd ging men éénmaal 's jaars, op Pinkstermaandag, naar het bosch van Vincennes en wy waren er niet slechter aan toe dan nu. Ik herhaal u dat gij met zulke pleizierreisjes ons huis nog te gronde zult richton." „Maar het was toch afgesproken dat wy er eens een uitstapje van zouden nemen," waagde Hortense hiertegen in te brengen. „Bedenk u maar eens goed, moedertje, u had zelve uwe toestemming er toe gegeven." „Dat kan wel, maar dat was vóór hot huwelyk. Vóór het huwelyk komt men er zoo licht toe zulke dwaasheden te beloven. Nu echter is het hoog tyd ernstig te wezen." Om een woordenstryd te vermyden, ging Lucien de deur maar uit. Hy ware in staat geweest aan zyne schoonmoeder een ongeluk te begaan. Na twee uren kwam hy geheel veranderd thuis, sprak vriendelyk tegen Mme. Larivière, en er speelde zelfs oen glimlachje om zyne lippen. „Hebt gy Normandië al eens gezien vroeg hy dien avond aan zyne vrouw. „Go weet toch wel dat ik nooit verder ben geweest dan het bosch van Vincennes antwoordde Hortense. Den dag daarop brak er in don speelgoed winkel een onweer los. Papa Bérard, die voor een hartje zonder zorg doorgaat en gewoon is met alles korte metten te maken, bracht zyn kinderen een bezoek, en bleef het tweede ontbyt gebruiken. Onder het gebrujk van een kop koffie deelde hij mede dat hy een ge schenkje had medegebracht en haalde zege vierend twee spoorwogkaartjes voor den dag. „Wat moet dat beduiden?" vroeg Mme. Larivière met eene door drift verstikte stem. „Het zyn twee retourbiljetten 1ste klasse voor een tochtje door Normandië! Hoe be valt je dat? Na zoo'n maand in de frissche buitenlucht, komt gy gezond en met biezende wangen terug." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1