De Nederlandsche Maatschappij ter be vordering van Nijverheid zal hare lilde Algem. Vergadering en het 31ste Congres honden op 10 Juli a. s. en volgende dagen te 's-Hago. In de Algemeene Vergadering zal o. m. mededeeling worden gedaan van ingekomen verslagen der Departementen aangaande cul tuur van heideduin- en veengronden met ge wassen, welker vruchten geschikt zijn tot het maken van vruchtengeleien enz., een voorstel aan de orde komen van directeuren om: lo. de Handelingen enz. uit te geven; 2o. een orgaan, dat op geregelde tijden verschijnt, waarvoor de gezamenlijke onkosten worden begroot op ƒ3000, een voorstel van het departement Groningen, om de Hooge Regee ring te verzoeken hot daarheen te wenden, dat quitantiën voor een bedrag van 50 en daar beneden vrjj zijn van zegelrecht. Het Departement acht de tegenwoordige belasting te drukkend voor den kleinhandel en de kleinere industrie. De crediteur kan het zegelrecht niet innen, wil hy zjjne clien- teele behouden. Het is hier het tegendeel van eene progressieve belasting; hoe geringer som, zooveel te meer moet, in procenten be rekend, daarvan betaald worden. De belasting wordt voor het grootste deel gedragen door een stand in de maatschappij, die reeds zwaar gedrukt wordt, o. a. door de patentwet. Kan deze inkomst niet gemist worden, dat dan quitantiën boven de 100 met 10 cent belast worden en voor quitantiën van ƒ50 tot 100 t> cent het recht blijft. Directeuren achtten in hun praeadvies de bezwaren niet zoo groot en de belasting niet zoo drukkend als het departement Groningen beweert. Zy meenen dat de crediteuren het zegelrecht wel kunnen innen, zonder gevaar hunne klanten te verliezen. Ook gelooven zy niet dat het nu de geschiktste tyd is zich met bovenstaand verzoek tot do Regeering te wenden, terwyi de Maatschappy h. i., om den invloed by de Hooge Regeering niet te ver liezen, slechts in zeer gewichtige gevallen tot haar verzoeken moet richten. Op het Congres komt o. m. aan de ordo het punt: Het is wenscheiyk en mogelyk alle woeste gronden, zoowel in do duinen als op de heide, door middel van bezaaiing of beplanting met naaldhout of harshoudend houtgewas, te ontginnen en zoodoende ook alle zandverstuivingen te doen ophouden; en verder punten aangaande onderwys in handen arbeid, huisvlyt enz. Gisteren herdacht prof. dr. jhr, B. H. C. K. Van der Wyck te Groningen den dag, waarop hy vóór vyf en twintig jaren zyn hoogloeraarsambt in de faculteit der letteren en wysbegeerte aanvaardde. By monde van prof. Tjaden Modderman werd hem o. a. namens vrienden, vakgenooten on oud-leerlingen een kostbaar aandenken aan dezen feestdag aan geboden. Het spreekt vanzelf dat het aan meerdere biyken van belangstelling den ge- achten geleerde niet ontbrak. Voor het eindexamen der Hoogero Bur gerscholen in Zuid-Holland hebben zich, naar de „Haagsche Crt." vernoemt, dit jaar 82 jongelieden aangegeven, nl. van de H. B.- School te 's-Gravenhage 22, van die te Rot terdam 21, van die te Delft 15, van die te Dordrecht 8, van die te Gorkum 6, van die te Gouda 4 en van dio te Schiedam 3, als mede 2 niet-loerlingen of oud-leerlingen. Het examen wordt te 's-Hage afgenomen en zal tot 15 Aug. duren. De minister van marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat voor vier stu denten in do medicünen aan de Nederlandsche universiteiten gelegenheid bestaat om, voor rekening van zyn departement, in opleiding te worden aangenomen, met bestemming voor de betrekking van officier van gezondheid der 2de klasse by de zeemacht, onder genot eener subsidie van zeven duizend gulden, overeen komstig het reglement, vastgesteld by Zr. Ms. besluit van G Mei 1886 No. 41. Belanghebbenden zullen zich, onder over- logging van de by gemeld reglement gevor derde bescheiden, schriftelyk behooren te wen den tot het departement van marine. Sts.-Ort Gemengd Nieuw». Evenals zoovele malen, ismen ook dezer dagen wederom in de gelegenheid by onzen stadgenoot den heer Sala, op de Breestraat, een schoon crayon- en een niet minder fraai pastel-portret te bewonderen. Het eerste stelt ons het beeld voor oogen van den bekenden artist J. G. Gerstenhauer Zimmerman, uit Rotterdam, terwyl het pastel- portret ons de beeltenis woergeeft van Engelands grooten schryvor Charles Dickens. Te Katwyk aan Zee vertrokken gisteren ongeveer 60 schuiten naar zee ter uitoefening der versch-visschery. Eeno Soheveninger schuit marktte er hare versche visch en maakte daarvan eene besom ming van 150. De wedloopen te Clingondaal zullen plaats hebben op 2 en 3 Augustus. Zondag i3 in het Noorder Spaarne te Haarlem een zeilbootje omgeslagen, waarin negen personen gezeten waren, die gelukkig allen, zy het ook met veel moeite en levens gevaar, zyn gered door J. Rientjes, H. Mosse link en C. Veldman, schippersknechts, en G. Warns, schipper. De hoofdinspicient van het Mei- ningor hof theater, die aan het station Essen op de reis van Antwerpen naar Rotterdam heden voor acht dagen, door eene bloed spuwing werd overvallen, is gisteren in het Rotterdamsche ziekenhuis overleden. By het uiteendrijven van volks- verzamelingen voor de zaal van het Leger des Heils op Rapenburg te Amsterdam, moest Zondag van den wapenstok gebruik gemaakt worden. Door onbekende personen is met steenen naar de politie geworpen. Een bewoner der Suikerbakkersteeg aldaar heeft zyne vrouw per ongeluk met een revol verschot aan den hals verwond. Hy geeft voor, het vuurwapen te hebben willen nazien, niet wetende dat het geladen was. De vrouw is ter verpleging in het Binnengasthuis op genomen. Het bericht betreffende den schipper W. Lambrechts uit Stem, die de vorige week in de Maas verdronk, is in zoo verre onjuist, dat zyn lyk tot heden nog niet is gevonden. De man laat eene vrouw, doch geene kinderen achter. Men meldt uit Beets terzwaag: De toestand in de veenderyen te Beets is verbeterd. Te Hoornsterzwaag (Schoterland) en Donkerbroek (Ooststellingwerf) is het werk algemeen hervat. Te Beets is door veertien veenbazen met ongeveer 350 arbeiders een akkoord getroffen en dezen zyn reeds werkzaam zonder verhindering: er blyven daar nu nog over zes bazen met omstreeks 200 werksta- kende arbeiders. Te Terwispel duurt de werk staking voortongeregeldheden van ernstigon aard zyn echter niet voorgekomen. De Com missaris des Konings, de bevelhebber in de 2de militaire afdeeling, de procureur-generaal en andere autoriteiten zyn gisteren weder het grootste gedeelte van den dag te Beets en Terwispel geweest voor de handhaving der openbare orde enz. Gisteren is eene werkstaking onder de veen arbeiders in het Alteveen, tusschen Onstwedde en Nieuwe-Pekela gelegen, uitgobroken. Er wordt hooger loon geëischt. De werkstakers, p. m. 70 in getal, gedragen zich ordeiyk. Onder aanvoering van kapitein Jaarsma zyn gisteren 4 officieren en 100 onderofficieren, korporaals en manschappen der infanterie, en onder aanvoering van den luitenant-adjudant Westenberg, 30 huzaren uit Deventer naar de Friesche venen vertrokken. Het internationaal kegel-con cours te Ginneken (Breda) op den tweeden Pinksterdag zal met grooten luister worden gehouden. Behalve de 40 deelnemende kegel- vereenigingen, zullen „gardes d'honneur", Maagdekens, onderscheidene muziekcorpsen en verschillende vereenigingen met vier praal wagens den optocht vormen. Te Deurne N. - B.is de boeren- woning van J. Van Baer geheel afgebrand. Van den inboedel is slechts weinig gered. Alles was verzekerd. Het 1 yk van den vooreenigen tyd vermisten effectenhandelaar V. d. W. te Maastricht is te Mechelen aan de Maas op- gevischt. By den Zondag te Dortmund ge houden wielerwedstryd zyn alle eerste pryzen behaald door twee leden van de Maastricht- sche vélocipèdeclub, nl. 4 door den heer Huisser en 3 door den heer Op de Coul. Naar uit Bern wordt gemeld, had Zondag te Winterthur een ernstig ge vecht plaats tusschen de daar aanwezige Franschen, Boulangisten en anti-Boulangisten. Verscheidene revolverschoten werden gelost en verscheidenen werden zwaar gewond. Te Jenissein heeft zekere Kali- nine zyne eigen zuster, oud 11 jaren, geworgd en opgegeten. Kalinine leefde van de visch- vangst en hongersnood dreef hem tot do daad. Hy is tot 13'/j jaar dwangarbeid veroordeeld. Uit Calcutta wordt aan de „Daily News" gesoind dat een storm van onbeschry- felyke hevigheid de noordwestelyke districten verwoest heeft; vele menschen zyn van koude omgekomen, terwyl omstreeks 150 personen gedood zyn door hagelsteenen, waaronder er ter zwaarte van 2 pond waren. Den 6den dezer werd des avonds om acht uren te St.-Gervais d'Auvergne eene hevige aardbeving waargenomen, welke onge veer 15 seconden aanhield. Uit Chemnitz wordt van den 7den dezer bericht dat aldaar des nachts de beide groots meubelstoffabrieken van den heer Dürfeld geheel door brand zyn vernield. Het stoomschip „Umbria" van de Cunardlyn, eergisteren van Nieuw-York te Queenstown binnengeloopen, bericht het ver ongelukken van het stoomschip „New Bed ford", met eene bemanning van vyf en veertig koppen. Het schip werd door het ys verplet terd. Zeven en twintig der opvarenden kwamen om. De overigen werden, na een vreeselyk lyden op het ys, gered, en te North Head (Newfoundland) aan land gebracht. Uit China komt weer eenb©richt van eene verschrikkelyke aardbeving. In de provincie Junnan worden twee stedon ver woest, en het -aantal dooden en gewonden overtreft 4000. Men seint uit Nieuw York:-Zen- dag heeft naby Locust Gap, in Pensylvanië, aan den voet eener steile helling, eene botsing plaats gehad tusschen twee deelen van een goederentrein, ten gevolge waarvan een waggon met buskruit in de lucht vloog. Zeventien huizen in de nabyheid werden vernield. De overblyfselen geraakten in brand. Acht per sonen zyn in de vlammen omgekomen. Het aantal gewonden bedraagt dertig. Twaalf wag gons zyn verbryzeld. Te Nantes is de beschuitfabriek van Lefèvre afgebrand. De schade bedraagt 300,000 fr. De Moskousche politie heeft dezer dagen de hand gelegd op eene vrouw, die sedert twee jaren vermist werd en wier man naar Siberië was verbannen, als beschul digd haar vermoord te hebben. Den 31sten dezer wordt te Bar celona het gedenkteeken voor Columbus, den ontdekker van Amerika, onthuld. Volgens een telegram uit Madrid aan de „New-York Herald", dat echter nog niet is bevestigd, is de cholera te Madrid uit gebroken; sedert Vrydag zouden-er reeds 60 gevallen zyn. Het Britsche oorlogsschip „Gar net" heeft op de Oostkust van Afrika ge streden met oen gewapend slavenschip. De van een Gardner kanon voorzien© kotter van de „Garnet" vervolgde den slavenhaalder. Zoodra deze ingehaald was, sprong de be manning in zee, doch werd met weinig uitzonderingen gevangengenomen. Aan boord van het schip bevonden zich 40 slaven, waarvan eenigen by het gevecht zware schot wonden bekomen hadden. Toen de negers gered waren, was hun eerste werk weenend om water te vragen; dienzelfden avond wer den zy aan boord van de „Garnet" gebracht. Toen men oen tweede slavenschip vervolgde, sloeg dit door een windstoot om, waarby er van de 108 slaven 100 verdronken. De rest werd door de booten der „Garnet" gered. Amerikaansch tweegevecht. - Generaal Wirt Adams, die in den stryd tusschen Noord en Zuid eene groote rol speelde en aan wien Jefferson Davis eene ministeriëele porte feuille aanbood voor zyne bewezen diensten aan de Zuideiyken, werd sedert eenigen tyd hevig aangevallen door John Martin, redacteur van „The New Mississipian." Dinsdag 11. stonden zy plotseling te Jackson, in Mississipi op straat tegenover elkander; zy trokken tegelykertyd hunne revolvers en vuur den. Verscheidene schoten werden gewisseld en de voorbygangers, door het gerucht op merkzaam gemaakt, kwamen toegeloopen, maar te laat. Generaal Adams, door een kogel in het hart getroffen, was het eerst gevallen Martin, in den onderbuik geraakt, zieltoogde op de straatsteenen. Adams was 70 jaar en Martin 33 jaar oud. In de schoonmaak! De vrouw van een zeesjouwer te Den Helder was druk aan het schoonmaken. Dit verhinderde echter niet dat zy even een praatje met eene der buurvrouwen ging houden. Om te voorkomen dat hare lieve spruiten iets zouden breken in hare afwezigheid, legde zy den spiegel en eenige schilderyen op het bed. Pas was zy heengegaan of haar man, die nogal eens aan Bacchus offerde, kwam in byzonder onfrisschen toestand thuis. Hy ge voelde meer lust om zijn roes uit te slapen, dan in eenige andere bozigheid. Nu moeder de vrouw niet thuis was, trof het mooi kon hy zonder een sermoen van zyn beter ik I naar kool kruipen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Hy scharrelde naar de bedstede en ijt-| zich vallen. Een luid gerinkel bewees dat hy' op iet, I anders dan op de dekens was terechtget,, f men. Ook moeder de vrouw had het g gehoord en was weldra weer in huis terugi Dat het daar gedurende het eerste geweldig stormde, behoeft niet verzektrcl te worden. BUITENLAND. Frankrjjk. Generaal Boulanger heeft een boek schreven, waarvan 2,500,000 exemplaren gnj tis verspreid worden. De titel luidt: inval der Duitschers". Het boek moet i om, gelyk de generaal in de voorrede ze»J te doen zien, „dat hy is een patriot, dij alleen de nationale waardigheid wil handbJ ven, en niet een man, die naar oorlog haai.;] gelyk zyne tegenstanders beweren." De tentoonstellingscommissie heeft dj toegangsprys voor de tentoonstelling in 1>;I bepaald op 2 franken des voonaiddags, op f frank des namiddags en op 2 franken wedJ des avonds. Des Zondags zal de pry's d;;[ ganschen dag één frank zyn. Volgens de „Lanterne" zyn Hét de patrooJ fabriek te Douai 19 Lebel patronen ontvreeij De werklieden en onderofficieren der fabr.J zyn afzonderlyk opgesloten en al de chefs verhoor genomen. Volgens bericht, te Parijs uit Cocfcl china ontvangen, heeft men vernemen datif koning van Annam den heer Constans, verneur-generaal, heeft doen mededeelen hy voornemens is zich naar Parys te 1 tijdens de tentoonstelling van 18S9. De vorst wacht nog slechts op de offici&i uitnoodiging van Frankryk om dat plan volvoeren. Habert, die den schilder Dupuis in 1 tweegevecht doodde, is voorloopig op voeten gesteld. Te Parys heeft de eerste vergaders plaats gehad der republikeinsche anti-pleïj ciet liga, waarop de statuten werden vaün steld. Het leidende comité der anti-Boulanps ten werd uit 32 personen samengesteld fj Laborie tot president gekozen. Eene der dames, die by het bezoekt den president te Agen onder de instorfd groote tribune geraakten, is aan de gevolg overleden. Het bly'kt dat zoowel Dupuis alsHatd zich vóór het duel in het schieten hadl geoefend. DnltMhland. Het gisteren uitgegeven bulletin overal keizer luidt aldus: „De keizer gevoelt heden eenigszins zwak, daar de nacto werd gestoord ten gevolge van de meedj afscheiding van stoffen uit het strottenbos'il Keizerin Victoria heeft echter van haartf zoek te Beriyn gisteren niet afgezien en« met hare dochters een langen wandeiu-i| gemaakt. Men maakt hieruit op dat stand van den keizer toch nog geene ernsrj bezorgdheid wekt. Het plan om den keizer naar "WiestsSj over te brengen, is, wegens de voorgentnj reis, opgegeven. Donderdag vertrekt de naar Potsdam. De kroonprins is geheel met de kesl verzoend; hy dineerde met zynegemalinZj dag te Charlottenburg. Von Bismarck heeft den keizer voorgedRtl de benoeming van den hertog van Connauif opperbevelhebber van het Engelsche tot chef van het derde regiment Pruisi.^ huzaren. De „Nordd. Allg. Ztg." bevat een sell artikel over de mishandelingen, welke Duil^T studenten onlangs by een bezoek te BeHj hebben te verduren gehad, en eindigt c de opmerking dat men in Frankrjjl geen geval verwachten moet dat Duits® deel zullen nemen aan tentoonstelling^1! Frankryk, waar hun eigendom aan behandeling blootstaat als er door pers1 ondervonden wordt. Volgens een thans te Beriyn in zynd gerucht, is de rykskansolier vooreen een huwelyk tot stand te brengen tussfl 's keizers dochter Margaretha en den M schen kroonprins, en zou dit de vooraaaa beweegreden zyn van zijne tegenwerkm-l huwelijksplannen tusschen prinses \ictorif prins Alexander van Battenberg.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2