N°. 8655. Zaterdag 5 Mei. A0. 1888. §eze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Mei. Feuilleton. I DE MERGELGROEVEN TE VALKENBURG. PRIJB DEZER COURANT: Vour l>«iden per S maanden1.10. «co p« P*e*-"M0. (ionderlijke Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTEN TJLEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootero lettors naar plaatsrnimte. Voor het in- casseeron buiten de stad wordt 0.10 berekend. =3* Aan de universiteit alhier is met goed ge lig afgelegd het doctoraal-examen in de ;htswetenechap door de heeren C. E. Breeman A. P. Van Stolkhet candidaats-examen in de godgeleerdheid (lste ged.) door den heer J, Visscher. .- Het wedè'r herrezen studenten-muziek- ,c!schap „Sempre Crescendo" zal, na het ;s plaats gehad hebbend invitatie-concert, s, Woensdag 9 Mei in de zaal van Zomerzorg eerste huishoudelijk concert geven, waarop als soliste zal medewerken mej. Speet, de HHectvolle zangeres uit Arnhem. I- Bij koninklijk besluit zjjn benoemd: bjj Ijtet 4de reg. inf. tot majoor de kapiteins N. W. Hofstede, van het corps, en F. J. Meyer, van den staf van het wapen, adjudant van den commandant der Nieuwe Hollandsche 'waterlinie; bjj het 5dereg.inf. tot luit.-kol. dp majoor F. C. C. Bloem, van het 4ae reg. bjj het 6de reg. inf. tot kapitein de lste luit. d, P. Van der Garden, van het 4de reg. bjj bet 8sle reg. inf. tot luit.-kolo'nel de majoor U A. Lutz, van het 4de regiment infanterie. 1- W(j vestigen nogmaals de aandacht van ttt kunstlievend publiek onzer stad op het i| dit nummer geannonceerd „Groot Vocaal- tInstrumentaal Concert," hetwelk op Vrijdag Mei door den heer Mann, als correspon- rend lid der Nederlandsche Toonkunste- rsvereeniging, zal gegeven worden ter ge- enheid der jaarljjksche algemeene vergade- g dier voreeniging. Solisten z(jn mej. Wia Dikema, zang, de ler Johan Smit, viool, (onze beroemde, thans t* Parijs gevestigde landgenoot) en de heer lleonides Van Praag, violoncel. [Nogmaals horhalen wij, dat de finantiëele risico van dit concert geheel voor rekening van den hoer Mann is. Het lenteseizoen, dat log steeds op zich laat wachten, zal toch leker geene verhindering voor de muzieklief- lobbers zjjn om zich, door op de lijst ten luize van den heer Joh. J. Eggers te teeke toegang te verschaffen tot dat concert, twelk ook uit een oogpunt van waardeering r nationale kunst, ieders steun en mede- erking verdient. Voor heeren studenten t ook eene lijst ter teekening by den heer Somerwil. Eene kleine aanvulling omtrent het ver lag over de opvoering van Millöckers operette De arme Student", door het Hollandsche Ipera-gezolschap, mag hier niet overbodig ;eacht worden. Er wordt nl. in gezegd dat het orkest ongeveer een halven toon te hoog inzette, hetgeen voor de zangers, vooral voor den tenor, vele moeiiykheden opleverde. Wan neer men echter weet dat by de kapel van het 4de reg. inf. de zoogenoemde „hooge stemming* gevolgd wordt, waarmede ook de leden van het opera-gezelschap waren in kennis gesteld, terwyi bjj de in genoemde operette optreden den de normale- en dus lagere stemming nog wordt- toegepast, is de afwyking in toon alles zins begrypeiyk, zy het dan ook in geenen deele welluidend, noch voor de zangers alles behalve gemakkelyk. Daarentegen zou het voor het orkest zelfs een hoogst vleiend compliment geweest zyn als het zoo maar van het blad het geheele werk een halven toon hooger had getransponeerd. Dat is toch eene gave, waarop zich zeer zeker niet iedere musicus kan be roemen. In eene daartoe belegde vergadering, op den lsten dezer, gaf de penningmeester van de Chr. Wykvereeniging albier verslag van zyn finantiëel beheer. Door toevallige baten was hy in staat gesteld dit vereenigingsjaar (1887) met een voordeelig saldo van ruim f 21 te sluiten. De Wykvereeniging is intus- schen nog bezwaard met eene schuld van byna f 6000 (waarvan op gezegde vergadering een aandeel, zynde No. 12, is uitgeloot). Die last drukt haar zwaaren het was daarom een gelukkig denkbeeld en een bemoedigend voornemen, door de zangvereeniging „Zingt den Heer" reeds vroeger opgevat, om dien schuldenlast te helpen dragen en daartoe eene uitvoering te geven op Hemelvaartsdag, 10 dezer, des avonds, in de Hervormde kerk te Lisse, daartoe door heeren kerkvoogden bereidwillig beschikbaar gesteld. Moge die uitvoering rijke vruchten afwer pen en alzoo der vereeniging mede ten goede komen, eene vereeniging, welke ontegenzeg- ïyk aanspraak maakt op de sympathie van alle weidenkenden en wier loffeiyk streven nog lang niet genoeg bekend is, terwyl zy het voorrecht heeft in ds. S. H. J. De Wolff iemand aan haar hoofd te hebbon, die zyn leven grootendeels aan hare belangen wil wijden en daardoor velen ten zegen is. Gisteren had in eene plechtige openbare byeenkomst, in de feesteiyk versierde, met bloemen, planten en tropeeën gedecoreerde, maar vooral ook met de proeven van 't werk der leerlingen (welke eenige dagen voor 't publiek ter bezichtiging blpven) uitlokkend verfraaide groote zaal der Academie van Beeldende Kun sten te 's-Gravenhage, de jaarlyksche uitrei king van bekroningen plaats. Yan do Leidsche leerlingen werden bekroond: mej. H. C. Van de Pavord Smits met vier eerste pryzen, als voor ornament M. O. 2de kl., pleisterafdeeling M. O. 2de kl., Stilleven-tee kenen 2de kl. en theoretische vakken 2de studiejaarde heer H. P. M. Kosters met een eersten prys voor stilleven-teekenen voorbe reidende klasse, en mej. M. Kaiser met eene eervolle vermelding voor de pleisterafdeeling M. O. voorbereidende klasse. „Het Vaderland" voegt hierby„de leerlin gen werden door hun medescholieren luide toegejuicht, terwyi ook 't publiek het daverend applaus ondersteunde, voornameiyk wanneer zeer jeugdige jongelieden en jonge dames voor de bestuurstafel verschenen. In 't byzonder werd mej. Van de Pavord Smits, die vier onderscheidingen verkreeg, luide toogejuicht. Amsterdam telt een aantal veteranen op geneeskundig gebied. Heden, Vrydag, is het 40 jaren geleden dat dr. E. B. Asscher te Leiden tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd. Hy behoort tot een in Amsterdam welbekend geslacht van geneeskundigen; zyn grootvader, vader, ooms en broeders waren genees- of heelkundigeneen zyner ooms maakte in Napoleons leger den tocht naar Moskou mede en behoorde tot de krügsgevangenen van Rusland. Nog 5 doctoren vieren dit jaar aldaar het zelfde feest, nl. de heeren Merkus Doornik, Gildemeester, Muntendam, Rosen en Thyssen. Maar er zyn 22 nog ouderen. De Ned. Vereeniging t/b. van Zondags rust hield gisternamiddag te Utrecht hare 7de algemeene vergadering. In de plaats der periodiek aftredende en niet herkiesbare hoofdbestuurders P. M. Keiler van Hoorn en jhr. J. D. Six werden benoemd de heeren J. Boissevain, te Amsterdam, en jhr. O. Repelaer Van Driel, Ingenieur te Nymegen. Het voorstel van Leiden, om het ontwor pen van eene concept-Zondagswet aan eene commissie op te dragen bywyze van proef voor den industriëelen arbeid en hot vervoer wezen werd aangenomen, evenals voorstel len van andere afdoelingen. De groothertog en de groothertogin van Saksen vertrokken hedenochtend met gevolg per Hollandsche spoor van 10.43 van Den Haag naar Amsterdam. De salon wagen, waar mede zy reisden, bracht hen langs de lyn Anna-Paulownastraat Holl. Spoor naar het station, en werd tot daar begeleid door den chef van de stoomtram Holl. Spoor Scheve- ningen, den heer Van Beusichem. HH. KK. HH. keeren hedenavond uit de hoofdstad in de residentie terug. De benoeming door den Koning van het Kamerlid jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is heden bekend geworden. De Regeering heeft reeds het ontwerp tot verlenging van het octrooi der Neder landsche Bank by de Tweede Kamer inge diend. De minister van financiën, ofschoon erkennende het recht der Wetgevende Macht om oppermachtig de voorwaarden eener ver lenging vast te stellen, achtte het toch be- denkeiyk in het ontwerp, waarmede het Bank- bestuur zich vereonigd heeft, wyzigingen te brengen, zonder dat daarover met dat be stuur nader onderhandeld is. De vorige minister heeft dergeiyke onderhandelingen naar aanleiding van het Kamer-verslag niet aangevangen en deze minister meent, by de aanmerkeiyk veranderde samenstelling der Kamer, de uitkomsten van het nader onder zoek door de afdeelingen der nieuwe Kamer te moeten afwachten, alvorens nadere onder handelingen met het Bankbestuur overeven- tueele wyzigingen in het ontwerp op te vatten. Bovendien beeft de minister voldoen den grond om aan te nemen dat ook de directeur der Bank weinig genegen zou be vonden worden om op dit oogenbük opnieuw in onderhandeling te treden. Daar de minister zich over het algemeen met de strekkin© van het ontwerp wel kan vereenigen, heeft hy, ook om de afdoening van dit belangryk ontwerp niet verder te vertragen, zich van beantwoording van het voorloopig verslag onthouden en het ontwerp onveranderd ingediend. By een ontwerp tot wyziging van hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1887 zyn f 5000 meer aangevraagd voor bydragen in de verpleging van behoeftige krankzinnigen, f 5000 meer voor examen-commissiën met het oog op de voortdurende toeneming van het aantal examinandi, f 5000 meer voor het academisch ziekenhuis en het onderwys in de verloskunde en f 4550 voor de kosten van examens van adspiranten voor lager onderwys in vreemde talen. Deze f 19,550 worden gedekt door minder uitgaven op art. 134 (tydelyke subsidiën aan gemeenten voor kosten van het lager onderwijs). Den 16den dezer zal een extra-trein van de Rijnspoorwegmaatschappy loopen naar hot Loo, ten behoeve van het staldepartement des Konings, tot het vervoeren van paarden en materieel. 4) DOOR Mr. CLOVIS. Hy liet haar eenige schreden voortgaan om laar vervolgens, eveneens sluipend en krui pend, in te halen. „Ook naar de kerk, moedertje?" vroeg hy ïaai in het Limburgsch dialect. Het oudje, daardoor overtuigd dat zy met een barer landslieden sprak, gaf hierop een toestemmend antwoord. „Nu, je zult wel moede zyn als je daar boven bent aangekomen", vervolgde steeds fle ellendige huichelaar, alty d in het Limburgsch. „Ach ja, jongen, het kost tegenwoordig el wat moeite om je plichten te vervullen, ia die akelige, goddelooze Franschen in het 'and zyn!" „Daar heb je wel gelyk in, moedertje; maar, kom hier, geef my je arm, dan zal ik i wat helpen." Dankbaar, verheugd, zelfs, legde het oudje haren bevenden arm in dien van den vein zaard, niet denkende dat zy op het oogen- Hik haren here er en al hare geloofsge- nooten in de macht brengt van een verrader. Langzaam schreden beiden voort, zy eene enkele maal een kuch, een hoest niet kunnende onderdrukken en hy haar toch tot stilte aan manend, omdat anders de een of andere spion hen zou kunnen hooren. Zoo bereikten zy eindeiyk de woning, waar weldra een afschuweiyk schouwspel zou ge speeld worden. Plotseling wendde Dries zich om met de woorden: „Moedertje, hoor je niets achter je?" Het oudje luisterde aandachtig, maar ver nam niet het minste geluid. „Jawel, jawel, ik hoor het duidelyk," her haalde hy„klop maar, dan blyf ik staan." Het onschuldig, niets kwaads vermoedend vrouwtje klopt volgens het alleen Valkenburgs getrouwen bekende teeken en de deur wordt dan ook na eenige oogenblikken voor haar ontsloten. Tegelyk met haar sloop nu ook Dries bin nen; hy bevond zich in eene donkere gang; dit echter was voor hem geen hinderpaal; immers, hy had vroeger, by gelegenheid van den verkoop van het huis, dit te goed onder zocht om thans onkundig te zyn met don in- wendigen toestand. Zoo voorzichtig mogelyk, kruipend en tas tend, bereikte hy een klein vertrekje, waar hy zeker wist dat niemand zich bevond, schoof de grendels van het venster weg, opende het en liet een zacht gefluit hooren. Een twintigtal donkere gedaanten verrezen als het ware uit den grond om vervolgens op hunne beurt door het venster het huis in te klimmen. Door Dries geleid, begaven zy zich, alle gevaar vermydend, naar het grootste vertrek, waar, volgens alle waarschynlykhoid, de ver- bodene godsdienstplechtigheid werd gehouden zy hoorden de stem van den pastoor, die luide bad, en waren dus overtuigd ge vonden te hebben wat zy zochtenzy wilden dan ook nu de dikke eikenhouten deur, welke toegang tot dit vertrek verleende, openen, maar vonden deze tot hunne teleurstelling gesloten. De officier, die den troep begeleidde, riep „In naam der Fransche Republiek, in naam der vrybeid, gelykheid en broederschap, beveel ik u te openen." Een luidruchtig rumoer, een gestommel van stoelen en een gebons van enkele lichamen, welke zich aan de andere zyde tegen de deur opstelden, was het eenig antwoord, dat zy bekwamen. De aanvoerder gaf daarop terstond last, de deur met geweld te openen. Met de bajonetten en kolven hunner ge weren, met bylen hadden de soldaten weldra eene opening weten te maken - en nog steeds houdt dat gestommel aan, ofschoon het toch reeds verminderde. „Spoedt u, spoedt u 1" schreeuwt de officier, „anders zyn alle vogels gevlogen. Eén waagde zyne hand door de inmiddels gemaakte opening te steken om de grendels te verwyderen, doch zag zyn overmoed beloond met een slag, welke hem den arm verbrijzelt. Mot verdubbelde woede wordt thans ge werkt om de deur te openen, het gat werd inmiddels grooter en de verwoede vervolgers konden reeds zien hoe enkelen der nog in het ruime, straks nog zoo bezette lokaal, overgeblevenen door het valluik naar de onder wereld ontvluchten. Nog eenige slagen en het hout zwichtte; de deur was geopend. Pierre Lemmens en Jeanc Magermans, beiden met een poot van een stoer in de hand, stonden er voor om hun vyanden den verderen doortocht te beletten. Er waren reeds enkele geweren op hen gericht, maar Dries echter weerhoudt zyne kameraden; „niet schieten, niet dooden," schreeuwt hy, „wy kunnen hen gebruiken als gidsen in de onderaardsche gangen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1