Nu by de nieuwe regeling der straatver lichting alle bedienaren der straatverlichting jn vasten dienst dor gemeente komen, vallen deze werklieden in de termen van de Gemeente- Verordening op hot pensioen, en moeten zy daarvoor storten, zoodat van latere uitkeering aan deze nieuwe werklieden uit het fonds geen sprake meer kan zyn. Daarenboven is de vraag gerezen of de commissie wel over deze gelden by voortduring beschikken mag. Het gemeentebestuur heeft van de winsten der Gasfabriek, dus van de gelden, welke anders in de kas der gemeente waren gevloeid, een gedeelte ter beschikking gelaten met het be paalde doel om het in dier voege als in de laatste opvatting is omschreven, te besteden Vond hare commissie geene termen om het totale bedrag dezer gelden voor dat doel te besteden, zoo had zy, hetzy die gelden weder in de gemeentekas moeten storten, óf den Raad machtiging moeten vragen, daarover op andere, evenzoo voor het personeel der fabriek productieve wyzo to beschikken. Is daarentegen de eerste opvatting juist, dan hadden ook allo gelden den ambtenaren moeten worden uitgekeerd, en is het fonds nog heden hun eigendom. Commissarissen meenen dat de eerste op vatting de eenig ware is. Vooreerst omdat hare voorgangers reeds in 18S9 niet alles hebben uitgekeerd en in 1862 een gedeelte van het overschot gebruikten om den werk lieden brandstof to verschaffen, waardoor zy elilzwygend blyk gaven den zin van art. 12 niet naar de letter op te vatten. Daarin is toch alleen sprake van de beambten en niet van werklieden; gelden, welke dus dien be ambten toegedacht waren, konden desnoods dienen om een beambte in geval van ziekte te helpen of zyne weduwe of weezen tydeiyk te steunen, doch nooit om brandstof aan werk lieden te gevon. Hunne meening was dus: •dat de overschotten tot hunne dispositie waren, en zy ze dus ten bate van het werklieden- personeel, by wyzo van ondersteuning by harde winters of ander ongeluk, vryeiyk konden •besteden. Gaarne zou de tegenwoordige Commissie tot een daaraan verwant doel evenzeer thans het geheele kapitaal aanwenden. Zy kiest daar- too echter den volgens haar eenig wettigen weg en stelt den Raad voor, nadat deze be sloten zal hebben de gelden, na vereffening van het nadeehg saldo met de kas der gasfa briek, voor do gemeentokas te aanvaarden, zo dadeiyk weder tot hare beschikking te stellen, om zo geheel te besteden aan het verleenen van eenige ondersteuning aan die lantaamlieden, mits zy den leeftyd van 59 jaren hebben bereikt en meer dan vyftien jaren als zoodanig dienst hebben gedaan, die ■van het pensioenfonds der gemeente uitge sloten, by de opheffing der oude dienstrege ling der straatverlichting, wegens hun hoogen leeftyd ongeschikt zyn geworden om ze aan de nieuwe dienstregeling voor de fabriek te verbinden. In verband met het Raadsbesluit tot uit breiding van het hulppersoneel aan de school '3de klasse No. 3 met een derden onderwyzer of eene derde onderwyzeres, bieden B. en Ws. den .Raad eene voordracht aan, opgemaakt in over leg met den arrondissements-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der •school, ter benoeming van een derden onder wyzer of eene onderwyzeres, op eene jaarwedde wan 550, als: lo. P. C. Schreuder, adspirant- onderwyzer aan de openbare school der 4de klasse No. 2; 2o. mej. Geertruida Schretlen, onderwyzeres alhier, en 3o. Johannes Christi- aanse, vroeger onderwyzer te Haastrecht. Na overleg met de commissie van fabri cage is het B. en Ws. gebleken dat er geen bezwaar bestaat togen de inwilliging van de volgende verzoeken van R. Koekkoek, zoodat zy in overwoging geven aan adressant tot wederopzeggens vergunning te verleenen om, onder toezicht van den gemeente-architect: lo. in gebruik te nemen de strook grond, lang 20 en breed 2 meters, op het Plantsoen, by Raadsbesluit van 15 Juni 1882 bestemd tot het leggen van buizen voor gas- en waterleiding en van eeno loozing tot het afwateren van het Plantsoen, onder verplich ting om dien grond tot tuin aan te leggen, behoorlyk te onderhouden, van de belendende perceelen overeenkomstig de verkoopvoor waarden der bouwgronden op gemeenschappe- ïyke kosten af te scheiden en in de afschei dingen aan hot Plantsoen en aan de Binnen vestgracht tot het leggen van brandspuit- slangen, beweegbare deuren te maken met sloten, waarvan de sleutels berusten ten bureele van den gemeente architectvoorts te gedoogen dat de grond wordt opgegraven, voor werkzaamheden aan de buizon en loozing, zonder vergoeding van veroorzaakte schade en by het eindigen van het gebruik der ver gunning, ten gevolge van opzegging aan weerszyden de afscheidingen eigendom der gemeente blyven, alsmede tegen betaling van eene jaarlyksche recognitie van 1.40 voor het gebruik; 2o. te leggen twee bruggen over de Stads- Singelsloot langs den Zoeterwoudschen Singel, naby de Utrechtscho brug tot toegang naar de aldaar gebouwde woonhuizen, onder de gemeente Zoeterwoude gelegen, mits op ge- ïyke hoogte als de daarby gelegen brug, na verkregen vergunning van het Hoogheem raadschap van Rynland en van het College van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland voorts tot vergoeding der schade, aan berm en singelpad veroorzaakt, en eindeiyk tegen betaling van het recht voor iedere brug, bepaald by art. 3, No. 35 van het tarief, vast gesteld den 5den Maart 1857. Naar aanleiding van oen aan den ge meenteraad ingediend adres van eenige han delaren in brandstoffen alhier, houdende opmerkingen aangaande de wyze van verkoop der cokes en der aflevering aan de gasfabriek, hebben B. en Ws. het advies ingewonnen van commissarissen der gasfabriek. Mot de beschouwingen van gen. commissarissen en met de conclusie van hun rapport kunnen B. en Ws. zich geheel vereenigen, zoodat zy in overweging geven aan adressanten, onder mededeeling van den inhoud der op hun adres uitgebrachte rapporten, te kennen te geven dat by de regeling van den verkoop en de aflevering der cokes van de stedelyke Gasfabriek de behartiging van het belang der gemeente op den voorgrond moet staan. By zyne aankomst alhier, is de 1ste luitenant der infanterie Van Wagtendonk in gedeeld by het 2de bataljon 2de compagnie. Hedenmorgen werden de miliciens der lichting 1886, van het 2de regiment veld artillerie, met groot verlof naar hunne haard steden gezonden. Naar wy vernemen, zal de Leidsche Chris- teiyke zangvereeniging rExcelsior" Dinsdag 8 Mei a. s., des avonds te halfacht, onder leiding van haren directeur, den heer B. H. Gebhardt, eene uitvoering geven in het kerk gebouw der Ned.-Herv. gemeente te Alfen aan den Ryn, ten voordeele der „Martha"-stichting aldaar. De leden der zangvereeniging zullen zich alsdan per extra-stoomboot naar Alfen begeven. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 35, ƒ18, ƒ3.80 en ƒ1.85; de laagste 35, ƒ18, ƒ3.70 en ƒ1.85. Hot aantal bezoekers der Ryksverzame- lingon en monumenten, gedurende het eerste kwartaal van het jaar 1888, bedroeg: Konink iyk kabinet van schilderyen te 's-Gravenhage 1150, museum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenhage 14, Koninkiyk penningkabinet te 's-Gravenhage 20, Ryks-Museum te Am sterdam 52,660, Ryks-Museum van Oudheden te Leiden 690, Ryks-Ethnographisch museum te Leiden 69, Ryks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 50, Gevangenpoort te 's-Gravenhage 1579, Muiderslot 64, Ruïne van Brederode 88, Monument te Heiligerlee 16, historische zaal in het Prinsenhof te Delft 607. (S.-G) De Koningin woonde gistervoormiddag, onder gehoor van ds. Van der Flier, de gods dienstoefening by in de Kloosterkerk te 's-Hage. By koninkiyk besluit van 25 dezer Nr. 78 is het besluit van den Raad der gemeente Voorschoten, dd. 13 April jl., waarby mej. E. N. Mulert tot de Leemkule is benoemd tot onder wyzeres aan de openbare lagere school aldaar, tot 1 Juli 1888 geschorst. De schorsing is gegrond op de overweging dat, ter beoordee ling of het besluit van den gemeenteraad mot de wet strydig is, een nader onderzoek wordt vereischt, en de termyn, waarop de be noeming ingaat (1 Mei a. s.), daartoe geene voldoende tydruimte aanbiedt. Do leesbibliotheek van het departement dor M. t. N. v. 't A., Rynsaterwoude c.a., ge vestigd te Oude-Wetering, blijft steeds een der sieraden van het zoo kleine departement mot 21 gewone en 2 honoraire leden. De 598 boek- deelen, die aanwezig zyn, vermenigvuldigden zich door juiste schikking en verdeeling by het uitreiken tot 3199. Te Oude-Wetering zelf werden door 26 lezers gedurende het nu geëindigde leesseizoen 602 boeken aangevraagd, by den correspondent te Nieuwe-Wetering door 50 lezers 900, te Ryn saterwoude door 34 lezers 572, te Loimuiden door 33 lozers 321, te Ter-Aar door 45 lezers 804, gezamenlyk door 194 lezers 3199 boeken. Waar zulke cyfors spreken, zyn woorden over bodig. Moge de y vorige bibliothecaris, de heer G. J. Diepenhorst, de voldoening smaken, dat het nut, door de bibliotheek gesticht, evenredig zy aan de trouwe zorg, door hem aan dit zyn pleegkind, toegewyd. De Koning heeft op 28 April de terug- roopingsbrieven ontvangen van den heer Isaac Bell Jr., als minister-resident der Vereenigde Staten van Amerika, by Hd. Hof. By Zr. Ms. besluit van 28 April is, op hun daartoe te kennen gegeven verlangen, eervol ontslag verleendaan mr. JE. baron Mackay, als rechter in de arrondissements rechtbank en als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Zutfen, en aan jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beeren- broek, als vice-president der arrondissements rechtbank en als lid van het college van regenten over de gevangenis te Maastricht. Naar de „Maasb." uit goede bron zegt te vernemen, ontbreekt aan de geloofsbrieven, door Domela Nieuwenhuis by de Tweede Kamer ingezónden, zyne geboorte akte. Het stoomschip „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Sout hampton 29 April; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap del Armi 28 Aprilde „Voorwaarts", van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 27 April; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 29 April Dover; de „Prins Frederik" vertrok 28 April van Bata via naar Amsterdam; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 28 April aldaar aangekomen. Gemengd Nieuws. Te zes uren, het tydstip, waarop deze telken jare den 30sten April, zoo deze datum in den almanak niet gevolgd wordt door het woord Zondag, geschieden, hadden ook hedennamiddag de water- en muziek- plechtigheden plaats, welke den volke moeten doen beseffen dat we staan aan den vooravond der liefelyke (naar we hopen), groene (wellicht eerst op het einde) Meimaand. De fontein was reeds lang vóór dat uur het voorwerp van bewondering van Leidens jeugd en toen de stonde daar was, waarop de eerste duinwaterstraal zich in het luchtruim verhief, toonde die jeugd in het bezit te zyn van goede kelen, tot welke ervaring men nog herhaalde malen kon komen, wanneer de stralen waters van richting of vorm veranderden. Van den stadhuistoren, welke nu een schoo ner voorkomen heeft dan het vorige jaar by de Mei-ceremoniën, klonken de tonen van het carillon over de gemeente. De hoog uitgevoerde stukken waren voor het meerendeel, zooals trouwens het best in den geest valt en aan genamer in de ooren klinkt dan met iets anders het geval zou zyn, de melodieën van populairo- en volksliederen. In het nu tevens nieuw ingetreden carillon jaar zullen vóór het slaan der nren de „Cor- nelius-Marsch" van Mendelssohn, en vóór dat der halve uren „Die lustigen Weiber von Windsor", van Nicolal, de voorboden zyn van den meerder of minder dreunenden klokken- slag van den stadhuistoren. Wordt de temperatuur nu niet weder lager dan heden het geval was, dan zal de Mei maand spoedig doen vergeten hoe weinig mild hare voorgangster was, dan zullen de velden nog vóór hare tweede helft met een frisch groen overtogen worden en zullen de boomen schaduwryke ptekken kunnen aanbieden voor de verwarmende zonnestralen. De onlangs opgerichte korpo- raals-vereeniging „Kunst door Vriendschap" hield Zaterdag avond in het lokaal Ephralm alhier hare tweede buitengewone vergadering met introductie. De voorzitter der vereeniging opende deze feestelyke byeenkomst met een woord van welkom aan alle opgekomenen, onder wie ook het bestuur der onderofficiersvereeniging en dat der gymnastiekvereeniging „Minerva" zich bevonden, met de opmerking dat de vereeniging, trots het bedanken van een paar leden, toch in staat was dit feest tot sluiting van het winterseizoen aan te bieden en met er op te wyzen dat oen voormalig lid van „Kunst door Vriendschap" zich nog bereid had ver klaard tot het ten beste geven van eene voordracht. Nadat door het muziekcorps, bestaande uit eenige leden der kapel van het vierde reg. infanterie, ondor leiding van den heer B. welke leden liunno welwillende medewerking verleenden tot verhooging van het genot eenige muziekstukken waren ten gohooreg bracht, werd overgegaan tot de opvoerL van het kluchtspel in één bedryf: „Hjj moet er uit, en hy zal er uit", hetgeen vry vlug van stapel liep en waarin de leerjongen v,-.- den barbier Siuikhaar, mot het oog op zya leeftyd vooral, de bewondering afdwong. Verdor werden, afgewisseld door goed o,, slaagde voordrachten, door opwekkende muzi^ en eene groote pauze, opgevoerd het klucht, spel in twee bedryven:'„Let op de komma's en het blyspel in één bedryf„De hoed van den horlogemaker", by welker opvoering be. wyzen van behooriyke oefening werden afge. legd. Vooral het kluchtspel „Let op do kommaV viel zeer in den smaak. De telkenmale herhaalde byvalsbetuiginget maken het brengen van verdoren lof aan werkende leden overbodig. Een bal besloot dit feest van „Kunst do Vriendschap," een feest, waarop de jonge vereeniging kan roemen en dat wel eene a moediging zal wezen voor hen, die nog niet tot haar zyn toegetreden en daartoe in de termen vallen, om lid te worden van i korporaalsvereeniglng. Rooken is een smakeiyk ie een gezellig iets, maar kan ook worden ea gevaariyk iets, niet alleen door al te gebruik, zóó, dat dit in misbruik ontaard: maar ook door de minder goede qualiteit van de bestanddeelen, waaruit eene sigaar bestaat. De beer H. G. Smeets, sigarenfabrikant Eindhoven, heeft daarom het rookend publiet een dienst meenen te bewyzen door eene s sigaren te fabriceeren, welke geen prikkelends invloed uitoefenen op do stembanden of siymvliezen, maar tóch zuiver van smaak e' geur zyn, alsmede zoer aan te bevelen vo personen, die veel moeten spreken. Door re schillende bladen zagen we deze sigaren, den handel gebracht onder de merken „I van Leiden" (voor onze stadgenooten zek een aantrekkeiyke naam) en „Flor de Gusto' op grond der ervaring, eveneens reeds gunst beoordeeld. Tot verdere aanbeveling er r strekt zeker ook de lage prys, terwyl de re pakking zeer netjes is. In het ééne kist, vindt men zelfs eene reproductie van het V. ieder bekende schildery, waarop Van der IV;., der hongerende menigte zyn degen aanbiedt De fabrikant heeft dus vooral met twee voor name zintuigen rekening willen houden. In de cantine der onder-offici ren van het 4de regiment infanterie wk Zaterdag avond eene uitvoering gegeven d den bekenden magnetiseur Mullens, uit Ro: terdam, waarvan de kosten uit het fonds c- cantine werden bestreden. Zaterdag-nacht is in de Lag Nieuwstraat te 's-Hage een man dood g; vonden. Men vermoedt dat eene lichaamste de aanleidende oorzaak was. Het lyk isir het ziekenhuis gebracht. In den a f g e 1 o o p e n n a c h t werl in de Begynenstraat te 's-Hage door militair aan een 22- a 23 jarig persoon e slag met eene sabel toegebracht. De gekwe werd naar het ziekenhuis vervoerd. Het is der politie te 's-Hageg lukt de hand te leggen op eene dienstbod' die sinds geruimen tyd oplichtingen pleeg van manufacturen en andore voorwerp: voornamelyk van eerstgenoemde koopwar In de „heilskazerne," in de Gerat Doustraat te Amsterdam, werd Vrydag d eenige diamantsiypers rumoer gemaakt. T zy door de politie verwyderd werden, der belhamels een politie agent met een een steek in de zyde, zoodat de agent, ernst verwond, naar het gasthuis moest wori gebracht. De dader is gearresteerd. Ten gevolge van het heerscb» der mazelen is de dorpsschool te Laren sloten. Dat de ziekte in hooge mate telyk is, blykt hieruit, dat voor veertien c zich het eerste geval openbaarde, terwyl tb" ongeveer 100 kinderen zyn aangetast. St: gevallen kwamen tot heden Diet voor. De spoorwegarbeider K., die' Februari van dit jaar te Uitgeest door es locomotief deerlyk werd verwond, is tha" nagenoeg hersteld, tot zyn gezin teruggekeet na 11 weken in het gasthuis te Amsterd' te zyn verpleegd. Na eenige vergoefsche pog> gen is het Zaterdag aan eenige jagers gelui een der wilde zwijnen, welke zich in deo streken van Yledder ophouden, te dooden- H dier is door een liefhebber gekocht voor/1'

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2