N°. 8649. Zaterdag 28 April A0. 1888. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 April. Feuilleton. MGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Wonderlijke NommerB0.05. t=~ Aan do universiteit alhier is met goed evolg afgelegd het candidaats-examen in de echtswetoi'schap door den heer F. B. S. Van eouwen en dat in de godgeleerdheid (2de eó.l door den heer F. C. A. Pantekoek. - Gisteravond vergaderde in het Nutsge- ouw de afdeeling Leiden der Nederlandsche Yereeniging tot Bevordering van Zondagsrust, nder voorzitterschap van prof. M. A. Gooszen. Uit het verslag van den secretaris over 1887 bleek dat het ledental op het eind van dat aar 98 bedroegdo rekening van den pen- ïngmeester sloot met een batig saldo van 30.49. De punten van beschrijving voor de alge- eene vergadering, den 3den Mei a. s. te Utrecht te houden, werden goedgekeurd, som mige met eene kleine aanvulling of wijziging, welke aan de overweging der vergadering zou worden onderworpen. De heeron Gooszen, C. Blansjaar en C. A. Simonis namen op zich, de afdeeling te Utrecht te vertegenwoordigen. Ten slotte verstrekte laatstgenoemd be stuurslid eonige uitvoerige mededeelingen aan gaande den dienst van trampersoneel, post beambten en voetboden op Zondag, welke gegevens door het bestuur te zijner tjjd be nuttigd zullen worden. Door den heer W. G. G. Wiggers, posthouder dor Nederlandsch-Indische regee- nng, z(jn aan 's Rijks Ethnographisch Museum Leiden ten geschenke gegeven verschillende voorwerpen, vervaardigd door en in gebruik bij de Alfceron van het eiland Galela. De uitvoerige beschrijving daarvan komt voor in de Staatscourant van 27 April. Den schenker de dank der regeering betuigd. - In de algemeene vergadering der Maat schappij Not van 't Algemeen zjjn tot leden van het hoofdbestuur, voor de vacatures Rogge, Moltzer en Buijs, uit de medegedeelde voor drachten gekozen de heeren mr. W. H. K. Mouthaan, J. Zeeman, beiden te Amsterdam, dr. W. Pleyte te Leiden. Gedurende de eerste helft der maand April zijn aat het postkantoor alhier bezorgd volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden Mej. Brinkman, De Jong, Amsterdam-, Boogaards, 's-Gravenhage; C. Flasse, Hoe- dekerskerke; mej. J. A. Van Rieten, Kamerik TV. Van den Berg, Oegstgeest; Van Maarten, Rotterdam; mej. J. A. Roskamp, A. Van den Bok Zn., J. Van Gelderen, L. H. Rubens, IN DE MERGELGROEVEN TE VALKENBURG. 5) DOOR Mr. CLOVI9. Was hy niot in staat het boven zyn hoofd te brongen, de anderen zyn evenmin bij machte het hem te ontwringen. Peter do hovenier en Klaas van den timmerman staan hun makker flink ter zijde; zy zijn niet meer ver van hem verwijderd, zij stooten, duwen en slaan, zooveel dit mogelijk is, alles rondom zich wog, zij willon zich een weg banen tot b(j hun makker om hem het Korsbroodje te ontnemen, want zij zien het, Manos wordt moede en afgemat, het bloed loopt hem reeds uit beide neusgaten, zijne kieederen zijn in flarden gescheurd, de beide schouders ontbloot. Eindelijk gelukt het Klaas in zyne onmid dellijke nabijheid te komen: „Laat los, Manes, geef my het broodje!" roept hy zijn vermoeiden makker toe. Deze gehoorzaamt en het Korsbroodje glydt in de handen van Klaas; de anderen hebben het echter reeds gezienthans werpen zy zich op den moedigen jonkman, die op het oogenblik A. Neuteboom, niet vermeld. Briefkaarten: Mej. K. Hommes, Amsterdammevr. M. Hof- sLede Boekhoudt, Delftshaven; mej. A. Jansen, mej. M. Flink, 's-Gravenhage; S. Zwarts, Katwyk; H. Everts, Rotterdam; C. Knyn, niet vermeld. De miliciens der infanterie, lichting 1887, die niet tot het blijvend gedeelte behooren en den 30sten April a. s. met groot verlof zouden vertrekken, zullen voorloopig onder de wape nen worden gehouden. Voor predikant by do Ned.-Herv. kerk te Amsterdam zyn de volgende drietallen op gemaakt: lo. F. H. Herfkens, te Dordrecht; J. H. L. Roozemeyer te Arnhem en E. "W. Heinecken, te 's-Gravenhage. 2o. J. G. Knottnerus, te 's-Gravenhage; C. B. Oorthuys, te Katwyk aan Zee, en C. F. Gronemeyer, te Apeldoorn. De groothertogin van Saksen heeft eene ruime gift doen toekomen aan de commissie, welke zich belast heeft met het byeenbrengen van geld, om ter' gelegenheid van het zilveren herinneringsfeest van het Kon. Zoül.-Botan. Genootschap te 's-Hage een muziektempel aan dit genootschap ton geschenke te geven. De Koningin en de groothertogin van Saksen worden dezen avond by de voorstel ling in denKoninklyken Hollandschen schouw burg te 's-Hage verwacht. In de residentie zyn aangekomen en afge stapt aan het „Hotel dos Indes" de prins en de prinses De Croy Van Aronberg, met gevolg, die heienochtond van Antwerpen derwaarts vertrokken. Het examen voor sergeant-majoor, dat elk jaar in de maand April gehouden wordt, is heden geëindigd en de adspiranten zyn naar hunne resp. bataljons teruggekeerd. Aandeelen Rynlandsche Stoomtram zyn dezer dagen verhandeld tegen 150 pet.; Deli- aandeelen blyven voortdurend stygen; actiën Amsterdam-Deli Co." zyn verkocht tegen 600 a 610 pet.ook de Djember- en Siak-Tabak- maatschappyen staan goed, want hare aan deelen deden 150 en 120 pet.die der Batjan- maatschappy daarentegen brachten slechts 45 pet. op. Benoemd is tot penningmeester van den Bert- en Delf- of Goneralen Polder de heer J. M. Kok, gemeente secretaris te Hazerswoude. Naar het „Vaderland" verneemt, zal de „Johan Willem Friso" tegenwoordig zyn by de tentoonstelling te Barcelona, en ons land daarby vertegenwoordigen. Zr. Ms. gaflelschoener „Argus", onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. W. E. Hazen- de houder is van het dierbare pand en over laden hem met stooten en met duwen. Pierre Lemmens beveelt op dit oogenblik aan Willem den smid en Huber van het Leienhofje zich in den stryd te mengeD. Met hunne versche krachten werpen zy zich op de strydenden, en doen verscheidene anderen op den hard bevroren grond tuimelen; maar ook de andere gemeenten hebbon hare krach ten gespaard, ook anderen hebben in den aanvang enkelen hunner stryders buiten het gevecht gehouden en dezen plaatsen zich thans tegenover de beide Valkenburgsche jongens, en beletten hun, hun makker ter hulp te komen. Klaas, thans niet meer genoegzaam onder steund, ziet, na een hadnekkigen, verwoeden stryd, zich het broodje ontrukt door Wynand van Meersen. Pierre en Jeanc blyven nog immer onbe weegelyk stilgeen spier verroert zich, zy ademen niet; slechts hunne oogen bewegen zich en volgen met angstige spanning het gevecht der menigte. Plotseling ziet Pierre den jongen, die nog immer het broodje in zyne yzeren vuist omkneld houdt in zyne on- middellyke nabyheidals een brieschende leeuw springt hy op hem toe, geeft hem als geoefend vechter met eene verschrikkeiyke kracht den berg, is gisteren in do haven van Nieuwediep teruggekomen van een tocht in de Noordzee ter uitoefening van politietoezicht op de visschersvloot. Zooals reeds gemeld werd, heeft de heer De la Fuente plotseling zyne betrekking ais orkost directeur der Nederlandsche Opera te Amsterdam neergelegd. De directeur, de heer De Groot, ontving (volgens de „Utr. Crt.") Zaterdag-middag van hem een schryven, waarin hy berichtte dat vele byzondere omstan digheden in zyn byzonder leven hem verhin derden, langer hier te lande te blyven, en dat hy dus zyn ontslag nam. Hy moet naar Londen vertrokken zyn. Inmiddels had de heer Do Groot, om op alles voorbereid te zyn, reeds sedert eenigen tyd het oog gevestigd op eon geschikten opvolger, en daartoe reeds met een vyftal musici van naam onderhandeld. Onder hen zyn drie Nederlanders en twee Belgen. Tot het einde van dit speelseizoen, 1 Mei, zal de 2de orkestmeester, de heer Mönch, als chef optreden, waarmede hy reeds terstond aanving. Op uitnoodiging van den Spaanschen zaakgelastigde by ons Hof, markies De Guirior, heeft zich eene commissie gevormd ter be hartiging der belangen van Nederlandsche inzenders voor de tentoonstelling te Barce lona, welke commissie door het comité aldaar erkend is als de eenige commissie voor Nederland. Ter verkryging van geheel kostelooze ten toonstelling der in te zenden voorwerpen, hebben talryke bemoeiingen plaats gehad, welke groot oponthoud van de zyde van het uit voerend comité te Barcelona hebben veroor zaakt. Hot is thans evenwel aan de Neder landsche commissie gelukt van het comité van Barcelona te verkrygen de beschikking over honderd vierkante meters in het tentoon stellingsgebouw, welke oppervlakte geheel kosteloos wordt afgestaan, met inbegrip van al de kosten van installatie, bewaking enz. Van deze geheel buitengewone gelegenheid kan gebruik gemaakt worden door hen, die bereid zyn hunne in te zenden voorwerpen gratis aan het tentoonstellingscomité te Bar celona af te staan. Verschillende inzendingen zyn op dien voet reeds toegezegd. Binnen enkele dagen zullen nadere byzon- derheden worden bekend gemaakt door de Nederlandsche commissie, die samengesteld is uit de heeren dr. Mulder, A. Stortenbeker en B. De Vries, allen te 's-Gravenhage, onder- scheidenlyk als voorzitter, ondervoorzitter, tevens penningmeester en secretaris; en de in Limburg zeer bekenden stuiterslag, even boven don elleboog, en jammerend van pyn laat de jonge man uit Meersen het broodje los, dat daardoor in de macht van Pierre komt. Dit is échter tevens voor Dries van den molen en voor den Waal het teeken om zich in den stryd te mengen. Pierre heeft inmiddels, niettegenstaande drie anderen zich aan zyne vuist hebben vastge klampt, met eene meer dan bovenmonschelyko inspanning den arm kunnen oplichten tot by het schouderbladop dat oogenblik staat echter ook Dries aan zyne zyde en tracht mot al zyne kracht den arm wederom omlaag te trekken. Pierre, merkende dat hy thans het broodje niet boven zyn hoofd zal kunnon brengen, laat met bliksemsnelheid zyn arm zakken en brengt dezen om den hals van zyn tegen stander, die daardoor als het ware in eene levende klem geraakt. Met de andere hand heeft hy intusscbon de everige stryders op eenigen afstand gehouden één hunner heeft hy vast by het schouder blad en met dit levend schild weert hy zoo veel mogelyk de slagen af, welke hem zyn toegedacht. De yzersterke Waal heeft zich middolerwyi ruim baan weten te maken; hy Is reeds ge- PRIJS DES, AE^JVRTENTIEN: Van 1—6 regela 1.06. Iedere regej Gper 0.1?j. Grootere letters naar plaatsruimte. Woor het in- casaeercn bniten de atad wordt 0.10 bortkend. heeren dr. A. F. Van Aken, D. André, C. A. Eckstein, allen te 's GravenhageJ. Van der Keilen, te Rotterdam; G. Visser Bzn., te Schiedam, en P. F. L. Waldeck, te Loos- duinen. De heer P. M. Montyn, notaris te Gouda, beveelt voor de verkiezing, welke in dat district moet plaats hebben, ten gevolge der benoeming van den heer Godin De Beaufort tot minister van financiën, den afgetreden minister van binnenlandsche zaken mr. J. Heemskerk Az. aan. De inspecteur van den waterstaat in de eerste inspectie J. F. W. Conrad is tydeiyk belast met de waarneming van die betrekking in de tweede inspectie, laatstelyk vervuld door wyion den inspecteur Rose. De doopsgezinde gemeente te Sneek heeft besloten het traktement van den te beroepen predikant, dat thans f 2200 bedraagt, eerst te verhoogen, voor en aleer men weer over-r gaat tot het formeoren van een nieuw zestal. Het tydeiyk Rijkstelegraafkantoor met telefoondienst in de legerplaats by Oldebroek, wordt op 7 Mei a. s., voor den duur der krygsoefeningen, met beperkten dagdienst her opend. Het blyft op Zon- on feestdagen ge sloten en is op werkdagen open van 9 tot 12 uren 's voor- en van 1 tot 3 uren en van halfzoven tot 8 uren 's namiddags. Het stoomschip „Edam" is 25 April van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde te Padang 25 Aprilde „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 April van Marseillede „Zeeland", van Rotterdam naar Java, i3 26 April van Suez vertrokken. Z. M. heeft pensioen verleend aanjhr. mr. E. H. M. Von Daehne Yan Varick, griffier van het gerechtshof te Amsterdam, f 2324; jhr. mr. A. J. Th. H. Van den Bergh, pro cureur-generaal by het gerechtshof te 's-Gra venhage, f 3000; J. L. Lier, ryksveldwachter, f 434benoemd by hot personeel van den geneeskundigen dienst der landmachttot dir. offic. van goz. 1ste kl., de id. 2de kl. J. M. Engelhart; tot id. 2de kl., de id. 3de kl. L. J. Dumont en C. De Mooy; tot id. 3de kl., de offic. van gez. 3de kl., met den titulairen rang van majoor, W. T. Philipsen en J. Binnen- dyktot dir. paardenarts, met rang van luit.- kol., de dir. paardenarts, met den rang van majoor, J. J. Hinze, allen van genoemd per soneel; en den titulairen rang van majoor verleend aan den paardenarts 1ste kl. W. F. Schroder, mede van genoemd personeel. naderd tot by Pierre, zonder dat deze daarvan iets bespeurd heeft; een kreet van Peter, den hovenier: „Pas op, Pierre, de Waal is achter je!" doet hem even omzien en tevens ontwaren dat deze op het punt staat hem oon vreose- lyken slag toe te brengen op den arm, waar mede hy nog immor den schouder van zyn vyand in bedwang houdt. Voordat echter de knecht van Dries zyn arm op dion van Pierre heeft kunnen laten vallen, heeft deze den slag behendig ontweken, door plotseling zyne prooi los te laten en zyne hand langs het lichaam te laten glyden; de Waal raakt daardoor zyn dool niet, zyn slag treft alleen het luchtruim en de vreeseiyke vaart, welke op niets eonigen weerstand vindt, doet het gehoele lichaam dientengevolge voor- overbukken. Dit heeft Pierre voorzien, hierop heeft hy zyne hoop gevestigdmet eene ongeëvenaarde vlugheid, heeft bij van dit oogenblik party weten te trekkon en den thans vry geworden arm eveneens geslagen om don hals van den Waal. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1