N°. 8648. Vrijdag 27 Api-il. A0. 1888. (Eleze Courant fardt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 April. LEIDSCH PEIJB DBZER COTJRANT r0or Leiden por 3 mwmden1.10. franco per post jzonderlijto Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yen 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17£. Grootere letters nssr plaatsruimte. Yoor hei in- casaeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Kennisgeyin^en, DIMYKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen algemeene kennis dat door JACOBUS QUESTRÖO, lier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om gunning voor den verkoop van sterken drank in klein, in het perceel Breostraat No. 79. Burgemeester en Wethouders voornoemd, jeidon, BE KANTER, Burgemeester. April 18S8. E. KIST, Secretaris. Tot leden der keurings commissie alhier n het turfstrooisel zijn benoemd do kapitein j Lelyveld en de lste luitenants Fabius Duim. Naar aanloiding van een ontvangen be- S'it van don Commissaris dos Konings in do vincio Zuid Holland, houdende eonige be- lingen ten aanzien der beschaving van het jtontrocht voor het dienstjaar 1S88/89, als- Me naar aanleiding van een gelyk besluit, Itrekkelijk de beschrijving der personeolo be- Hfing voor het dienstjaar 1S88/89, brengen en Ws. ter algemeene kennis dat op den lllten Mei a. s. oen aanvang zal worden ge- pkakt mot de beschryving der patentplich- Ben, bedoeld by Nos. 37 40 van tabol No. 14. ido do siyters, tappers, kroeg- en koffie- iishouders, waarvoor de dociaratoiren aan huizen zullen worden rondgebracht en na Ijlloop van drie dagen, vanwege don ont- gor der directe belastingen, tegen regu rden afgehaald. e tyd der uitgifto van do door de patent- ichtigen in te vullen verklaringen van aan- e wordt voor het jaar 1888/89 vastgesteld den 7den Mei a. 8., terwyi de wederinzame- tegen re-gn, door den ontvanger of zyn achügde geteekend, acht dagen na de ■ifte zal geschieden. De registers der patentplichtigon zullen J^erlyk den 31sten Mei a. s. worden gesloten; dien tyd zullen volstrekt geene verklarin- In worden aangenomen. 'en 7den Mei zal ook een aanvang worden aakt mot de boschryving der belasting ip liet personeel, voor het dienstjaar 1888/89. Sjj, die by het bezorgen dor biljetten of ook 'kjj liet terughalen daarvan zyn overgeslagen, en zich in geen geval beroepen op zoo- tori.g verzuim, maar zyn integendeel gehouden jm do vereischto en behooriyk ingevulde ver- Baringon in te dienen ten kantore des ont- jigers, alwaar de biljetten ter invulliDg leds verkrijgbaar zyn. [Tevens worden belanghebbenden in het der aandachtig gemaakt op hunne ver- IN DE MERGELGROEVEN TE VALKENBURG. 4) DOOR Mr. CLO VI*. „AVanneor dezen het te kwaad krygen, dan r.d ik Willem Manchy, den smid en Huber het Leienhofje ter ondersteuning in het Jevecht, en als ik zie dat ook hunne krachten te kort schieten, dan yl ik er heen, ontneem lanes, of wie het ook in handen moge hebben, (et broodje, en heb ik het eens vast, dan ligt de duivel hot niet uit myne handen; it verzeker ik je." „De geheele hei zelfs niet," gaf Jeanc als ne meening te kennen. .Wanneer ik dan voel dat myne krachten D begeven, dat ik moede word, dan roep ik f u, Jeanc; zóólang moet jy je krachten sparen, olang moot jy frisch biyven; je vliegt ver as naar my toe, ryerpt zooveel mogelik Mes, wat my omringt, ter neer, grypt het jroodje en het zal je dan wel niet al te moeieiyk den om de overwinning voor Valkenburg behalen." Jeanc zag zyn vriend een langen tyd stil- gend en met verwondering aan. pliehting om in- en uitwonende dienstboden der eerste en de in- en uitwonende dienst meisjes der vierde klasse, die op 1 Mei 1888 reeds den leeftyd van 15 jaren zullen hebben bereikt, in de belasting aan te geven. Ook worden belanghebbenden herinnerd aan de verplichting om by bezwaarschriften, zoo wat patent- als personeele belasting betreft, over te leggen een duplicaat van hot aanslag biljet, tegen betaling van 5 cents by den ont vanger der directe belastingen verkrijgbaar. Tot tegonschatters voor genoemde belasting zyn benoemd do heoren Johannes Cornelis Ryk, Willem Anthonie Van Lith en Abraham Boekwyt. In Mei verschynt van onzen stadgenoot den heer W. P. Wolters een historische roman, getiteld „Lucretia d'Este". De Ned. mail met berichten uit Indiö tot 23 Maart, kan 27 dezer alhier worden verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondontie naar Noord-Amorika, door mid del van het stoomschip „Zaandam", van Am- sterdar* vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten flfc brieven enz. uiteriyk Vrydag-avond om 10 uren bezorgd zyn. Het hoofdbestuur der „Maatschappy tot Nut van 't Algomeen" heeft aan de departe menten bericht dat, ter vervanging van dr. H. C. Rogge te Amsterdam en mr. J. T. Buys te Leiden, dio op 1 Juli a. s. als hoofd bestuurders moeten aftreden, en van mr. J. P. Moltzer, die als zoodanig heeft bedankt, door do commissie, vermeld in art. 45 der wet, zyn opgemaakt de volgende dubbeltallen: lo. mr. W. H. K. Mouthaan en mr. F. H. Van Notten, beiden te Amsterdam; 2o. dr. "W. Pleyto en mr. 8. J. Fockema Andreae, belden te Leidon3o. dr. J. Zeeman en dn C. C. Deiprat, beiden te Amsterdam. Men achryft ons uit Oegstgeest: Den 19den Mei a. s. gedenkt do heer H. D. Terwee den dag, waarop hy vóór 35 jaren benoemd werd tot burgemeester dezer gemeente. Sinds dien tyd is er onder zyn beheer voel, ja zeer veel alhier tot stand gekomen en ver beterd, als wegen, verlichting enz. enz. Moge het den geachten jubilaris gegeven zyn nog vele jaren tot heil der gemeente werkzaam te zyn en het hem op dien dag niet aan gelukwenschen ontbreken 1 Met ingang van 27 dezer zal het ryks- telegraafkantoor met telefoondienst te Wou- bruggo op werkdagen open zijn van 9 tot 12 uren 's voor- on van 2 uren tot halfdrie en van halfzeven tot 8 uren 's namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen biyven on veranderd. Do Staatscourant van 26 April bevat het reeds medegedeelde koninklijk besluit van 25 April, waarby wordt bepaald dat de zitting van de nieuwe Kamers der Staten Generaal wordt geopend door eeno commissie van 's Koningswogo, waartoe worden benoemd de minister, hoofden van ministeriele depar tementen. Ook bevat het officiöele blad het reeds vermelde koninkiyk besluit, waarby tot voor zitter van do Eerste Kamer, goöurende de zitting, welke zal aanvangen op 1 Mei a. s., wordt benoemd mr. W. A. A. J. baron Schim- melpenninck Yan der Oye, lid dier Kamer. Dinsdag-middag, kort na do opening van de zitting, zal do Tweede Kamer des namid dags te 3 uren eeno openbare vergadering houden tot het benoemen van commission, belast met het onderzoek van de geloofsbrie ven dor leden. By koninkiyk besluit van 25 dezer is de commissie van doskundigen, benoemd hy Zr. Ms. besluiten van 7 Januari en 6 Maart 1887 Nos. 5. en 3, om te onderzoeken welke ziekten van het vee moeten geacht worden besmetteiyk te zyn enz., met dankbetuiging voor do door haar bewezen diensten, ontbonden. Do kapiteins der inf. W. Hingman en H. J. F. Domraers, die voor 5 jaren by hot leger in Oost-Indië zyn gedetacheerd geweest, zjjn weder hier te lande teruggekeerd en resp. ingedeeld a la suite van het instructie bataljon en van het reg. grenadiers en jagers. De lste luit. van het 2de reg. huzaren Römer, na het volbrengen zyner studiën aan de krygaschool voor off. gedetacheerd bjj het 2de reg. veldart. te 's-Hage, ls th®s overgeplaatst b(j het 3de reg. huzaren aldaar. Uit Amersfoort meldt men aan het „Haagsche Dagblad" dat daar als candidaat voor de Tweede Kamer zeer ernstig genoemd wordt kolonel J. E. N. baron Schimmeipen- ninck Van der Oye, vroeger afgevaardigd door Utrecht. Volgens hetzelfde blad heeft do Koningin Dinsdag-middag de leden van het nieuwe Kabinet in audiöntie ontvangen. Graaf Schim- melpenninck Van Nyenhuis was by deze recep tie tegenwoordig. Te Gorkum heeft de verkiezing plaats ge had van een lid voor de Provinciale Staten van Zuid Holland, tor vervanging van wyien mr. Bonts Van den Berg, te Vianen. Van anti-revolutionaire zyde was candidaat gesteld de hoer A. AV. Do Leeuw Johz., teSeboonro- woerd, van liberale zyde de heer AV. N. J. Van Slype, burgemeester van Leksmond. Ver kozen word de hoer Van Sly'pe, mot 1099 stemmen. Do heer De Leeuw verkreeg 9C3, do heer AVaardenburg (een liberaal candidaat te Vianen) 14 stemmen. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, is dooi den minister van waterstaat, handel en ny- verheid aan het bestuur der Ned. Vereeniging voor Locaalspoor- on tramwegen met vora^k om advies op verschillende punten mede gedeeld dat eene nieuwe wet op de stoomtram wegen aan het ministerie in bewerking is. Gisteren herdacht de heer A. Couvéo Azij-, prodikant te Zeist, den dag, waarop hy 30 jaron de evangeliebediening te Schoonre- woerd aanvaardde. Daarna heeft hij het pre dikambt nog bediond te Doesburg 1861, Bar- neveld (Gelderland) 1869, Broukelen 1873, en van 27 Aug. 187G af op zyne tegenwoordige standplaats, waar hy vele blijkon van belang stelling ontving. I-Iet stoomschip „Eatavia", van Batavia naar Rottördam, is 25 April to Marseille aangekomon; de „Noord Holland", van Rot terdam naar Java, is 24 April van Southampton vertrokkendo „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 25 April; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 25 April Port-Saidde „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 April te Marseille. Z. M. hoeft benoemd tot president der arrondi6sements-rechtbank te Breda, mr. B. Hulshoff, thans substituut-officier van justitie by do arrondissements-rechtbank te 's-Gfa- venhage; met ingang van 1 Mei a. s., tio- vorderdtot kapt. ter zee den kapt.-luit. ter zee F. K. Engelbrecht; tot kapt.-luit. ter zee den luit. ter zee lste kl. Bi Van der Meer, en tot luit. ter zee lste kl., dien der 2de Tri. R. Reinders. Het I^eldsche Tooncct. Niettegenstaande do populariteit, welke de tournóos Schürmann hier te lando genieton, hadden slechts zeer weinigen hunne schreden gisteravond naar den Schouwburg gericht om hunne aandacht te wyden aan de opéra comique: „Le coour et la main", hier ten gehoore gebracht door do „troupe frangaise opéra-comique." Was hot reeds ver gevorderde seizoen, of wel do lichte muziek of misschien hot nog lichtere genre van hot stuk hiervan de oorzaak, of vormde dit alles to zamen do redon van de geringe belangstelling? „Pierro, je meent dat toch niet ernstig?" vroeg hy oindelyk. „Niet ernstig? Wat bedoel je daarmede?" „Je zult toch niet van my willen vergen dat ik jou laat stryden en vechten, dat ik jou je halfdood laat werken om ons de over winning te bezorgen, en dat ik dan zou gaan strijken met do eer, dat ik my zelf op zoo danige wyze tot broodjeskoning zou verheffen „Hot is de eenige manier om ons vaandel hoog te houden, het is de eenige wyze om Valkenburg wederom zegevierend uit den stryd te doen treden." „Het is mogeiyk, maar laat dan liever Willem Manschy myn werk overnemen; ik wil stryden met en naast jou, Pierre." „Willem is lang zoo sterk niet als jy, Jeanc; geloof my, ik heb alles gewikt en gewogen, alles overdacht, en ik herhaal hetmyn plan is het eenige middel om ons te öoeff slagen." „Ik mag het niet doen, Pierre; op zulk eene wyze wil ik de koning van Valkenburgs jonge mannen niet worden „De eer van Valkenburg gebiedt je myn raad op te volgen, Jeanc." „En toch weiger ik, Pierre!" „Je weigert, Jeanc; welnu, als Valkenburg, de plaats, waar wy beiden geboren en opge voed zyn, niet in staat is om je te doen besluiten te handelen, zooals ik het gaarne had, dan bid ik, ik, je vriend, jo boezemvriend, Jeanc, ik smeek het je." „Pierre, ik kan niot." „Je weigert nóg, Jeanc?" „Ja." „Welnu, dan smeek ik het je niet meer, maar ik beveel het je. Ik heb hot vorig jaar het Korsbroodje veroverd; ik ben op het oogenblik de heer en meoster van jelui allen, ik ben thans de broodjoskoning en als zoodanig gebied ik je my te gehoorzamen." „Pierre, jo bent wreed," lispeldo Jeanc. „Ik gebied het je, herhaalde Pierre, op ernstigen toon." „Dan zal,ik gehoorzamen." „A la bonno heure, nu zyn wy weder vrienden, Jeanc; komaan, geef my de hand en laten wy alle onaangename woorden ver geten!" Jeanc legde zyne vereelte palm in die van Pierre en heiden schudden elkander de hand met eene hartelykheid, welke van warme, innige vriendschap getuigde. De twoede dag van Kerstmis is aangebroken; de avondkerk is ten einde en de jongelingen der verschillonde gemeenten hebben zichver- eenigd op het kerkhof van GeleeD. Hot lot hoeft den stryders van Valkenburg geplaatst tegenover don ingang van het kerkhof, eeno zeer gunstige stelling, wyl zy van hier het Korsbroodje het eorst kunr.en zien aankomen; naast hen, rechts, bevinden zich de jonge mannon van Meersen en aan de andere zyde die van Krawinkel en Neer beek; vlak tegenover hen staan do Geloende- naars, met Dries van den molen en den AA'aal aan hun hoofd. Zy staan allen onbewegelijk stil, als stand beelden gelyk, totdat eindelyk het geroep „het Korsbroodhet Korsbrood I" den geheelen dro n als door een tooverslag in beweging zet. Vlugge Manes is ais de wind vooruitge- schoten, is het eerst by het broodje en raapt het op, maar heeft den tyd niet om het hooger te brengen dan zyne heupen, want minstens twintig anderen hebben zich reeds aan zijne armen, schouders en kieederen vastgehecht; minstens twintig beletten hem op alle mogelyko wyzen de overwinning to behalen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1