ijytr ■.-par-iv v o giynAafarraat KOLONIËN. BATAVIA, 17-24 Maart. (Vervolg.) Den 14den Maart vertrok van Soerabaia met de „Amboina" de heer 0. Wertheim, mijn-ingenieur, een dor beide leden van de ■wetenschappelijke onderzoekings-commissie, die, door het Aardrijkskundig Genootschap uitgerust, naar de Key-eilanden bestemd is. De hoer Posthumus Meyes is by aankomst van de Con rad" te Batavia, wegens ziekte, in het hospitaal moeten worden opgenomen, en kan dus eerst met de volgende boot, dat is over 3 maanden, zyno verdere bestemming volgen. De expeditie wordt vergezeld door een vanwege het gouvernement aangewezen en bezoldigden mantri van 's lands plantentuin en een oppasser van dezelfdo instelling, die in opdracht hebben zaden te verzamelen en mede te brengen van de flora der Key-eilanden. Ook de heer Langen, hout-industriOel op Klein-Key, vergezelt de expeditie, ten einde haar by de verschillende radja's, waarvan het (laar krioelt, in te lelden en steun te verschaffen. Uit Solo. Het vierjarig zoontje van den prins S. M. te Djocja kwam, naar men aan de „Loc." van daar schryft, eergisteren te •dicht by een komfoor, waarop batikwas ge smolten werd, zoodat zyne kleederen vuur vatten en het ineens in volle vlam stond, ten gevolge waarvan het na oenige uren lydens stierf. Zondag-nacht, omstreeks 11 uren, werd door den assistent-resident en den opiumambtenaar Becker (op diens aanwyzing) te Poerwosarie weder eene valsche-munters-bende overvallen. Zy wisten echter te ontkomen op één na, die in een wanhopigen sprong zich zoodanig vorwondde, dat hy voor dood werd opgeraapt. Dit is reeds de tweede maal dat op aanwy zing van don ambtenaar B. met succes valsche munters gearresteerd worden. Omtrent het sneuvelen van den luit. ter zee Holtzappel, wordt het volgende gemeld: Toekoe Oemar te Rigas heeft hot te kwaad met zyne huurlieden en is in oorlog met den hoeloebalang van Tenom. Zr. Ms. stoomschip „Bali", kruisende in do watoren om den peperhandel te beletten, was getuige van hun gevecht en zond twee ge wapende barkassen in de nabyheid van Pati, om, zoo mogelyk, Tenom te ondersteunen. Deze barkassen onder commando van den laten officier van „Bali" Holtzappel, kwamen op pl. m. 150 meter van het strand, waarop door den vyand gevuurd werd, met het onge lukkig gevolg, dat de lete officier een doo- •deiyk schot in de borst kreeg, waaraan hy onmiddeliyk overleed. Zyn stoffeiyk overschot werd met de ge- bruikeiyke honneurs op Dinsdag 6 Maart op het kerkhof te Petjoet tor aarde besteld. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgondo beschikkingen gonomen: Civiel Departement. Bevorderd: Tot laten klerk op 120 'a maands, J. Yan den Brand. öeplaatat: In do ros. Preangor Rogentach., do adsp.-contr. H. L. C. B. Yan Yleuten; in de contrólo- afd. Sindanglaoet, afd. Cheribon, de contr. 2do kl. 3). Do Boer; in do res. Preanger RegontschoppoD, do fcurg. ambtenaar J. A. Yan Blommeatoinin de re». Riouw on Onderh. do adep.-contr. W. B. P. H. Stor tenbeker, thans in do res. Preanger Regentschappen In de contróle-afd. Besoeki, afd. van dion naam, do contr. lete kl. K. B. N. Maier. Bepaald: Dat geplaatst blijft in do rca. Banjoe- mas, de contr. H. Rxjfsngder. Ingotrokkon: De toevoeging aan den hoofd- inspeotour voor de koffieoaltnur van don burg. amb tenaar J. A. Yan Blommeetein; do overplaatsing van het gouvorn. Celobes en Onderh. naar het gouv. Snma- tra'» Weatknet, van den contT. late kh E. A. Klerk», mot bopaling dat hij in eerstgenoemd gewest geplaatst blijft. Toegovoegd: Aan den aes.-re». van Poervro* korto, do adap.-contr. M. P. XoreTaaj; aan den asa.- reaident van Ngawi, de adop.-contr. T. J. Janaaon. ttia'bs ter hoofdplaata Magetan; aan den aaa.-roa. van Mogetan, de adsp.-contr. F. A. Brouwer, than» in de contrblo-afd. Tegal-ombo, afd. l'atjit-an. B o p a a 1 d dat goplaatat blijven: In do rea. 3ema- Tang, de contr. 2de kl. H. L. Kruseman on de adsp.- oonlr. H. A. Tan Drongelen; in do rea. Rembang, da «ontr. 2do Ui. A. L. Tb. A. Nepvou tot Amojdo. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van binnenl. bcatnur de ambtenaren D. J. Fischer en P. A. Tan Telzon, boideD geateld t. b. van den gouv.-gcn. om te worden bonoemd tot gouv.-veearta. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Van Atjeh naar Padang, ter nadere indeeling, do late luitODant-kwartienneeater C. J. C. Yau Goor; van Atjoh saai- Batavia de kapitein-intendant O. W. Van dor Vod. BUITENLAND. Frankrjjk. De graaf van Parys heeft gisteren eene deputatie van staatkundige personen ontvangen en o. a. hot volgende gezegd „De tegenwoordige toestand is ernstig. Do inwendige yordeoldhoid doemt de republiek tot onmacht. De tegenwoordige regeering boezemt goou vertrouwen in, en de radicalen brengen het land jn verwarring. Wat men by de laatste uitingen van het algemeen stemrecht vernam, heeft alleen deze betoekenis, dat Frankryk moede is van het tegenwoordig stelsel en naar een ander haakt, dat het bevryding kan brengen. De beweging, die zich onder het volk openbaart, is uitsluitend een gevolg van de schandalen, die zyn voorgekomen, en van de misbruiken, welke gemaakt zjjn van het parle mentaire stelsel, onder de macht der heersch- zuchtige party. Niets zou billyker zyn dan eene Kamerontbinding en Grondwetsherziening, welke ook op ons programma voorkomen. Alle conservatieven moeten herziening vragen aan het wettig geraadpleegde land, hetwelk begrypen zal dat de oplossing alleen kan liggen in het herstel der monarchie, waaraan al onze krachten zullen gewyd zyn. Alleen op die wyzo kan aan het land de gerustheid worden teruggegeven, waarnaar het wacht." De Kamer van Afgevaardigden heeft gistoren het wetsvoorstel betreffende een recht van 5 fr. op maïs-meel aangenomen. Zy ver wierp het voorstel tot het belasten van on gepelde ryst, maar vorloende haro goedkeuring aan het belasten van alcohol met eon recht van 70 fr. De Senaat behandelde de militair# ont werpen. De heer Buffet bestreed ze en vroeg verzending naar de commissie, hetgeen echter met 173 tegen 87 stemmen werd afgewezen. In het departement Aude, waar eene tweede verkiezing voor de Kamer moest plaats hebben, is thans de radicaal Boulangist Ferroul met 29,350 stemmen gekozen. De opportunis ten hebben nu goen candidaat gesteld. De hertog De Tailleyrand-Périgord heeft in een brief aan „l'Intransigeant" ontkend dat hy het geld verschaft heeft tot bestryding der kosten van Boulanger's verkiozing in het Noorder-departemont. Dultaehland. Thans is het juiste cyfer bekend van het. particulier vermogen van den overleden keizer nl. 24 millioen mark. Daarvan ontvangen keizerin A'ygusta 3 mil lioen, de groot-hertogin van Baden één millioen, kroonprins Wilhelm en kroonprinses Victoria Augusta ieder één millioen, prins Heinrich één millioen en een landgoed. In de schatkist van de kroon zyn 12 milliosn gestortde rest is voor legaten bestemd. Volgens de „Kreuzzeitung", zal er binnen kort langs de Zwitsersche grens, vanwege de Pruisische regeering, in overeenstemming met de overige Duitscbe grens-autoriteiten aldaar, eene gelykgeregolde, geheime politieke politie in werking treden. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft besloten, de regeering uit te noodigen, in haar ontwerp van wet op het schoolwezen eene regeling op te nemen, waarby aan de onderwyzers, te beginnen met het dienstjaar 1890, eene byzondero toelage wordt verleend na tien-, na twintig- en na dertigjarigen dienst- tyd, respectieveiyk van 100, 200 en 300 mark. Keizer Wilhelm heeft aan de stad Eorlyu eene som van 100,000 mark vermaakt ten behoeve van armenverpleging en liefdadigo instellingen. Terlof om dit legaat te aanvaarden is bereids door het gemeentebestuur by den tegenwoordigen keizer aangevraagd. Opper vlakkig schynt het vreemd dat zulks noodig is; het is echter geheel in overeenstemming met do voor allen geldende bepalingen der wet. Marie Schneider is, zegt men, verloofd met een Rus, Paul Wighel-Pant schoulidzeff. Of de zangeres zich na het huweiyk aan do kunst zal biyven wyden, is nog niet bekend. D>e toestand van den Duitschcn keizer. De beterschap, welke zich in den toestand des keizers vertoont, geeft hoop dat do vorige, betrekkelyk gunstige, toestand zal terugkeeren. De koorts was gistermiddag lager dan op een der dagen der laatste ziekte het geval was. De stemming van den keizer was gisteren ook zeer goed en de eetlust liet weinig te wenschen over, maar toch hield do keizer, op verlangen der geneeshseren, het bed. Als teekenen veor de betere stemming, welke in de omgeving des keizers heerecht, worden beschouwd het weder te paard en per rytuig uitrijden der prinsessen. Maandag hield de keizer zich by voorkeur met lezen bezig. Ook gisteren was het slot tot in den laten avond omringd door dichte groepen. Des namiddags reden daar verscheidene jonge dames voor, die eenige ruikers van viooltjes overhandigden. Het bulletin van halfacht gisteravond luidt aldus: „De keizer had w#J is waar heden- namiddag een weinig koorts, maar tegen den avond kwam vermindering. Do algomeene toestand was betrekkelyk bevredigend. De „Nordd. Allg. Zeitung" meldtDe too- stand des keizers is op het oogenblik van dien aard, dat eene langzame, maar aanhou dende neiging tot vorbetering niet te mis kennen valt. De koorts is in de laatste dagen regelmatig afgenomen; zy was heden slechts 38°, en de geneeshoeren hopen op verdere vermindering, in verband met de uiterlyke verschynselen, en vooral wegens den ver meerderden eetlust. Wanneer de keizer tot dusver in vrij ruime mate voedsel gebruikte, geschiedde dit alleen op dringenden raad der geneeshoeren, en de goede uitkomsten daar van zyn geblekenmaar dat zich nu moer eetlust by den patiënt vertoont, is een houg- lyk verschynsel. Niettemin moot do toestand slechts met omzichtigheid beoordeeld worden. De keizer heeft tot dusver geene nadeolige gevolgen ondervonden van de gemoedsbe weging, door het bezoek der hooge gasten ondervonden. Prof. Krauso zal, tot op nader order, niet moer in het paleis wonen." Naar eenige bladen beweren, wil dr. Mackenzie eeno gerechteiyke vervolging in stellen tegen alle couranten, welke omtrent zyne behandeling van den keizer op voor hem kwetsende wyze bericht hebben gogeven. De „Liberale Korrespondenz" meldt zelfs dat keizerin Victoria aan den minister van justitie, don hoer Friedberg, hoeft geschreven dat zy zwygend wil heenstappen over aanvallen, welke tegen haar persooniyk worden gericht, maar niet kan dulden dat mannen, die zich voor den keizer opofferen, op onbeschaamde wyze in do bladen worden gehoond, wes halve zy den minister verzoekt, dienaangaande te handelen. Dit laatste wil zooveel zeggen alsvan staatswege een drukporsproces in te stellen. De directeur der Ryksmunt werd Maandag tot den keizer toegelaten, om hem de eer ste gouden munt te overhandigen, met do beeltenis van keizer Frederik geslagen. Op de mededeeling dat met 1 Mei de eerste in circulatie zouden worden gebracht, keek de keizer hem droevig aan en schreef: „1 Mei ik gestorven." Koningin Victoria. De ontmoeting tusschen koningin Victoria en keizer Frans Jozef te ïnnsbrück is byzon- der harteiyk geweest. De keizer, die door de Tyrolers mot groote geestdrift werd ontvangen, kwam, vergezeld door zyne adjudanten prins Hohenlohe en graaf Paax, ln den ochtend te ïnnsbrück. Koningin Victoria werd op de grens by Tranzenfest ontvangen door sir Paget, den Engelschen gezant te Weenen, en kwam er tegen één uur aan. Eene militaire eerewacht met muziek stond op het perron. Toen de trein stilhiold, begroette de keizer, die in generaalsuniform was en de ordo van don Kouseband droeg, zyne gast en geleidde haar naar het gereed gemaakte salon, waar hot vorstelyk gezelschap het dejeuner ge bruikte en een uur byeenbleef. De koningin werd vergezeld door haren schoonzoon prins Hendrik van Battenberg en prinses Beatrice. Na ruim oen uur oponthoud zette de koningin hare reis voort. De keizer geleidde de koningin aan den arm naar den waggon, waar beide Majesteiten elkaar omarmden en kusten, en bleef toen op het perron tot de trein ver trokken was. Op zyn terugweg naar den Hofburg werd de keizer met luide hoezees der talryke menigte begroet. Te München werd koningin Victoria ver welkomd door den prins-regent van Beleren, do koningin-moeder en do prinsen Lodewyk en Arnulf. Prins Ludolf, de regent, en de koningin-moeder begroetten de koningin in haren waggon, torwyl de prins van Batten berg en prinses Beatrice uitstapten en zich mot de Beiersche prinsen onderhielden. Daarna ging de koningin onmiddeliyk door r.aar Charlottenburg, waarzy gistermorgen 8 u. 45 m. aankwam, twee uren vroeger dan was me degedeeld. Daardoor werd de groote toeloop der nieuwsgierigen vermeden. Slechts een beperkt aantal belangstellenden was by de aankomst der koningin aan het station. Dit waren meest Engelschen en vertegenwoordigers der pers. De koningin werd niet officiéél ontvangen, omdat het bezoek uitsluitend de keizerlyke familie geldt en daarom een privaat karakter moost dragen. De keizerin, het kroonprinselyk echtpaar en de overige leden van het vorstelyk huis begroetten de koningin in den salonwagen zeer hartalyk. De kroonprins geleidde zyne grootmoeder uit den salon wagen naar het gereedstaande open en met vier paarden be spannen rytuig. Hierop reed de keizerin, naast do koningin van Engeland gezeten, en de kroonprins aan de zydo van prinses Beatrice gevolgd door de andere autoriteite naar het slot. De koningin Victoria vertoefde slechts een paar minuten in de ziekenkamer, daar de genee3heeren vreesdon dat het bezi k den keizer te veel zou opwinden. Do ontmoe ting tusschen de koningin en hare dochter, keizerin Victoria, was zeer treffend. Koningin Victoria on keizerin Victoria be gaven zich des namiddags naar keizerin Augusta. De koningin werd er ontvangen door den groothertog en de groothertogin var. Baden, die haar ook later teruggeleidden. Zy ver toefde 35 minuten by de keizerin-moeder, die door haren geheelen hofstoet omgev a was. De koningin begaf zich vervolgons naar het paleis van den kroonprins. Zoowel de 1 -mingin van Engel.ind als keizerin Victoria worden door de talryke menigte levendig toegejuicht. Heden ontvangt de koningin prii.s Von Bismarck. Op de reede van Vlissingen kwam Maan^jig- avond aan het koninklijk Engelschu stoom jacht „Victoria and Albert", hetwelk gister ochtend om elf uren is binnengeloopon. Het doel der rois is het afhalen en oveiarengen van koningin Victoria. De koningin zal daartoe Donderdag namid dag 27 dezer te Vlissingen per extratreln van Berlyn aankomen. Gisterochtend is er verder aangekomen het jacht „Osborne", om do koningin op hare reis te vergezellen. Dit zal echter op de reedo blyvon liggen. Gemengd Nlonwa. Uit Duitschland zyn voortvluchtig twee jongelieden, die, naar men verneemt,uit hot kantoor van hun patroon hebber: mede genomen ongeveer 5000 mark. Men vermoedt dat zy naar ons land zyn gekomen. Da politie tracht hen in handen te krygen. Voor het paleis te Charlotten- burg had Zondag eene treffende gebeurtenis plaats. Eene eerwaardige, deftige vrouw zag dat vele personen bloemen droegen en wekte dezen op om do viooltjes tot een ruiker te verzamelen en deze als eon spontanea groet van het volk aan den keizer te zendon. De inval werd goed opgenomen. Ieder bracht zijn bloempje by en de dame nam op zich den ruiker binnen te brengen. En het gelukt# haar inderdaad den toegang tot het paleis te verkrygen. Na eenigen tyd kwam zy met een van vreugde stralend gezicht terug. Zy vertelde aan allen, die haar omringden, dat de bloemen aan den keizer waren gebracht, en dat, toen Z. M. de herkomst had vernomen, er een glans van aandoening en dankbaarheid op zyn gelaat was gekomen en hy op een bloknoot geschreven had: „Weet de koizorin het? Zy zal er anders zeker iets over wille» zeggen." Weldra kwam dan ook de keizerin. Zjj dankte de dame, sprak van de vreugde des keizers over dezen heminneiyken groet, voegd» haren eigen dank er by en besloot met d» verzekering, dat de keizer zich veel beter gevoelde. Vermelding verdient ook de volgende medi- deeling van het „Berliner Tageblatt"De zelf opofferende liefde en de verplogonde zorg va* keizerin Victoria hebben iets heldhaftigs ei iets aandoeniyks te gelyk. Sedert vele maan den geoefend in de kunst om iederen wensck van haren gemaal, ja olke gedachte van hem te raden, biyft de keizerin byna voortdurend by hot ziekbed van den keizer. De lyder hi- hoeft slechts naar iets to zien, en reeds is zyn wensch vervuld. Het is hem aangenaam, dat de keizerin hem zelve alle kleine dienste* bewyst; zu geeft hem alles, zooals hy het het liefst heeft, en een handdruk, een zacht streelen van den arm der trouwe verpleegster drukt des keizers dank uit. Soms schryft hit op oen briefte: „Hoe zal ik dat ooit vergelden!" of „Gy zyt myne lievelingen I", en als de pa- j piertjes met dergelijke kleine ontboezemingen niet verloren gaan, kunnen zy een treffend bewys leveren van de fyngevoeligheid des keizers en van het geluk, dat hem in zij* familiekring ten deel viel. Schudt de keizeri* het hoofdkussen voor den zieke op, dan ff het dezen, alsof hy daarom alleen beter zal slapen, en reikt zij hem een boek, een glas, een stuk papier, eene bloem, dan verheldert zy zyn leven. „Madchen für Alles" (meid-alleen) schreef de keizer dezer dagen nog schertsend op een briefte, dat hij der keizerin toestak. Hoe strekt dit der keizerin tot eere!"

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6