N°. 8642. "Vrijdag 20 April. A". 1888. §eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 19 April. Burgerlijke Stand van Leiden, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Fr&noo per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DHR ADVÜRTBNTIBW: Tu 1—6 rtf.l. 1.05. I»d«re regel me.r 0.1TJ. Orootere lettere neer pleeterulmte. Voor het m- oueeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Op do gisteravond in liet Nutsgebouw gohouden jaarlyksche algemoene ledenverga dering van de „Practische Ambachtsschool" tverd na een woord van welkom van den voorzitter, prof. dr. J. M. Van Bemmelen allereerst het verslag uitgebracht van den staat van genoemde inrichting over het afge- loopen jaar. Daaruit blijkt dat de tentoonstelling dei- door de leerlingen vervaardigde werkstukken on teekeningen, welke gelijktijdig plaats vond met die der leerlingen van hot Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", aanleiding gaf tot eone gunstige beoordeeling van vele deskundigendat in den loop des jaars 20 leden en 20 begunstigers tot de Vereeniging toetraden en voor het jaar 1888 6 leden en 5 begunstigers. Bij het begin van den nieuwen zomer cursus bedroeg het aantal ">n 00 terwijl in October, by den aanvang >an uen wintercnrsus, 7 nieuwe leerlingen werden ingeschreven. Aan hot onderwijs in het afgo- Ioopen loerjaar hebben deelgenomen: voor het timmeren 30, het smeden 19, het schil deren 19, het meubelmaken 8, te zamen 76 leerlingen. Den lsten October zjjn 3 van de 4 smids leerlingen, die den geheelen leergang hadden afgeloopen, eervol met getuigschrift ontslagen. Evenzoo met 1 April 11. 3 timmerleerlingen, 2 smidsleerlingen en 2 schildersleerlingen. Al deze leerlingen hebbon, evenals in vorige jaren, dadelijk oene goede plaatsing gevondenboven dien beeft het Bestuur van de leerlingen, die met 1 October werden ontslagen, en ook van de vroegere leerlingen steeds do meest gunstige getuigenissen ontvangen. Van de leerlingen, die de Practische Am bachtsschool bezochten, waren er 25 uit de buitengemeenten; 52 ouders van loerlingen behoorden tot den stand der werklieden 7 tot dien der werkbazen5 tot dien der winkeliers 1 tot dien der onderwijzers3 tot de particu lieren 6 waren zoons van weduwen. In den loop des jaars hebben 12 leerlingen de school verlaten5 om geld te verdienen 1 wegens lichaamszwakte; 2 wegens verande ring van beroep; 1 wegens vertrek uit de stad; 1 wegens tegenzin in het schoolgaan. Aan de ouders van 2 leerlingen moest de directeur don raad geven hunne kinderen van de school te nemen, daar zjj ongeschikt bleken voor liet vak, in hotwelk zij werden opgeleid. De schoolgelden van 6 leerlingen werden door leden betaaldde Maatschappij van Wel dadigheid plaatste voor hare rekening 3 leer lingen. Op het einde van het leerjaar 1887 88 waren op de school aanwezig 61 leerlingen. Voor het nieuwe leerjaar zijn reeds 8 loer lingen aangenomen. Het aantal bestelde en verkochte werk stukken overtrof dat van het voTige jaar, terwijl do toestand der hulpmiddelen en werktuigen voor het onderwijs voldoende is. Zeer welkom was o. a. d6 ontvangst eener uitgebreide en kostbare verzameling stalen van wasdoek van het medebestuurslid den heer P. L. C. Driessen en evenzoo van eenige monsters steenen van de heoren W. A. Van Lith en C. Van Spall. Wat den toestand der geldmiddelen botreft, deze is gunstiger dan de raming ten vorigen jare deed verwachten. In het begin van Mei a. s. zal eene ver loting gehouden worden van door de leerlin gen vervaardigde voorwerpen, waarvan eenige bovendien reeds door de welwillendheid van verscheidene dames nog werden versierd. Uit de opbrengst dier verloting hoopt het bestuur een belangrijk deel van het overgebleven tekort te dekken. Toen alsnu by monde van den heer D. Van der Horst de commissie, benoemd tot het nazien der rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer Jan Pilippo, een in allen deele gunstig rapport over het gehouden beheer had uitgebracht, werd overgegaan tot het maken van twee dubbeltallon ter voorziening van de openge vallen plaatsen in het bestuur, ten gevolge der aftreding van de heeren P. Marks en L. Maas, die volgens het reglement niet herkies baar waren. Op die dubbeltallen werden bij meerderheid van stemmen geplaatst1ste dubbeltal, de heeren L. J. Cohen en Tielke- meyer, uit de leden van de vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap"; 2de dubbeltal, de heeren W. Kok en G. Van Driel, uit de leden van de afdeeling Leiden der Maat schappij tot bevordering van Bouwkunst. Deze dubbeltallen zullen den gemeenteraad worden aangeboden tot het doen der definitieve be noemingen. De voorzitter richtte een woord van afscheid on dank tot de heeren Marks en Maas, die van hare oprichting af steeds ijverden voor den bloei der school, de richting aangaven, welke gevolgd moest worden, en zoowel het bestuur als den directeur steeds met raad en daad bijstonden. Daarna kwamen de leerlingen de zaal binnen, de meesten eigenaardig in hun werkpakje, met uitzondering van hen, die de school zouden verlaten. Tot hen richtte de voorzitter, in eene hartelijke toespraak, een woord van raadgeving nu z\j op eigen weg zich verder gingen bekwamen. Evenals voor de school, zou het ook voor hunne ouders waarvan er enkele mede tegenwoordig waren eene groote voldoening zijn als zij hunne opoffe ringen er bekroond door zagen dat hunne kinderen flinke, degelijke werklieden zijn ge worden. Noodig blijft het evenwel dat deze voorloopig de lessen van het genootschap „Mathesis Scilntiarum Genitrix" toch nog blijven volgen. De namen van hen, die na voldoend eind examen nu het diploma ontvingen, zijnde smidsleerlingen J. F. Vlaanderen, D. Tiemoyer, H. Noppen, A. F. Kasteelen en K. L. Meyer; de timmerleerlingenJ. Vink, van Hoogmade, L. Van Varick, van Koudekerk, J. Van der Wiel; de schildersleerlingen H. Van Borselen en W. Du Pon. De voorzitter sprak den wensch uit dat deze heengaande leerlingen den jongeren tot voorbeeld mochten strekken. Do hun uitge reikte diploma's gingen vergezeld van gereed schappen en spaarbankboekjes met inlagen van /'15 a/' 10. Vervolgens richtte de voorzitter een woord van dank en waardeering tot den directeur en de onderwijzers voor de ook dit jaar weer verkrogon uitkomsten en wees hy op het ver- biydend verschynsel dat drie oud leerlingen op hier en elders uitgeschreven prysvragen zyn bekroond geworden, alsmede op den krach- tigen steun, welken do nu buna onmisbare instelling alhier mocht ondervinden, behalve van de burgers, mede vooral van B. en Ws., die insgeiyks allen ter vergadering tegen woordig waren. Hun werd daarvoor dank gebracht, met verdere aanbeveling der school in hunne welwillende aandacht. Luide klonk daarop op voorstel des voorzitters uit de monden der leerlingen, een „Leve de Burgemeester!" en een „Leve de Wethouders In korte, maar harteiyke bewoordingen werd ten slotte door den vertrekkenden leer ling J. F. Vlaanderen, ook namens zyne mede oud-leerlingen, het bestuur en den onder- wyzers dank gebracht voor de aan hen bestede zorgen en het ontvangen onderwys. De verschillende klassen zyn nu verdeeld als volgt: 3de leerjaar 2de afd. Timmeren: A. W. De Graaff, W. L. Harmsen, C. C. P. Huyg en N. C. d. Zalm. - SmedenC. Janssen, M. W. Haalebos en B. M. Evers. Schilderen A. Holtz en J. v. Iterson. 3de leerjaar 1ste afd. Timmeren: P. v. Egmond, P. Brittyn, J. Mys, M. H. M. Van Noort, J. Vreugdenburg en voorwaardeiyk C. A. E. Neeb. Meubelmaken: N. Valient- goed en J. v. d. Wiel. SchilderenJ. v. Muiden, J. v. Gelderen, J. v. Brussel, H. Kettenis, A. J. Bey, J. Tasseron, P. J. N. Kriek en voorwaardeiyk J. Sieval. 2de leerjaar 2de afd. Timmeren: H. J. De Vos en C. F. J. Sypensteun. Meubelmaken C. Van Veen. Smeden: J. Houthoff. Schilderen: J. Koene, F. N. H. Blankwaardt, A. Marsteller, H. S. Fles, A. Stafleu en voor- waardeiyk H. A. G. De Groot. 2de leerjaar 1ste afd. Timmeren: J. v. d. Lee, J. Th. Van Es, M. Carton, J. J. Nieuwen- burg, K. H. De Jong, H. A. v. Ingen Schenau en J. L. Freeke. MeubelmakenH. Th. Van Leeuwen. SmedenJ. B. P. Schouten on J. Schouten. lste leerjaar 2de afd. TimmerenJ. J. Warners en H. De Koning. SmedenJ. H. Doornink, H. J. D. v. d. Horst en C. Ouwehand. lste leerjaar lste afd. TimmerenJ. J. Franchimon en G. v. Heteren. Smeden: H. Opdam, W. Boot, S. Rietmeyer en J. v. Tongeren. SchilderenF. Duk en J. Van Rhyn. KOLONIE IV. BATA*VIA, 14 - 16 Maart. (Nederlandsche Mail.) Aan het mail-overzicht van het „Bat. Hbl." is het volgende ontleend Meer dan ooit is het Atjeh, dat de koloniale geschiedenis van den dag beheerscht. En altyd op dezelfde eentonige, tragische wyzo. Trots alle desinfectiemiddelen, neemt de berri-berri toezy woedt thans niet alleen onder de aan de oorlogsvermooienissen blootgestelde militai ren, maar tast ook de in de bureaux werk zame officieren en de dames aan. Van dit laatste was tot dusver geen voorbeeld. Het is een geheel nieuw verschynsel, dat voldoende bewyst dat de oorzaak der ziekte niet gelegen is zoomin in de besmetting der kazernes en militaire gebouwen als in de overgroots af matting der aangetasten. Tegeiyk met de uitbreiding der ziekte, neomt ook het wisselvallige harer verschyn- selen toe. Er zyn in den laatsten tyd plotselinge sterfgevallen ten gevolge van berri-berri gecon stateerd, zonder de minste voorafgaande waar neming der ziekte by de daaraan bezwekenen. Onder deze omstandigheden heeft de zoo vreeselyk om zich heen grypende plaag meer en meer het schrikwekkend karakter van het onnaspeuriyke en onvermydelyke aange nomen. Geen wonder dat zulks, volgens de correspondenten, eene zeer gedrukte stemming teweegbrengt. Volgens een van den commandant der zeemacht ontvangen bericht, is op den 5den Maart jl. voor Patti, op de Westkust van Atjeh, by het ageeren met eene gewapende sloep, gesneuveld de luitenant ter zee 2de kl. P. D. Holtzapffel, gediend hebbende aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Bali". Een bericht uit Atjeh meldt dat de com mandant en de bezetting van Lamdjamoe den 22sten Februari zeer goed konden merken Nederlandsche deserteurs in de nabyheid te hebben, die hen met vuile Hollandsche scheld woorden overlaadden. Te Makassar heeft men er zich vry algemeen aan geërgerd, dat op 's Konings verjaardag, ten gevolge der tydeiyke afwezig heid van den gouverneur, de Nederlandsche vlag niet alleen niet van het gouvernements huis, maar ook niet van den officiêelen vlag- gestok vóór dat gebouw gewaaid heeft. Luidons bericht van den resident van Menado zyn op het eiland Siauw de pokken uitgebroken. Op de van daar komende sche pen en vaartuigen zullen derhalve de voor geschreven quarantaine-maatregelen worden toegepast. De Duitschers te Semarang hebben telegraphisch aan de Duitsche Ryks-kanselary gevraagd namens hon een krans te leggen op de ïykkist van wylen keizer Wilhelm graaf Herbert Yon Bismarck antwoordde aan den consul dat aan dit verzoek zou worden voldaan en betuigde zyn dank voor de deel neming. Civiel Departement. Verleend: Een2-jarigverlof naar Europa, wegens meer dan twaalfjarigen onafge broken dienst in deze gewesten, aan het lid in don raad van justitie te Batavia mr. O. 3. Buys Ballot; id. wegens 15 jaren onafgebroken dionst in deze ge westen, aan den inspecteur van fin. in de Vide afd. (standplaats Fadangj N. J. Struick. Benoemd: Tot inspecteur van financiën in do Vide afd. (standplaats Padangj, de referendaris ter AJg. Secretario, belast met de function van secretaris van bet gouv. van Ncd.-Indiö O. Netscher; tot spoor wegopziener 2de kl. H. L. A. Maks; tot lid in den Baad van Justitie te Batavia, mr. W. C. Berkbout, laatstelijk voorzitter van do landraden te Tjiandjoer en Sookaboomi (Proanger-Bogentscbapponj. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den rit meester dor cavalerie J. A. W. Oxenaar. Ontslagen: Uit's lands dienst, do meestcrkneokt bij de patroonfabrick te Soorabaia A. L. Brus. Bevorderd: Bij bet wapen dor inf.: Tot kapt. de lste luit. F. L. Nix (gedetacheerd in Nederland) en J. A. P. Geill; tot lsten luit., do 2do id. H. T. Van IJseldijk, J. M. v. Gogh en A. J. Kisjes. Opgodragon: Aan den bij bet wapen der artil- lerio van hot leger in Ncd.-Indië gedetachoorden lsten luit. dor inf. van hot Nederl. leger O. Van Dura, om vóór of op 24 Mei 1888 naar Nederland terug to koeren. Door den commandant van het leger en chef van het depart, van oorlog in Ned.-Indië zijn: Geplaatst: Infanterie, bij het garn. van Palem- bang, de lste luit. H. M. baron Collot d'Escury, on langs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: InfanterieBij het 7de bat. de lste luit. P. P. J. Lignac, van het garnizoens bataljon van de 2de milit. afd. op Java. Bij het 14de bat. do 2de luit. W. Catli, van het 4do bat. Bij hot 8do dep.-bat., do kapt. H. M. W. Van Meel, van het garnizoensbat. van Atjeh on Onderhoorighodon. Bij hot 4do dop.-bat. de lsto luit. J. Van der Weido, van het 17do bat. Bij het garnizoensbataljon van Palembang, de 2de luit. A. C. J. Van der Sloot, van hot 15de bataljon. Bij het garnizoensbataljon van Amboina en Ternate, de lste luit. P. J. Van Driest on W. Boer, respectievelijk van het lste en 2de bat. CavalerieBij het 3do eskadron te Batavia, do lsto luit. C. W. F. Happé, van do eskadrons to Salatiga. Artillerie Bij de lCdo comp.(6de corap. vest.-artill.) to Soerabaia, do 2do luit. O. J. Beukers, van de 13de comp. (4do comp. vest.-artill.) te Batavia. Geneeskundige dionstBij den gewestelijken genees kundigen dienst in do 3de milit. afdeeling op Java (garnizoen te Malang), do tijdelijke off. van gez. der 2do kl. H. T. Pornitzsch, van het hospitaal te öoera- baia. Bij het garn. te Kota-Badja, de milit. apotlïekor der 2de kl. H. B. Cayaux, van het hospitaal te Batavia. BEVALLENJ. Duyverman geb. Slooe Z. G. Van der Beydon geb. Vauovcld Z. L. Van Hooi donk geb. Vormond D. M. Van Maris geb. Albert Z. J. M. Tisseur geb. Opdam D. C. De Eijk geb. Fortunati D. L. Hansen gob. Brus Z. H. Mulder geb. Lut Z. A. M. Van Os geb. Do Jong D. J. M. De Koning geb. Wessolman Z. S. M. Kramers geb. Hakkaart Z. M. F. Vinkesteii/ geb. Doovo Z. S. Bavelaar geb. Gulay Z. W. H. Anes geb. Draaisma Z. A. Segaar geb. Van der Lof Z. M. O. De Hees geb. Bazel Z. J. E. B. Birach geb. Van Hartovelt D. L. Monlils geb. Sloos Z. M. C. Overdijk geb. Tegelaar D. G. Arnout gob. Van Betten Z. A. H. B. Epskamp geb. Kuys Z. P. Van der Vaart geb. Lemstra D. H. Wes terhuis geb. Musscha Z. J. Van der Burgh geb. Uldrich D. W. C. Hagethorn geb. De Gunst D. C. C. Platteel geb. Plaisier Z. E. Dozy geb. Den Os Z. W. M. TiBseur geb. Lcentvaart D. W. Laken geb. Van Galen D. M. L. Knotter geb. Hoorn Z. H. C. M. Van Ulden geb. Bietbergen D. E. Van der Heydo geb. Onderwater D. H. M. Maas geb. Van der Burg Z. H. Cambier geb. Uljó D. GEHUWDJ. Berkhout jm. en M. J. B. Beyer jd. P. H. Leijenaar jm. en M. Elkorbout jd. W. Oost veen jm. en A. Do la Court jd. J. B. Leuno jm. en J. A. Laaken jd. G. A. Zeegers jm. en J. W. G. Houps jd. C. Verstraten jm. en J. Van Daalen jd. J. O. Holtkamp jm. en M. Wassenburg jd. OVEBLEDEN: H. Tegelaar M. 81 j. J. A. Wakka M. 46 j. M. A. J. De Klerk M. 31 j. H. v. d. Kleijn Z. 9 w. M. H. Nieuwenburg Z. 4 m. A. M. Van Zijp D. 8 m. W. v. d. Berg geb. v. d. Niet V. 85 j. J. F. H. Pieck Z. 6 m. F. P. J. Meijers Z. 16 j. B. Boosdorp M. 36 j. J. C. De Bolster geb. v. Beek W. 83 j. W. Ban- selaar geb. v. d. Waal V. 79 j. A. A. Schutte Z. 1 m. T. Dissevelt Z. 19 m. G. Lubbers M. 44 j. H. Hendriks Z. 7 m. W. H. J. Wijten- burg geb. Bandoe V. 87 j.8. C. Teljeur D. 23 j. A. J. Staphorst D. G m. B. E. Begensburg D. 11 w. M. J. H. Langezaal D. 5 j. N. Epskamp Z. 2 d. N. v. d. Steen geb. Btekweg W. 72 j.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5