dene duizend ponden van zulke kleine hammen in den laatsten tijd aldaar door ééne firma tegen verminderden prjjs aan de markt gebracht on doör velen gretig gekocht. Ofschoon waar schijnlijk slechts een deel van de in consumtie gebrachto hammetjes gevaarlijk zal zijn, eischt echter de voorzichtigheid, ze geheel buiten gebruik te laten, omdat dikwijls eerst uit de nadeelige gevolgen het bestaan van het govaar blijkt. Bij Lippenhulzen (Fr.) heeft de tram van Gorredyk oen boerenwagen aange reden en verbrijzeld. De bestuurder, de hoer V. d. Schaap, wist zich door een sprong in de bermsloot te redden. Door eene onbekende oorzaak zijn in weinige uren de woning, meubelen, schuur en veldvruchten, toebehoorende aan P. Patzak te Leijenbroek, gemeente Sittard, eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. De eerwaarde raad der stad Nan- terre heeft, volgens de „Figaro," oen prijs der deugdzaamheid voor het loopendo jaar toege kend aan eeue jonge korsetnaaister, Joséphine Desirée Navin, eene even schoone als zedige maagd. Dezer dagen had de openbare bekro ning met den gebruikeiyken rozenkrans op de markt plaats. Do laatste post uit Boma.heeft geene enkele tijding van Stanley gebracht. De stoomboot van het station Bangalas maakt herhaalde tochten naar Arpoto, maar strekt deze nooit uit tot Yambouya, hot kamp, door Stanley gevestigd aan de Arrouwimi en too- vertrouwd aan de zorg van majoor Barttelot. De kassier van de papierfabriek Olin te Brussel, zekere Trottin, is gearresteerd wegens verduistering van 400,000 fr. ton nadeele van het huis. Trottin had jaarlijks 8000 fr. inkomen. De „Daily News" verneemt uit Odessa, dat de gouverneur van Cherson bevel heeft gegeven tot de uitzetting van 2000 Jpden aldaar. De persoon, een verversknecht, die den heer Buyskes te Arnhem heeft ver wond, is gevangengenomen. Naar men ver noemt, heeft hij zijne daad bekend. Een onwelkome gast. In de wateren nabij Cannes houdt sedert eenige dagen eon walvisch verblijf. Het beestje is reeds door verscheideno visschers gezien, bedaard heen en weder zwemmende nabij het eiland Saint-Honorat en met veel geweld het water opwerpende. Alen schat de lengte op 18 a 20 moter. Niet minder dan 2000 stuks vee - zijn naar voorloopige schatting langs den Woichsel verdronken bij do overstrooming. Alleen hot dorp Stuba verloor 100 stuks. In Campenar, bij Thiergart, staat het water op verschillende plaatsen nog verscheidene meters op weiden en akkers. Wegens tweegevecht met do o- deljjken afloop is de student Maxirailiaan Thilo uit Halberstadt door het gerechtshof te Hallo tot 2'/4 jaar vestingstraf veroordeeld. De eerste voorstelling van „Faust" in hot Princess-theater te Melbourne werd gekenmerkt door een dramatisch voor val; de artist, die de rol van Mephistopheles vervulde, Frederici genaamd, is gestorven ingevolge eene slagaderbreuk op het oogenblik, dat hij verdwijnt door het luik, dat den ingang der hel voorstelt. Eene depeche uit Meaux (Seine- et-Marne) deelt mede dat eene poging tot moord heeft plaats gehad op de lijn van don Oostorspoor, in een compartiment der 3de klasse, tusschen de stations Nanteuil en Ferló sous-Jouarre. Hot slachtoffer dezer aanranding was zekere Colin, woonachtig te Nettancourt. Deze hoer heeft eene ernstige verwonding aan den linkerslaap. Eenige uren na de misdaad heeft de gendarmorio iemand aangehouden, die wonden aan het hoofd had en aan do linkerhand. Het uiterlijk van dezen persoon kwam overeen met hot door Colin opgegeven signalement. De man blyft echter ontkennen de poging tot moord gepleegd te hebben. BUITENLAND. Frankrijk. Do heer Henri Rochefort heeft aan oen der bladen eenige inlichtingen vorstrekt over do plannon, welke generaal Boulanger heeft bij de opening der Kamer. „Donderdag" (d. i. heden) zeide de hoor Rochefort „zal generaal Boulanger zich een oogenblik in do Kamer vertoonen. II(j zal laat komen, tegon halfvier, zoodra hij bericht heeft ontvangen van de commissie, dat zjjne geloofsbrieven zpn goedgekeurd. Dan zal hij plaats nemen te midden zijner vrienden, maar lii) zal niet spreken, tenzij mon hem door eene of andere uitdaging daar toe dwingt. „Ook in 't vervolg, geloof ik, dat de gene raal een gering deel zal nemen aan de zit tingen en zoo weinig mogelijk zal spreken, maar toch genoeg om op ontbinding der Kamer, den eersten stap tot eene ernstige herziening der Grondwet, aan te dringen. W(j hebben genoeg van deze Kamer, welke niets uitvoert en van deze afgevaardigden, die meenen hun plicht te doen door uit te rusten van de vorige verkiezingen en zich voor te bereiden voor de volgende. Wy heb ben nieuw bloed noodig, en dat zal Boulanger ons geven. „De nieuwe Kamer zal, althans in den be ginne, bezield zyn met het „feu sacró", maar, indien ook de ijver der nieuwe afgevaardig den verslapt, dan laten wy den bezem weer werken. Boulanger zal zich by de nieuwe verkiezingen niet. gelijk men beweert, in alle districten candidaat 6tellen, maar wel zal overal een candidaat namens hem optreden, en ik ben overtuigd dat deze overal steun zal vinden. De regeering moet buigen of heengaan; wat er dan gebeurt, zullen wp later zien." Boulanger zelf goeft door middel van een der bladen eene uitvoerige toelichting zpner plannen. Volgens zyne messing moet der Kamer allereerst het recht van discussie ontnomen worden. De afgevaardigden moeten alleen de ontwerpen goedkeuren of verwerpen, welke door oen Staatsraad, samengosteld uit bevoegde mannon, zpn uitgewerkt. De ministers dienen tot niets. Alle ministeriön moeten afgeschaft worden, want één minister is voldoende en dat is de president dor Republiek. Hetzelfde geldt van de prefecten en de overigo ambte naren van het binnenlandsch beetuur. Dezen zyn allen overbodig en moeten vervangen worden door boofd-officleren. Bovendien ver langt Boulanger hervorming der rechtériyko macht en eene andere inrichting van het legerbestuur, waarby het administratieve ge deelte la paperasserie zooveel mogeiyk moet beperkt worden." Dit zpn de hoofdpunten van hetgeen de „République fran<;aise" de „dwaasheden van generaal Boulanger" noemt. De Parysche dagbladen melden dat tegen heden, den dag van do heropening der Kamers, uitgebreide militaire voorzorgsmaatregelen zpn genomen. De voorzitter der Kamer van Afgevaar digden is voornemens de hoofden der groepen van de rechter- en linkerzpde bp zich te ontbieden, en hun voor te stellen aan de tegenwoordige zitting een einde te maken, door behandeling en afdoening der talrpke aanhangige zaken. In sommige van de talrpke brieven van gelukwensching, generaal Boulanger toe- gezondon, wordt hy „toekomstige Keizer" genoemd. Naar men verzekert, zal president Carnot den 24sten of 26sten dezer naar Agen ver trekken. Naar aanleiding van oen twist te Aves nes over verkiezingszaken heeft een twee gevecht plaats gehad tusschen zekeren Fieu- laine on een zoon van Rochefort. De eerste werd gekwetst. De keizerin van Oostenrpk is incognito te Parpszp gaat van daar naar Baden, maar zal er slechts korten tpd blpven. Belffië. Do Kamer van Vertegenwoordigers heeft gisteren de overeenkomst van 16 Nov. 1887 goedgekeurd tot bestrijding van den handel in sterken drank op do Noordzee. Thans Is bepaald dat de eerste opening der tentoonstelling te Brussel zal geschieden op 5 Mei a. s., ten einde de inzenders in het bezit te stellen van de galerijen, waar hunno stukkon moeten geplaatst worden. De plechtige opening zal door den Koning op 2 Juni daar aanvolgende plaats hebben. Buinenië. De beweging onder de boeren in Rumenië breidt zich steeds uit. De oproermakers sneden op vele plaatsen de telegraafdraden door en zyn bezig zich te vereenigen, ten eindo in do hoofdstad door te dringen. De beweging is nu niet meer alleen tegen de regeeringsambtenaren goricht, maar ook tegen de grondeigonaars, want de boeren blpven by hun eisch, dat hun een gedeelte van den grond in oigendom worde gegeven, benevens 10 pet. van de winst, welke de landheer of pachter, voor wien zp werken, maakt. De rogeering zendt steeds meer troepen naar de onrustige streken, en blyft ook van hare zpde bp het genomen besluit, de orde, ten koste wat het wil, te handhaven. Uit Bucharest wordt geseind dat de gebouwen van de nationale maatschappy voor brand- en levensverzekering in vlammen staaa en ook het hoofd-post- en telegraafkantoor in groot gevaar verkeert. Oroot-Brltaunlt. Het Lagorhuis heeft gisteren met 239 tegen 182 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarby' het huweiyk van den man met de zuster zynor overledene vrouw wettig woidt verklaard. Koningin Victoria, die aanvankeiyk ook voornemens was een kort bezoek to Darmstadt te brengen, heeft daarvan afgezien. De toestond van den Dnltselicn keizer. Do toestand van keizer Frederik, ofschoon wel verbeterd, blyft nochtans zeer ernstig. Gedurende den goheelen dag van gisteren werd het palels letterlpk belegerd door belang stellenden, die de rptuigen der doctoren, zoodra ze wegreden, terstond omringden, ten einde de laatste berichten te vernemen. Toen professor Senator het paleis verliet en tot een dor omstanders zeide: „Goddank, het gaat beter", ging dit woord van mond tot mond ep gaf aanleiding tot een algemeon gejuich. Tweemalen onderzochten de geneosheeren Dinsdag den patiënt, maar zy vonden geene aanduiding, dat ook de longen reeds zpn aangedaan. In den middag vertoonde de keizer zich even voor het raam. De keizer was in uniform en werd met luide 'toejuichingen ontvangen. Het gezicht van den vorst strekte tot algemeene geruststelling, want even te voren was de vlag van het paleis neerge haald. Dit geschiedde om ze tegen eene andere te verwisselen, maar velen hechtten er eene ernstiger bet eekenis aan. De keizerin verlaat de vertrekken van haren gemaal niet, daar zp den patiënt zelve ver pleegt. Het onmiddellpke gevaar is nu voor- loopig geweken, al doet ook de ontsteking der ademhalings-organen haren nadeeligen invloed gevoelen. Het wordt als een gunstig teeken be schouwd dat de geringe verbetering, welke eergisteren en gisteren werd waargonomen, stand houdt. De dag van Woensdag was eveneens rede- ïyk goed. De koorts werd door aanzienlpko hoeveelheden anti-pyrine met goed gevolg bestreden ep zelf3 kon de keizer zich nu met de keizerin, 's avonds om 6 uren weer voor het venstor van zpne kamer vortoonen. De geestdrift der daar verzamelde menigte kende toen goene perken meer. De rij politie agenten en schildwachten, die hot publiek moest tegenhouden, werd in een oogenblik verbro ken en onder luid gejuich drong de menigte tot voor den ingang van hot paleis door. De keizer was blpkbaar zeer getroffen door dit bewys van hulde. Hy groetto naar allo kanten, terwyl de keizerin met haren zakdoek wuifde. Zoodra beidon waren verdwenen, gingen allen onmiddellpk in goedo ordo terug. De geneesheoren zyn over het algemeen tevreden met den toestand en vestigon vooral hun hoop op het gunstige verschynsel, dat de koorts de krachten van den patiënt nog niet aanmerkelpk heeft doen afnemen. Zelfs meenden de geneésheeren den keizer gisteren een rit te laten maken, daar het weer zoo buitengewoon zacht was, maar dit plan verviel, daar de koorts zich 's ochtends, ondanks een vry gunstigen nacht, weor ver toonde. Tot de bezoekers, die den keizer gisteren spraken, behoorde ook graaf Von Moltke, die door de menigte voor het paleis met luide toejuichingen werd ontvangen, evenals de kroonprins. In weerwil van een vreeselpk lpden, houdt do keizer dan ook zich zooveel mogelpk nog bozig met de staatsaangelegenheden, want hp ontving toen Yon Bismark bp zich, die een half uur by hem bleef en voorstellen indiende. Later ontving de keizer andore hooge ambtenaren. Bp het consult dor geneesheoren, dat gis tervoormiddag is gehouden, werd geconsta teerd dat de bronchitis zich toen niet verdor ontwikkeld had. Een uitwendig onderzoek, door professor Bergmann ingesteld, heeft aanleiding gogoven tot het sterke vermoeden, dat zich nieuwe abcessen hebben gevormd en dat in de nabpheid van do luchtppp en ook aan de borst en den hals, zich zwellingen voordoen De moeilpko ademhaling in do laatste tyden is ontstaan doordien de woekeringen hot be nedenoinde der canule en hare oponing ge- deeltelpk verstopt haddon. De thans ingezette dubbel gebogene canule reikt tot eene der beide bronchiën. De keizer wordt gevoed met vleoschgelei en een mengsel van thee, bouil Ion en ei. Daar 's keizers ademhaling een weinig moeilpker wordt als hy ligt, zoo is in het bed een toestel aangebracht, waardoor het hem mogelpk zal worden in half zittende houding te slapen. Toen de keizer bp het heerlpkste lente weder eenige oogenblikken zich aan een open venster van het kasteel vertoonde, droeg hy eene lichte overjas met het grootkruis om den hals, en, in den vorm van eene wpde das een lossen zwarten band, waaronder de canule ligt. Ten gevolge van den grooten toeloop Van belangstellenden, is de bewaking van het kasteel te Charlottenburg voor het oogenblik uiterst moeilpk. Slechts zy, dio voorzien zijn van eene bpzondere toegangskaart, mogen door den keten 'van militaire posten en andere wachthebbende personen heengaan, en ook dan nog wordt menigeen der doorgelaten personen nauwkeurig in het oog gehouden Ieder, die zonder toegangskaart het kasteel tracht binnen te komen, moet zich bp den wachtpost aanmelden. Hij wordt dan öf af gewezen öf door beambten naar den hofmaar schalk gebracht, wien hp zpn verlangen heeft kenbaar te maken. Kenschetsend voor de opgewonden stem ming in menigen kring is het, dat dr. Macken zie thans dikwyis brieven met bedreigingen of van bonenden aard ontvangt. Voor den afgeloopen nacht was de Voor zorg genomen, dat een ziekenoppasser en beambte aan het hof onmiddellpk naast den keizer waken, terwpl in eene openstaande nevenzaal de goneesheeren slapen. Gisteravond zouden de geneesheeren weider een consult houden. Des namiddags en 's avonds was de koorts van den keizer toenemende. Ook de ademhaling was sneller, zoodat de geneesheeren tegon tien uren den toestand met bekommering gadesloegen. Het kasteel met zynq omgeving maakt thans een melancholischen indruk, spaarzaam verlicht als het is en omgeven door eene zwijgende menschenmassa, terwpl de bevelon aan de wacht slechts fluisterend gegeven worden, om de ppnlpke stilte niet te verstoren. Van tyd tot tpd zpn zwpgende estafetten in de weer om geneesheeren en andere personen spoedig te roepen. De stemming ondor het publiek blyft ge spannen en ernstig. Den geheelen dag werden extra-uitgaven der dagbladen by groote hoeveelheden ven- kocht. Telegrammen. PARIJS, 18 April. Heden werd er, onder voorzitterschap van den heer Floquet, minis terraad gehouden, doch geene bepaalde af spraak gemaakt aangaande de houding, bj een eventueel incident in do Kamer aan te nemen. Het Palais Bourbon zal morgen bp de hervatting der zitting afgezet worden; de Eendrachtsbrug en alle daarop uitkomende straten worden eveneens afgesloten en de troepen der kazernes op den Quai d'Orsay, in de rue de Babylone en bp het Hotel des Invalides, benevens de beroden republikeinsche garde worden gereed gehoudon en de profeet van politie zal in het Palais Bourbon aan wezig zyn. Toch is het nog zoo heel zeker niet of de Boulangisten tegen morgen vrel eene manifestatie voorbereiden. Heden zyn reeds vele afgevaardigden in het Palais Bourbon verschenen om zich op de hoogto te stellen van hetgeen staat te 69' beuren; er wordt druk gesproken van eene interpellatie, waardoor eene verklaring der regeering zal worden uitgelokt. Toch schijnt niemand daartoe den moed te hebben. Morge" zullen reeds lang vóór de zitting bpna alle groepen vergaderen. Eene depeche uit Bordeaux brengt ter kennis dat er een opstand is uitgebroken onder de gevangenen in het fort Ha. I1'-' tusschenkomst dor gowapende macht bracht de muiters tot rust. BERN, 18 April. Uit Zwitserland zpn ver bannen: Bernstern, rodacteur, Motteler, expe diteur van de „Sociaal-Democraat", benevens

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2