Donderdag 19 April. A°. 1833. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, IS April. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Een geknakt leven. Mo e*'n r 1 U". Ööiri. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. 'Afzonderlijke Mommen.0.05. De „Nederlandsche Toonkunstenaars-Ver- eeniging", opgericht in 1875, wier hoofd doel is, het uitvoeren van compositiën van Nederlanders en het doen optreden van Neder landache solisten, zal hare 13de jaarlyksche algemeene vergadering houden te Leiden, op 20 Mei a. s. Ter gelegenheid dezer vergadering zal des avonds in de Stadszaal een groot vocaal- en instrumentaal concert worden gegeven, inge richt door het correspondeerend lid voor Leiden, den beer J. G. H. Mann, en waarop als solisten zullen optreden mej. "Wia Dikema, leerares in dqn zang aan de Muziekschool der Maat- schappy voor Toonkunst alhier, die nog niet in het openbaar alhier zich deed hooren; onze beroemde landgenoot de violist Johan Smit, die in de laatste jaren eene Europeesche vermaardheid heeft verkregen en nu nog binnenkort op een concert van Colonnate Parys een buitengewoon succes verwierf, en onze bekende dilettant-violoncellist de heer Leonides Van Praag. Door het orkest, dat uit 50 kunstenaars zal bestaan, zal o. a. worden uitgevoerd de Symphonic in Es-dur, van Bernard Zweers, die op het 3de abonnements concert van den heer Mann in den afgeloopen winter zulk een diepen indruk heeft gemaakt, en waarvan van vele zyden om eene herhaling werd verzocht. Alle gewone en belangstellende leden der JL T.-V." hebben tot deze en alle andere vanwege de Vereeniging in het geheele land te geven uitvoeringen met ééne dame vrijen toegang, en voor niot-leden is gelegenheid zich tot dit concert toegang te verschaffen als volgt: voor hen, die lkl zi)n geweest van Mann's abonnements-concerten 1887/88 door te teekenen op eene lijst, welke bij hen aan huis zal warden aangeboden a f 1.50 voor een heer en dame, elke dame meer f 0.75 voor het publiek, door te teekenen op eene lijst ten huize van den heer Joh. J. Eggers, a f 1.49 voor een heer en f 1 voor eene dame terwijl zij, die als belangstellend lid tot de Vereeniging willen toetreden (contributie f 5 's jaars), zich kunnen aanmelden bij het correspondeerend lid, den heer Mann. Het is om drie verschillende redenen dat wj) met aandrang tot dit concert opwekken, en wol in de eerste plaats om het schoone natiooale doel der „N. T.-V.", in de tweede plaats om het door het programma gewaar borgde kunstgenot, en niet het minst om de omstandigheid dat de belangrijke finantiëele risico van dit concert (ongeveer f 800) geheel voor rekening is van het correspondeerend lid, en het publiek dus, door ruimschoots te teekenen, in staat is een bewijs van zijne sympathie te goven aan den heer Mann, voor zjjn onvermoeid streven om de Leidsche muziek lief hebbers in kennis te brengen met belang rijke orkestwerken en voortreffelijke solisten. De 1ste luit. Sanders van het O. I. leger, in de plaats van den lsten luit. Sommer voor 5 jaren bij het leger hier te lande ge detacheerd, is ingedeeld bij de 1ste comp. 2de bataljon, alhier in garnizoen. De Nederland8che mail met berichten uit Batavia tot 16 Maart, wordt 19 dezer alhier verwacht. Ds. J. Bolkestein, pred. te Ter-Aar, heeft bedankt voor 'a-Gravendeel, maar nu een beroep ontvangen naar Weesp. Heden zijn de groothertog en de groot hertogin van Saksen-Weimar met gevolg te 's-Gravenhage aangekomen. Te Nijkerk aan de Veluwo is weder een oudstrijder van Waterloo overleden: de 92- jarige Hermen Willemsen Van de Pol. De overledene bekwam den 16den Juni 1815 In de bataille van Quatre-Bras oen schampschrt in den rechterarm. Het stoomschip „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, is 16 April van Colombo vertrokken; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Mar seille 17 Aprilde „Batavia," van Batavia naar Rotterdam, is 17 April te Suez aangekomen; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Perim 17 April; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 17 April. De gewone audiëntiën van de ministers van financiën en van waterstaat, handel en nijverheid op 19 dezer, en de audiëntie van den minister van marine, op 20 dezer, zullen niet gehouden worden. Gemengd Nieuwa. Door de compagnieën infanterie alhier had heden het jaariyksch prysschieten in de duinen naby Katwyk plaats. De tram, welke te 1 u. 15 m. uit Leiden vertrekt, stond stil te Rijnsburg om op de tram uit Katwyk te wachten, toen plotseling de machine van de Noordwyksche tram met de vaart van een sneltrein op de stilstaande tram inliep. Persoonlyke onge lukken kwamen niet voor, maar de materiëele schade is des te groeter. De locomotief van den tramtrein, welke stilstond, ligt half op zyde uit de rails, twee personenwagens zyn beschadigd, torwyi van één der goederenwagens de wanden geheel en al zyn ingedrukt. Hoe het ongeluk ontstond, is vooralsnog niet uit te makenalleen is geconstateerd dat de machinist van den Noordwykschen tram trein den goederenwagen wilde loshaken, welke te Rynsburg uit de rails was geloopen, en by het afstygen waarscbynlyk den stoom niet behooriyk heeft afgesloten. Te Rotterdam poogden twee mannen 's avonds in te breken door den muur van het afgebroken koffiehuis aan de Vlas- markt, hoek Steiger, om zoodoende het ach terhuis van den heer Den Arend te bostelon. Nauwelyks-echter was één hunnor binnen, of do huishoudster onthaalde hem op zulk een pak slaag, dat hy onder het geschreeuw van „O God, müu oog! je slaat myn hersens in!" het hazenpad koos, evenals zijn makker, mot achterlating van een vleeschhouwersmes en een zakje peper. (A7. R. C.) Uit Almeloo wordt aan de „N. R. C." gemeldDo klacht der wevers over de slechte getouwen is geheel ongegrond. Ieder heeft de vroegere getouwen terugontvangen, doch velen waren er nayverig op, dat twee jongens, die waren biyven doorwerken, betere getouwen ontvingen dan waarop zy in gewone tyden volgens ouderdom recht zouden gehad hebbon. Heden waren echter allen weder aan de fabriek om het werk te hervatten, wat ge weigerd werd, omdat gisteren by aanplakking gewaarschuwd was, dat ontslagen werd wie de fabriek verliet. De positie der werkstakers is nu aanmerkeiyk verzwakt, aangezien de aanstokers thans zeker geweerd worden. Zoowol by de firma H. en B., als by Ge broeders Scholten waren by aanplakking gun stige schikkingen aangaande het ziekenfonds toegezegd. De fabriek van Gebr. Scholten werkt nog. Het detachement infanterie, dat Dinsdag te Deventer uit Almeloo werd teruggewacht, blyft nog te Almeloe. Men schryft aan het „Hbl." uit Helmond, dd. 17 April: Het bericht omtrent de werkstaking in de "PT? T.TH DEE. AD V ÜLRTltN TJLE1N Via 1—6 regal» 1.05. Itdera rigil Qrootar* letten' uu plntirnimte. Toor~h«t la-' oueeerea bollen de >Ud wordl 0.10 berekend. bontwevery der hoeren Bogaers Zonen alhier eischt in zooverre verbetering, dat het eerder een verschil van zienswyze omtrent het loon, dan wel eene vermindering betrof. Er zyn twee categorieën van looneene voor de zware en eene voor de lichte stukken. Daar nu een der artikelen uit de hoogste categorie zóó in het voordeel der wevers was gebracht, dat het, ofschoon onder dezelfde be naming, feitelyk met die der laagste categorie gelyk stond, meenden de patroons het ook aan den prys dier categorie gelyk te kunnen stellen. Toen zy echter zagen dat de wevers, door zich aan de benaming van het goed te houden, met hen in oppositie kwamen, hebben de patroons den eisch der wevers zeer verstandig toegegeven, en is hedenmorgen, na een dag oponthoud, door allen het werk hervat. Verleden Donderdag overleed te Meppel plotseling het vierjarig zoontje van Geert Roo. Spoedig daarna liepen verschil lende geruchten, welke alle er op wezen dat het kind door zyn vader zou zyn ver giftigd, ten wiens huize het eene boterham zou hebben gegeten. Ook word verhaald dat de vader, die van het zoontje niet veel scheen te houden, by een apotheker onlangs ratten kruit had gekocht, hetgeen is gebleken waar te zyn. Naar aanleiding hiervan kwamen Zondag de rechter-commissaris, de officier van justitie en de subst.-griffier van de rechtbank te Assen, om deswege een onderzoek in te stellen. Na verhoor van den verdachte en van ver schillende personen uit de buurt, waarmede de geheele dag verliep, werden termen ge vonden om aanhouding van den verdachte en diens overbrenging naar Assen te gelasten. Een scheikundig onderzoek van het lykje zal te Assen plaats hobben. Uit Koevorden wordt gemeld dat er gisteren eene groote werkstaking was uitgebroken onder de veenarbeiders te Nieuw- Amsterdam. Er waren reeds vele baldadig heden geploegd. Op do geheele plaats is byna geene ruit meer heel. Uit Assen is luitenant Lefëvre met een detachement infanterie derwaarts vertrokken. "Van heden wordt echter gemeld dat de werkstaking weder geëindigd is. De verve- ners hebben alle eischen onder drang van overmacht moeten inwilligen. Eene onbekende stoomboot, op weg van Bilbao naar Rotterdamss Maandag-ochtend niet ver van Dover gezonken. Er kwamen daarby zestien personen om het leven. i) Ik was, zooals licht te begrypen is, een weinig onthutst, doch zy voorkwam myne verlegenheid en sprak met hare lieve stem „Dat i3 aardig van u dat u komt." Dra vergat ik myne bedeesdheid en toen de heer ■des huizes eindelyk verscheen, heerschte er reeds zulk een druk gesprek tusschen ons, alsof wy elkander jaren lang hadden gekend. Myn eerste bezoek mocht niet al te lang duren; ik nam daarom dan ook weldra af scheid. By de deur sprak de heer De Wal: „Kom ons zoo dikwyis, als je wilt, bezoe ken; myn huis staat ten allen tyde voor je open." Is het wonder dat ik by die woning vaker aanschelde dan daar, waar myns vaders vriend woonde? Gedurende myne talryke bezoeken leerde ik Anna als een lief, zacht meisje kennen, dat, hoe schoon ook, niet ijdel of coquet was. Hoe meer ik haar sprak, lioe meer de wensch bij mij opkwam haar al3 vrouw te mogen bezitten. Uit haren mond vernam ik dat zy, evenals ik, geene moeder meer had, en met haren vader, een gepensionneerd kapitein, in Den Haag woonde. Eindelyk, nadat ik reeds verscheidene malen den heer De Wal bezocht had, waagdo ik de stoute schoenen aan te trekken en Anna te vragen het lief en leed, dat deze wereld op levert, met my te willen deelen. Het spreekt natuuriyk van zelf dat ik daarvoor eerst den heer De Wal, dien ik als eon zeer achtens waardig en degelyk man had leeren kennen, in den arm moest nemen. Ik liet my daarom by hom aandienen en vertelde hem wat my op het hart lag. Hy verwonderde zich volstrekt niet over hetgeen ik hem zeide, want het antwoord, dat hy my gaf, bewees dat ten volle. „Jonge vriend," sprak hy, „wat gy mynu vertelt, vermoedde ik reeds lang. Wat ik in dezen voor u kan doen, wil ik volgaarne. Ik heb u gedurende den omgang met Anna als een goed, braaf mensch leeren kennen, en ik herhaal nogmaals wat ik ook reeds tot uws vaders vriend zeide: Ik geloof, dat, mochten Anna en haar redder eens een paar worden, zy een gelukkig paar zullen zyn. Maar gy bogrypt, ik kan niet alleen myne toestemming geven, ik hen slechts haar oom. Een eerste vereischte in zulk eene teedere aangelegenheid is natuuriyk: hoe denkt zy, die gy liefhebt, over uwe liefde; beantwoordt zy die ook?" „Mynhoer," hernam ik, „ik durf my vleien u hierop oen bevestigend antwoord te kunnen geven." „Wy zullen zien, wy zullen zien!" riep myn heer De Wal lachende. Hy schelde de meid en verzocht haar do juffrouw te roepen. Eenige oogenblikken later trad Anna binnen; toen zy my zag, bloosde zy, doch het duurde niet lang, want dadeiyk daarop speelde een lach om haren lieven mond. „Anna," sprak mynheer De Wal, nadat ik haar gegroet en zy by baren oom plaats genomen had, „wilt gy eens eenige oogen blikken aandachtig luisteren? Deze heer, en daarby wees hy op my, die als een mis dadiger met gebogen hoofd voor den spreker zat, „is zoo vry geweest om uwe hand te vragen. Gy weet, niemand, zelfs een vader, mag zyne dochter in zulk eene zaak raden. Nu weet gij waarom ik u heb geroepen, ga naar uwe kamer, en overleg wat u te doen staat." „Boste oom," antwoordde Anna, „ik behoef volstrekt niet meer met my zelve te over leggen. Want aan wie zal ik myn verder leven beter durven toevertrouwen dan aan hem, die my van een wissen dood hoeft gerod? Ziedaar oom myn antwoord!" „Hoe gelukkig ik in dat oogenblik was, behoef ik u voorzeker niet te zeggen." Stamelende zeide ik„Anna, heb dank voor die woorden: nooit zal ik uwe liefde be schamen." Stilzwygond gaf ik haar eene hand. Ook de oude heer deed zulks en verliet ons toenwy konden dus vry en ongedwongen met elkaar spreken. O, wat waren wy ge lukkig! Doch aan alles komt een einde, en nadat wy nog een half uurtje achtergebleven waren en onze eeden met teedere kussen hadden bezegeld, verliet ik haar om haar tyd te laten haren vader het heuglyko nieuws mede te deelen. Ik deed het insgeiyks aan myne familie en smachtend zagen w(j uit naar eenig bericht. De beide antwoorden kwamen tegelyk en we! in den vorm van de papa's. Ik zat den volgenden morgen op myne kamer, peinzende waaraan ik al het geluk, dat my nu deelachtig was geworden, te danken had, toen ik uit myne droomeryen word gewekt door eiyti hevig gestommel op de trap. Ik deed Je deur open om te zien wie de bezoeker was en zag myn vader vlak voor my. [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1