Het ia tiu reods drie jaren geleden, dat. er geene gelegenheid gegeven werd om oen examen af te leggon voor ambtenaar by do Kg ks- telegraphie. Naar wy uit goede bron vernemen, zal echter vermoedeiyk nog dit jaar het examen voor klerk-tolegrafist worden afgenomen, daar het gebrek aan personeel, vooral aan klerken, zich reeds sterk doet gevoelen op de groote kantoren Amsterdam en Rotterdam, wat in den zomer nog zal toenemen. (Nbl. v. N.) In plaats van dr. De Tong, vertrokken naar Urk.is te Havelte tot gemeente genees heer benoemd dr. Damsté, te De Wyk. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 11 April; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille It April; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amster dam, passeerde 12 April Dungeness. Z. M. heeft don heer Th. G. F. Anken, laatsteiyk opzichter 3de kl. by don dienst der Staatsspoorwegen op Java, thans mot verlof hier te lando, op zyn verzoek, met. ingang van 1 Mei 1888, eervol uit's lands dienst ont slagen. Gemengd Nieuw*. In „De Ned. Spectator" lezen wp de volgende vraag van „F." In het voorjaar pleeg ik my hot genoegen te geven van gedurende oenigen tijd telkens versche, groote bundels tulpen en hyacinten te hebben, wier kleurenpracht ik bemin, en •welke volop voor een paar stuivers op de straten gevent worden. Dat heb ik voor m(t liever dan enkele potjes. Maar nu hoeft do Vereeniging voor bloembollenteelt (cultuur zegt de titel, maar ik vorkies het Hollandsche woord voor eene sinds eeuwen Hollandsche naak) my dat genot ontroofd, Zy besloot den liandel in afgesneden bloemen te fnuiken en vordért van hare leden daartoe' mede te werken. Al was ik zelf de knapste bol, ik zou den grond voor dezen maatregol niet kunnen gissen. Doch zoovoel is zekor, dat niet alleen ik, maar vele burgerlioden daarmee een goedkoop genot zullen derven en daarom ben ik over dien maatregel verstoord. Wie weet my eene genoegzaam gegronde reden voor dit verbod op te geven? Het gerechtshof te 's- Graven- hage legde heden den arbeidor, die in do strafgevangenis naby Scheveningen in zyno cel, waair hy gedetineerd was, het venster glas stukgeslagen had, eene gevangenisstraf van drie maanden op. Do Haagsche rechtbank had hem tot tien dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Een s c h i 1 d o r s k n echt, die te Rot terdam aan het Haringvliet van eene stelling viel en er in het ziekenhuis word opgonomen, is aan de gevolgen overleden. Op de veemarkt te Groningen kregen gistermiddag twee veedry vers eon twist, welke zóó hoog liep, dat de een den ander oen hevigen slag met een stok op hot hoofd toebracht, ten gevolge waarvan de getroffene ineenzakte, eene bloedende wonde bekwam en eonigen tyd bewusteloos op den grond bleef liggen. Tegen don geweldenaar werd proces-verbaal opgemaakt. In e en d er o u d s t e geb ou w en t e Vlissingen is men tot de ontdekking gekomen dat daar nog aanwezig was een zeldzaam fraai Gobelin-behangsel,een jachtparty voorstellende, waarvan, naar men verneemt, voor een aan zienleken prys kooper is geworden de heer Ph. De Leef Jr., te Vlissingen. Te wyk-by-Duurstedeis by het vallende water do communicatie voor voer tuigen met de Betuwe woderom hersteld. Door eene onbekende oorzaak brak Dinsdag-nacht te Moosdijk, gemeente Weert, een hovige brand uit by don land- bouwor W. B. Behalve diens woning, metal de meubelen, worden eene schuur vol granen en een stal, met al de akkergeroedschappen, vernield. Het vee werd mat moeite gered, uitgezonderd eene koe en twee schapen, welke in de vlammen omkwamen. Alles was ver zekerd. Als eene bijzonderheid wordt uit Nieuwerkerk aan den IJsel vermeld dat by den landbouwer H. De Bruin een kalf is geboren met drie achterpooton en met een staart op den rug. Te Soesterberg is eene lioogbe- jaarde alleenwonende vrouw, do weduwe J., do&d in haar huis aangetroffen. Vorinoedeiyk is zy overleden aan do gevolgen van brand wonden, bekomen door het vlamvatten barer kloederen. Terwyi de bewoners afwezig, waren, is deze week in het gehucht Soters (N.-Br.) het huis van A. Laak geheel afge brand; een paar geiten kwamen in de vlam men om. Spoedige hulp kon niet worden verleend, daar de woning overal gesloten was. Alles was verzekerd. Te Barneveld is een oud-stryder van 1830 31 overleden, nameiyk de in het leger algemeen bekende gepensionnoerde sorg. majoor G. Van de Boom. In sommige Duitsche kringen heerscht groote verontwaardiging over het onheusche gedrag van don Duitschen ryks- kanselier tegenover den keizer en de keizerin, vooral tegenover de laatste. Wat hiervan medegedeeld wordt, werpt een bedenkeiyk licht op Von Bismarck's hoffeiykheid. Bekend is hot met wolk eene liefderyke zorg keizerin Victoria haren gemaal omringtzy verlaat hem geen oogenblik, wanneer haro plichten haar niet elders roepen. Eens trad de keizerin het vertrek van den keizer binnen op het oogen blik dat de rykskanselier rapport uitbracht. Deze wachtte even met het duidolyke oog merk, of de koizerin niet weder zou heengaan. Toen dit niet gebeurde, maakte hy plotseling ren eind aan zyn ïapport en vorliet do kamer. Den volgenden dag verscheen vorst Von Bismarck weder en vond de keizerin by haren gemaal. Ziende dat zy wildo blyven, deelde hy haar mede dat hy gewoon was aan den keizer alleen verslag te doen, waarop Victoria uit het vertrek ging. Een andermaal vroeg zy, bezorgd over de den keizor overstelpende bezigheden, of zy niet oen deel der stukken in zyne plaats zou mogen ondorteekonen. Brusque antwoordde Von Bismarck, dat dit onmogelyk was en, indien het noodig was den keizer te vervangen, do kroonprins do aangewezen persoon was. De „Köln. Ztg.", welke thans het bevoor recht orgaan van den rykskanselier schynt te zyn, neemt Von Bismarck in bescherming. Het blad haalt al do door Von Bismarck aan Duitschland en de Ilohonzollern bewezen diensten op. Hy heeft in zyno lange loopbaan zyn land gediend en zyn keizor, maar ook dien alleen. Hy wil ook nu zyn keizor blyven dienon, maar goene vrouw, geene koizerin, geene koningin, ook die van Engeland niet. Niemand zal den rykskanselier in dit geval ongolyk geven, maar iedoroon zal tevens toe geven dat dit bozwaarlyk op onhebbelyker wRze gezegd zou kunnen worden. Hovige sneeuwbuien duren in geheel Engeland voort. Door de sterrenwacht van Greenwich wordt eene vorschrikkelyk koude Mei-maand voorspeld. In het stadje Gerand van den Amerikaan8chen .Staat Illinois had het volgond buitengewoon drama plaats. Een timmerman, zekere David Wineland, liep met zyn dochter tje op straat, toon een kleine jongen van 10 jaren, James Deitz, hem ongemerkt van achter naderde en don timmorman uit eene revolver een kogel ln den rug schoot, waar door de man levensgevaarlijk werd gewond. De kleine jongen word dadolyk goarrostoerd. Den lsten Novembor jl. had Wineland in staat van dronkenschap een revolverschot gelost op don vader van Jamos Deitz, en deze gewond, aan welke wonde hy later overleed. Wineland was gearresteerd en word onder cautie voorloopig op vrye voeten gesteld. De jonge Deitz ver klaarde dat hy van plan was geweest Wine land te dooden, daar hy niet kon velen dat do moordenaar zyns vaders vry op straat liep. Men isin Nieuw- Schotlandbezig mot hot makon van een nieuw, reusachtig groot houtvlot, nog grootor dan het voor eenigen tyd verongelukte. Hot zal eene lengte hebben van 500 voet, d. i. 100 voet langer dan het vorige. Dit vlot zal van zeilen voor zien en bemand worden als een schip, en niet door eeno stoomboot worden gesleept. Mon verwacht dat het in Juli of Aug. zal uitzeilen. To Grenoble is in de geniewerk- plaats een stoomketel gesprongon, waardoor zes personen gewond zyn, van wie twee ernstig. By don tornado te Daccah kwamen •10 personen om, 500 a 600 werden gewond. Een aantal huizon werd vernield. Do „Daily News" verneemt uit Rome dat de Italiaansche regeering bosloton heeft haar expeditiecorps in Afrika mot 10,000 man te verminderen. Drie transportschepen gaan do troepen afhalen. In het dep. Vosgos ligt do snoeuw hier en daar ter hoogte van l'/3 meter. Een dronken bruidspaar meldde zich dezer dagon by den mairo van Balbec aan om in het huwelyk te worden verbonden. De- - apibtenaar aarzelde wel eerst, doch daar zy niet bepaald „kennolyk" beschonken waren, ging hy tot de plechtigheid over. Het scheen echter dat Hymen's band hier niet al te sterk was. Want nog denzelfden avond lag het jeugdige paar reods overhoop, terwyi ten langen leste, het vrouwtje spoor loos verdween I Men kan zich de wanhoop van den echt genoot voorstellen 1 Jammerende liep hy rond en vroeg aan iedereen„Och, hebt U ook misschien myne vrouw gozien? U weet wel, met die mooie zyden japon met oranjekleuren en een sluier!" Na lang zoeken werd de jong gehuwde teruggevonden. KOLONIES. BATAVIA, 12 en 13 Maart. De laatste berichten uit Kotta-Radja makon melding van eene beschieting van Lampagar door de marine. Aan het „N. Pad. Hdbl." yvordt nameiyk uit Kotta Radja, dd. 4 Maart, bericht: Den 27sten Februari 11. vertrok om 3 uren inden vroegen morgen het 14de bataillon van Kotta- Radja por spoor naar Oloh-leh, alwaar het embarkeerde aan boord van het gouver-ne- ments-stoomschip „Zeemeouw." Doze macht, onder bevel van majoor Stem- foort, had tot doel de tuchtiging van Lam pagar. Toen het stoomschip voor de oproerige plaats kwam, merkte men dat de Atjehers er zich reeds verzameld hadden en blykbaar geneigd waren de onzen eene warme ontvangst te bereiden. Zy haddon dan ook den overmoed om dadel yk het vuur op de debarkeeronde .troepen te openen, maar, nauw waren dezen op vasten grond aangeland, of de Atjehers namen onmiddeliyk de vlucht met achterlating van vrouwen en kinderen. Van eene vervolging der kwaadwilligen kon, jammer genoeg, geen sprake zyn; om hun echter toch nadeel toe te brongon, werd de kampong in brand gestoken, waarna de te rugtocht werd aangenomen. Te 4 uren in don namiddag waren allen weer thuis. Wy hebben by dit expeditietje nog 3 gewonden bekomen; gelukkig geene dooden. Op de Westkust ageerde eene landings divisie tegen eene bende van T. Oemar. By do tuchtiging van kampong Pati kreeg de luitenant ter zoo Iloltzapfel een doodelyk schot in den buik. De controleur van Edi hoeft aan boord van de „Hajah" by zeven Atjehers zeven revolvers achterhaald, welke in hun hoofdkussens waren verborgen, terwyl do scherpe patronen in uitgeholde somangka's worden gevonden. De luitenant Bierstedt, commandant van de benting Lamorang, is op den 21sten Febr. aan de gevolgen van hevige koortsen in het hospitaal te Padang overleden. Toen hy zyne overplaatsing ontving, was hy reeds sukke lende eh scheen hy een voorgevoel te hebben dadr zyn graf te zullen vinden; hy liet zich althans in dien zin jegens zijne vrouw uit. Van de grenzen wordt aan de „Deli-Crt." gemeld: Uit het naburig Edi kan, volgens inlandsche berichten, iederon dag de mededeo- ling worden te gemoet gezion dat er de Atjehers wedorom een inval hebben gedaan. Op de verschillende kuststaatjes der Oostkust zouden verschillende bendon tot den inval gereed staan. Uit de laatste berichten via Batavia bleek reeds dat het Edisch bestuur iets dorgelyks wachtende was en de berichten uit het Tamiangsche bevestigen deze vermoedens. De onrust, waarin het vroeger zoo welvarend Edi thans verkeert, berokkent zwaar verlies aan de daar gevestigde handelaars. In ruil met den kapitein J. L. Reeringli van het Ned. leger is de kapitein der inf. B. L. Hagedoorn van het leger hier te lande voor don tyd van vyf jaren by het Holland sche leger gedetacheerd. Naar wy vernemen, zal de 2de commies by de Wees- en Boedelkamer alhier, Jaeger, binnenkort wegens ziekte met een tweejarig verlof naar Europa gaan. (Bat. Nbl.) Don 24sten Februari 11. heeft de fourrier Gerritsen, van het garnizoens bataljon tor Su matra's Westkust, detachement Padang-Sidem- pooan, zich door een geweerschot van het leven beroofd. Wat dien onderofficier tot deze wanhopige daad kan hebben aanleiding gegeven, wordt niet gemeld. Aan een particulier schryven uit Atjeh ontleent de „Sum. Crt." het bericht, dat ond' r do bureau-officieren de berri-borri erg heorscht vier officieren en zes dames vertrokkon van Atjoh, allen met de berri-berri. Volgens de „Javabode" blijft het dan ook met de berri-berri op Atjeh allertreurigst ge. steld, en worden nog velen er slachtoffers van. floor den gouverneur-generaal van Ned.-Indic ziJQ do volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ingetrokken: De benoe- ining van mr. W. C. Berkhout, laatstelijk voorzitter der landraden van Tiandjoer on Soekabocmie, tot voorzitter by do landraden te Banjoemaas en TJila. tjap en als zoodanig benoemd do voorzitter yaü den landraad to Krakeaan, Probolioggo, mr. 1'. Lu-. Benoemd: Bij do Algemeeno Rekenkamer: tot laten commie do 2do commica G. E. Rudolpb; tot 2den commies do Jdc eommiea F. A. Elliott; tot 3den commica do klerk E, A. G, Van .Emmcnck(ot adepirant-coutroleur by het binnenl. bestuur op a„ bezittingen buiten Java en Madura de burg. ambt W. B. F. 11. Stortenbeker. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland aan den adap.-controleur bij liet binnenl. bestuur buiten Java en Madura M. M. Craandyk. Ontslagen: Op verzoek, eervol, als makelaarto Ba'avia M. H. Kolff. Departemont van Oorlog. Ontslagen: Uit zijuo betrekking wegens ongeschiktheid voor verderen diëtist, de burgcrachrijver lsto klasse J. D. Vol!. Bevorderd: By het wapen der inf.: tot kapt de leto luit. D. A. Okhuyzon; tot laten luit. de 2d., luffs. J. D. H. Janssen, G. Nijpels, M. Van dorMepr Mohr, W. Van Kootcn (met verlof in Nederland) en A. H. Overman; bij het wapen dor art., tot laten luit. do 2ds luit. D. L. Van Asch. Verlocnd: Een 2-jarig vcr'of naar Nederland wegen» 12 jaren dienst, zan den kapt. dor inf. A. ErnBte. Departement van Marine. Benoemd: Tot rcjo. rendaris de hoofdcommies K. H. Boers; tot hoofd- commioe de late commies C. Specht; tot laten com mies do 2de commies W. Taunaytot 2den commit; do 3de commits J. Verbaas on tot 3den commit; J. W. Willemsen, klerk. BUITENLAND. Frankrjjk. Dinsdag-avond, tegen zes uren, reed gene- raai Boulanger te Parys uit de rue Mont martre, door de rue Joquolet komende, ook met zyne fiacre over het Beursplein en werd gevolgd door een twintigtal straatjongens, die schreeuwden; „Leve Boulanger!" Op de hoogto van de rue Vivienne, moést het rytuig eon oogwenk stilstaan voor den omnibus van Passy en. toen werd geroepen „Weg met Boulanger!" Daarop reed Bou langer ongestoord verder. Aan tegenstanders ontbreekt het genoraal Boulanger niet. Te Parys y veren de socialisten krachtdadig tegen hem en in het Noorder departement Is de geheele pers en het grootste gedeelte der ropublikeinon tegen hem. Eigen aardig b. v. is de wyze, waarop de „Nord" - niet te-verwarren met het Brusselsche week blad zich over hom uitlaat: „Wy zouden met genoegen, ja, met vuur voor den heer Boulanger geyverd hebben als uitsluitend radicaal candidaat in het depar tement; wy kunnen den kleurloozen candidaat Boulanger niet steunen, dien een-Barnum in de verschillende departementen van stad tot stad als oon vorkiezings-wonderkalf met twee koppen rondleidt." Volgens de Lyonsche „Salut Public" strooien sommige zyner verkieziogs-agenten uit, dat Boulanger een natuurlyke zoon is van Napoleon III. Hot „Journal Officie!" bericht dat do Raad van het Legioen van Eer tot definitieve schrapping van „eon der leden" van die Orde heeft geadviseerd. Dit bericht doelt op den kuipen-fabrikant Legrand, uit het proces tegen den heer Wilson wolbekend, die voor zyne be noeming tot lid der Orde eene groote sou gelds betaalde. Bovendien stelt de Raad den zelfden maatregol voor omtrent 2 houders van militaire medailles, en. 25 houders van ge- denkpenningen; tydelyke schorsing voord! houders van 4 dier verschillende medailles, - en de censuur voor 1 lid van het Legioen van Eer. Aan de prefectuur van politio te Parijs moet er ernstig sprake van zyn om de bekend» „Arbeidsbeurs" te sluiten, welke meer en meer een broeinest van anarchistische aan slagen schynt te worden. X>ult*chland. De keizerin betuigt in haar antwoord o? het adres der vrouwen van Boriyn haren dank voor de trouwe deelneming by den dooi van keizer Wilhelm, Zy uit de hoop dat haar gemaal spoedig van zyno kwaal nwgi genezen. Verder zegt H. M.„Door vereori streven is voor het welzyn van het vrouwe- ïyk geslacht en voor verzachting dor zede- ïyke en stoffelijke ellende reeds veel bereikt doch er blyft nog veel te doen en daaraan zal ik my met alle kracht wyden. Ik boo? dat zoowel de Berlynscho vrouwen als de overige vrouwen van Duitschland ook verte' zuilon medewerken tot de groote taak, welke haar is opgolegd, nameiyk den nood en de ellende te temperen door zorg voor de kin -

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2