3B3B30 ton eigen bate aangewend, in stede ran het aan de Maatschappij af te dragen. Ook dit feit erkende bekl. Ten derde bleek deee jongeling reeds in 1886 uit eene schrijftafel van een adjunct commies ter secretarie te Katwijk een bedrag van ongeveer ƒ16 te hebben ontvreemd; welk feit bekl. eveneens erkende, verklarende van de gelegenheid, dat de adjunct-commies den sleutel in de lessenaar had laten steken, te hebben gebruik gemaakt. En waar bleek het grootste gedeelte van het geld verteerd te zijn? In een slecht be- fhamd huis te Leiden. Substituut-officier van justitie mr. baron De Vos Van Steenw(jk, woes op het ernstige der feiten en schilderde de ondankbaarheid van bekl. jegens den ontvanger, zjjn weldoener. Gelijk men weet, vorderde Z.E.A. 1 jaar en 0 maanden gevangenisstraf. Hedennacht trachtte een der verpleegden uit het krankzinnigengesticht te 's-Hage te ontsnappen. Een agent van politie en een brandwacht vonden den man, bjjna ongekleed, boven op een van de naburige daken en slaagdon or in hem met weinig moeite weder in 't gesticht te brongen. In de burgerlijke kamer van de arrondissements rechtbank te 's-Hage is heden het getuigenverhoor gehouden tot bewijs van do vordering tot schadevergoeding, door do maatschappij „Seinpost", te Scheveningen, ingesteld tegen de gedaagden, betrokken bü de bekende wanordelijke tooneelen inden avond van 15 Aug. jl. tijdens de uitvoering. Door de vereenigde land- en tuinbouwvereenigingen te Aalsmeer is thans definitief besloten om dezon zomer eene ten toonstelling te houden van bloemen, heesters, aardbeziën en vee. Waarschijnlijk zal deze tentoonstelling plaats hebben in don loop van de maand Juli: het is niet te verwachten dat de aardbeziën vóór dien tijd rijp zullen zijn. Over het algemeen hebben de kweekers aldaar veel schade van de langdurige koude en de weinige zonnige dagen; vooral de bloemisten. - Gistermorgen vertrok van Am sterdam het stoomschip „Edam" der N.-A. Stoombootmaatschappij met 700 landverhuizers naar Nieuw-York. Behalve de vele Italianen, die reeds sedert eenige dagen met hun sjaals om langs don Buitenkant dwaalden, vertrokken ook eenige honderden Groningers, die er gezamenlijk met oen extratrein arriveerden. Toen eenigon van hen zich naar het kantoor der stoombootmaatschappij begaven, merkte men onder hen een paar vrouwen, blijkbaar zustors, op, die met kinderlijke liefde hare oude moedor, een mensch van over do tachtig jaar, op de armen meedroegen. Ook voor de best zou eene plaatskaart genomen worden. Moeder werd in de gang van het kantoor gezet; of de vermoeienissen der reis óf de gemoedsaandoening b(1 het verlaten van haren geboortegrond was echtor voor het oudje te groot, want daar in de gang neerzittend, bleef z(j plotseling dood. Een zeoman, wiens handon en voeten op de reis van Amerika naar Holland bevroren waren, werd verleden week in het gasthuis te Amsterdam opgenomen. Als v o r ra o e d e 1 ij k e daders van den te Enschedeo op F. Venerius gepleegden moord zijn H. S. Siemmink en R. De Boor naar het huis van arrest te Almeloo over gebracht. In het beursgebouw teHengeloo is eene algemeens vergadering gehouden tot het doen van rekening en verantwoording door het bestuur van het aan de machinefa briek van gobr. Stork Co. verbonden pen sioen- en ziekenfonds, hot weduwen- en wezon- fonds en de spaarkas. De firma heeft ton voor- deele van het pensioenfonds eene som van ƒ5000 over het boekjaar 1888 bijgeschreven. Te Hilversum is het 7-jarig zoontje van zokeren J. S. getroffen door een oinvallenden gierbak, met het noodlottig ge volg, dat het korton tijd na het ongeval is overleden. Een gevangene, die door de Neder- landsche regeering zou uitgeleverd worden aan die ,van België, is nabij Rozendaal, van waar de reis naar Esschen te voet zou worden gedaan, aan twee geleidende rijksveldwachters ontvlucht. Gisteren heeft er een lievige brand gewoed in de eikenschilbossclien van baron F. Van B. te Doorwerth. Er is eene halvo hectare door het vuur vernield. De brand is aangestoken. De dader werd to Renkum ontdekt en lieeft zijne schuld bekend. De schade is aanzienlijk. Uit Almeloo bericht men aan het „H bh", dd. 9 AprilWederom waren de werkstakende fabriekarbeiders dezen middag in „het Leoshuis" bijeen ter behandeling van het voorstel de vorige week tevergeefs door den heer Van Marken gedaan om den fabrikanten aan te bieden voor 1/2 cent beneden het vroegere loon het werk te her vatten. Dit voorstel, thans in omvraag ge bracht, werd met bijkans algemeene stem men aangenomen; den heeren Schuiten is hiervan konnis gegeven. Ze hebben het voorstel goedgekeurd. Dondcr- d g gaan alle werklieden woor aan den arbeid. Te Tuil, gemeente Haaften, is gisternacht weder eene boerderij door brand vernield. Zes kooien en twee paarden kwamen in de vlammen om. Uit Odessa wordt gemeld dat 10,000 Joodscho gezinnen, voornamelijk van Oostenr(jksche en Rumeensche nationalitoit, eerlang uit die stad gebannen zullen worden. Te Jazinde (Frankrijk) waren twee kinderen, een knaapje van vier jaar en een meisje van negen maanden, tegenwoordig terwijl hun vader een varken slachtte. Toen het gebeurd was, bleven de kinderen in den stal en het knaapje, dat nu slachtert je wilde spelen, greep het nog bebloede mes en stak het zjjn zusje in de borst. Op het gillen van het kind kwam de moeder, die het jongetje zóó wild van het andere kind trok, dat het tegen een balk viel en eene hersenschudding kreeg, waaraan ook dit kind spoedig daarna overleed. TeSèvreshoefteen 13 jarigdiens t- melsje hare mevrouw en het kind van 1-5 maanden trachten te vergiftigen, door phos- phoor van lucifers in een kop bouillon te doen, omdat mevrouw naar hare meening niet goed voor haar was. Gelukkig ontdekte de dame een sterken phosphoorreuk aan de bouillon en liet hot meisjo arresteeren. Zaterdagavond omstreeks half- één barstte er brand uit in het Fransche station Lazarre in de administratie kantoren. Ongelukkig zyn b(j dezen brand slachtoffers te betreuren. Zeven brandweermannon waren in het brandende gebouw gedrongen om de slangen aan te leggen, toen plotseling de vloer inzakte en z(j bedolven werden onder neerstortende puin en balken. Hartverscheu rend was hun hulpgeroep en met groote moeite kon men hon zwaar gewond uit hun noteligen toestand bevrijden en naar het hos pitaal brongen. De brand was osn halfvier gebluscht. Twoe dor gewonden zjjn overleden, de vjjf anderen denkt men in het leven te zullen houden. Pesth word gisteren door een hoos bezocht, ten gevolge waarvan duizenden kelders onder water liepen en groote schado word aangoricht. De dijken tusschen Cson- grad en Csany braken; 25,000 bunders land van graaf Karolyi en den markgraaf Pallavacini werden overstroomd. Bjj Barcelona is een rijtuig met 18 jongelui omgeslagen, ten gevolge waarvan drie hunner het leven verloren. De overigen werden allen min of meor zwaar gekwetst. Te Amosbury (Massachusetts) heeft een zware brand gewoed. Zeven rijtuig- fabrieken en een aantal woningen werden in de asch gelegd, waardoor een duizendtal menschen werkeloos zijn geworden. Een knaap van veertien jaren te Gourville, in de Beneden-Charente, dio zich vermaakte met musschenschieten, heeft z(jn eigen vader, don heer Albert, een van de nota belen der gemeente, door het hart geschoten. Zesvoudige moord. TeSzerb- Klari (Hongarije) heeft eene vreeselijke ge beurtenis algemeene ontzetting veroorzaakt. Een wegens moord, op zijne moeder gepleegd, tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeelde, was, na een gedeelte van zijn straftijd te hebben volbracht, voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij koerde uit de gevangenis onmiddellijk naar Szerb Klari, z(jne vroegere woonplaats, terug en meldde zich bjj den rechter aan, die hem veroordeeld had en op wien hij nu een revolverschot loste, dat echter niet hem, maar zijne echtgenoote trof, die zielloos neerviel; daarop ijlde do moordenaar naar den notaris en op zjjne vraag waar deze was tot antwoord bekomende dat hij uit de stad was, schoot hij den candidaat-notaris neer. Bij 't verlaten van het huis ontmoette hij den tuinman van den notaris, dien hy ook doodeljjk verwondde en op straat velde hjj een voorbijganger neer. Toen de justitie in de woning van den bloed- dorstigen moordenaar verscheen, vond men do lfikon zijner vrouw en van zijn kind, met vorbrijzoldo schedels, maar van den misdadiger heeft men het spoor nog niet ontdekt. KOLONIËN. BATAVIA, 3-10 Maart. (Vervolg.) Aan eene Atjeh-correspondentie, dd. 19 Februari, van de „Loc," is het volgende ont leend Ook Kota Pagani werd dezer dagen zwaar beschoten en liefst met grof geschut. Zoo kwam op den 17den dezer eene granaat van 50 ram. door het zinken dak der versterking daarbinnen terecht, doch hooft niemand ge raakt. De vjjand heoft uit gebrek aan groote projectielen, eene niet gesprongen granaat tot dat doel gebezigd. Kola Pohama kreeg een nachtelijk bezoek van den vjjand in den nacht van den 14den op den 15den Februari, vermoedelijk mot het plan om de sloep te stolen. Doch toen hy het prauwenhuls trachtte open te breken, werd het ontdekt en beschoten, waarna de aftocht werd aangenomen. Uit njjd dat hjj niets heeft kunnen kapen, sneed by de tele foon-verbinding tusschen Kota Pohama en Kroeng Tjoet door. Op een namiddag (10 Februari jl.), omstreeks halfvijf, kwam eon kanonskogol uit Pak au Soth over de versterking en viel aan het strand in de nabyheid der putboring. Zelfs de schietoefeningen werden door den vyand bemoeiiykt. Het schynt dat hy thans op bepaalde uren zyn grof geschut in werking brengt, want na den lOden Februari jl. vielen do kanonschoton tusschen 8 uren en halfnegen "s voormiddags. Zoo kwam op den 12den Februari, omstreeks 8 uren 's voorm., vóór het Z.-O.-bastion van do versterking, een kanonskogel in den grond woelon en op den 13den dezer, op hetzelfde uur, vloog er een over de benting en kwam in do kwala te water. Overal heeft de vyand loopgraven gemaakt, by het strand, by onze kogelvangers, by de artesische putboring en ook van Kota Rantang naar Kota Mebebil, om daaruit, gedekt, ons verliezen toe te brengen. Ook heeft hy zich van betere schiet waponen voorzien en wel geweren van de laatste uitvinding, kaliber 10 mm.; doze ge weren schieten juister, hebben byna een onhoorbaren knal en eene geringe hoeveelheid kruitdamp. Onze vyanden hebben het voornameiyk ge munt op Lamtih en Lamreng. Op den 13dên, 14den en 17den Februari jl. werd Lamtih zwaar beschoten uit do kampong Laaanjong, waar eene Atjehsche vlag achter de ruïne van de missigit wapperde. Het schieten van den vyand begon om 6 uren en duurde tot circa halfnegen v. m. Op den 13den en 14den was het schieten zonder ongelukken afgeloopen, doch op den 17den werd een inlandsch fuselier, die in den detachements-tuin stond, doodeiyk getroffen. Hy kreeg een schot boven de rechter-heup, de kogel kwam onder den linkorarm uit en verbrijzelde daarna den linker-bovenarm. Yan onze overzeesche posten beb ik slecht nieuws. Van Analaboe word bericht dat na vele rustige dagen, op den Oden dezer eene sterke vyandeiyke bende, groot 500 man, zich nestelde in de kampong Ronding, met het plan om den passer en de benting af te loopen. Door Zr. Ms. stoomschip „Bali" en de benting werden toen op den vyand geschoten, waarna hy zich in kleine benden oploste en overal ons afbreuk trachtte te doen. Die kleine benden hebben sedert aanhoudend de benting en den passer beschoten, gelukkig zonder ver liezen. Op den llden dezer kwamen eenige dier benden den passer aanvallon, doch werden door de passerbowoners zóó goed ontvangen, dat zy 3 dooden en 2 gewonden achterlieten. Wederom kwamen die bendon op den 13den dezer zich vertoonen op den passer, niet ovor- dag, maar des nachts, doch werden door de passerbewoners verdreven. Tot op den lGden dezer is de vyand steeds werkzaam en heeft kampong Ronding tot algemeeno verzamelplaats gekozen. De post Segli heeft hot in de laatste dagen zwaar te verantwoorden gehad. Aanhoudend werd die versterking beschoten met lllla's, kanonnon en goworon. De vyand schynt een nieuwen voorraad kruit en lood ontvangen te hebben. Goud te Atjeh. Atjeh, dat zoovele mil- lioenen verslonden heeft, blykt nu een goud land te zyn. Een Russisch edelman, baron Mathieu De Hedenstrom, heeft in de Atjeh vallei goud gevonden, in zoodanige hoeveelheid, dat het voornemen bestaat voor de ontginning con cessie aan te vragen. (Bat. Hbl.) BUITENLAND. Frankrijk. De uitslag der verkiezingen voor de Kam.Jt van Afgevaardigden, welke Zondag in d9 departementen Aisne, Aude en Dordognj plaats vonden, is reeds in hoofdzaak bekend In Aisne gold het eene tweedo verkiezing, waarby niet de volstrekte, maar de relatiev moorderhoid beslist. By de eerste stemming verkreeg generaal Boulanger 45,089, de radi caal Doumer 26,808, de monarchist Jacque mart 24,670, de republikein Carré 4538 en de socialist Langrand 2380 stemmen. By do tweede stemming, waarvoor Bon langer zich had teruggetrokken, vorkreeg Doumer 42,244, Jacquemart 33,444, Bon langer 11,611 en Langrand 3121 stemmen Derhalve is hier de radicale candidaat geko- zen. Zyn voorganger in dit district, de over leden afgevaardigde Ringnier, die eveneeni tot do radicale party behoorde, verkreeg hij de verkiezing op 4 October 1885 49,239 et terwyi de monarchist Jacquemart toen 39,5"j on do candidaat der opportunisten 25,000 stemmen op zich vereenigde. By do tweedi stemming op 18 October werd Ringnier go- kozen met 63,953. stemmen. De monarchis Jacquemart, zyn tegen-candidaat, verkreeg toon 52,146 stemmen. In Aude moest een opvolger gekozen wor den voor den opportunist Papenaud, die der 18den October 1885 by do tweede stemming werd gekozen met 42,609 stommen, terwjj de candidaat der rechterzyde 28,500 stemmes verkreeg. Nu is in dit depart, de radical» candidaat Ferroul, die tevens door de socia listen werd gesteund, gekozen; wantvolgec de laatste opgave verkreeg Ferroul 22,000, de republikein Coural 16,000 en Boulangs 7000 «temmen. De uitslag in eenige ge meenten was toen nog niet bekend. Ferrotl nam op zich de wederopneming van Boulanger in de armeeiysten in de Kamer ter tafel Is brengen. In Dordogne is generaal Boulanger gokozor l In 1885 werd daar de republikein Lamothj Pradelie gekozen met 60,817 stemmen, terwj de monarchist 58,519 stemmen vorkreeg. Kg verkreeg Boulanger 49,379 en zyn republi koinsche tegencandidaat Clerjounie 28,CCS stommen. In pl. m. 110 van de 588 ge meenten van het district was de uitslag nog niet bekend, maar toch was de verkiezing van generaal Boulanger reeds verzekerd. De „Lan terns" zegt dat Boulanger verklaard heef eene benoeming in het departement DordogcJ niet te zullen aannemen, daar hy het depar tement du Nord in de Kamer zou willen ver tegenwoordigen. De vorklezingen verwekken te Parys groo'l opzien; in do kringen der opportunisten iil men ongerust; de Boulangistischo bladen heil fen overmoedige zegekreten aan. De „Lanl terne" roept uit: „Onze verwachtingen z|jj| verre overtroffen I Onze tegenstanders kur-l nen er zich thans van overtuigen dat hel comité voor het nationale protest (togen dt| pensionneering van generaal Boulanger) eonifl en alleen gehoor goeft aan de gevoelens de:| patrioti8che geestdrift, welke de overgroot?! meerderheid der kiezers bezielt." De Bonapartistische bladen zyn eveneffiil mot den uitslag der verkiezingen tevreden! terwyl de radicale anti-Boulangistische bla-l den zich niet org gesticht voordoen. De Justice'! zegt: „De radicalen, Boulangisten en Bowl partisten scharen zich aan do zyde van Bon i langere programma: herziening der staats! regeling, Kamerontbinding. „Wie," vraagt dtl „Justice", „is de bedrogen partij, die derl radicalen of die der Bonapartisten De royalistische bladen zijn ook al ongel rust en de „Figaro" zegt ten slotte: ,Dsl verkiezing van Boulanger is een openhaal gevaar; een verbond van alle gematigder! tegen het Boulangisme en het radicalises! is onvermydeiyk!" DnttaohlaiuL De „Kölnische Zeitung" gaat voort de ge I schiedenis der beraamde verloving van prieel Alexander van Battenberg met prinses Victor.) I van Pruisen verder uit te spinnen. Het blail betreurt het zeer, dat het genoodzaakt is de«l familie-aangelegenheid der Hohenzollerninh? I openbaar te behandelen, maar acht dit onver! mydelyk, daar de belangen van hot Duitsct? I ryk hiermede in nauw verband staan. De slotsom van het betoog der „Kölnische I Zeitung" is, dat prins Yon Bismarck volkomes I gelijk had met zich tegen het huwelijk t:l verzetten. Niet uit vrees voor Rusland-zcgil hot blad want „de Duitschers vreezen alleen I God, en - anders niemand", maar alleen offll

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2