I Zatei'clag T' -A-pril. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 April. 'euilleton. |lan den rand des afgronds. tl3, &OcM. A0, 1802. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden por 8 iwuuide*..1.10. ,nco per port1.48. nderlgke Nommcn.8.08. PBXJB DER AD VERTEN TIEN Vu 1—rac.1. 1-05. Mm r.g.l umt/0.1T|. Qrooters letten uu plaatsruimte. Voor het in- buiteu de sted wordt 0.10 berekend. Bi) beschikking van den minister van bin- kfflandsche zaken van 5 April, is, te rekenen van 1 April, aan dr. G. A. De Geus, op zijn ■oek, eervol ontslag verleend als adsistent et ziekenhuis aan de Rijks-universiteit te leiden, en is voor het tijdvak van heden tot en met 31 Dec. a. s. als zoodanig benoemd Wl L. De Vos, te Leiden. - A. s. Zondag, 8 April, des namiddags te 12 uren, ter gelegenheid van den verjaardag van Uinsos Sophia, groothertogin van Saksen- IWeimar-Eisenach, zuster des Konings, zal door Kj$ garnizoen op het Schuttersveld eene groote parade worden gehouden, gecommandeerd door Inajoor Bloem. - Dr. A. Kluy ver, secretaris der Maatschappij van Rederlandsche Lettorkunde te Leiden, is benoemd tot lid van het „Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen." - Aan het departement van waterstaat, hafidel en nijvorheid werd heden aanbesteed hw onderhouden en herstellen van het Rij ks- ^■gebouw to Leiden, van den dag der konnis- fcevii" van do goodkeuring der aanbesteding lot en met 31 December 1890. Minste inschrii- ^Bwas do heer J. Sirag, te Leiden, voor ƒ1519. De minister van binnenlandsche zaken gt in de Staatscourant van heden ter meene kennis, dat in de maand Mei a. 8. enheid zal worden gegeven tot hot leveren y voldoende bewijzon van genoegzame voor- ding tot de beoefening der natuurkun dige wetenschappen, om te kunnen worden elaten tot het eerste natuurkundig examen, eld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878. Zij, die tot het leveren dier bewijzen won- hen te worden toegelaten, moeten daarvan 10 Mei a. s. schriftelijk kennisgevon don voorzitter der commissio, krachtons 5 van het koninklijk besluit van 12 Febr. |9 (Stbl. No. 35) met het afnemen van het i!,i»rtoe gevorderde examen belast, dr. D. De i,*)s, to Leiden. Dug en plaats van dit examen zullen nader Hden bekend gemaakt. - Gedetacheerd zijn bij de normaal schiet school te 's-Qravenhage de luits. der inf. M. A. E. J. Meijboom te Delft, W. R. S. Reeds telGouda, C. E. A. C'opes Van Hasselt te Haarlem en D. Vinkhuijzen te 's-Gravenliage. Do officier van gezondheid 2de kl. dr. H. Brummund, van het 4de reg. inf., ardt mot ingang van 1 Mei a. s. eervol ont- Jen van do waarneming van den genees- Éi ligen dienst bij het gesticht to Ommer- 6chans en benoemd tot chef van het militair hospitaal to Hoorn, terwijl de officier van ge zondheid 2de kl. J. J. Rinkel op gemelden datum vanhot koloniaal werfdepot wordt overgeplaatst by het 3de rog. inf. en belast wordt met de waarneming van den genees kundigen dienst bij gemeld gesticht. "Wy lezen het volgende in de „Middelb. Crt.": Uit Voorschoten verzoekt iemand, die daaromtrent een bepaald onderzoek instelde, ons mee te deelen dat het gerucht, als zou Z. M. de koning de leverantie voor zyn huis aan de firma Van Kempen hebben onttrokken, niets meer dan eon vorzinsel is. Trouwens, oen later bericht, dat Z. M. eeno nieuwe bestelling had gedaan, bewees reeds de mindere juistheid van de eersto mededee- ling. De gemeentoraad van Gouda heeft be sloten, by' het Burgerlyk Armbestuur een klachtenboek open te stollen, waarin behoef tige zieken hunne klachten kunnen doen op- nomen over de behandeling van do stads-ge- neosheeren, welke klachten dan zullon worden onderzocht en het rosnltaat ter kennis van den gemeenteraad gebracht. Do stads-genees- heeron jhr. De Rotte, dr. Kroon en dr. Bakker Niemeyer hebben naar aanleiding daarvan hun ontslag ingediend. Dit is hun eervol verleend. Bedankt is voor het beroep naar de doleo- rende kerk te Dokkum door ds. J. Osinga, te Aarlanderveon c. a. Naar men aan de „Arnh. Crt." uit 's-Gra- vonliage mededeelt, was mr. .E. Mackay Woensdag reeds tamelijk ver gevorderd met de samenstelling van het niouwo ministerie. Behalve waterstaat en koloniën waren toen, naar gemold werd, alle titularissen gevonden. Echter was alleen aan don berichtgever der „Arnh. Crt.", die uit goede bron beweert goput te hebben, bekend dat de heer Mackay do portofeuillo van binnonlandscho zakon, do heer Ruys Van Beorcnbroek die van justitie en de heer Westerwoudt, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, die van financiën zouden aanvaarden. Welke anti-revolutionairen in het nieuwe ministerie zouden opgenomen worden, was nog niet bekond; alleen weet men te zeggen dat de heer Beelaerts Van Blokland bedankt had, waarschgniyk met het oog op zyne ontworpen politieko reis naar de Transvaal. Uit Assen wordt intusschen aan de ,.Zw. Crt.", in tegenstelling mot oen bericht dor „Ass. Crt." gemeld dat aan den heer J. P. H-ivelaar, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Drente, de portefeuillo van minis ter van waterstaat is aangeboden. DeheorHave- laar behoort tot de anti-revolutionaire party. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Ryks schatkist op 31 Maart bedroeg: by de Ned. Bank 27,977,802.79'/, en by de betaalmeesters ƒ2,380,388.71, te I zamon 30,358,191.50'/j. Naar men verneemt, heeft mr. JE. baron Mackay do benoeming tot lid van de Tweode I Kamer voor het hoofdkiosdistrict Amorsfoort aangenomen. De Amsterdamsche Delicompagnie keert 80 pCt. dividend uit. Het reservefonds werd I op ƒ732,488 gebracht. Het kapitaal zal tot j 1 millioen worden vergroot. De Noderlandsche Bouwmaatschappy to Am sterdam keert 11 pCt. dividend uit. In do vergadoring van het algemeen be stuur van het Zeemanshuis te Amsterdam is verkozen tot directeur de hoer E. G. Jonker, oud-gezagvoerder ter koopvaardy, ter vervan ging van den heer D. Van Kotwieh, dio wegens vergevorderden loeftyd zijn ontslag heeft go- nomen. Voor de betrekking van hoofd oenor openbaro school te Maasdam, tegen eene jaar wedde van 800 met viye woning en tuin, hebben zich 27 sollicitanten aangemeld. Tot opzichter 1ste klasse by do Staats spoorwegen te Tiel is benoemd de heer G. C. Van Riet. Door den Raad van Oudshoorn werd de heer J. W. C. Bloem, burgemeester der ge- meonte, tot secretaris, en de heer J. W. O. Clant tot gomoente-ont vanger benoemd. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, vortrok van Suez G April. By Zr. Ms. besluit van 4 dezer is bepaald, dat do by artikel 31 van het Reglement voor hot Koninklyk Instituut voor de marine to Willemsoord badooldo commissie tot hot af nemen van het eind-examen aan de adelborsten 2de klasso, dit jaar zal bestaan uitdon gepons. vice-admiraal F. A. A. Grogory, voorzitter der cinnnissio tot het examineeren van zeeoffi cieren on adelborsten, als president; do kapils. Ier zee C. H. Bogaert en J. P. Mercier, don kapt.-luit. ter zee H. Van Broekhuyson; don luit.-kol. van. het corps mariniers P. Spanjaard, on den gepens. kapt.-luit. ter zee titulair L. A. Wnlaardt Sacré, permanent lid der com missie tot het examineoren van zeeofficieren en adolborston, als ledenen dat als plaats vervangende ledon der commissie zullen worden aangewezendo kapt. ter zee D. G. Brandde kapt.-luit. ter zee H. J. De Wal, en de luit.- kol. van het corps mariniers A. H. W. De Gelder. Gemengd Nieuws. Hedennamiddag kwam eene roei schuit, beladen met eenige zakken zout, in het Stoenschuur in botsing mot ton vaartuig van grooter afmeting. Do „schuit" sloeg om, hy, die haar voortbowoog, Viel in het water en met hem de zilte vracht. Do man was gelukkig weer spoedig op het droge, terwyl men zich nog langen tyd bezighield mot het op- visschen der nu zouteloos geworden omhulsels. Twee elders tehuis behoorende personen, die het den naby deze gemeente, onder Zoeterwoude, wonenden lieden met bede len lastig maakten, zyn door do politie alhier opgespoord, en, nadat ook gebleken was dat nog een dorde persoon by hon was geweest (alzoo eone verzwarende omstandigheid) ter beschikking der justitie te 's Gravenhage gestold. Mede zyn, na opgemaakt proces-verbaal, ter beschikking der justitie gesteld de per sonen F. L. R. De Th. en A. De K., die onder valscho namen hun intrek in een logement alhier hadden genomen en by hun vertrek, in plaats van betaling, eenigo goederen van weinig waarde, o. a. ook oon sigaronkistje met zand en stoenen, hadden achtergelaten. De heer Willink Ketjen heeft in hooger beroep als getuigen a décharge doen dagvaarden de ministers van binnen landsche zakon, van buitenl. zaken en van koloniën, benevens den heer Van Schermbeek, hoofdcommissaris van politio to 's Hage. D»-Koning heeft den heer J. P. Rademaker, don bekenden chocoladefabrikant in de Hoogstraat en Schoolstraat te 's-Hage, be noemd tot hofleverancier en hom de vergun ning gegeven als zoodanig Hds. wapen te mogen voeren. Een Delftsche slager, die reeds meerdoro bekeuringen wegens belasting-ont duikingen op zyn kerfstok had, stond gisteren nogmaals voor do Ilaagsclie rechtbank terecht, daar de belastingambtenaren hem betrapt hadden op het feit dat hij een geslacht nuchter kalfje in huis had, niet gedekt door het bewys van betaalden accyns. 1-Iet merkwaardige in deze zaak, eone om standigheid, welke voorzeker niet pleitte voor do groote zindelykheid van dezen mr. vleesch- houwer, was, dat do belastingambtenaren het onafgehakte vloesch vonden hangen.op zekere plaats! DOOR K. KOOPMANS VA\' KOEKEREN. Boor u, myn lieve Alox! koester ik echter Be liefde, welke niet van gisteren is, on zoo Big als zo maar wezen kan. Nu, die liefde is Bans niot veikoeld. De wijze, waarop gy di| treurige geschiedenis opvat, strekt uw uw karakter tot eer. Gij beschouwt ze lt als eene aardigheid, ook niet als oeno ighoid, maar wel degelyk als eene hoogst Igo zaak. En dat is zo ook. Maar juist om bid ik u: spreek nooit, zelfs niet met vortrouwdsten vriend, ovor dit geval." iVaar oomdenkt go dan dat. ik zoo kinder- ja, zoo laag zou zyn?" ^'een, Alex! gy zult er geen rellotje van ken, dat woet ik welmaar praat er ook f over mot uwe moeder!" Veen, dat zal ik niet doen; maar moeder bemerken hoe ik tegen don burgemeester |t moer hartelyk ben." iJa, vriend! wy zullen heel wat moeito ben em to maken dat zy dit niet bemerkt, h blijf ik radonook niet met moeder spreken! En nil, Alex! nu moet ik van u vergen dat gy zoo letterlijk mogelyk herhaalt de woorden, door Van Arkel en Aafje onder den plataan gewisseld." Aan dit verzoek voldeed Alexander, en hij deed het op biliyke wyzeliy zei de waarheid, de geheele waarheid, niets dan de waarheid. Aan hot eimle van zyn verslag gekomen, voegde hy echter hier aan toe: „Maar zog my nu eens ronduit, beste oomvindt go 't by eonig nadenken toch niet klein en hoogst onedelmoedig van my, dat ik den redder mijns levens bij u kom verklikken? Voordat ge my antwoordt, wil ik u zeggen waarom ik mot u over de zaak gesproken heb. Eorst heb ik togen my zei ven gozegdSpreek met niemand, ook niet met oom, over do vreeselijko ont dekking, door u gedaan. Maar vooreerstdan moest ik ook verborgen houden, zelfs voor u, niet alleen waarom, maar ook dat ik niet meer zooveel van den burgemeester houden ten anderedan werd er niets of althans niet genoeg aan de zaak gedaan. Dat laatsto vooral gaf den doorslag. Misschien is alios nog niet verloren; misschien is or nog ïeddinjf mogelyk. Maar die redding, ik gevoel het, kan niet door my bewerkstelligd worden; daarvoor worden eene wysheid en kracht ge vorderd, welke iemand van myn leeftyd niet bezit. Gy, oom! gij kunt den verdoolde mis schien nog door uw woord, uwe waarschuwing, door geboden on tranon, doen beseflen hoe ver hy is afgedwaald en hoe diep rampzalig hy zich zeiven en anderen maakt, indien hy voortholt. Daarom oom 1 heb ik gesproken Deed ik or verkeerd aan «Neon, myn vriend! gy deedt niet verkeerd. Wat gij deedt, is geon verklikkengy doet, door mot my te spreken, eene poging om iemand te redden. Aan den rand des afgronds hebt go uwen vriend gevonden, dartelend en spelend, en niet lettende op het gevaar; zelf bezit ge niet de kracht, do gaven om den vriend vandaar te brengengy wendt u tot my, opdat ik het boproove. Dat is goed, Alexl" „Aan don rand, oom! ja, nietwaar, zoo is het, aan den rand dos afgronds waggelt hij, maar hopeloos is de toestand nog niet. Als hy voortaan nooit weer zulke gemeene dingen uithaalt, dan mag ik hem toch nog liefhebben, dunkt u ook niet?" „Hoor eons, Alexander! het doet mij veel genoegen dat g(j zelf in dien verzoenenden geest spreekt. Wy zouden heel slecht doen, wanneer wy met een vergoelijkendkom, kom zio'n ding van belang is 't nietover 't geval heenpraattenmaar byna even slecht handel den wy, wanneer wij Van Arkel om dltvor- gryp nu voor altyd onze genegenheid en achting ontzegden. Schuld hoeft onze vriend, maar wy zouden Slechte Christenen zyn, in dien wy durfden zeggenzyne schuld is te groot om vergeven te kunnen worden. Jezus zou tot hem zoggenIk veroordeel u niet ga henen en zondig niet moer! Er zyn wel licht verzachtende omstandighedenin ieder goval er is hoop op redding. Hy hoeft zich zolven vergoten, zich laten meeslopen door eeno zinnelyke begeerto, by hooft zyne eigene goede boginselen vorloochend, maar toch durf ik nu reeds als my'ne overtuiging uitspreken dat Van Arkel zal mogen zeggen Ofschoon ik vaak uit zwakheid viole, Toch heerscht in my de zondo niet! „In dat geloof zal ik mot hom spreken. God gove, Alex! dat wy hem nog behouden „Amen! ja, dat geve God! fluisterde Alexander. Wordt vervolgd.) UITLOTINGEN. 3 pCt. Botterdamachc Loten a it. ino. Trekking van 3 April. Hoofdprijzen No. «8380, f 10000No. 46580, f 1500No. 29230. f 1000, Noa. 5CC, 17523, 21103, 00882, 58201, 60818 <..i 04349, allen f 000. Iietaalbaar Juli 1888. In dc to AniHlerdam gehouden trekking voor do geldlccning groot 1.000,000 voor liet Paleis voor Volksvlijt zijn de volgende serién uitgeloot: 472, 903, 989, 1090. 1301, 1378, 1407, 1003, 1721 1799, 1802, 1981, 2 03, 2001, 2184,2395,2187.2537,2061, 3011, 3045, 3144, 3693, 375*2. rremietrekking 1 Aïti.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1