gedragen, tyd vorderen zal, en het „niet onwaarschyniyk is" meenen B. en Ws. „dat omtrent hunno nadere voorstellen niet spoedig overeenstemming zal heerschen by allen, dio er by betrokken zyn, is de gevolg trekking geenszins gewaagd dat nog gerultnen tyd zal verloopen, alvorens roet den beurs- bouw een aanvang zal worden gomaakt." Het geven van eene definitieve bestemming aan het Gedempte Damrak zou echter ontydig zyn. Het Damrak moot beschikbaar biyven, o. a. voor de hulpbeurs, als misschien één- raaal de oude beurs voor oene nieuwe zal plaats maken. IntusBchen kan het Damrak niet in den tegenwoordigen toestand biyven. Verbetering is dringend noodig. B. en Ws. stellen nu, na ingewonnen advies der com- missio van bystand, voor die verbetering to doen plaats hebben op eone der vior vol gende wyzen lo. afdekking tegen verstuiving van het opgehoogde terrein met sintels of schelpen, geraamd op ƒ6000 a ƒ7000; 2o. bestrating met Waalklinkers, geraamd op 10,500, (materiaalwaarde gedurende de eerste vyf jaren ƒ6000); 3o. beplanting met boomen en aanleg van een of meor grasperken, geschat op 14,000 4o. aanleg van plantsoen op do wyzo als aan de Prins Hondrikkade, geraamd op 14,500. B. en Ws. geven de voorkeur aan de sub 2 genoemde verbetering, en wel vooral met hot oog daarop, dat het terrein beschikbaar be hoort te blyven voor eene hulpbeurs, enz., en advisoeren den Raad in dezen zin. Het stoomschip „Prins Maurits" is 30 Maart van Amsterdam te Paramaribo aange komen en arriveerde 4 April te Demarara; de „Prins Willem I" is 27 Maart van Para maribo naar Amsterdam vertrokken; de „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 5 April Dover; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 5 April. Gomongd Nieuw». Hedenmorgen rukten de miliciens dor lichting 1887 van het 2de reg. veld artillerie, alhier in garnizoen, uit naar de Maaldrift, ten einde op het exorcitieterroin aldaar biyken hunner geoefendheid in het exercoereri to geven. De luitenant-kolonel baron Van Haorsolte Van den Doorn, com mandant van dat corpsgedeelte, woonde die oefeningen by. De Koningin maakte gisteren een rytoer over Delft. De Hoogo Raad heoft gisteren onder moer behandeld de cassatievoorziening van een drukker te Alkmaar, door de recht bank te Alkmaar ontslagen van rechtsver volging, ter zake van overtreding der patent wet, wegens het zich niet aangeven als mole naar, doch door het hof te Amsterdam tot 25 boete veroordeeld. De cassatievoorziening werd toegelicht door mr. A. P. De Lange, advocaat te Amstordam, die in een uitvoerig pleidooi trachtte aan te toonen dat het vonnis der Alkmaarsche recht bank juist gewezen was en het hof te Am sterdam ton onrechte had uitgemaaktlo. dat het samenstel van raderen, riemen en schy- ven, waardoor do persen en de vouwmachine in bewoging wordon gebracht, een molon vormt, welke bewering ploiter meende in stryd te zyn mot het begrip „molen" naar hot spraakgebruik en den geest der patent wet en 2o. dat het bezigen van dio molens, zonder aangifte voor hot patentrecht, strafbaar is. Hy concludeerde tot vornietiging van het arrest van het hof te Amstordam. Het O. M. zal 16 April conclusie nomen. De Inbrekers in het Amster- damsche pakhuis „De Pelikaan", op de Laurier gracht aldaar, zyn eindeiyk gevonnist. De Vries en Miltenburg (recidivisten) kregen 5 jaar, Kiesouw 4 jaar gevangenisstraf. Te Langondyk, onder Rozendaal, zyn de gebroeders V. N., by een twist, elkander zóó hevig te ïyf gegaan, dat één hunner voor dood is opgenomen. Do dader, die ook ernstigo verwondingen bekwam, is in handen der politie. Twee messen en een hooivork, waarmede de verwondingen zijn toegebracht, werden in beslag genomen. To Enschedoo is door do justitie een onderzoek ingesteld naar eone snyparty, welke aldaar heeft plaats gehad en waarvan het slachtoffer reeds ovorledon is. Aan het hoofdbestuur van Tos- solschade is omtrent, hot bericht van een legaat, groot 200,000, van mejuffrouw Zeger Yoeckens, nog niets officieel bekend gemaakt. UitBruinissewordtaande „N. R. C." gemeld: Terwyi vóór eenfge dagen de vrouw van oen winkelier te Sint Phillpsland zich even uit de huiskamer verwyderdo om naar den winkel te gaan, zotte zy haar driejarig doch tertje in een kinderstoel voor het raam. Ge durende hare afwezigheid wist het kind een doosje lucifers te bemachtigen, waardoor hot al spelende in brand geraakte. Door eon paar voorbygangers werd dit opgemerkt, die de gesloten deur opentrapten en hot brandend# kind in eene tobbe met water hielden, om den brand te blusschen. Het kind had echter reeds zóódanige brandwonden bekomen, dat hot aan de gevolgen daarvan den volgenden dag ls overleden. Gisternacht is in de Sacraments straat te Leouwarden eene 71-jarige vrouw, terwyi zy met een doofpot in de hand naar beneden zou gaan, van de trappen gevallen, zy was onmiddellyk dood. Te Kampen is gistermiddag oen binnenmuur van een in aanbouw zijnd huis aan de Heilige Steeg ingestort, met het tleurlg gevolg dat twee werklieden er onder raakten de één is ernstig, de ander minder gevaariyk gewond. Te Brussel is gisteren overdag moord gepleegd in het hospitaal, St.-Louis- straat, op de wasch vrouw Denizet, 50 jaar oud, door Jean Masset, een hoefsmid, die des middags gearresteerd werd in eene herberg. Hy heeft roods alles bekend. Do volgende aangryponde medo- deelingen zijn ontleend aan een brief van een officier der genie, die in het overstroomde gebied tusschon MariSnburg en Elbing het work der redding geleid hoeftZondag scheurde een groote dam van do Nogat een 300 meter breeden ysstroom los met vrecseiyke yeechot- son, welke, al verder noderzakkonde, molens en huizen nedorhaalden in plaatsen, welker be woners op de daken gevlucht waren. Zóó hoog stond het water, dat wy roet onze pontons boven de telegraafpalen op den spoor weg vooren. AVy vonden schrikbarende toe standen. Eene vrouw schreeuwdo boven op den schoorsteen om hulp voor haar kind. Het water drong al verder. Wy scheurden een gat in eene deken en vonden er hot kind nog levond. Te Fischau zagen wy eene vrouw dood liggen in het bed, dat in het wator droef. Wy redden aldaar Dog 16 familiën en 27 kindoron. Over oeno onafzienbare zee verder dobberende, zagen wy hoe in het dorp* Sommorau bleeke gestalten met de noodvlag wenkten. Wy kampten geducht tegen ys- schotsen, die tegen de zwakke pontons drukten; we geraakten er steeds dieper in; de stroom sleepte onzen ponton voort on in tien minuten stond lk van alle kanten door het ys omringd. IJsschotsen zoover als de horizont reikto! Wy waren elf uren beklemd in de schotsen on stonden met naakte voeten balanceerende op een vloer van ijs. Ten laatste waren wy allen zóó uitgeput, dat wy ons cp den honger dood voorbereidden. Het was avond geworden, en nog oonmaal wilde ik oene poging tot redding doen. Wy namen ieder eone plank, lieten de pontons en al achterwege en lieten ons plat op de plankon voortschulven over de hooge ysschotsen. Na verloop van twee uren kwamen wy in het vrye water. Wy riepen herhaaldelyk om hulp en eindelyk waron wjj gered. Thans verblyven wy by lieden, die met hun gered vee op de bovenste verdieping huizen. De Regeering zal ten spoodigste kredieten, tot ondersteuning van de ongolukkigen, bij het Parlement indienen. BUITENLAND. Dulbaohland. Frins Wilhelm, de Dultscho kroonprins, heeft bij het diner op 1 April, tor eero van prins Von Bismarcks 73sten verjaardag, een dronk ingestold op den kanselier. Volgens de „Post" vorgeloek do prins het tegenwoordig Duitschland b[j een legercorps, dat in een veldtocht den opperbevelhebber heoft verloron en wiens plaatsvervanger ernstig ziek noerligt. In de tegenwoordige hacholyko tydsomstandigheden houden 46,000,000 Duit- schers daarom onafgewend het oog gericht op het vaandel en den vaandeldrager, on deze is prins Von Bismarck, onze groote kanselier. Ily ga ons voor, wy zullen hem volgen. „Er lebe Hochl" De jubilaris hoeft dien dag ontvangen ruim 700 folicitatie-telegrammen en ongeveer 1200 brieven, gedichten en adressen van hulde. Onder de telegrafische gelukwensclien waren es van do keizorin-woduwe. van verscheideno Duitscho vorsten, van den koning van Italië, den sultan en vele andere vreemdo souverei- non, alsook van den prins van Wales, de kroonprinses van Zweden en andere prinsen en prinsessen, benevens voorname staatsman nen en grootwaardigheidsbekleeders in het buitenland. Talrijk waren ook de ingezonden kransen, bouquetten, alsmede voorwerpen van bloemen vervaardigd, zoodat tegen den middag de salens in zyn paleis waron herschapen in wintertuinen, waarby alles in smaak en kleu renpracht wedyverde. Ook uit Rotterdam ontving prins Von Bismarck een verjaardagsgeschenk, bestaande in twee Edammer kazen. Deze werden hom toegezonden, omdat de „Getrouwen in Jov6r" door de aanhoudende koude niet by machte waron, de gebruikelyke' kievitseioren byeen te brengen. By het geschenk waren eenigo dichtregelen gevoegd, welke op karton, in kleuren gedrukt, in een omslag van brons kleurig pluche, met gouden jaarcyfer waren geplaatst. De Norddeutsche Allg. Zeitung" doelt mede dat, ongerekend de storing, welke de nachtrust des Keizers vaker dan anders onder vindt door het opgeven van stoffen, welke intusschen byna in het geheel niet meer gekleurd zyn, de gezondheidstoestand des Keizers betrekkelyk bevredigend is. Wegens het ongunstige weder hebben de wandelingen van den zieke in do oranjerie plaats, zeld zamer in het park. Nu en dan noemt de Keizer overdag eenige rust. Italië. Eeno depeche uit Maesowah bevestigt het bericht dat de Abessiniërs zich naar Ghinda hebben teruggetrokken. Generaal San Marzano gelooft dat do Negus de onderhandelingen heeft afgebroken, omdat hy vreesde zyn aan zien to verliezen, indien hy vrede vroeg met afstand van grondgebied. Het terugtrekken der Abessiniërs is het govolg van gobrek aan levensmiddelen. Rumenië. De heer Rosetti heeft gisteren zyne minis- teriëele verklaring voorgelezen. Hy zeidozeer goed te weten dat hy zonder het vertrouwen der Kamer niet kan regeeren. De afgovaardigden der oppositie vroegen daarop het woord, doch op voorstel van het Kabinet ging de Kamer tot aanstaanden Maan dag uiteen. Naar men zegt, is de minderheid voorne mens de regeering te interpelleeren over de samenstelling van het Kabinet. Telegrammen. DANZIG, 4 April. Ook aan de Benoden- Weichsel bestaat op eenige plaatsen, zooals by Heringskrug en Plehnendorf, gevaar voor doorbraak van den dam wegens den krach- tigen stroom. In het mondingsgebied is een postgebeuw wegens overstrooming ontruimd; oen stuk gronds is aldaar weggespoeld en een gebouw, in de nabyheid daarvan, loopt ook gevaar. Het land aldaar heeft veel ge leden. Alhier hoeft zich een centraal-hulp- comitó govormd voor de goheelo provincie. De schade, aangericht in het laagstgelegon land, bedraagt alleen reeds dertig millioen mark. ELBERFELD, 4 April. De huiszoekingen, die by verscheidene sociaal democraten teElberfold, Barmen en omstreken plaats hadden, schynen veol stof gegeven te hebben voor een verder onderzoek, dat ten doel heeft tot de ontdek king te komen van een geheim verbond en oen gTooten omvang zal aannemen. To Elber- f-ild alleen had by zestig personen huiszooking plaats, welke de aanhouding van negen per sonen ten gevolge had. Ook te Barmen word menigeen gearresteerd. PARIJS, 4 April. By de heden hervatte stemming over een niouwen voorzitter der Kamer vorkregen de heeren De Mélino on Clémenceau oen gelyk aantal stemmen, waarop de eerste, als de oudste, verkozen is verklaard. Nadat de heer DeMéline voor zyne verkiezing had dank gezegd, stelde de heer Andrieux voor de zitting tot 19 dezer te vordagen. Do heer Dreyfus echter wenschte dat dit tot den 15den Mei geschieden zou. De heer Felix Pyat hield eene heftige rede, waarin hy o. a. zoide: „Gy hebt geene vacantie noodig, daar gy voor 25 fr. daags arbeidt. Wij loopen gevaar by onze terugkomst de deuren gesloton te vinden!" [Uitroepen.] Het voorstel van den hoer Dreyfus werd met 367 tegen 182 stemmen verworpen. Nu stelde genoemde afgevaardigde voor om tot 8 Mei uiteen te gaan, waarover hij openbare, hoofdelijke stemming verlangde. Na eenige discussie heeft de Kamer met 210 togen 131 stommen bepaald, dat zy tot 10 dezer zal uiteengaan. [De nieuwe voorzitter der Kamer, de heer De Mélino, was de candidaat van eene fractie der republikeinsche party en tevens de bevoor- reohte candidaat van do conservatieve minder heid in de Kamer.] BUCHAREST, 4 April. Volgens hier ontvan gen berichten, duurt do oneenigheid tussehea prins Ferdinand van Bulgarye en zyn eersten minister voort. De Prins hoeft zich naar den kant van Popoff gekeerd, en zou voorneméns zyn openiyk tegen Stambouloff te handolen. LONDEN, 4 April. De Bank van Engeland heeft heden 100,000 pd. st. voor Duitschland en 70,000 pd. st. voor Amsterdam uitbetaald. PARIJS, 4 April. Elf leden der radicale lin- kerzyde der Kamer hobben, ten gevolge van verschil van meening over de algemeene poli tiek, dat eigeniyk op Boulanger betrekking heeft, verklaard uit do groep te zullen treden. Eene commissie uit den raad der Seine en van den gemeenteraad van Parys zal zich morgen naar den heer Floquet begeven om de vervanging van den thans als zoodanig fungeeronden prefect der Seine, Póubelle, door een ander in overweging te geven, wiens in zichten meer in overeenstemming zyn met de autonomistische meerderheid van beide lichamen. LONDEN, 5 Maart. (Hbl.) De Nieuw-Yorkscbe correspondent der „Financial News" seint dat de werkstaking een gunstiger verloop neemt. De directeuren der Atchison Topeka and Santa Fé hebben na langdurige geheime zitting besloten het dividend tot 6 pCt. te verlagen. Er loopen geruchten dat eene nieuwo 4 pCt. Reading-leoning hier zal worden uitgebracht. PARIJS, B April. (Part. Tel.) Het besluit der Kamer om hare zittingen slechts te ver dagen tot 19 April en niet tot 16 Mei wordt beschouwd als eeu bewys van wantrouwen in het nieuwe ministerie, aan hetwelk daardoor veel moeilijkheden worden berokkend. Voor Boulangers verkiezing in de noorde- lyke departementen wordt met yver gewerkt. Boulanger zelf komt a. s. Zondag in Maubeuge zyne candidatuur verdedigen. In Ryeel werd ze gisteren door het congres van republikeinen in dat departement verworpen. LEIDEN, 5 April. "Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Ine tit.) Verwachting: noordoostenwind. Thormometer-8tandgisteravond om 8 uren 1° Celsius 33.8° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 0° C. 32° F.; 's midd. 12 uren 5° C. 41° F.'s namiddags 4 uren 5° C. 41° F. Sollicitanten naar het griffierschap der Tweedo Kamer zyn mr. A. R. ArntzenluS, referendaris, en mr. J. AV. H. M. Van Idsinga, commies by het depart, van binnenl. zaken. By de gisteren gehouden verkiezing vart een lid voor de Tweedo Kamer der Staton- Generaal in het hoofdkiesdistrict Ommen wer den uitgebracht 2106 stemmen, waarvan er heden by do opening dor stembriefjes 9 van on waarde werden verklaard. Gekozen werd met 1264 stemmen de heer J. Van Alphen (A.R.), oud-lid der Tweede Kamer. Jhr. G. J. Van der "Wyck (Lib.) verkroeg 833 stemmen. Te Arnhem overleed gistermorgen de heer T. AV. L. Van Eek, sedert 25 Mei 1854 notaris to dier stede. De heer Van Eek was bekend door de smaakvolle en onbekrompen wyze, waarop hy zyn landgoed „Mariëndal" voort durend onderhield en verfraaide en door de gastvryheid, waarmede hy iedereen dewande- ling op zyne bezitting toestond. Naar men aan de „Maasb." verzekert, bedraagt het getal der personen, die aan de Nederlandeche bedevaart naar Rome zullen deelnemen, reeds meer dan 300. Amsterdam, 5 April. Beursbericht: De beurs opende heden flauw op lagere merken van het buitenland, In verband met geruchten dat Von Bismarck zou aftreden. Araerikaansche spoorwogwaarden zeer vast op Niouw-York. 327ste STAATSLOTERIJ. TWEEDE KLASSE. DKBDE LIJST. Trekking van Donderdag 5 April. No. 20480 ƒ4OO. No. 9321 f 200. No. 3646 ƒ100. Prj|7.en van 30. 123 1115 4091 0084 8740 11539 15291 10741 lSSfS 292 1544 4014 7159 9190 12495 15388 16998 19193 00O 2330 52 7294 9811 12777 15731 17321 l'.'M» 773 2528 4739 7334 920.8 13030 15873 17472 19743 904 2898 499' 7472 91 13226 17730 17540 19974 10 3218 4940 7728 10520 81 55 17601 20C€0 91 3475 5095 8028 10939 82 1G907 17793 20196 1U9U 3.554 f.289 .79 11002 13407 1G129 17993 2"-'"" 1168 3820 3383 8100 11351 14145 10353 18002 20429 129 1 4030 5 4 1 8 8 4 8 9 (78 7 8 SS 18070 2 -73 1310 21 5981 92 79 1 4340 10080

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2