ra wrmaaac .^ya-a-^a^j gezorgd, zeer ton ongerieve van "net publiek, dat in grooten getale was opgekomen. Zoowel benedon als op de gaanderij to zamen schatte men het aantal op ruim 2500 personen. Op de waarde der uitvoering zolvo had dit verzuim natuurlijk geeno betrekking; maar het genot der aanwezigen zou or grootelyks nog door verhoogd zijn geworden, indien dit gemis niet ware gevoeld geworden. In Massenet's werk werdon nu de solo partijen vervuld door de dames Lematte 3chweyer(Magdoleine),Duval8 (Martha), terwijl aan Lestellier „ie beau Nazaréen" was toe- bedeold, en Tricot don valschen Judas Isca- rioth zong. Met voldoening konden de Leidsche zangers en zangeressen des avonds met hen per extra- trein weer naar hunno woonplaats terug- stoomen. Zy hadden hun naam gehandhaafd. Tot leeraar in de wiskunde en het recht lijnig toekenen aan de middelbare scholen te Qorkum is benoemd de heer W. Massink, civiel ingenieur te Leiden, zjjndo No. 3 van de voordracht. De Leidsche gymnastiek- en scherm- veroeniging Hercules" zal Zaterdag 7 April a.s. _in de Stadszaal haro tweede openbare uit voering geven. By do Loidsche Spaarbank werd in de maand Maart ingelegd 45,863.49, terugbetaald 45,869.56s, terwijl zyn afgegeven 90 nieuwe en goheel zijn afgelost 96 boekjes. Op 31 Maart bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8375 inleggers 1,651,518.55°. Bjj de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren do hoogste prijzen 46, 23.50, 5 en 2.40; do laagste 45, 23, ƒ4.40 en ƒ2.30. Door den Baad dor gemeente Oudshoorn is Zaterdag besloten het aanleggen eener telefoonverbinding van het hulppostkantoor Oudshoorn, in aansluiting met hot post- en telegraafkantoor te Alfen, aan te vragen. Door den minister is bepaald dat voortaan het hulppostkantoor Oudshoorn belast is met de behandeling van aangeteekende brieven boven de 600. Door den gemeenteraad van Njjmegon is benoemd tot loeraar in de oude talen aan het gymnasium aldaar, de heer A. H. J. V. M. Desertine, thans leeraar in de oude talen aan het gymnasium te 's-Hertogonbosch. Het stoomschip „Zaandam" is 30 Maart van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen de „Rotterdam" vertrok 31 Maart van Nieuw- Yrork naar Rotterdam; de „Drente," van Rot terdam naar Java, vertrok 1 April van Suez, (het word 72 uren in het Suez-kanaal opge houden); do „Gelderland," van Java naar Rotterdam, arriveerde 2 April te Suez; de „Leerdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 2 April Lizard; de „Noord-Holland," van Java naar Rottordam, passeerde 31 Maart Sagros; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 3 April Dover; de „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok 2 April van Colombode „Somarang," van Rotterdam naar Java, passeerde 1 April Kaap Carvooiro en 2 April Sagres; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 1 April; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap del Armi 1 April; de „Prins Frederik," van Amsterdam, arriveerde te Batavia 2 Aprildo „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 3 April van Padang. .GeraengCl IV 10il w m. By gunstig weder zullen morgen beide alhier in garnizoen zjjnde bataljons in fanterie uitrukken naar de Maaldrift, waarbij het muziekcorps van het regimont hun uit geleide zal doen. In de Weipoort, te Zoeterwoude, brak op den eersten Paaschdag, des nachts te tweo uren ongeveer, brand uit by do wod. C. De Boer, en dat wel in een karnmolen, geheel van hout en met riet gedekt, op een afstand van slechts één meter van de insgoljjks met riet gedokte woning. De karnmolen werd geheel door do vlammen vei'niold, ofschoon spuit No. 3, welke een vijf honderd meter van het tooneel van den brand haro standplaats heeft, spoedig was aangerukt on zeer goed bediend werd door de vrijwillige brandweer. Daaraan is het dan ook te danken dat hf1- woonhuis, welks gemakkelijk brand baar dak reeu' vlanl 113(1 g0vat> wertl behouden. De andore drio sp"Üton zijn niot tegenwoordig geweest; zy worden a^ecommandeerd, daar hare dienston niot uoodig waren. De directeur der brandweer, do hoer W. A. Van Rijn, was ter plaatao aanwozig. ■Lii i Het vee was reod3 uit den stal en de meubelen waren voor een deel uit hot pand verwijderd. Gelukkig was een der bewoners om byzondere reden op en bospourde alzoo spoedig het gevaar. Ware dit niot hot geval geweest, dan hadden de gevolgen hoogst ernstig kunnen zyn. Ook was het wedor zeer stil, hetgeen het blusschingswerk zoer te stade kwam. Do oorzaak van den brand is nog niot be kend; alles is verzekerd by de Maatschappy De Jong en Co., te Amsterdam. Een persoon te 's-Hage, dio in den afgeloopen nacht zyn stiefvader verwond had en deswege kennis maakte met de po litie, werd aan het commissariaat dor 2de afdeeling horkend als een veroordeelde, die nog eeno maand gevangenisstraf moest onder gaan. Mitsdien werd hg in arrest gehouden en heden por celwagen naar do gevangenis over gebracht. Gisternacht zp door eenige beschonken veldartilleristen, in garni^oeg. te 's-Hago, dio stil naar Rottordam waren ge komen om het Paaschfeost te vieren, in de Zandstraat de ruiten verbryzeld in eone tap- pery, omdat zy aldaar orn hunne dronken schap door den tapper niot worden binnen gelaten. Zy hebben daarna met hunne sabels don tapper verwond en ook de tapster geslagen, terwyl zy vervolgens op de Coolvest met do politie in aanraking kwamen, waarby een agent zóódanig met eene sabel aan hot hoofd verwond werd, dat hy naar huis gebracht moest worden. Twee der belhamels zyn ge arresteerd, terwyl de aadere drie of vier het ontloopen zyn. Nog werd Zondag-namiddag door oen viertal door den drank opgewonden personen in do Korte Wagenstraat de boel stuk geslagen in eene tappery, omdat de tapper hen wilde ver- wyderen, daar zij mot iemand ruzie maakten. De tapper en diens vrouw werden daarbij verwond. Tegeiykertyd had er ruzie plaats in eeno tappery op den Schiedamschen dyk, waarby iemand het aangezicht bont en blauw werd geslagen. (N. R. C.) Uit Schoveningon wordt gemeld dat de lang vermiste matroos Maarten Van don Oever, die by de aanvaring der Scheve- ningsche bom 121 op oen vreemd schip over sprong, daarmede te Hamburg aangekomen en gisternacht by zyne farailio weorgokeerd is. Uit Zante wordt gemeld dat den 29sten Maart het kruitmagazyn op het fort van het eiland Santa-Mania ontploft is, waar door vele menschenlovens verloren gingen. De stad is verlaten. Men vroest dat nog twee magazynen insgeiyks in de lucht zullen vliegen, daar do brand, welke door de eerste ontploffing werd veroorzaakt, nog niet is gebluscht en in het fort voortwoedt. Uit Brest wordt gemeld dat daar den 29sten Maart tydens den springvloed in do haven en op do reede oen vreeseiyke storm woedde en vele straten overstroomd werden. Het is zeer zonderling dat men in de stad geen wind voelde. Te Havre daarentegen, waar men by den springvloed het ergste vreesde, is het water niet over don dyk ge- komon. Uit Nieuw-York wordt per tele graaf gemeld dat de wagenloodsen van don Chicago Burlington en Quincy Spoorweg, to Aurora, in Illinois, door brand vernield zijn. Een gedeelte der loodsen was ingericht tot een tydeiyk verbiyf voor de nieuwe machinisten on stokers, die waren aangenomen in de plaats der werkstakenden on ongeveer een honderd daarvan lagen te bed toen de brand, welken men niet twyfelt dat was aangestoken, uit brak. Spoedig werd alarm gemaakt, en dein do loods vertoevenden hadden nog den tyd zich te redden; verscheldonen werden echter, toen zy de brandendo loodsen ontvluchtten, door hun onbekende personen aangevallen. ho lo in Tij BATAVIA, 26-28 Februari. Eon onder dagteekening van 25 dezer dooi den resident der Oostkust van Sumatra ver zonden telegram meldt het volgende: „In nacht 22 op 23 Februari hoeft petro leum op Telaga Saed vlam govat en zynallo gebouwen petroleum boring verbrand. Persoon- ïyke ongelukken niet te betreuren. Onder dagteekening van 23 dezer bericht do rosident van Pekalongan, dat ten gevolge der vele regens, in het district Sragivanhet regentschap Pekalongan eene uitgestrektheid van 1038 bouws sawah's overstroomd is. Op den dag der verzending van het bericht konden reeds 260 bouws aanplant als verloren worden beschouwd; maatregelen zyn echter genomen om die sawah's opnieuw te doen beplanten. JaoCrt Biykens een besluit van 25 dezer, no. 30, is wegons niet tydige aanvaarding, vervallen de in 1885 aan den heer A. A. W. Brewer verleende vergunning tot het aanleggen en oxploiteeren van oen stoomtramweg in de residentie PasooroeaDvan de hoofdplaats Pasoe- rooan tot aan de dessa Banjoebiroe met een zytak naar Bedjose. (Jav. Crt.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indié zyn do volgendo beschikkingen genomon: Civiel Oepartcment. Ontslagen: Eervol uit -a lands dienst, do commies 3do lal. bij den post- en telegraafdienst A. J. II. Hombnrg. Toegevoegd: Aan den hoofd-inspeeteur der cultures, speciaal voor de koffiecultuur, ten eindo ondor de leidiug vau dien hoofdambtenaar in het belang van die cultnur werkzaam te zijn, de contr. lste kl. bij het biunc-nl. bestnur op Java en Madura J. H. F. Ter Heulen, cu zulks met behoud van zijn tegenwoordigen rang en titel, zullende by by zyn corps worden gevoerd „a la Buite". 11 en o eind: Dij bet binnonl. bestuur op Java on Madura: tot coDtrolour lBte kl. K. E. N. Maier; tot controleur 2do kl. G. J. Oudemanstot adspirant- coDtroleur, do burg. ambtenaar icr beschikking van ran don dir. ven binnonl. bestuur II. A. Van Drongelen. Verloond: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens zickto, aan den aSBistent-rosident van Eand- jarnegara (BanjoemasJ L. Van HeDg.-l. Departement van Oorlog. O v e r g o pi a a t s tIn bet milit. coramandoment van Atjeb en Onderboorig- heden: de kopt. der inf. J. Ilamming, dc lBto luit. der inf. W. L. A. G. Sol en de 2de luit. der inf. J. F. Cornelius van bet 3de bat. inf. te Kota Iladja, bij hot garn.-bat. van Atjeli, respectievelijk naar Lamjamoe, Segli en Edi; de lsto luit. der inf. P. A. P. Vermeulen van bot gam. bat. van Atjeb (Lamjongj bij het 12do bat. inf. to Kuta-Iiadja; de late luit. der inf. G. 0. F. Dom van bet 12do bat. inf. te Kota Radja bij bet garn.-bat. ran Atjeh (Lamjong); de lste luit. der inf. F. C. G. A. A. 8chwarta van bet 14do bat. inf. to Kola Radja by het garn.-bat. van Atjeh (Roempit) do lste luit. der inf. B. A. A. De Vlaminck Tan bet gam.-bat. ran Atjeb (Boekit Karang) bij het 12do bat. inf. te Kota Radja; do late luit. der inf. V. D. E. Godln ran bet 12do bat. inf. te Kota Radja, by bet gam. bat. ran Atjeh (Boekit Karang); de 2do lnit. der inf. J. J. A. Gaadd van het garn.-bat. van Atjoli (Lamjongj bjj bet 12do bat. inf. te Kota Radja; dc 2de lnit. der inf. jhr. A. W. Van Holke ran bet gRm.- bat, van Atjeb in garn. te Roempit naar bet garn. Lamjong; do 2de lnit. der inf. J. La Gordt Dillic van bet garn. bat. van Atjeb, in garn. te Oleh-leh naar hot garn. Lampeneroet. Yerleond: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegena 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indic, aan den mil apotheker lste kl. B. Frijlink. BUITENLAND. Frankrijk. Overeenkomstig het gebruik heeft presi dent Carnot, zoodra het ministerie Tirard was afgetreden, eerst den voorzitter van den Senaat, den heer Leroyer, en daarna den heer Floquet, don voorzitter der Kamer, op het Elyséo ontbodon, ten eindo hun oordeel over den politioken toestand te vernemen. Volgens de „Temps" verklaarde de heer Floquet zich terstond bereid zich met het samenstellen van eon kabinet te belasten, mits hy daarby de vereischte medewerking vond. Van andere zyde, o. a. door de „France", werd er bygevo9gd dat Floquet het aanvaar den dezer moeiiyko taak afhankelyk heoft gesteld van do vergunning de Kamer te mogen ontbinden, zoo doze by hare tegenwoordige houding blyft volharden. Het nieuwo ministerie is aldus samenge steld: binnehlandsche zaken, de heer Floquot; oorlog, de heer De Freycinet; marine, de heep Krantz; justitie, de heer Ricard; financiën, de heer Peytraibuitenlandsche zaken, do heer Goblet; openbare werken, de heer Loubet landbouw, do heer Viette; koophandel, de beor Pierre Legrand; openbaar onderwys, do hoer Lockroy. Hot nieuwe kabinet is reeds gisternamiddag byeengokomen. De zitting duurde vyf uren. Naar men verzokert, zal het „Journal Official" heden nog niet de samenstelling van het kabinet melden, omdat nog geeno overeenstemming is verkregen over het pro gramma, dat aan do Kamer zal aangeboden worden, De „Justice" begroet het optreden van het mlnisterie-Floquet als het aanbreken van een nieuw tydperk. Deze nieuwo tyd zal zeke.' met hem komon, tenzy Floquet de groote verwachtingen, welke men van hem koestert, teleurstelt. Nu de heer Floqu6t mot do samenstelling van een ministerie is geslaagd, beschouwt men het als zeker dat do hoer Henri Brisson hem als voorzitter der Kamer zal opvolgen. Geiyk men zich zal herinneren, was Brisson voorzitter der Kamer tijdens het ministerie- Ferry, maar moest hy den voorzittersstoel verlaten, daar hy na Ferry's val, op 39 Maart 1885 dus denzelfden dag, waarop BBnafrrmoaagKi'Mi 11 nn i «111».- het ministerie-Tirard viel - zolf aan het hoofd van een ministerie optrad. Overigens zyn allen het er over eens dat de nieuwe verwarring, door de radicalen e"h do rechterzyde veroorzaakt, niet aan deze partyen, maar in de eerste plaats aan gene raal Boulanger ten goodo zal komen. Zelfè het bezadigde „Journal dos D.ébats", dat steeds tot de tegenstanders van den generaal behoorde, moet erkennen dat alleen BouUfii. ger de vruchten zal plukken van den val van den heer Tirard. De bladen, welke voor Boulah- ger reclame maken, zyn dan ook buitenge woon tevreden. De „Cocarde" zegt zelfs: Voortaan is de nationale zinspreuk: „leve Frankryk, de republiek en Boulanger! Weg met Ferry en Carnot!" In dezo omstandigheden is het daarom geen wonder, dat in de eerste plaats het manifest, dat Boulanger tot do kiezers van het Noorder departement richtte, algemeen wordt bespro ken. Zelfs de tegenstanders van den generaal erkennen dat liet door eene byzonder vaar dige hand is opgesteld, want niet alleen Is het zóó ingericht, dat zelfs prins Vicjbr Bonaparte geen bezwaar zou kunnen hebben er zyn naam onder te zetten, maar tevens wordt ook rekening gehouden met de vrien den van de heeren Laguerre en Rochefort. Zoowel de Bonapartisten als de anarchisten vinden in hot zeer vaag gestelde manifest hunno gading. Het verwachte koizeriyk besluit is ver schenen, waarby kwytschelding verleend wordt voor alle veroordeelingen wegons Majosteit3- beleediging, politieke vergrijpen en parade- lieten, voor zoover die in burgeriyke zaken gepleegd zyn. Verder wordt kwytschelding verleend voor alle vergrijpen, welke eeno straf tot en met zes weken gevangenis tén ge volge hadden. Of ook voor militaire straffen amnestie ver leend zal worden, en in hoeverre ook veroor deelden wegens overtreding dor socialistén- wet begenadigd zullen worden, iaat zichjiog- niet zeker zeggen. Opmerking verdient dat de „Kreuzzeitung" mededeelde dat het leidend comité der socia listen al die socialisten zal uitstooten, die van de te verwachten amnestie gebruik maken. Denemarken. De Ryksdag ia op bevel des konings ge sloten, omdat de beide Kamers het niet eens kunnen worden over de begrooting en het ioopendo finantiëele jaar ton einde is. Bumenië. Do ministor-president Bratiano heeft zyn ontslag gevraagd. De koning heeft verscbil- lendo staatslieden op het paleis ontboden, daar prins Ghika (de voorzitter van den Senaat) de hem gegeven opdracht tot vorming van een nieuw Kabinet heoft afgewezen. De Weener bladen zyn vry eenstemmig in het oordeel, dat de oproerige tooneejen, die in het begin der vorige week te Bucha rest voorkwamen, het werk zyn van de Russischgezinde party in Rumenië, daarin ondersteund door Russischo agenten, mot <Ja* heer Hitrovo, den Rtissischen gezant te Bucha rest, aan het hoofd. Telegrammen. BERLIJN, 2 April ('s avonds). De Keizer, die gisteren tweo uren, van 1 tot 3 uren des namiddags, doorbracht in het voormalig kroon- prinselyk paleis en daar onderscheidene audiënties verleende, werd op zijn tocht er heen evenals op den terugtocht begroet door het luide gejubel eener dichtopeengepakte volksmenigte. Het rytuig reed stapvoets en zoo kon men er zich van overtuigen dat de Keizer, de bruinachtige tint der huid niet ia aanmerking genomen, weinig veranderd is sedert zyn vertrek uit Beriyn, ten vorlgen jare. Den laatsten nacht bracht de Keizer eenigszins onrustig doorde slaap werd meer malen gestoord. Ten gevolge daarvan stond de Keizer heden iets later opvoor het overige is z'yn gezondheidstoestand over het algemeen bevredigend. Daar het heden koud en regen achtig weder was, kon de Keizer niet uit- ryden. Volgens gerucht zal prof. Esmarch, uit Kiel, dezer dagen hier aankomen om den Keizer als arts te bezoekenalsdan zou dr. Mackenzie naar Engeland terugkeeren om te Londen zyne zilveren bruiloft to vieren. LONDEN, 2 April. De „Times" verneemt uit Massowah dat de onderhandelingen over den. vrede zyn geopend door koning Jan, die zich te San-Berguma, op 10 mylen afstands

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2