Eene lezing van den heer SI. Witte. In de afdeeüng „Leiden en Omstreken" der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke eergisteravond in het Logo-gebouw alhier hare laatste damesverga- dering voor dezen winter hield, trad als spre- kor op de heer H. Witte, hortulanus aan de Rijks universiteit alhier. Er was een talrijk publiek aanwezig om den begaafden spreker te hooren, die tot onderwerp zijner improvi satie gekozen had: woekerplanten. Onze ■bijeenkomsten, zoo verhaalde spreker, hebben een zeer eigenaardig karakter, 't Zijn vak bijeenkomsten. Doch niet alle aanwezigen op onze vergaderingen beoefenen het practi- sche tuinbouwvak en een spreker moet dat in het oog houden. Als volbloed practicus zou toch plantenkunde behandelen, populaire botanie, wat altijd zijn lievelingswerk is ge weest. In het plantenleven valt zooveel waar te nemen, dat een onderworp te vinden vol strekt niet moeilijk is. Zoo zou hij spreken over woekerplanten. Wat zijn dat? De naam is niet mooi, want 't doet ons aan woekeren, woekerhandel enz. denken. „Schmarotzer", zogt de Duitscher, wat best vertaald kan worden door „tafelschuimer." Men ziet hieruit dat het op het gebied van het plantenleven al net is als bij de men- scbenmaatschappij. Parasieten noemt men ze ook wel en evenmin de een als de andere naam is mooi te noemen. De woekerplanten van nabij bezien zou hot doel van deze voor dracht zijn en men zal er tevens uit kunnen opmerken dat ook op dit gebied soms schijn bedriegt en niet allen, welke woekerplanten schijnen, dit zijn. - Om de vraag te beant woorden wat woekerplanten zijn, dient men te weten hoe de planten zich voeden. Op kourige wijze, den spreker waardig, word de voeding der planten uiteengezet. Zy doen dat op tweeërlei wijze: lo. door de wortels en 2o. door de bladeren. De wortels nemen de anorganische bostanddeelen uit den grond op en voeren dezen naar de bladeren en hier worden zo onder den invloed van het licht en het bladgroen, dat in do bladeren aanwezig is, verwerkt tot voedende stoffen. Zóó voedon zich de moeste planten, doch de woeker planten doen niet alzoo. Dezen nemen het voedsel uit andere planten om daarvan te levenvoedsel, dat vooraf door zulke planten voor eigen gebruik was bereid. Vooral onder de lagere planten vindt men vele woeker planten, zooals daar zijn de paddenstoelen of zwammen. Roest in het koren, aardappel ziekte, druivenziekte, dat alles is het werk van de woekerplanten. Hij zou evenwel over deze lagere planten niet spreken, doch de hoogere planten, de zichtbaar bloeiende behandelendezen kan men met ongewapende oogen aanschouwen. Onder die hoogere woekerplanten vindt men er, die 't voedsel nemen uit de wortels, weer anderen, die 't voedsel nemen uit de stengels van de planten, waarop ze logeeren. Dat zijn dus ware parasieten. Beide soorten zijn in onze inlandsche flora vertegenwoordigd en als voorbeeld voor de eersten noemde spreker de bremraap - Orobanche die in onze duinen voorkomt, en als tweede voorbeeld het war kruid of duivelsnaaigaren Cuscuta. De eerste woekert op do Galium, de laatste veel op vlas. Geheel de ontwikkeling dezer planten werd nagegaan, hoe ze do planton waarop ze leven geheel ten onder brengen, hoe ze door dezen uit te zuigen er zelf wel by varen en een heerenleventje leiden en zoo voor hunne nakomelingschap nog wat vergaren op den koop toe. Een prachtexemplaar van vogellijm, Viscum, oene woekerplant, welke op de boomen leeft, werd der vergadering vertoond. Uit dit voor beeld kon men zien dat ze nogal wat te zeggen heeft als zij er zich eerst ingenesteld heeft. Over 't algemeen zijn de woekerplanten bruin van kleur on niet groen. Ze bohoeven dan ook niet groen te zijn, want 't is onnoodig te assimileeren, d. w. z. zelf voedsel te be reiden ze gaan het eenvoudig maar nemen. Hot warkruid b. v. slingert zich eenvoudig rond de vlasplant en zendt overal kleine zuigertjes in de plant om deze van 't voedsel, voor eigen onderhoud noodig, te berooven. Zeer eigenaardig is nog het ontkiemen van de zaden van de vogellijm. Deze moeten eerst door de maag van een vogel gaan om daar bereid te wordenanders is de schaal te hard en kunnen ze het kiemworteltje niet door laten. De vogellijm komt in ons land alleen voor in de provincie Limburg, doch in 't naburige Duitschland veel meer. Daar golykon sommige boomen door de groote hoeveelheid planten, welke soms op één boom voorkomen, één groote woekerplant. Spreker zag voor jaren zulk een boom; 't was een escbdoorn, in hot Prater bij Weenen. Deze boom had een zeer eigenaardigen indruk op hom gemaakt. Mot een enkel woord werd nog gerept van de hooge waarde, welke de oude Germanen aan dezo plant, welke hun heilig was, toekenden. Met gouden sikkels werden ze door de priesters afgesneden en werden er geneesmiddelen van bereid. Spreker geloofde evenwel dat zo als geneesmiddelen al even weinig zullen gehol pen hebben als vele van onze togenwoordigo genoesmiddelen. Te Leiden had indertijd een matige Viscum een jongen appelboom ge heel en al uitgeput, zoodat ze bezweken was onder haren indringer, haren uitzuiger. Met een enkel woord werd nog eene andere soort her dacht en wel de Loranthus, welke ook voel in Duitschland voorkomt, doch meer ver tegenwoordigers in de tropen heeft. Kwamen hier slechts enkele soorten van woekerplanten voor, daar, in de tropen, zooveel te meer. Men vindt daar verschillende soorten van Rafflesia, welke voel op C i s s u s woekeren on welke soms niets anders doen zien dan éne groote bloem van 0.60 cM. tot 1 meter in diameters. Dat zijn dan ook wel de meest merkwaardige onder de woekerplanten, ja de merkwaardigste onder de planten. Bloemen, zonder stengels, zonder wortels, zonder blade ren. Later naar Engeland gezonden, hooft Robert Brown ze den naam van Rafflesia gegeven. En wat nu wel 't eigenaardigste is van dezo bloemen, dat is, dat ze oen reuk verspreiden als van een cadaver, een lijkenlucht dus. Zoo iets, dan is dit een plantenwonder, en kan zulk eene plant den menseh vragen doen uit spreken, welke niet te beantwoorden zijn. Na deze medodeelingen zou spreker het by de woekerplanten laten en na eene kleino pauze, waarin de expositie kon bezocht wor den, behandeldo hij de schijnbare woeker planten, en hadden we thans de gelegenheid om te zien, hoe schijn bedriegt. Er zjjn dus ware en schijnbare woekerplanten. De eerste zjjn geheel afhankelijk van de plant, waarop ze groeien, de laatste leven geheel anders. Als eene der meest bekende wordt de klimop genoemd. Dit is geene woekerplant, al gelijkt ze schijnbaar het te zijn. Ze zuigt den boom niet uit, doch houdt zich met hare kleine worteltjes vast aan den boom. Zulke wortels noemt men dan ook h echt-worteltjes. Verschillende voorbeelden werden verder aan gehaald dat er vele zulke schijnbare woeker planten zijn en tal van planten uit detropon afkomstig, en in de zaal aanwezig, waren daar om te bewijzen dat de schijnbare woekerplanten, welko steeds een humuslaagje voor hare ontwikkeling noodig hebben, soms al zeer curieus met elkander in gezelschap kunnen doorbrengen. Zoo werd een blok hout of een varenstam vertoond, waarop lagere planten (mossen), varens, één- en tweezaad- lobbigo planten, rustig en wel, naast elkander voorkwamen en de een de ander tot voedsel verstrekken. Vooral onder de varens, Aroideeën, Bromeliacoeén en Orchidaceeën zijn vele van die schijnbare woekerplanten en zoo werden er ons vertoond, prachtig groeiende en bloeiende planten, welke alleen tot voedster hebben, geen pot met aarde of wat dan oek, maar alleen een dun takje verdroogd hout. Zulke planten leven dan ook alleen van 't vocht, in de lucht aanwezig. Hoewel h6t voorkomen van zulke planten parasitisch is, is het dit in werkelijk heid toch niet. Met een enkel woord werden nu de luchtwortels besproken en verteld dat zjj soms zeer lang kunnen worden. Zoo had spreker in don Leidschen Hortus er een gehad van meer dan 50 meter lengte. Zulke wortels nemen 't voedsel uit de lucht en gerust kan men zulke planten in de kas ophangen en ze van alle andere wortels ontdoen, zonder dat ze er door lijden. Spreker ging verder en zeide dat vele soorten zelfs beter groeiden als ze ordinair in de kas worden opgehangen, dan wanneer ze in den grond voorkwamen. Deze planten halen dus haar voedsel uit doode stoffen; in levende planten dringen ze niet. Spreker eindigde met te zeggen dat zulk een plantengroei in de tropen toch wel een grootsch karakter aan de plantenwereld moet geven, daar-, waar op de bodem geene ruimte meer is, en rondom en boven op de hoogste toppen der boomeu soms nog schoone planten en bloemen voor komen. De natuur der tropen is dan ook mild in 't geven, de ééne plant dient dan de andere tot steun. Het applaus on de dank van den voorzitter zjjn er den spreker borg voor dat hy sprak in den geest van het talrijk opgekomen publiek. Gemengd Nieuw*. Het eerste tjalkschip na de vorst, beladen met Friesche lange turf, waarnaar door velen in deze gemeente met vurig ver langen werd uitgezien, kwam heden in den vroegen morgen in de Haven alhier aan, om later in een ander stadswater eene ligplaats te kiezen. Daar had de schipper en zijn staf handen vol works om den lango-turf loozen van zijn voorraad, natuurlijk tegen flinke be taling, te voorzien. Zokere zich noemende Brutel de la Rivióro werd te Rozendaal aangehouden wegens krankzinnigheid, doch bleek werkelijk niemand anders te zijn dan J. J. C., van Rot terdam. Bedoelde persoon werd bovendien ter herkenning naar Leiden opgezonden, waar het bleek dat C. een persoon is, die ongevoer 3 jaron geleden zich te dezer stede heeft voor gedaan als dr. Wioprecht, arts, en die blijken gaf vrijwel van de geneeskundo op de hoogte te zijn. By het destyds door de Leidsche politie ingestelde onderzoek bloek verder dal by de zoon is van eene zeer gewone familie en dat hy onderscheidene vonnissen wegens oplichting en diefstal had ondergaan, zich zoo nu en dan krankzinnig houdende, op grond waarvan hy ook voor kortoren of langoren tyd in eon gesticht voor dergolyke lijders werd verpleegd. Vanwege het departement van oorlog is een onderzoek aanhangig naar do militaire correspondenten van dagbladen. Men- brengt dit vooral in verband met de berichten, welke do pers onlangs mededoelde aangaande: lo. de bekende zaak van het militair hospitaal te 's-Hage, waarover de minister van oorlog eene interpellatie in do Tweede Kamer der Staten-Generaal te ver duren had2o. do overplaatsing van officieren by het regiment grenadiers en jagers, die door de dagbladen word medegedeeld, voordat het desbetreffende besluit het departement had verlaten, hetgeen aanleiding gaf dat dezo overplaatsing byna 3 weken in het onzekere bleef en reeds vry algemoen werd tegenge sproken; en 3o. de mededeeling van de pro moties by keuze, welke in den laatsten tyd by den genoralen staf en de intendance hebben plaats gehad. Op de gisteren te Haarlem ge houden veemarkt was een os aangevoerd, wegende ongeveer 2400 halve kilo's, toebe- hoorendo aan H. F. Van Luiken, door wien het beest was aangekocht te Rotterdam, waar het op de tentoonstelling met den eersten prys was bekroond. In don vorigen nacht ia te Rot terdam ingebroken by eene winkelierster aan de Kruiskade. Door uitsnyding van eene ruit heeft men eieren gestolen. Eenige ledige schalen werden op de straat gevonden, zoodat de dieven er blijkbaar van gegeten hebben. De hoeren Jan en Karei De Kuyper, jeneverstokers te Rotterdam, hebben te Dublin eene strafvervolging ingesteld tegen do firma John Sheeby Co., wegens het doen namaken van een handelsmerk, dat, naar zy beweren, hun eigendom is. De zaak is drie weken verdaagd om der verdediging tyd te gunnen de byzonderheden van het geval te bestudeeren. Door een paar ingezetenen van Haulerwyk (Fr.) is eene aanklacht ingediend tegen de beide veldwachters aldaar, wegens mishandeling van verschillende personen. Op een avond zouden zjj eenige dorpsgenooten ernstig mishandeld hebben. Men beweert zelfs dat met eene revolver geschoten is, gelukkig zonder iemand te raken. Reeds meermalen moeten klachten by autoriteiten tegen de beide veldwachters, een broederpaar, zyn ingediend over de wyze, waarop zy soms te werk gaan. Te Apeldoorn is een arbeider aan het station tusschon een wagen en de vee lading geraakt. Ernstig verwond werd de on gelukkige huiswaarts vervoerd. Eene bende Zigeuners, ter sterkte van 15 personen, met zich voerende twee wagens en twee paarden, heeft getracht uit België te Eysden ons land binnen tedriDgen. Dit werd hun door de marechaussees echter belet. De grenzen worden weer streng bewaakt. By den hovigen storm, welke Dinsdag te Nieuw-York en in de Noord-Wes- telyke Staten van Amerika woedde, werd de stad Ninnescali (Kansas) geheel verwoest; 3 menschen werden gedood, 17 gewond. In de Lake-streek had men hevige sneeuwstormen. Uit de til, behoorendo bij de duiven-schietbaan, in het Bois do Boulogne te Parys, zijn in don nacht van Vrijdag op Za terdag moer dan 300 duiven gestolen. Aan den rechteroever van -is E)d begint het water in de overstroomde districted een weinig te vallen. Van den liekeroevJ komen nu echter zeer treurige tijdingen. J overstrooming strekt zich daar tot diep j Hannover uit. Gisteren stonden honderdvyfJ plaatson, alleen in het gebied van Elbo J "Weichsel, onder water. Van de Oder en J Warthe ontbreken nog nadere berichten, d het stroomgebied van den Weichsel en de NogJ alleen wordt de schade geraamd op 50 millioJ mark. Daar zijn tien vierkante mylenniet;, plaatsen en 30,000 inwoners, overstroomd De dykbreuk is aldaar 500 voet breed. aJ do Beneden-Elbe is by Boitzenburg eon doj myien lange dyken omgeven polder meti:, plaatsen overstroomd. Aan de linker-Elbe staaa by Dannenberg 20 of 25 dorpen onder water. De stroom sloeg over den dijk heen, en hj water kan nu niet terugvloeien. Ely kens berichten, afkomstig uit de verschillende doo de overstrooming getroffen districten, is reeds van meer dan honderd personen het verdr®. ken bekend. Authentieke gegevens o.itbretso nog, omdat by den heorschenden angst menu.-) het gotal der vormiston met eenige zekerhij kan aangeven. Sedert dertig jaTen heeft Duitschland z-J eene overstrooming niet gehad. Het érgsa is, dat, te oordeelen naar den loop tot dus verre, deze staat van zaken nog wel wekt- lang zal kunnen aanhouden. By Kotbuss heel: door het afspoelen van den spoorw.:djjjc,ea spoorweg-ongeluk plaats gehad, waarbjj es: groot aantal personen den dood rovonds hebben of zwaar gekwetst zyn. Do partica- liere hulp is niet voldoende; ook die nn staatswege is noodzakeiyk. Deze v. rschiii kelyke overstrooming dringt tijdelijk mile ande re gebeurtenissen naar den achtergrond. Omtrent de overstroomingen in liongarl wordt bericht dat Csaba .en Beues bultsi gevaar zyn. Het district Bodrog Köz sta onder water; meer dan 20 dorpen werds weggespoeld. De stad- Fehergyarmat stad midden in het water. 50 dorpen zijn doorliet buiten de oevers treden van de Szamos ver woest. De streek tusschen Szegedin'en Terne var wordt thans ernstig bedreigd. De Ebro blyft onrustbarend wassen. Wat zoor zeldzaam het geval its, de Deensche Sont tusschen Faarbak en Lands krona 'kon dezen winter te voet - - éïassee worden. De Deensche boot „Axelmms" za anderhalve myl van eerstgenoemd dorp in gevroren en 16 dézer togen eenige visscher over het ys derwaarts, om te zien of er oo hulp verleend moest worden. Zjj tioffen op de boot eenige Zweedsche visscher.- aan, die hunnerzyds eveneens te voet over het ys ui Landskrona aldaar gekomen waren om hulp te verleenen. De mogeiykheid bestor;-1 dusoa van Denemarken naar Zweden te wandelen wat tot de grootste zeldzaamheden behoort, vooral in de tweede helft van de m .and Maart. Een gendarme te Parys, vcrledet Zaterdag in zyne woning thuis kom-"de, voni die goheel leeggestolen. Zelfs een p; -rnieura laarzen was verdwonen, waarvoor de dief houscheiyk zyne oude schoenen had achter gelaten. BUITENLAND. Frankrijk. De ex-generaal Boulanger trekt zioh inhei departement Aisne terug ten gunste van des heer Doumer, maar aanvaardt do emdidatuur in het departement du Nord bij de Kamer verkiezingen op 25 April a. s. llij zal zya staatkundig programma onverwyld openbaai maken en zich naar genoemd dopartemen begeven om er zelf zyne candidatuur te onder steunen. De manifestatie der Boulangisten voor bet „Hotel du Louvre," welk laatste door de politie wordt bewaakt, is niet herhaald; te poging om voor het bureel der „Cocarde' eon opstóotje te veroorzaken, mislukte; 1# Parys is hot rustig; slechts van tjjd tot tjp. hoort men daar een „Leve Boulanger!"Boe- langer zelf speelt den vroolyko. Gisteravond soupeerde hy by den heer Laguerre mot lid van zy'n comité voor hot nationale protest en met den heer Dillon. De Boulangistiscbe bladen dreigen er mede dat het algemeen stemrecht Boulanger, „een slachtoffer van Ferry en van Von Bismarck", zal wreken. Do Bonapartistische afgevaardigde Ganite en de hertog van Padua, de invloedrijkste leider der Bonapartistische partij, zyn gisteren overleden, Aangemoedigd door de vrijspraak va- Wilson c. s. is madame Limouzin in app

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2