fê°. 8526. 25»tei*<i£Lg £>JL Maart. A°. 1883. jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van igon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 Maart. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. LEIBSCH DAGBLAD. PBfjB DEZER COURANT: Toer LUdaa per S meenden.1.10. Frienoc per poet1.10. Aieondcrlqk. NomaetB..............r.~.. 0.05. PBXJS DER ADVERTENTIES*: Y*b 1—1 rtgel* 1.05. Iedtr* regel meer/0.lT|. Orooiere letters naer pleaUroimte. Voor het 1b- OMseeren buiten de sted wordt f 0.10 borekeud. Uithoofde van het PAASCBUFEESI zal Maandag-avond deze Cocirant niet worden uitgegeven. Advcrtentiën voor het ZATERDAG AVOND altkomend Noiumer gelieve men, In liet belang ecner geregelde plaatsing, zoo spoedig mogelijk In te zenden, daar z(j by te-latc-bezorglng tot het Nommer van DINSDAG-A VOND zouden moeten blijven liggen. Olllcieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wetboaders der gemeente Leiden brengen ter ftlgemecne kennis, dat liet bureau van den Burgerlijken Stand op Vrijdag den 30eten Maart a. s. (Goeden Ynjdag) zal geopend zijn uitsluitend Tan 12 tot 2 uren des namiddags en op den 2den April a. a. (Tweeden Paascbdag) medo van 12 p tot 2 uren des namiddags, doch alléén voor aan giften van den Burgerlijken Stand. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Maart 1888. E. KIST, Secretaris. De kolonel Ahlings zal a. s. Zaterdag het commando over het 4de regiment infanterie aanvaarden. Blykens het schoolverslag over 1S8G-1SS7 ■waren aan doRyksunivorsiteiten ingeschreven té Leiden 718, te Utrecht 470, te Groningen 3ö8, te zamen 1546 studenten. By hot vorige studiejaar vergeleken, was er vermeerdering ih hun getalte Leiden met 42 en te Utrecht met 7; te Groningen bleef hun getal on veranderd. By de gemeenteiyke universiteit te Am sterdam waren 691 studenten ingeschrovon, tegenover 615 gedurende het studiejaar 1885-1886. De Vryo Universiteit te Amsterdam werd door 63 studenten bezocht, tegenover 56 ge durende het vorige studiejaar. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door mid del van het stoomschip „Leerdam", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiteriyk Vrydag-avond om 10.15 bezorgd zyn. Na het door dr. Mess verzocht en hem eervol verleend ontslag als geneesheer der gemeente-badinrichting te Schoveningon, zal deze betrekking niet meer worden vervuld. LI. M. de Koningin, vergezeld van Prinses Wilhelmina, bracht hedenvoormiddag een bezoek aan het magazijn van speelgoederen van den heer A. Van Gulik (firma Delhaes) in de Hoogstraat te 's-Hage en doed daar verschillende aankoopon. In de heden gehouden civiele zitting van den Hoogon Raad heeft mr. C. H. Q. Van Stryon, vroeger substituut-griffier by het gerechtshof te 's-Gravenhage, den eed afgelegd als griffier by het hof te Amsterdam. Hedenvoormiddag werd op doalgemeene begraafplaats te 's-Hage do gep. vice admiraal O. A. Uhlenbeck, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, ter aaide besteld, in tegenwoordigheid van eene talryke groep ge- pensionneerde en actief dienende vlag- en zeeofficieren en vele trouwe vrienden van den overledeno. De minister van marine, de heer Tromp, vergezeld van zyn adjudant, de secretaris-gonoraal van het departement van marine, bewezen den hooggeachten oud-vlag officier mede de laatste eer door hunne tegenwoordigheid aan het graf. In den breeden stoet werden ook nog op gemerkt de oud-ministers van marine de heoren Taalman Kip en Gericke; voorts de gep. vice-admiraals Geerling, Van Rees en Gregory de gewezen schout-by nacht Van de Velde; de kapitein ter zee jhr. Roëll; de schout-by- nacht jhr. De Koek, inspecteur van het loods wezen, de heer Wintgens, de luit.-kol. Ver- stege enz. Do schoonzoon van den ontslapene botuigdo namens de weduwe en verdere familiebetrek kingen aan alle oud-vrienden en belangstel lenden dank voor dit betoon hunner deelne ming in deze droeve dagen. 's Konings commissaris in de provincie Gelderland, baron Hollerus Van Westkerke, is heden in de residentie aangekomen. De heer A. Schott, goagroüerd klerk ten post- en telegraafkantore te Doorn, is met ingang van 1 April benoemd tot adsistent aan het veroenigd kantoor te Enkhuizen. By de herstemming is tot lid van den gemeenteraad to Waddingsveen gekozen de heer J. Van der Heo. Aan het vergelykend examen (schrifteiyk gedeelte) voor de betrekking van hoofd aan eene openbare lagere school 1ste klasse te Amsterdam, dat gisteren werd gehouden, is deelgenomen door 174 sollicitanten. In het geheel hadden er zich 215 aangemeld. De minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, brengt in herinnering dat de tormyn van aangifte voor do eind examens der gymnasia en daarmede gelykge- stold examen met 1 April a. s. verstrykt en maakt bekend dat latere aanvragen om in dit jaar tot die examens te worden toegelaten, niet kunnen worden ingewilligd. Onder leiding van den heer A. Spoel is te 's-Hage een koor gevormd,'dat indeDuit- sche Kerk op Christeiyke feestdagen kerk muziek zal uitvoeren. De eerste uitvoering zal morgen, Vrjjdag, plaats hebben. Gedurende de eerste helft der maand Maart zyn aan hot postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden Mevr. Waller, mej. Lovyen, P. Keizer, H. Roos, J. Van Styn, Sterk, J. Smids, Niendieck, Amsterdam; W. Zalm, mej. M. Tojozen, Smids, T. Van Kuik, mej. Bles, 's-GravenhageJ. Smit, Hilversum; D. Van Leeuwen, Kapelle a/d IJmej. Van Ees, J. Barendsz, Leiden mej. 3. Schut, Middelburg; Ovorveld, Nieuw- land J. Kuikeland, OoltgensplaatN. Hoogen- dorp, SliedrechtVisser, SneekW. Oudshoorn, Vogelenzang; J. Gorworts, Zaandam. Brief kaarten Mej. Regeer, T. Windhaus, Amster dam; L. D. Bakkert, Groningen. Brieven verzonden geweest naar Amerika: A. Van Vianen, Roseland; naar Duitschland mej. Kisterman, niet vermeld. By de in het hoofdkiesdistrict Sneek gehouden nieuwe verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer werden uitgebracht 3318 stemmen, waarvan 3306 geldig. Gekozen werd do heer W. G. baron Brantsen Van de Zype (A-R) met 2047 stemmen. Mr. W. J. Van Weideren baron Rengers (L) verkreeg 1245 stemmen. Deze nieuwe verkiezing was noodig omdat de heer W. M. Oppedyk (A-R), aldaar reeds den 6den Maart verkozen, heeft zitting genomen voor het district Harlingen, waar hy toen insgeiyks gekozen werd. Do president der Fransche Republiek heeft ontvangen den heer De Stuers, gevol machtigd minister der Nederlanden, die hem, namens zyno regeering, de betuigingen van leedwezen en deelneming overbracht by ge legenheid van den dood des hoeren Carnot, vader van den president. Uit Atjeh komt een hoogst belangryk bericht. De sultan van Atjeh natuurlijk in partibu8 zou in oen openly ken stryd ge wikkeld zyn met een zyner vazallen, den vorst van Kemola, een onzer verbitterdste en on- verzoenlijkste vijanden* Aanleiding daartoe gaf de omstandigheid dat de sultan een voor den vorst van Kemola bestemden jongen danser en hofnar zichzelven toeüigende, waarop de laatste van zyn heer de vergunning eischte diens gebied onmiddellyk te verlaten, daar hy, zooals hy er smalend byvoegde, aan Atjeh en niet aan Kemola toebehoorde. Behaalt de sultan, naar men wel verwacht, de overw-iining, zoo zou dat zeer gewichtige gevolgen hebben, aangezien hy dan toch moeielyk kan verhelen dat hy onder Nederlandsch gezag rustiger en ongestoorder zou kunnen leven dan met woelige vazallen! De zaak van den hoer Willink Ketjen zal den 13don April a. s. in appèl door het gerechtshof te 's-Gravenhage worden be handeld. Naar wy vernemen, worden door aan- zienlyke on invloedryke ingezetenen pogingen gedaan tot stichting van een tweede „Stu dentenhuis", uitsluitend voor theologanten van de Deutichemsche School, die aan de gemeenteiyke universiteit van Amsterdam studeeren. Het eerste Studentenhuis, ran de Nieuwe Heerengracht, anderhalf jaar goleden ingericht en betrokken, moet reeds overvol zyn. Men hoopt daarom dat voor het tweede de golden byeengebracht zullen worden, ook wegens het groote gebrek aan predikanten in de Ned.-Herv. Kerk. (Hbl.) Het stoomschip „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Mar seille 28 Maart; de „Semarang," van Rotter dam naar Java, ligt te Plymouth geankerd wegens zwaar stormweer; de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, passeerde 27 Maart Porimde „Batavia," van Java naar Rotterdam, is 28 Maart van Padang vertrokken. Z. M. heeft aan den heer M. J. H. Van Lier, consul der Nederlanden te Parys, den titel verleend van consul-generaal-honorair benoemd tot rechterplaatsvervanger in de arrond.-rochtbank te 's-Gravenhage, mr. J. J. Gockinga, commies by het departement van financiënherbenoemd tot kantonrechter plaatsvervangerte Bergum.S. B. DryberBz.; te Borlikum, M. G. Van Geytenbeekte Kam pen, mr. J. Nanninga Uitterdyk te Deventer, mr. W. A. Cost Budde; te Neuzen, J. A. Van Boven; te Zieriksee, mr. A. J. F. Fokker; te Purmerond, D. Van Os; te Delft, mr. P. A. Tukker; te Sneek, mr. C. C. Paehlig, en te Apeldoorn, mr. J. A. Van Hasselt; benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Amsterdam No. 2, mr. K. J. Philips, ad vocaat en procureur te Amsterdam; met ingang van 1 April 1888, by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot reservo-officier van goz. 2de kl. den burger-geneeskundige A. N. Van Praag, arts te Amsterdam; by het wapen der ar tillerie, en wel by den sta van het wapen, benoemd tot majoor, den kapitein A. Veen Valck van het 3de regiment vesting artillerie. 70) DOOR R. HOOPMAK8 VAX BOEKEREX. „Och nu ja," hernam Hulst, „ik zou anders uwe opmerking ook laten passeeren, maar het hinderde my, daar wil ik rond voor uit komen, dat gy dien nieuwen burgemeester ophemelt ten koste van den heer Van Maarten, die in ieder geval een hoogst fatsoenlyk, en wat moer zegt, een zodelyk mensch is. Als zoodanig moet gij hem toch ook konnen, want gij hebt jaren lang in dezelfde plaats gewoond, en wat den heer Van Arkel betreft, ik zal my over zyn persoon en karakter niet uit laten, maar dit mag ik toch zeggenuwe kennismaking is wel van nog heel jonge dagteekening." „Daarom spreek ik ook eenig en alleen over hetgeen ik tot nu toe van onzen burgemees ter gezien en gehoord heb. Ik ben het vol komen met u eens dat men iemand eerst grondig moet leeren kennen, eer men luide zjjn lof mag verkondigen; maar men kan aan den andoren kant het ook wel te lang uit stellen, enkele jgoede daden van zijn even- mensch te waardeeren, en nu gij my er toe dwingt, zal ik niet verhelen dat de manier, waarop gy spra&kt over Arkei's menschlievend- lieid en zelfopoffering, my pyniyk aandeden. Die daad althans waardeert gy niot." „By ons te iteervoort, mynheer Loods! woont een man, in de wandeling nooit anders als dronken Herman genaamd, en dien naam verdient hywant hy is minstens eens in de vier en twintig uren dronken, en laat zyne vrouw en kinderen honger lyden. Nu, die dronken Herman heeft onlangs ook een kind gered, en wel met eigen levensgevaar. Maar daarom is dronken Herman in my'ne oogen nog niet bravo Herman geworden, daarom kan ik nog niet instemmen met diegenen, die destyds zoo luide uitriepenOch, het is toch wezenlyk zoo'n beste, goode man!" „Eón van beiden, mynheer Hulst! óf ik begryp van uwe redeneering niets, óf ik moet liaar opvatten als eene aar.tyging tegen don heer Van Arkel, wTelke zeer weinig strookt met uwe verklaring van daar straks: dat gy u over den persoon en het karakter van onzen burgemeester niet zoudt uitlaten. Een eeriyk en rechtschapen man geiyk te stellen met «n dronkaard, komt in ieder geval niet te pas." „Daar hebt gy volkomen gelijk aaö,dominee! en indien het my mogelyk was, den heer Van Arkel voor een eeriyk en rechtschapen man te houdon, dan zou ik my ook zulk eene ge- lykstelliag niet veroorloofd hebben." „Uw oordeel is hard, dokter! zóó hard, dat gy u zult dienen te verantwoorden." „Verantwoorden, tegenover wien, als ik vragen mag?" „In de allereerste plaats tegenover my, mynheer Hulst! Ik heb u genoeg doen be merken dat ik don heer Van Arkel als myn vriend bosehouw." „Eene vriendschap, zes weken oud „Aan u staat hot ln ieder geval niet te beoordeelen, mynheer Hulst! hoe lang ik met iemand moet omgegaan hebben, eer ik voor hem partij mag trekken tegenover valsche beschuldigingen. „Valsche beschuldigingenmynheer Loods!" zoo iets laat ik my niet zeggen." „En ik, mijnheer Hulst 1 ik zal die uitdruk king herhalen, hier en eldors, tot op het oogenblik, dat gy bowezen hebt, deugdelijk en goed bowezen, verstaat ge? dat do hoer Van Arkel niet is: een eeriyk en rechtschapen man." „Maar hebt ge dan nooit gehoord van dat schandaal van het verbroken engagement?" „Daarvan heb ik inderdaad iets gehoord. Men heeft mjj namelyk verteld dat de beer Van Arkel schandolyk bedrogen is door een meisje, op wier liefde en trouw hy zoo vast gerekend had." „Wat? Is by schandeiyk bedrogen?.... Neen maar, dat gaat te verHoor eens, myn heer Loods! dan hadt ge eens eorst naar betere zegslui moeten omzien, eer ge my als' een valschen beschuldiger brandmerkt." „Welnu, indien gy zelf dan een betere zegsman zyt, toon dat dan! Ik beloof u, dat ik, indien ik de bewyzen heb gezien voor de waarheid uwer bewering, mijne harde woorden zal intrekken, ja, u daarvoor, zoo noodig, ver schooning zal vragen." „Laat my dan éón ding u mogen zeggen mynheer! Terwyi Van Arkel op de liefde en trouw dier dame zoo vast rokende, zooals gy het uitdrukt, in dienzelfden tyd dan, mijnheer knoopte diezelfde heer eene amourette aan" met eene andere juffer; dat kan ik u bewyaen." „Maar, mynheer Hulst! zou Van Arkel dan zoo slecht zyn? Neem my niet kwaiyk, maar ik kan het niet geloovon." „Dan zal ik u de gehoele geschiedenis verteilen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1