of uiiorlyk op 1 Juki 1888 bij het departement van financiën. Me.i zie vorder de Staatscourant van 28 dezer. Van Zr. Ms. gezant te Berlijn is bericht ontvangen dat, met het oog op de in Duitsch- land bestaande wetgeving op het gebied der verzekering van werklieden tegen ongelukkon, (Unfallversicherungsgesetz) in 1889, van April tot -Juli, te Berlijn oene tentoonstelling zal gehouden worden van middelon en inrich tingen tot het voorkomen van ongevallen in fabrieken, werkplaatson, enz. en van voor werpen, die, uit een hygiënisch oogpunt be schouwd, don arbeider tegen de gevaren, uit zijn arbeid voortspruitende, beveiligen. Tot dezo tentoonstelling worden ook in zendingen uit het buitenland toegelaten. Inzenders kunnen zich tot 1 Juli 1888 rechtstreeks wenden tot den secretaris van het uitvoerend comité der tentoonstelling, den heer Max. Schlesinger, Berljjn, S. \V. Kochstr. 3. Onze minister van buitonlandsche zaken, jhr. Van Karnebeek, is benoemd tot lid van de Fransche „Socióté d'histoire diplomatique," eone oer, welke Salisbury ook te beurt viel. Mr. W. J. Van Weideren baron Rengers, candidaat der liberalen in het district Sneek, die ook gekozen is tot lid der Eorste Kamer, heeft aan hot bestuur der liberale centrale kiesvereeniging te Sneek bericht gezonden dat hy by eventuoele benoeming als lid der Tweede Kaïnor zal zitting nemen. Het comité van effectenhandelaren te Rotterdam heeft besloten op aanstaanden Goeden Vrijdag geene officiëole noteering op te maken, terwijl op de kantoren niet ont vangen of geleverd behoeft te worden. De retourkaarten op den Ned. Rijnspoor weg, afgegeven Zaterdag a. s., zullen geldig zijn voor de terugreis tot en met Dinsdag na Paschen. Naar de „Prov. Nb. Ct." vernoemt, zou de particuliere correspondentie tusschen Kei zer Napoleon I on zijn broeder Koning Lo- dewijk gevonden zjjn in Boksmeer. Naar de „N. R. C." verneemt, zal de Rotterdamsche Bank over 1887 oen dividend van 5 pCt. uitkoeren. Volgens eon telegram uit Durban heeft de Wetgbvende Raad van Natal verleden week de voorstellen der rogeering aangenomen om den bestaanden spoorweg te verlengen in twee takken, nnn- Uo pron7an van de Transvaal en naar aio van den Oranje-Vrijstaat. De Transvaalsche grons zou nu in 2'/, jaar be reikt kunnen worden. Daarna was do Raad uiteengegaan, de be handeling der voorstellen van de in Februari to Kaapstad gehouden conferentie uitstel lende tot de gewone zitting van den Raad in Juli. (Vad.) Voor de botrekking van directeur der Maatschappij voor meel- en broodfabrieken te Amsterdam, is door commissarissen het vol gende 4-tal alphabetisch voorgedragen: Js. Van Audel Kzn., Rotterdam; A. B. Dull, Nijmegen; R. H. G. Kolff Van Oosterwyk, Arnhem, en Joh. Ch. Ludolph, Utrecht. Do aandeelhouders zijn ter vergadering op geroepen tegen 6 April, om een directeur te benoemen, hetzij uit dit 4-tal of uit andere, door de vergadering te stellen, candidaten. Het stoomschip „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port Said 27 Maart; de „Somarang," van Rottordam naar Java, vertrok 27 Maart van Southampton de „Noord-Holland," van Java naar Rottor dam, vertrok 27 Maart van Marseille. De gewone audiëntie van den minister van koloniën, zal op Vrijdag 30 Maart niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot griffier by hei kantongerecht te Vianen jhr. mr. L- J^ A. SchuurbequeBoeye, thans kantonrecb'jer-plaats- vervanger en advocaat te Hilvjrsum; aan mr. J. J. Beaujon, met ingang van 1 April 1888, op zpn verzoek, e«'jl.TOj ontslag verleend al3 secretaris van d'jn Raad van stat6) met dankbetuiging vo'or de veje en g0ode diensten, in die botrek»->ing bewezen; -benoemd by het personeel der mi!itaire administratie en wel biJ dat der intendanten, tot luit. kol.-int. den ^3a' joor-int. H. J. Bronner; tot majoor-int. den „apt.-int. B. C. Vermyne, thans werkzaam aan het departement van oorlogtot kapt^int. den eersten luit.-kwartierm. A. A. Kleyrffiens, van het 8ste reg. inf.en den titulairen rang van majoor verleend aan denkapt.-int. J. Gruys, belast met do mandateering van traktementen on verdere vergoedingen, te 's-Gravenhage- met ingang van 1 April 18SS, aan den com mies der posteryen lsto kl. V M. an Idsinga, op zy'n verzoek, ten gevolge van ongoschikt- heid wogens lichaamsgebreken, eon eervol ontslag verleend als zoodanig; en met ingang van dionzelfden datum benoemd en bevorderd tot commiezen der posteryen 1ste kl., P. Keg Czn., thans directeur van het postkantoor to Prinsenhage, F. H. De Meester en H. J. Mahiou, thans commiezen der posteryen 2de kl.; met ingang van 1 April 1888, benoomd tot adjunct-commies ter directie der Rykspost- spaarbank E. K. M. Capel, J. Kroon, A. B. Breebaart en W. E. Heymen, thans klerken by die directie, en tot klerk by genoemde directie, N. J. Willems, F. H. Van Zutphou, J. Tb. M. Warnsinck en P. G. J. Alborti, allen tydolyko beambten by die directiemet ingang van 1 April 1888, benoomd tot ijker dor maten en gewichten den adjunct-yker der maten en gewichten Ch. Carmiggelt; don met verlof hier to lande aanwezigen kapitein dor inf. J. B. Ponstyn, op zyn verzoek, met ingang van 1 April 1888, wogens lichaamsgobreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, mot toekenning van pensioen; den hoer J. Blomhert, laatstelyk tydelyk adj. boekhouder by de weeskamer te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zyn verzoek, met ingang van 1 April 1888, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Het Leidsche Toonccl. Niet dikwp'Is mogen wy het genoegen sma ken eene opera hier in Leiden voor hot voet licht te zien brengen; uiterst zeldzaam valt ons de eer ten deel onzen by val te schenken aan een toonwerk, dat ons nationaliteitsgevoel streelt, omdat hot zyn oorsprong heeft gevon den op Hollandschen bodem, omdat het zyn ontstaan te danken hoeft aan oen Nederlandsch talent. In dat gonoogen, In die eer mochten wy ons gisteravond verheugen by do opvoering van Verhey's „König Arpad." Bepaald verwondering mag het dan ook baren dat de schouwburg niet beter bezet was, dat niet meerderen daar -henen getogen waren om hulde te brengen aan den man, die op dit gebied ons vaandel nog hoog weet te houden. De „König Arpad" lovort ons eone dooreen- mengeling van krachtige, degelyke en tevens melodieuze muziek, welke door do uitvoering volkomen tot haar recht kwam. Mevrouw Jaide als Liska zong de ballade in de eerste acte: aao nvuovuip 1U taliwu /jOltuiJ QOl IVUUlg TTalUC Vï liCU f Ihm folgten Hcidenschaaron in cd'lcm Siogcamulb met die sympathieke, heldere stem, welke overal, waar zy optreedt, bewondering afdwingt. Ook het: Also du willst es? Es geschehe, onz., word met gevoel voorgedragen en uitstekend geaccentueerd. Fraulein Weiser mag zich beroemen op eene zeer welluidende, omvangrijke sopraanstem immer zuiver, zelfs in de hoogste registers. Hare duo's met König Arpad, in de eerste en in do tweede acten, deden, dan ook een storm van byvalsbetuigingen ontstaan, een huldebetoon, waarop èn zang- èn actie vol komen recht hadden. De diopgevoelde smart als. ote ongelukkige Reyna, door dankbaarheid hier too gedwongen, hare hand reikt aan hem, voor wien zy geene liefde koestertdo inwendige sbjyd, gevoerd by het zien van don man, wien haar hart. was toegewyd, en eindelijk de overwinning, welke, in den stryd, tusschen liefde ea plicht, do eerste behaaltdit alios word op bewon derenswaardige wjjzo weergegeven. Minder beviel ons de heer Baseh in. de titelrol; zyno stem scheen niet immer even vast te zyn; vooral in het recitatief klonk zy onzeker. De actie, het spel schynt deze acteur als byzaak te beschouwen, ten minste veel zorg besteedde hy hier niet aanook zyne kleeding was niot goheol en al overeenkom stig don ons voor oogen gestelden tyd. "Wy willen mot deze woorden hom goen verwyt maken ons geene ontbloote armen of beenen te hebben doen aanschouwon; een staand boordje voor een heidenkoning van hot jaar 970 schynt ons echter wol eene al te vrye opvatting goweost to zyndit is, volgons onze beschoidene meening, een anachronisme, welke moeilyk te verantwoorden is. Een zeer gelukkig oogenhlik had hy èn in zyn duo met Reyna in de tweede acte, èn by het zingon van den marsch by het oinde dierzelfdo acte. Met genoegen hobben wy kennis gemaakt met don hoer Griming. Ook deze heeft te beschikken over eon vol en welluidend stem geluid. Vooral in het Eb iat gonugIeh lass dio theuro Schwelle, enz. kwam die schoone tenorstem volkomon tot haar recht. De actie had eveneens iets losser en vryor kunnen zyn. Do koren gaven over het algemeen reden tot tevredenheid; vooral de marach by het slot dor tweede acto werd met kracht, met gloed voorgedragen. Het orkest verdient in alle mogelyke opzich ten onze hulde voor do wijze, waarop het alle bezwaren dor dikwyis ingewikkelde instru mentatie overwon. Ofschoon het onderwerp van hot libretto, oen verloren en ten gevolge van een medaillon wederge vonden kind, uitorst zwak te noemen is, mag de bewerking van dit niet bepaald nieuw thema echter zoer pryzenswaardig ge noemd worden. Hoezeer hot werk van den Nederlandschen componist op prys werd gesteld, bleek uit de luide byvalsbetuigingen, welke hem bij het ton tooneele verschynen van allo zyden ten deel vielen, uit het viertal kraDsen, waarvan één hom door oen onzer Minervazonon namens de loden van hot Leidsch studentencorps werd aangeboden als hulde aan den landgenoot, eon tweede door de burgercommissie van onzen schouwburg, de derde door eenigo Rot terdamsche jongelieden aan hun stadgenoot on de vierde van den vriend, aan wieos initia tief wy hoofdzakeiyk den avond van gisteren te danken hebben. Zoo dezo ons ook Verhey's „Milda" kon doen genieten, voorzeker zou hy vel or. aan zich ten zeerste verplichten. Mr. L. ÏI. Gemengd Nlenws. Ten gevolge van don langdurf- gen, strengen winter en het daardoor lang ge sloten water, waren de pryzen dor brandstoffen verbazend gestegen. Tegenweordig nog kostJ o. a. de lange tsrf hier één eent per stuk,, terwyi ze voor dioa prys zelfs nog niot altyd to bekomen is, dsar by vele» de voorraad5 uitgeput raakte. Zij; die kort vóór bet invallen der laatste vorst neg ladingen aankregen, waren dus wel ln de»gelegenhe!digeede zaken te maken. Zeker manspersoon, te-d'ezer ge meente onder oen zeer vreemden naam bekend, kreog hedenmiddag op1 de Langebrug, by het vrvw, twiot ataofc oon atvdbr T-irtogon woordiger van het sforke geslacht. Deze fcsatste ontwikkelde bij; de- in eene wersteling ontaarde bwist inderdaad- zooveel kracht, dat zyn tegonstandor, (Se gewooniyk op krukken springt,, woldra op- den grond lag. De heer W. P., arts-, was spoedig terplaatse aanwezig en constateerde dat de-maatschappij zich niot oogenblikkelyk van den man zou beroofd zien. Por as werd do persoon van de-plaats zijnor vernedering verwydeod en met groot gevolg naar het poütiebureeb gebracht Een jongen v a-n 1 G j a-r o n, J. G. H., aan de Vyfhuizen, te Haarlemmermeer, is gearresteerd wegens, diefstal van geld hij C. J. en ter beschikking van. den oüflcier van justitie gesteld. T e S t. - Mi ch is - Ge stel (N.- Br.) is een onbezoldigd ryks veldwaobter, die Iemand wegens hot doodslaan van konijnen bekeurde, door deze» met eea mostverk. ornsiig verwond geworden. Do dader is onbekond gebleven. Volgens telsgraphiischeberichte-n uit Nieuw-York van gisteren, 5s aldaar oen hevige storm uitgebroken. Tot hiertoe zyn 87 ïyken van onder de puinhoopen te Oporto te voorsehyn gebracht. Te Chatlllon (Frankrijk) is oene vrouw van 42 jaar bevallen van haar 23sto kind. In den manufactuurwinkel van de wed. Van der Werf, aan den Korten Dam te Schiedam, brak gisternacht om halftwee, door eeDe tot dusver onbekende oorzaak, brand uit. Da bewoners, die door den zwaron rook, welke in hun slaapvertrek drong, gewekt werden, konden zich slechts met moeite dooi den rook een weg banen. Met behulp van de brandkraan der waterleiding uit hot belendende huis van den heer F. Visser, werd de brand gobluscht. De toegebrachte schade is nogal aanzienlijk. Aan de Berlynsclie beurs is gis teren eone poging tot schandelijk bedrog ge pleegd. Aan firma's van speculanten werden namelijk onder beurstyd postkaarten bezorgd, voorzien van valsche handteekeningen der beide presidonten van do Rijksbank, en mel dende dat Von Bismarck zwaar ziek geworden was. De politie stelt oen onderzoek in. In do grooto aardo werk- fabriek van Vioillard te Bordeaux brak brand uit. De verwoesto gebouwen bosloegon eene opper- vlakto van minstens 1509 vierk. motor. Men schat do schade op 1 millioen fr. Op do baan Finsterwalde— Zschipkau der Sorau Gubonor spoorweglyn ontspoorde den 2Gsten dezer een personentrein. Vier personon werden gedood, vyf zwaar en velen licht gewond. Telkens komen nog niouwe ver- schrikk6lyke berichten omtrent de verwoes tingen, door de ovorstroomingen van de Elbe, den Weichsel en de Nogat niet alleen, maar nu ook nog door de Warthe en de Oder aan gericht. Uit de menigte ongelukstijdingen valt tot dusver op to maken dat meer dan 80 plaatsen in Noord-Duitschland onder water staan en onder dezen verscheidene aanzienlyke steden, die het hard te verantwoorden heb ben, zooals Posen, Elbing en Mariönburg. Ook Dantzig wordt bedreigd. In de lage landen van den Weichsel alléén reeds zyn 3000 men- schen zoxder dak. Aan de Elbe by Boitzenburg zyn 15 dorpen overstroomd. By Dannenberg ziet men eene zee, uit welke van 30 dorpen slechts de daken zich nog verheffen. Ook van den linkeroever der Elbe dreunden, by het verzenden der laatste berichten, voortdurend noodschoten, ton teeken dat ook daar dyk- breuken plaats hebber». Daarby komt na nog een stortregen, waardoor het water nogstygt on de algemeene verwoestingen nog verergerd worden. Te LüNsek is gisteren ait Boizenburg bericht ontvangen dat in den vorigen nacht negen personen zjjn omgekomen. Te Kulm is weinig ys meer; het water vatt langzaam evonaie te Dirschaxr, Uit Plehmesdorf meldt men dat daar weinig ysgang en dus ook niet veel gevaar is. Te Thorn is het water 54 c.M, gedaald. By Neuhauuzyn ook 15 dorpen overstroomd de ellende is- daar nu gro&ter dan te Dömitz. Uit de overstroomde streken komen wederom berichten vam het instorten van huizen; in liet geheel zyn- meer dan vijftig dorpen over* ofcroomd. In ISecklenburg hebben de inzame lingen tot nu 15,000 mark opgebracht; verdere giften worden ingewacht. BUSTENJLANiD. Franbrjjh. De vryspraak van den heer Wilson door het hof heeft te Parys nataurlyk groot opzien gewekt. Men bad wel gedacht dat liet vonnis van de rechtbank aanmerlrelyk zoui verzacht worden, maar aan volkomen vryspraak ge loofde men niet, al is hefc vonnis overigens zeer streng tegen Wilson. Het arrest, waarby co heer "Wilson is vrygesproken, neemt als- vaststaande aan, daO inderdaad; onder de ingeving van dezen beklaagde de personen, die mot ham terecht stonden, hebben gohandald en chat hy het voordeel heef» genoten van de gelden, door Greapin de la Janniöre. ter verkrijging van oor ridderorde gestort- Maar dan zegt het hof verder iat in die- handelingen de vor- eischten vaa oplichting- niet aa&wezig zyn, en de eerste rechter verkeerdelijk heeft aan genomen, dat er leveriag van een ridderkruis is beloofd voor oen bepaalden, dag, onder voorwendsel dat men te beschikken had over iets, dat men niet had te begeven. Crespin heeft, door oene opsffering te doen voor een van Wilsons bladen, enkel zich willen be dienen van eene machtige voorspraak; de aanbevelingen en stappen, welke hij gekocht heoft, waren niot hersenschimmig en hebben inderdaad plaats gehad. De bewyzen daarva» zyn hem geleverd on hy heeft die erkend; hy i3 derhalve niet bedrogen. „Hoe streng men ook moge oordeelen over do zedelyke afwykingen, wolke in het proces zyn gebleken," zoo oordeelt het hof verder, „het staat tevens vast, dat er te zijnen nadeelo geene oplichting is gepleegd en art. 405 C. P. du3 niet van toepassing is. De feiten, welke gebleken zyn, vallen ook niet onder eene andere strafbepaling, en de rechter is geroepen niet om do wet te maken, maar enkel om de wet toe te passen zooals zy luidt, en het is hem zelfs uitdrukkeiyk ver- bodon de strafwet uit te breiden tot gevallen waarin zy niet heoft voerzien." De heer Chartes Laurent vestigt er in de „Paris" de aandacht op, dat de heer WilscB nu weer zijno zitting in de Kamer kan in- n-men en, alsof or niets gebeurd ware, weer deel kan nomen aan de beraadslagingen der

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2