l .v>.~.r vxj s.^zsïZ'ixizExrj Gemengd Nlenw*. Uit Katwijk aan Zee meldt men van 26 MaartHeden waren alhier 10 schuiten van de schrobnetvisscherij aan, welke in af slag van 20 tot 146 besomming maakten. Behalve eene schuit, wolke een verlies van een kluiver en een touw had, was geene schade geleden. De rechtbank te 'sGravenhage heeft gisteren den bewoner van Scheveningen, die een deurwaarder ter deuro uit zou heb ben geworpen, vrijgesproken. By J. Lommerse te Haarlem me r- nieer, aan den Ringdijk,' ontstond 23 dezer, des morgens vroeg, brand in een hooiberg, waarin p. m. 14,000 kilo oud en nieuw hooi. Omstreeks 2000 kilogram zjjn verbrand of door water onbruikbaar. De oorzaak is onbe kend. Hot hooi was niet verzekerd. Dezer dagen gaf de heer IV. to Haarlem aan zijne huishoudster een bankbil jet van 300 om daarvan eenige betalingen te doen. Eenige oogenblikken daama was het, bij het opruimen van andere papieren, in de brandende kachel verdwenen. Te Amsterdam is, in do Militie zaal, eene internationale sport-tentoonstelling geopend. Do catalogus bevat 03 nommersop elk nommer staan echter dikwerf verschillende inzondingen. Het artikel snelwielers vooral is goed vertegenwoordigdverder vindt men natuurlijk jachttuig, schaatsen, cricket-, voet- bal- en lawn-tennis-spelen, visscherybenoodigd- heden, gymnastiek- en schermartikelen, sport- booten en pleiziervaartuigen, sportkostumen enz. Ook verbandkisten zyn niet vergeten. Eindelijk heeft men kans gezien wijnen en verduurzaamde levensmiddelen onder het étiquet „sport" geëtaleerd te krijgen. De leden van het Utrechtse he studentencorps zullen hedenmiddag, by gelegen heid van den dios der hoogeschool, na de rede van den rector magnificus in het Groot- Auditorium, eene ryparty houden en 's avonds eenige serenades brengen. (U. D.) Van Leeuwarden is per spoor trein naar Wolvega vertrokken een detache ment van 35 militairen, onder bevel van den Isten luit. P. baron Van Lewe van Middel- stum, ten einde van daar zich te begeven naar de gemeente Ooststellingwerf, waar de arbei ders in de veenderyen onder Appelscha met werkstaking dreigen wegens weigering van de verveners om hun hooger loon te geven, zoodat er vrees voor ongeregeldheden bestaat. Door de politie te Meppol is proces-verbaal opgemaakt tegen t woo personen, die Zondag-avond glasruiten hobben verbryzeld in het lokaal der bijeenkomst van het Leger des Heils. Dien avond ging het in en buiten hot lokaal zeer rumoerig toe, zoodat dit door de politie moest worden ontruimd, hetgeen sedert het optreden van het Loger aldaar nog niet noodig was geweest. Te Ingen viel een tweejarig kind in een onbewaakt oogenblik in een pot met kokend water, ten gevolge waarvan het na een hevig lyden bezweek. By de justitie te Brussel is aan gifte gedaan van eene dame te Ixelles, die sedert 8 jaren het lyk van haar kind in een koffer bewaart en dit aldus zelfs mede op reis neemt. Te Coire, in Zwitserland, voerde men in den kleinen schouwburg een stuk op, getiteld: „De laatste postiljon van denGothard". Een jongeling vuurt daarin op zyne bruid en doodt haar; het geweer, waarvan de troep zich bediende, was reeds twintigmaal voor dat doel aangewend, zonder natuuriyk in wer- kelykheid eene doodende uitwerking teweeg te brengen. Ditmaal wilde de acteur, die de rol van den minnaar vervulde, eens byzonder effect maken en gebruikte daartoe een slag hoedje. Het schot ging af en de actrice viel dood neder. Sedert vier jaren toch was het geweer geladen geweest. Te Br u's sol heeft een knaap van veertien jaar, Albert Laudy, zyn elfjarigen halven broeder Corneille, die hem het een of ander verweet, by de keel gegrepen en geworgd, waarna hy het lyk met oen doek aan een vensterluik hing, om het don schyn te geven als had de jongen zlchzelven van kant ge maakt. In hechtenis genomen, heeft hy alles bokend. Clier et en Bernard, die vóór eeni- gen tyd te Agny eene herbergierster, de we duwe Godard, vermoordden en hare dochter en kleindochter derwyze verwondden, dat zy nog niet in staat waren getuigenis te komen afleggen, zyn thans door het Hof te Saint- Omer tor dood veroordeeld. Te Rysel is oon vyftienjarig dienstmeisje in hechtenis genomen, beschuldigd van tweelingen van ruim vier maanden te hobben vergeven. De bloeiende kleinen waren plotseling kort na elkander ziek geworden en onder goiyke verdachte verschynselon bezwe ken. In het uitgebraakte voedsel zyn sporen van luciferskoppen gevonden. De berichten betreffende de overstrooming in Mecklenburg luiden iets gunstiger. Te Domitz is hot water twee voet gevallen, zoodat een gedeelte van het stadje weer droog is. De toestand in do omliggende dorpen blyft echter zeer treurig, want het goheele platte land staat nog onder water. Keizer Frederik heeft terstond eene flinke som ter beschikking gesteld tot leniging van den eersten nood. Het stadje Domitz tolt 2500 inwoners, die grootendeels van landbouw en veeteelt loven. Wat er van de 15 vermiste pioniers is ge worden, is nog niet bekend. Evenmin weet men hoevelen der dorpsbewoners, die op daken en schoorsteenen eene toevlucht tegon het water moesten zoeken, gered zyn.'Tot dusver is, voor zoover men weet, het aantal der slachtoffers niet zeer groot. Daarentegen is eene groote hoeveelheid voo verongotukt. Uit Danzig luiden de berichten ook zeer ongunstig. De Weichsel on de Nogat zyn op vele plaatsen buiten de oevers getreden en hebben groote verwoestingen aangericht. Menige dyk is ook daar reods bezweken, zoodat bouwland en weiden over groote uit gestrektheid onder water staan. Tien dorpen zyn daardoor overstroomd. De menschen hebben zich ook daar grootendeels kunnen redden, maar de schade, welke aan het land en den veestapel is toegebracht, is nog niet te bepalen. Zooveel mogeiyk worden de ys- dammen, welke het water inde Weichsel tegen houden, door de pioniers opgeruimd. Marienburg staat reeds grootendeels onder water. Het post- en telegraafkantoor is niet meer te bereiken en ook het gerechtshof en andere gebouwen, alsmede de gevangenis; werden geheel overstroomd. Da brandweer wist echter nog bytyd3 de persopen, die zich in dit gebouw bevonden, te redden. Het spoorwegverkeer in de gehoele Weichsel- streek is natuuriyk op vele plaatsen gestaakt. Thans zy'n aldaar twee vierkante mijlen laag gelegen grond overstroomd. Reusachtige ys- schotsen dryvon te midden van het water. Ook in het vyf myien verder noordelyk liggende Elbing is er ton gevolge van ysop- stoppingen groote watersnood, zoodat de door vele fabriekarbeiders bewoonde voorsteden onder water staan. In de plaatsen aan den Weichsel en de Nogat levert de ysgang een huiveringwekkend gezicht op, daar de wassende vlood torenhoogs ysschotsen met zich voort, welke alles wat zy op haren weg ontmoetenboomen, huizen, enz. neerhalen. Omtrent den omvang der schade aan goed en het verlies van menschonlevens is nog vol strekt geene raming te maken. Er zyn thans ook nadere berichten uit Wit- tenberge (in de Pruisische provincie Branden burg). Groot zyn de vernielingen, rondom Lenzen en verder langs den rechteroever der Elbe door het water aangericht. Lenzen, een stadje van 3000 inwoners, is slechts voorde helft overstroomd, daar de hooggelegen helft is vrygebloven; maar de dorpen in den omtrek liggen geheel onder. Yooral Wootz, alwaar de eerste dykbreuk heeft plaats gehad, is zwaar geteisterd, maar Rosendorf en Kietz niet minder, doordien er by laatstgenoemde plaats eene tweede dykbreuk is gevolgd. De dorpen Besandor, Baartz en Gaartz liggen zoodanig door opeengepakte massa's ys en sneeuw ingesloten, dat zy slechts met groote inspan ning bereikbaar zyn. Zaterdag hobben de sap- peurs zeer veel moeite gehad om door middel van planken eenige bewoners te hulp te komen. Er is zeer veel vee verloren gegaan. Dit laatste is ook langs den Beneden-Nogat het geval. Geheele huizen zyn aldaar weggeslagen. Een landeigenaar te Breetz hoeft 200 runderen en 1000 schapen door het water verloren. Te Elbing zyn 190 vluchtelingen uit Zeyer opge nomen. In de omstreken--yan Wittenberge waren Zaterdag reeds 16 lyken uit het water opgehaald. Ook uit de overstroomde districten aan de Elbe zyn thans van ooggetuigen nadere ver- schrikkolyke berichten ontvangen. Het over stroomde gebied nabij Mecklenburg, aan de Pruisisöhe grenzen, is door ongeveer 10,000 menschen bewoond. De ter hulp gezondene pioniers hielpen de gevlochten van de daken der huizon en uit de boomen, waar zy eenige dagen en nachten, ten laatste zonder levens middelen, hebben doorgebracht. Er waren door medelydende personen lyken door touwen vastgemaakt, om niet door den stroom medegovoerd te worden. De moeilyk- hoid by hot rodden bestond daarin, dat tusschon den slykerigen vloed sterke ijsschotsen ter hoogte van een halven meter waren. Tallooze boomstammen, lyken van vee, meubelen enz. dreven op het water, waardoor de nadering met schuiten en stoombooten in hooge mate belemmerd werd. Kantongerecht te Lelden. Door het kantongorocht alhier zyn ver oordeeld F. S., te Noordwykerhout, wegens te Noord wyk bemachtigen van wild, door middel van oen wildstrik, tot 6 of 6 dagen hechtenis, verbeurdverklaring van haas en wildstrikken on bevel tot vernieling der wildstrikken. J. v. d. B., te Noordwykerhout, wegens te Noordwyk jagen in gesloten jachttijd, op eens anders grond zonder schriftelyk bewys van vergunning van den eigenaar of recht hebbende, gepleegd door iemand, die binnen de laatste twaalf maanden aan die overtreding, voorafgegaan wegens overtreding der ver ordening op de jacht en visschery is veroor deeld, tot 3-maal 5 of 3-maal 5 dagen hechtenis, verbeurdverklaring van het geweer, bevel tot uitlevering of betaling van 2 of 2 dagen hechtenis. G. De R., J. Z. en W. De R., te Noordwyk, wegens te Noordwykerhout zich in het veld buiten openbare wegen en voetpaden bevinden mot wildstrikken, geploegd door personen, die binnen de laatste twaalf maanden aan die overtreding, voorafgegaan wegens overtre ding der verordeningen op de jacht en visschery zyn veroordeeld, elk tot ƒ6 of 6 dagen hechtenis met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling der wildstrikken. A. v. d. O., te Zoeterwoude, wegens als reiziger zich zonder behoorlyk plaatsbewijs in den trein bevinden, tot 3 of 2 dagen hechtenis. J. De M., P. De M., C. v. d. M., A. De H., J. v. V., P. v. V., E. B., S. Do H., J. v. d. M. en P. K., allen to Oegstgeost, wegens te Oegstgeest honden gebruikt om eene kar te trekken, niet onder het voertuig gespannen hebben, elk tot 1 of 1 dag hechtenis. G. v. E., J. Do M., C. G. en J. K., allen te Rynsburg, wegens hetzelfde misdryf, elk tot 1 of 1 dag hechtenis. F. M., te Oegstgeest, wogens te Oegstgoest ryden met eene kar, waaronder een hond was gespannen zonder dat die kar van weerszyde van don binnenkant dor wielen van een zybord was voorzien, tot ƒ1 of 1 dag hechtenis. J. R., te Lisse, wegens te Leiden twee honden aangespannen hebben, niet van muil band of muilkorf voorzien, tot 2-maal 0.50 of 2-maal 1 d. hechtenis. H. J. E. en J. P. IC., te Leiden, wegens te Leiden in vereeniging verwekken van buren gerucht, waardoor de nachtrust kan worden verstoord, elk tot ƒ1.50 of 2 d. hechtenis. A. v. S. d. B., te Leiden, wegens te Zoo- terwoude zitten op eene door honden getrokken kar, tot ƒ1 of 1 dag hechtenis- F. S., te Rynsburg, wegens hetzelfde mis dryf, tot ƒ3 -of 2 dag hechtenis. S. P. N., te Leiden, wegens zich in kenne- lyken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, tot 6 dagen hechtenis. F. G. in 't W., te Rypwetering, wegens hetzelfde misdryf, tot 6 dagen hechtenis. A. F., woon- of verblyfplaats onbekend, wegens hetzelfde misdrijf, —tot 0.50 of 1 dag hechtenis. BUITENLAND. Frankrjjk. Gelyk men reeds weet, heeft generaal Boulanger by de verkiezing in het departe ment de l'Aisne 45,089 stemmen verkregen. Ofschoon nog de uitslag der stemming in vier gemoenten niet bekend is, blykt toch reeds dat de generaal de volstrekte meerder heid niet verkregen heeft, en deze wordt by elke eerste stemming voreischt. Er is dus eene tweede verkiezing noodig, waarby de candidaat, die de meeste stemmen verkrftgt, als gekozen wordt beschouwd. Tot dusver werden in dit district uitge bracht op den radicaal Doumer 26,808, op den monarchist Jacquemart 24,670, op den republikein Canel 4530 en op den anarchist Langrand 2380 stemmen. Met de 45,089 stemmen van Boulanger werden er dus uit gebracht 103,477 stemmen, zoodat de generaal nog onder do volstrekte meerderheid y gebleven. In het departement Bouches-du-Rliöne waar eene tweede stemming plaats vond en dus alleen de betrekkelyke meerderheid vol doende was, werd de communist Félix Pyat gekozen. Alleen in de stad Marseille verkroeg Pyat moer dan 20,000 stommen. In het geheel werden 40,000 stommen uitgebracht op dezen communist, die by de eerste verkiezing 19,656 stemmen vorkreog. De candidaat der radicalen, Langnol, vereenigde toen echter 14,825 stemmen op zich, maar nadat deze zich voor Boulanger had teruggetrokken stemde de groote meerderheid der radicalen op Pyat. De „Républiquo francaise" wyst vooral op Boulangers verpletterende nederlaag in hoi zuiden, waar hy slechts 983 stemmen ver kreeg, en zyne overwinnng in het departement de l'Aisne. Marseille is door en door republt keinsch en daar kan het cesarisme geen wortel schieton, maar het departoment de l'Aisne was geruimen tyd Bonapartistisch en is eerst langzamerhand tot do republiek bekeerd. De oude kwaal kon daar dus mei weinig moeite weer worden opgewekt, zoo- dat de vrienden van Boulanger daar oen gunstig terrein vonden. In allen gevalle acht de „République fran caise" het nu voorgoed uitgemaakt dat Bon- langer heeft opgehouden soldaat te zyn. Hij heeft zich op het pad der staatkunde be geven, welnu, Iaat hy dit dan voor altijd bewandelen. Gistermiddag is de kry'gsraad, die over Boulanger moest oordeelen, in de cadetten school te Parys byeengekomen. Alle straten in do buurt waren door politie-agenten bezet, terwyl ook een groot aantal nieuwsgierigen zich daar verdrong. Toen Boulanger met zjjn vriend, graaf Dillon, kwam aanryden, hoorde men hier en daar een enkel „leve Boulanger!" maar deze toejuichingen haddon niets te be duiden. De soldaten, die tot de school boho» ren, waren in het gebouw geconsigneerd, ten einde zoo noodig verstoringen der orde tl helpen verhinderen. Verschillende dagbladen der hoofdstad mei den dat het besluit van den raad van onder zoek ongunstig is voor generaal Boulanger. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren met 290 tegen 170 stemmen besloten, het voorstel in overweging te nemen, waarbij machtiging wordt verleend tot uitgifte dor loten-Panama. Hot oudste lid der „Académie francaise," de heer Nisard, is te San-Remo overleden. Het hof van appèl te Parys heeft gisteren beslissing genomen in de zaak-Wilson, Ribeau- deau, Hébert en Dubreuil. Hot hof heeft, met verwerping van hel eerste vonnis, Wilson en zyne medebesclml digden vrijgesproken. De beweegredenen tot dit vonnis zijn Hiel temin van zeer ernstigen aard voor de be schuldigden wel wordt erkend dat geen der ten laste gelegde feiten valt onder de toe passing van eenig artikel van het wetboek van strafrecht, maar tevens dat zy laakbaar zyn met het oog op de algemeens zedelijk heid, en op dit punt zyn zy buitengewoon bezwarend voor de beschuldigden. Aubertin, die eenige maanden geleden op den heer Jules Ferry schoot, is door it doctoren, die hem in dien tusschontyd gade geslagen hebben, voor ontoerekenbaar ver klaard geworden. Dnltachland. De Berlynsche correspondent van de „Stan dard" weet eenige byzonderheden mede te deelen over het testament van wylen Keizer Wilhelm. Het vermogen, dat hy naliet, moet ongeveer 50 millioen mark bedragen. Het grootste deel hiervan zal gestort wor den in de zoogenaamde schatkist der kroon, door koning Frederik Willem III gesticht. De rest wordt verdeeld tusschen keizerin Augusta en de beide kinderenkeizer Frederik en de groothertogin van Baden. Het kasteel Babelsberg en hot paleis te Coblenz worden het eigendom der keizerin moeder. Natuuriyk is een groot aantal legaten vermaakt. Gisternacht is te Berlyn aan de gevolge" eener bloedvergiftiging, na amputatie van een vinger, overleden de bekende tooneelspeelster Charlotte Frohn, echtgenoote van den vroegere" directeur van het „Residenz Theater" en blyspelschryver Anton Anno. Mevrouw Frohn muntte uit in de comédie. Zy was eene hoogst beschaafde vrouw.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2