Woeiisdaa; Maart. I Leiden, 27 Maart. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. N°. 8624. t«ne IUÜÖ. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COTJRJlNT: Voor Loidoa por 8 mundi.140. ftmoo por post.2.40. Afeondorl^jko Nommers...a 0.05. Ofllcieel© Konnii8ff©ving;on. De Burgemeester der gemeente Leiden herinnert hij deze den Geestelijken en Studenten i» de God geleerdheid, die reeds bjj de Nationale Militie zijn iDgelijfd, alsmede hun, die daartoe kunnen worden •opgeroepen, dat zij tot het bekomen <W ontheffing van den werkelijk* n dienst, bedoeld bij delstezin- snedo van art. 127 der wet van den 19UtnAngi 8 vs 1861 (Staatsblad No. 72). verplicht zijn, tnsschen den 2Oston Maart en den lsten April dezes jaars, hunne aan vrage, met het daarbij behoorend bewijsstuk, bij hem, Burgemeester, in te dienen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Maart 1888. DE KANTEB. De Burgemeester der gemeente Leidon brengt tor konnis van belanghebbenden dat de attestation de vita van ben, die voorschot op hun gagement van het Rijk ontvangen, van Vrijdag 6 April a. s. af op bet bureau van don Burgerlijken Stand ter teeke- ning liggen. Leiden, De Burgemoester voornoemd, 27 Maart 1888. DE KANTER. Het bestuur van de vereeniging „De Prac- tische Ambachtsschool te Leiden", welke zich ten doel stelt om jongelieden uit den werkmans stand te vormen tot bekwame werklieden in het timmeren, smeden, meubelmaken en schilderen, heeft het voornemen eene verloting te houden van door de leerlingen gemaakte voorwerpen. Het bostuur wenscht mot de opbrengst dier verloting, na aftrek der onvermijdelijke kosten, een tekort in de rekening over het jaar 1887 te dekken, dat ontstaan is door eene nood zakelijke uitbreiding dier school, maar tevens zich daardoor te ontdoen van werkstukken, welke de leerlingen niet op bestelling, maar tot oefening hebben gemaakt, en ze op die wijze ten voordeele der school te doen strekken. De verloting zal plaats hebben in de maand Juni, terwijl het aantal loten 1000 bedraagt, tegen één gulden per lot. Do hoofdprijs be staat uit eene notenhouten boekenkast in Hol- landschen renaissance stijlde tweede uit een vuurscherm van dezelfdo houtsoort en styl, met borduurwerk. De voorwerpen zullen in de maand April a. s. in de Stadszaal ter bezichtiging worden gesteld. Dankbaar heeft de commissie van verloting hot aanbod van verscheidene Leidsche dames aangenomen om de prijzen, welke zich daartoe leenden, van borduurwerk of teekeningen te voorzien. Wy verwachten dat velen van de gelegen heid zullen gebruik maken op eone dergelijke gemakkelijke wijze eene inrichting te steunen, welke bewezen heeft op degelyken grondslag te rusten en zoo uitnemend werkzaam is tot heil van onze jongelui uit den ambachtsstand.- Door den directeur der artillerie-inrichtin gen te Delft is gisteren aanbesteed de leve ring van COO groote blauwe dekens. Minste inschrijvers waren de heeren Gebrs. Van Wijk en Co., te Loiden, voor 16.68 per stuk. Met den strengsten eenvoud werd heden ochtend op de algemeeno begraafplaats te 's-Hage het stoffelijk overschot van don gep. vico-admiraal G. Fabius ter aarde besteld. Onder de vele vrienden en belangstellenden, voor het meerendeel oud-vlagofficieren, wer den opgemerkt de oud ministers Geerling, Taalman Kip en Gericke, voorts de generaal jhr. Verspijck, baron Van Hardonbroek van Bergambacht en eenige ambtenaren on oud ambtenaren van het departement van marine. Er werd aan hot graf niet gesproken. Dr. P. Mess heeft aan den gemeenteraad dor residentie eervol ontslag verzocht uit zijne betrokking van geneesheer der gemeente-bad inrichting te Scbevoningen, wegens redenen van gezondheid, met ingang van 1 April a. s. Dit ontslag is hem heden verleend onder dankbetuiging vtor de door hear bewezen diensten. De 1ste luitenant D. M. E. De Ridder on de 2de luitenant H. F. C. baron Van Ompkal Mulert, beiden van het 1ste bataljon 1de re giment infanterie te Delft, zullen deelnemen aan het examen voor de 2de afdeeling der krijgsschool voor officieren te 's-Hage. De gepensionneerde vice-admiraal O. A. Uhlenbeck, buitengewoon adjudant des Konings, is gisteravond te 's-Gravenhage overleden. De benoemde officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht K. A. E. Seipgens wordt met 11 April a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. Door oen kiezer te Schiedam, die onbe kend wenscht te blijven, is uit dankbaarheid over den uitslag dor verkiezing in dat district van een lid voor de Tweede Kamer, aan het diaconie-armbestuur der Hervormde gemeente aldaar eene gift ter hand gesteld van ƒ500 ten behoeve van de armen dier gezindte. Ook de Haagsche correspondent van de „N. Gr. Crt." kan verzekeren dat, wat er ook van 's Konings toestand zij, het Zr. Ms. stellig plan was de zitting der Kamers van Honderd en Vijftig persoonlijk te openen en dat alleen de verkiezing van Domoia Nieuwen- huis dit plan heeft doen wijzigen. Hedennacht is te Barendrecht overleden de heer H. Swank, sedort 33 jaren burge meester dier gemeente. De heer J. Van Rossum Du Chattel, directeur der gasfabriek te Venioo, is als zoodanig benoemd bU de „Sociedad Cooperativa iaditana de Fabrication de Gaz", te Cadix. De officier van gezondheid 2de kl. D. E. Van Batenburg van het 4de regiment infanterie, is bestemd om, te rekenen met 10 April a. s., den geneeskundigen dienst in het kamp b(j Oldebroek waar te nemen. In de Staatscourant van heden zijn opge nomen de koninklijk goedgekeurde gewijzigde statuten der „Bouwmaatschappij Vreewijk" te 's-Gravenhage. Het hoofdbestuur dor Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantenkunde heeft zich tot verschillende spoorwegbesturen gewend met verzoek om bij gelegenheid der internationale bijeenkomst van hofbouwkun digen van 15 22 April a. s. te Gent, welke met de opening der vyfjaarlyksche tentoon stelling der Koninklijke Maatschappij van Landbouw en Kruidkunde aldaar samenvalt, voor hare leden op vertoon van legitimatie vrachtvermindering toe te staan. Op de lijnen der Belgische staatsspoorwegen is reeds 50 pet. vermindering van vracht toegestaan. Gisteren is te Amsterdam aanbesteed het uitvoeren van onderhoudswerken op den spoorweg Amsterdam-Rotterdam en Haar lem—Uitgeest—IJmuiden in 7 perceelon. Minste inschrijver was de heer P. Verbrugge, voor 55,440 in massa voor de 7 perceelen. Het stoomschip „Noord-Holland," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 25 Maart te Marseille; do „Semarang," van Rotterdam naar Batavia, is 26 Maart te Southampton aangekomende „Soerabaia" is 25 Maart van Rotterdam te Batavia aangekomon; do „Ko ningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 26 Maart; do „Noord-Bra bant," van Java naar Rotterdam, passeerde 26 Maart Dover en kan 27 dezer te Rotterdam worden verwachtde „Schiedam," van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 26 Maart Lizard; de „Burgemoester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Maart van Colombo; de „Prins Frederik", van Am sterdam, arriveerde te Padang 26 Maart. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 30 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft den kapitein M. J. H. baron Van Slingelandt, magazijnmeester der artillerie te Utrecht, bij de magazijnen benoorden den Krommen R(jn, op ponsioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1560 's jaarsmot wijziging in zooverre van het kon. besluit van 11 April 1885, bepaald, dat PRIJS DHR ADVRRTRNTH1X: Tu l1.04. I«l«re regel meer ƒ0.171. Qrootere lettere neer pleeUmlmte. Voor het ie- ceeeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. het daarbij aan den kapitein Magnin, van het wapen der infanterie, toegelegd pensioen geacht moet worden te zijn verleend krachtens art. 42, sub 16, van de wet van 28 Augustus 1851 en voorts met toepassing van de artt. 146, 19 en 196is der wet van dezelfde dag- teokoning, laatstelijk gewijzigd by de wetten van 29 Mei 1877 en van 15 April 1886, zoo mede met inachtneming van het bepaalde by art. 3 der eorstvermeide wijzigingswet, tot eon bedrag van ƒ1705 's jaars. Het Eeldschc Tooneel. Wy gaven reeds vroeger enkele malen ons oordeel ten beste over de zoo by uitstek goedgeslaagde volksschets, door Rosier Faassen in zyn „Zonder Naam" weergegeven. De uitbundige byvalsbetuigingen, waarop toen èn stuk èn vertolking zich mochten ver heugen, vielen beide ook gisteren by de reprise van dit tooneolspel te beurt. Wy zullen der halve hierover niet vorder uitwyden en ons boperken met te vorwyzen naar de vroegere recensies. Een enkel woord slechts aan mej. Pauline Béersmans. Haar eerste optreden alhier in „De wereld, waarin men zich verveelt", van Pailleron, was 'voor haar een bepaalde triumf; haar debuut deed ons de grootste verwachtingen koes teren, wy meenden in haar te mogen be groeten eene glinsterende ster aan den thea- tralen homel. Helaas, hoe werd dit vertrouwen teleurgesteld, hoe ras bleken deze verwach tingen slechts niet te verwezenlyken idealen geweest te zyn, hoezeer werd deze goedgun stige meening geschoktl Van dit oogenblik af heeft zy ons byna niets draaglyks meer ge leverd tot op den avond van gisteren. Toen speelde zy wederom met zooveel gevoel, met zooveel innigheid, toen gaf zu' ons de rol van do teringachtige dochter van den ryken man met zooveel natuur, met zooveel waarheid woer, dat zy ons verwondering, maar ook bewondering afdwong. Mej. Boersmans heeft dus workelyk talent. Zy kan over zoer pryzenswaardige krachten beschikken, en mot het oog hierop behouden wy ons derhalve het recht voor, haar op de scherpste wyze te hekelen, indien zy in het vervolg niet geeft, wat zy heeft. Wy hebben thans goene rekening moer te houden met eene zekere jeugdige schroom valligheid, ovenmin met eenig gebrek aan tooneelroutine, maar wol degelyk met onwil of nonchalance, indien haar spel blyft wat hot geweest is. Mr. L. H. 67) DOOR B. KOOPMX» Vl\ BOEKEREX. „Dat had jo niet gedacht, juffrouw!" zoo sprak Van Arkel op zyn gewonen vriende- ljjken toon tot Aafje, „dat wij nog eens buren zoudon worden." „Neen, waarlijk niet, burgemeester! wie had dit ooit kunnen denken? Maar", vervolgde zy op zachten toon, „nu heb ik terstond een vriendolyk verzoek aan u. Gy spreekt my altyd aan als juffrouw, en dat kon ook heel goed, toon ge tydelyk op het kasteel gelo geerd waart. Maar nu ge hier zytkomen wonon, wilde ik u boieefdelyk in overweging geven, of hot niet beter zou zyn dat go my noemdet met dezelfde benaming, welke alle dorpelingen zonder onderscheid bezigen, en dus kort en good meestersko tegen mij zegt." „Ge hebt volkomen gelyk, meestersko!" antwoordde Van Arkel, „de burgemeester vooral moot zich houden aan de gebruiken, ten minste als die, zooals hier het geval is, goed zyn. Maar ik moet, met uw welnemen, toch iets afdingen op uwe verklaring, dat allen zonder onderscheid u hier meesterske noemen. Dominee Loods zegt byna altyd Aafje, of, nog korter, Aaf." „Nu ja, maar daarvoor is Loods ook dominoe en dan nog wel een bejaard man. Als u oen twintig jaar ouder was, dan zag ik er ook geen bezwaar in." „Maar nu schynt hot u te familiaar, en daar hebt ge ook wol gelyk aan", bevestigde Van Arkel. „Ja, mijnheer de burgemeester!" hernam Aafje, „ik voor my zou er ook geen bezwaar in zien, als u goedvond Aafje tegen my te zeggen, maar ze zouden 't hier op het dorp misschien raar vinden, als u het deed, en dominee Loods heeft my geloerd dat wy nie mand noodeloos aanstoot moeten geven." „Eu aan die les, meesterske! zuilen wy ons stipt houden, dat beloof ik u." By dat avondpartytje op RademaState waren eok mevrouw "Welphorst en haar zoon Alexander tegenwoordig. Dat laatstgenoemd^ als kind Cherubyntje werd genoemd, kunnen wy hem ook nu nog aanzien, want hy heeft nog diezelfde fijne trekken, datzelfde opetj öog, en dat innemende in line! zyne pérsoon- lykhoid. Sedert eonigen tyd is Aioxander student te Leiden; hy liet zich daarinschry- ven by de faculteit dor wysbegeertg. ejj fctmpt een natuurkundige, of meer in het byzonder nog een zoöloog te worden. "Wat dominee Loods en meestersko hadden verklaard over Alexander's ingenomenheid met Hector Van Arkel, in die ontboezemingen was wezenlyk niets overdrevenszyne liefde voor zyn redder mocht met recht afgodisch genaamd worden. In don laatsten tyd vooral, sedert hy student geworden is, gaat Alexan der meer als vriend met Van Arkel om, het geen dan ook, wat betreft het verschil van leeftyd, tot op zekere hoogte zeer goed kan, en door Van Arkel mot alle kracht is door gezet. Doch, hebben wy aanleiding om over eene vriendschappelijke verhouding te spreken, meer reden bestaat er, om, wat den 'G'ngen Welphorst betreft, van ver<jotf?.g te gewagen, want hij vereorde l6t*^r]yk den man, die hem van do poorten des doods had terug gehaald. Gedurende de eerste weken van Hector's verbljjf te Hagenoort gebeurde er niets, dat tvy behoeven te vermelden. De nieuwe burge meester legde zich met yver too op de aan kweking van, die kenn'?, welke by ter waarneming zijner betrekking noodig had. Niet alleen dus dat hij onkeig boeken bestip deerde, maar hy was oyk voel by den weg, om, door eigen? gansohouwjüg en door samen,-- spreking met de ingezetenen, zyne gomoento en hare aanhoorigheden te leeren kennen. Ongeveer half Augustus begon echter die yver eenigszins te verflauwen. Als eene voorname oorzaak van die verminderde vlyt mogen wy vooral opgevendo buitenge wone warmte, welke toen heerschte. Zonder zich nog erg te vervelen, liep Van Arkel toch uron lang workoloos rond, of neen, van ioopen kwam ook niet veel, Iaat ik liever zeggen, dat hy heel wat, half liggend half zittend, doorbracht op de banken, hier en daar op koele plokjes in tuin of park geplaatst. Vooral aan de grenzen van dat park, onder het lommer Van een reusachtigen kastanje, placht hy gaarne te toeven. gaar zat hy op zekoren namiddag, toen hy op *861 pennoen afstand de stem van zyne buurvrouw boorde. De bank, waarop hy zich had neergezet, stond nauweiyks eert tiental schreden verwyderd van do schatting, en onwillekeurig ging Van Arkel e'/en naar die heining toe om Aafje goi5*Je"a<iag te zeggen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1