N°. 8622. Maandao- 26 Maart. A0. 1888. (Deze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. De waarde van 't individu. Burgerlijke Stand. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADVBRTENTIEN: Van 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/0.l7|. Grootero letters naar plaataruimte. Yoor het in- ca88eeren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. Indien we zeggen dat de mensch steeds naar vereeniging streeft, dan is dit geen wonder. In de geheele natuur, waarin Dy leeft en zich beweegt, is zulks merkbaar. Sterk sprekende voorbeelden hebben we maar voor 't grypen. De vogels veroenigen zich om samen naar zachtere oorden te trekken; de enkelo bij is niets, maar welke bewonderenswaardige werk plaats is eon bijenkorf; eeno enkele mier trokt jiauwelyks onze aandacht, maar welk een wonder is eene mierenkolonie! Op het korenveld trotseeren de gezamenlijke halmen, waarvan elk afzonderlijk door het zachtste koeltje geknakt zou worden, de hevigste stormen. Een enkelen waterdroppel achten we 't weg vagen nauwelijks waard en toch bestaan de beek, de rivior, de stroom, de machtige zee uit niets dan droppelen. Eene sneeuwvlok is mede ninMp En toch, ook dit jaar kwam hot wcu, z^-i :k u,i hoe groot de kracht dier schijnbaar nietige vlokken is. Zoo zouden we kunnen voortgaan en wijzen nog op den zandkorrel. Duizenden ervan, millioenen en nogmaals millioenen, tot duinen vereenigd, weerstaan de woede der zee. Genoeg hiervan, in do menschenwereld is 't niet anders. Daar heeft ook iedere kracht waarde, mits ze, met andere vereenigd, samen werken tot één doel. Overal en ten allen tijde klinkt hetvereenigt u 1 De verschillende vereonigingen en maat schappijen zijn uitvloeisels van dat boginsel. De zucht naar „Vereeniging" is dus zoowel in de menschenwereld als in de natuur aan wezig. Er is echter verschil in toepassing van dat beginsel, althans hot behoort er te zijn. Indien de zandkorrels zich tot duinen ver eenigen en de waterdroppels tot eene zee, dan wordt hot enkele in de massa opgelost; het laat zich niet meer geldenalloen in de ver eeniging zit het vermogen. In de maatschappij gaat het veolal ook zoo. De persoonlijkheid lost zich op in do massa, het individu in do maatschappij, het lid in den bond. 't Is waar, vroeger gold dit meer dan nü. Daarvoor behoeven we slechts het boek der geschiedenis op te slaan en te wjjzen op eon volk der oudheid, de Spartanen, en op hun wetgever Lycurgus. Deze maakte het individu geheel ondergeschikt aan de macht, het aanzien van den Staat. Eendracht maakt macht, maar daarbij be hoeft het individu niet verloren te gaan in de massa. Wie zegt: ik alleen ben niets, heeft geen gevoel van eigenwaarde; zijne persoon lijkheid zal nooit op den voorgrond treden. Toch is 't besef der waarde van den mensch noodig. Eén mensch, die zichzelf is, ondervindt betere uitkomsten van zijn pogen dan duizenden, bjj wie 't gevoel van eigenwaarde zich niet openbaart. Eendracht maakt alleen dan macht, als ieder voor zich zijn plicht doet, en weet wat hy wil. Er is een Multapatiorsbond, er zijn afschaf- fings- en matigheids genootschappen, maar deze zullen niet zoovoel uitwerken om het drankmisbruik te keeren dan het gevoel van eigenwaarde doet. Zelfs de drankwet zal daarbij te kort schieten. „'t Is beter dat de mensch zichzelven op- rakt, dan dat de politie het doet", zei de heer Lieflinck eens. Het „weest u zelf' dient daarom gewaardeerd en in eere gehouden te worden 't is beter klein en zichzelven te z(jn dan de afschaduwing van een ander. Niet minder het „kent u zelf," de oude les, welke sedert lang gekend en toch zoo weinig beoefend wordt. Men bemoeit zich gewoonlijk meer met anderen dan met zichzelvenmen vindt alles slecht: den Staat, de maatschappij, de wetgeving, ja, de geheele wereld. Men vergeet daarbij echter* dat men zelf ook tot dat alles behoort. Indien ieder was, zooals hij wezen moest, zou het daarom met die slechtheid nogal gaan. Gewoonlijk is echter de mensch tevreden met de neigingen tot het goede, maar vorder komt het niet. In hart en hoofd moest hij eigenlijk onderzoeken, wat voor hem past in zijn eigen toestand, met zijn eigen ge gevens, met zijn o i g e n deugden, en ook mot zijn eigen gebreken. Er zijn menschen, die men bij den pink kan leiden, nu eens door vleiery of dreigement, dan door de macht der gewoonte of den wil eens andoren. We weten dat allenen hoe- velen hebben de kracht er zich tegen te ver zetten Behoudens bepaalde uitzonderingen moet ieder op zichzelf steunen, niet op elkander, niet op den Staat, maar ieder op eigen kracht. Wetten maken is niet gemakkelijk, maar toch veel gemakkelijker dan het volk op te .uoden. Wetten toch bedenkt men, maar om ze te doen naleven (waarop het natuurlijk aan komt) moet men het volk hervormen. De Staat kan veel voor 't individu doen door bemiddelend, verzoenend en helpend op te treden. We hebben bijv. eeno Zondagswet, welke in de eene gemoonte strenger toegepast wordt dan in de andere. Nu is 't zeer goed dat de wot de grove lijnen aanwijst, waar binnen wij ons bewegen moeten, maar als de wet verbiedt, dat er op do straat koopwa ren verkocht worden, laten we dan zorgen ons zeiven in onze binnenkameren niet te ver- koopen door beuzelpraat en lastertaal. Waai" aan do eene zijde de wet verbetorond optrad, zou de mensch zich aan de andere zijde ver lagen. Bij alle waardeering voor het „Eendracht maakt Macht" blyvo elk in hot bezit zyner in dividualiteit; zelfkennis verhoogt ook bij eene gewenschte samenworking het resultaat van ons streven. Daaronboven, samenwerking on der die omstandigheden geeft kleur aan 't levenhet fabriekmatige en eontonigo, waar toe een werken in ééne richting vaak overgaat, zal vermeden worden, 't Optreden der per soonlijkheid mag ochter niet buiten het par tijverband gaan; wie daaraan to sterk werkte, zou hot dool voorbijschieten. Ook hier geldt de gulden middelmaat. Gemengd Nieuws. Bjj de werkzaamheden voor het pleisterwerk aan het station te Oldenzaal had gisteren een ongeluk plaats. Vijf personen bevonden zich op oen steiger, die plotseling door to zwaren last naar beneden stortte. Een der mannon wist zich gelukkig nog in een raam vast te houden, maar de andere vier stortten medo naar beneden en werden allen min of meer gewond, twee echter zóó zwaar, dat geneeskundige hulp direct noodig was. Do doktor, die juist in de nabijheid was, constateerde dat een, behalve verdere kneu zingen, ook zjjn been gebroken had en een ander erg aan het hoofd was verwond. Te Haaksbergen kwamen Zo n- dag 11, uit de buurtschap Marktveld, gemeente Diepenheim, een boorenkDecht en eene boeren meid, de laatste om zich te verhuren, 's Avonds om zes uren zjjn zjj samen nog geweest in eene herberg op omstreeks eon half uur afstands van het dorp aan den weg naar Diepenheim, terwijl zij te negen uren nog aan eene boerenwoning zjjn goweest, in de richting hunner woonplaats. Het schijnt dat zjj toen door den sneeuwstorm afgedwaald zijn. En daar zü Maandanog met terug waren, is er dadelijk door de pohtio een onderzoek ingesteld, en werden beiden heden dood gevonden in de nabijheid van het gehucht do Rietmolen. Zij schijnen door de koude bovangen te zijn en zoo den dood gevonden te hebben. Van sterken drank hadden zij geen misbruik gemaakt. De goheele opbrengst dor ver- kooping der oudheden van wijlen jhr. Gevers to 's-Gravenhage is f 45,000. Gelijk is gemeld, werd gedurende een der koude nachten van deze week eene vrouw door den gemeenteveldwachter van Ooststellingwerf naar de grens der naburige gemeente Weststellingwerf geleid, on daar aan haar lot overgelaten, waarna zij den nacht moest doorbrengen onder den blooten hemel en den volgenden morgen dood word gevonden. Naar wij thans vernemen, is door den commissaris des konings in de provincie Fries land door tusscbenkomst van den burgemeester een onderzoek van deze zaak gelast. De volgende curieuss geschie denis deelt een onzer correspondenten ons mede: Op zeker plattelandsch dorp had het arm bestuur telken jare een groot tekort in kas, en het gemeentebestuur paste goedwillig dat tekort telken jare bjj, of liever gaf hot reeds vooraf. Eene woduwe, op 't zelfde dorp, die eenige armlastige kinderen verzorgde, meende van dat armbestuur nog eenig geld te good te hebben, terwijl het armbestuur van een ander gevoelen was. Men kon het niet eons worden en nadat Gedeputeerde Staten verlof gegeven hadden, kwam het tot een proces. De weduwe kon kosteloos procedeeren, niet alzoo het armbestuur, dat bovendien nog voor alle zekerheid een advocaat nam. Het armbestuur won voor do rechtbank, verloor voor hot Hof, doch werd door den Hoo- gen Raad in het gelijk gesteld. Er was groots vreugde onder de hoeren, want men behoefde niot te dokken. Niet lang daarna echter zond do advocaat eene rekening in van 542.16, zegge vijf hon derd twee en-veertig guldon on zestien centen. Hot armbestuur, arm als altijd wendde zich tot het gemeentebestuur, dat nu f 542,16 zal moeten betalen in plaats van de enkele guldens, waarmee men do weduwe had kun nen voldoen. Het mooist van de zaak is, dat noch de Rechtbank, noch het Hof wisten, dat deze zaak voor hen niet dienen kon, als zjjndo van zuiver administratieven aard, zooals trouwens ook de Hooge Raad uitmaakte. Ook Gedepu teerde Staten schenen niet te weten dat z(j in dezen de beslissing hadden, daar zij toestem ming gavon om te procedeeren. Er moet een schilderij bestaan, waarop eene koe is afgebeeld. Terwijl de een haar met alle macht aan de horens trekt, en een ander ze met den staart naar zich toe tracht te halen, ledigt de advocaat op zjjn doode ge mak den vollen uier. Zou bedoeld gemeentebestuur niet wjjs doen zulk een schilderij aan het armbestuur ten geschenke te geven? (R. N.) Hoogst treurig blijft de toestand in Montenegro, waar, gelijk men weet, reeds sedert geruimen t(jd gebrek heerscht. In de laatste weken is hierin niet de minsto verbetering gekomen. Yorst Nicolaas heeft, om de bevolking bezig te houden, ondanks het ongunstige weer, verscbillonde groote wer ken ondernomen, o. a. de droogmakerij der moerassen te Dulcigno en Antivari on het leggen van een straatweg van Bir-Bazar naar Bar. Geld heeft de vorst zolf echter evenmin als z(jne onderdanen en daarom betaalde hij het werk in graan. Elke werkman ontvangt nu uit de staats-voorraadschuren tot dagloon 4'/j kilo tarwe. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur! Vergun mij een plaatsje in uw blad voor eenige opmerkingen naar aanleiding van het bericht van uwen correspondent in No. 8620. De algemeene indruk by lezing is deze, dat men over de houding van chef en personeel der Rynlandsche stoomtram by den laatsten sneeuwstorm te klagen had, wat betreft de regeling van den dienst. Hoewel men in Kat- wyk van het tegendeel overtuigd is, behalve uw correspondent, zou men elders er anders over kunnen denken; daarom deze regelen. Volgens uwen correspondent zyn de meeste treinen Maandag met eene vertraging van 5 tot 30 minuten te laat aangekomen. Dat be duidt immers met zulk weder niets. Heeft uw correspondent of uw zetter hier het woordje slechts vergeten? Dat de aansluiting met den trein van 10.37 naar Amsterdam werd gemist, is waar; te Rotterdam miste de Staatsspoor ook de aan sluiting met dien trein; er kwam later een trein, welke tot Amsterdam doorliep, waarvan dan ook de achtergebleven reizigers gebruik maakten. Do aansluiting naar Rotterdam met trein 8.23 werd gemist, doordat eene locomotief tusschen Noordwijk en Rynsburg defect was geworden. Dinsdag zyn vervallen 3 trams van Katwyk naar Leiden, en 3 in tegengestelde richting. Uw correspondent verklaart zelf onbe wust de reden. Er werd namelyk met 3 loco motieven gereden, en aangezien er op dat oogenblik maar 3 locomotieven tusschen Leiden en Katwijk beschikbaar waren, moest het wisselen te Rynsburg vervallen. Ik kan u overigens nog mededeelen iets wat uw correspondent verzuimde, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag met het ge wone personeel en 3 extra-arbeiders voort durend is gewerkt. U ziet, Mynheer de Redacteur, meer kon er niet gedaan worden, en er behoeft dus geen woord van lof teruggenomen te worden. Het zoude my aangenaam zyn als u deze regelen wildet opnemen, omdat het personeel wel eens mag weten, dat ook zyne moeite op prys wordt gesteldvoor don chef is natuuriyk de tevredenheid zyner superieuren voldoende. Katwijk, UEd. Dv. Dr., 23 Maart 1888. Dr. Hoog. ALKEMADE. Bevallen: W. Kerkvliet geb. Alke made, zoon. M. E. Fokken geb. Derckson, doch ter. A. Wortman geb. Borst, zoon. J, B. Yan der Mey geb. Scbuilenburg, zoon. A. Yan Beek geb. Heemskerk, dochter. A. Yan den Kerkhof geb. Zoetemelk, dochter. J. Bouwmeester geb. Yan der M^er, dochter. Overleden: Maria Straathof echtg. van J. Yan Zeil, 38 jaar. Yan 1721 Maart. ItIJNSBURG. Geboren: Samuel, zoon van Willem Telieur en van Cornelia Van der Vijver. Willem Johannes, zoon van Jan Zwaan en van Geertje Yan der Kwaak. Gehuwd: Arie Yan Delft en Jannetje Yan der Guit. In de Stcd. Werklnr. zijn opgenomen DATUM DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal. 18 Maart. Zondag 43 9 52 19 Maandag. 73 15 88 20 Dinsdag 73 15 88 21 Woensdag 77 13 90 22 Donderdag 73 12 85 23 Vrijdag 78 15 93 24 Zaterdag. 74 13 87 LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek WEEK van 11 tot 17 Maart. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 11 Maart 6 7.45 7 17.4 12 0 7.45 8 16.5 13 6 8.— 7 17.0 14 6 8.15 8 17.7 15 6 8.— 7 17.4 IC 6 8.— 8 17.2 17 C 8.— 8 17.7 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in eon Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gel\jk staat met 17.4, 16.5 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 13