c^assarersE ^•gggaasaaznaorraB»^- en 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Woensdag 11 April daaraan volgende. Gemengd Nieuw». Wy lezen in het „Rott. Nieuwsbl.": In de fabriek van den heer Könings te Swal- men is in bewerking eene kermisvermakeltik- heid van geheel nieuwe constructie, nl. een draaimolen, op hoogst vernuftige w(jze samen gesteld; behalve paarden bevat zy twee prachtige equipages en twee luchtballons met schuitjes, waarin plaats is voor 8 perso nen. Het stuk, toebehoorendo aan den heer Karei Benner, dat voor de eerste maal met de aanstaande Paaschdagen te Zwolle op do Paaschwei zal prijken, vertegenwoordigt eene waarde van ongeveer ƒ27,000. Nu de groote hoeveelheid sneeuw, welke gedurende de laatsto dagen is geval len, begint te smelten, vreest men op vele plaatsen van Europa ernstige overstroomingen. De Woichsel met zyne zijrivieren is buiten gewoon hoog, zoodat uit Danzig en Warschau zeer ongunstige berichten komen. Hetzelfde is het geval met den Donau en zijne zijrivieren, vooral in Hongarije. De inwo ners van het stadje Szaba in het comitaat Bekes worstelen, met behulp van een regimont pioniers, reeds eenige dagen tegen het water. Het behoud der stad hangt er van af, of do nieuwe dyk, welke na het bezwyken van den spoorwegdyk, is opgeworpen, tegen het aan dringende water bestand is. Ook in Spanje is zóó buitengewoon veel sneeuw gevallen, dat de Ebro, Douro en Taag zeer zyn gezwollen. Daarby blyft het vinnig koud. Voor de plattelandbewoners is dit een groot nadoel, daar do kudden daardoor ge ducht worden geteisterd. Nadere berichten aangaande den vreoseiyken brand in den schouwburg Baguet te Oporto melden dat de vlammen zóó snel de overhand namen, dat de acteurs en actrices in hun tooneelkostuum de vlucht moesten nemen. Het aantal verongelukten is nog niet met zekerheid bekend; men schat het op tachtig en daar de schouwburg goed bezet was, is dit cijfer misschien nog boneden de werkeiykheid. Ook het aantal gekwetsten moet groot zyn, daar eene verschrikkelyke worste ling by en aan de uitgangen ontstond, zoodat velen van hen, wien het gelukte do straat te bereiken, ernstig bezeerd werden en sommi gen bloed spuwden. Het gaslicht werd uitge doofd, kort nadat de brand ontstond. Tot dusver zyn uit de puinhoopen 66 ïyken en 53 onherkenbare lichaamsdeelen te voor- schyn gebracht. De verslagenheid in de stad iq ontzettend. Geheele gezinnen zyn omgekomen. De liefdadigheid zamelt giften ln om weezen en hulpbehoevenden van het noodige te voor zien. De Kamer van Afgevaardigden zond een adres van deelneming aan den gemeenteraad van Oporto. Daarop werd, ten teeken van rouw, do zitting gesloten. „Hoe maakt mevrouw het van morgen vroeg iemand aan eene meid, die eeno zieke dame diende, welke zeer knorrig was. „'t Kan niet beter," klonk het antwoord, „van benauwdheid kan zy geen woord spreken." Waarom is een diefbekwamer dan een dokter? Wel, als een dief weggaat, weet hy precies wat de lui mankeeron. BUITENLAND. FrniiUrjjk. Te Clermont-Ferrand was gisteren eene groote volksmenigte voor het hoofdkwartier ei het spoorwegstation byeen, om tegenwoor dig te zyn by het vertrek van generaal Bou- langor naar Parys. De toegang tot het station was verboden. De menigte riep„leve Bou- langer!" en zong de „Marseillaise". Ook by het vertrek van den trein werd aanhoudend „leve Boulangor!" geroepen. Een Parysch dagbladschryver, die don kreet „leve Carnotl" aanhief, word ernstig mishandeld. Qenoraal Boulangor kwam des namiddags om zes uron te Parys aan. Eenige honderden personen wachtten hem aldaar aan liet spoor wegstation op en juichten hem toe. De geno- raal bogaf zich onmiddellyk naar zyne woning. De aankomst werd overigens door geen onkel byzonder voorval gekenmerkt. Generaal Boulanger zal te Parys voorloopig zyn intrek nemen in het „Hotel du Louvre", tot mevr. Boulanger hersteld is. Hy heeft voor zyne paarden een stal gehuurd in de wyk der krygsschool. Boulanger zegt dat alles wat tegen hem wordt ondernomen het werk is van Jules Ferry, naar wiens pypen de ministers dansen. Keizer Frederik zond president Carnot een telegram van deelneming in het door hem geleden verlies, waarvan hy o. a. zeide, dat hy meer dan iemand al het smartelyke daar van kon beseffen. Do behandeling van de zaak des heeren Wilson in hooger beroep is afgeloopon. Zy heeft niets bijzonders opgeleverd. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Maandag. Men houdt het er voor, dat het hof van appèl het vonnis over Wilson aanmerkelyk zal verzachten. De „Petit National" beweert dat het geld voor do propaganda voor Boulanger ver schaft wordt door eene ryke Amorikaanscho dame, die in den omtrek van den Arc-de- Triomphe woont. Dinsdag-avond heeft te Parys eene samenkomst van anarchisten en BoulaDgisten plaats gohad, waarbij bet zeer onstuimig toeging en welke eindigde met een formeel gevecht. DnltMhland. By een schryven van 21 dezer aan den Kroonprins, geeft de Keizer den wensch te kennen, dat eerstgenoemde zich door onruid dellyke deelneming met de staatszaken be kend make. Den Kroonprins wordt derhalvo de behandeling en afdoening opgedragen van die regeeringsaangelegenheden, welke do Keizer hem zal aanwyzen, waarby de ver eischte onderteekoning door den kroonprins in de plaats van den Keizer kan geschieden, zonder dat telkens eene byzondere machtiging wordt vereischt. Behalve het ivoren kruis, dat de groot hertogin van Baden op het lyk van Keizer Wilhelm had neergelegd en dat spoorloos is verdwenen, heeft men ook van de decoratie aan de Domkerk te Beriyn vergulde palm takken ter waarde van 2000 Mark gestolen. Men berekent dat de stad Beriyn tus- schen de 4- a 500,000 Mark aan de decoratie van don weg by de begrafenis des Keizers heeft ten koste gelegd. De kosten der rouw- versiering in den Dom zyn bieronder niet begrepen. Op den geboortedag van Keizer Wilhelm had men in Duitschland algemeen de afkon diging eener amnestie door 's Keizers opvolger verwacht. Deze is echter niet uitgevaardigd, maar daarom is toch het plan niet opgegeven. Door verschillende omstandigheden is de zaak vertraagd, zoodat de kwytscholding of ver mindering van straf binnen woinige dagen bekend zal worden gemaakt. Het stoffoiyk overschot van Keizer Wilhelm is nog niet bygezet. De verwyding van den grafkelder is nog niet gereed, zoodat de ïykkist nog eenigen tyd in de voorzaal van het Mausoleum blyft staan. De toegang tot het Mausoleum is echter nog verboden. Eene uit zondering is alleen gemaakt voor eenige depu taties, die in last hadden kransen op de baar neer te leggen, maar hiervoor tot dusver goene gelegenheid vonden. Do Keizerin-moeder heeft in antwoord op het adres van rouwbeklag van den Berlyn- schen gemeenteraad o. a. de hoop uitgespro ken dat ook in het vervolg het trouwe volk zal komen om den morgengroet te brengen voor het bekende hoekvenster. Zy herinnert er aan hoezeer haar gemaal op dien groet gesteld was. Hy zag en voelde, zegt zy, dat met eiken blik tevens het hart tot hem kwam. Het is dan ook voor beide zyden eene ge woonte geworden, waarmede men niet dan noode breekt. En de Keizerin verwacht daarom dat dit niet zal gobeuren. Zy hoopt integen deel kracht en troost te vinden in het voort zetten van een der liovelingsplichten van den overleden Koizer. Naar in een part. corresp. uit Beriyn, dd. 23 Maart, gomeld wordt, is er geenszins sprake van eene vervanging van veldmaarschalk Von Moltke door genoraal Blumenthal, waar van eerst gosproken werd. Laatstgenoemde geniet wel vriendschap van Keizer Frederik, maar Von Moltke verheugt zich in 's Keizers algeheel vertrouwen. De Keizer nu heeft hem persooniyk gezegd dat hy hoopte dat Von Moltke zou voortgaan zyne krachten aan de krygszaken te wyden. Er kan bygevoegd worden dat, daar de veld maarschalk het niet in alles volkomen eens is met generaal Blumenthal, de Keizer zooveel mogelyk de aanstelling van den laatste als legerhoofd zal voorkomen. De vraag is gedaan welk bedrag de civiele lyst van het hoofd van liet Duitscho keizerryk aanwyst. In zyne hoedanigheid van keizer ontvangt do vorst geen penning, alloon wordt hem eene zekere som voor schenkingen en giften ter beschikking gestold. Als koning van Pruisen ontvangt de souverein 12,215,296 mark, dus ruim 7 millioen gulden. Groot-BritannlR. Het Hoogerhuis heeft gisteravond het wets ontwerp tot conversie der staatsschuld in alle lezingen aangenomen. Do „Times" ontvangt het bericht uit Weenen dat Engeland te Konstantinopel offi cieus zich blyft verklaren tegen hot telegram van den grootvizier naar Sofia omtrent de onwettigheid der verkiezing van prins Fer dinand. Engeland grondt zyne bestryding vooral daarop, dat het telegram verzonden is op verzoek van drie der mogendheden. De „Pali Mall Gazette" verzekert op „hoog en onbetwistbaar gezag", dat een opstand is uitgebroken op het gebied der Britsche Noord- Borneo-maatschappy. De inwoners van Padas kwamen in verzet tegen de beambten der maatschappy, ver moordden vier politie agenten on legden de ge heele factory te Batu-Batu in de asch. De stad Mambakuk werd eveneens bedreigd en zou zeker insgelyks zyn vernield, indien niet het Engelsche oorlogsschip „Rambler" eene afdeeling mariniers tot bescherming der stad aan wal had gezet. Padas is do laatste aanwinst der maat schappy, welke reeds sedert drie a vier jaren op Borneo werkzaam is. „Gedurende dien tyd zegt de „Pall Mali Gaz." waren de inlanders altyd ontevreden. Het verzet is reeds sedert langen tyd voorzien, maar nu de stryd eenmaal is begonnen, is het niet te voorzien, waar deze zal eindigen. Er komen ook weer ongunstige berichten uit Birma, waar het gedurende geruimen tyd zeer rustig Is geweest. De stad Myingyan, in Boven-Birma, eene belangryke militaire post op den rechteroever van de Irawaddy, is door de Birmeezen b|j een storm in brand gestoken on geheel in de asch gelegd. Daardoor werd groot nadeel voroorzaakt en verloren 15000 menschen hun huizen. Er is nog 3000 pd. st. noodig voor het gedenkteeken, dat men op het nieuwe kerk hof te Brussel wil oprichten voor de Engel sche officieren en soldaten, die by Waterloo sneuvelden. De lord-mayor van Londen heeft eene meeting belegd, ten einde het ontbre kende byeen te brengen. Het hospitaal voor lyders aan tand- en kiespyn te Londen heeft eenigen tyd geleden besloten, ook vrouwen, die zich op de tand heelkunde toeleggen, te vergunnen daar werkzaam te zyn. De „Daily News" ziet daarin een nieuw bewys van de richting des tyds om vrouwen tot allerlei bedryven toe te laten, waarvan zy vroeger waren uitgesloten. België. De minister van justitie heeft bij de Kamer van Afgevaardigden een wetsontwerp inge diend tot machtiging tot het ambsthalvo instellen van vervolgingen wegens laster of smaad, tegen leden van rogeerende vorsten huizen of hoofden van vreemde Staten ge pleegd. Ilusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" spreekt zeer beslist de geruchten tegen, welke in het buitenland verspreid zyn, dat de troepenbe wegingen in Rusland nog worden voortgezet. Hetzelfde blad weerlegt ook de bewering der „Kölnische Zeitung," dat Ruslands finan ciën zich in een ongunstigen toestand bevinden. Het blad stelt binnenkort de openbaarmaking in het verschiet van een voorloopigen staat van inkomsten en uitgaven en geeft nu reeds een overzicht van het bedrag, waarover do schatkist in de laatsto drie maanden kon be schikken. Volgens deze opgave bedroeg deze som by het begin van Januari 78,800,000 roebels tegen 26,800,000 in het vorige jaar, by het begin van Fëbruari 108,300,000 tegen 52,500,000 in het vorige jaar en by het begin van Maart 96,400,000 tegen 22,000,000 in 1887. Uit deze cijfers blykt wel, dat de belas tingen goed inkomen en dat geen buitenge wone uitgaven gedaan zyn. De onjuiste berichton, welke ook door de Oostenryksche bladen zyn verspreid, kwamen voort uit de ontstemdheid in Oostenryk over de vriendschappelyke houding, welke de Rus sische pers jegens Duitschland heeft betoond. De „Beurscourant" deelt mede dat alle leden van het beursconiiló, hetwelk ql-i 29stei Maart byeenkomt, zich zullen verklaren teger do invoering eener facultatieve valuta en dal de minister Wyschnegradski dan zyn ontwov; zal terugtrekken. lots over postduiven. Do oorlog tusschen Duitschland en Frankryt in 1870 heeft zeer zeker aangetoond van welk een uitgebreid nut de postduiven kunnen zyn en wy achten hot, nu juist niet omdat wy een oorlog voorzien, maar in hot algemeen niet overbodig een oogenblik de aandacht te vestigen op deze trouwe dieren, woike hun bezitter eene zoo groote mate van genot kun nen opleveren. Is in België het houden van postduiven byna algemeen, ook hier in Holland begint men zich allengs op deae interessante liofhebbory toe te leggen, hetgeen blykt uit de oprichting van velo postduiven-veroenigii). gen, welke zich ten dool stellen dezo list hebberj aan te moedigen door pryzen uit te loven aan don bezitter van die duiven, welke hel snelst hun „tehuis", na in den vreemde tt zyn opgelaten, weer hebben opgezocht. In velo grootore en kleinere steden bestaan zulkj vereenigingonin Leiden echter schynen d; postduiven tot nu toe onbekend te zyn en dit maakt ze onbemind. "Wy zyn echter van ooi- deel dat, indien de liefhebbers van duiven ziet meer gingen toeleggen op het fokken van deze dieren, men langzamerhand tot de con clusie zou komen, dat het bezit daarvan onein dig meer genot geeft dan dat der gewono ten. Daarby komt dat zy juisttot d i o soorten bohooron, welke met het meeste gemak het voordeeligst kunnon gefokt wordon. Dat echter do postduiven ook werkolyi goede diensten kunnon bewyzen, moge blykea uit het feit, dat onze regeering zeer veel langstelt in deze zaakja, nog weinige dagen geleden heeft de minister van oorlog aan vereenigingon aangevraagd over hoeveel duiven hy, in geval van mobilisatie, zou kunnen 1» schikken. Reeds in de yroegsto |tyden werden dea duiven tot allerlei doeleinden gobruikt en i het gebruik van de telegraaf bewozen ontelbaro diensten. Men verhaalt zelfs dat familie Rothschild een groot aantal duiven haren byzonderen dienst had. Die vogols bract ten b. v. de tydingen van den staat der geli markt te Parys naar Londen over en niot zelde kocht of verkocht Rothschild aldaar, omnii dellyk na aankomst dier tydingen en voord; iemand anders bericht kon hebbc-n, deze vo; verscheideno duizenden ponden sterling; in postgemeenschap zoekt men dan ook wel ee der gronden voor den ontzaglyken rykdon waardoor de familie Rothschild bekend is. Zoo vindt men ook in Engeiand kooplied;- die hunne kantoren in de groote steden hebte terwyl zy zei ven op hunne buitenplaatson de zomer doorbrengen. Velen hunner bedienen zk! insgelyks van de duivenpost om dadeiyk richten te ontvangen en. hetzy daarop denzelfden weg te antwoorden of, zoonooij op reis te gaan om die zaken in orde te brenge "Wenscht men zich postduiven aan schaffen, dan zal men het best doen, zich tl een liefhebber daarvan te wenden, die gaai» twee of drie paar zal afstaan. Men nera echter jonge duivende oude duiven lata zich moeilijk overwennen. De dressuur is zeer eenvoudig. Wanneer? tusschen twee en drie maanden oud zyn, a rondgevlogen hebben, laat men ze hare eei reis doen en kiest daartoe duiven, welk vroeg in de lente zyn uitgebroed. Voor eerste reis brongt men ze twee k iloraet«| ongeveer van haar hok en laat ze daar los. He ben zy dezen tocht goed volbracht, dan vardal belt men na enkele dagen doze afstanden gaat men door. Op zulk eone wyze komt na reeds na vyf of zes vluchten tot eon afst; van 24 tot 30 myriameter, waa-boven nn voor jonge duiven niet moet gaan. Men echter dan reeds kunnen zien, wulke di het wellicht steeds in snelheid va:; ieand< zal winnen Het is gebleken dat de postdulvon teven de meest geharde en de krachtigste van all rassen zyn, en zoo vereischt hare bohandei geene bijzondere zorg; het spreekt echt' vanzelf dat er eigenaardigheden zyn, welf men voomamelyk door ondervinding kan leen maar welke men zich ook zeer gemakte eigen kan maken door het lezen van bet «of ander werkje. Eene kleine handleiding te men in het boekske: „De wijze om post; ven aan te kweeken en voor lange reizen to richten", door J. Liese, uitgave J. Vlieg' to Amstordam.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10